Ποια χώρα θα θέλατε να είναι στην θέση της Αμερικής;

Nana

Δραστήριο μέλος

Η Nana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται IT. Έχει γράψει 602 μηνύματα.
Όποια και να ήταν, τα ίδια σκ@τ@ θα ήταν.

Όπου υπάρχει ισχύς, υπάρχει και αλαζονεία.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

O'Zorgnax

Δραστήριο μέλος

Ο O'Zorgnax αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 642 μηνύματα.
Όποια και να ήταν, τα ίδια σκ@τ@ θα ήταν.

Όπου υπάρχει ισχύς, υπάρχει και αλαζονεία.
+1
Δεν μπορώ να καταλάβω τι κάνει κάποιον να πιστεύει ότι αν ήταν άλλη χώρα στη θέση της Αμερικής θα ήταν καλύτερα τα πράγματα. Λες και οι Αμερικάνοι γεννήθηκαν γονιδιακά "κακοί" ή αλαζόνες. Power corrupts...
Εκτός αν πιστεύουμε ότι π.χ. αν ήταν η Ελλάδα στη θέση των Η.Π.Α. δεν θα διαφθειρόταν από τη δύναμη της εξουσίας...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κακή Επιρροή

Επιφανές μέλος

Η Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 53 ετών και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 17,438 μηνύματα.
+1
Δεν μπορώ να καταλάβω τι κάνει κάποιον να πιστεύει ότι αν ήταν άλλη χώρα στη θέση της Αμερικής θα ήταν καλύτερα τα πράγματα. Λες και οι Αμερικάνοι γεννήθηκαν γονιδιακά "κακοί" ή αλαζόνες. Power corrupts...
Εκτός αν πιστεύουμε ότι π.χ. αν ήταν η Ελλάδα στη θέση των Η.Π.Α. δεν θα διαφθειρόταν από τη δύναμη της εξουσίας...

Τώρα βέβαια θα βγω off topic.... συγγνωμη εκ των προταίρων :redface:
Οι Αμερικάνοι, "γονιδιακά" είναι άποικοι των εξορισθέντων "κακών" Αγγλων με ότι συνεπάγεται αυτό....
Δε μιλάω φυσικά για τους Αμερικάνουν που έγιναν εισαγωγή ως εμπόρευμα απ την Αφρική, ούτε για τους "γονιδιακά" οικονομικούς μετανάστες στη δεκαετία του '20 και του '30....
Φυσικά και δεν μιλάω και για τους κατακρεουργημένους και από προσώπου γης εξαφανισμένους Ινδιάνους που στην τελική είναι και οι πραγματικοί Αμερικάνοι....

Δεν διαφωνώ βέβαια με το ότι η δύναμη και η ισχύς διαφθείρουν, αλλά μάλλον διαφθείρουν περισσότερο τους ήδη διεφθαρμένους...

Και για να μην πέσετε να με φάτε... δεν έχω κάτι το συγκεκριμένο με τους Αμερικανους... πιστεύω ότι έχουν κατορθώσει και σπουδαία πράγματα στην μικρή ιστορία τους και σε πολλά ζητήματα είναι άξιοι θαυμασμού αλλά.... γονιδιακά, δεν είναι και ότι καλύτερο έχει να επιδείξει το ανθρώπινο γένος.... :/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

