• Σας ενημερώνουμε ότι η κατηγορία δεν αντικαθιστά σε καμία περίπτωση την επίσκεψη σας σε επαγγελματία ιατρό.

    Το σύνολο του περιεχομένου της κατηγορίας αυτής, όπως κείμενα, γραφικά, εικόνες, πληροφορίες που λαμβάνονται από δικαιούχους διαφήμισης, είναι καθαρά και μόνο για ενημερωτικούς σκοπούς και δεν προορίζεται να είναι υποκατάστατο για την επαγγελματική ιατρική συμβουλή, διάγνωση ή θεραπεία. Δεν αποτελεί υποκατάστατο ιατρικής εξέτασης, ούτε αντικαθιστά την ανάγκη για υπηρεσίες που παρέχονται από επαγγελματία ιατρό. Πάντοτε να ζητάτε τη συμβουλή του ιατρού σας πριν πάρετε οποιαδήποτε συνταγή ή φάρμακο. Μόνο ο ιατρός σας μπορεί να σας δώσει συμβουλές για το τι είναι ασφαλές και αποτελεσματικό για σας.

Kαρκίνος του στήθους

Giovanna

Επιφανές μέλος

Η Giovanna αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 8,086 μηνύματα.
θα παω σε 10 μερες.. σας το ειπα...:S
αν βρω ραντεβου ισως κανω και μαστογραφια νωριτερα. φοβαμαι πολυ παντως :S
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

adespoto

Περιβόητο μέλος

Η adespoto αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 38 ετών, επαγγέλεται Εκπαιδευτικός και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 5,603 μηνύματα.
Το πιο σημαντικό για εμένα είναι η πρόληψη.
Προσωπικά κάνω (μαζί με το τεστ παπ) εξέταση κάθε χρόνο στο στήθος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Giovanna

Επιφανές μέλος

Η Giovanna αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 8,086 μηνύματα.
κι εγω. αλλο εξεταση και αλλο μαστογραφια.
αναμεσα των δυο εξετασεων μου εγινε εμενα αυτο...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lorien

Περιβόητο μέλος

Ο Lorien αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,880 μηνύματα.
Nα ρωτησω κατι. Εφτασε σε μεγεθος καρυδιου/ρογας σταφυλιου, τοσο αποτομα που μονο τωρα το παρατηρησες ; (και βασικα για να μην πιανουμε τα φρουτα και τους ξηρους καρπους, ...γιατι το καρυδι πχ ειναι πολυ μεγαλυτερο απο ενα σταφυλι, και υπαρχουν σταφυλια και σταφυλια :P ), ποση διαμετρο το κοβεις περιπου ;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Palladin

Διάσημο μέλος

Η Palladin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,415 μηνύματα.
θα παω σε 10 μερες.. σας το ειπα...:S
αν βρω ραντεβου ισως κανω και μαστογραφια νωριτερα. φοβαμαι πολυ παντως :S
Gio τι έγινε τελικά? Όλα καλά ελπίζω:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Giovanna

Επιφανές μέλος

Η Giovanna αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 8,086 μηνύματα.
Nα ρωτησω κατι. Εφτασε σε μεγεθος καρυδιου/ρογας σταφυλιου, τοσο αποτομα που μονο τωρα το παρατηρησες ; (και βασικα για να μην πιανουμε τα φρουτα και τους ξηρους καρπους, ...γιατι το καρυδι πχ ειναι πολυ μεγαλυτερο απο ενα σταφυλι, και υπαρχουν σταφυλια και σταφυλια :P ), ποση διαμετρο το κοβεις περιπου ;

lorien, νομιζω οτι ειναι σε διαμετρο κατι μεταξυ κερματος εικοσαλεπτου και πενηνταλεπτου. σε παχος δε το κανω για πανω απο 2-3 εκατοστα το πολυ.
ναι, αποτομα παρατηρηθηκε και μαλιστα οχι απο μενα..
δεν ειμαι της αυτοεξετασης...απο τωρα θα την ενταξω στο προγραμμα μου ομως.

Gio τι έγινε τελικά? Όλα καλά ελπίζω:)
ακομα τιποτα καλο μου. τεταρτη ειχα ραντεβου με το γυναικολογο, πηγα, αργησε περιπου μια ωρα γιατι ερχοτανα πο εκτος αθηνων και εφυγα, γιατι δουλευα. εντωμεταξυ ειχα μολις αδιαθετησει οποτε ..κατι δεν με κραταγε εκει!
εχω ραντεβου ξανα την αλλη βδομαδα.

