Γιατί οι άντρες...ενώ οι γυναίκες...;

Φώτης09

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Φώτης09 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Υδραυλικός και μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 1,161 μηνύματα.
Οι αντρες ενεργουν περισσοτερο με την λογικη ενω οι γυναικες με το συναισθημα

Αυτο το καταλαβενει κανεις και απο τις διαφορες επιστημες (πληροφορικη,μαθηματικα που ειναι επισημες που βασιζονται στην λογικη) αμα συγκρινει τον πλυθησμο που υπαρχει.Ενω οι γαυναικες στην λογοτεχνια,στην εκθεση κτλ

Τωρα προσωπικα,δεν ξερω αν φταει επειδη ειμαι αντρας αλλα θεωρω την λογικη το μεγαλυτερο χαρισμα-οπως θελετε πειτε το.Και παρα πολυ πιο σημαντικο απο οτι το συναισθημα.

γενικολογιες γενικολογιες....ολες οι γυναικες και ολοι οι αντρες σε ενα τσουβαλι;;;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Οι αντρες ενεργουν περισσοτερο με την λογικη ενω οι γυναικες με το συναισθημα

Αυτο το καταλαβενει κανεις και απο τις διαφορες επιστημες (πληροφορικη,μαθηματικα που ειναι επισημες που βασιζονται στην λογικη) αμα συγκρινει τον πλυθησμο που υπαρχει.Ενω οι γαυναικες στην λογοτεχνια,στην εκθεση κτλ

Τωρα προσωπικα,δεν ξερω αν φταει επειδη ειμαι αντρας αλλα θεωρω την λογικη το μεγαλυτερο χαρισμα-οπως θελετε πειτε το.Και παρα πολυ πιο σημαντικο απο οτι το συναισθημα.

Μπα, κι εγώ που είμαι γυναίκα θεωρώ μακραν σημαντικότερη τη λογική και πολύ καλύτερη είμαι σε όσα την απαιτούν πάρα σε συναισθηματικές σαχλαμάρες. Υπάρχει ένα correlation με το φύλο, αλλά πίστεψε με, είμαστε πολλές οι εξαιρέσεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Φώτης09

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Φώτης09 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Υδραυλικός και μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 1,161 μηνύματα.
Μπα, κι εγώ που είμαι γυναίκα θεωρώ μακραν σημαντικότερη τη λογική και πολύ καλύτερη είμαι σε όσα την απαιτούν πάρα σε συναισθηματικές σαχλαμάρες. Υπάρχει ένα correlation με το φύλο, αλλά πίστεψε με, :D

μια εσυ μια εγω και πολλες ακομα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

SICX

Διάσημο μέλος

Ο GEORGE αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 2,257 μηνύματα.
Οι αντρες ενεργουν περισσοτερο με την λογικη ενω οι γυναικες με το συναισθημα

Αυτο το καταλαβενει κανεις και απο τις διαφορες επιστημες (πληροφορικη,μαθηματικα που ειναι επισημες που βασιζονται στην λογικη) αμα συγκρινει τον πλυθησμο που υπαρχει.Ενω οι γαυναικες στην λογοτεχνια,στην εκθεση κτλ

Τωρα προσωπικα,δεν ξερω αν φταει επειδη ειμαι αντρας αλλα θεωρω την λογικη το μεγαλυτερο χαρισμα-οπως θελετε πειτε το.Και παρα πολυ πιο σημαντικο απο οτι το συναισθημα.

