Κριτικές για ρούχα και παπούτσια

Revekka

Τιμώμενο Μέλος

Η Revekka αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών, επαγγέλεται Καθηγητής πανεπιστημίου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 22,453 μηνύματα.
Τα παλτό μπορεί να είναι εξαιρετικά ζεστά αλλά έχουν το θέμα του "αδιάβροχου" που το προσφέρει περισσότερο ένα μπουφάν. Υπάρχει η άποψη βέβαια ότι το μαλλί είναι αδιάβροχο μέχρι ενός σημείου, αλλά ανάλογα με τη χρήση για την οποία το θες ένα μπουφάν τύπου northface βολεύει. Αυτό είναι πολύ ακριβό, ΟΚ, αλλά υπάρχουν και άλλα και το καλό τους είναι ότι δεν είναι χοντροκομμένα.
 

Εχέμυθη

Περιβόητο μέλος

Η Εχέμυθη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,863 μηνύματα.
Εμενα πάντως μ’αρεσει όταν ο άλλος είναι πιο...σοφιστικέ να το πω; Και προσεγμένος γενικά. Να έχει ένα τύπο και στυλ δηλαδη.
Anyway :P Το ερωτημα που θέλω να θέσω είναι το εξής. Επειδή δεν θέλω να πάρω παλι από αυτά τα χοντρά μπουφάν με τις κουκούλες, σκεφτόμουν να έπαιρνα ένα μακρύ παλτό. Το θέμα είναι όμως ότι θέλω να είναι αρκετά ζεστό ώστε να με κρατάει σε χαμηλές θερμοκρασίες και ταυτόχρονα να είναι κομψό. Έχετε δει κάτι; Εσεις πού θα μου προτείνατε να ψαξω; :hmm:
Το πιο ζεστό μακρύ μπουφάν που έχω είναι της made for loving it και είναι με πολυεστέρα και πούπουλα χήνας (ή πάπιας το ίδιο δε κάνει? ) . Δε ξέρω πόσο ακριβό είναι γιατί ήταν δώρο (νομίζω πάντως ότι η συγκεκριμένη εταιρεία είναι τσιμπιμενη) αλλά σίγουρα σε κρατάει ζεστή σε πολύ πολύ χαμηλές θερμοκρασίες. Προσωπικά κι εμένα μου αρέσουν περισσότερο τα παλτό , τα βρίσκω πολύ πιο κομψά αλλά συγκριτικά με το παλτό που έχω (που είναι και αυτό χοντρό) , το συγκεκριμένο μπουφάν με κρατάει πολύ πιο ζεστή
 

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,749 μηνύματα.
Εμενα πάντως μ’αρεσει όταν ο άλλος είναι πιο...σοφιστικέ να το πω; Και προσεγμένος γενικά. Να έχει ένα τύπο και στυλ δηλαδη.
Anyway :P Το ερωτημα που θέλω να θέσω είναι το εξής. Επειδή δεν θέλω να πάρω παλι από αυτά τα χοντρά μπουφάν με τις κουκούλες, σκεφτόμουν να έπαιρνα ένα μακρύ παλτό. Το θέμα είναι όμως ότι θέλω να είναι αρκετά ζεστό ώστε να με κρατάει σε χαμηλές θερμοκρασίες και ταυτόχρονα να είναι κομψό. Έχετε δει κάτι; Εσεις πού θα μου προτείνατε να ψαξω; :hmm:


Τα μπουφάν πλέον δεν είναι όπως ήταν πριν από 10 χρόνια. Χρησιμοποιούν λεπτά υλικά που κρατάνε καλύτερα τη θερμότητα. Πήγαινε σε ένα κατάστημα που έχει μάρκες όπως the north face, columbia κλπ και πάρε μια ιδέα. Αν τα βρίσκεις ακριβά ή δεν σου αρέσουν τότε πήγαινε προς παλτό.
 

