Μη πληρότητα

SICX

Διάσημο μέλος

Ο GEORGE αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 2,257 μηνύματα.
δν εχω διαβασει τη θεωρια. Ωστοσξ εχω την εντυπωση πως η κεντρικη ιδεα λεει πως αφου ισχυει η εννοια του απειρου, τοτε αναγκαστικα τα παντα ειναι μη πληρης. Δλδ πχ αφου η γνωση ειναι απειρη, παντα θα υπαρχουν αναπαντητα ερωτηματα και ποτε δν θα μαθευτουν ολα, αφου ειναι απειρα. Τι να πω με εντυπωσιασε και νομιζω χωραει συζητηση. Αν καποιος ξερει τη θεωρια καλυτερα, ευπροσδεκτη καθε αποψη, κουβεντα να γινει...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Scandal

Διαχειριστής

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Web developer και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 16,797 μηνύματα.
Δε ξέρω σε ποια ακριβώς θεωρία αναφέρεσαι. Πάντως κατά την Καββάλα, το σεφίρα της Σοφίας είναι πράγματι άπειρο αυτό καθεαυτό (αφού εκπορεύεται από το άπειρο), αλλά "περιορίζεται" από το Μπίνα (Κατανόηση). Περισσότερα μπορείς να διαβάσεις εδώ κι εδώ.


-petros
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Ciela

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ciela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μαέστρος και μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,758 μηνύματα.
οοοο ανοιξες ενα απιστευτα ενδιαφερον θεμα! οταν ημουν στο λυκειο με ειχαν εντυπωσιασει απιστευτα τα θεωρηματα του γκεντελ (τουλαχιστον στην εκλαικευμενη εκδοχη τους με την οποια τα γνωριζω:redface:).
λοιπον απ οσο ξερω λενε τα εξης (οποιος ξερει καλυτερα ας με διορθωσει): 1)σε ολα τα συνεπη (δηλαδη χωρις αντιφασεις) αξιωματικα συστηματα θα υπαρχουν αληθεις προτασεις οι οποιες θα ειναι μη αποφασισιμες μεσα στο συστημα, δηλαδη δε θα μπορει να αποδειχθει η ορθοτητα ή μη ορθοτητα τους. σημειωση : αυτο αφορα τα λογικα συστηματα ανωτερου βαθμου αλλα αποφευγω να αναλυσω τι ειναι λογω ελλειψης γνωσεων και χρονου.
2)αν μπορει να υπαρξει ενα αξιωματικο συστημα το οποιο να ειναι πληρες (δηλαδη ολα να αποδεικνυονται μεσα απο αυτο) τοτε θα ειναι μη συνεπες.

εμενα με ειχε εντυπωσιασει παρα πολυ αυτο το στοιχειο των απειρων προτασεων οι οποιες μπορει να ειναι αληθεις χωρις να μπορουν να αποδειχθουν. αυτο θα μου εδειχνε ενα συστημα με απειρα αξιωματα. (οοοο! τα μαθηματικα δε θα τελειωναν ποτε!)
αλλα παλι ενα τετοιο συστημα επισης θα ηταν πληρες αρα και μη συνεπες? τσαμπα κοπος δηλαδη. και εξ αλλου πώς θα ξερεις ποιες απο τις μη αποφασισιμες προτασεις θα βαλεις για αξιωμα? θα τις βαλεις ολες? μηπως καποιες μη αποφασισιμες μπορουν να αποδειχθουν μονο απο αλλες επισης μη αποφασισιμες (αλλα δομικες μη αποφασισιμες?)
μπερδευτηκα μονη μου παλι! πρεπει να παω να συμβουλευτω τα βιβλια μου:eek:
απλα ειπα να πω καμια βλακεια για ν ανοιξει συζητηση!:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

SICX

Διάσημο μέλος

Ο GEORGE αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 2,257 μηνύματα.
ενδιαφεροντα τα οσα λες μα δν τα καταλαβα ολα...λιγο πιο απλα? :'( (:P)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ciela

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ciela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μαέστρος και μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,758 μηνύματα.
ενδιαφεροντα τα οσα λες μα δν τα καταλαβα ολα...λιγο πιο απλα? :'( (:P)
εμμ θα μπορουσα να απαντησω αλλα καν το λιγο πιο συγκεκριμενο. ας πουμε εχεις αποριες σχετικα με το 1ο κομματι αυτων που λεω ή με το δευτερο? (γιατι με το δευτερο εχω προφανως και εγω:P)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

SICX

Διάσημο μέλος

Ο GEORGE αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 2,257 μηνύματα.
με τη μη πληροτητα γενικα, δν εχω καταλαβει σχεδον τπτ! :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 1 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top