Είναι δυνατό να μείνεις με τον ίδιο άνθρωπο για όλη σου τη ζωή;

Guest 699855

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Επίσης οι άνθρωποι αλλάζουν και πως είσαι σίγουρος ότι θά σού αρέσει ο χαρακτήρας του άλλου σε 30 χρόνια ή ότι θά σε ελκύει.
Βέβαια θεωρώ ότι στα 22 σου αναζητάς άλλα πράγματα απο μια σχέση απ'ότι πχ στα 60 σου. Και για να απαντήσω στην ερώτηση, ναι θεωρώ ότι είναι εφικτό απο λίγα άτομα/ζευγάρια όχι όμως από την πλειοψηφία.


Πιστεύω ότι ο χαρακτήρας του ανθρώπου στα σημαντικά σημεία του, από μια ηλικία και μετά δεν αλλάζει! Θα πρέπει να συμβεί κάποιο κοσμοϊστορικό γεγονός που θα φερει τον κόσμο του τα πάνω-κάτω για να αλλάξει την κοσμοθεωρία του, να τα βροντήξει όλα, να πάρει το δισάκι του στον ώμο και να εξαφανιστεί προς άγνωστη κατεύθυνση!(μεταφορικό το τελευταίο, εννοώ να αλλάξει εντελώς σαν άνθρωπος) Εξάλλου όταν δύο άνθρωποι μεγαλώνουν μαζί, δημιουργούν κοινές συνήθειες, κοινά "θέλω" και κοινούς στόχους.
Σίγουρα ανάλογα με την ηλικία αναζητάς άλλα πράγματα. Αλλιώς θέλεις να περνάς τη ζωή σου στα 20, αλλιώς στα 40, αλλιώς στα 60 κτλ. Πάντως στο θέμα των σχέσεων νομίζω ότι το πράγμα φαίνεται από νωρίς δηλαδή γρήγορα ανακαλύπτεις τι είναι αυτό που θέλεις. Θυμάμαι στα 18 που μπήκα στο πανεπιστήμιο και πραγματικά, όπως όλοι μας άλλωστε, θα μπορούσα να έκανα ο,τι ήθελα, οι "τρέλες" μου περιορίστηκαν στα γνωστά χαζοξενύχτια, στις διακοπές με παρέες, στα φλερτ που ανέβαζαν την αυτοπεποίθησή μου και έδιναν τροφή για κους-κους την επόμενη με τις φιλενάδες (ωραίες εποχές) και τα λοιπά σχετικά. Στις σχέσεις μου όμως ήμουν από τότε πολύ προσεκτική (γιαυτό και έχω "φτωχό" ιστορικό σ΄αυτόν τον τομέα). Δεν ήθελα να "σπαταλιέμαι" δεξιά και αριστερά σε εφήμερες καταστάσεις. Διαισθανόμουν ότι κάτι τέτοιο μάλλον θλίψη θα μου προκαλούσε παρά ευχαρίστηση! Τις φορές που προχώρησα σε σχέση ήταν επειδή είχα κάνει αρκετή παρέα με τον άλλον και ήξερα ότι στο περίπου είχαμε την ίδια νοοτροπία και τις ίδιες ιδέες. Χτύπησε δυνατά και η καρδούλα μου, ε ΟΚ! Ευτυχώς δεν έπεσα πολύ έξω στην κρίση μου οπότε δεν έχω παράπονο! Γι αυτό έγραψα παραπάνω ότι εύκολα μπορώ να μείνω με έναν άνθρωπο σε όλη μου τη ζωή.
 

