Τριχοτόμηση γωνιών!

Rempeskes

Επιφανές μέλος

Ο Rempeskes αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Hair stylist. Έχει γράψει 8,045 μηνύματα.
οποτε η επομενη μου απάντηση θα είναι η δημοσίευση,



αμήν, παναγίαμ, σαν το κατάλαβες




το πράγμα πηγαίνει όπως ακριβώς περίμενα,
όσο προκλητικά και αν είναι τα σχόλια


Εσύ το προκάλεσες. Τι νόμιζες ότι είμαστε, Διεθνής Έκθεση Θεσσαλονίκης για να κάνεις εξαγγελίες;
Έπρεπε να φας παππούτσι :P μα θα περιμένω να δω την 'απόδειξη'.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

somas

Νεοφερμένος

Ο somas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 7 μηνύματα.
https://www.biblionet.gr/main.asp?page=showbook&bookid=159200
πήρα το οκ και είναι όλα ετοίμα. μέσα στην βδομάδα θα το έχω ανεβάσει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

somas

Νεοφερμένος

Ο somas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 7 μηνύματα.
Oρίστε λοιπόν, κατεβάστε το βιβλίο από εδώ.

Rempeskes, θα έδινα τουλάχιστον 20 euro για να δω τα μούτρα σου την ώρα που θα τελειώσεις το διάβασμα του βιβλίου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

antwwwnis

Διάσημο μέλος

Ο Αντωωωνης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ηλεκτρολόγος μηχανικός και μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 2,939 μηνύματα.
Θα πειστω οταν το τελειωσω
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

somas

Νεοφερμένος

Ο somas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 7 μηνύματα.
Ο συνδεσμος που έχω παραπάνω για το κατεβασμα του βιβλιου εχει προβλημα και παραθέτω νεο.

ΚΑΤΕΒΑΣΕ ΤΟ ΒΙΒΛΙΟ ΑΠΟ ΕΔΩ.
https://rapidshare.com/files/436446285/trixotomisi.doc
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

gthal

Νεοφερμένος

Ο gthal αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2 μηνύματα.
Γεια σας
έγινα μόλις μέλος γιατί μου κίνησε την περιέργεια το συγκεκριμένο βιβλίο και ήθελα να σχολιάσω.
Είναι δυνατόν να κυκλοφορεί αυτό το πράγμα ;
Εγώ αισθάνθηκα ντροπή!
Εκτός αν πρόκειται για κάποια πλάκα.
Φίλε somas, (ελπίζω να είσαι ακόμα κάπου εδώ)
ο λόγος που δεν έχεις πάρει απάντηση εδώ και ένα περίπου μήνα είναι μάλλον ότι απαξιούν γιατί για έναν μαθηματικό είναι εμφανές πολύ σύντομα ότι η απόδειξη είναι λάθος (μιας και ασχολήθηκα όμως εγώ θα σχολιάσω).
Λες ότι είχες να κάνεις διάφορες κατοχυρώσεις, συμβολαιογράφους, ISO κλπ. αλλά φοβάμαι ότι παρέλειψες να το κοιτάξει και κάποιος Μαθηματικός.

Πάνω απ' όλα, το κείμενο αυτό είναι λάθος όπως είπα.
Αλλά επίσης, η απόδειξη 39 σελίδων θα έπρεπε να είναι 1-2 σελίδες αλλά από μαθηματική αδεξιότητα, ο συγγραφέας γράφει και ξαναγράφει τα ίδια, αποδεικνύει πάλι και πάλι τα ίδια συμπεράσματα (ίσως για να τα εμπεδώσει κι ο ίδιος προτού προχωρήσει), αποδεικνύει προφανείς και απλοϊκές ισότητες κλπ κλπ.
Πραγματικά η ανάλυση δεν είναι κάτι περισσότερο από μια αχρείαστα πολύπλοκη λύση μιας όμορφης άσκησης επιπέδου Α' λυκείου και τίποτα περισσότερο. (η σύνθεση όμως είναι λάθος)
39 σελίδες και 25 χρόνια δουλειάς !!!;;;; Επαναλαμβάνω, μήπως πρόκειται για φάρσα;
Αν όμως είναι αλήθεια, είναι κρίμα για το συγγενή σου. Ειλικρινά λυπάμαι το χρόνο και την προσπάθεια που έβαλε, με όλο τον ειλικρινή σεβασμό που αρμόζει στην προσπάθεια κάποιου.