xristinaki

Δραστήριο μέλος

Η xristinaki αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 38 ετών και επαγγέλεται Παιδαγωγός. Έχει γράψει 709 μηνύματα.
Παιδιάκι εγώ πιστεύω οτι όποια χώρα ήταν στην θέση της Αμερικής θα ρατούσε την ίδια πολιτική ίσως πιο μετριπαθώς γιατί η Αμερικήεχει ξεπεράσει το όριο σε επίπεδο προπαγάνδας κι πλύσης εγκεφάλου.Επειδη λατρεύω τις ξένες κοινωνικές σειρές κι αστυνομικές παρακουλουθησα καποια επεισοδια της δυτικης πτερυγας που διαδραματίζεται δηθεν στο λευκό οικο με ηρωα τον πρωθυπουργό(ελεος).Εδειχνε Ησραηλιτες τρομοκρατες που σκοτωναν εναν εναν τους γερουσιαστες τις Αμερικης.Τρομερη προπαγανδα .¨Οποιος εχει διαβασει αρχαία ελληνικη ιστορια θα ξέρει οτι η αρχαία Αθηνα την περίοδο τις ακμής της κρατούσε παρόμοια πολιτική κρατώντας χρηματα απο το ταμείο των συμμαχων της κι σε μια περίπτωση εκκενωσε ολοκληρο νησι που τολμησε να μην ακουλουθησει τις προσταγες τις.Βεβαια ακουλουθησε η καταστροφη κι νομιζω ιδια μοιρα θα εχει αργα η γρηγορα κι η Αμερικη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vaguraw

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Βαγγέλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 36 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 165 μηνύματα.
Οι Αμερικάνοι, "γονιδιακά" είναι άποικοι των εξορισθέντων "κακών" Αγγλων με ότι συνεπάγεται αυτό....
Δηλαδη πιστευεις οτι ειναι κληρονομικη η εγκληματικοτητα, η κακια σταση ζωης και λοιπα και λοιπα.Μου θυμιζει την καμπανια στην τηλεοραση που ισως παιζει ακομα με τα μωρα στο μαιευτηριο και μας καλει να τα βαλουμε απο τωρα φυλακη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

xristinaki

Δραστήριο μέλος

Η xristinaki αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 38 ετών και επαγγέλεται Παιδαγωγός. Έχει γράψει 709 μηνύματα.
Vaguraw οι Αμερικανοι εχουν αναπτυξει το λεγομενο Αμερικανικο όνειρο το να είναι παντου πρωτοι δηλαδη ι προσπαθουν να το πετυχουν με οποιοδηποτε τροπο.Με πονηρια,βια κι προπαγανδα αυτη είναι η νοοτροπια τους.Μην ξεχνας οτι οι ίδιοι αυτοαποκαλουν τον πρωθυπουργο τους πλανηταρχη.Είναι μια πλύση εγκεφάλου κι αυτή.Επίσης τώρα η βιομηχανία ταινιων βρίσκεται στο hollywood.Εκεί πανε κι πολλοί Ελληνες που κάνουν καριερα.Αν δε ήταν το hollywood οι ταλαντούχοι ανθρωποι θα αναν ταινίες κάπου αλλόυ.Ολοι οσοι δουλευούν εκεί καθε αλλο παρα ντοπιοι είναι.ΚοιτΑ την καταγωγή των σταρ του holllywood πολλοί είναι ξενοί.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vaguraw

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Βαγγέλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 36 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 165 μηνύματα.
Vaguraw οι Αμερικανοι εχουν αναπτυξει το λεγομενο Αμερικανικο όνειρο το να είναι παντου πρωτοι δηλαδη ι προσπαθουν να το πετυχουν με οποιοδηποτε τροπο.Με πονηρια,βια κι προπαγανδα αυτη είναι η νοοτροπια τους.Μην ξεχνας οτι οι ίδιοι αυτοαποκαλουν τον πρωθυπουργο τους πλανηταρχη.Είναι μια πλύση εγκεφάλου κι αυτή.Επίσης τώρα η βιομηχανία ταινιων βρίσκεται στο hollywood.Εκεί πανε κι πολλοί Ελληνες που κάνουν καριερα.Αν δε ήταν το hollywood οι ταλαντούχοι ανθρωποι θα αναν ταινίες κάπου αλλόυ.Ολοι οσοι δουλευούν εκεί καθε αλλο παρα ντοπιοι είναι.ΚοιτΑ την καταγωγή των σταρ του holllywood πολλοί είναι ξενοί.

