Σεξισμός: πώς τον βιώνουμε;

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,749 μηνύματα.
Ρατσιστικό ξέρετε τι θα είναι; Να περνάει ο καμεραμαν από τις κερκίδες και επίτηδες μόλις βλέπει ωραίες κοπέλες να τις προσπερνάει για να μη θεωρηθεί σεξιστής. Όσα θετικά και να έχει η εποχή μας αυτό το πράγμα το θεωρώ μάστιγα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 31,005 μηνύματα.
Αν θέλουν να καταπολεμήσουν το σεξισμό να κλείσουν τα πορνοσάιτ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,749 μηνύματα.
A woman can be. Θαυμάζω αυτές τις γυναίκες. Με δυναμισμό και προσπάθεια δείχνουν ότι ότι μπορεί να κάνει ένας άνδρας (ή και δεν μπορεί) μπορεί να το κάνει και μια γυναίκα. Με τέτοιες γυναίκες και με τέτοιες πράξεις συμβολισμού θα έπρεπε να κινείται το κίνημα του φεμινισμού. Αν αυτού οι γυναίκες προτιμούν να ακολουθούν σεξίστριες ή μίσανδρες γυναίκες όπως για παράδειγμα αυτή που έχει τη σελίδα του ναι είσαι μισογύνης που πίσω από το πληκτρολόγιο της (και μάλλον πληρώνεται για αυτό) ασκεί προπαγάνδα.

https://insidestory.gr/article/ellinides-seven-summit?token=70MLHJ23T6

«Στόχος μας», λέει η Βανέσα, «είναι να δώσουμε έμπνευση σε όλους τους ανθρώπους να κυνηγήσουν τις προσωπικές τους επιθυμίες. Μιλάμε ως γυναίκες, γι’ αυτό και επιλέξαμε να ονομάσουμε την πρωτοβουλία “A woman can be” αλλά το να δίνουμε προτεραιότητα στους προσωπικούς μας στόχους είναι ζητούμενο για όλους μας, ανεξαρτήτως φύλου. Το κυνήγι της επιδίωξης ενός σημαντικού προσωπικού στόχου είναι ουσιαστικά το κυνήγι της ευτυχίας και της αυτοπραγμάτωσης και είναι αυτό που μας κάνει καλύτερους ανθρώπους και για εμάς αλλά και για τους γύρω μας. Για τις γυναίκες, βέβαια, αυτό είναι συχνά πιο δύσκολο καθώς υπάρχουν κοινωνικά στερεότυπα και νόρμες που ακόμα δεν έχουν εξαλειφθεί με αποτέλεσμα να βάζουμε εμείς οι ίδιες όρια στους εαυτούς μας»

Αυτό είναι μήνυμα. Δεν μιλάει πουθενά για πατριαρχία ή πανηλίθιο wage gap ή ότι δεν μπορεί να κυκλοφορεί μια γυναίκα χωρίς ρούχα στο δρόμο χωρίς να τραβήξει βλέμματα. Δεν αυτοθυματοποιούνται. Μπορεί να υπάρχουν στερεότυπα, αλλά δεν εμποδίζουν κάποια γυναίκα να επιτύχει στη ζωή της. Όσες το παίζουν victims απλά θα παραμείνουν victims. Για μένα είναι πρότυπο οι συγκεκριμένες και τις θαυμάζω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 20,510 μηνύματα.
A woman can be. Θαυμάζω αυτές τις γυναίκες. Με δυναμισμό και προσπάθεια δείχνουν ότι ότι μπορεί να κάνει ένας άνδρας (ή και δεν μπορεί) μπορεί να το κάνει και μια γυναίκα. Με τέτοιες γυναίκες και με τέτοιες πράξεις συμβολισμού θα έπρεπε να κινείται το κίνημα του φεμινισμού. Αν αυτού οι γυναίκες προτιμούν να ακολουθούν σεξίστριες ή μίσανδρες γυναίκες όπως για παράδειγμα αυτή που έχει τη σελίδα του ναι είσαι μισογύνης που πίσω από το πληκτρολόγιο της (και μάλλον πληρώνεται για αυτό) ασκεί προπαγάνδα.

https://insidestory.gr/article/ellinides-seven-summit?token=70MLHJ23T6



Αυτό είναι μήνυμα. Δεν μιλάει πουθενά για πατριαρχία ή πανηλίθιο wage gap ή ότι δεν μπορεί να κυκλοφορεί μια γυναίκα χωρίς ρούχα στο δρόμο χωρίς να τραβήξει βλέμματα. Δεν αυτοθυματοποιούνται. Μπορεί να υπάρχουν στερεότυπα, αλλά δεν εμποδίζουν κάποια γυναίκα να επιτύχει στη ζωή της. Όσες το παίζουν victims απλά θα παραμείνουν victims. Για μένα είναι πρότυπο οι συγκεκριμένες και τις θαυμάζω.