Και το κερασάκι: ο κανόνας με όμικρον δε γράφεται ; Ορθογραφικό λάθος στον τίτλο ;
Αλλά επίσης στο Αγγλικό abstract (τρομάρα μας) η λέξη για τη γωνία στη γεωμετρία είναι angle αν δεν απατώμαι και όχι corner :(

PS. ομολογώ ότι κι εγώ θα ήθελα να δω τα μούτρα του Rempeskes αυτή τη στιγμή. Πόσο πολύ μπορεί να γελάει (ή να κλαίει) άραγε :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

epote

Διάσημο μέλος

Ο epote αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,326 μηνύματα.
Εγω παντος δεν καταφερα καν να διαβασω το "βιβλιο". Ειναι γραμμενο σε καποια γλωσσα καινουρια (και οχι αυτο δεν ειναι καθαρευουσα η αρχαια, ειναι καινουριο πραμα).

Ειναι περιεργο το εξις ομως, γιατι δεν αρκει η κλασικη αλγεβρικη αποδειξη οτι ΔΕΝ γινεται να τριχωτομιθει καθε γωνια με κανονα και διαβητη? Κατα βαση αν ο τυπος θεωρει μεσα στο μυαλο του οτι εχει δικιο αυτο βγαζει ολη την αλγεβρα λαθος, το οποιο σημαινει θεμελιωδος οτι τα αεροπλανα δεν πετανε και τα αυτοκινητα δεν προχωρανε (ναι ναι δουλευουν και με αλγεβρα στην αντοχη υλικων κτλ κτλ)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rempeskes

Επιφανές μέλος

Ο Rempeskes αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Hair stylist. Έχει γράψει 8,045 μηνύματα.
Oρίστε λοιπόν, κατεβάστε το βιβλίο από εδώ.

Rempeskes, θα έδινα τουλάχιστον 20 euro για να δω τα μούτρα σου την ώρα που θα τελειώσεις το διάβασμα του βιβλίου.




Και εγώ θα τα έπαιρνα ευχαρίστως... Καλά ρε σεις, κανείς δεν ειδοποίησε; :mad:




Υγ. επειδή η ζωή μας κύκλους κάνει, ορίστε μια παράθεση από έναν γνωστό μου χρήστη, σε σχετικό θέμα



---------------------------------------------------------------------
Κάτσε ρε άδικε, που λες πως όλοι όσοι εχουν διπλά προφίλ
είναι διχασμένες προσωπικότητες. Μερικές φορές, δεν υπάρχει άλλος τρόπος
να κάνεις μια έξυπνη συζήτηση. :P


Υγ στο θέμα.
Δε νομίζω πως πρόκειται για ψυχοπάθεια, εκτός αν το υπερμεγέθες εγώ λαμβάνεται ως τέτοια (...στην οποία περίπτωση, είμαστε όλοι διαβαθμιζόμενα ψυχοπαθείς ). Τι ήθελα να πω όμως.


Χμ.
Χμ, χμ...


Παλιότερα, όταν ήμουν νέος, ιδεαλιστής και αδαμάντινου (αν)ηθικού χαρακτήρος, είχα πιάσει (μέσω γνωστών, όπως εννέα εκατομμύρια άλλοι έλληνες ------ μην ακούσω τπτ) μια δουλειά σαν "επιστημονικός σχολιαστής" (σιωπηλό "ωωωω...").

Δλδ, στην ουσία και πέραν των τίτλων, μου έφεραν δύο βιβλία να σχολιάσω επί των γραφομένων, και θα προσέθετα το όνομά μου μαζί με την πηχιαία ένδειξη μαθηματικός.

Το ένα ήταν ενός συνταξιούχου αρχιτέκτονα που ισχυριζόταν πως περιείχε μια απόδειξη της "υπόθεσης των διδύμων πρώτων", και το δεύτερο ενός υπ/αξιωματικού του στρατού ξηράς, που περιείχε (...και τι δεν περιείχε, τέλος πάντων) "πειραματικά συστήματα πρόωσης υποβρυχίων". Το πειραματικά εδώ μην το λάβετε πολύ κυριολεκτικά υπ' όψιν, όλες οι "δοκιμές" των "συστημάτων" είχαν γίνει στο μυαλό του συγγραφέως (ο οποίος γενικά, απ' όσα είχα καταλάβει δηλαδή , είχε επηρρεαστεί από τον κινηματογράφο).