Εχέμυθη

Περιβόητο μέλος

Η Εχέμυθη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,863 μηνύματα.
Πιστεύω ότι ο χαρακτήρας του ανθρώπου στα σημαντικά σημεία του, από μια ηλικία και μετά δεν αλλάζει! Θα πρέπει να συμβεί κάποιο κοσμοϊστορικό γεγονός που θα φερει τον κόσμο του τα πάνω-κάτω για να αλλάξει την κοσμοθεωρία του, να τα βροντήξει όλα, να πάρει το δισάκι του στον ώμο και να εξαφανιστεί προς άγνωστη κατεύθυνση!(μεταφορικό το τελευταίο, εννοώ να αλλάξει εντελώς σαν άνθρωπος) Εξάλλου όταν δύο άνθρωποι μεγαλώνουν μαζί, δημιουργούν κοινές συνήθειες, κοινά "θέλω" και κοινούς στόχους.
Σίγουρα ανάλογα με την ηλικία αναζητάς άλλα πράγματα. Αλλιώς θέλεις να περνάς τη ζωή σου στα 20, αλλιώς στα 40, αλλιώς στα 60 κτλ. Πάντως στο θέμα των σχέσεων νομίζω ότι το πράγμα φαίνεται από νωρίς δηλαδή γρήγορα ανακαλύπτεις τι είναι αυτό που θέλεις. Θυμάμαι στα 18 που μπήκα στο πανεπιστήμιο και πραγματικά, όπως όλοι μας άλλωστε, θα μπορούσα να έκανα ο,τι ήθελα, οι "τρέλες" μου περιορίστηκαν στα γνωστά χαζοξενύχτια, στις διακοπές με παρέες, στα φλερτ που ανέβαζαν την αυτοπεποίθησή μου και έδιναν τροφή για κους-κους την επόμενη με τις φιλενάδες (ωραίες εποχές) και τα λοιπά σχετικά. Στις σχέσεις μου όμως ήμουν από τότε πολύ προσεκτική (γιαυτό και έχω "φτωχό" ιστορικό σ΄αυτόν τον τομέα). Δεν ήθελα να "σπαταλιέμαι" δεξιά και αριστερά σε εφήμερες καταστάσεις. Διαισθανόμουν ότι κάτι τέτοιο μάλλον θλίψη θα μου προκαλούσε παρά ευχαρίστηση! Τις φορές που προχώρησα σε σχέση ήταν επειδή είχα κάνει αρκετή παρέα με τον άλλον και ήξερα ότι στο περίπου είχαμε την ίδια νοοτροπία και τις ίδιες ιδέες. Χτύπησε δυνατά και η καρδούλα μου, ε ΟΚ! Ευτυχώς δεν έπεσα πολύ έξω στην κρίση μου οπότε δεν έχω παράπονο! Γι αυτό έγραψα παραπάνω ότι εύκολα μπορώ να μείνω με έναν άνθρωπο σε όλη μου τη ζωή.

Ναι καταλαβαίνω τι λες ωστόσο δεν αναφέρθηκα καθόλου στο σχόλιο σου, πιο πολύ ήταν ένας προβληματισμός δικός μου ότι αυτό το για πάντα σε πολλά θέματα με αγχωνει ή μάλλον καλύτερα με τρομάζει. Πχ νομίζω ότι δε θά μπορούσα να μείνω σε ένα μέρος για πάντα κλπ κλπ. Χωρίς αυτό βέβαια να σημαίνει ότι αν είμαι καλά πχ σε μια σχέση θα αναζητήσω κάτι άλλο ή δε θα προσπαθήσω να λύσω τά προβλήματα κλπ.

Τώρα γενικά θεωρώ ότι ο άνθρωπος αλλάζει όπως και τα θέλω του όπως και ο περίγυρος του. Έχω δει ανθρώπους που δεν είχαν σταθερές σχέσεις να γνωρίζουν ένα άτομο και να είναι μαζί, έχω δει και το αντίστροφο.Μου φαίνεται λογικό αν ταιριάξεις με κάποιον να θέλεις να είσαι μαζί του. Το θέμα είναι αν είναι όντως εφικτό να είσαι για πάντα ή για όσο πάει είτε αυτό σημαίνει για λίγους μήνες είτε μέχρι τα γηρατειά.
 

_Σταύρος_

Δραστήριο μέλος

Ο Σταύρος, χωρίς _ _ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 701 μηνύματα.
Γι αυτό έγραψα παραπάνω ότι εύκολα μπορώ να μείνω με έναν άνθρωπο σε όλη μου τη ζωή.
Πρέπει να εξετάσουμε ακόμη μια παράμετρο που δυστυχώς ή ευτυχώς είναι καθοριστική για το θέμα... εσύ μπορείς, εκείνος μπορεί ? :hmm:
 
Τελευταία επεξεργασία:

Guest 699855

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.