"τρελος δεν ειναι αυτος που δεν εχει λογικη, αλλα αυτος που εχει μονο λογικη";)

ΜΕΤΡΟ φιλε μου. η λογικη ειναι ΕΛΛΑΤΩΜΑΤΙΚΗ, σπουδαιο εργαλειο, τρομερα χρησιμο, μα οχι παντα, ειδικα αν δεν χρησιμοποιειται με συνεση....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mindcircus

Περιβόητο μέλος

Η mindcircus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μηχανικός αεροσκαφών και μας γράφει απο Σουηδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 5,956 μηνύματα.
''Ανδρες απο τον Αρη, Γυναίκες απο την Αφροδίτη'' : βιβλίο.
Δεν τρελάθηκα κυρίως απο το στήσιμό του. Εύκολο χωρίς να περνά βαθιά, που λέμε, μηνύματα, έδινε τις απαντήσεις στο πιάτο. Μολαταύτα το αναφέρω διότι έχει ωραία πραματάκια, περί αυτής της διαφορετικότητας που πράγματι υφίσταται, σημεία και έννοιες που ισχύουν για όλους.
Επίσης, η συχνή παρέα κι επικοινωνία με το άλλο φύλο, σε κάνει να παρατηρείς τις διαφορές. Μόλις γίνονται κατανοητές και σεβαστές, τα πράματα ανάμεσα στα δύο φύλα, πηγαίνουν πολύ καλά. Αν δείς έναν άνδρα με τα μάτια σου, θα χάσεις την μπάλα αργά ή γρήγορα, ενώ αν δοκιμασεις να τον δεις μέσα απο την ανδρική ψυχοσύνθεση, θα εισπράξεις ανακούφιση, ισχύει και το αντίστροφο σαφώς. Θέλει δουλειά, γενικώς θέλουν δουλεια οι σχέσεις κι απο τις δύο πλευρές κι ολα γίνονται απλά--. εδώ ταιριάζει το '' οι σχέσεις ειναι απλές, εμείς τις κάνουμε πολύπλοκες'' Καταννόηση κι αμοιβαία δουλειά χρειαζεται κι όλα πάνε μια χαρά
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Vampi

Περιβόητο μέλος

Η Vampi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 6,185 μηνύματα.
Ρε τι λέτε για τις κοντες? :P
Κάτω οι κοντες, ζήτω οι ψηλές! Στο πηγάδι κατουρήσαμε? :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
Μπα, κι εγώ που είμαι γυναίκα θεωρώ μακραν σημαντικότερη τη λογική και πολύ καλύτερη είμαι σε όσα την απαιτούν πάρα σε συναισθηματικές σαχλαμάρες. Υπάρχει ένα correlation με το φύλο, αλλά πίστεψε με, είμαστε πολλές οι εξαιρέσεις.

ο γενικος κανονας ειναι αυτος..

οτι οι ανδρες στηριζονται περισσοτερο στη λογικη και οι γυναικες στο συναισθημα..και αυτο εχει συν και πλην

υπαρχουν εξαιρεσεις βεβαια..που δεν καταργουν τον κανονα ομως..

και υπαρχουν τοσα παραδειγματα που ολοι ξερουμε..απο την καθημερινη ζωη..
και τοσες ερευνες και αναλυσεις ψυχολογικες εχουν βρει..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Giannoutas

Διάσημο μέλος

Ο Giannoutas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών. Έχει γράψει 2,313 μηνύματα.
γενικολογιες γενικολογιες....ολες οι γυναικες και ολοι οι αντρες σε ενα τσουβαλι;;;
Φυσικα και υπαρχουν εξαιρεσεις.Αλλα η πλειοψηφεια ετσι δεν ειναι?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

eva.p

Νεοφερμένος

Η eva.p αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών και επαγγέλεται Μαθητής/τρια. Έχει γράψει 20 μηνύματα.
τι σημασία έχει ποιες είναι οι διαφορές των δυο φύλων?
όλοι είμαστε άνθρωποι,
όλοι έχουμε συναισθήματα,
όλοι έχουμε πληγωθεί,
όλοι ζούμε,
και τέλος όλοι θα πεθάνουμε...

