Θα βαφτίσετε τα παιδιά σας;

dianechristy

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η dianechristy αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 185 μηνύματα.
Εγώ προσωπικά τα παιδιά μου δεν θέλω να τα βαφτίσω.. γιατί τώρα απορώ με τους γονείς μου γιατί με βάφτισαν.. Ακόμα ψάχνομαι γύρω από αυτό το θέμα και δεν θέλω να φτάσει το παιδί μου στην ηλικία μου και να απορεί και αυτό γιατί το βάφτισα χωρίς να το ρωτήσω... Τώρα για το τι θα πει η κοινωνία δεν με ενδιαφέρει και τόσο... και πιστεύω μέχρι να φτάσει η ώρα να κάνω παιδιά θα έχουν αλλάξει τα πράγματα..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

pote ksana

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Ούφ! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 35 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 226 μηνύματα.
Δε νομίζω να υπαρχουν και πολλές επιλογές.
Προτείνετε δηλαδή να το αφήσω αβάπτιστο μέχρι ν'αποφασίσει; Γελοιότητες. Κατ'αρχήν όταν θα πάει 16 χρονών, θα αναρωτηθεί, αφού εσύ είσαι χριστιανή γιατί θές το παιδί σου να είναι άθεο (και η αθεία είναι θρήσκευμα), και αφού μεγαλώνοντας σε οικογένεια χριστιανών κατά 99% θα γινόμουν χριστιανός, γιατί τόση φασαρία; Ερήμην.

Από χριστιανός γίνεσαι μουσουλμάνος. Από άθεος γίνεσαι άθεος, γιατί πλέον δεν σε απασχολεί το αντικείμενο.
Σαν να λές, το Αντρέας είναι πολύ συνηθισμένο όνομα, το Αγαθαρχίδας πολύ ασυνήθιστο,έ.. ας τον βαφτίσουμε Καλλιόπη.

Το να βαφτίσεις έναν χριστιανό δεν είναι το έγκλημα καθαυτό. Κι εγώ χριστιανή είμαι αλλά δεν έπαθα κάτι. Το έγκλημα είναι να του πασπαλίσεις το μυαλό οτι υπήρξε Αβραάμ,Σάρρα και Μαθουσάλας.

Κατα τ'άλλα, εγώ πιστεύω οτι υπήρξε Χριστός και θα το βαπτίσω χριστιανό στο όνομα του Χριστού, όχι του Νώε. Κι αν αλλάξει γνώμη στα 20, γούστο του και καπέλο του. Ή μήπως δεν είναι αναστρέψιμη η βάπτιση; Αλλά το θεωρώ βλακεία απ'τη στιγμή που εγώ είμαι χ, να του πώ εσύ γίνε ψ. Σαν να λές, νίπτω τας χείρας μου, γίνε καμπαλιστής, σατανιστής, είναι καλό θα σε ωφελήσει.
Μέχρι να αποκτήσει αντίληψη, του προτείνεις κάτι και το παιδί μπορεί πάντα να αμφισβητήσει. Αυτό είναι το νόημα της διδασκαλίας, κάθε είδους. Ο προβληματισμός.

Κι εμείς που γίναμε χριστιανοί απ'τους γονείς μας, αμφισβητούμε το ένα και κριτικάρουμε το άλλο. Όμως ως χριστιανός κριτικάρεις από μια βάση. Ώς άθεος, ξεκινάς απ'το μηδέν και φτάνεις στο μηδέν.
Και πως έλεγε ο Σωκράτης, ό,τι δεν ξέρουμε, υπάρχει παρ'όλ'αυτά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kleftra

Διάσημο μέλος

Η Γεωργία-Γωγούλα-Γωγώ...ακούω σε όλες τις παραλλαγές αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,359 μηνύματα.
(και η αθεία είναι θρήσκευμα)

Εμ..δεν νομίζω.Άσχετα που για τυπικούς λόγους εχουμε συνηθίσει να αναγράφουμε θρησκεία:άθεος.


