Κρίνουν διαφορετικά οι άνθρωποι την ομορφιά ανάλογα με το φύλο;

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Λίγο άκυρη κατηγορία για το θέμα, αλλά δεν μπόρεσα να σκεφτώ καταλληλότερη.

Θεωρείτε ότι οι άνθρωποι κρίνουν διαφορετικά την ομορφιά ενός ανθρώπου ανάλογα με το φύλο που τους έλκει σεξουαλικά; Παραδείγματος χάριν, οι (στρειτ) γυναίκες έχουν διαφορετικά κριτήρια από τους (στρειτ) άντρες για να χαρακτηρίσουν μια γυναίκα όμορφη;
Αν ναι, ποιά είναι αυτά τα διαφορετικά κριτήρια;
Θεωρείτε ότι τα επηρεάζει περισσότερο σεξουαλικός προσανατολισμός (πχ ένας γκέι άντρας κρίνει διαφορετικά από έναν στρείτ άντρα την εμφάνιση μιας γυναίκας; ) ή το φύλο στο οποίο ανήκει ο "κριτής";

Προσωπικά πιστεύω ότι τα κριτήρια είναι ελαφρώς διαφορετικά: Όταν το φύλο του "κρινόμενου" δεν ανήκει σε αυτά που έλκουν κάποιον σεξουαλικά, τότε ο "κριτής" κρίνει κυρίως βάσει του πλήθους των εμφανισιακών ελαττωμάτων, χωρίς να επηρεάζεται από τη σεξουαλικότητα που πιθανόν εκπέμπει ο "κρινόμενος", όπως θα έκρινε δηλαδή και το αν ένα παιδάκι είναι όμορφο. Αντιθέτως, αν το φύλο του "κρινόμενου" ανήκει σε αυτά που τον έλκουν σεξουαλικά, τότε επηρεάζεται και από τη σεξουαλικότητα και μπορεί να χαρακτηρίσει όμορφο ένα άτομο με ακόμα και μέτρια ή άσχημα χαρακτηριστικά, αν το σύνολο εκπέμπει σεξουαλικότητα, και άσχημο ένα άτομο χωρίς ατέλειες, αν θεωρεί ότι δεν εκπέμπει καμία σεξουαλικότητα.
Επίσης θεωρώ ότι όταν κρίνουμε την εμφάνιση κάποιου που ανήκει στο ίδιο φύλο με μας, κρίνουμε αυστηρότερα λόγω εξοικείωσης με τα χαρακτηριστικά του (φύλου).

(δεν είμαι σίγουρη για τα παραπάνω, είναι απλές εικασίες)

ΥΓ: Το θέμα δεν έχει καμία προσωπική συνάφεια, είναι από αυτά τα άκυρα "φιλοσοφικά" ερωτήματα που μου έρχονται όταν έχω ξενυχτίσει :P Μου φάνηκε πρωτότυπο, οπότε είπα να το κάνω thread :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

underwater

Περιβόητο μέλος

Η underwater αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4,343 μηνύματα.
Νομίζω ότι συμφωνώ μαζί σου. Αν και με τους άντρες συμβαίνει 1 διαφοροποίηση συγκριτικά με γυναικείο φύλο. Κατά ΤΕΡΑΣΤΙΟ ποσοστό λένε ότι δεν μπορούν να κρίνουν αν 1 άλλος άντρας είναι όμορφος. Κάτι που προσωπικά διαφωνώ κάθετα. Και είναι ψιλοεμφανές ότι γίνεται για να μην τους δωθεί η ταμπέλα του gay (παράλογη αλλά στάνταρ αντρική άποψη!).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

myle

Linux Geek

Ο myle αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 63 μηνύματα.

Γυναίκες...! Μόνο μια γυναίκα θα μπορούσε να ανοίξει αυτό το θέμα! :D:D:D
Εμάς πάντως μας αρέσετε έτσι και αλλιώς όλες. Το θέμα είναι ότι πρέπει να επιλέξουμε (ή να μας επιλέξετε μιας και έχετε τόσο μεγάλο κοινό!)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Scandal