Είναι λάθος (κατά τη γνώμη μου) να βάζουμε κάποια πράγματα στο ίδιο σακί,
δεν είναι όλοι οι άντρες γουρούνια όπως δεν είναι όλες οι γυναίκες άγιες
δεν όλοι οι άντρες τέλειοι οδηγοί όπως και δεν είναι όλες οι γυναίκες άσχετες στο παρκάρισμα
δεν είναι όλοι οι άντρες ακατάστατοι όπως και δεν είναι όλες οι γυναίκες καλές νοικοκυρές
και ούτω καθεξής...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
τι σημασία έχει ποιες είναι οι διαφορές των δυο φύλων?
μα μονο ετσι θα γινει η κοινωνια καλυτερη για καθε φυλο..
αν γνωριζει τι πραγματικα χρειαζεται..

τις διαφορες αλλα και ομοιοτητες..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Boom

Επιφανές μέλος

Ο Boom αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 12,249 μηνύματα.
Μπα, κι εγώ που είμαι γυναίκα θεωρώ μακραν σημαντικότερη τη λογική και πολύ καλύτερη είμαι σε όσα την απαιτούν πάρα σε συναισθηματικές σαχλαμάρες. Υπάρχει ένα correlation με το φύλο, αλλά πίστεψε με, είμαστε πολλές οι εξαιρέσεις.

μια εσυ μια εγω και πολλες ακομα...
Γιατί δέχεστε τα σεξιστικά στερεότυπα και θεωρείτε τον εαυτό σας ως εξαίρεση; :confused:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
Γιατί δέχεστε τα σεξιστικά στερεότυπα και θεωρείτε τον εαυτό σας ως εξαίρεση; :confused:
το θεμα ειναι οτι τα δεχονται..;)

εχω δει φεμινιστριες δυναμικες γυναικες,που λενε ,, εγω οδηγω πχ πολυ καλα σαν ανδρας αλλα οι περισσοτερες γυναικες δεν οδηγουν ετσι..

(ίσως τα πιο ισχυρα αντιφεμινιστικα σχολια να εχουν ειπωθει απο γυναικες..)


καταλαβαινεις τη λογικη..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Boom

Επιφανές μέλος

Ο Boom αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 12,249 μηνύματα.
Όχι, το θέμα είναι ότι δεν καταλαβαίνω τη λογική γιατί ασχολήθηκα με το θέμα κάνοντας εργασία.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

eva.p

Νεοφερμένος

Η eva.p αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών και επαγγέλεται Μαθητής/τρια. Έχει γράψει 20 μηνύματα.
μα μονο ετσι θα γινει η κοινωνια καλυτερη για καθε φυλο..
αν γνωριζει τι πραγματικα χρειαζεται..

τις διαφορες αλλα και ομοιοτητες..

Η κοινωνία θα γίνει καλύτερη αν κάθε άνθρωπός ενδιαφέρεται για το συνάνθρωπο του όπως κάνει και για την οικογένεια του, αν σταματήσει ο ρατσισμός, αν οι άνθρωποι γίνουν πιο ευαίσθητοι (με την καλή έννοια) κ.λπ. :) :) :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Giannoutas

Διάσημο μέλος

Ο Giannoutas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών. Έχει γράψει 2,313 μηνύματα.
Η κοινωνία θα γίνει καλύτερη αν κάθε άνθρωπός ενδιαφέρεται για το συνάνθρωπο του όπως κάνει και για την οικογένεια του, αν σταματήσει ο ρατσισμός, αν οι άνθρωποι γίνουν πιο ευαίσθητοι (με την καλή έννοια) κ.λπ. :) :) :)
Η κοινωνια θα γινει καλυτερη αν αρχισουν να τηρουνται οι νομοι και να εξαφανιστει η διαφθορα

Δεν εχω την απαιτηση να ενδιαφερθει ο αγνωστος γειτονας για μενα,αλλα εχω την απαιτηση ο αστυνομικος να τον πιασει οταν παει να μου κλεψει το σπιτι.Και αν δεν τον πιασει τοτε ο ανωτερος του στο αστυνομικο τμημα να τον απολυσει γιατι δεν εκανε σωστα την δουλεια του και να μην κοιταξει συναισθηματισμους κτλ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
αν αρχισουν να τηρουνται οι νομοι
οι σωστοι νομοι..;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Γιατί δέχεστε τα σεξιστικά στερεότυπα και θεωρείτε τον εαυτό σας ως εξαίρεση; :confused:

Όχι, το θέμα είναι ότι δεν καταλαβαίνω τη λογική γιατί ασχολήθηκα με το θέμα κάνοντας εργασία.