Ας επανέρθω όμως στον πρώτο συγγραφέα. Ανοίγοντας το πόνημά του στις πρώτες σελίδες, και προσπερνώντας τους πηχιαίους τίτλους

..."ΑΠΟΔΕΙΞΙΣ μπλα μπλα, ΥΠΟ μπλα μπλα ΑΡΧΙΤΕΚΤΟΝΟΣ παύλα ΣΥΝΕΡΓΑΤΟΥ επί σειρά ετών ΥΠΟΥΡΓΩΝ και ΕΚΤΑΚΤΟΥ ΜΕΛΟΥΣ ΕΠΙΤΡΟΠΩΝ και μπλα μπλα..."



...Το ανοίγω και πέφτω σε ένα ογκώδες βιογραφικό, δοσμένο υπό τον ελαφρώς υποτιμημένο τίτλο "Δυο λόγια για τον συγγραφέα". Σελίδες επί σελίδων, με πτυχία και βραβεύσεις (...Ιδιαίτερη αναφορά γινόταν στην δωρεά χρηματικού ποσού σε έναν πολιτιστικό σύλλογο της επαρχίας
και οι συνεπακόλουθες βραβεύσεις του από εκείνους)
Ύστερα από αυτό, μερικές συγκινητικές εικόνες του συγγραφέα ως παιδί,
με σχολική ενδυμασία γνωστού ιδιωτικού Ιδρύματος,
με αποκριάτικη στολή στρατηγού και πλαστική σπάθα,
με, με, με...

...Φτάνω στον πρόλογο. Γενικολογίες για την Επιστήμη, περιαυτολογίες και περισσότερες περιαυτολογίες και ακόμα περισσότερες περιαυτολογίες, χωρίς να λείπουν βέβαια και οι συνήθεις μπηχτές προς πρόσωπα και καταστάσεις. Βεβαίως, στις ευχαριστίες ερχόταν πρώτος πρώτος ένας αρχιπαπάς (δλδ ο Θεός δεύτερος και κάτω ), και συνέχιζε με μια ατελείωτη λίστα από πρώην συνεργάτες.

Συγκινήθηκα πάντως, μερικοί δεν ήταν εν ζωή και τους αφιέρωνε δύο θερμά λόγια, από καρδιάς... :( τέσπα.
(Ήταν τόσο μεγαλόστομα τα λόγια, που μου άφησε υπόννοιες
πως δεν τα γράφει για να τους τιμήσει, μα για να
το θεαθήναι. Δεν πειράζει όμως, άλλη δουλειά με ήθελαν.)


και, ύστερα από όλα αυτά, η ...απόδειξη:
Μια λίστα δέκα σελίδων με χειρόγραφες πράξεις που έγιναν αρχικά πάνω σε χαρτί και μια λίστα από δίδυμους πρώτους, χωρίς κανένα παραπάνω σχόλιο. :confused: Μόνο ο κόπος του να υπολογίσει μερικά ζευγάρια δλδ. :confused:


Γράφω λοιπόν ένα υπομνηματάκι προς το συγγραφέα,
εξηγώντας πως όχι μόνο δεν βλέπω "απόδειξη", μα ούτε καν ίχνος επαγωγικής διαδικασίας, και επίσης πως οι με το χέρι υπολογισμοί δίδυμων πρώτων δεν αποτελούν καν ουσιώδη πληροφορία, από τη στιγμή που κυκλοφορούν υπολογιστές στο εμπόριο. Το προωθώ λοιπόν προς τον συγγραφέα και προς το τυπογραφείο.

Μου απάντησε η αδερφή (και γραμματέας) του συγγραφέα, η οποία
με ένα σύντομο σημείωμα
με πέρασε γεννεές δεκατέσσερεις για το ...υπεροπτικό μου ύφος,
την λογική συντεχνίας που διέπει το αντικείμενο, η οποία
φιμώνει αξιόλογες φωνές από το να ακουστούν,
πριν περάσει και στο ...δικό της συμπέρασμα, περί του γιατί
ο αδερφός της έχει δίκιο, πως εγώ βιάστηκα να κρίνω
και να αναθεωρήσω.
(Πέραν τούτου, μου ακούστηκε συμπαθητική η γιαγιά).




