• Σας ενημερώνουμε ότι η κατηγορία δεν αντικαθιστά σε καμία περίπτωση την επίσκεψη σας σε επαγγελματία ιατρό.

    Το σύνολο του περιεχομένου της κατηγορίας αυτής, όπως κείμενα, γραφικά, εικόνες, πληροφορίες που λαμβάνονται από δικαιούχους διαφήμισης, είναι καθαρά και μόνο για ενημερωτικούς σκοπούς και δεν προορίζεται να είναι υποκατάστατο για την επαγγελματική ιατρική συμβουλή, διάγνωση ή θεραπεία. Δεν αποτελεί υποκατάστατο ιατρικής εξέτασης, ούτε αντικαθιστά την ανάγκη για υπηρεσίες που παρέχονται από επαγγελματία ιατρό. Πάντοτε να ζητάτε τη συμβουλή του ιατρού σας πριν πάρετε οποιαδήποτε συνταγή ή φάρμακο. Μόνο ο ιατρός σας μπορεί να σας δώσει συμβουλές για το τι είναι ασφαλές και αποτελεσματικό για σας.

Τα πάντα για τους φακούς επαφής!

Gate4

Επιφανές μέλος

Η Ηägring αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 25,581 μηνύματα.
Νόμιζα ότι οι σκληροί τουλάχιστον είχαν εξαφανιστεί από την αγορά και γενικώς.
Δεν είχα ακούσει και πολύ καλά λόγια για αυτό το είδος των φακών επαφής πάντως:worry:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nina-nana

Διάσημο μέλος

Η Nina-nana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Καθηγητής/τρια. Έχει γράψει 2,536 μηνύματα.
Τους σκληρούς ποτέ κανείς δεν τους βολεύτηκε απ' όσο ξέρω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

_fairygirl_

Διακεκριμένο μέλος

Η Τηγάνι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μεταφραστής/Διερμηνέας και μας γράφει απο Αυστραλία. Έχει γράψει 7,789 μηνύματα.
Δεν είχα ακούσει και πολύ καλά λόγια για αυτό το είδος των φακών επαφής πάντως:worry:
Επίσης,τα αδέρφια μου με μυωπία και τα δύο και χρήστες των φακών χρόνια μια χαρά laser έκαναν και χωρίς επιπλοκές.:P
Πάντως,κακά τα ψέμματα δεν ξέρω πόσο καλοί είναι οι σκληροί σε σύγκριση με τους μαλακούς αλλά μην ξεχνάμε ότι οι άνθρωποι ακόμα και σε θέματα υγείας βάζουν το συμφέρον πάνω απ'όλα..:whistle:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Gate4

Επιφανές μέλος

Η Ηägring αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 25,581 μηνύματα.
Επίσης,τα αδέρφια μου με μυωπία και τα δύο και χρήστες των φακών χρόνια μια χαρά laser έκαναν και χωρίς επιπλοκές.:P
Πάντως,κακά τα ψέμματα δεν ξέρω πόσο καλοί είναι οι σκληροί σε σύγκριση με τους μαλακούς αλλά μην ξεχνάμε ότι οι άνθρωποι ακόμα και σε θέματα υγείας βάζουν το συμφέρον πάνω απ'όλα..:whistle:
Ναι ρε και γω ξέρω άτομα που φορούσαν φακούς και έκαναν επέμβαση με λέιζερ και βλέπουν μια χαρά, ο φόκος λέει βλακείες:P

Τώρα για τους σκληρούς φακούς επαφής το άκουσα από κάποια άτομα που φορούσαν τέτοιους ότι δεν είναι τόσο καλοί:worry:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

_fairygirl_

Διακεκριμένο μέλος

Η Τηγάνι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μεταφραστής/Διερμηνέας και μας γράφει απο Αυστραλία. Έχει γράψει 7,789 μηνύματα.
Ναι ρε και γω ξέρω άτομα που φορούσαν φακούς και έκαναν επέμβαση με λέιζερ και βλέπουν μια χαρά, ο φόκος λέει βλακείες:P
Τώρα για τους σκληρούς φακούς επαφής το άκουσα από κάποια άτομα που φορούσαν τέτοιους ότι δεν είναι τόσο καλοί:worry:
Όπως και να΄χει εγώ έχω βρει την υγειά μου με τους φακούς διότι μία "διαφάνεια" φοράς στο μάτι σου και βλέπεις. Μόνο αυτό και η αίσθηση ότι βλέπεις καλά μου αρκεί.:redface:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Gate4

Επιφανές μέλος

Η Ηägring αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 25,581 μηνύματα.
Όπως και να΄χει εγώ έχω βρει την υγειά μου με τους φακούς διότι μία "διαφάνεια" φοράς στο μάτι σου και βλέπεις. Μόνο αυτό και η αίσθηση ότι βλέπεις καλά μου αρκεί.:redface:
Ακριβώς αυτό! Φακοί επαφής και δεν είμαστε καλά:P
Πραγματικά και εγώ δεν βγαίνω με γυαλιά έξω με την καμία περίπτωση. Γυαλάκια μόνο όταν είμαι σπίτι :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

