Ιερά Μυστήρια

Founes

Διάσημο μέλος

Ο Founes αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,548 μηνύματα.
Είδα σήμερα στην τηλεόραση ενα ρεπορτάζ για μια εγκύκλιο της Ιεράς Μητρόπολης σχετικά με το τρόπο με τον οποίο διεξάγονται σήμερα τα ιερά μυστήρια της θρησκείας μας. Απαγορεύονται λέει οι φαντεζί στολισμοί, το ρύζι και διάφορα άλλα τέτοια τα οποία έχουν μετατρέψει τα Ιερά Μυστήρια σε ενα παραεμπόριο...

Κατά την γνώμη μου, πολύ σωστά πράττουν... όλη αυτή η τρέλα με τα πραγματικά πεταμένα λεφτά για στολισμούς με λουλούδια, και τις φαντεζί μπομπονιέρες μου την δίνει στα νεύρα! Βέβαια είμαι σίγουρος οτι την Μητρόπολη δεν την ενδιαφέρει να τα κόψει αυτά, πολύ απλά γιατί δεν υπάρχει η "κονόμα" για την δική τους τσέπη μέσα... Δεν άκουσα πουθενά να λένε για τους πολυελαίους, για το aircondition, την καθαρίστρια, την καντηλανάφτισσα, την καθαρίστρια, το παπαδοπαίδι που θα χτυπήσει την καμπάνα, το άλλο παπαδοπαίδι που θα ανάψει τα φώτα και δεν ξέρω και εγώ τι άλλο χρεώνουν... για να σε παντρέψουν ή για να βαφτίσεις το παιδί σου! Για τα φακελάκια για να έχει λίγο χρώμα η φωνή του παπά να πώ? Γενικά για τα φακελάκια?
Και ακούω δηλώσεις των λουλουδοπωλών...!
"Αίσχος! πάνε ενάντια στα έθιμα", Τι λες ρε φιλαράκι? απο πότε έγινε έθιμο να πληρώνεις μια περιουσία για να βάλεις τα παλιογαρίφαλα γύρω γύρω απο την κολώνα και να τα πληρώσεις και πολύ ακριβότερα απο ενα τρελό βράδυ στου Τερζή (τυχαία επιλογή, βάλτε όποιον Έλληνα τραγουδιάρη-τραγουδιάρα θέλετε εδώ) που τουλάχιστον θα τα ευχαριστηθώ, θα κάνω το κομμάτι μου και που ξέρεις μπορεί να βγάλω και κάνα γκομενάκι!!!
"Δεν γίνεται αυτό... έχουμε υπαλλήλους και οι εταιρίες μας είναι βασισμένες σε αυτά"
ΧΑ! αυτός είναι καλύτερος! Το παραεμπόριο και η ξεφτίλα σε όλο της το μεγαλείο! χάνουμε όλη την ουσία του μυστηρίου και ασχολούμαστε με οτι και στα μπουζούκια... με τα λουλούδια... και όλα αυτά με την ανοχή της εκκλησίας!!! τι να πούνε δλδ και οι τσαγκάριδες! "ΝΙΚΕ και adidas, μην φτιάχνετε παπούτσια γιατί μας πήρατε την δουλειά!" ή οι νεκροθάφτες... να βγάλουν καμια ανακοίνωση... "παρακαλούνται οι καλοί μας οι γιατροί να αφήσουν κανέναν να ψοφήσει, γιατί έχουν πέσει οι δουλειές τελευταία και δεν έχουμε να πληρώσουμε τον "Μήτσο το γρήγορο φτιάρι"!!! "

Μήπως τελικά χάνουμε την ουσία ??? Τι γνώμη έχετε για όλα αυτά ???
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

soydelsur

Δραστήριο μέλος

Η soydelsur αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 573 μηνύματα.
Ε ναι.Απορώ πως ακόμα στην εκκλησία Α.Ε. δεν σκέφτηκαν να κλείνουν πακέτα γάμων για λουλούδια, νυφικά, μπομπονιέρες, μακιγιάζ και χτένισμα ..:hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Founes

Διάσημο μέλος

Ο Founes αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,548 μηνύματα.
...όπως το είπες... Εκκλησία Α.Ε. ...δυστυχώς...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Angie_Ann

Διάσημο μέλος

Η Angie_Ann αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,330 μηνύματα.
Φυσικά και χάνουμε την ουσία.
Η εκκλησία έχει μετατραπεί σε μια γιγάντια επιχείρηση χωρίς ούτε ιερό ούτε όσιο. Μιλάμε για μια τεράστια περιουσία και ελάχιστη φιλανθρωπία. Τι ύποκρισία!
Όμως και ο ίδιος ο γάμος/βάπτιση αποτελεί μια εκδήλωση επιδειξιομανίας στις περισσότερες περιπτώσεις. Είναι πολύ κρίμα αυτό που νοιάζει τις περισσότερες νύφες την ημέρα της παντοτινής τους ένωσης με τον αγαπημένο τους να είναι το αν το μαλλί είναι καλά χτενισμένο ή το αν οι μπονμπιέρες μοιάζουν αρκετά ακριβές.

