Σκέψεις γύρω από την βαθύτερη ουσία του ..."τίποτα"

Ciela

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ciela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μαέστρος και μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,758 μηνύματα.
Έτσι και πάντα, το κενό, το τίποτα, είναι το μέτρο χρησιμότητας κάθε ενέργειας μας ;)
για τη σκεψη ως ενεργεια τι εχεις να πεις? (και αυτο με απωτερο σκοπο...)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

_daemon_

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,537 μηνύματα.
πως ορίζεις τη χρησιμότητα? εχει σημασία για το σχόλιο που ήθελα να κανω (που ελπιζω να μην το ξεχάσω...)

για τη σκεψη ως ενεργεια τι εχεις να πεις? (και αυτο με απωτερο σκοπο...)

Aυτό που έχω να πω είναι πως πρέπει κι εσύ να πεις...κάτι, για να με κάνεις να νοιώσω :redface: ...ότι συμμετέχεις ενεργά στον διάλογο μας! ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ciela

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ciela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μαέστρος και μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,758 μηνύματα.
χαχα βασικα ηθελα πρωτα να καταλαβω επακριβως τη θεση σου για να σχολιασω....
αλλα οκ θα δωσω και γω κατι για να αποδειξω τη συμμετοχη μου:eek:
λοιπον θα φερω ενα αντιπαραδειγμα και αυτο ειναι τα ονειρα. εκτος και αν μου δειξεις πως λειτουργει ο εγκεφαλος σε μικροσκοπικο επιπεδο δε θα με πεισεις οτι η χρησιμοτητα τους εξαρταται απ το κενο.
επισης νομιζω πως η συνδεση που εκανες (στα παραδειγματα σου) απο υλικα αντικειμενα στις ενεργεις του ανθρωπου δεν στηριχθηκε πουθενα. δηλαδη αρχισες να μιλας για ενα κενο χωρικο, μια διαφορα πυκνοτητας στην ουσια και μετα για ανθρωπινες ενεργειες οι οποιες προυποθετουν σκεψη. και ακομα και αν δεχτουμε πως ο ανθρωπινος εγκεφαλος ειναι μια μηχανη, παλι πρεπει να λυθει κατ αρχας το ζητημα μυαλου-ψυχης και μετα να ειμαστε σιγουροι για αυτο το ανθρωπινο κομματι.
γενικα πρεπει να πεις τι θεωρεις εσυ ως κενο και τιποτα και επισης να πεις ποιες κατηγοριες ενεργειων, πραγματων κλπ κατατασσεις εκει.

αν και κατα τη γνωμη μου το θεμα ειναι λιγακι ασκοπο τη στιγμη που η υπαρξη καθε πραγματος επιβεβαιωνεται απο τη δυνητικη ανυπαρξια του αρα και για τη χρησιμοτητα ισχυει το ιδιο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

_daemon_

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,537 μηνύματα.
χαχα βασικα ηθελα πρωτα να καταλαβω επακριβως τη θεση σου για να σχολιασω....
αλλα οκ θα δωσω και γω κατι για να αποδειξω τη συμμετοχη μου:eek:
λοιπον θα φερω ενα αντιπαραδειγμα και αυτο ειναι τα ονειρα. εκτος και αν μου δειξεις πως λειτουργει ο εγκεφαλος σε μικροσκοπικο επιπεδο δε θα με πεισεις οτι η χρησιμοτητα τους εξαρταται απ το κενο.
Σ' ευχαριστώ για την άμεση ανταπόκριση στο κάλεσμα! :)
Τα όνειρα, ε; Μα νομίζω ότι και αυτά δεν αποτελούν άλλο, παρά ένα αγωγό (κωδικοποιημένης) επικοινωνίας!
Μια αόρατη αμφίδρομη ακολουθία δεδομένων, προς και από ψυχές, πνεύματα, Θεούς και...ασυνείδητο!
Κάτι σαν fax υπερουσιότητας, αν θέλεις ciela... ;)
Επειδή όμως δεν είμαι και απόλυτα βέβαιος, αφήνω ανοιχτή και την πιθανότητα να είναι μια τυχαία εκπομπή ηλεκτρομαγνητικών κυμάτων του εγκεφάλου! :hmm:
Όμως, για να επανέλθω στο θέμα, και βέβαια η χρησιμότητα τους εξαρτάται από το κενό...του εγκεφάλου, που τα χρησιμοποιεί ως κωδικοποιημένα μηνύματα του υποσυνείδητου, για να ξεγελάσει την λογοκρισία του συνειδητού! :D