Υ.Γ.Το -1 στο έβαλα εγώ για την λέξη "γελοιότητες".
Δεν μου αρέσουν να αποκαλούν έτσι τις απόψεις των άλλων(και δη τις δικές μου).Υπερβολές ναι,λάθος ναι,αστήριχτες ναι,γελοιότητες όχι.Ακόμη κι αν έτσι σου φαντάζουν μια πιο προσεχτική επιλογή λέξεων δεν θα έβλαπτε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Κατ'αρχήν όταν θα πάει 16 χρονών, θα αναρωτηθεί, αφού εσύ είσαι χριστιανή γιατί θές το παιδί σου να είναι άθεο
Ένας άνθρωπος (ανεξαρτήτως θρησκεύματος) που θέλει το παιδί του να αποφασίσει αν θέλει να ενταχθεί σε οποιαδήποτε ομάδα και να μην το εντάξει ο ίδιος με το ζόρι, σίγουρα δεν θα το ανέθρεφε με τέτοιο τρόπο ώστε να αναρωτηθεί όντως για το παραπάνω.

(και η αθεία είναι θρήσκευμα)
"If atheism is a religion then my not collecting stamps is a hobby"

Από χριστιανός γίνεσαι μουσουλμάνος. Από άθεος γίνεσαι άθεος, γιατί πλέον δεν σε απασχολεί το αντικείμενο.
Και ένα παιδί δεν το απασχολεί η επιστήμη αλλά να παίξει με τους φίλους του έξω, να υποθέσω ότι δεν παίζει να γίνει επιστήμονας;
Σαν να λές, το Αντρέας είναι πολύ συνηθισμένο όνομα, το Αγαθαρχίδας πολύ ασυνήθιστο,έ.. ας τον βαφτίσουμε Καλλιόπη.
Πέραν του ότι δεν κατάλαβα ποιό είναι το point σου, παρατηρήρησε κανείς τη λεπτή ειρωνεία της χρήσης της λέξης "βαφτίσουμε" στο εν λόγω context? :look:
Το να βαφτίσεις έναν χριστιανό δεν είναι το έγκλημα καθαυτό. Κι εγώ χριστιανή είμαι αλλά δεν έπαθα κάτι. Το έγκλημα είναι να του πασπαλίσεις το μυαλό οτι υπήρξε Αβραάμ,Σάρρα και Μαθουσάλας.
Για χίλια δύο πράγματα θα μπορούσες να πείς "Κι εγώ είμαι και δεν έπαθα κάτι". Δεν είναι αυτό επιχείρημα για να τα κάνουμε. Πρέπει να υπάρχει και λόγος, όχι απλά να μην υπάρχει κίνδυνος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Νωεύς

Τιμώμενο Μέλος

Ο Ιάσων αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθητής/τρια και μας γράφει απο Άγιο Πνεύμα (Σέρρες). Έχει γράψει 5,713 μηνύματα.
... Τώρα για το τι θα πει η κοινωνία δεν με ενδιαφέρει και τόσο... και πιστεύω μέχρι να φτάσει η ώρα να κάνω παιδιά θα έχουν αλλάξει τα πράγματα..

Δηλαδή πιστεύεις, πως θα χαθεί παντελώς απ' την ανθρώπινη ύπαρξη το ...μυστήριο;

...Πρέπει να υπάρχει και λόγος, όχι απλά να μην υπάρχει κίνδυνος.

Ο μόνος λόγος είναι, πως άνθρωπος και μυστήριο, μέχρι του νυν, πάνε μαζί. Είναι λίγο; Και τούτο δεν ενέχει κινδύνους; Αγαπητή μου, το μυστήριο της βάπτισης, που δεν υπήρξε ιστορικά πρωτοτυπία και αποκλειστικότητα των Χριστιανών, μεταξύ άλλων αποτελεί και μύηση του ανθρώπου στο γεγονός, ότι πάντα καραδοκεί ο έσχατος κίνδυνος του απροσδόκητου θανάτου. Εκεί που θα μπορούσε να υπάρξει ίσως σοβαρή επιχειρηματολογία είναι κατά του νηπιοβαπτισμού. Εδώ, σεβαστες όλες οι απόψεις και αντίστοιχες επιλογές. Αλλά, καλή μου φίλη, θαρρώ πως χωρίς μύηση γενικά στη ζωή μας, όλα θα ήταν επίπεδα και χωρίς "βάθος", "ύψος" και Τέχνη!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
"If atheism is a religion then my not collecting stamps is a hobby"

