Προτείνετε ένα βιβλίο

Eileen

Τιμώμενο Μέλος

Η Athena (1/3 ΜΕΤΣ) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 7,414 μηνύματα.


Πολύ πολύ δυνατό βιβλίο. Σχετικά απλό στη γραφή του και ιδιαίτερα ευανάγνωστο.
Ο συγγραφέας προκειμένου να κάνει πιο κατανοητό αυτό που αναλύει, χρησιμοποιεί πολλά παραδείγματα από την καθημερινότητα αλλά και υποθετικές ιστορίες - σενάρια.

Ο Michael Sandel διδάσκει το μάθημα Justice στο Harvard, του οποίου η θεματολογία είναι πολύ κοντά στο βιβλίο.​
 

ultraviolence

Τιμώμενο Μέλος

Ο ultraviolence αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μουσικός και μας γράφει απο Γαλλία (Ευρώπη). Έχει γράψει 13,777 μηνύματα.
Του Neil Gaiman.

 

Lancelot

Περιβόητο μέλος

Ο Lancelot αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 4,549 μηνύματα.


Το έχει διαβάσει κανένας ; Το βρίσκω αρκετά ενδιαφέρον.
Έχετε να προτείνετε κάποιο ακόμη που να σχετίζεται με πολιτική-κοινωνία-Ευρώπη ;
 

Wrong

Δραστήριο μέλος

Η αβάπτιστη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 439 μηνύματα.
Διαβάζω αυτές τις μέρες το Περί γενέσεως και φθοράς του Αριστοτέλη. Απαιτεί μία στοιχειώδη γνώση της πλατωνικής και της αριστοτελικής φιλοσοφίας, αλλά είναι πολύ ενδιαφέρον.
(δεν μπόρεσα να βρω καλύτερη εικόνα :()

 

Guest 874453

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Καλέ όλοι ψαγμένα βιβλία διαβάζετε? Εγώ ,ως λαϊκό παιδί,,διαβάζω μυθιστορήματα.
 

tsiobieman

Δραστήριο μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών και επαγγέλεται Προγραμματιστής/τρια. Έχει γράψει 798 μηνύματα.
ουδέν νεώτερον από το Δυτικό Μέτωπο. Πολύ ωραίο βιβλίο αν σας ενδιαφέρουν λογοτεχνικά βιβλία για ιστορικά γεγονότα , το προτείνω ανεπιφύλακτα :D.
 

Wrong

Δραστήριο μέλος

Η αβάπτιστη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 439 μηνύματα.

Βλα

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Βλαδίμηρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και επαγγέλεται Μεταπτυχιακός Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 1,637 μηνύματα.
 

kiyoshi

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο kiyoshi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 336 μηνύματα.
Ψάχνω κάποιο βιβλίο, ξενόγλωσσο (για να θυμηθώ και τα αγγλικά μου :P ) κατηγορίας τρόμου.. θενξ
 

Guest 986132

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Ψάχνω κάποιο βιβλίο, ξενόγλωσσο (για να θυμηθώ και τα αγγλικά μου :P ) κατηγορίας τρόμου.. θενξ

Στην κατηγορία τρόμου all time classic είναι ο Lovecraft. Επίσης, δες και τον Stephen King. Από εκεί και πέρα, Simon Clark (πχ Blood crazy), Graham Masterton (πχ the Pariah, Mirror). Κι εάν θες κάτι πιο "τρυφερό", δες και τον Dean Koontz (πχ Odd Thomas).

Αν σ' ενδιαφέρει, υπάρχει κι η πενταλογία "The Books of Blood" με αυτοτελείς ιστορίες τρόμου.

Τσέκαρε τα παραπάνω και κάνε και κάνα search (καλύτερα βιβλία τρόμου ξέρω 'γω). Θα βρεις κι άλλες προτάσεις, που ίσως να 'ναι πιο κοντά στα γούστα σου απ' αυτά που σου πρότεινα εγώ.
 

Eileen

Τιμώμενο Μέλος

Η Athena (1/3 ΜΕΤΣ) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 7,414 μηνύματα.

Wrong

Δραστήριο μέλος

Η αβάπτιστη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 439 μηνύματα.
Ψάχνω κάποιο βιβλίο, ξενόγλωσσο (για να θυμηθώ και τα αγγλικά μου ) κατηγορίας τρόμου.. θενξ


Νομίζω σε κάλυψαν απόλυτα η @Lysippe[/MENTION] και η [MENTION=25218]Eileen. Εγώ λίγα γνωρίζω απ' τη λογοτεχνία τρόμου, κυρίως τον King που μ' αρέσει. Δυστοπικά μόνο μπορώ να σου προτείνω αν σε ενδιαφέρουν σαν είδος: το Fahreinheit 451, το Day of the triffids, το Brave New World.
Επίσης, να προτείνω κάτι που με βοήθησε εμένα με τα γαλλικά: γιατί δεν διαβάζεις στα αγγλικά κάποιο βιβλίο που να έχεις διαβάσει ήδη στα ελληνικά και να ξέρεις καλά; Νομίζω τα Harry Potter είναι ιδανικά αν είσαι χαριποτερικός.:P
 

Guest 986132

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Οι fans των δυστοπικών μυθιστορημάτων, δείτε και το "Σταθμός έντεκα" της Emily St. John Mandel. Ενώ για όσους αρέσκονται τα μετά-αποκαλυπτικά βιβλία, θα έλεγα να τσεκάρετε την τριλογία τού Justin Cronin: Το πέρασμα, Οι δώδεκα αιώνιοι, Η πόλη των κατόπτρων.
 

Guest 647452

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Συγκινητικο.Ανεπαναληπτο.Μοναδικο.Προτεινω να το διαβασουν ολοι.

 
Τελευταία επεξεργασία:

Βλα

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Βλαδίμηρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και επαγγέλεται Μεταπτυχιακός Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 1,637 μηνύματα.
 

_Σταύρος_

Δραστήριο μέλος

Ο Σταύρος, χωρίς _ _ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 701 μηνύματα.
Η χρονιά της ερήμου, του Pedro Mairal :yes:

Το μυθιστόρημα αυτό είναι μια συμβολική περιγραφή για την κρίση της Αργεντινής, μια ιστορία για την κατάντια της ίδιας της ανθρωπότητας, που διαβάστηκε ως μια αλληγορία της ερήμωσης που έφεραν στην Αργεντινή τα χρόνια του ΔΝΤ , δηλαδή του... πυρομανή πυροσβέστη !
 
Τελευταία επεξεργασία:

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top