• Σας ενημερώνουμε ότι η κατηγορία δεν αντικαθιστά σε καμία περίπτωση την επίσκεψη σας σε επαγγελματία ιατρό.

    Το σύνολο του περιεχομένου της κατηγορίας αυτής, όπως κείμενα, γραφικά, εικόνες, πληροφορίες που λαμβάνονται από δικαιούχους διαφήμισης, είναι καθαρά και μόνο για ενημερωτικούς σκοπούς και δεν προορίζεται να είναι υποκατάστατο για την επαγγελματική ιατρική συμβουλή, διάγνωση ή θεραπεία. Δεν αποτελεί υποκατάστατο ιατρικής εξέτασης, ούτε αντικαθιστά την ανάγκη για υπηρεσίες που παρέχονται από επαγγελματία ιατρό. Πάντοτε να ζητάτε τη συμβουλή του ιατρού σας πριν πάρετε οποιαδήποτε συνταγή ή φάρμακο. Μόνο ο ιατρός σας μπορεί να σας δώσει συμβουλές για το τι είναι ασφαλές και αποτελεσματικό για σας.

Τα πάντα για τους φακούς επαφής!

Oralee

Τιμώμενο Μέλος

Η Κωνσταντίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 45 ετών και μας γράφει απο Γλυφάδα (Αττική). Έχει γράψει 15,765 μηνύματα.
Εμένα πάλι η αδιάβροχη μάσκαρα μου φαίνεται πως δεν βγαίνει με τίποτα και γι' αυτό και δεν την χρησιμοποιώ! :confused:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Εγώ πάντως ποτέ δεν κάνω ντεμακιγιάζ αν έχω φορέσει μόνο μάσκαρα Φοβάμαι οτι θα πασαλειφτώ πολύ και θα τονιστούν ακόμη περισσότερο οι μαύροι κύκλοι μου.:redface:

Πήγα σήμερα και ξανααγόρασα φακούς, παραδόξως αυτοί με ενοχλούν λιγότερο παρ'ότι είναι οι ίδιοι! Επίσης αγόρασα και 5 αμπούλες απο το φυσιολογικό ορό που μου είπατε. Δεν τις έχω χρησιμοποιήσει ακόμη. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Sunrise

Δραστήριο μέλος

Η Sunrise αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 643 μηνύματα.
Τελικά με τον χαμένο φακό τι απέγινε? Ελπίζω μόνο να μην είχε μείνει στο μάτι σου! Πω, διάβαζα τα ποστ όλων αυτών που έλεγαν ότι τους είχε συμβεί αυτό και είχα ΦΡΙΚΑΡΕΙ............Το λέγανε λες και είναι κάτι φυσιολογικό....Φτου, φτου, φτου.....μακριά από μένα!:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Τελικά με τον χαμένο φακό τι απέγινε? Ελπίζω μόνο να μην είχε μείνει στο μάτι σου! Πω, διάβαζα τα ποστ όλων αυτών που έλεγαν ότι τους είχε συμβεί αυτό και είχα ΦΡΙΚΑΡΕΙ............Το λέγανε λες και είναι κάτι φυσιολογικό....Φτου, φτου, φτου.....μακριά από μένα!:P
Ακόμα αγνοείται η τύχη του :worry: Πάντως δεν μου βγήκε απο το μάτι! Κι εγώ φρίκαρα Βιολέττα με αυτά που διάβασα!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Sunrise

Δραστήριο μέλος

Η Sunrise αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 643 μηνύματα.
Εμένα πάλι η αδιάβροχη μάσκαρα μου φαίνεται πως δεν βγαίνει με τίποτα και γι' αυτό και δεν την χρησιμοποιώ! :confused:

Πάρε το ξεβαφτικό της ΛΟΡΕΑΛ, για αδιάβροχη μάσκαρα και θα είσαι τζι τζι! Trust me!!!:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

pantazis

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο pantazis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 60 ετών. Έχει γράψει 134 μηνύματα.
φακοί επαφής ... μια πονεμένη ιστορία