Kοιταξε να δεις γυναικες που κάθονται και συζητάνε τέτοια που αναφέρεις για φεμινισμους και πατριαρχιες δεν αντιλαμβάνονται το χιουμορ και το ρολο τους χάνουν τη θηλυκοτητα τους και αρχιζουν να μας ζαλιζουν υπερβολικά με τους σεξισμους και άλλες τέτοιες θεωριες για αγριους .... ουσιαστικα σου δινουν το μηνυμα οτι κοιτα να δεις φιλε εγω ειμαι διαφορετική δεν με ενδιαφέρουν οι εμπειριες δεν με ενδιαφέρει να γνωρισω κοσμο δεν με ενδιαφέρουν οι περιπέτειες έχω ετσι μάθει και έτσι θα κινηθω για το υπολοιπο της ζωής μου ή εστω αυτη τη περιοδο της ζωης μου με έχουν πιασει τα ψυχολογικά μου και δεν ειμαι σε φάση ....



Μπορει να μην με ενδιαφέρει το φλέρτ οποιος με κοιτάξει στο δρομο θα τον αγριοκοιτάξω φυσικα οχι επειδη φοβαται αλλα για να τον απωθήσει να μην πλησιασει καν. Εντάξει δικαιωμα της στη τελική αφου έτσι θέλει. Αλλα δεν θεωρω οτι αυτη η στάση ζωης πρέπει να διαδοθει. Λέω οτι ειναι δικαιωμα της αλλα αν εξαπλωνοταν ολο αυτο θα πέφταμε σε κατάθλιψη ή θα το ριχναμε στα call girls. Ξηγημένα πραγματα.



Εντάξει ολη την ημέρα τρέχουμε μεσα στο άγχος λογαριασμοι , δουλειες , διοριες , αφεντικά , προϊστάμενοι , μπλεξιματα , τσακωμοι , αντιπαλοι δεν ξερω τι έχει ο καθενας κάποιοι δυστυχως έχουν και προβληματα υγειας .... εεε δεν μπορεις κάποιες φορές να μην χαλαρώνεις και να μην εκτονώνεσαι. Δεν γινεται αυτο το πράγμα δεν ειναι ισορροπημένο.



Θέλεις να βγεις να φλερτάρεις .... (και οταν θές να φλερτάρεις δεν θές να πέσεις στην απο πάνω κατηγορια εννοειται ξηγημενα πράγματα γιατι πάς με την προοπτικη να γνωρισεις κάποια και η κατηγορια που αναφέρθηκε ΔΕΝ θέλει. Αρα χάνουμε το χρονο μας.) να γνωρισεις κάποια ή κάποιον αν εισαι γυναικα .... να βγειτε μαζι ... να κανετε σεξ ... να κάνετε χιουμορ να κάνετε και σοβαρες κουβεντες για πολιτικη - ιστορια - ψυχολογια - λογοτεχνεια κτλπ κτλπ αλλα να κάνετε κάτι απο αυτά. Αλλιώς εγω βαριέμαι.



Και βαριεμαι επισης να έχω κάποια να με θεωρει φιλο και οποτε της έρχεται να με θυμαται και να μου λέει τα προβληματα της βαριέμαι δεν θέλω να ακουω άλλα προβληματα. Ξηγημένα πράγματα. Να ειστε ξηγημένοι και να λέτε τι θέλετε αλλιως θα δημιουργουνται συγχυσεις.


Λες και εμεις ειμαστε οι καλοι σαμαρειτες να βοηθάμε τους πάντες και τα πάντα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 31,005 μηνύματα.
Μην ανησυχείς Ντεβιλ, γυναίκες ελαφρών ηθών υπάρχουν και θα υπάρχουν πάντα. Δε θα ξεμείνεις.