επισης νομιζω πως η συνδεση που εκανες (στα παραδειγματα σου) απο υλικα αντικειμενα στις ενεργεις του ανθρωπου δεν στηριχθηκε πουθενα. δηλαδη αρχισες να μιλας για ενα κενο χωρικο, μια διαφορα πυκνοτητας στην ουσια και μετα για ανθρωπινες ενεργειες οι οποιες προυποθετουν σκεψη.
Πως δεν στηρίχθηκε? Μην μπερδεύεσαι....στην πραγματικότητα όλο αυτό είναι πολύ απλό, σαν το αεροπλάνο στον διάδρομο γυμναστικής!
Αν δεν υπήρχε κενός χώρος (προσπάθησε να το φανταστείς) και όλα ήταν μια μάζα τίποτα δεν θα ήταν....χρήσιμο!
Είτε σε επίπεδο χωρικό, είτε σκέψης, είτε οτιδήποτε άλλο....

Όσο για τα υπόλοιπα σχόλια σου, δίνουν πράγματι έναυσμα για περαιτέρω αναλύσεις και συζήτηση, και θα επανέλθω Δημήτριος!

.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Ciela

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ciela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μαέστρος και μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,758 μηνύματα.
Όμως, για να επανέλθω στο θέμα, και βέβαια η χρησιμότητα τους εξαρτάται από το κενό...του εγκεφάλου, που τα χρησιμοποιεί ως κωδικοποιημένα μηνύματα του υποσυνείδητου, για να ξεγελάσει την λογοκρισία του συνειδητού! :D
βασικα δε με καλυψες...
το κενο του εγκεφαλου?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

_daemon_

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,537 μηνύματα.
το κενο του εγκεφαλου?
Aκριβώς!!! Το κενό μεταξύ υποσυνείδητου - συνειδητού! :)

.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Ciela

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ciela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μαέστρος και μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,758 μηνύματα.
Aκριβώς!!! Το κενό μεταξύ υποσυνείδητου - συνειδητού! :)

.
εεμ που το ξερεις οτι υπαρχει κενο? απλα ειναι διπλα διπλα...:redface:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

_daemon_

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,537 μηνύματα.
εεμ που το ξερεις οτι υπαρχει κενο? απλα ειναι διπλα διπλα...:redface:
Κοίταξε να δεις, το βασικότερο σημείο της κβαντικής θεωρίας πεδίου, είναι η κατάσταση του ...κενού, και είναι μια κατάσταση στην οποία όλα τα "πεδία" που αλληλεπιδρούν (συνειδητό - ασυνείδητο εν προκειμένω) όσο περισσότερο....δίπλα δίπλα είναι, τόσο ελάχιστη τιμή δυναμικής ενέργειας έχουν!
Όχι όμως, και ποτέ ίση με το μηδέν! Διότι τότε θα μιλούσαμε αναγκαστικά για αλληλεπίδραση "πεδίου" με τον εαυτό του! ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ciela

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ciela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μαέστρος και μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,758 μηνύματα.
Κοίταξε να δεις, το βασικότερο σημείο της κβαντικής θεωρίας πεδίου, είναι η κατάσταση του ...κενού, και είναι μια κατάσταση στην οποία όλα τα "πεδία" που αλληλεπιδρούν (συνειδητό - ασυνείδητο εν προκειμένω) όσο περισσότερο....δίπλα δίπλα είναι, τόσο ελάχιστη τιμή δυναμικής ενέργειας έχουν!
Όχι όμως, και ποτέ ίση με το μηδέν! Διότι τότε θα μιλούσαμε αναγκαστικά για αλληλεπίδραση "πεδίου" με τον εαυτό του! ;)
δηλαδη μου λες οτι δε θα μπορουσαν να ειναι ποτε "διπλα διπλα" γιατι τοτε θα επροκειτο για το ιδιο σωμα? αλλα αν το κανουμε ετσι τοτε ολα στον κοσμο το ιδιο σωμα ειναι. βασικα δε σε καταλαβαινω. θεωρω οτι αυτο που συζηταμε εχει ξεφυγει και δεν καταλαβαινουμε τι λεμε. (εγω δηλαδη, εσυ μπορει να καταλαβαινεις...αν ναι, καν το λιγακι πιο λιανα, κατανοητα και ισως μια σουμα αυτου που θες να πεις...με σαφη διατυπωση ομως)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
ειναι το "μαυρο" χρωμα? ειναι η σιωπη ήχος?
εχει το κενο ενεργεια?
υπαρχει πραγματικα κενο..?

