Αγιες μέρες και εξευτελισμός

mania

Επιφανές μέλος

Η mania αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 12,949 μηνύματα.
Το θέμα αυτό ειναι για αυτές τις άγιες μέρες και για τον εξευτελισμό στα κανάλια απο διάφορους κακοπροέρετους που μόνο τέτιες μέρες βρήσκουν να εκφράσουν την όποια κακή γνώμη γύρο απο την θρησκία μας, δεν λέω να μην την πούν άλλα όχι αυτές τις μέρες που κάποιοι κάνουν δυνατές νυστίες και ότι άλλο νοιώθει για να ευχαριστήσει να προσευχηθεί ή να παρακαλέσει στο θεό όπως το νοιώθει.

Απο την στιγμή που πλησ΄΄ιαζει η μεγάλη ευδομάδα όλοι έτρεξαν να πούν ότι δεν υπάρχουν θάυματα, άγιο φώς και πολλά άλλα, με πιο δικαίωμα έρχοντε τώρα; γιατί το κάνουν αυτό σε εμάς που θέλουμε να νοιώσουμε λίγο άνθρωποι; γιάτί να βλέπω λίγο τηλεώραση και να ακούω για απατεωνιές των παπάδων; στο κάτω κάτω άς το συζητήσετε άλλη μέρα άλλες εποχές, δηλαδή η τηλεθέαση ειναι καλύτερη άπο την προσβολή των θείων;

Παρακαλώ δεν θέλω καβγάδες, η θρησκεία ειναι επιλογή του καθενός και οφήλουμε να σεβαστούμε την όποια επιλογή:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

deadhead_pirate

Περιβόητο μέλος

Ο deadhead_pirate αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,774 μηνύματα.
Το θέμα αυτό ειναι για αυτές τις άγιες μέρες και για τον εξευτελισμό στα κανάλια απο διάφορους κακοπροέρετους που μόνο τέτιες μέρες βρήσκουν να εκφράσουν την όποια κακή γνώμη γύρο απο την θρησκία μας, δεν λέω να μην την πούν άλλα όχι αυτές τις μέρες που κάποιοι κάνουν δυνατές νυστίες και ότι άλλο νοιώθει για να ευχαριστήσει να προσευχηθεί ή να παρακαλέσει στο θεό όπως το νοιώθει.

Απο την στιγμή που πλησ΄΄ιαζει η μεγάλη ευδομάδα όλοι έτρεξαν να πούν ότι δεν υπάρχουν θάυματα, άγιο φώς και πολλά άλλα, με πιο δικαίωμα έρχοντε τώρα; γιατί το κάνουν αυτό σε εμάς που θέλουμε να νοιώσουμε λίγο άνθρωποι; γιάτί να βλέπω λίγο τηλεώραση και να ακούω για απατεωνιές των παπάδων; στο κάτω κάτω άς το συζητήσετε άλλη μέρα άλλες εποχές, δηλαδή η τηλεθέαση ειναι καλύτερη άπο την προσβολή των θείων;

Παρακαλώ δεν θέλω καβγάδες, η θρησκεία ειναι επιλογή του καθενός και οφήλουμε να σεβαστούμε την όποια επιλογή:)
Καλά να πάθεις, αφού βλέπεις τηλεόραση.
Δεν έχεις ακόμα καταλάβει οτι μπροστά στην τηλεθέαση και το βωμό του κέρδους, δεν τους σταματάει τίποτα;
Περίμενες κάτι καλύτερο;
Ομως ρε συ Μάνια, δεν πρέπει να σε χαλάει αυτό, ούτε και να σε επηρρεάζει, γιατί ο καθένας σήμερα μπορεί να λέει ό,τι θέλει. Ακόμα κια να λέει οτι δεν υπάρχει Θεός και όλα τα θαύματα είναι απάτες και οτι οι παπάδες είναι απατεώνες.
Σημασία όμως δεν έχει τι λέει. αλλά ποιος είναι αυτός που το λέει.
Αν το ακούσω αυτό,πχ, από κάποιον της τηλεόρασης, δεν θα δώσω καμία σημασία. Ολοι αυτοί σκαρώνουν θέματα, μόνο και μόνο για να τους βλέπουμε, και έπειτα να έχουμε να λέμε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mania