Εγώ συμφωνώ με οτιδήποτε κάνει ευτυχισμένο και γεμάτο έναν άνθρωπο. Ήρθαμε στη ζωή για να είμαστε ευτυχισμένοι κι όχι μόνο για να ταλαιπωρούμαστε. Με τον φεμινισμό έχω ένα θέμα βέβαια αλλά αν κάποιες γυναίκες είναι ευχαριστημένες να "κυνηγούν την ουρά τους" για να αποδείξουν πόσο άντρες είναι, με γεια τους με χαρά τους.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 20,510 μηνύματα.
Μην ανησυχείς Ντεβιλ, γυναίκες ελαφρών ηθών υπάρχουν και θα υπάρχουν πάντα. Δε θα ξεμείνεις.

Εγώ συμφωνώ με οτιδήποτε κάνει ευτυχισμένο και γεμάτο έναν άνθρωπο. Ήρθαμε στη ζωή για να είμαστε ευτυχισμένοι κι όχι μόνο για να ταλαιπωρούμαστε. Με τον φεμινισμό έχω ένα θέμα βέβαια αλλά αν κάποιες γυναίκες είναι ευχαριστημένες να "κυνηγούν την ουρά τους" για να αποδείξουν πόσο άντρες είναι, με γεια τους με χαρά τους.


Οσα δεν φτάνει η αλεπού τα κανει κρεμαστάρια :loltooth:

Εγω δεν μιλησα πουθενά για γυναίκες ελαφρών ηθών. Για κανονικές γυναικες μιλησα που έχουν τα κοτσια να εκφράζονται σεξουαλικά να φλερτάρουν και να ζουν μια φυσιολογική ζωη ενιοτε έντονη ακομα και περιπετειώδη.



Το ήθος δεν εχει πάντοτε σχέση με την σεξουαλική έκφραση και δραστηριότητα. Αλλα αντιλαμβανομαι οτι αυτη η κουβεντα δεν εχει κανενα νοημα οταν αυτη η παραδοχη δεν ισχύει για ολους. Οποτε δεν εχει νοημα να επεκταθουμε και περαιτερω.



Πάντως οσο διαβαζω τις αποψεις σου πιστευω οτι θα σου ταιριαζε τελικά περισσοτερο η ζωη στην επαρχια απο οτι σε μένα. Και λογω αντιληψεων. :ok:


προσεξε γιατι και οι φεμινιστριες κάπως έτσι ξεκινησαν .... τους πειραζε το φλέρτ , τα πορνο , ασχολιοντουσαν με το σεξισμο περισσοτερο απο οτι έπρεπε , έβλεπαν φαντάσματα παντού με λιγα λογια και στο τέλος το μικροβιο έγινε ολοκληρη ψυχωση. Φιλικά :whistle:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 31,005 μηνύματα.
Ναι θα μού ταίριαζε εννοείται η ζωή στην επαρχία. Το μόνο μου πρόβλημα θα ήταν οτι θα πρέπει κάθε μέρα να χαιρετάω τον κόσμο. Αυτό με χαλάει. Πάντως δε νομίζω οτι ασχολούμαι με αυτά που λες περισσότερο από το κανονικό. Με ενοχλούν σε φυσιολογικά επίπεδα, λιγότερο από παλιά. Όσο μεγαλώνω γίνομαι πιο "ανεκτική" στις επιλογές των άλλων αλλά αυτό είναι ένα ταξίδι ωριμότητας που πρέπει να κάνω, έχω δρόμο μπροστά μου. Φεμινίστρια πάντως με την τραβηγμένη της μορφή δε θα γίνω ποτέ. Είμαι αρκετά συντηρητική, αυτό το ξέρω. Και ίσως η φράση ελαφρών ηθών ήταν λίγο βαρειά αλλά δεν τη χρησιμοποίησα με αυτή της την έννοια αλλά με αυτό που είπες εσύ, γυναίκες περιπετειώδεις και ανοιχτές σεξουαλικά. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 20,510 μηνύματα.
Ναι θα μού ταίριαζε εννοείται η ζωή στην επαρχία. Το μόνο μου πρόβλημα θα ήταν οτι θα πρέπει κάθε μέρα να χαιρετάω τον κόσμο. Αυτό με χαλάει. Πάντως δε νομίζω οτι ασχολούμαι με αυτά που λες περισσότερο από το κανονικό. Με ενοχλούν σε φυσιολογικά επίπεδα, λιγότερο από παλιά. Όσο μεγαλώνω γίνομαι πιο "ανεκτική" στις επιλογές των άλλων αλλά αυτό είναι ένα ταξίδι ωριμότητας που πρέπει να κάνω, έχω δρόμο μπροστά μου. Φεμινίστρια πάντως με την τραβηγμένη της μορφή δε θα γίνω ποτέ. Είμαι αρκετά συντηρητική, αυτό το ξέρω. Και ίσως η φράση ελαφρών ηθών ήταν λίγο βαρειά αλλά δεν τη χρησιμοποίησα με αυτή της την έννοια αλλά με αυτό που είπες εσύ, γυναίκες περιπετειώδεις και ανοιχτές σεξουαλικά. :)