ο φακός είναι ένα κάτοπτρο , για να ταιριάζει και να εφάπτεται σωστά στο μάτι πρέπει ο οπτικός με πολύ μεγάλη προσοχή να ΄΄πάρει΄΄ μετρήσεις π.χ. καμπυλότητας του ματιού κλπ

αν γίνουν βιαστικά ή το χειρότερο από παιδιά που δεν ξέρουν καλά , γιατί τώρα μαθαίνουν να μετράνε τότε αυτός που θα φοράει τους φακούς θα ....υποφέρει .... γιατί αυτό γίνεται πολλές φορές (να υποφέρει....)

άλλο είναι, οι φακοί να μην είναι κατασκευής Ζιμπάμπουε , Ινδονησίας ή Μαλιμπού , ...........

επίσης η ξηροφθαλμία είναι μεγάλο πρόβλημα , ότι κολλύριο και να βάλεις πάλι ......

Η καθαριότητα επίσης , εξαιρετικά σημαντικό αυτό , ΚΑΘΑΡΑ ΧΕΡΙΑ που λένε αλλιώς...

Οι σκόνες επίσης δυσκολεύουν τα πράγματα ...

Πολλές φορές τους χάνεις , ..

Το άλλο είναι ότι με τους φακούς ή γυαλιά βλέπεις αλλά όταν ξυπνάς ή σε..... άλλες στιγμές βλέπεις θολά...........

Αν κάτι δεν πάει καλά ή θα σε ενοχλούν και θα σπάζεσαι ....και δεν θα ξέρουν οι άλλοι τον λόγο ή το χειρότερο μπορεί να έχεις επιφεφυκήτηδες που είναι ικανές να σου βλάψουν τον κερατοειδή ....... (κοκκινίζουν τα μάτια πρήζονται και άλλα ..νόστιμα)

επίσης πληρώνεις για αγορές , υγρά κλπ...

φαίνονται από τους άλλους αν προσέξουν τα μάτια σου ....

μια ζωή στην ταλαιπωρία ....


που το ξέρω ... για πάρα πολλά χρόνια τους φόραγα ....

τελικά έκανα lazer πριν 3 χρόνια και είμαι επιτέλους σαν τους άλλους ανθρώπους στο θέμα αυτό ...

sorry για την πολυλογία .........
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Resident Evil

Διακεκριμένο μέλος

Η Resident Evil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 7,959 μηνύματα.
φ

μια ζωή στην ταλαιπωρία ....

τελικά έκανα lazer πριν 3 χρόνια και είμαι επιτέλους σαν τους άλλους ανθρώπους στο θέμα αυτό ...


Παρόλο που παραθέτεις κάποια σωστά πράγματα στο ποστ σου, θα μου επιτρέψεις να διαφωνήσω με το ... μεμψίμοιρο του ύφους του... Δεν θυμάμαι τον εαυτό μου να βλέπει καλά ουδέποτε (ανακάλυψα ότι έχω ήδη 1 βαθμό μυωπία τις πρώτες μέρες του δημοτικού που δεν έβλεπα στον πίνακα από το 1ο θρανίο) και πέραν των αυξημένων εξόδων σε σχέση με τον υπόλοιπο κόσμο χωρίς προβλήματα όρασης (καλύτερα να με ντύνεις παρά να με κάνεις να βλέπω :P) ουδέποτε ένιωσα ότι διέφερα από τους άλλους ανθρώπους επειδή φορούσα γυαλιά... Έχω νιώσει κόμπλεξ για το γεγονός αλλά αυτό οφειλόταν στο γεγονός ότι τα γυαλιά μου (και η λοιπή εμφάνιση at that time :redface:) ήταν άθλια και όχι για αυτό κάθε αυτό το γεγονός. Οκ, δεν είναι ότι πιο ευχάριστο να πρέπει πριν καλά καλά ανοίξεις τα μάτι να πρέπει να βγάλεις το χέρι στο κομοδίνο να πιάσεις γυαλιά ή να ... τρως το κινητό για να δεις την ώρα αλλά μου φαίνεται λίγο too much o τρόπος γραφής σου...