_Σταύρος_

Δραστήριο μέλος

Ο Σταύρος, χωρίς _ _ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 701 μηνύματα.

unmanned selfie

Νεοφερμένος

Ο unmanned selfie αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 10 μηνύματα.
Στατιστικοιστορικώς,
ναι είναι δυνατόν αλλά
οι εποχές αλλάζουν, μένει να φανεί στο μελλον αν τα εγγόνια μας θα βλέπουν στο ιντερνετικο? Δελτίο ειδήσεων απο ενα ρομποτ-Ευαγγελάτο
(με έξτρα βιονικες τριχες στα χέρια)
ρεπορτάζ-βουλωμα-κενού-χρόνου ελλείψει
συνταρακτικων ειδήσεων, για
μια γιαγιά και εναν παππού που πεθαίνουν αγκαλιά

μολαταύτα, πολύ φοβούμαι τι σκοτεινά μυστικά και ανομολόγητα πάθη
θα ξεστόμιζαν αυτά τα παππουδογιαγιο χείλη αν τους δινόταν ένας ορός αλήθειας πριν το τέλος

ίσως πάλι να ειμαι απλώς μικροψυχος μπροστά στο μεγαλείο τους
ή απλά απογοητευμένος ή
εν τέλει να μην εχει σημασία και το δαμασμα της φθοράς του χρονου να είναι πιο λαμπερό από το στιγμιαίο ξεγελασμα της παντόφλας που καραδοκει.


καλου κακου, της εχω φυλάξει τον πιο ύπουλο ορο αλήθειας για να της σερβίρω στο κρεβάτι του ετοιμοθανατου έρωτα.
Στις προτεινομενες οδηγιες σερβιρίσματος στην πίσω όψη, αναφέρεται ρητά:
"σερβιρεται με ενα γλυκο και διερευνητικό βλέμμα"

και αν τελικά δεν ειναι δυνατόν ένας άνθρωπος να σου στολίσει
όλη όλη την ζωη, μείνετε ήσυχοι
εχω/εχει αποδείξει/χτει πειραματικως οτι μπορεί
ένας και μονος άνθρωπος
όλη όλη την ζωη να στην
καταστρέψει
 

Guest 699855

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Τέτοια να ακούω και με αυτό το ύφος, δίνουν αισιοδοξία σε μας τους....πικραμένους! :happy:


Ποτέ μην ζητάς να σου προσφερθεί κάτι αν δεν το προσφέρεις κι εσύ! Αν έχεις αποφασίσει ότι αυτό θέλεις τότε πιθανότατα θα βρεις και κάποιον άνθρωπο που να θέλει το ίδιο.΄Ισως να μην το πετύχεις με την πρώτη αλλά ο επιμένων νικά! Η ζωή μας είναι πολύ μικρή για να κάνουμε εκπτώσεις σε τόσο σημαντικά ζητήματα. Αξίζει στον καθένα να βρει έναν σύντροφο έτσι ακριβώς όπως τον θέλει!
 

_Σταύρος_

Δραστήριο μέλος

Ο Σταύρος, χωρίς _ _ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 701 μηνύματα.
Ποτέ μην ζητάς να σου προσφερθεί κάτι αν δεν το προσφέρεις κι εσύ! Αν έχεις αποφασίσει ότι αυτό θέλεις τότε πιθανότατα θα βρεις και κάποιον άνθρωπο που να θέλει το ίδιο.΄Ισως να μην το πετύχεις με την πρώτη αλλά ο επιμένων νικά! Η ζωή μας είναι πολύ μικρή για να κάνουμε εκπτώσεις σε τόσο σημαντικά ζητήματα. Αξίζει στον καθένα να βρει έναν σύντροφο έτσι ακριβώς όπως τον θέλει!
Ωραία...λόγια :D Θα συμφωνήσω όμως, ότι αξίζει η προσπάθεια, είναι και λιγάκι θέμα τύχης, ε?
 

Guest 699855

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Ωραία...λόγια :D Θα συμφωνήσω όμως, ότι αξίζει η προσπάθεια, είναι και λιγάκι θέμα τύχης, ε?


Τύχη είναι να τον βρεις με την πρώτη ή τέλος πάντων γρήγορα. Το να τον βρεις κάποια στιγμή στη ζωή σου είναι επιμονή!
 

