Λυχναράκια κρήτης

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

Η Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 22,554 μηνύματα.
Λοιπόν, να τα λυχναράκια που έκανα. Η συνταγή είναι από τους Μύλους Κρήτης, αξίζει. Βέβαια έχω και κάποια σχόλια.


  • Υλικά για την γέμιση
    2 κιλά μυζήθρα γλυκιά
    2 κρόκους αυγών
    2 φακελάκια βανίλια
    4 κουταλιές μέλι
    1 κουταλιά ξύσμα λεμονιού
    1 1/2 κουταλιά κανέλα
    1 κουταλιά βούτυρο
    300 γρ. ζάχαρη
    2 κρόκους αυγών διαλυμένους σε λίγο νερό

  • Υλικά για τη ζύμη
    2 κιλά μαλακό αλεύρι
    2 ποτήρια λάδι
    1/2 κουταλάκι αλάτι
    650 γρ. ζάχαρη
    6 αυγά
    5 κουταλιές γιαούρτι στραγγιστό
    50 γρ. μαγιά φούρνου
    1/2 φλιτζάνι γάλα

Διαλύετε τη μαγιά στο χλιαρό γάλα, προσθέτετε λίγο αλεύρι και αφήνετε το προζύμι να "ανέβει". Χτυπάτε το λάδι με τη ζάχαρη σ'ένα μπολ. Προσθέτετε τα αυγά χτυπημένα, το αλάτι, το γιαούρτι και το προζύμι. Τα ζυμώνετε όλα μαζί και προσθέτετε το υπόλοιπο αλεύρι, συνεχίζοντας το ζύμωμα. Αφήνετε το ζυμάρι να φουσκώσει για λίγο μέχρι να ετοιμάσετε τη γέμιση.

Περνάτε τη μυζήθρα από το μύλο των λαχανικών. Προσθέτετε 2 κρόκους αυγών, τη βανίλια, το μέλι, το ξύσμα, 1/2 κουταλιά κανέλα και το βούτυρο και ανακατεύετε το μίγμα. Ρίχνετε σταδιακά τη ζάχαρη και ανακατεύετε καλά. Ανοίγετε το ζυμάρι σε φύλλο μέτριο και το κόβετε σε στρογγυλά φυλλαράκια. Παίρνετε με ένα υγρό κουταλάκι γέμιση και τη βάζετε στο κέντρο του κάθε φύλλου. Σχηματίζετε λυχναράκια "τσιμπώντας" τη ζύμη γύρω - γύρω. Αλείφετε τα καλιτσούνια με τους 2 κρόκους, αφού τους χτυπήσετε, και τα πασπαλίζετε με κανέλα. Τοποθετείτε τα καλιτσούνια σε βουτυρωμένο ταψί και τα ψήνετε σε μέτρια προθερμασμένο φούρνο για 30 λεπτά περίπου.

Τώρα, σχόλια:
Μπορεί τα 30 λεπτά να είναι πολλά, οπότε να βγει ξερή η ζύμη και λίγο στεγνό το μέσα. Οπότε ανάμεσα στα 25 και τα 30, παρακολουθείτε τα, να μη ροδίσουν.
Βέβαια, εμένα μου άρεσε και η πιο ξηρή εκδοχή, σκοπεύω όμως την επόμενη φορά να κάνω πιο λεπτή τη ζύμη, οπότε στα 20-25 λεπτά να βγει η ίδια τραγανή και το μέσα πιο ζουμερό.

Προσοχή!! Η συνταγή υποτίθεται ότι βγάζει 25 κομμάτα, αλλά εγώ έκανα το μισό και έβγαλε 30!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top