Τελικά αυτές οι πολύ σημαντικές στιγμές το καλύτερο θα ήταν να γίνουν όσο απλά γίνεται.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

underwater

Περιβόητο μέλος

Η underwater αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4,343 μηνύματα.
Τώρα θα με βρίσετε, αλλά για μένα ο σημαντικότερος λόγος να παντρευτώ σε εκκλησία είναι για το τζέρτζελο.:redface: Ρυζάκια, χαβαλές και νυφικό! Δεν ακολουθώ τον Χριστιανισμό στην καθημερινότητά μου και δεν γουστάρω την εκκλησία. Αλλά τον γάμο τον βλέπω σαν μια γιορτή. Το να βιώσω το μυστήριο δεν με συγκινεί, οπότε αν ισχύσουν αυτά με κόβω να προτιμήσω δημαρχείο και μετά πάρτυ!:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mania

Επιφανές μέλος

Η mania αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 12,949 μηνύματα.
Όταν παντρέυτηκα μου πήρε ο παπάς άπο κάθε κουμπάρα 100 ευρώ έχω 2,άλλα 100 εγώ μου πήραν λευτά άπο τον δίσκο άλλα 100 για την καθαρίστρια, δεν με ένοιαξε ήταν η πιό όμορφη μέρα της ζωής μου, μου ειπε λοιπόν ότι πρέπει να νυστέψω και να πάω την άλλη βδομάδα να πάρω ευχή και να κοινωνίσω, πήγα την μεθεπόμενη άλλα πώς πήγα:mad:
Πρόλαβε να έρθει το βίντεο στο σπίτι πρίν νυστέψω και προσέξαμε στην κάμερα ότι ο παπάς έβαλέ χέρι στο δίσκο την ώρα που μας χερετούσανε, δεν ξέρω πόσα και ούτε θα μάθω, μου πήραν το ποτηρι του κρασιόυ κρύσταλό χειροποίητο απο εμένα την ίδια, ακόμα έχω σημάδια στα χέρια άπο την καφτή σιλικόνη και όμως το έκανα για ΜΕΝΑ όχι για τον παπά. Οταν πήγα ήμουν όλη θυμό όταν κοινόνισα είμουν χαρούμενη για μένα και όσο για τον παπά θα δώσει λόγο εκεί που πρέπει:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Oralee

Τιμώμενο Μέλος

Η Κωνσταντίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 45 ετών και μας γράφει απο Γλυφάδα (Αττική). Έχει γράψει 15,765 μηνύματα.
Τώρα θα με βρίσετε, αλλά για μένα ο σημαντικότερος λόγος να παντρευτώ σε εκκλησία είναι για το τζέρτζελο.:redface: Ρυζάκια, χαβαλές και νυφικό! Δεν ακολουθώ τον Χριστιανισμό στην καθημερινότητά μου και δεν γουστάρω την εκκλησία. Αλλά τον γάμο τον βλέπω σαν μια γιορτή. Το να βιώσω το μυστήριο δεν με συγκινεί, οπότε αν ισχύσουν αυτά με κόβω να προτιμήσω δημαρχείο και μετά πάρτυ!:P

Μια από τα γίδια κι εδώ..

Γενικά πάντως η εκκλησία έχει γίνει εμπόριο και οι παπάδες (εκτός ελάχιστων εξαιρέσεων) είναι μη πω τι είναι! Έχω άκουσει άπειρα παραδείγματα φρίκης.. και λυπάμαι ειλικρινά που κάτι ανθρωπάκια σαν αυτά, έχουν ξεφτιλίσει εντελώς το νόημα του Χριστιανισμού..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