Επιφανές μέλος

Η mania αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 12,949 μηνύματα.
Καλά να πάθεις, αφού βλέπεις τηλεόραση.
Δεν έχεις ακόμα καταλάβει οτι μπροστά στην τηλεθέαση και το βωμό του κέρδους, δεν τους σταματάει τίποτα;
Περίμενες κάτι καλύτερο;
Ομως ρε συ Μάνια, δεν πρέπει να σε χαλάει αυτό, ούτε και να σε επηρρεάζει, γιατί ο καθένας σήμερα μπορεί να λέει ό,τι θέλει. Ακόμα κια να λέει οτι δεν υπάρχει Θεός και όλα τα θαύματα είναι απάτες και οτι οι παπάδες είναι απατεώνες.
Σημασία όμως δεν έχει τι λέει. αλλά ποιος είναι αυτός που το λέει.
Αν το ακούσω αυτό,πχ, από κάποιον της τηλεόρασης, δεν θα δώσω καμία σημασία. Ολοι αυτοί σκαρώνουν θέματα, μόνο και μόνο για να τους βλέπουμε, και έπειτα να έχουμε να λέμε.


Σε καταλαβένω απόλοιτα απλά σήμερα ας πούμε έλεγε η κοπέλα την εμπειρία της απο το άγιο φώς και τί είδε και ήθελα πραγματικά να το ακούσω και πετάγετε ο άλλος και λέει
-ντάξει καλή ηθοποιος ειναι....εκείνη την στιγμή τους σιχάθηκα πραγματικά, σχολίασε το άλλα μην το κρίνεις, πάντος το καλό με μένα ειναι ότι δεν επιρεάζομαι απλά τσατήζομαι που διαλέγουν πάντα τις λάθος μέρες για να τα κάνουν:(
Θέλω να ηρεμήσω ράδιο δεν ακούω μεγάλη ευδομάδα, θρήλερ δεν βλέπω, άρα μια τηλεώραση βλέπω απλά για να υπάρχει και αντί να με ηρεμεί με τσατίζει:mad:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

soydelsur

Δραστήριο μέλος

Η soydelsur αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 573 μηνύματα.
Στο off mania μου την TV και έχεις ησυχάσει.:)
Και στο ραδιόφωνο σίγουρα θα βρείς σταθμούς με κλασική μουσική, εκκλησιαστική, κάτι να ηρεμήσεις και να ταιριάζει στο κλίμα των ημερών ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

deadhead_pirate

Περιβόητο μέλος

Ο deadhead_pirate αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,774 μηνύματα.
Σε καταλαβένω απόλοιτα απλά σήμερα ας πούμε έλεγε η κοπέλα την εμπειρία της απο το άγιο φώς και τί είδε και ήθελα πραγματικά να το ακούσω και πετάγετε ο άλλος και λέει
-ντάξει καλή ηθοποιος ειναι....εκείνη την στιγμή τους σιχάθηκα πραγματικά, σχολίασε το άλλα μην το κρίνεις, πάντος το καλό με μένα ειναι ότι δεν επιρεάζομαι απλά τσατήζομαι που διαλέγουν πάντα τις λάθος μέρες για να τα κάνουν:(
Θέλω να ηρεμήσω ράδιο δεν ακούω μεγάλη ευδομάδα, θρήλερ δεν βλέπω, άρα μια τηλεώραση βλέπω απλά για να υπάρχει και αντί να με ηρεμεί με τσατίζει:mad:
Το έχουμε ξανασυζητήσει αυτό αν θυμάσαι.
Αφού δεν έχεις άλλη επιλογή, επέλεξε τουλάχιστον να παρακολουθείς προγράμματα, χωρίς την ζωντανή παρουσία διαφόρων τηλεκαλικάντζαρων.
Δηλαδή, ταινίες, ντοκυμανταίρ, αφιερώματα, κινούμενα σχέδια.... ή ακόμα καλύτερα πάρε κανένα dvd.:)