η αθεια ειναι η -υπερλογη οπως παντα- πίστη στην μη υπαρξη Θεου... αν σ εενοχλει ο ορος θρησκεια χρησιμοποιησε αλλη λεξη
ας πουμε φιλοσοφια..παντως ειναι εκτος λογικης -οπως καθε πιστη-και δεν αποδεικνυεται λογικα..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

zutmazut

Νεοφερμένος

Ο zutmazut αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 101 μηνύματα.
η αθεια ειναι η -υπερλογη οπως παντα- πίστη στην μη υπαρξη Θεου... αν σ εενοχλει ο ορος θρησκεια χρησιμοποιησε αλλη λεξη
ας πουμε φιλοσοφια..παντως ειναι εκτος λογικης -οπως καθε πιστη-και δεν αποδεικνυεται λογικα..

Συνεπώς κάποιος που δεν πιστεύει στο Δία (αδίας :P), δεν πιστεύει στην Αφροδίτη (αναφρόδιτος :P) αλλά και στις Έρπουσες_Χέστρες (άχεστρος :P) είναι μέλος ταυτόχρονα σε 3 θρησκείες. Θα κλατάρει ο άνθρωπος :jumpy:

Μάλλον η λέξη άθρησκος εκφράζει καλύτερα κάποιους ανθρώπους, που σημαίνει "αυτός που δεν είναι μέλος σε κάποιο μαντρί"

Τα πράγματα περιπλέκει η προσπάθεια για την δημιουργία αθειστικού μαντριού (λες και δεν έφτανε ο κομμουνισμός).

Χάρη στο Dawkins (τα βιβλία του οποίου κάποιοι τα διαβάζουν λες και διαβάζουν την Βίβλο :stunned:) έχουμε κάποιες ανησυχητικές εξελίξεις π.χ. από εδώ καταλαβαίνω ότι τα παιδιά στην Αγγλία είναι αδύνατον να πάνε σε κατασκήνωση που να περιορίζεται σε κανόε, κολύμπι, στήσιμο σκηνών, και 24 είδη κόμπων(δηλαδή τα awesome πράγματα της κατασκήνωσης) αλλά πρέπει οπωσδήποτε να ανεχτούν και ηθικουλιάρικη εγκεφαλόπλυση :sick::sick::sick:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

zanin

Διάσημο μέλος

Η zanin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και μας γράφει απο Ηράκλειο (Αττική). Έχει γράψει 2,838 μηνύματα.
εγω δεν θα τα βαφτισω γιατι δεν θελω να τους επιβαλλω ενα θρησκευμα με το ετσι θελω. Οσο για το τι θα λενε οι αλλοι; Θα βαλω τον γατο μου να κλαιει.


je suis d'accord avec vous ... ελπίζω να το είπα σωστά...(κοντευω να τα ξεχασω τα γαλλικά)!!!!!

ναρουτο και μαγια θα κλαινε μαζι!

και εγώ δεν θέλω να το βαπτίσω.

όταν και όποτε θελήσει θα επιλέξει αν θέλει να πιστεψει σε κάτι ή όχι
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
Μάλλον η λέξη άθρησκος εκφράζει καλύτερα κάποιους ανθρώπους, που σημαίνει "αυτός που δεν είναι μέλος σε κάποιο μαντρί"

μην ξεφευγουμε..αθεος εννοουμε.οτι δεν πιστευεις σε καμια νωτερη δυναμη στον κοσμο που πχ τον δημιουργησε...ακομα και αν το πιστευεις μονο εσυ και κανεις αλλος στον κοσμο. και τετοιοι αθεοι πιστευω οτι ειναι εξαιρεση και πολυ λιγοι για να μην πω κανενας..