Διαχειριστής

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Web developer και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 16,692 μηνύματα.
Νομίζω ότι συμφωνώ μαζί σου. Αν και με τους άντρες συμβαίνει 1 διαφοροποίηση συγκριτικά με γυναικείο φύλο. Κατά ΤΕΡΑΣΤΙΟ ποσοστό λένε ότι δεν μπορούν να κρίνουν αν 1 άλλος άντρας είναι όμορφος. Κάτι που προσωπικά διαφωνώ κάθετα. Και είναι ψιλοεμφανές ότι γίνεται για να μην τους δωθεί η ταμπέλα του gay (παράλογη αλλά στάνταρ αντρική άποψη!).
Και οι άντρες έχουν γούστα πάνω στους άντρες.
Και οι γυναίκες έχουν γούστα πάνω σε άλλες γυναίκες.
Και οι gay έχουν γούστα πάνω σε γυναίκες. (δεν αναφέρομαι σε ενδυμασίες :D )

Κάποια κριτήρια μπορεί να είναι αντικειμενικά (πχ το να είναι κανείς "αντικειμενικά" όμορφος και να θεωρείται έτσι από μεγάλο ποσοστό ατόμων) και κάποια άλλα υποκειμενικά (με βάση τα γούστα του καθενός και το πρότυπο του όμορφου άντρα ή της όμορφης γυναίκας που έχει στο μυαλό του, ανεξάρτητα του φύλου και του σεξουαλικού προσανατολισμού του).

Μπορεί να υπάρχει ένας str8 άντρας που να θεωρεί ωραίο έναν άλλον άντρα και παράλληλα αυτόν τον άλλον άντρα, μια γυναίκα να μη τον θεωρεί ωραίο και να μη μπορεί να πέσει καν στο κρεβάτι μαζί του.


-petros
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

xanp

Δραστήριο μέλος

Η Ξανθή αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 43 ετών και επαγγέλεται IT. Έχει γράψει 668 μηνύματα.
Πιστεύω ότι τι θεωρεί ο καθένας μας όμορφο δεν είναι θέμα φύλου αλλά εντελώς υποκειμενικό..
Έχει τύχει να δούμε κάποιες πολύ όμορφες γυναίκες και να πω κοίτα πόσο όμορφη γυναίκα είναι αυτή και ο άντρας μου να μου πει σιγά την όμορφη, όμορφη μπορείς να πεις αυτήν και να δείχνει κάποια την οποία ούτε και θα παρατηρούσα αν δεν μου την έδειχνε η οποία ναι μεν είναι συμπαθητική αλλά όχι και πανέμορφη...
Επίσης στο θέμα αντρών όταν σχολιάζω να πόσο όμορφος είναι αυτός η άμεση απάντηση είναι δεν μπορώ να ξέρω αν είναι όμορφος αφού είναι άντρας....Και όταν λέω ναι είναι άντρας αλλά ακόμα και εσύ μπορείς να δεις αν είναι όμορφος ή όχι ασχέτως φύλου πάντα μα πάντα όμως καταλήγει σε ένα καλός είναι...Οπότε η underwater έχει δίκιο στην παρατήρησή της.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Oralee

Τιμώμενο Μέλος

Η Κωνσταντίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 45 ετών και μας γράφει απο Γλυφάδα (Αττική). Έχει γράψει 15,765 μηνύματα.
Οι περισσότεροι άντρες όντως ή θα πουν πως δεν μπορούν να κρίνουν αν ένας άλλος άντρας είναι όμορφος ή θα πουν "σιγά τον άντρα! Τι σ' αρέσει επάνω του δεν μπορώ να καταλάβω!" και θα καταλάβεις πως ..ζηλέψανε που πρόσεξες άλλον :P
Και πάντως δεν νομίζω πως η σεξουαλικότητα παίζει ρόλο στο αν θα σ' αρέσει κάποιος ή όχι. Παίζει ρόλο μόνο στις πιθανότητες που έχεις να τον προσέξεις. Δλδ ένας άντρας πιο εύκολα θα προσέξει μια γυναίκα, παρά έναν άντρα και τούμπαλιν (εκτός αν μιλάμε για μένα που κοιτάω συνήθως γυναίκες :P).
Κι επιπλέον το ποιον θα θεωρήσεις ωραίο, εξαρτάται όντως από το γούστο σου. Δλδ μου έχει τύχει να δω μια εξωφρενικά ωραία γυναίκα σύμφωνα με το γούστο μου και ο σύνοδός μου να την θεωρεί ένα τίποτα γιατί, κάτω από το παντελόνι της, διέκρινε μια υποψία από ψωμάκια, τα οποία απεχθάνεται! :blink:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lorien