Ναι καλα και εμεις νομιζεις ειμαστε καλυτεροι;
Σιγα...εγω δεν το πιστευω παντως.Και το βλεπω απο γνωστους μου για να το πω.
Και πως μπορεις να κρινεις ετσι απλα λαο εκατομμυριων;
Αυτο περι χολιγουντ δεν καταλαβα γιατι το λες.

Ξερεις εκτος απο το american dream που πολυ σωστα αναφερεις υπαρχει και το
Dream of Californication.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κακή Επιρροή

Επιφανές μέλος

Η Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 53 ετών και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 17,438 μηνύματα.
Δηλαδη πιστευεις οτι ειναι κληρονομικη η εγκληματικοτητα, η κακια σταση ζωης και λοιπα και λοιπα.Μου θυμιζει την καμπανια στην τηλεοραση που ισως παιζει ακομα με τα μωρα στο μαιευτηριο και μας καλει να τα βαλουμε απο τωρα φυλακη.

όχι δεν θα το έλεγα αυτό.... σαφώς και δεν βάζουμε τα βρέφη φυλακη....
αν όμως ένα βρέφος μεγαλώσει δίπλα στη μάμα του που είναι στη φυλακή και μεγαλώσει σε ένα περιβάλλον βίας και ανάμεσα σε εγκληματίες... πιστεύεις ειλικρινά ότι έχει πολλες πιθανότητες να μάθει ότι μπορεί να κερδίζει χρήματα (για παράδειγμα) χωρίς να κλέβει?
Είμαι υπέρ του ότι οι συνθήκες διαβίωσης, καθώς και η διαπαιδαγώγιση και οι εξωτερικοί παράγωντες είναι το 70% της προσωπικότητας κάποιου και το 30% είναι γονιδιακό...
όπως έλεγε και ο Μάρξ (νομίζω ο Μάρξ) "δώστε μου δύο βρέφη και θα κάνω το ένα ενήλικα εγκληματία και το άλλο ενήλικα επιστήμονα"....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nana

Δραστήριο μέλος

Η Nana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται IT. Έχει γράψει 602 μηνύματα.
Τώρα βέβαια θα βγω off topic.... συγγνωμη εκ των προταίρων :redface:
Οι Αμερικάνοι, "γονιδιακά" είναι άποικοι των εξορισθέντων "κακών" Αγγλων με ότι συνεπάγεται αυτό....
Δε μιλάω φυσικά για τους Αμερικάνουν που έγιναν εισαγωγή ως εμπόρευμα απ την Αφρική, ούτε για τους "γονιδιακά" οικονομικούς μετανάστες στη δεκαετία του '20 και του '30....
Φυσικά και δεν μιλάω και για τους κατακρεουργημένους και από προσώπου γης εξαφανισμένους Ινδιάνους που στην τελική είναι και οι πραγματικοί Αμερικάνοι....

Δεν διαφωνώ βέβαια με το ότι η δύναμη και η ισχύς διαφθείρουν, αλλά μάλλον διαφθείρουν περισσότερο τους ήδη διεφθαρμένους...

Αυτό που λες είναι πολύ σαρωτικό!!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κακή Επιρροή

Επιφανές μέλος

Η Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 53 ετών και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 17,438 μηνύματα.
Αυτό που λες είναι πολύ σαρωτικό!!!!

ίσως και να είναι... αλλά η τελευταία παράγραφος που έβγαλες απ έξω ήταν εξίσου σημαντική για τις σκέψεις μου.... και ήταν συμπληρωματική στο όλο κειμενο....
Σκέφτομαι διάφορα πράγματα και φυσικά μπορεί να κάνω και λάθος....
εχω ΦΙΛΟΥΣ αμερικάνους πολυ αξιόλογα άτομα που αγαπω πολύ και θαυμάζω.... αυτο όμως δεν σημαίνει ότι θα κλείνω τα μάτια μου μπροστά στην Ιστορία....


