Θα αλλάζατε το θρήσκευμα στο πιστοποιητικό γεννήσεως σε άθεος;

MonaXoS

Διάσημο μέλος

Ο Δημήτρης Αγοραστός αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ψυχολόγος. Έχει γράψει 2,470 μηνύματα.
Για να απαντήσω και εγώ...

Αν ήμουν πράγματι άθεος τότε σαφώς και θα ήθελα/προσπαθούσα να το αλλάξω :) Θέλω τα καταγεγραμμένα δεδομένα που αφορούν εμένα να ανταποκρίνονται στην πραγματικότητα. Είναι σαν να με ρωτάει κάποιος αν το πιστοποιητικό φρονημάτων έγραφε "αριστερός" ενώ δεν είμαι και αν θα ήθελα να το αλλάξω (ή να το διαγράψω γιατί το θεωρώ απαράδεκτο να καταγράφονται τέτοιου είδους δεδομένα, πράγμα που το πιστεύω και για την καταγραφή της θρησκείας σε κρατικές βάσεις δεδομένων).

Φυσικά αν το κράτος δρούσε με τέτοιο τρόπο ώστε να σου κάνει την ζωή πατίνι αν πας να αλλάξεις κάτι στο πιστοποιητικό τότε ίσως να το ξανασκεφτόμουν. Δεν έχω όρεξη να χάνω φαιά ουσία με τα κολλήματα της κυβέρνησης :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rock-Punk_Girl

Νεοφερμένος

Η Rock-Punk_Girl αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 7 μηνύματα.
εννοείται!!!:))....έτσι κ αλλιώς δεν το γράφουν πια στις ταυτότητες αλλά και να το γράφανε σιγά τι θα μου κάνανε???
(ίσως όχι τώρα γιατί πάω β γυμνασίου αλλά σε 2-3 χρόνια γιατί όχι??)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ceres Victoria

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ceres Victoria αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,934 μηνύματα.
δεν ηξερα οτι αλλαζει το θρησκευμα απο το πιστοποιητικο γεννησης! Αλλαζει και απο αλλα εγγραφα, πχ απολυτηριο λυκειου; Πως το αλλαζουμε;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Eileen

Τιμώμενο Μέλος

Η Athena (1/3 ΜΕΤΣ) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 7,414 μηνύματα.
Θα το αλλάξω όταν ενηλικιωθώ...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Apro

Διάσημο μέλος

Ο Apro αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 41 ετών, επαγγέλεται Tatoo artist και μας γράφει απο Άγιος Ιωάννης Ρέντης (Αττική). Έχει γράψει 2,031 μηνύματα.
δεν ξέρω ακόμα..., ζηλεύω αυτούς που έχουν έναν Θεό στο πλάι τους....
όταν λέω ζηλεύω..., για μένα σημαίνει αρχικά σεβασμός για το συνάνθρωπό μου και δεν έχει να κάνει με την πονηρή πλευρά της λέξης....
μακάρι να είχα και εγώ έναν Θεό στο πλευρό μου....
το σκέφτομαι και νιώθω ελειπής....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Eileen

Τιμώμενο Μέλος

Η Athena (1/3 ΜΕΤΣ) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 7,414 μηνύματα.
δεν ξέρω ακόμα..., ζηλεύω αυτούς που έχουν έναν Θεό στο πλάι τους....
όταν λέω ζηλεύω..., για μένα σημαίνει αρχικά σεβασμός για το συνάνθρωπό μου και δεν έχει να κάνει με την πονηρή πλευρά της λέξης....
μακάρι να είχα και εγώ έναν Θεό στο πλευρό μου....
το σκέφτομαι και νιώθω ελειπής....

Δεν είναι ανάγκη να έχεις ένα Θεό στο πλευρό σου για να σέβεσαι κάποιες αξίες και κάποια ιδανικά. Αν ωστόσο νιώθεις ελειπής γιατί δεν προσπαθείς να έρθεις πιο κοντά με τη θρησκεία που θεωρείς εσύ πως σε εκφράζει?:hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mercury

Επιφανές μέλος

Ο Doctor αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαέστρος και μας γράφει απο Ισλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 13,611 μηνύματα.
Αχαμ.Χωρίς δεύτερη σκέψη.
Απο την στιγμή που δεν αντιπροσωπεύει την πραγματικότητα όσα αναγράφονται σε αυτήν,πρέπει να αλλάξει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DreamsRevenge