Guest 875331

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Εμενα πάντως μ’αρεσει όταν ο άλλος είναι πιο...σοφιστικέ να το πω; Και προσεγμένος γενικά. Να έχει ένα τύπο και στυλ δηλαδη.
Anyway :P Το ερωτημα που θέλω να θέσω είναι το εξής. Επειδή δεν θέλω να πάρω παλι από αυτά τα χοντρά μπουφάν με τις κουκούλες, σκεφτόμουν να έπαιρνα ένα μακρύ παλτό. Το θέμα είναι όμως ότι θέλω να είναι αρκετά ζεστό ώστε να με κρατάει σε χαμηλές θερμοκρασίες και ταυτόχρονα να είναι κομψό. Έχετε δει κάτι; Εσεις πού θα μου προτείνατε να ψαξω; :hmm:

Παλτο μάλλινο ή μιξ;
 

Agaphbou

Περιβόητο μέλος

Η Αγάπη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών. Έχει γράψει 5,328 μηνύματα.
Εμενα πάντως μ’αρεσει όταν ο άλλος είναι πιο...σοφιστικέ να το πω; Και προσεγμένος γενικά. Να έχει ένα τύπο και στυλ δηλαδη.
Anyway :P Το ερωτημα που θέλω να θέσω είναι το εξής. Επειδή δεν θέλω να πάρω παλι από αυτά τα χοντρά μπουφάν με τις κουκούλες, σκεφτόμουν να έπαιρνα ένα μακρύ παλτό. Το θέμα είναι όμως ότι θέλω να είναι αρκετά ζεστό ώστε να με κρατάει σε χαμηλές θερμοκρασίες και ταυτόχρονα να είναι κομψό. Έχετε δει κάτι; Εσεις πού θα μου προτείνατε να ψαξω; :hmm:

Παλτό καλό είχα πάρει ένα από το Marks and Spencer και ένα απ το BSB, αρκετά ζεστά και τα δύο μπορώ να πω.
 

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,749 μηνύματα.
Και εγώ θα σκεφτώ να τσιμπήσω ένα παλτό φέτος.

Από μπουφάν έχω αυτό:



Και επίσης ένα δερμάτινο Lapel αλλά δεν το βρίσκω online γιατί δεν ξέρω πως λέγεται ακριβώς το μοντέλο.
 

Guest 875331

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Το καλύτερο vfm στα παλτά το έχει το suit supply. 300-400€ και 100% μαλλί. Τρελό που κανείς δεν το 'χει παρατηρήσει. Αν και προσωπικά λίγο συνθετικό στην επένδυση δεν πιστεύω ότι είανι το τέλος του κόσμου.
 

Agaphbou

Περιβόητο μέλος

Η Αγάπη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών. Έχει γράψει 5,328 μηνύματα.
Και επίσης ένα δερμάτινο Lapel αλλά δεν το βρίσκω online γιατί δεν ξέρω πως λέγεται ακριβώς το μοντέλο.

Καλά, τα Lapel φανταστικά!! Κι εγώ πήρα πέρυσι ένα κανελί δερμάτινο από εκεί και το χω λιώσει, το λατρεύω <3

Το καλύτερο vfm στα παλτά το έχει το suit supply. 300-400€ και 100% μαλλί. Τρελό που κανείς δεν το 'χει παρατηρήσει. Αν και προσωπικά λίγο συνθετικό στην επένδυση δεν πιστεύω ότι είανι το τέλος του κόσμου.

Δε βρήκα γυναικεία σ αυτό
 
Τελευταία επεξεργασία:

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,749 μηνύματα.
Το καλύτερο vfm στα παλτά το έχει το suit supply. 300-400€ και 100% μαλλί. Τρελό που κανείς δεν το 'χει παρατηρήσει. Αν και προσωπικά λίγο συνθετικό στην επένδυση δεν πιστεύω ότι είανι το τέλος του κόσμου.
300-400 ευρώ μου ακούγονται πολλά για παλτό. Μιας και δεν είχα παλτό ποτέ, θα πάω σε κάτι πιο vfm για να δω αν μου αρέσει το στυλ.

Καλά, τα Lapel φανταστικά!! Κι εγώ πήρα πέρυσι ένα κανελί δερμάτινο από εκεί και το χω λιώσει, το λατρεύω <3



Δε βρήκα γυναικεία σ αυτό


Το δερμάτινο το έχω πολλά χρόνια τώρα, παίζει από το 1ο έτος ή και από το λύκειο, δε θυμάμαι. Αλλά είναι φοβερό, έχει κρατήσει καιρό και έχει βιώσει πολλά.
 