κι αν είναι να λέμε τα πράγματα ΌΝΤΩΣ με το όνομα τους.... ο Μέγας Αλέξανδρος που τόσο περηφανευόμαστε που ήταν Ελληνας... γούσταρε τον πόλεμο και το αίμα και εσφαζε ότι έβρισκε μπροστα του.... :/:


Επίσης... εμείς οι Ελληνες.... η φυλή μας και η ράτσα μας δεν είναι πλέον "γνήσια".... είναι ελάχιστοι αυτοί που "γονιδιακά" δεν έχουν αλιωθεί απ τα 400 χρόνια τουρκικων βιασμών :/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vaguraw

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Βαγγέλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 36 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 165 μηνύματα.
όχι δεν θα το έλεγα αυτό.... σαφώς και δεν βάζουμε τα βρέφη φυλακη....
αν όμως ένα βρέφος μεγαλώσει δίπλα στη μάμα του που είναι στη φυλακή και μεγαλώσει σε ένα περιβάλλον βίας και ανάμεσα σε εγκληματίες... πιστεύεις ειλικρινά ότι έχει πολλες πιθανότητες να μάθει ότι μπορεί να κερδίζει χρήματα (για παράδειγμα) χωρίς να κλέβει?
Είμαι υπέρ του ότι οι συνθήκες διαβίωσης, καθώς και η διαπαιδαγώγιση και οι εξωτερικοί παράγωντες είναι το 70% της προσωπικότητας κάποιου και το 30% είναι γονιδιακό...
όπως έλεγε και ο Μάρξ (νομίζω ο Μάρξ) "δώστε μου δύο βρέφη και θα κάνω το ένα ενήλικα εγκληματία και το άλλο ενήλικα επιστήμονα"....

Εσυ ομως αρχικα αναφερθηκες στο γονιδιο των πρωτων αποικων της Αμερικης.
Δεν ειανι ιδιο με το να λες για τις συνθηκες διαβιωσης που οντως παιζουν τεραστιο ρολο.
Ειναι πολυ ριψοκινδυνη ομαδοποιηση αυτη που κανουμε λεγοντας "Οι αμερικανοι ειναι βλακες και γκανγκστερς".
Τωρα τα ποσοστα...τα αμφισβητω εκτος αμα τα αποδειξεις οτι ισχυουν..κομματι δυσκολο νομιζω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κακή Επιρροή

Επιφανές μέλος

Η Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 53 ετών και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 17,438 μηνύματα.
Εσυ ομως αρχικα αναφερθηκες στο γονιδιο των πρωτων αποικων της Αμερικης.
Δεν ειανι ιδιο με το να λες για τις συνθηκες διαβιωσης που οντως παιζουν τεραστιο ρολο.
Ειναι πολυ ριψοκινδυνη ομαδοποιηση αυτη που κανουμε λεγοντας "Οι αμερικανοι ειναι βλακες και γκανγκστερς".
Τωρα τα ποσοστα...τα αμφισβητω εκτος αμα τα αποδειξεις οτι ισχυουν..κομματι δυσκολο νομιζω.