Ασε που είσαι λίγο Offtopic (κ εγώ επίσης ! ;) )
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nana

Δραστήριο μέλος

Η Nana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται IT. Έχει γράψει 602 μηνύματα.
Όταν πρωτοφόρεσα φακούς ο γιατρός μου είχε μετρήσει την καμπυλότητα του ματιου. Από τότε (7 χρόνια), όποτε ξαναπήγα να πάρω φακούς δε μου τη μέτρησε κανείς. :hmm: :confused:

Επίσης, τους τελευταίους μήνες είπα να φορέσω μηνιαίους φακούς. Αλλά επειδή όπως είπα με ενοχλούν γενικά οι φακοί τον τελευταίο χρόνο δεν τους πολυφορώ πλεόν. Με είδε κάποια γνωστή και μου είπε ότι αυτή φοράει φακούς μηνιαίους της Bosch and Lomb (??? έτσι γράφεται) και ότι είναι τέλειοι. Τους φοράει συνέχεια. Υπάρχουν σε πακέτο των 3 ζευγαριών με 45 ευρώ. Τους έχει δοκιμάσει κανείς άλλος;;; Καμιά άποψη για τους μηνιαίους φακούς;;;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

pantazis

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο pantazis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 60 ετών. Έχει γράψει 134 μηνύματα.
Nana

ναι εγώ είχα αγοράσει και μηνιαίους , η εταιρεία που λες είναι από τις γνωστές ,

οι μηνιαίοι σε μένα λειτούργησαν καλύτερα .

έπρεπε να ζητήσεις εσύ να την μετρήσουν


XRZ
HMMYτισσα ?
ναι το άρθρο είναι λίγο μεμψίμοιρο ...
απλά είχα ταλαιπωρηθεί αρκετά

??? Offtopic

:hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DrStrangelove

Περιβόητο μέλος

Ο DrStrangelove αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μοντέλο. Έχει γράψει 5,311 μηνύματα.
ουδέποτε ένιωσα ότι διέφερα από τους άλλους ανθρώπους επειδή φορούσα γυαλιά... Έχω νιώσει κόμπλεξ για το γεγονός αλλά αυτό οφειλόταν στο γεγονός ότι τα γυαλιά μου (και η λοιπή εμφάνιση at that time :redface:) ήταν άθλια και όχι για αυτό κάθε αυτό το γεγονός.

Αυτό ακριβώς νοιώθω και εγώ και ακριβώς το ίδιο έχω ζήσει. Τα συγκεκριμένα γυαλιά έφταιγαν και όλο το τότε πακέτο, όχι τα γυαλιά γενικά και αόριστα. Παλιά ήταν τα πολύ μεγάλα γυαλιά της μόδας, τη δεκαετία του 80' και 90, και αυτά τα μεγάλα γυαλιά χαλάνε την πρόσοψη. Υπάρχουν σήμερα πολύ όμορφα γυαλιά να διαλέξει κανείς. Οι μηνιαίοι φακοί δεν διαφέρουν από τους υπόλοιπους φακούς ως προς τον ερεθισμό του ματιού και το λέηζερ δεν είναι χωρίς κίνδυνο όπως νομίζουν πολλοί. Αν χτυπήσεις το πρόσωπό σου κάποια στιγμή, σε ένα ατύχημα λόγου χάρη, και έχεις χειρουργηθεί με λέηζερ, μπορεί να προκληθεί ακόμα και τύφλωση μου έχουν πει. Δεν ξέρω αν είναι αλήθεια αλλά για να το λένε κάτι θα ξέρουν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

underwater

Περιβόητο μέλος

Η underwater αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4,343 μηνύματα.
Αν χτυπήσεις το πρόσωπό σου κάποια στιγμή, σε ένα ατύχημα λόγου χάρη, και έχεις χειρουργηθεί με λέηζερ, μπορεί να προκληθεί ακόμα και τύφλωση μου έχουν πει. Δεν ξέρω αν είναι αλήθεια αλλά για να το λένε κάτι θα ξέρουν.