Περιβόητο μέλος

Ο Lorien αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,880 μηνύματα.
Πιστεύω ότι τι θεωρεί ο καθένας μας όμορφο δεν είναι θέμα φύλου αλλά εντελώς υποκειμενικό..
Eντελως υποκειμενικο δε θα λεγα οτι ειναι. Υπαρχουν ανδρες και γυναικες που θεωρουνται ομορφα ατομα, απο την συντριπτική πλειοψηφια του κοσμου, ασχετως φυλης και φύλλου. Εχουν γινει και σχετικές ερευνες και εχουν βρεθει χαρακτηριστικά σωματος, που οταν υπάρχουν, το ατομο "αρεσει" περισσοτερο και αυτο ισχυει για ολους γιατι ετσι εχει εξελιχτει ο εγκεφαλός μας με την εξελιξη. Πανω σε αυτο έχει επισης βρεθεί οτι η ομορφιά έχει καποια συσχετιση με καλά γονίδια, κάτι που ενισχυει ακομη περισσοτερο την εξελιξη του ειδους.Ομως ειναι νωρις για τελικά συμπερασματα (για το τελευταιο) ακομα.

Οι περισσότεροι άντρες όντως ή θα πουν πως δεν μπορούν να κρίνουν αν ένας άλλος άντρας είναι όμορφος ή θα πουν "σιγά τον άντρα! Τι σ' αρέσει επάνω του δεν μπορώ να καταλάβω!" και θα καταλάβεις πως ..ζηλέψανε που πρόσεξες άλλον :P
Μμμ...ναι υπαρχει κι αυτο. Οπως και το οτι οι πρισσοτερες γυναικες θα ψειρισουν το παραμικρό ελλατωμα σε μια άλλη, θα το υπερθεματισουν και θα την βγαλουν μπαζο :P

Παντως , μα το θεο...οι αντρες εχουμε πιο ομοιογενες γουστο στις γυναικες, ενω οι γυναικες, μια και δεν εχουν τα ιδια κριτηρια προφανως, εχουν κατι γουστα που συχνα μας φαινονται πολυ περιεργα !
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Γυναίκες...! Μόνο μια γυναίκα θα μπορούσε να ανοίξει αυτό το θέμα! :D:D:D

Γιατί; :confused:
Κάποια συνεπαγωγή υπάρχει που δεν πιάνω... :worry:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

myle

Linux Geek

Ο myle αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 63 μηνύματα.
Αστειάκι με ελαφρά την καρδία. Καμία συνεπαγωγή.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mania

Επιφανές μέλος

Η mania αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 12,949 μηνύματα.
Δεν ξέρω κατα πόσο είμαι ον τοπικ αλλα πιστέυω πώς όλες οι κριτικές που δίνοντε ήτε απο άντρα ήτε απο γυναίκα ήτε απο gay είναι σωστές, τι ενωω, αν ρωτήσουμε 100 άντρες θα κρίνουν όμορφη βάση των δικών τους γούστων, αν π.χ αρέσει σε κάποιον η κλασική μοντέλα τότε θα του αρέσει και θα κρίνει όμορφη μια ψηλή ξανθιά γαλανομάτα, αν πάλι του αρέσει η γυναίκα με πιασήματα τότε θα κρίνει όμορφη μια πιό γύηνη γυναίκα..

το ίδιο υσχείει και για τις γυναίκες, άλλες θέλουν παιδικό προσωπάκι που το θεωρούν ομορφιά και άλλη θεωρεί πώς τα άγρια χαρακτηριστικά είναι ομορφιά, το θέμα είναι πώς όποιος βλέπει όμορφο έναν άνθρωπο δεν θα παίξει ρόλο η τέλεια αναλογία αλλα το γούστο του ανθρώπου πάνω σε αυτό που του αρέσει;)

Τώρα πάει μετά και το θέμα χαμόγελο, τρόπος που στέκετε ή οτιδήποτε, μπορεί κάποια να έχει τέλειες αναλογίες αλλα να είναι ένα ξυλάγκουρο που δεν αρέσει σε κανέναν ή να είναι μια αφρατούλα ή νταρντάνα που με ένα χαμόγελο να λάμπει έτσι ώστε να μην προσέχεις τις ατέλειες, αρα για μένα δεν υπάρχει άσκημος άνθρωπος ούτε λάθος κρίση, τα μάτια του καθενώς βλέπουν αλλιώς την ομορφιά;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Neraida