ε το καταλαβα και ειπα να κανω την διαφορα και να μην σε παρεξηγησω :loltooth:


Και ίσως η φράση ελαφρών ηθών ήταν λίγο βαρειά αλλά δεν τη χρησιμοποίησα με αυτή της την έννοια αλλά με αυτό που είπες εσύ, γυναίκες περιπετειώδεις και ανοιχτές σεξουαλικά. :)


τις έχω ζησει τις ξέρω :loltooth: μην νομιζεις οτι κάνουνε και μπάμ .... =D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

DarthFederer

Διάσημο μέλος

Ο DarthFederer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,281 μηνύματα.
Ναι στο δημόσιο επιτέπεται να μείνεις έγκυος και έχεις και αρκετό χρόνο μετά με το παιδί σου.Πόσες είναι όμως στο δημόσιο; Ρωτάς τι γίνεται στον ιδιωτικό τομέα; που όταν πας να ζητήσεις δουλειά σε ρωτάνε την οικογενειακή σου κατάσταση μην τυχόν μείνεις έγκυος και γι αυτό το λόγο πλέον κάνουν ολιγόμηνες συμβάσεις εργασίας.Προσωπικά δεν θεωρώ οτι είναι θέμα σεξισμού το χάος που επικρατεί στα εργασιακά του ιδιωτικού κυρίως τομέα ,διότι και οι άντρες έχουν να αντιμετωπίσουν πολύ άσχημες αδικίες και εκμετάλλευση.Όλα για το χρήμα γίνονται.Μια επιχείρηση συνήθως δεν την νοιάζει άντρας ή γυναίκα αυτό που θέλουν είναι να αυξηθούν τα έσοδα τους με το λιγότερο δυνατό κόστος.

Well done. Πολυ πετυχημενο σχολιο. Γενικα εναν νορμαλ εργοδοτη, που δεν τον νοιαζει απλα να βλεπει κοντες φουστες, δεν τον ενδιαφερει αν εισαι αντρας, γυναικα, χοντρος, λεπτος, ασχημος, ομορφος κλπ. Τον νοιαζει να εισαι αποδοτικος. Οποτε εχει λογικη να μην προσλαμβανει γυναικες που εχουν παιδια γιατι για ψυλλου πηδημα ζητανε αδειες, θελουν να φευγουν στανταρ ωρα για να μαζευουν το παιδι απο το σχολειο κλπ. Οποτε προτιμαει να προσλαβει εναν αντρα που μπορει να τον ξεζουμιζει καλυτερα.

Στο Δημοσιο δεν ενδιαφερει κανεναν το κατα ποσο εισαι παραγωγικος. Οποτε δε πα να παρεις και δυο χρονια αδεια; Who cares?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

hameleon

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η hameleon αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 233 μηνύματα.
Well done. Πολυ πετυχημενο σχολιο. Γενικα εναν νορμαλ εργοδοτη, που δεν τον νοιαζει απλα να βλεπει κοντες φουστες, δεν τον ενδιαφερει αν εισαι αντρας, γυναικα, χοντρος, λεπτος, ασχημος, ομορφος κλπ. Τον νοιαζει να εισαι αποδοτικος. Οποτε εχει λογικη να μην προσλαμβανει γυναικες που εχουν παιδια γιατι για ψυλλου πηδημα ζητανε αδειες, θελουν να φευγουν στανταρ ωρα για να μαζευουν το παιδι απο το σχολειο κλπ. Οποτε προτιμαει να προσλαβει εναν αντρα που μπορει να τον ξεζουμιζει καλυτερα.

Στο Δημοσιο δεν ενδιαφερει κανεναν το κατα ποσο εισαι παραγωγικος. Οποτε δε πα να παρεις και δυο χρονια αδεια; Who cares?