Αυτό δεν το είχα ακούσει, αλλά ο οφθαλμίατρός μου μου είχε πει άλλες παρενέργειες που πιθανώς να προκληθούν: θολούρα για ένα εξάμηνο και δυσκολία στην όραση βράδυ είναι 2 από αυτές! Γι'αυτό είμαι διστακτική κι ας έχω μεγάλο βαθμό μυωπίας! Επίσης είπε πώς στην Ελλάδα μόνο 10 γιατροί έχουν κάνει λέιζερ κι ο 1 από αυτούς οφθαλμίατρος (και χειρούργησε μόνο το 1 μάτι). Αυτή η συζήτηση πριν 2 χρόνια.:/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DrStrangelove

Περιβόητο μέλος

Ο DrStrangelove αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μοντέλο. Έχει γράψει 5,311 μηνύματα.
Αυτό δεν το είχα ακούσει, αλλά ο οφθαλμίατρός μου μου είχε πει άλλες παρενέργειες που πιθανώς να προκληθούν: θολούρα για ένα εξάμηνο και δυσκολία στην όραση βράδυ είναι 2 από αυτές! Γι'αυτό είμαι διστακτική κι ας έχω μεγάλο βαθμό μυωπίας! Επίσης είπε πώς στην Ελλάδα μόνο 10 γιατροί έχουν κάνει λέιζερ κι ο 1 από αυτούς οφθαλμίατρος (και χειρούργησε μόνο το 1 μάτι). Αυτή η συζήτηση πριν 2 χρόνια.:/:

Και γενικά για το λέιζερ, ακόμα δεν ξέρουμε τί παρενέργειες προκαλεί. Δερματολόγος μου έχει πει ότι σε 15 χρόνια από τώρα θα ξέρουν τις παρενέργειες. Φυσικά αυτό σημαίνει ότι είναι σαν να χρησιμοποιούνται ουσιαστικά ως πειραματόζωα τεράστιες ομάδες πληθυσμού ήδη, είτε πρόκειται για δερματοπάθειες είτε για οτιδήποτε άλλο που θεραπεύει το λέιζερ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

X-girl

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Sofi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Νοσηλευτής/ρια. Έχει γράψει 322 μηνύματα.
Βρε παιδια για πειτε μου για καμια καλη μαρκα φακους, γιατι θελω να αγορασω (δεν με νοιαζει αν θα ειναι λιγο ακριβουτσικα).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DrStrangelove

Περιβόητο μέλος

Ο DrStrangelove αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μοντέλο. Έχει γράψει 5,311 μηνύματα.
Ζήτα σιλικόνης, λένε πως είναι καλύτεροι. Λένε. Υπάρχουν μέθοδοι άσκησης της όρασης αν η μυωπία δεν είναι πολύ προχωρημένη. 'Ολο και λιγότερο χρειάζομαι φακούς ή γυαλιά παρά μόνο για μακρυά. Μπορεί όταν ξυπνάς το πρωί να νοιώθεις ότι βλέπεις καλύτερα ακόμα και χωρίς γυαλιά. Από εκείνη την ώρα και μετά θέλει άσκηση. 'Ασε που οι φακοί πρέπει να μπλοκάρουν το τσάκρα sahasrar.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Παιδιά όταν 1-2 μέρες δεν φορέσω φακούς, τι γίνεται με το υγρό τους; Πρέπει να τους το αλλάζω ή μιας και δεν θα τους φορέσω δεν πειράζει;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Palladin

Διάσημο μέλος

Η Palladin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,415 μηνύματα.
Παιδιά όταν 1-2 μέρες δεν φορέσω φακούς, τι γίνεται με το υγρό τους; Πρέπει να τους το αλλάζω ή μιας και δεν θα τους φορέσω δεν πειράζει;

όχι για λίγες μέρες δεν πειράζει.

