Επεξεργασία Προφίλ Επεξεργασία Avatar Επεξεργασία Υπογραφής Επεξεργασία Επιλογών E-mail και Κωδικός Ρυθμίσεις Ειδοποιήσεων
Αποσύνδεση Οι Συνδρομές μου Το Προφίλ μου Τα Posts μου Τα Threads μου Λίστα Επαφών Αντιδράσεις σε Posts μου Παραθέσεις των Posts μου Αναφορές σε Εμένα Ενέργειες Συντονιστών Αόρατος Χρήστης

Το e-steki είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 69,158 μέλη και 2,484,130 μηνύματα σε 79,225 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το e-steki άλλα 647 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο e-steki!

Εγγραφή Βοήθεια

Hμικρανίες

fockos

Επιφανές Μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Γιατρός και μας γράφει απο Ζάκυνθος (Ζάκυνθος). Έχει γράψει 11,174 μηνύματα.

O fockos έγραψε: στις 14:55, 04-02-17:

Αρχική Δημοσίευση από methexys
*bringing this back from the dead *
Για να μας πουν οι γιατροι του φορουμ, αρα η ημικρανία ειναι ο πόνος που εντοπίζεται πισω απο το ματι κυριως? Ένας συνεχομενος πονοκεφαλος στους κροταφους ή σε διαφορα σημεια του κεφαλιου τελος παντων,χωρις να προκαλει ναυτία ή τα αλλα συμπτωματα που αναφερθηκαν στην αρχη, τι ειναι, τασεως; Είδα καποιον να το αναφερει... Ή είναι απλά πονοκεφαλος?

το σχηματάκι θα σε βοηθήσει .
πρέπει να απαντήσεις και άλλες ερωτήσεις όπως συχνά σε πιάνει, πως σε πιάνει (πχ έχει σφύζουσα χαρακτήρα; ) αν είναι ετερόπλευτο ή αμφοτερόπλευρό , πότε σε πιάνει (πολλές φορές πιάνει και σε μέρες χαλάρωσης)., σε πιάνουν πλήρως τα φάρμακα; :eek , πολλές φορές φταίνε και φάρμακα που μπορείς να παίρνεις (κατάχρηση :O).

Υπάρχει και η μικτή κεφαλαλγία που έχει συμπτώματα και από την τάσεως και ημικρανίας

Στην ημικρανία δεν είναι αναγκαίο να έχεις ''αύρα πριν'' και πολλές φορές ούτε ναυτία μαζί με τον πονοκέφαλο.

Δεν είναι καλό να κάνουμε μέσω forum διάγνωση και δε γίνεται 100% αλλά το σχηματάκι θα σε βοηθήσει να κάνεις μόνη σου την διαφοροδιαγνωση ανάμεσα στους δύο τύπους κεφαλαλγίας.
edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη fockos : 04-02-17 στις 15:07.
3
Πρέπει να συνδεθείτε για να αντιδράσετε σε μηνύματα
Παράθεση

Ερινύς

Τιμώμενο Μέλος

H Ερινύς αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών , επαγγέλεται Μεταπτυχιακός Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 12,470 μηνύματα.

H Ερινύς Ab aeterno. έγραψε: στις 00:04, 05-02-17:

*bringing this back from the dead *
Για να μας πουν οι γιατροι του φορουμ, αρα η ημικρανία ειναι ο πόνος που εντοπίζεται πισω απο το ματι κυριως? Ένας συνεχομενος πονοκεφαλος στους κροταφους ή σε διαφορα σημεια του κεφαλιου τελος παντων,χωρις να προκαλει ναυτία ή τα αλλα συμπτωματα που αναφερθηκαν στην αρχη, τι ειναι, τασεως; Είδα καποιον να το αναφερει... Ή είναι απλά πονοκεφαλος?
Την ημικρανία θα την καταλάβεις γιατί θα θες απλά να κλείσεις τα φώτα σε όλο το σπίτι και να πέσεις να σαπίσεις μέχρι να σου περάσει. Και προφανώς για να λέγεται ημικρανία σε πιάνει στο ένα ήμισυ, όχι στους 2 κροτάφους ή στην βάση του κεφαλιού.
Κατά τ άλλα η πιο συχνή είναι η κεφαλαλγία τάσεως. Διάφορα τα εκλυτικά αίτια, άγχος, κρύο, κάποιο φάρμακο, κούραση, αϋπνία...
1
Παράθεση

methexys

Τιμώμενο Μέλος

H methexys αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Πολωνία (Ευρώπη). Έχει γράψει 7,968 μηνύματα.