viki_thess

Διακεκριμένο μέλος

Η ΒΑΣΩ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 44 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 7,621 μηνύματα.
αυτοι παιδια ειναι χειροτεροι απο μας...ακομη κι αν κυρητουν το λογο του Θεου...
εγω πριν παντρευτω οταν ετοιμαζαμε τα χαρτια πηγαμε στην ενορια του αντρα μου να παρουμε πιστοποιητικο αγαμιας (:D ετσι λεγεται) του λεμε του παπα εκει ποσο θελετε;μας λεει οτι εχετε ευχαριστηση και η ωρα η καλη. μετα παμε στη δικη μου ενορια και για το ιδιο ακριβως χαρτι ο παπας μας ζητησε 30!!!! ευρω το πιστευετε; κοιταχτηκαμε με τον αντρα μου λεμε πλακα μας κανει...τον ξαναρωταμε και μας λεει σας ειπα...30 ευρω!!! οταν βγηκαμε απ την εκκλησια ο αντρας μου εριξε κατι μπινελικια...δεν τους χωνευει καθολου τους παπαδες...ουτε εγω στην πλειοψηφια τους τετοια που κανουν...λιγοι ειναι αυτοι που αξιζουν σαν παπαδες. εγω ειχα εναν πνευματικο πολυ καλο ανθρωπο ηταν αρχιμανδριτης απ το αγιο ορος συνταξιουχος πια και εμενε στη θεσσαλονικη. πηγαινε σε διαφορα χωρια του λαγκαδα και εκανε λειτουργια παιδια χωρις να παιρνει λεφτα και οσα ζευγαρια παντρεψε οσο ηταν παπας ποτε δεν τους πηρε λεφτα...για μενα αυτος ειναι παπας οχι οι υπολοιποι που σε κοιτανε στην τσεπη και κυκλοφορουν με αμαξι 30.000 ευρω....αυτα τα λεφτα θα μπορουσαν να τα δωσουν για να βοηθησει απορες οικογενειες αλλα ειπαμε...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mania

Επιφανές μέλος

Η mania αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 12,949 μηνύματα.
Βικάκι; στην μία ενορία μας πήραν 50 και στου άντρα μου 90, άστα...:mad:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Founes

Διάσημο μέλος

Ο Founes αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,548 μηνύματα.
κααααλα... πλησιάζει η ώρα που θα βαφτήσουμε την μπεμπα... ας μας πει κανας τραγόπαπας τπτ τέτοιο και τα λέμε... στις ειδήσεις των 8 θα με δείτε.......
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

viki_thess

Διακεκριμένο μέλος

Η ΒΑΣΩ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 44 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 7,621 μηνύματα.
θα γινεις διασημος founes αντε..... :clapup: :clapup: :clapup: να μας πεις ποτε θα πας στα καναλια ομως να κατσουμε να σε δουμε....:D :D :D :D :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ειλικρινής

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Ειλικρινής αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,079 μηνύματα.
Σήμερα έχει συνεδρίαση η Ιερά Σύνοδος...πηγαίνετε κατά Πεντέλη μεριά και μετρήστε μαυρες λιμουζίνες(!)...ξέρετε σαν αυτή που είχε το αφεντικό τους(Χριστός) όταν έμπαινε στα Ιεροσόλυμα!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Founes

Διάσημο μέλος

Ο Founes αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,548 μηνύματα.
ρε γμτ... οσο περνάει ο καιρός, πιστεύω όλο και περισσότερο οτι οι "στοιχιμα" έχουν απόλυτο δίκιο για το τραγουδάκι που έχουν αφηερώσει στον Χριστόδουλο το οποίο βέβαια ισχύει και για τους υπόλοιπους...

Αν κάνω εκπομπή το βραδάκι θα το βάλω να το ακούσετε!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dooo

Διακεκριμένο μέλος

Η dooo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 46 ετών. Έχει γράψει 7,956 μηνύματα.
να πω κι εγώ που θα γίνω νυφούλα σε.....

37 και σήμερα!!!!!
(μη ξεχνιόμαστε)


αν δεν φουσκώσουν τα μυαλά της νύφης (γιατί εκείνης φουσκώνουν, του γαμπρού είναι bulletproof για κάποια παράξενη αιτία), το οικονομικό μπορεί να είναι αρκετά ικανοποιητικό, μετά από πολύύύύύύύ ψάξιμο.
Όλοι όσοι σχετίζονται με τη βιομηχανία γάμου έχουν υπερτιμήσει τα προϊόντα τους και βασίζονται πάρα πολύ στα φουσκωμένα μυαλά της νύφης, και όχι τόσο της εκκλησίας.
Τώρα για το αν θα έπρεπε η εκκλησία να "χρεώνει" τις λειτουργίες της είναι καθαρή εκμετάλλευση των μελών του ποιμνίου. Εκτός κι αν ζηλεύουν που η υπόλοιπη βιομηχανία γάμου (και άλλων τελετών) τα παίρνει χοντρά από τους ενδιαφερόμενους και τους πιάνει το παράπονο γιατί μένουν στην απέξω.

Ας το δούμε λίγο διαφορετικά:
είναι ή δεν είναι οι κληρικοί δημόσιοι υπάλληλοι?
τα παίρνουν ή δε τα παίρνουν οι δημόσιοι υπάλληλοι (να το πω πιο μαλακά, ο μισθός τους είναι χαμηλός οπότε κάθε δωράκι ευπρόσδεκτο)?