Καλησπέρα ακόμα και όταν τον εργοδότη δεν τον νοιάζει η εμφάνιση,νοιάζει τον πελάτη π.χ.σε καφετέριες,ρεσεψιόν κτλ. ζητάνε εμφανίσιμα άτομα γιατί αποφέρουν περισσότερους πελάτες άρα και κέρδος.Ειλικρινά δεν έχω πετύχει αγγελία εργασίας που να ζητάνε γυναίκες και να μην αναφέρουν το εμφανίσιμη.Τώρα αυτό δεν ξέρω κατα πόσο είναι υπέρ για μια γυναίκα ναι μεν πληρώνεται απο την άλλη όμως της υποβιβάζει την πνευματική υπόσταση.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 20,510 μηνύματα.
Well done. Πολυ πετυχημενο σχολιο. Γενικα εναν νορμαλ εργοδοτη, που δεν τον νοιαζει απλα να βλεπει κοντες φουστες, δεν τον ενδιαφερει αν εισαι αντρας, γυναικα, χοντρος, λεπτος, ασχημος, ομορφος κλπ. Τον νοιαζει να εισαι αποδοτικος. Οποτε εχει λογικη να μην προσλαμβανει γυναικες που εχουν παιδια γιατι για ψυλλου πηδημα ζητανε αδειες, θελουν να φευγουν στανταρ ωρα για να μαζευουν το παιδι απο το σχολειο κλπ. Οποτε προτιμαει να προσλαβει εναν αντρα που μπορει να τον ξεζουμιζει καλυτερα.

Στο Δημοσιο δεν ενδιαφερει κανεναν το κατα ποσο εισαι παραγωγικος. Οποτε δε πα να παρεις και δυο χρονια αδεια; Who cares?


φΙΛΕ στο δημοσιο ενδιαφέρει τον φιλοτιμο γιατι ο τεμπελης που φιδιάζει ή η τεμπέλα θα σηκωθει θα φυγει οποτε μετά ο προϊσταμενος θα τα ριξει στον φιλοτιμο (χρηστή διοίκηση - διοικητική μέριμνα) :loltooth::loltooth:



εγω ειχα πει σε εναν φιλο που ηταν έτσι ξεκινα τις αναρρωτικές και άστους να κουρευονται.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DarthFederer

Διάσημο μέλος

Ο DarthFederer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,281 μηνύματα.
Καλησπέρα ακόμα και όταν τον εργοδότη δεν τον νοιάζει η εμφάνιση,νοιάζει τον πελάτη π.χ.σε καφετέριες,ρεσεψιόν κτλ. ζητάνε εμφανίσιμα άτομα γιατί αποφέρουν περισσότερους πελάτες άρα και κέρδος.Ειλικρινά δεν έχω πετύχει αγγελία εργασίας που να ζητάνε γυναίκες και να μην αναφέρουν το εμφανίσιμη.Τώρα αυτό δεν ξέρω κατα πόσο είναι υπέρ για μια γυναίκα ναι μεν πληρώνεται απο την άλλη όμως της υποβιβάζει την πνευματική υπόσταση.

Εκανες αλμα σε αλλο ειδους επαγγελματος. Προφανως αναφερθηκα σε επαγγελματα γραφειου. Σε επαγγελματα "βιτρινας" θελουν μονο γυναικες και μονο εμφανισιμες. Βεβαια κι αυτο ας το πουμε skill ειναι. Οπως σε αλλη δουλεια μπορει να χρειαζεται να ξερεις Ισπανικα, σε αλλη μπορει να χρειαζεται να εισαι εμφανισιμος. Ετσι γινοταν η δουλεια ανεκαθεν κι ετσι θα γινεται...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