_Σταύρος_

Δραστήριο μέλος

Ο Σταύρος, χωρίς _ _ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 701 μηνύματα.
Τύχη είναι να τον βρεις με την πρώτη ή τέλος πάντων γρήγορα. Το να τον βρεις κάποια στιγμή στη ζωή σου είναι επιμονή!
Χρόνια στα κύματα τα δίχτυα μας πετάμε αλλά δεν πιάσαμε ποτέ μας μια καρδιά, θααααα επιμείνω λοιπόν :shifty:
 

Guest 844501

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Λοιπόν θα πω πολλά μάλλον😂. Είμαι 20 κ ξέρω τι μ γίνεται γύρω μ αλλα το θεωρώ λίγο χαζό να μιλάς με τέτοιο σκεπτικό.... Όταν πολυσκεφτεσαι τα πράγματα κ ψάχνεις τότε χαλάς όλη τη μαγεία. Βρήκες ένα άνθρωπο ταιριάζετε οκ....αυτό δεν ψάχνεις άλλου. Τι θες καλύτερο; Θα βρεις; Θες να δοκιμάσεις; Τι να δοκιμάσεις; Σεξ; Το σεξ δεν είναι ζωή παιδιά. Σ δίνειμια ευχαρίστηση αλλά ως εκεί. Δεν κοιτάς μόνο αυτό στον άνθρωπο σ. Όταν αγαπάς αγαπάς. Δεν αγαπάς λίγο κ ψάχνεις κτ να αγαπήσεις περισσότερο. Αλλά ξέχασα. Δεν υπάρχει πια αγαπη. Μιλάμε για τον έρωτα, που είναι ένα συναίσθημα ενθουσιασμου κ τελειώνει γρήγορα. Συμβουλή μ: βρείτε έναν άνθρωπο να αγαπήσετε τα στραβά του.κ όσο πιο νωρίς γίνει αυτό τόσο καλύτερα. Θα συνηθίσετε ο ένας τον άλλον. Θα μάθετε κ θα αλλάξετε τον αλλον. Μην κάνετε σχέσεις για διασκέδαση κ να χωρίσετε την άλλη βδομάδα.

ΥΓ θυμηθείτε τους παππούδες σας: παντρευόταν μικροί κ ζούσαν όλη τους τη ζωή μαζί....ούτε διαζύγια ούτε χωρισμοί ούτε τίποτα. Έκαναν τον όρο οικογένεια να αξίζει πολλά.
 

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 30,869 μηνύματα.
θυμηθείτε τους παππούδες σας: παντρευόταν μικροί κ ζούσαν όλη τους τη ζωή μαζί....ούτε διαζύγια ούτε χωρισμοί ούτε τίποτα. Έκαναν τον όρο οικογένεια να αξίζει πολλά.
Που ο παππούς είχε γκόμενες, που έδερνε τη γιαγιά, που η γιαγιά ήταν σεξουαλικά ανικανοποίητη ως επί το πλείστον, που της έκανε 10 παιδιά και δεν προλάβαινε ούτε να αναπνεύσει από την κούραση, καλά λες, ωραία χρόνια....
 

meetmeinmontauk

Τιμώμενο Μέλος

Η meetmeinmontauk αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών. Έχει γράψει 11,788 μηνύματα.
Τι θες καλύτερο; Θα βρεις; Θες να δοκιμάσεις; Τι να δοκιμάσεις; Σεξ; Το σεξ δεν είναι ζωή παιδιά. Σ δίνειμια ευχαρίστηση αλλά ως εκεί.

ΥΓ θυμηθείτε τους παππούδες σας: παντρευόταν μικροί κ ζούσαν όλη τους τη ζωή μαζί....ούτε διαζύγια ούτε χωρισμοί ούτε τίποτα. Έκαναν τον όρο οικογένεια να αξίζει πολλά.
1. Τι διαχωρίζει μια φιλία από μια σχέση; Το σεξ (ναι, πέστε να με φάτε, το είπα). Όσο κι αν δεν σου αρέσει, είναι πολύ σημαντικός παράγοντας σε μια σχέση χωρίς αυτό να υποτιμά όλες τις υπόλοιπες συνιστώσες.
2. Ναι ρε παιδιά, τι το συζηταμε. Βαριέστε στην σχέση σας; Είστε ανικανοποιητοι; Έπαψε να σας καλύπτει ο σύντροφος σας; Δεν σας έχει μείνει ίχνος ερωτικής αγάπης; Σιγά. Οι παλιοί μια χαρά καταπιεζονταν, πάρτε παράδειγμα.
 

Valder

Τιμώμενο Μέλος

Ο Αυτοκράτωρ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Αυστρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 27,502 μηνύματα.
Που ο παππούς είχε γκόμενες, που έδερνε τη γιαγιά, που η γιαγιά ήταν σεξουαλικά ανικανοποίητη ως επί το πλείστον, που της έκανε 10 παιδιά και δεν προλάβαινε ούτε να αναπνεύσει από την κούραση, καλά λες, ωραία χρόνια....