το καλύτερο από όλα θα ήταν να είχαν όλοι έναν άμεσο συγγενή παπά ενορίας, τελικά:P

(σαν το έναν γιατρό/δικηγόρο/υδραυλικό/κλπ στο σόι:D )
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Oralee

Τιμώμενο Μέλος

Η Κωνσταντίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 45 ετών και μας γράφει απο Γλυφάδα (Αττική). Έχει γράψει 15,765 μηνύματα.
το καλύτερο από όλα θα ήταν να είχαν όλοι έναν άμεσο συγγενή παπά ενορίας, τελικά:P

Αυτό μη το γελάς καθόλου! Το έχω ζήσει εκ των έσω και έχω ευχαριστηθεί μυστήριο έτσι, αφού δεν υπήρχε άλλη τελετή μετά (ποιος θα την έκανε αφού ο παπάς ερχόταν στο τραπέζι μετά; :D) και υπήρχε μια φοβερή οικειότητα και ένα υπέροχο κλίμα.. Αλλά αυτό με έκανε απλά να εξοργιστώ πιο πολύ γιατί αρνούμαι να δεχτώ πως ακόμα κι εκεί πρέπει να έχεις μέσο!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

io-io

Διάσημο μέλος

Η io-io αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μαθηματικός. Έχει γράψει 2,878 μηνύματα.
εγω πριν παντρευτω οταν ετοιμαζαμε τα χαρτια πηγαμε στην ενορια του αντρα μου να παρουμε πιστοποιητικο αγαμιας (:D ετσι λεγεται) του λεμε του παπα εκει ποσο θελετε;μας λεει οτι εχετε ευχαριστηση και η ωρα η καλη. μετα παμε στη δικη μου ενορια και για το ιδιο ακριβως χαρτι ο παπας μας ζητησε 30!!!! ευρω το πιστευετε; κοιταχτηκαμε με τον αντρα μου λεμε πλακα μας κανει...τον ξαναρωταμε και μας λεει σας ειπα...30 ευρω!!!

Βικάκι; στην μία ενορία μας πήραν 50 και στου άντρα μου 90, άστα...:mad:

Ρε παιδια, οταν λετε σας πηρανε τοσα ευρω, τι ακριβως εννοειτε δηλαδη? Πως σας τα πηρανε? Γιατι τους τα δωσατε? Εγω τουλαχιστον θα τους εστελνα μη σου πω που και θα πηγαινα αλλου. Και στο κατω κατω παρανομοι δεν ειναι να ζητανε λεφτα? Ας μην συντηρουμε αυτες τις καταστασεις. Να ειχατε αρνηθει!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dooo

Διακεκριμένο μέλος

Η dooo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 46 ετών. Έχει γράψει 7,956 μηνύματα.
Να ειχατε αρνηθει!
Και μετά ο παπάς στη καλύτερη θα έβαζε και άλλο μυστήριο πριν το δικό σου (έτσι για να ταλαιπωρηθείς και εσύ και οι καλεσμένοι), και άλλα πολλά που, σίγουρα, δεν θα έστεκαν ως κατηγορίες στο γραφείο παραπόνων της μητρόπολης.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mania

Επιφανές μέλος

Η mania αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 12,949 μηνύματα.
Ρε παιδια, οταν λετε σας πηρανε τοσα ευρω, τι ακριβως εννοειτε δηλαδη? Πως σας τα πηρανε? Γιατι τους τα δωσατε? Εγω τουλαχιστον θα τους εστελνα μη σου πω που και θα πηγαινα αλλου. Και στο κατω κατω παρανομοι δεν ειναι να ζητανε λεφτα? Ας μην συντηρουμε αυτες τις καταστασεις. Να ειχατε αρνηθει!

Και καλά να αρνηθώ για αυτό το χαρτί ξέρεις πότεθα το πάρεις μετά; και δεν ειναι μόνο αυτό δεν παντρέυεσε χωρίς αυτό άρα και δικαστικά να τον πάς δεν θα καταφέρεις τίποτα:(

Τα λευτά απο τον δίσκο που πήρε εμένα τι να τον έκανα; να τρέχω με τους παπάδες σε δικαστήριά;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Founes

Διάσημο μέλος

Ο Founes αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,548 μηνύματα.
Και μετά ο παπάς στη καλύτερη θα έβαζε και άλλο μυστήριο πριν το δικό σου (έτσι για να ταλαιπωρηθείς και εσύ και οι καλεσμένοι), και άλλα πολλά που, σίγουρα, δεν θα έστεκαν ως κατηγορίες στο γραφείο παραπόνων της μητρόπολης.

...σε κάποιο κανάλι της τηλεόρασης όμως???
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

io-io

Διάσημο μέλος

Η io-io αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μαθηματικός. Έχει γράψει 2,878 μηνύματα.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 2 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top