Guest 875331

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Δε βρήκα γυναικεία σ αυτό

oops, το 'χα ξεχασει αυτο :( τσέκαρε massimo dutti δεν έχω κάτι άλλο να προτείνω. Εσύ που 'σαι ξανθιά θα σου πάει ένα ανοιχτότερο μπλε πολύ.

300-400 ευρώ μου ακούγονται πολλά για παλτό. Μιας και δεν είχα παλτό ποτέ, θα πάω σε κάτι πιο vfm για να δω αν μου αρέσει το στυλ.

VFM = μαλλι, αυτο που λες λεγεται budget παλτο. Και τα φτηνά με 150-200 αξίζουν, αλλά όχι τόσο. Το ζήτημα είναι πως επειδή το παλτό ίσως δεν είανι για όλες τις μέρες, πρέπει ήδη να έχεις ένα ωραίο μπουφάν για τις υπόλοιπες.
 
Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Εχέμυθη

Περιβόητο μέλος

Η Εχέμυθη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,863 μηνύματα.
Για παλτό ρίξτε καί στα outlets μία μάτια, ειδικά στην περίοδο έκπτωση πολλά έχουν σχεδόν ίδια τιμή με μάρκες τύπου h&m κλπ
 

Nelliel

Περιβόητο μέλος

Η Nelliel αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,061 μηνύματα.
VFM = μαλλι, αυτο που λες λεγεται budget παλτο. Και τα φτηνά με 150-200 αξίζουν, αλλά όχι τόσο. Το ζήτημα είναι πως επειδή το παλτό ίσως δεν είανι για όλες τις μέρες, πρέπει ήδη να έχεις ένα ωραίο μπουφάν για τις υπόλοιπες.

Συμφωνω απολυτα. Τα μαλλινα δεν συγκρινονται. Ειναι πιο ζεστα, πιο απαλα και αντεχουν περισσοτερα χρονια. Εχω 3 παλτα. Το ενα ειναι 80% μαλλι, 20% πολυεστερ. Τα αλλα 2 ειναι 90% μαλλι 10% κασμιρ και 80% μαλλι 20% κασμιρ και η διαφορα ειναι αισθητη, ειδικα οταν η θερμοκρασια πεφτει κατω απο το μηδεν. Προσωπικα δεν θα εδινα πανω απο $100 για παλτο το οποιο περιεχει >=40% πολυεστερ. Σε προσφορα μπορεις να πετυχεις 80% μαλλι 20% πολυεστερ με $100-150. Το ιδανικο ειναι να παρετε ολομαλλα.
Στο HM μπορειτε να βρειτε πιο οικονομικα ολομαλλα. Πχ:
200 ευρω: https://www2.hm.com/en_eur/productpage.0797495002.html
250 ευρω: https://www2.hm.com/en_eur/productpage.0776714001.html
130 ευρω: https://www2.hm.com/en_eur/productpage.0763322002.html

Στα δε μπουφαν τα πιο ζεστα ειναι τα πουπουλενια, αλλα προσοχη και εδω γιατι δεν ειναι το ιδιο τα φτερα (feather) παπιας με τα πουπουλα (down) παπιας. Επισης παιζει ρολο το fill power. Οσο πιο υψηλο τοσο πιο ζεστο, πχ ενα στα 650 ειναι καλο. Τα πιο καλα ειναι τα πουπουλα χηνας. O ιδανικος συνδιασμος σε εντονο κρυο ειναι πουπουλο χηνας ή παπιας και εξωτερικη επενδυση gore-tex. Αυτα τα μπουφαν σου κρατανε μια ζωη αλλα δεν ξερω αν ειναι vfm γιατι τεινουν να κοστιζουν γυρω στο χιλιαρικο. Θα ελεγα οτι ειναι vfm μονο αν ζεις σε περιοχες που κανει τσουχτερο κρυο ολο τον χειμωνα. Σε ηπιο κλιμα δεν αξιζουν.
 