hameleon

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η hameleon αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 233 μηνύματα.
Εκανες αλμα σε αλλο ειδους επαγγελματος. Προφανως αναφερθηκα σε επαγγελματα γραφειου. Σε επαγγελματα "βιτρινας" θελουν μονο γυναικες και μονο εμφανισιμες. Βεβαια κι αυτο ας το πουμε skill ειναι. Οπως σε αλλη δουλεια μπορει να χρειαζεται να ξερεις Ισπανικα, σε αλλη μπορει να χρειαζεται να εισαι εμφανισιμος. Ετσι γινοταν η δουλεια ανεκαθεν κι ετσι θα γινεται...
Ακόμα και σε επαγγέλματα γραφείου εμφανίσιμη ζητάνε συν τις επιπλέον γνώσεις. Ειδικά για γραμματέα στα περισσότερα βιογραφικά ζητάνε φωτογραφία πριν σε καλέσουν απο κοντά για συνέντευξη.Nαι είναι skill αλλά με τόσα skills που ζητάνε αυτοί τι πληρώνουν;Δεν λέω καλή και άγια η εμφάνιση αλλά αυτό είναι κάτι με το οποίο γεννιέσαι ενω οι γνώσεις ξένων γλωσσων,Η/Υ τα πτυχία κτλ.δεν αποκτήθηκαν απο κανέναν δωρεάν!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 875331

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Ακόμα και σε επαγγέλματα γραφείου εμφανίσιμη ζητάνε συν τις επιπλέον γνώσεις. Ειδικά για γραμματέα στα περισσότερα βιογραφικά ζητάνε φωτογραφία πριν σε καλέσουν απο κοντά για συνέντευξη.Nαι είναι skill αλλά με τόσα skills που ζητάνε αυτοί τι πληρώνουν;Δεν λέω καλή και άγια η εμφάνιση αλλά αυτό είναι κάτι με το οποίο γεννιέσαι ενω οι γνώσεις ξένων γλωσσων,Η/Υ τα πτυχία κτλ.δεν αποκτήθηκαν απο κανέναν δωρεάν!
Ναι αλλα αυτες οι ικανοτητες ειναι δευτερευουσες μπροστα στο κυρος που δινει μια ομορφη και νεα γυναικα σητν εικονα ενος οργανισμου. Ο λογος που συμβαινει αυτο ειναι βιολογικος και οχι κοινωνικος.


Επίσης το ίδιο ισχύει για τους άντρες. Αν είσαι γυμνασμένος, προσεγμένος κλπ θα κάνεις πολύ καλύτερη εντύπωση απ' τον λιπαρό καμπούρη. Πότε είδες τετοιον μπάρμαν;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

hameleon

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η hameleon αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 233 μηνύματα.
Ναι αλλα αυτες οι ικανοτητες ειναι δευτερευουσες μπροστα στο κυρος που δινει μια ομορφη και νεα γυναικα σητν εικονα ενος οργανισμου. Ο λογος που συμβαινει αυτο ειναι βιολογικος και οχι κοινωνικος.


Επίσης το ίδιο ισχύει για τους άντρες. Αν είσαι γυμνασμένος, προσεγμένος κλπ θα κάνεις πολύ καλύτερη εντύπωση απ' τον λιπαρό καμπούρη. Πότε είδες τετοιον μπάρμαν;
Οταν λες βιολογικός τι ακριβώς εννοείς;
αν απευθύνεσαι σε μένα κύρος έχει ένα νυχτερινό μαγαζί όταν έχει καλές υπηρεσίες και ανόθευτα ποτά,τώρα αν θα με σερβίρει καμπούρης δεν έχω κανένα θέμα!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 31,005 μηνύματα.
Οταν λες βιολογικός τι ακριβώς εννοείς;
αν απευθύνεσαι σε μένα κύρος έχει ένα νυχτερινό μαγαζί όταν έχει καλές υπηρεσίες και ανόθευτα ποτά,τώρα αν θα με σερβίρει καμπούρης δεν έχω κανένα θέμα!


Κοίταξε αν κρίνουμε από το θέμα με το ντεκολτέ σίγουρα υπάρχουν πολλοί λιγούρηδες που θα πάνε σε μια καφετέρια ή ένα μπαρ για να κάθονται να κοιτάνε τη σερβιτόρα ή την μπαργούμαν. Για τους άντρες είναι ένα σημείο επιλογής για το πού θα πάνε, όπως εγώ θα πω ας πούμε θα πάω εκεί γιατί έχει ωραία μουσική, καλό καφέ, άνετα καθίσματα κλπ, αυτοί λένε θα πάω εκεί γιατί η σερβιτόρα είναι χαριτωμένη και φοράει ντεκολτέ.:whistle:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

hameleon

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η hameleon αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 233 μηνύματα.
Κοίταξε αν κρίνουμε από το θέμα με το ντεκολτέ σίγουρα υπάρχουν πολλοί λιγούρηδες που θα πάνε σε μια καφετέρια ή ένα μπαρ για να κάθονται να κοιτάνε τη σερβιτόρα ή την μπαργούμαν. Για τους άντρες είναι ένα σημείο επιλογής για το πού θα πάνε, όπως εγώ θα πω ας πούμε θα πάω εκεί γιατί έχει ωραία μουσική, καλό καφέ, άνετα καθίσματα κλπ, αυτοί λένε θα πάω εκεί γιατί η σερβιτόρα είναι χαριτωμένη και φοράει ντεκολτέ.:whistle:

