• Σας ενημερώνουμε ότι η κατηγορία δεν αντικαθιστά σε καμία περίπτωση την επίσκεψη σας σε επαγγελματία ιατρό.

    Το σύνολο του περιεχομένου της κατηγορίας αυτής, όπως κείμενα, γραφικά, εικόνες, πληροφορίες που λαμβάνονται από δικαιούχους διαφήμισης, είναι καθαρά και μόνο για ενημερωτικούς σκοπούς και δεν προορίζεται να είναι υποκατάστατο για την επαγγελματική ιατρική συμβουλή, διάγνωση ή θεραπεία. Δεν αποτελεί υποκατάστατο ιατρικής εξέτασης, ούτε αντικαθιστά την ανάγκη για υπηρεσίες που παρέχονται από επαγγελματία ιατρό. Πάντοτε να ζητάτε τη συμβουλή του ιατρού σας πριν πάρετε οποιαδήποτε συνταγή ή φάρμακο. Μόνο ο ιατρός σας μπορεί να σας δώσει συμβουλές για το τι είναι ασφαλές και αποτελεσματικό για σας.

Τα πάντα για τους φακούς επαφής!

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Νευρολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,088 μηνύματα.
Και πώς ακριβώς προλαμβάνεις τη μυωπία;
:whistle:

[/FONT]

:mad:
για την εγχειρηση έγραψα πριν.

πρόληψη = να κρατάς τον κερατοειδή σου στην καλύτερη δυνατή κατάσταση = μόνο γυαλιά
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Giannoutas

Διάσημο μέλος

Ο Giannoutas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών. Έχει γράψει 2,313 μηνύματα.
Απο που παιρνω φακους επαφης?
Τι χρειαζεται για να παρω φακους επαφης?
Ποσο κοστιζουν πανω κατω?
Κοιταμε μαρκα κτλ ειτε στους φακους ειτε στο υγρο?
Τους παιρνω επι τοπου η μετα απο μερες?
Τι αλλο χρειαζεται να κοιταξω πρωτου τους αγορασω?

Ειναι η πρωτη φορα που θα αγορασω και δεν ξερω οποτε απαντηστε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

prinCess.

Επιφανές μέλος

Η prinCess. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών, επαγγέλεται Fashion designer και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 12,089 μηνύματα.
Απο που παιρνω φακους επαφης?
Τι χρειαζεται για να παρω φακους επαφης?
Ποσο κοστιζουν πανω κατω?
Κοιταμε μαρκα κτλ ειτε στους φακους ειτε στο υγρο?
Τους παιρνω επι τοπου η μετα απο μερες?
Τι αλλο χρειαζεται να κοιταξω πρωτου τους αγορασω?

Ειναι η πρωτη φορα που θα αγορασω και δεν ξερω οποτε απαντηστε.

Από κατάστημα με οπτικά, από κει που παίρνεις και τα γυαλιά δλδ.
Τίποτα. Πας και τους λες ότι θες φακούς επαφής κι ότι δεν έχεις ξαναδοκιμάσει και λογικά θα σου δώσουν ημερίσιους για να προσπαθήσεις να τους βάλεις δοκιμαστικά. Πες αν μπορούν να σε βοηθήσουν αυτοί, μη μπει κάνας φακός και δε βγαίνει και πανικοβληθείς.
Εγώ σ' αυτό που' χα πάει είχα κλείσει ραντεβού και με βοήθησαν αυτοί εκεί να βάλω τους φακούς και να τους βγάλω κτλ. Η πρώτη επαφή είναι δύσκολη.
Οι μάρκες πιστεύω θα σε απασχολήσουν στη πορεία, είναι θέμα του ποιο θα σε βολέψει εσένα προσωπικά. Ό,τι σου προτείνουν εκεί.
Επίσης θα πρέπει να ξες τι μυωπία έχεις στο κάθε μάτι, για να πάρεις τους αντίστοιχους φακούς.
Θα πρέπει να πλένεις χέρια πριν βάλεις και πριν βγάλεις φακούς, και να τα βάζεις στο υγρό τους.
Οι μηνιαίοι κάνουν 10 ευρώ το ζευγάρι και 10 ή 10κάτι το υγρό.

Αχμ. Τα παίρνεις εκείνη την ώρα, αλλά αν δε κάνω λάθος, αν έχεις αστιγματισμό γίνονται κατόπιν παραγγελίας. Κάτι τέτοιο παίζει, δε ξέρω όμως. Αν έχεις μόνο μυωπία δε χρειάζεται να περιμένεις κάτι.

Τώρα τα άλλα τα μαθαίνεις στη πορεία και στη πράξη.
Θέμα συνήθειας είνια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Giannoutas

Διάσημο μέλος

Ο Giannoutas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών. Έχει γράψει 2,313 μηνύματα.
Θενξ για την απαντηση.