Άτιμο πράγμα οι γενικεύσεις. Ειδικά όταν το σύνολο των παρατηρήσεών μας, αν υπάρχουν ολότελα, είναι ειδικά περιορισμένο ώστε να επιβεβαιώνει τις ιδεολογικές μας ροπές.
 

Aura

Διάσημο μέλος

Η Aura αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,018 μηνύματα.
Λοιπόν θα πω πολλά μάλλον😂. Είμαι 20 κ ξέρω τι μ γίνεται γύρω μ αλλα το θεωρώ λίγο χαζό να μιλάς με τέτοιο σκεπτικό.... Όταν πολυσκεφτεσαι τα πράγματα κ ψάχνεις τότε χαλάς όλη τη μαγεία. Βρήκες ένα άνθρωπο ταιριάζετε οκ....αυτό δεν ψάχνεις άλλου. Τι θες καλύτερο; Θα βρεις; Θες να δοκιμάσεις; Τι να δοκιμάσεις; Σεξ; Το σεξ δεν είναι ζωή παιδιά. Σ δίνειμια ευχαρίστηση αλλά ως εκεί. Δεν κοιτάς μόνο αυτό στον άνθρωπο σ. Όταν αγαπάς αγαπάς. Δεν αγαπάς λίγο κ ψάχνεις κτ να αγαπήσεις περισσότερο. Αλλά ξέχασα. Δεν υπάρχει πια αγαπη. Μιλάμε για τον έρωτα, που είναι ένα συναίσθημα ενθουσιασμου κ τελειώνει γρήγορα. Συμβουλή μ: βρείτε έναν άνθρωπο να αγαπήσετε τα στραβά του.κ όσο πιο νωρίς γίνει αυτό τόσο καλύτερα. Θα συνηθίσετε ο ένας τον άλλον. Θα μάθετε κ θα αλλάξετε τον αλλον. Μην κάνετε σχέσεις για διασκέδαση κ να χωρίσετε την άλλη βδομάδα.

ΥΓ θυμηθείτε τους παππούδες σας: παντρευόταν μικροί κ ζούσαν όλη τους τη ζωή μαζί....ούτε διαζύγια ούτε χωρισμοί ούτε τίποτα. Έκαναν τον όρο οικογένεια να αξίζει πολλά.

Δεν είναι ότι σήμερα χωρίζουν για το σεξ . Απλά πλέον όταν δεν ανέχεται ο ένας τον άλλον για μια σειρά από λόγους , χωρίζουν . Ίσως κάποιοι να χωρίζουν και για ψύλλου πήδημα γενικά μιλώντας, αλλά δεν νομίζω ότι είναι η πλειοψηφία .

Σε γάμο αναφέρομαι .

Στα 20 ειδικά πρέπει να ψάχνεις και λίγο τον ενθουσιασμό για να είναι και πιο ωραία η αγάπη όταν έρθει . Γιατί να συμβιβαστείς σε κάτι χλιαρό...
 
Τελευταία επεξεργασία:

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,749 μηνύματα.
Που ο παππούς είχε γκόμενες, που έδερνε τη γιαγιά, που η γιαγιά ήταν σεξουαλικά ανικανοποίητη ως επί το πλείστον, που της έκανε 10 παιδιά και δεν προλάβαινε ούτε να αναπνεύσει από την κούραση, καλά λες, ωραία χρόνια....
Χιμέλα μην επαναλαμβάνεις τις κοπι πάστες των φεμινιστριών!
 

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 30,869 μηνύματα.
Χιμέλα μην επαναλαμβάνεις τις κοπι πάστες των φεμινιστριών!
Καμία σχέση με το φεμινισμό, νομίζω ότι είναι κάτι που αν ρωτήσουμε τους ανθρώπους που έζησαν εκείνη την εποχή θα μας το επιβεβαιώσουν.
 

Guest 844501

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Γτ τώρα δεν υπάρχει βία κ κακοποίηση; Ήταν κάτι της εποχης; Γτ τώρα οι άντρες δεν έχουν γκόμενες; Επίσης τα παιδιά δεν τα έκανε ένας μόνος του κ τα παιδιά είναι ευτυχία μέσα σε κάθε σπίτι είτε φτωχό είτε πλούσιο.
 

Aura

Διάσημο μέλος

Η Aura αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,018 μηνύματα.
Υπάρχει αλλά μπορείς να χωρίσεις.
Παρελθοντολαγνεία λέγονται όλα αυτά.
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top