Λοιπόν Μισέλ ζήλεψα:redface:
Θέλω κι εγώ πράσινους:redface:
Για πες, πόσο κάνουν και τι διάρκειας είναι?(ημερήσιοι ή υπάρχουν και εβδομαδιαίοι και μηνιαίοι?) Είναι χρώματος και μυωπίας έτσι? Πχ εγώ φοράω μυωπίας μηνιαίους και κάνουν 5 Ευρώ ο ένας, να υπολογίζω διπλάσια τιμή?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

viki_thess

Διακεκριμένο μέλος

Η ΒΑΣΩ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 44 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 7,621 μηνύματα.
δεν ειχα ποτε σχεση με φακους επαφης για κανενα λογο....οποτε δεν ξερω να σας απαντησω...:worry:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
όχι για λίγες μέρες δεν πειράζει.

Λοιπόν Μισέλ ζήλεψα:redface:
Θέλω κι εγώ πράσινους:redface:
Για πες, πόσο κάνουν και τι διάρκειας είναι?(ημερήσιοι ή υπάρχουν και εβδομαδιαίοι και μηνιαίοι?) Είναι χρώματος και μυωπίας έτσι? Πχ εγώ φοράω μυωπίας μηνιαίους και κάνουν 5 Ευρώ ο ένας, να υπολογίζω διπλάσια τιμή?

Εμένα είναι γκρι, όχι πράσινοι :P Υπάρχουν όμως και πράσινοι, και μπλε και ο,τι θες. Εμένα είναι χωρίς μυωπία, αλλά υπάρχουν και με μυωπία, στην ίδια τιμή. Είναι μηνιαίοι. Υπάρχουν και ημερήσιοι αλλά μου φάνηκαν πανάκριβοι (4,4 ευρώ το ζευγάρι!). Οι μηνιαίοι που φοράω εγώ (Freshlook colorblends) κοστίζουν 35 ευρώ το ζευγάρι (άουτς, διαφορά αρκετή απο τους σκέτους απ'ότι βλέπω :/: )
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Isiliel

Επιφανές μέλος

Η Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 51 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 13,854 μηνύματα.
Ζήτα σιλικόνης, λένε πως είναι καλύτεροι. Λένε. Υπάρχουν μέθοδοι άσκησης της όρασης αν η μυωπία δεν είναι πολύ προχωρημένη. 'Ολο και λιγότερο χρειάζομαι φακούς ή γυαλιά παρά μόνο για μακρυά. Μπορεί όταν ξυπνάς το πρωί να νοιώθεις ότι βλέπεις καλύτερα ακόμα και χωρίς γυαλιά. Από εκείνη την ώρα και μετά θέλει άσκηση. 'Ασε που οι φακοί πρέπει να μπλοκάρουν το τσάκρα sahasrar.

Για πόσους βαθμούς μιλάς? Εγώ που έχω ας πούμε 3.25 και 4.25...δε βλέπω τίποτα χωρίς φακούς... :'(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

underwater

Περιβόητο μέλος

Η underwater αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4,343 μηνύματα.
Για πόσους βαθμούς μιλάς? Εγώ που έχω ας πούμε 3.25 και 4.25...δε βλέπω τίποτα χωρίς φακούς... :'(

Νομίζω έχεις αρκετή. Είναι ρίσκο να κυκλοφορήσεις χωρίς φακούς!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 18 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top