H methexys έγραψε: στις 00:37, 05-02-17:

Eριχνα μια ματια στο θεμα και μου δημιουργηθηκε η απορια. Γενικα υποφερω απο πονοκεφαλους ΠΟΛΥ τα δυο τελευταια χρονια θα ελεγα, σε σημειο που οταν ξυπναω και νιωθω καλα, να μου φαινεται απιστευτο. Πολλες φορες ειναι σιγουρα λογω κουρασης ή επειδη δεν κοιμαμαι καλα, αλλα ακομα και να κοιμαμαι καλα, οσο και να κοιμηθω, τα ιδια... είναι πολύ κουραστικη αυτη η κατασταση και μου προκαλει και εκνευρισμο εκτος απ'ολα τα αλλα. Απο προβληματα καλα παμε. Anyway σας ευχαριστω για τις απαντησεις σας
Παράθεση

Nelliel

Περιβόητο Μέλος

H Nelliel αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μελισσοκόμος και μας γράφει απο Μελίσσια (Αττική). Έχει γράψει 1,112 μηνύματα.

H Nelliel έγραψε: στις 01:10, 05-02-17:

Eριχνα μια ματια στο θεμα και μου δημιουργηθηκε η απορια. Γενικα υποφερω απο πονοκεφαλους ΠΟΛΥ τα δυο τελευταια χρονια θα ελεγα, σε σημειο που οταν ξυπναω και νιωθω καλα, να μου φαινεται απιστευτο. Πολλες φορες ειναι σιγουρα λογω κουρασης ή επειδη δεν κοιμαμαι καλα, αλλα ακομα και να κοιμαμαι καλα, οσο και να κοιμηθω, τα ιδια... είναι πολύ κουραστικη αυτη η κατασταση και μου προκαλει και εκνευρισμο εκτος απ'ολα τα αλλα. Απο προβληματα καλα παμε. Anyway σας ευχαριστω για τις απαντησεις σας
Δοκιμασε συμπληρωματα μαγνησιου.
Παράθεση

Ερινύς

Τιμώμενο Μέλος

H Ερινύς αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών , επαγγέλεται Μεταπτυχιακός Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 12,470 μηνύματα.

H Ερινύς Ab aeterno. έγραψε: στις 01:15, 05-02-17:

Δοκίμασε να αλλάξεις στάση που κοιμάσαι και απομάκρυνε ηλεκτρονικές συσκευές από δίπλα σου καμιά ωρίτσα πριν πέσεις.
1
Παράθεση

Nelliel

Περιβόητο Μέλος

H Nelliel αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μελισσοκόμος και μας γράφει απο Μελίσσια (Αττική). Έχει γράψει 1,112 μηνύματα.

H Nelliel έγραψε: στις 10:15, 05-02-17:

Σιγουρεψου επισης οτι εισαι ενυδατωμενη.
1
Παράθεση

Devina

Τιμώμενο Μέλος

H Devina αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών . Έχει γράψει 4,039 μηνύματα.

H Devina έγραψε: στις 18:59, 09-02-17:

Plus με τα παραπάνω, καλή διατροφή φυσικά.
Ή ψάξε στις συνήθειες σου και "κουλά" πράγματα.. όπως πχ να κάνεις μπάνιο και να μην είναι καλά στεγνωμένα τα μαλλιά σου και βγαίνεις έξω.. αυτή η υγρασία "μαζεύεται". (έχω περάσει 1,5 χρόνο με εντονότατες και ανησυχητικές ημικρανίες και σου λεω ό,τι έχω ακούσει)

Πιθανό να είναι και κάποιο άγχος σου/σκέψεις υποσυνείδητες, μια γενικά κάπως ψυχολογική σου φάση και ο οργανισμός σου να το ξεσπάει κάπως έτσι.;
1
Παράθεση

Ace of Spades

Εκκολαπτόμενο Μέλος

H Ace of Spades αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών . Έχει γράψει 86 μηνύματα.