Το ξέρω αυτό οι πιο πολλοί πάνε να χαλβαδιάσουν,αλλά δεν ξέρω κατα πόσο τίθεται θέμα σεξισμού σε τέτοιους χώρους γιατί και απο τους άντρες απαιτείται συνήθως να είναι εμφανίσιμοι...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Agnwsth

Δραστήριο μέλος

Η Agnwsth αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 23 ετών. Έχει γράψει 486 μηνύματα.
Κοίταξε αν κρίνουμε από το θέμα με το ντεκολτέ σίγουρα υπάρχουν πολλοί λιγούρηδες που θα πάνε σε μια καφετέρια ή ένα μπαρ για να κάθονται να κοιτάνε τη σερβιτόρα ή την μπαργούμαν. Για τους άντρες είναι ένα σημείο επιλογής για το πού θα πάνε, όπως εγώ θα πω ας πούμε θα πάω εκεί γιατί έχει ωραία μουσική, καλό καφέ, άνετα καθίσματα κλπ, αυτοί λένε θα πάω εκεί γιατί η σερβιτόρα είναι χαριτωμένη και φοράει ντεκολτέ.:whistle:

Εγώ πάντως ξέρω και κοπελίτσες που πάνε σε καφετέριες/μπαρ κτλ για το γκομενέτο σερβιτόρο/μπαρμαν. Καλό θα είναι να αναφέρουμε και τις δύο πλευρές θεωρώ διότι μπορεί να παρεξηγηθεί το μήνυμα ως σεξιστικό ή οτιδήποτε. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 20,510 μηνύματα.
Εγώ πάντως ξέρω και κοπελίτσες που πάνε σε καφετέριες/μπαρ κτλ για το γκομενέτο σερβιτόρο/μπαρμαν. Καλό θα είναι να αναφέρουμε και τις δύο πλευρές θεωρώ διότι μπορεί να παρεξηγηθεί το μήνυμα ως σεξιστικό ή οτιδήποτε. :)


Kαλά ξηγιούνται. :whistle:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 20,510 μηνύματα.
Τωρα δεν ξέρω πως θα διαβαστει αυτο αλλα δυστυχως ειναι αλήθεια. Χθές μου έλεγε ένας φιλος μου οτι αν δωσεις εξουσια και λεφτά σε μια γυναικα μπορει και να σε τσακισει τον συγκεκριμενο φιλο τον σέβομαι και τν εκτιμώ παρα πολυ διοτι ακομα και για τον ιδιο του τον πατέρα σε σχετική συζητηση ειχε αναφέρει οτι ηταν άδικος αρα ειναι σιγουρα πολυ αντικειμενικος και σωστος !



Το θεμα ειναι οτι προβλημα σε δουλειες ειχα με γυναικα η οποια ειχε πάει στον διευθυντη και μου ειχε κανει ολοκληρο θέμα. Βεβαιως κινηθηκα άμεσα ρωτώντας και δικηγορο συμβουλευτικά αλλα ο διευθυντης ηταν της άποψης "Οτι και αυτη σαν γυναικα προσπαθησε να επιβληθει..." σαν να μου έλεγε οτι δεν την σεβάστηκα επειδη ειναι γυναικα και η θέση της ειναι περιεργη.

Οποτε μας συμφέρει χρησιμοποιούμε τον σεξισμο δηλαδη. γΙΑ ΑΥΤΟ προσωπικα δεν συμπαθώ καθολου ολες εκεινες που ψάχνονται με το παραμικρο να μιλησουν για πατριαρχιες και φεμινισμους μπορει να το κάνουν επιτηδες με σκοπο να σε παγιδευσουν και να δρασει υπερ τους αυτο το επιχειρημα. Απλα πλέον τις αποφεύγω μέχρι να καταλαβω οτι προκειται οντως για αξιολογα άτομα που έχουν την ικανοτητα της σωστης συνεργασιας. Και δεν ψάχνονται με το παραμικρο να στην φέρουν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top