Επιφανές μέλος

Η Bitch... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 13,073 μηνύματα.
Να παρατηρησω μια διαφορα....
Αλλο τι θεωρουμε ομορφο και αλλο τι μπορει να μας ελκει, εκπεμπει ερωτισμο, σεξουαλικοτητα και τα συναφη...
Το ομορφο ολοι το βλεπουν, ασχετως παραδοχης ή οχι....
Π.χ η Λοπες ειναι αντικειμενικα μια ομορφη γυναικα, αλλα εμενα δε μου αρεσει αυτο το στυλ γυναικας...
Δε θα την πω ασχημη, αλλα οταν θα μου πουν πες μου μια ομορφη, δε θα τη σκεφτω καν....Θα σκεφτω ομως τη Σαρλιζ Θερον, τη Μονικα Μπελουτσι και τη Σακιρα....
Ο Μπραντ Πιτ λογου χαρη, δεν ειναι ασχημος, ομορφος ειναι, αλλα δε με ελκει καθολου, σε αντιθεση πχ με τον Πιρς Μπροσναν...

Οπως και να εχει, δεν πιστευω πως εχει να κανει με το φυλο, αλλα με τον εκαστοτε ανθρωπο και το προσωπικο του γουστο..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Chimera

Δραστήριο μέλος

Η Chimera αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 723 μηνύματα.
Απλά οι άντρες μπορεί να βρουν κάποια όμορφη επειδή εκπέμπει σεξουαλικότητα όπως εμείς μπορεί να βρούμε κάποιον όμορφο επειδή τον βρίσκουμε γοητευτικό. Κάτι αντίστοιχο συμβαίνει και με τους gay άντρες, γυναίκες. Στο φύλο που μας έλκει γενικότερα, κοιτάζουμε αυτό που εκπέμπει κάποιος εκτός από την τέλεια συμμετρία κλπ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lorien

Περιβόητο μέλος

Ο Lorien αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,880 μηνύματα.
Αν και καλα λεει η Νεραιδα (συμβαινει κι αυτο που και που :whistle:), απότι εχω παρατηρησει, υπαρχει μια διαφορά αναλογα με το φυλλο. Ισως δεν ειναι η βασικοτερη διαφορα, και η κυρια είναι το εκάστοτε ατομο με τα γουστα του, αλλά υπάρχει. Δεν εχω διαβασει ερευνα εξειδικευμενη γιαυτο. Οι ερευνες δειχνουν οτι υπάρχει κατι που θα μπορουσε να ανομαστει "αντικειμενικη ομορφια", γιατί τα υποσυνειδητα κριτηρια που φωλιαζουν μεσα μας, ειναι σχετικά κοινα σε ολους. Πχ εχει ανακαλυφθεί προσφατα (δεν ξερω αν επαληθευθηκε και από επόμενες ερευνες) οτι υπήρχε συσχετιση μεταξύ καλυτερης ποιοτητας σπερματος, με ανδρες που χαρακτηριζονταν ομορφοι (στο προσωπο κυριως).

Παρολαυτά, πιο συχνα συναντω γυναικα να λεει ομορφο καποιον που ειναι μπαζο, παρα αντρα να λεει το ιδιο για γυναικα. Πολυ πιθανο ομως, και στις 2 περιπτωσεις να επρεπε να πουν "εμενα με ελκει", και οχι "ειναι ομορφος".
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

MonaXoS

Διάσημο μέλος

Ο Δημήτρης Αγοραστός αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ψυχολόγος. Έχει γράψει 2,470 μηνύματα.
Δεν ξέρω την απάντηση στο ερώτημά σου, πάντως θα είχε πολύ ενδιαφέρον μια τέτοια έρευνα! :P

Τείνω να συμφωνήσω με τις απόψεις σου πάντως Michelle :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Aura

Διάσημο μέλος

Η Aura αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,022 μηνύματα.
Ίσως βρίσκουμε σέξι στο φύλο μας κάτι που σχετίζεται με την δική μας εικόνα αφού δεν μας έλκει αυτό το φύλο για να πούμε ότι είναι καθαρό ''γούστο'' . Αν θα ήθελα να είχα φουντωτά μαλλιά , μπορεί να βρίσκω τα φουντωτά μαλλιά στις γυναίκες σέξι . Αλλά μπορεί κάποια επειδή ακριβώς έχει φουντωτά μαλλιά αυτά να βρίσκει σέξι και με κάποιο τρόπο να επιβεβαιώνεται ότι είναι και η ίδια σέξι και αυτό να έχει να κάνει με την ψυχολογία του ατόμου.