Τοσο ευκολο ειναι να σου μπει μεσα ο φακος και να μην βγαινει? Επισης τι ημερισιους, βιαζομαι, πρεπει να φυγω, κατευθειαν μηνιαιους θελω. Δεν παιζει αυτο?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

prinCess.

Επιφανές μέλος

Η prinCess. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών, επαγγέλεται Fashion designer και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 12,089 μηνύματα.
Ε, κοίτα, στην αρχή μπορεί να δυσκολευτείς να τον βγάλεις[και να τον βάλεις], επειδή δε ξέρεις, όχι ότι θα κολλήσει ο φακός μέσα και δε θα βγαίνει, απλά ίσως δυσκολευτείς.

Και νε, εννοείται μπορείς να πάρεις μηνιαίους κατευθείαν. Οι ημερίσιοι θα ταν σε φάση δοκιμασίας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

_fairygirl_

Διακεκριμένο μέλος

Η Τηγάνι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μεταφραστής/Διερμηνέας και μας γράφει απο Αυστραλία. Έχει γράψει 7,789 μηνύματα.
Εσείς που φοράτε ημερήσιους δεν μπορώ να καταλάβω κάτι. Κάθε πότε αγοράζετε φακούς;:P
Τι λέτε ρε'σεις που είναι δύσκολο να βγάλεις το φακό. Εμένα δε με βόλευε έτσι όπως μου είχε δείξει ο γιατρός και έχω βρει άλλο κόλπο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

prinCess.

Επιφανές μέλος

Η prinCess. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών, επαγγέλεται Fashion designer και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 12,089 μηνύματα.
Δε νομίζω να φοράνε πολλοί τους ημερίσιους [παίζει να' ταν και εβδομαδιαίοι τώρα που το σκέφτομαι, γιατί μου' χε πει να τους φορέσω 4-5 μέρες].
Εγώ είχα βάλει μόνο την πρώτη πρώτη φορά και μου τους είχε δώσει για να μη πάρω άδικα μηνιαίους σε περίπτωση που δε με βολέψουν, και δε μου τους είχε χρεώσει καν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

_fairygirl_

Διακεκριμένο μέλος

Η Τηγάνι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μεταφραστής/Διερμηνέας και μας γράφει απο Αυστραλία. Έχει γράψει 7,789 μηνύματα.
Νομίζω είμαι η πιο φέιλ από όλους σας που φοράτε φακούς.
Ξεκίνησα με ετήσιους και δεν έχω κανένα πρόβλημα μέχρι στιγμής.:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

artemaki

Διάσημο μέλος

Η Άρτεμις αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Κορυδαλλός (Αττική). Έχει γράψει 3,249 μηνύματα.
Νομιζω πως πρεπει να αγορασω ετησιους. Ζηλευω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nina-nana

Διάσημο μέλος

Η Nina-nana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Καθηγητής/τρια. Έχει γράψει 2,536 μηνύματα.
Εσείς που φοράτε ημερήσιους δεν μπορώ να καταλάβω κάτι. Κάθε πότε αγοράζετε φακούς;:P
Όποτε τελειώνει το κουτί...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

artemaki

Διάσημο μέλος

Η Άρτεμις αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Κορυδαλλός (Αττική). Έχει γράψει 3,249 μηνύματα.
Λοιπον ρωτησα για τους ετησιους. Μου ειπαν οτι οι μηνιαιοι ειναι πιο υγιεινοι, πιο μαλακοι, πιο γαματοι ρε παιδι μου. :P
Ασε που σκεφτηκα οτι αμα χασεις τον φακο, αντε να αγοραζεις αλλον.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

_fairygirl_

Διακεκριμένο μέλος

Η Τηγάνι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μεταφραστής/Διερμηνέας και μας γράφει απο Αυστραλία. Έχει γράψει 7,789 μηνύματα.
Λοιπον ρωτησα για τους ετησιους. Μου ειπαν οτι οι μηνιαιοι ειναι πιο υγιεινοι, πιο μαλακοι, πιο γαματοι ρε παιδι μου. :P
Ασε που σκεφτηκα οτι αμα χασεις τον φακο, αντε να αγοραζεις αλλον.
Ναι. Αλλά εγώ από 120 και τους δύο τους πήρα 60 και τους δύο. Συν τοις άλλοις εγώ τσαπατσούλα δεν είμαι προσέχω πάρα πολύ και δε τους φοράω σε θάλασσα για να φοβάμαι.
Να σας πω επειδή πρόκειται να ταξιδέψω εξωτερικό με αεροπλάνο και επειδή τρέμω σε καταστάσεις που δεν έχω εύκαιρο νιπτήρα τι να κάνω;:redface:
Τα γυαλιά τα ξεχνάμε.:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

prinCess.