και που στε, κοριτσια.. μαστογραφια μονο απο 40ετων και πανω γινεται, μου ειπαν. δε μου επετρεψαν να κανω εγω. να το ξερετε. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Niyia

Διάσημο μέλος

Η Niyia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Χορευτής. Έχει γράψει 2,858 μηνύματα.
Giovanna ελπίζω να μην είναι τπτ πάντως :(
κ εγώ πιάνω κατά καιρούς διάφορα γρομπαλάκια (πριν από τον κύκλο μου) αλλά υποχωρούν αμέσως μετα... το φυσιολογικό υποθέτω δλδ...
Πάντως κορίτσια, ένα έχω να πω κ να θυμάστε : αν πονάει είναι καλό (καταλαβαίνετε τι εννοώ έτσι?) Το "κακό" είναι ύπουλο, δεν πονάει...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Giovanna

Επιφανές μέλος

Η Giovanna αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 8,086 μηνύματα.
πριν απο τον κυκλο μου το χα πιασει κι εγω...
και ποναγε αρκετα..
τωρα παλι, δεν ποναει ιδιεταιρα και νομιζω οτι πιανω κατι λιγο μικροτερο...
το πολυ πολυ να ησυχασετε μια για παντα απο μενα :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Niyia

Διάσημο μέλος

Η Niyia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Χορευτής. Έχει γράψει 2,858 μηνύματα.
τι λες βρε? :(
δεν θα είναι τπτ, μην ανησυχείς!!!
:kissing:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Giovanna

Επιφανές μέλος

Η Giovanna αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 8,086 μηνύματα.
:) ευχαριστω..:kissing:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Phoebe

Διακεκριμένο μέλος

Η Κομπάρσα α αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 36 ετών, επαγγέλεται Αεροσυνοδός και μας γράφει απο Νότιος Αμερική (Αμερική). Έχει γράψει 7,312 μηνύματα.
Giovanna πηγες για εξετασεις; Τι εγινε τελικα; Ολα καλα;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Giovanna

Επιφανές μέλος

Η Giovanna αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 8,086 μηνύματα.
παιδες με κανετε να νιωθω καπως με ολο αυτο το ενδιαφερον..
ειμαι καλα, ετσι νομιζει ο γιατρος τουλαχιστον, ο οποιος μου εγραψε υπερηχο μεν αλλα απο την επισκοπηση κ ψηλαφιση δε βρηκε κατι :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Kakerlak

Περιβόητο μέλος

Η Kakerlak αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών. Έχει γράψει 6,204 μηνύματα.

Giovanna

Επιφανές μέλος

Η Giovanna αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 8,086 μηνύματα.
:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Niyia

Διάσημο μέλος

Η Niyia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Χορευτής. Έχει γράψει 2,858 μηνύματα.
άντε μπράβο :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Niyia

Διάσημο μέλος

Η Niyia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Χορευτής. Έχει γράψει 2,858 μηνύματα.
Οκτώβριος: Μήνας ενημέρωσης για τον καρκίνο του μαστού
Η μάχη της ροζ κορδέλας!
Ο Οκτώβριος έχει θεσπιστεί διεθνώς ως μήνας ενημέρωσης για τον καρκίνο του μαστού. Σε όλο τον κόσμο διοργανώνονται εκατοντάδες ημερίδες, σεμινάρια, εκδηλώσεις, εκστρατείες με στόχο την ευαισθητοποίηση των γυναικών σχετικά με τον καρκίνο του μαστού.

Ο καρκίνος του μαστού είναι ο πιο διαδεδομένος καρκίνος σήμερα, και η πιο συχνή αιτία θανάτου λόγω καρκίνου στις γυναίκες. Σύμφωνα με την Παγκόσμια Οργάνωση Υγείας, περισσότεροι από 1,2 εκατομμύρια άνθρωποι σε ολόκληρο τον κόσμο έχουν διαγνωσθεί με καρκίνο του μαστού αυτό το χρόνο.

Ο καρκίνος του μαστού είναι ο πιο διαδεδομένος καρκίνος σήμερα, και η πιο συχνή αιτία θανάτου λόγω καρκίνου στις γυναίκες. Σύμφωνα με την Παγκόσμια Οργάνωση Υγείας, περισσότεροι από 1,2 εκατομμύρια άνθρωποι σε ολόκληρο τον κόσμο έχουν διαγνωσθεί με καρκίνο του μαστού αυτό το χρόνο. Το αισιόδοξο μήνυμα είναι ότι τα ποσοστά θνησιμότητας μειώνονται και πιστεύεται ότι αυτό είναι αποτέλεσμα της έγκαιρης διάγνωσης και των αποτελεσματικότερων θεραπειών, καθώς το 90% σχεδόν των περιπτώσεων καρκίνου του μαστού που έχουν διαγνωσθεί έγκαιρα είναι ιάσιμες.

Η εταιρεία ESTEE LAUDER και η Evelyn Lauder ξεκίνησαν το 1991 καθιερώνοντας τη ροζ κορδέλα ως το σύμβολο αφύπνισης για τον καρκίνο του μαστού και πρωτοστατεί στην ενημέρωση κατά του καρκίνου του μαστού σε όλο τον κόσμο. Στόχος της είναι η συνεχής ενημέρωση του κοινού για την σημασία της έγκαιρης διάγνωσης και πρόληψης.