Περιβόητο μέλος

Η DreamsRevenge αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4,757 μηνύματα.
Ξέρει κανείς αν οι επιλογές είναι μόνο κάποιο θρήσκευμα ή άθεος? Δεδομένου ότι εάν θέλουν να έχουν μια ακριβή εικόνα, τότε θα έπρεπε να περιλαμβάνεται και η επιλογή "άθρησκος" την οποία θεωρώ εξίσου σημαντική καθώς η αντίληψη του θείου δεν περιορίζεται πλέον στους κανόνες μιας γνωστής ή άγνωστης θρησκείας...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mercury

Επιφανές μέλος

Ο Doctor αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαέστρος και μας γράφει απο Ισλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 13,611 μηνύματα.
Στην Μεγάλη Βρετανία πάντως υπάρχει η επιλογή "The Force"(η Δύναμη),απο το Star Wars Universe.
Ευχαρίστως θα το διάλεγα σαν εναλλακτική:P

Ερώτησις:
Ποιά είναι η διαδικασία για να το αλλάξεις;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ajusshi

Διάσημο μέλος

Ο η σκέψη μου σκέφτηκε τον εαυτό της αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,810 μηνύματα.
δεν νομίζω να αναγράφεται θρήσκευμα στην ληξιαρχική πράξη γεννήσεως.

Απ'όσο θυμάμαι μόνο στην ληξιαρχική πράξη γάμου αναγράφεται και αυτό για να
φαίνεται ο τύπος. πχ μουσουλμανικός, χριστιανικός κοκ.

Μπορεί να κάνω και λάθος, πάντως στα αλλοδαπά πιστοποιητικά γεννήσεως δεν αναγράφεται η θρησκεία.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

eluveitie93

Νεοφερμένος

Ο Γιωργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Ναύπλιο (Αργολίδα). Έχει γράψει 29 μηνύματα.
Αμα παω και τους πω να το αλλαξουν σε 'μη δογματικος παγανιστης' πως λετε να αντιδρασουν?:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

christinelle

Πολύ δραστήριο μέλος

Η christinelle αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος και μας γράφει απο Ελευσίνα (Αττική). Έχει γράψει 1,873 μηνύματα.
Οχι, δεν υπάρχει λόγος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Cosa Nostra

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Cosa Nostra αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Barman/Barwoman και μας γράφει απο Κοπανάκι (Μεσσηνία). Έχει γράψει 201 μηνύματα.
Οχι γιατι να τ αλλάξω μια χαρα ειναι το θρησκευμα μου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Νωεύς

Τιμώμενο Μέλος

Ο Ιάσων αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθητής/τρια και μας γράφει απο Άγιο Πνεύμα (Σέρρες). Έχει γράψει 5,713 μηνύματα.
... πως λετε να αντιδρασουν?:P

Ως δογματικά ανόητοι, καθότι οι δογματικά μη παγανιστές, απλά δεν μπορούν να δούνε τη παγανιστική τους ουρά! Άσε που ' ναι σχεδόν ακατόρθωτο, να 'ναι κανείς ακέραια μη δογματικός!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 31,048 μηνύματα.
Όχι δεν θα το άλλαζα γιατί θεωρώ οτι η θρησκευτική πίστη είναι κάτι προσωπικό. Το να γράφει η ταυτότητα την πίστη κάποιου το θεωρώ τελείως άσχετο και θεωρώ οτι είναι ακόμα ένας τρόπος της Εκκλησίας να εισχωρήσει στη ζωή μας με το έτσι θέλω. Έχουμε χάσει κάθε επαφή με το Χριστό...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Θησεύς

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Θησεύς αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 220 μηνύματα.
οχι..το θρησκευμα ειναι καθαρα προσωπικη υποθεση..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

morphine

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η morphine αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 297 μηνύματα.
Δε βρισκω το λογο που το θρησκευμα μου πρεπει να γραφεται καπου, αλλα οπως και ναχει, παροτι δεν πιστευω, δε νομιζω οτι θα το αλλαζα..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Gilda

Τιμώμενο Μέλος

Η Gilda αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,132 μηνύματα.
Ίσως, αν ήμουν άθεη..
Έλα όμως που δεν είμαι.. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Alejandro Papas

Περιβόητο μέλος

Ο Alive in Illusion αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ηθοποιός και μας γράφει απο Βόλος (Μαγνησία). Έχει γράψει 4,300 μηνύματα.
ναι θα το κανα!

αν και ειναι απαραδεκτο να αναγραφεται το θρησκευμα και να χαρακτηριζεσαι απο αυτο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rempeskes

Επιφανές μέλος

Ο Rempeskes αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Hair stylist. Έχει γράψει 8,045 μηνύματα.
Έχουμε χάσει κάθε επαφή με το Χριστό...

εχμ,
προσωπικά τον επικαλούμαι κάθε μέρα,
μαζί και τη Μητέρα του βέβαια,
ειδικά εάν έχει πολύ κίνηση η Κηφισίας :look:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top