Άμα κάποιος είναι γκέι μπορεί να περιπλέκεται κάπως , γιατί ένας γκέι άντρας θα δει ένα άλλο άντρα και με αυτόν θα νιώσει και την έλξη και τον θαυμασμό/φθόνο που μπορεί να νιώσουν οι ετεροφυλόφιλοι για το φύλο τους . Δηλαδή ένας γκέι άντρας ούτε έλκεται από τη γυναίκα ούτε θέλει να της μοιάσει , δηλαδή φαίνεται κάπως πιο πολύπλοκο πως ένα γκέι άτομο κρίνει τη σεξουαλικότητα του αντίθετου φύλου.
 

EvanescenceQ

Επιφανές μέλος

Η EvanescenceQ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών. Έχει γράψει 14,181 μηνύματα.
Ίσως βρίσκουμε σέξι στο φύλο μας κάτι που σχετίζεται με την δική μας εικόνα αφού δεν μας έλκει αυτό το φύλο για να πούμε ότι είναι καθαρό ''γούστο'' . Αν θα ήθελα να είχα φουντωτά μαλλιά , μπορεί να βρίσκω τα φουντωτά μαλλιά στις γυναίκες σέξι . Αλλά μπορεί κάποια επειδή ακριβώς έχει φουντωτά μαλλιά αυτά να βρίσκει σέξι και με κάποιο τρόπο να επιβεβαιώνεται ότι είναι και η ίδια σέξι και αυτό να έχει να κάνει με την ψυχολογία του ατόμου.

Άμα κάποιος είναι γκέι μπορεί να περιπλέκεται κάπως , γιατί ένας γκέι άντρας θα δει ένα άλλο άντρα και με αυτόν θα νιώσει και την έλξη και τον θαυμασμό/φθόνο που μπορεί να νιώσουν οι ετεροφυλόφιλοι για το φύλο τους . Δηλαδή ένας γκέι άντρας ούτε έλκεται από τη γυναίκα ούτε θέλει να της μοιάσει , δηλαδή φαίνεται κάπως πιο πολύπλοκο πως ένα γκέι άτομο κρίνει τη σεξουαλικότητα του αντίθετου φύλου.
@Aura συμφωνω αλλα πιστευω το ωραιο που λεμε στα αλλα φυλα εχει να κανει με τον καθενα μας βεβαιως,και τι θεωρει εκεινος ωραιο που και παλι ειναι θεμα γουστου/αντιπαθειας.Δε σημαινει οτι κατι που μου αρεσει πολυ θελω να το εχω κιολας,μου αρκει ο θαυμασμος που λεμε,δε σημαινει οτι θελω σωνει και καλα να γινω σαν αυτον/ην που μου αρεσει.Καμια φορα θελουμε ναι ,καμια φορα ομως απλα παρατηρουμε ως τριτοι,αποστασιοποιημενοι μεν και αυτη η αποστασιοποιηση αν θελεις μας δινει την ευκαιρια να λεμε μετα αμα βρισκουμε καποιο λαθος ας πουμε τη γνωστη φραση "παλι καλα που δεν ειμαι εγω ετσι!".
Νομιζω κρινουμε βαση του καθρεφτη μας και του ποσο καλη εικονα και σχεση εχουμε με τον εαυτο μας,το γνωστο Self esteem και περι αυτοπεποιθησης ο λογος βεβαιως.Θα πω γιατι.Ενας/μια που αισθανεται ανεπαρκης παντα θα ψαχνει απο το τι εχουν οι αλλοι να το κανει και αυτος/η για να νιωσει "ισοδυναμα".
Ενας/μια ομως με αυτοπεποιθηση και που γουσταρει τον εαυτο του και το σωμα του,δεν αναφερομαι σε ναρκισσο εκει ειναι αλλη κατηγορια απο μονη της,θα δει τους αλλους θα πει οκ ενταξει καλοι ειναι,αλλα θα συνεχισει μεσα στο δικο του εδραιωμενο αισθημα συτοπεποιθησης,αντε να παρει καμια ιδεα ντυσιματος θελω να πω απο κει και περα δεν θα κανει τρομερες αλλαγες για να αρεσει στους αλλους.
Τις αλλαγες τις κανουμε για εμας τους ιδιους και για το οτι αισθανομαστε εμεις καλα.
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 16 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top