Στην Ελλάδα, η ESTEE LAUDER HELLAS, ξεκίνησε να συμμετέχει στο πρόγραμμα αυτό το 2001, χορηγώντας ένα ερευνητικό πρόγραμμα του Πανελληνίου Συλλόγου Γυναικών με Καρκίνο του Μαστού και φώτισε με ροζ χρώμα το Ζάππειο Μέγαρο. Από τότε κάθε χρόνο τον Οκτώβριο φωταγωγείται ένα σημαντικό μνημείο ή κτίριο. Φέτος επιλέχτηκε το Ξενοδοχείο Μεγάλη Βρετανία. Η φωταγώγηση προγραμματίζεται για την Δευτέρα 22 Οκτωβρίου στις 20:00.

Για τρίτη συνεχή χρονιά ο Δούκας σχεδιάζει ένα εντυπωσιακό βραχιόλι από ροζ suede δέρμα και μια χρυσο-μπρούτζινη πλακέτα με το σήμα του Pink Ribbon. Το Ροζ Βραχιόλι θα διατίθεται ολόκληρο τον Οκτώβριο στη συμβολική τιμή των 12,5 ευρώ, από τα σημεία διάθεσης προϊόντων Estee Lauder σε όλη την Ελλάδα. Σκοπός της πώλησης είναι η συγκέντρωση χρημάτων για τον Πανελλήνιο Σύλλογο Γυναικών με Καρκίνο Μαστού. Εφέτος τον Οκτώβριο το Ξενοδοχείο Μεγάλη Βρεταννία συστρατεύεται στο πλευρό της Estee Lauder με στόχο να "οπλίσουν" τον κόσμο με πληροφορίες και γνώση. Η έγκαιρη διάγνωση είναι κρίσιμη για τη θεραπεία και την επιβίωση.

Το Ξενοδοχείο Μεγάλη Βρεταννία θα συμμετέχει στην προσπάθεια αυτή ως εξής:
  • Στις 22 Οκτωβρίου το Ξενοδοχείο θα φωταγωγειθεί συμβολικά με ροζ χρώμα.
  • Το γνωστό πλέον έντυπο αυτοεξέτασης της Estee Lauder θα τοποθετηθεί σε όλα τα δωμάτια του ξενοδοχείου.
  • Όλο το προσωπικό του Ξενοδοχείου Μεγάλη Βρεταννία θα φοράει τη ροζ κορδέλα.
Φορώντας και εσείς το ροζ κορδελάκι βοηθάτε να διαμηνύσουμε σε όσους περισσότερους ανθρώπους μπορούμε το μήνυμα ότι η έγκαιρη διάγνωση σώζει ζωές!

Φέτος τον Οκτώβρη η μάχη της ροζ κορδέλας θα δοθεί ακόμα πιο δυναμικά! Βοηθήστε να κερδίσουμε!


https://www.grandebretagne.gr/html/pr-05-10-2007-gr.htm


 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tofugirl

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η tofugirl αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 203 μηνύματα.
Από ό,τι έχω διαβάσει, η διατροφή παίζει πολύ σημαντικό ρόλο επίσης στις πιθανότητες εμφάνισης καρκίνου του μαστού. Μοιράζομαι μαζί σας ένα δημοσίευμα που έπεσε στα χέρια μου. :)
Ο καρκίνος του μαστού έχει "σύμμαχο" το κόκκινο κρέας
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tofugirl

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η tofugirl αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 203 μηνύματα.
πριν απο τον κυκλο μου το χα πιασει κι εγω...
και ποναγε αρκετα..
τωρα παλι, δεν ποναει ιδιεταιρα και νομιζω οτι πιανω κατι λιγο μικροτερο...
το πολυ πολυ να ησυχασετε μια για παντα απο μενα :)

Giovanna γειά σου. Χαίρομαι που δεν ήταν τίποτα. Πριν ένα μήνα πέρασα ακριβώς την ίδια αγωνία με σένα, κι ευτυχώς δεν ήταν σοβαρό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Giovanna

Επιφανές μέλος

Η Giovanna αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 8,086 μηνύματα.

Giovanna γειά σου. Χαίρομαι που δεν ήταν τίποτα. Πριν ένα μήνα πέρασα ακριβώς την ίδια αγωνία με σένα, κι ευτυχώς δεν ήταν σοβαρό.


γεια σου, και καλωσηρθες! ουτε μενα ηταν τελικα! η γιατρος ειπε κυστες, θα παω συντομα και στο γυναικολογο, να κλεισει επιτελους το θεμα..

:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tofugirl

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η tofugirl αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 203 μηνύματα.
Το κακό είναι πως δεν ξέρουν από τι προκαλούνται οι κύστες. Κάποιοι μιλούν για στρες κάποιοι για ορμονικές διαταραχές...Θα μείνουμε με την απορία. :Ρ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 1 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top