_fairygirl_

Διακεκριμένο μέλος

Η Τηγάνι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μεταφραστής/Διερμηνέας και μας γράφει απο Αυστραλία. Έχει γράψει 7,789 μηνύματα.
Ακριβώς αυτό! Φακοί επαφής και δεν είμαστε καλά:P
Πραγματικά και εγώ δεν βγαίνω με γυαλιά έξω με την καμία περίπτωση. Γυαλάκια μόνο όταν είμαι σπίτι :P
Βέβαια η αδερφή μου με είπε: "Καλά,θα τους σιχαθείς μικρή και αυτούς και θα παρατήσεις τους πάντες ήσυχους."
Βρε άι.:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Νευρολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,089 μηνύματα.
Υπάρχουν ακόμα σκληροί και ημίσκληροι φακοί;;; :blink:

Nαι οι σκληροί έχουν το αρνητικό το ότι δεν οξυγονονεται καλά ο κερατοειδής.
Oι ημίσκληροι λέγονται και αεροδιαβατοί και είναι οι πιο υγιεινοί που κυκλοφορούνε.

Ναι ρε και γω ξέρω άτομα που φορούσαν φακούς και έκαναν επέμβαση με λέιζερ και βλέπουν μια χαρά, ο φόκος λέει βλακείες:P

Τώρα για τους σκληρούς φακούς επαφής το άκουσα από κάποια άτομα που φορούσαν τέτοιους ότι δεν είναι τόσο καλοί:worry:

δε παθαίνουν όλοι οι καπνίζοντες ΧΑΠ αλλά μόλις το 30%

η επέμβαση στο laser κύριο ρόλο παίζει το πάχος του κερατοεδούς αν το κερατοειδής σου δεν είναι σε καλή κατάσταση τότε έχεις περισσότερες πιθανότητες για επιπλοκές.
Οι ίδιοι οι ιατροί πριν κάνουν την επέμβαση απαιτούν κάποιο διάστημα ο ασθενής να μην φορά καθόλου φακούς επαφής.

Επίσης επειδή είναι χετικά νέα εγχείρηση δε ξέρουμε τι επιπλοκές θα έχει με την αύξηση της ηλικίας για αυτό το ρόλο η πρόληψη είναι η καλύτερη θεραπεία.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

aggressive

Πολύ δραστήριο μέλος

Η aggressive αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μαθητής/τρια. Έχει γράψει 957 μηνύματα.
Focko πες μας για το κόστος του laser και για τις πιθανότητες να δημιουργηθεί πρόβλημα στο μάτι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vasilakis13

Δραστήριο μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 717 μηνύματα.
εγω ειχα ακουσει σε ενα αμερικανικο δελτιο ειδησεων στο youtube οτι οι επιπλοκες τις εγχειρησης ειναι περισσοτερες απο τις αρχικες εκτιμησεις και οιτι μπορει η επεμβαση να απαγορευτει στην αμερικη.στο δελτιο ειχε και 2 ατομα που ελεγαν οτι εκαναν την εγχειρηση και απο τοτε αντιμετωπιζουν πολυ εντονη ξηροφθαλμια και κατι αλλο και αναγκαζονται να φορουν γυαλλια ηλιου παντου και ενας ειχε αυτοκτονησει κι ολας. γενικα εχω διαβασει οτι οι γιατροι κανουν τη συγκεκριμενη επεμβαση και χωρις να τηρουνται τα ορια ασφαλειας για το παχους του κερατοειδους (δεν ξερω κατα ποσο ισχυει αυτο) οποτε πολυ πιο σοβαρη βλαβη μπορει να παθεις αν κανει laser παρα αν φορας φακους
οσον αφορα το κοστος
Το κόστος ποικίλλει ανάλογα με το είδος που επιλέγεται και το κέντρο στο οποίο εφαρμόζεται. Γενικά οι τιμές κυμαίνονται από 900 έως 2.200 ευρώ για κάθε μάτι. Τα έξοδα δεν καλύπτονται από τα ταμεία. Μόνο ορισμένα ασφαλιστικά ταμεία (π.χ. τραπεζών) και κάποιες ασφαλιστικές εταιρείες μπορεί να καλύψουν μέρος της δαπάνης, αλλά κατόπιν συνεννόησης.