H Ace of Spades έγραψε: στις 21:49, 09-02-17:

Εκτος απο τα παραπανω, και η καταχρηση αναλγητικων προκαλει πονοκεφαλους.
Αν δε ξαναειχες ποτε πονοκεφαλους, και τωρα εχεις πραγματι τοσο συχνους και εντονους, μηπως θα ηταν καλυτερα να πηγαινες σε γιατρο για να αποκλεισεις την πιθανοτητα να κρυβεται κατι πισω απο τον πονοκεφαλο.
1
Παράθεση

Himela

Συντονίστρια

H Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 38 ετών , επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 14,918 μηνύματα.

H Himela σ' όποιον αρέσουμε... έγραψε: στις 15:50, 23-01-18:

Έχω παρατηρήσει οτι στις ημικρανίες συνηγορούν 3 πράγματα: ο καιρός, ορμονικά θέματα και η ψυχολογική μου διάθεση. Πάντως η καφεϊνη βοηθάει.
Παράθεση

Guest 874453

Guest

Έχει γράψει n/a μηνύματα.

O Guest 874453 έγραψε: στις 18:01, 06-07-18:

Σας έτυχε ποτέ να έχετε πονοκέφαλο από το κλιματιστικό??
Τι μπορεί να φταίει?
Συντήρηση του έκανα..
1
Παράθεση

Achilleas1997

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Ο Achilleas1997 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 22 ετών . Έχει γράψει 63 μηνύματα.

O Achilleas1997 έγραψε: στις 19:07, 06-07-18:

Αρχική Δημοσίευση από Incognito
Τι μπορεί να φταίει?
Συντήρηση του έκανα..
Αν και δεν έχω τέτοιο πρόβλημα το έχω ακούσει και εγώ να συμβαίνει.
Σκέφτομαι ότι ίσως η πολύωρη χρήση ρίχνει πολύ τα επίπεδα της υγρασίας, δεν ξέρω βέβαια αν επηρεάζει αυτό..
Παράθεση

sophie_96

Διακεκριμένο μέλος

H sophie_96 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 23 ετών , επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,079 μηνύματα.

H sophie_96 Και τα αδύνατα μπορούν να γίνουν δυνατά έγραψε: στις 22:19, 06-07-18:

Εμένα από το κλιματιστικό ξηραίνεται ο λαιμός μου και βουλώνει η μύτη μου, για ένα λόγο ...

Αλλά ημικρανίες έχω γενικά τον τελευταίο καιρό πολύ, ίσως φταίει η ένταση που έχω, και έχει σωματοποιηθεί

Παράθεση

methexys

Τιμώμενο Μέλος

H methexys αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Πολωνία (Ευρώπη). Έχει γράψει 7,968 μηνύματα.

H methexys έγραψε: στις 00:55, 07-07-18:

Αρχική Δημοσίευση από Incognito
Τι μπορεί να φταίει?
Συντήρηση του έκανα..
Ναι εμενα μου έχει τύχει μερικες φορές. Δεν ξέρω ακριβώς γιατί συμβαίνει αλλά έχω παρατηρήσει ότι μου τυχαίνει κυριως όταν ειμαι κουρασμένη από πριν ή αν δεν νιώθω ήδη καλά και έχω τάση προς πονοκέφαλο, είναι σαν να με επιβαρύνει ένα πράγμα. Αλλά μου έχει τύχει πολλες φορές. Ίσως φταίει ο κύρος αέρας,δεν ξέρω
Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Μέχρι και αυτή την στιγμή δεν έχει δει το θέμα κάποιο ορατό μέλος