πηγή https://www.voros.gr/ist/ar1010.html

"Από τα παλιά τα χρόνια όσοι ασχολήθηκαν με το πρόβλημα: διαμόρφωση της Συν-είδησης (του Εγώ, της Προσωπικότητας του ανθρώπου) κινούνται ανάμεσα στην κληρονομικότητα (σήμερα μιλάμε για DNA) και τις έμφυτες ιδέες ή επίκτητες ιδιότητες ή δυνατότητες και ιδιότητες ή καινούργιες ιδέες, που διαμορφώνονται από επιδράσεις του περιβάλλοντος. Η αρχαιότερη εκδοχή που γνωρίζω διαφαίνεται στο απόσπασμα 33 από τα σωζόμενα του Δημόκριτου: «Διδαχή και φύσις παραπλήσιόν εστι∙ η γαρ διδαχή μεταρυσμοί την φύσιν, μεταρυσμούσα δε φυσιοποιεί»[4](=η διδασκαλία, γενικότερα η επίδραση του περιβάλλοντος, και η φυσική υποδομή του ανθρώπου, η κληρονομικότητά του, είναι δυο δυνάμεις παραπλήσιες ως προς τη διαμόρφωση της προσωπικότητάς του, γιατί η διδασκαλία επηρεάζει και τροποποιεί τη φύση του ανθρώπου , άρα την αναδομεί)[5].
Και όλες οι θεωρίες για τη συμβολή της κληρονομικότητας και του περιβάλλοντος στη διαμόρφωση της προσωπικότητας ουσιαστικά διαφέρουν σ’ ένα μόνο σημείο: στο ποσοστό που αποδίδουν στον ένα ή στον άλλο παράγοντα (π.χ. 60% και 40% και αντίστροφα, ή 55% και 45% και αντίστροφα)[6]."

Το ποσοστό που ανέφερα ήταν δική μου εκτίμηση... αν και τελικώς δεν έχει και τόση σημασία αυτού καθ αυτού το ποσοστό αλλά το γεγονός ότι όλοι οι παράγοντες παίζουν ρόλο. Ο κάθε παράγοντας παίζει τον ΔΙΚΟ του ρόλο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

xristinaki

Δραστήριο μέλος

Η xristinaki αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 38 ετών και επαγγέλεται Παιδαγωγός. Έχει γράψει 709 μηνύματα.
Vaguraw στην ερωτηση που εκανες αν ειμαστε καλυτεροι σου απαντω οτι σιγουρα ειμαστε καλυτεροι γιατι απλα δεν μπορουν να υπαρξουν χειροτερα.Εχουν κατακρεουργησει το πληθυσμο ολων των περιοχων που εχουν πετρελαιο για να ανεβαινει καθε φορα η τιμη του (δεν μπορω να καταλαβω πως κοιμουνται οι ανθρωποι ποι παιρνουν αυτες τις αποφασεις τα βραδια).
Δεν σεβονται ουτε καν τους δικους τους πολιτες απο το Βιετναμ ξερεις ποσοι επεστρεψαν πισω αναπηροι κι κατακρεουργημενοι?Αυτη αλλωστε ηταν η τακτικητων Βιετκονγκ εστηναν μεσα στην ζουγκλα παγιδες κι εκοβαν χερια ,ποδια των στρατιωτων.Αυτοι οι ανθρωποι λιμοκτονησαν μετα,Οποιος εχει δει μια ταινια με τον tom hunks το Forrest Gump''νομιζω οτι ειναι που ο φιλος του εμεινε αναπηρος ισως μπορει να το αντιληφθει.
Τι εννοεις πωςκ ρινω λαο εκκατομυριων? Δεν κρινω τον καθε ενα πολιτη,......ελεος τα εχεις μπερδεψει λιγο.Κρινω την πολιτικη των ηπα την ιστορια κι τα προτυπα που προβαλλουν μεσω των μμε.Ουτε καταλαβαινω γιατι λες εχω γνωρισει κακους Ελληνες.δεν συγκρινουμε Ελληνες με Αμερικανους εδω.
Παιδια οταν λεει για Αμερικανικο γονιδιο αποικων η Κακη επιρροη ισως εννοει οτι ο τροπος που ιδρυθηκε το Αμερικανικο κράτος (ηταν αρχικα αποικια εξαρτημενη απο την Βρετανια που τα καταφερε να ανεξαρτοποιηθει) δημιουργησε μια σταση στους Αμερικανους να προσοαθουν να ειναι πρωτοι παντου κι αυτη την περνουν κι στα παιδια τους.Με αυτην την λογικη τουλαχιστον συμφωνω απολυτα μαζι της.
Το παραδειγμα με το hollywood στο λεω για 2 λογους.1. Γιατι αναφερθηκαν οι Αμερικανικες ταινιες πριν ι2. γιατι ηθελα αν αποδειξω οτι σε ολους τους τομεις επιτευγματα των Αμερικανων ειναι εργο ξενων επιστημονων ι καλλιτεχνων που ζουν απλα στην Αμερικη.ΣΤην τεχνη,στην επιστημη οι καλυτεροι της Ευρωπης κι του κοσμου πανε να εργαστουν στην Αμεριη γιατι τους πληρωνουν πολυ καλα ετσι μια ταινια η μια ανακαλυψη στην Αμερικη μπορει να ειναι εργο ξενων.Ακομη κι να μην υπηρχε η Αμερικη οι ανθρωποι αυτοι θα εβρισκαν καποια αλλη χωρα να συγκεντρωθουν κι να αναπτυξουν την δουλεια τους.Επομενως μην θεωρεις οτι πρεπει να χρωστουμε αιωνια ευγνωμοσυνη στους Αμερικανους που μας εβγαλαν απο τις σπηλιες.:P AAAA να πω οτι δε σου επιτειθομαι απλα ο λογος μου ειναι λιγο χειμαρωδης,:D :D με αλλα λογια μιλαω πολυ :P:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