Πηγή: https://ta-psagmena.blogspot.com/2011/07/laser.html#ixzz2WEJ2XZzX
αυτο ειχα δει https://www.youtube.com/watch?feature=player_embedded&v=2WEVQpPEUmE#! αλλα δεν το βρισκω ολοκληρο.
κοιταξτε κι εδω https://epiplokes-lasik.blogspot.gr/
φακοι και παλι φακοι
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Νευρολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,089 μηνύματα.
Focko πες μας για το κόστος του laser και για τις πιθανότητες να δημιουργηθεί πρόβλημα στο μάτι.

:mad:

Δε θα παρει περισσότερα απο τα λεφτα που δωσετε φορώντας όλη την ζωη σας φακούς επαφης η γυαλιά....


....

Όσο αφορά το laser βεβαίως έχει επιπλοκες και ειναι,επικίνδυνο για αυτο λέω οποίος σκοπεύει να κάνει καλύτερα να διατηρήσει τον κερατοειδη του στην καλύτερη δυνατή κατάσταση. Επειδη είστε νεα παιδια οι περισσοτεροι για αυτο το λέω ειναι κρίμα δηλαδή
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vasilakis13

Δραστήριο μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 717 μηνύματα.
Οι φακοί μπορεί όντως να είναι πιο ακριβοί αλλά δεν βρίσκω κάποιο λόγο να κάνει κάποιος ένα χειρουργείο που δεν είναι απαραίτητο, ειδικά στις μέρες μας με τους φακούς επαφής, και έχει έστω και 1% πιθανότητα σοβαρών επιπλοκών.
Φοκο γιατί οι μαλακοιί φακοί επαφής δεν είναι καλοί?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Gate4

Επιφανές μέλος

Η Ηägring αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 25,581 μηνύματα.
Και εγώ που έχω μεγάλη μυωπία δεν καίγομαι να κάνω εγχείρηση για να μην έχω μυωπία. Νομίζω ότι με τους φακούς και τα γυαλιά δεν έχω θέμα βολεύομαι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

aggressive

Πολύ δραστήριο μέλος

Η aggressive αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μαθητής/τρια. Έχει γράψει 957 μηνύματα.
:mad:

Δε θα παρει περισσότερα απο τα λεφτα που δωσετε φορώντας όλη την ζωη σας φακούς επαφης η γυαλιά....


....

Όσο αφορά το laser βεβαίως έχει επιπλοκες και ειναι,επικίνδυνο για αυτο λέω οποίος σκοπεύει να κάνει καλύτερα να διατηρήσει τον κερατοειδη του στην καλύτερη δυνατή κατάσταση. Επειδη είστε νεα παιδια οι περισσοτεροι για αυτο το λέω ειναι κρίμα δηλαδή

Αν είναι το laser να μου δημιουργήσει μόνιμο πρόβημα στο μάτι, προτιμώ να πληρώνω για φακούς! Εντάξει και οι φακοί μπορεί να προκαλέσουν πρόβλημα, αλλά αν πλένεις τα χέρια σου κλπ νομίζω ότι είναι εξαιρετικά μικρές οι πιθανότητες.

Και εγώ που έχω μεγάλη μυωπία δεν καίγομαι να κάνω εγχείρηση για να μην έχω μυωπία. Νομίζω ότι με τους φακούς και τα γυαλιά δεν έχω θέμα βολεύομαι.

Συμφωνώ μαζί σου. Υπάρχει και η πιθανότητα να κάνεις laser και μετά να αρχίσει πάλι να αυξάνεται η μυωπία. Όμως αν θες να εισαχθείς σε στρατιωτική σχολή είναι η μόνη λύση.
Αλλά οκ έχουμε χρόνια ακόμα για να φτάσουμε ΚΑΙ το 6, που είναι το όριο ! :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

_fairygirl_

Διακεκριμένο μέλος

Η Τηγάνι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μεταφραστής/Διερμηνέας και μας γράφει απο Αυστραλία. Έχει γράψει 7,789 μηνύματα.
Επίσης επειδή είναι χετικά νέα εγχείρηση δε ξέρουμε τι επιπλοκές θα έχει με την αύξηση της ηλικίας για αυτό το ρόλο η πρόληψη είναι η καλύτερη θεραπεία.
Και πώς ακριβώς προλαμβάνεις τη μυωπία;
:whistle:

Και εγώ που έχω μεγάλη μυωπία δεν καίγομαι να κάνω εγχείρηση για να μην έχω μυωπία. Νομίζω ότι με τους φακούς και τα γυαλιά δεν έχω θέμα βολεύομαι.
Και΄γω.
Αν είναι το laser να μου δημιουργήσει μόνιμο πρόβημα στο μάτι, προτιμώ να πληρώνω για φακούς! Εντάξει και οι φακοί μπορεί να προκαλέσουν πρόβλημα, αλλά αν πλένεις τα χέρια σου κλπ νομίζω ότι είναι εξαιρετικά μικρές οι πιθανότητες.
Συμφωνώ μαζί σου. Υπάρχει και η πιθανότητα να κάνεις laser και μετά να αρχίσει πάλι να αυξάνεται η μυωπία. Όμως αν θες να εισαχθείς σε στρατιωτική σχολή είναι η μόνη λύση.
Αλλά οκ έχουμε χρόνια ακόμα για να φτάσουμε ΚΑΙ το 6, που είναι το όριο ! :P
Κοίτα,αν πας σε καλό γιατρό και προσέχεις νομίζω ότι είναι μικρές οι πιθανότητες για επιπλοκές.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Gate4