Guest 875331

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Συμφωνω απολυτα. Τα μαλλινα δεν συγκρινονται. Ειναι πιο ζεστα, πιο απαλα και αντεχουν περισσοτερα χρονια. Εχω 3 παλτα. Το ενα ειναι 80% μαλλι, 20% πολυεστερ. Τα αλλα 2 ειναι 90% μαλλι 10% κασμιρ και 80% μαλλι 20% κασμιρ και η διαφορα ειναι αισθητη, ειδικα οταν η θερμοκρασια πεφτει κατω απο το μηδεν

Πόσο τα 'χες πάρει;
 

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 31,043 μηνύματα.
Τώρα θα μοιραστώ μαζί σας τα παπούτσια της συλλογής μου atm:

Παπούτσι για εξόδους χειμώνα:


Πολύ σπάνια ερωτεύομαι παπούτσια ή ρούχα αλλά φίλε μου Γιάννη αυτό είναι θεϊκό. Μακάρι να ήμουν άντρας να το φορούσα. Τι χρώμα θα το έλεγες εσύ που το έχεις; Γιατί στη φωτό φαίνεται ως ταμπά - κεραμιδί. Τέλειο! Μπράβο σου. Με υγεία να το φοράς. :)

@Fast τι μπουφαν νομιζω οτι αρεσει στις εναλλακτικες

τι αρεσει πραγματικα
Η Αχτσιόγλου είναι εναλλλακτικιά; Πέρασε και δεν ακούμπησε! :loltooth:
 

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,749 μηνύματα.
Πολύ σπάνια ερωτεύομαι παπούτσια ή ρούχα αλλά φίλε μου Γιάννη αυτό είναι θεϊκό. Μακάρι να ήμουν άντρας να το φορούσα. Τι χρώμα θα το έλεγες εσύ που το έχεις; Γιατί στη φωτό φαίνεται ως ταμπά - κεραμιδί. Τέλειο! Μπράβο σου. Με υγεία να το φοράς. :)


Καφέ θα το έλεγα. Νομίζω είναι λιγάκι πιο σκούρο απ' ότι φαίνεται εδώ. Σε ευχαριστώ πολύ, προς το παρόν μου έχει βγει πολύ καλό ένα χρόνο που το φόρεσα (πέρυσι το πήρα). Και εμένα μου άρεσαν πάρα πολύ :flowers:
 

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 27,248 μηνύματα.
Λοιπόν έκανα παραγγελία τα παρακάτω

Παντελόνια






Πουκάμισο



Μπλουζάκι





Και από Γερμανία





Ακούω απόψεις!!!
 

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,749 μηνύματα.
Πολύ ωραίες αγορές Φώτη, και τα παπούτσια καλά φαίνονται να τα πάρεις.
 

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 27,248 μηνύματα.

Nelliel

Περιβόητο μέλος

Η Nelliel αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,061 μηνύματα.
Πόσο τα 'χες πάρει;

γυρω στα 100-150 ευρω αυτο με το 20% πολυεστερ (το πηρα απο γερμανια πριν 5-6 χρονια)
γυρω στα $300 αυτο με το 10% κασμιρ
$500 αυτο με το 20% κασμιρ. Το πετυχα σε προσφορα απο $900.
Σε department stores την ανοιξη μπορεις να πετυχεις πολυ καλες τιμες και ποιοτητα, αρκει να βλεπεις καλα τις ετικετες. Εχω δει ολομαλλο στα $150 και 40% μαλλι στα $300. Παντα βλεπουμε ετικετες και δεν ακουμε τους πωλητες.
 

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,749 μηνύματα.
γυρω στα 100-150 ευρω αυτο με το 20% πολυεστερ (το πηρα απο γερμανια πριν 5-6 χρονια)
γυρω στα $300 αυτο με το 10% κασμιρ
$500 αυτο με το 20% κασμιρ. Το πετυχα σε προσφορα απο $900.
Σε department stores την ανοιξη μπορεις να πετυχεις πολυ καλες τιμες και ποιοτητα, αρκει να βλεπεις καλα τις ετικετες. Εχω δει ολομαλλο στα $150 και 40% μαλλι στα $300. Παντα βλεπουμε ετικετες και δεν ακουμε τους πωλητες.


Το ολόμαλλο δεν ειπες οτι ειναι καλύτερο;
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top