Δεν της είχα απαντήσει (μόνο 24 ώρες έχει η μέρα :P), και με πήραν τηλ έξαλλοι οι τύποι από το τυπογραφείο, και μίλησα με τον υπεύθυνο (ο οποίος μου φάνηκε πως άνηκε στην χαριτωμένη μορφή ζωής που φύεται ευρέως στο εύκρατο κλίμα της Ελλάδας, τρεφόμενη με τον κόπο τρίτων, την οποία η συστημική ζωολογία αποκαλεί Lamogius Mesazontas). Μου είπε λοιπόν ο κκ Μεσάζων πως δεν γίνεται να τυπωθεί το σχόλιο όπως είναι, και πως πρέπει "να ξανακοιτάξω μήπως έκανα λάθος", και να "επαναδιατυπώσω άμεσα γιατί είμαστε στο στάδιο να τυπώσουμε", και "πως κάνω έτσι για ένα θέμα που δεν θα μου κοστίσει τπτ πέραν μιας υπογραφής", και πως "η αμοιβή" (...και όχι η πληρωμή) μου είναι διαπραγματεύσιμη, και άλλα τέτοια.

Έκλεισα το τηλ αμφιταλαντευόμενος.
Τράβηξα ένα χαρτί, και σε δύο λεπτά είχα αλλάξει εντελώς το σημείωμα.
Το υπέγραψα πηχιαίως, το έκλεισα σε έναν φάκελο, και το έστειλα κατευθείαν.


Ήταν μια γραμμή: "Αρνούμαι να υπογράψω. Ευχαριστώ για τη συνεργασία".

Και αυτό γιατί, μπορεί να κάνω εκπτώσεις στο τι θα φάω και στο τι θα φορέσω,
μα απέναντι στην συνείδηση δεν κάνω καμμία.






...Υγ. Που λέει ο λόγος.
Έχασα εξήντα χιλ δραχ, για μια τόση δα υπογραφή. :mad::mad::mad:
Χώρια όσα άλλα έρχονταν στην πορεία (...είναι πολλές οι αναπόδειχτες εικασίες, θα μπορούσα
να του υποδείξω εγώ μερικές στην ανάγκη για να ασχοληθεί :P)


...Χμ...
...Ίπιος θα γράψεις βιβλίο; )



Υγ. Μπααα, άσε καλύτερα.
Μια υπογραφή εδώ, μία εκεί, και μετά η υπογραφή πουλάει αντί για εσένα τον ίδιο.
Άλλωστε, η λαϊκή σοφία το αναφέρει ρητά,
την υπογραφή σου και την χολή σου πρόσεχε που την βάζεις)


Υγ στο υγ. Ξέχασα να πω για τον υποβρύχιο. Λοιπόν, τον πήρα τηλ μερικές φορές και μου ακούστηκε μια χαρά παιδί :P δεν ήταν και πολύ παππούς, μετά βίας 30άρης.
Πιάσαμε ψιλοφιλίες και,
κουβέντα στην κουβέντα, τον έπεισα πως δεν υπάρχει τρόπος να εκδοθούν οι ανακαλύψεις του και να μην το μάθουν ...στην Τουρκία και το Ισραήλ :P
ενώ το δικό μας κράτος αδιαφορεί,
όπως έκανε και με το Γκιόλβα...
... :look:.
"Και τι θα κάνω, τόσα λεφτά έχω μαζέψει για την έκδοση!" μου πέταξε.
"Να πάρεις ωραίο αμάξι ρε", του απάντησα αβρά :P

Αυτό και έκανε, και το αμάξι - ως γίνεται συνήθως :P-
τράβηξε και μια μικρούλα, και το 2005
που χαθήκαμε, εκείνη ήταν εγκυος και
πήγαιναν για γάμο.
Άσχετο; Τελείως. :P
Μα το χαντάκωσα το παλικάρι...:/:

---------------------------------------------------------------------




Yγ. παραθεση στον εαυτό μου = pathetic lvl 2
αναβαθμίστηκα ως χρήστης πλέον
(ή καταγκρεμίστηκα. λολ)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

gthal

Νεοφερμένος

Ο gthal αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2 μηνύματα.
Και αυτό γιατί, μπορεί να κάνω εκπτώσεις στο τι θα φάω και στο τι θα φορέσω,
μα απέναντι στην συνείδηση δεν κάνω καμμία.
Rempeskes, είσαι ωραίος !
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

LiViNGtheLiFE

Διάσημο μέλος

Η LiViNGtheLiFE αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Barista. Έχει γράψει 2,226 μηνύματα.
Κατά την συγγραφή της παρούσης εργασίας έκρινα σκόπιμο, αφενός στην γραφήν αυτού εις την Ελληνικήν.
Αυτο ειναι σιγουρο!!:wacko::rofl::rofl::rofl:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top