ή απλα ισχυει αυτο που ειπε ο αριστοτελης ,οτι η φυση απεχθανεται το κενο?:hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

_daemon_

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,537 μηνύματα.
δηλαδη μου λες οτι δε θα μπορουσαν να ειναι ποτε "διπλα διπλα" γιατι τοτε θα επροκειτο για το ιδιο σωμα? αλλα αν το κανουμε ετσι τοτε ολα στον κοσμο το ιδιο σωμα ειναι. βασικα δε σε καταλαβαινω. θεωρω οτι αυτο που συζηταμε εχει ξεφυγει και δεν καταλαβαινουμε τι λεμε. (εγω δηλαδη, εσυ μπορει να καταλαβαινεις...αν ναι, καν το λιγακι πιο λιανα, κατανοητα και ισως μια σουμα αυτου που θες να πεις...με σαφη διατυπωση ομως)
Αυτό που σου λέω είναι ότι προσαρμόζω τις απαντήσεις μου σε συγκριτική σχέση με το ...μέγεθος, τον βαθμό και την ποσότητα προθέσεων και απώτερων σκοπών (σύμφωνα με δηλώσεις σου) των ερωτήσεων και αποριών! ;)
Τίποτε δεν έχει ξεφύγει, όλα είναι υπό έλεγχο, τουλάχιστον όσον αφορά την δική μου "διαχείριση" του θέματος, για σένα δεν ξέρω... :)
Ευχαρίστως να στο...ζωγραφίσω κιόλας άμα το θες, αλλά θα σου στερήσω την χαρά της ανακάλυψης, και αυτό θα ήταν τραγικό! Ειδικά για μια....φοιτήτρια! :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ciela

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ciela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μαέστρος και μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,758 μηνύματα.
Κοίταξε να δεις, το βασικότερο σημείο της κβαντικής θεωρίας πεδίου, είναι η κατάσταση του ...κενού, και είναι μια κατάσταση στην οποία όλα τα "πεδία" που αλληλεπιδρούν (συνειδητό - ασυνείδητο εν προκειμένω) όσο περισσότερο....δίπλα δίπλα είναι, τόσο ελάχιστη τιμή δυναμικής ενέργειας έχουν!
Όχι όμως, και ποτέ ίση με το μηδέν! Διότι τότε θα μιλούσαμε αναγκαστικά για αλληλεπίδραση "πεδίου" με τον εαυτό του! ;)
κανε μου αν γινεται τη συνδεση με το συνειδητο-ασυνειδητο και το κενο αναμεσα τους γιατι εγω προσωπικα δεν την καταλαβα πληρως αν και... φοιτητρια(:worry:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ciela

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ciela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μαέστρος και μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,758 μηνύματα.
λοιπον το συνειδητο και το ασυνειδητο ειναι δημιουργημα των ψυχολογων. δεν ανηκει στη φυσιολογια του εγκεφαλου. αυτο που θελω να πω τελος παντων ειναι οτι το ζητημα δεν ειναι το "κενο" η το τιποτα (ετσι οπως το θετεις εσυ τουλαχιστον - αν και δεν το εχεις ορισει και πουθενα) αλλα το κλασικο ζητημα της υπαρξης-ανυπαρξιας οι οποιες αλληλοεπιβεβαινωνονται.
+ οτι αν το κενο που εννοεις ειναι το "κβαντικο κενο" οπως το χρησιμοποιεις πιο πριν, τοτε η φιλοσοφια του πρωτου ποστ πρεπει τουλαχιστον να αναθεωρηθει.
και γενικα πρπει να καταληξεις στο αν αναφερεσαι σε χωρικο κενο οπως το αντιλαμβανομαστε, σε 'κβαντικο κενο" (που δεν ξερω και τι ειναι) η σε κενο υπο τη φιλοσοφικη οτυ διασταση (υπαρξη-ανυπαρξια)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

_daemon_

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,537 μηνύματα.
Αυτό που θέλω να πω τελοσπάντων, και σε όποιον αρέσει :P είναι ότι τα πάντα αξιολογούνται με μέτρο χρησιμότητας τον μη "κατεχόμενο" χώρο μεταξύ τους ! Με όποια έννοια κι αν το εκλάβει κανείς!
Άλλη.....απορία έχεις? :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

_daemon_

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,537 μηνύματα.
κανε μου αν γινεται τη συνδεση με το συνειδητο-ασυνειδητο και το κενο αναμεσα τους γιατι εγω προσωπικα δεν την καταλαβα πληρως αν και... φοιτητρια(:worry:)
Ναι, αλλά όπως το πας στο τέλος θα ζητήσω και αμοιβή για τις υπηρεσίες μου! :D

αυτο που θελω να πω τελος παντων ειναι οτι το ζητημα δεν ειναι το "κενο" η το τιποτα (ετσι οπως το θετεις εσυ τουλαχιστον
Αυτό που θέλω να πω τελοσπάντων, και σε όποιον αρέσει :P είναι ότι τα πάντα αξιολογούνται με μέτρο χρησιμότητας τον μη "κατεχόμενο" χώρο μεταξύ τους ! Με όποια έννοια κι αν το εκλάβει κανείς!