Επιφανές μέλος

Η prinCess. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών, επαγγέλεται Fashion designer και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 12,089 μηνύματα.
Υγρά μαντηλάκια και καλό στέγνωμα και είναι σα να τα' χεις πλύνει.
Αλλά γιατί να βγάλεις τους φακούς στο αεροπλάνο;:worry:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Stalker70

Νεοφερμένος

Ο Stalker70 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος και μας γράφει απο Μαρούσι (Αττική). Έχει γράψει 21 μηνύματα.
Φοράω φακούς 20 χρόνια. Ξεκίνησα απο ετήσιους φυσικά και τώρα φοράω μηνιαίους εδω και 4 χρόνια. Μηνιαίους που τους κρατάω όμως 3 με 4 μήνες τον καθένα, χωρίς κανένα πρόβλημα στα μάτια μου. Μόνο που τους βγάζω όταν κοιμάμαι.
Εγω προσωπικά φοράω τους Johnson & Johnson OASYS. Απροβλημάτιστοι φακοί.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

_fairygirl_

Διακεκριμένο μέλος

Η Τηγάνι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μεταφραστής/Διερμηνέας και μας γράφει απο Αυστραλία. Έχει γράψει 7,789 μηνύματα.
Υγρά μαντηλάκια και καλό στέγνωμα και είναι σα να τα' χεις πλύνει.
Αλλά γιατί να βγάλεις τους φακούς στο αεροπλάνο;:worry:
Δε θα τους βγάλω.Απλώς σε περίπτωση που με ενοχλούν τι να κάνω δηλαδή.
Είναι 2,5 ώρες πτήση.:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Stalker70

Νεοφερμένος

Ο Stalker70 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος και μας γράφει απο Μαρούσι (Αττική). Έχει γράψει 21 μηνύματα.
Δε θα τους βγάλω.Απλώς σε περίπτωση που με ενοχλούν τι να κάνω δηλαδή.
Είναι 2,5 ώρες πτήση.:P

Καθρεφτακι, μικρο μπουκαλακι με υγρο φακων, και τη θηκη τους. Και τους βγαζεις και τους βαζεις απο τη θεση σου.
Γιατι ομως να σε ενοχλήσουν? 2.5 ώρες δεν είναι πολλές.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

_fairygirl_

Διακεκριμένο μέλος

Η Τηγάνι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μεταφραστής/Διερμηνέας και μας γράφει απο Αυστραλία. Έχει γράψει 7,789 μηνύματα.
Καθρεφτακι, μικρο μπουκαλακι με υγρο φακων, και τη θηκη τους. Και τους βγαζεις και τους βαζεις απο τη θεση σου.
Γιατι ομως να σε ενοχλήσουν? 2.5 ώρες δεν είναι πολλές.
Δε με ενοχλούν ποτέ.Σπάνια σε χώρο που έχει κλιματισμό και ξηραίνει τα μάτια όπου πλέον έχω προνοήσει και κρατάω σταγόνες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dimitris001

Τιμώμενο Μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 7,608 μηνύματα.
Καθρεφτακι, μικρο μπουκαλακι με υγρο φακων, και τη θηκη τους. Και τους βγαζεις και τους βαζεις απο τη θεση σου.
Γιατι ομως να σε ενοχλήσουν? 2.5 ώρες δεν είναι πολλές.
Κατα 90% δεν θα την αφήσουν να εχει μαζι της σαν χειραποσκευη στο αεροπλάνο μπουκαλάκι με υγρο φακών...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

_fairygirl_

Διακεκριμένο μέλος

Η Τηγάνι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μεταφραστής/Διερμηνέας και μας γράφει απο Αυστραλία. Έχει γράψει 7,789 μηνύματα.
Κατα 90% δεν θα την αφήσουν να εχει μαζι της σαν χειραποσκευη στο αεροπλάνο μπουκαλάκι με υγρο φακών...
Μέχρι 100 ml επιτρέπεται.
Βέβαια επειδή πάω εξωτερικό δεν ξέρω μήπως πιθανά αλλάζει κάτι στους κανόνες ασφαλείας την τελευταία φορά μου είχαν ανοίξει την τσάντα και όχι τίποτε άλλο ό,τι είχα το έβγαζαν έξω.
Τι να πεις.
Ηλίθιοι άνθρωποι.:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

prinCess.

Επιφανές μέλος

Η prinCess. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών, επαγγέλεται Fashion designer και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 12,089 μηνύματα.
Τότε γεμίζεις ήδη τη θήκη των φακών, από το σπίτι σου, με υγρό και τους βάζεις μέσα κατευθείαν, όποτε κι αν το θελήσεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 18 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top