O'Zorgnax

Δραστήριο μέλος

Ο O'Zorgnax αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 642 μηνύματα.
Vaguraw στην ερωτηση που εκανες αν ειμαστε καλυτεροι σου απαντω οτι σιγουρα ειμαστε καλυτεροι γιατι απλα δεν μπορουν να υπαρξουν χειροτερα.
Δεν μπορούμε να ξέρουμε αν είμαστε καλύτεροι γιατί δεν έχουμε βρεθεί στην ίδια θέση υπό τις ίδιες συνθήκες.
Αυτά που αναφέρεις στο υπόλοιπό σου post (και χειρότερα) μπορεί να τα είχαν κάνει και οι Έλληνες αν ήταν στη θέση των Αμερικάνων.
Το μόνο που μπορούμε να κάνουμε είναι εικασίες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DiavolakoS

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο DiavolakoS αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,107 μηνύματα.
Δεν μπορούμε να ξέρουμε αν είμαστε καλύτεροι γιατί δεν έχουμε βρεθεί στην ίδια θέση υπό τις ίδιες συνθήκες.
Αυτά που αναφέρεις στο υπόλοιπό σου post (και χειρότερα) μπορεί να τα είχαν κάνει και οι Έλληνες αν ήταν στη θέση των Αμερικάνων.
Το μόνο που μπορούμε να κάνουμε είναι εικασίες.

συμφωνω.-
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

xristinaki

Δραστήριο μέλος

Η xristinaki αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 38 ετών και επαγγέλεται Παιδαγωγός. Έχει γράψει 709 μηνύματα.
Μπορεις να σκεφτεις κατι χειροτερο απο το να σκοτωνουν παιδια για να ανεβασουν την τιμη του πετρελαιου?Κατι που να ειναι πιο απανθρωπο κι πιο θηριωδες απο αυτο?Εγω οχι .Ειναι προσωπικη μου αποψη οτι η κατασταση δεν μπορει να χειροτερεψει αλλο γιαδημοκρατικη κοινωνια μιλαμε παντα.Εγω βεβαια ειμαι γυναικα κι θεωρω το θανατο αυτων των παιδιων το χειροτερο.Ειναι προσωπικη μου αποψη οτι το εγκλημα που διεπραξαν στο Ιρακ κι στο Λιβανο ειναι το πιο απεχθες.Σκοτωσαν χιλιαδες για να μαζεψουν χρηματα.ΕΙναι πολλα τα λεφτα ΑΡη που λεμε κι εμεις καποιος μπορει να γινει ιδιος με τους Αμερικανους.Οχι χειροτερος.ΤΙ περιμενες να κανουμε χειροτερο?Να φτιαξουμε σαπουνι απο ανθρωπους σαν τον Χιτλερ?Ειμαστε στο 2006 οχι στο 1940.:D :D :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DiavolakoS

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο DiavolakoS αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,107 μηνύματα.
Μπορεις να σκεφτεις κατι χειροτερο απο το να σκοτωνουν παιδια για να ανεβασουν την τιμη του πετρελαιου?Κατι που να ειναι πιο απανθρωπο κι πιο θηριωδες απο αυτο?Εγω οχι .Ειναι προσωπικη μου αποψη οτι η κατασταση δεν μπορει να χειροτερεψει αλλο γιαδημοκρατικη κοινωνια μιλαμε παντα.Εγω βεβαια ειμαι γυναικα κι θεωρω το θανατο αυτων των παιδιων το χειροτερο.Ειναι προσωπικη μου αποψη οτι το εγκλημα που διεπραξαν στο Ιρακ κι στο Λιβανο ειναι το πιο απεχθες.Σκοτωσαν χιλιαδες για να μαζεψουν χρηματα.ΕΙναι πολλα τα λεφτα ΑΡη που λεμε κι εμεις καποιος μπορει να γινει ιδιος με τους Αμερικανους.Οχι χειροτερος.ΤΙ περιμενες να κανουμε χειροτερο?Να φτιαξουμε σαπουνι απο ανθρωπους σαν τον Χιτλερ?Ειμαστε στο 2006 οχι στο 1940.:D :D :D

διαφωνω
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

xristinaki

Δραστήριο μέλος

Η xristinaki αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 38 ετών και επαγγέλεται Παιδαγωγός. Έχει γράψει 709 μηνύματα.
Παικτης αν διαφωνεις τεκμηριωσε γιατι?Εχω την εντυπωση οτι εχουμε δεχτει τοση πλυση εγκεφαλου κι επισης εχουμε μια νοοτροπια να υποτιμουμε τοσο την Ελλαδα που αν δε μου το τεκμηριωσεις δε μπορω α σε πιστεψω οτι πραγματι διαφωνεισ.Πες μου πρακτικα τι θα μπορονυσαμε να κανουμε που δε το εχουν ηδη κανει?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vaguraw

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Βαγγέλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 36 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 165 μηνύματα.
Παικτης αν διαφωνεις τεκμηριωσε γιατι?Εχω την εντυπωση οτι εχουμε δεχτει τοση πλυση εγκεφαλου κι επισης εχουμε μια νοοτροπια να υποτιμουμε τοσο την Ελλαδα που αν δε μου το τεκμηριωσεις δε μπορω α σε πιστεψω οτι πραγματι διαφωνεισ.Πες μου πρακτικα τι θα μπορονυσαμε να κανουμε που δε το εχουν ηδη κανει?

Μπορει να γινει χειροτερο ..αμα αποδειχθουν ας πουμε οτι ειναι αληθεια οι θεωριες συνομωσιας περι 11ατης Σεπτεμβριου.

οριστε και το τορρεντ του ντοκυμαντερ που εχουνε γυρισει αμερικανοι πανω στο θεμα και επιζητουν την δωρεαν προωθηση του μεσω του ιντερνετ

https://www.mininova.org/tor/220762
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

xristinaki

Δραστήριο μέλος

Η xristinaki αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 38 ετών και επαγγέλεται Παιδαγωγός. Έχει γράψει 709 μηνύματα.
δεν εχω κατορθωσει ακομη να συνδεσω την dsl moy :( :( που την πηρα χτες κι δεν μπορω να κατεβασω torrents.:rant :rant .Φανταζομαι θα ναι καμια προπαγανδα σχετικα με πυρινικα παλι :P σαν τα πολυδιαφημισμενα κι αφαντα του Ιρακ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top