Άλλη.....απορία έχεις? :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ciela

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ciela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μαέστρος και μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,758 μηνύματα.
Ναι, αλλά όπως το πας στο τέλος θα ζητήσω και αμοιβή για τις υπηρεσίες μου! :D


Αυτό που θέλω να πω τελοσπάντων, και σε όποιον αρέσει :P είναι ότι τα πάντα αξιολογούνται με μέτρο χρησιμότητας τον μη "κατεχόμενο" χώρο μεταξύ τους ! Με όποια έννοια κι αν το εκλάβει κανείς!

Άλλη.....απορία έχεις? :)
οκ εγω απλα το ισως το ειδα αλλιως. σορυ αν φανηκα επιθετικη κ γι αυτο ισως μου φαινεσαι κ συ ειρωνικος. κρατω την αποψη σου, οκ μια ιδεα ειναι και αυτη, με διαφορες προεκτασεις ισως ομως που δε θα μπορουσαν ν περασουν απαρατηρητες...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

_daemon_

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,537 μηνύματα.
οκ εγω απλα το ισως το ειδα αλλιως. σορυ αν φανηκα επιθετικη κ γι αυτο ισως μου φαινεσαι κ συ ειρωνικος. κρατω την αποψη σου, οκ μια ιδεα ειναι και αυτη, με διαφορες προεκτασεις ισως ομως που δε θα μπορουσαν ν περασουν απαρατηρητες...
Συζήτηση κάνουμε, όλα μέσα είναι (που λέει και η...Μάρω) :D
Καμία ειρωνία από πλευράς μου, και επιθετικότητα από δικής σου, αν και οι...επιθετικές γυναίκες είναι ευπρόσδεκτες! :weak:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

venividivici

Τιμώμενο Μέλος

Η venividivici αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 23,236 μηνύματα.
"Τίποτα δεν πάει χαμένο" μας λέει ο γνωστός Μανώλης Ρασούλης με τους στίχους του,
οπότε τι το ψάχνουμε;;;;;

Σχεδόν πενήντα χρόνια
βάσανα και διωγμοί,
τώρα στη μαύρη αρρώστια
ανάξια πλερωμή.
Το δίκιο του αγώνα
πολλά σου στέρησε,
μα η ζωή λεχώνα
ελπίδες γέννησε.

Τίποτα δεν πάει χαμένο
στη χαμένη σου ζωή,
τʼ όνειρό σου ανασταίνω
και το κάθε σου "γιατί".

Ποτέ δε λες η μοίρα
πως σε αδίκησε,
μα μόνο η Ιστορία
αλλιώς σου μίλησε.
Σκυφτός στα καφενεία,
στους δρόμους σκεφτικός,
μα χθες μες στην πορεία
περνούσες γελαστός.

Ακόμη και από το τίποτα έχει αξία στη χαμένη μας ζωή......;):P

Επίσης στη Φρικηπαιδεία υπάρχει ένα πολύ ωραίο άρθρο
https://frikipaideia.wikia.com/wiki/%CE%A4%CE%AF%CF%80%CE%BF%CF%84%CE%B1
απόσπασματα του οποίου παρατίθενται παρακάτω
"Το Τίποτα (Ti) είναι στοιχείο ανούσιο, άοσμο, άγευστο και αόρατο. Η βασική του ιδιότητα είναι να μην προκαλεί καμία αλλαγή στις ουσίες με τις οποίες αναμιγνύεται, εκτός αν αναμιχθεί με το Φραπέ, όποτε και δημιουργεί μπουρμπουλήθρες.
Το Τίποτα έχει ως βασική χρήση την παραγωγή Κενού. Το Κενό αποτελείται από Τίποτα και δυο τρία ακόμα μη-πράγματα, συνήθως Καθόλου και Πουθενά. Χημικά το Κενό συγγενεύει με το Μηδένιο, το Κανένιο, το Ούκ και το Πάπαλα.
Το Τίποτα, μαζί με το οξυγόνο και το οξυζενέ, είναι το βασικό συστατικό του Αέρα Κοπανιστού. "
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top