Επιφανές μέλος

Η Ηägring αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 25,581 μηνύματα.
Συμφωνώ μαζί σου. Υπάρχει και η πιθανότητα να κάνεις laser και μετά να αρχίσει πάλι να αυξάνεται η μυωπία. Όμως αν θες να εισαχθείς σε στρατιωτική σχολή είναι η μόνη λύση.
Αλλά οκ έχουμε χρόνια ακόμα για να φτάσουμε ΚΑΙ το 6, που είναι το όριο ! :P
Βασικά είμαι και λίγο φοβιτσιάρα με αυτό το θέμα, της εγχείρησης. Και όντως έχω αμφιβολίες για το αποτέλεσμα so θα το σκεφτώ πολύ σοβαρά αν θα θελήσω να κάνω αυτήν την επέμβαση. Και σε στρατιωτική σχολή δεν θέλω να μπω άρα είμαι οκ. (δηλαδή και να ήθελα έχω 7-7.30 μυωπία:P)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vasilakis13

Δραστήριο μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 717 μηνύματα.
μικρες ειναι σιγουρα αλλα γιατι να το ρισκαρεις οταν μπορεις να βολευτεις με τους φακους? κι οι φακοι εχουν επιπλοκες αλλα δεν σου αφηνουν κατι μονιμο οπως οι επιπλοκες του χειρουργειου (απ οσο ξερω τουλαχιστον) και ειναι στο χερι σου να μην παθεις ποτε τιποτα αν τηρεις τους κανονες καθαριοτητας και τις ωρες χρησεις. εγω φακους χρησιμοποιω και δεν σκοπευω να κανω laser. υπαρχουν πολλα περιστατικα επιπλοκων που μπορειτε να διαβασετε σε διαφορα forum
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

_fairygirl_

Διακεκριμένο μέλος

Η Τηγάνι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μεταφραστής/Διερμηνέας και μας γράφει απο Αυστραλία. Έχει γράψει 7,789 μηνύματα.
Βασικά είμαι και λίγο φοβιτσιάρα με αυτό το θέμα, της εγχείρησης. Και όντως έχω αμφιβολίες για το αποτέλεσμα so θα το σκεφτώ πολύ σοβαρά αν θα θελήσω να κάνω αυτήν την επέμβαση. Και σε στρατιωτική σχολή δεν θέλω να μπω άρα είμαι οκ. (δηλαδή και να ήθελα έχω 7-7.30 μυωπία:P)
ΠΟΣΟ?:confused:
Και΄γω κόβομαι και λόγω ύψους. :hehe:
μικρες ειναι σιγουρα αλλα γιατι να το ρισκαρεις οταν μπορεις να βολευτεις με τους φακους? κι οι φακοι εχουν επιπλοκες αλλα δεν σου αφηνουν κατι μονιμο οπως οι επιπλοκες του χειρουργειου (απ οσο ξερω τουλαχιστον) και ειναι στο χερι σου να μην παθεις ποτε τιποτα αν τηρεις τους κανονες καθαριοτητας και τις ωρες χρησεις. εγω φακους χρησιμοποιω και δεν σκοπευω να κανω laser. υπαρχουν πολλα περιστατικα επιπλοκων που μπορειτε να διαβασετε σε διαφορα forum
Απλώς οι περισσότεροι είχαν επιπλοκές επειδή έκαναν του κεφαλιού τους.
Όχι πάντα όμως.
Απλώς και οι φακοί σε καθημερινή βάση κουράζουν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Gate4

Επιφανές μέλος

Η Ηägring αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 25,581 μηνύματα.
ΠΟΣΟ?:confused:
Και΄γω κόβομαι και λόγω ύψους. :hehe:
Αμάν μαρή υπάρχουν και άτομα με μεγαλύτερη μυωπία:P

Και για το ύψος κόβομαι νταξ :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

aggressive

Πολύ δραστήριο μέλος

Η aggressive αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μαθητής/τρια. Έχει γράψει 957 μηνύματα.
Χαχα τόσο κοντές είστε?? Το όριο τώρα είναι 1,65 (νομίζω).
Εντάξει δεν πιστεύω να αυξηθεί η μυωπία μου μέσα σε 2 χρόνια κατά 3,5 βαθμούς.
Το θέμα βασικά είναι να πιάσεις τα μόρια της σχολής
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 18 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top