Απλά είπα ότι υπάρχει correlation φύλου-συναισθηματισμών, αυτό πολύ απέχει από το "η πλειοψηφία των γυναικών είναι έτσι" όπως χαζοχαίρεται ο Άγγελος ότι παραδέχτηκα.
Επίσης, ουδέποτε είπα ότι το correlation αυτό οφείλεται σε γονιδιακούς λόγους. Περισσότερο nurture είναι παρά nature.

Ωστόσο το να υποστηρίζεις ότι δεν υπάρχει ΚΑΝΕΝΑΣ συσχετισμός, μάλλον λίγο στρουθοκαμηλισμός μου φαίνεται. Ούτε εγώ θα ήθελα να υπάρχει, αλλά απ'ότι φαίνεται, πολλές γυναίκες όχι μόνο δεν έχουν πρόβλημα, αλλά είναι και περήφανες για τον τρόπο σκέψης τους αυτόν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
όπως χαζοχαίρεται ο Άγγελος ότι παραδέχτηκα.
Επίσης, ουδέποτε είπα ότι το correlation αυτό οφείλεται σε γονιδιακούς λόγους. Περισσότερο nurture είναι παρά nature.

οσο χαζος και να ειμαι..

οσες ερευνες εχω δει διαβασει τα επαληθευουν ακομα και σε νεογεννητα πιθηκακια οχι μονο ανθρωπους..

οποτε υπαρχει μεγαλη διαφορα γονιδιακη..απλα αλλη κατασκευη δομη εγκεφαλου..
αλλο dna,,


διαφερετε απο εμας δεσποινιδες..πώς να το κανουμε..
αλλιως δεν θα σας αγαπουσαμε..αλλωστε..
τα δυο φυλα εχουν φτιαχτει απο τη φυση για συγκεκριμενους-διαφορετικους λογικα- λογους και λειτουργιες ..

μην ξαναρχισουμε τωρα να ριχνουμε τις ερευνες για αυτονοητα πραγματα..

οποτε ειναι και περιβαλλον και γονιδια..

nurture και nature που λες και στα αγγλικα..

τωρα σε ποια ποσοστα..βλεπουμε..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Boom

Επιφανές μέλος

Ο Boom αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 12,249 μηνύματα.
Δηλαδή, βρε Άγγελε, το γονίδιο μου έλεγε ότι θα γίνω εκπαιδευτικός;
Ή μήπως άλλοι έχουν περισσότερο και άλλοι λιγότερο μυαλό;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
Δηλαδή, βρε Άγγελε, το γονίδιο μου έλεγε ότι θα γίνω εκπαιδευτικός;
Ή μήπως άλλοι έχουν περισσότερο και άλλοι λιγότερο μυαλό;
και τα δυο..

απο οταν γεννηθηκα εγω πχ ειχα κλιση στα εργαλεια μηχανηματα κλπ..χωρις να μου το μαθει κανεις..και πάντα μου αρεσε η τεχνολογια χωρις να μου το μαθει κανεις..

αλλοι αντιστοιχα ειχαν εφεση στην επικοινωνια ή αλλες ικανοτητες..

που οδηγουν μετα σε αναλογα επαγγελματα συχνα..

απο μικρα παιδια θελεις κατι να γινεις,χωρις να στο μαθαινει κανεις..


και στο μυαλο υπαρχουν τεραστιες διαφορες εκ γεννετης...

τοσα παραδειγματα και ερευνες..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top