σαν τους κομμουνιστες ,που δεν πιστευαν στο θεο αλλα στο υπερτατο ον:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

alis

Πολύ δραστήριο μέλος

Η alis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,134 μηνύματα.
Μακάρι να είχα τη δυνατότητα να ρωτήσω τα παιδιά μου τι θα επιθυμούσαν και να μου απαντήσουν... Αλλά εφ'όσον αυτό δεν είναι εφικτό, πιστεύω πως θα συζητούσα το θέμα με τον άντρα μου πρώτα. Προσωπικά δεν πιστεύω, αλλά θα βάφτιζα τα παιδιά μου. Μετά, όταν μεγάλωναν περισσότερο θα τους εξηγούσα ποια είναι η δική μου θέση στο θέμα θρησκεία. Και αν ήθελαν θα μπορούσαν να αποβαπτιστούν (γίνεται, έτσι δεν είναι?). Πάντως, θα τα βάφτιζα σε πρώτη φάση, τουλάχιστον.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dianechristy

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η dianechristy αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 185 μηνύματα.
Δηλαδή πιστεύεις, πως θα χαθεί παντελώς απ' την ανθρώπινη ύπαρξη το ...μυστήριο;

δεν εννοούσα αυτο.. Απλα πιστευω πως μεχρι τοτε οι κοινωνιες δεν θα ειναι τοσο "κολλημενες" οπως τωρα.. αν καποιος σημερα εχει διαφορετικη θρησκεία ειναι δακτυλοδικτουμενος.. θελω να πιστευω πως σε μερικα χρονια δεν θα γινεται αυτο...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

e-sofia

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Σοφια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 46 ετών, επαγγέλεται Designer και μας γράφει απο Καβάλα (Καβάλα). Έχει γράψει 1,522 μηνύματα.
Λές;
Απαπαπα...
Εμείς θα Βαπτίσουμε 9 Μάιου....

Είσαστε όλοι καλεσμένοι.... χαχαχαχαχαχαχα

Θέλω θέμα με βαπτιστικά ποιηματάκια...!!!!
Βοήθεια και ιδέες..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Isiliel

Επιφανές μέλος

Η Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 51 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 13,854 μηνύματα.
Έχουμε θέμα με τίτλο:
Βάφτιση και οργάνωση


;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

e-sofia

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Σοφια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 46 ετών, επαγγέλεται Designer και μας γράφει απο Καβάλα (Καβάλα). Έχει γράψει 1,522 μηνύματα.
Ευχαριστώ.... Φιλάκια!!!!:clapup:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Φυσικά, θα τα βουτήξω στα νερά της Στύγας ως γνήσιοι ημίθεοι που θα είναι.
 

Viedo

Διάσημο μέλος

Ο Viedo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ψυχολόγος και μας γράφει απο Κύπρος (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,912 μηνύματα.

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.

Ιππολύτη

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ιππολύτη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 24 ετών. Έχει γράψει 1,972 μηνύματα.
Όχι, αν κάνω ποτέ μούλικα δε θα τα βαφτίσω, θα αφήσω τις θειάδες να βουρλίζονται και να φοβούνται να τα πλησιάσουν.
 

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 26,970 μηνύματα.
Φυσικά και ναι!
 

juste un instant

Επιφανές μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 29,548 μηνύματα.
Όχι, αν κάνω ποτέ μούλικα δε θα τα βαφτίσω, θα αφήσω τις θειάδες να βουρλίζονται και να φοβούνται να τα πλησιάσουν.
Φαντασου να κυκλοφορει και κανας ιος οπως τωρα... :D
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Δεν θες να ξέρεις. Σε κόβω για αρκετά χαρούμενο με τη ζωή σου.
Προφανως υπονοεις πως θα θελουν να ξερουν μονο οσοι ειναι αρκετα λυπημενοι με την ζωη τους...
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top