Στο off mania μου την TV και έχεις ησυχάσει.:)
Και στο ραδιόφωνο σίγουρα θα βρείς σταθμούς με κλασική μουσική, εκκλησιαστική, κάτι να ηρεμήσεις και να ταιριάζει στο κλίμα των ημερών ;)
Eγώ δεν έχω καθόλου και είμαι πολύ ευτυχισμένος γι αυτό.:) :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

nikolas17

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,894 μηνύματα.
Το θέμα αυτό ειναι για αυτές τις άγιες μέρες και για τον εξευτελισμό στα κανάλια απο διάφορους κακοπροέρετους που μόνο τέτιες μέρες βρήσκουν να εκφράσουν την όποια κακή γνώμη γύρο απο την θρησκία μας, δεν λέω να μην την πούν άλλα όχι αυτές τις μέρες που κάποιοι κάνουν δυνατές νυστίες και ότι άλλο νοιώθει για να ευχαριστήσει να προσευχηθεί ή να παρακαλέσει στο θεό όπως το νοιώθει.
Μάνια μου πρέπει να καταλάβεις ότι δεν είναι πάντα επιλογή των ανθρώπων αυτών πότε θα βγούνε στην τηλεόραση! Τα διάφορα τηλεοπτικά κανάλια, εκμεταλλευόμενα τις ημέρες κοντά στο πάσχα, και θέλοντας να επιτύχουν υψηλά ποσοστά τηλεθέασης, επικεντρώνονται στο συγκεκριμένο φλέγων θέμα, που θα τους δώσει μεγάλα ποσοστά τηλεθέασης...

Απο την στιγμή που πλησ΄΄ιαζει η μεγάλη ευδομάδα όλοι έτρεξαν να πούν ότι δεν υπάρχουν θάυματα, άγιο φώς και πολλά άλλα, με πιο δικαίωμα έρχοντε τώρα;
Για να απαντήσω με μια ερώτηση, με ποιό δικαίωμα τους απαγορεύεσεις εσύ να τα λένε την συγκεκριμένη περίοδο;;)

γιατί το κάνουν αυτό σε εμάς που θέλουμε να νιώσουμε λίγο άνθρωποι; γιατί να βλέπω λίγο τηλεόραση και να ακούω για απατεωνιές των παπάδων; στο κάτω κάτω άς το συζητήσετε άλλη μέρα άλλες εποχές, δηλαδή η τηλεθέαση ειναι καλύτερη άπο την προσβολή των θείων;
Δηλαδή χωρίς την θρησκεία δεν νιώθεις άνθρωπος? Όταν βλέπεις τηλεόραση, δεν έχει δικαίωμα επιλογής του ποιού καναλιού θα δείς?
Εφόσον δεν περιορίζει την ελευθερία σου, γιατί να μην το συζητάμε τέτοιες μέρες?:)

Αυτά προς το παρών

ΠιΕς1 : Άργησα λίγο να απαντήσω γιατί κάτι έτυχε ενδιάμεσα
ΠιΕς2 : Δες την υπογραφή της μισελίνι:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mania

Επιφανές μέλος

Η mania αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 12,949 μηνύματα.
Για να απαντήσω με μια ερώτηση, με ποιό δικαίωμα τους απαγορεύεσεις εσύ να τα λένε την συγκεκριμένη περίοδο;;)

Δηλαδή χωρίς την θρησκεία δεν νιώθεις άνθρωπος? Όταν βλέπεις τηλεόραση, δεν έχει δικαίωμα επιλογής του ποιού καναλιού θα δείς?
Εφόσον δεν περιορίζει την ελευθερία σου, γιατί να μην το συζητάμε τέτοιες μέρες?:)

Αυτά προς το παρών

ΠιΕς1 : Άργησα λίγο να απαντήσω γιατί κάτι έτυχε ενδιάμεσα
ΠιΕς2 : Δες την υπογραφή της μισελίνι:D


Πρώτον δεν απαγόρεψα κάτι απλά άν εμείς λεγαμε στις δικές τους άγιες μέρες βλακίες για τον δικό τους θεο τι θα έκαναν;;;:hmm:


Νικόλα μου όλα τα κανάλια τα ίδια δίχνουν άλλοι με το φώς άλλοι με τα θάυματα άλλοι με την εκλησία....

Ανθρωπος νοιώθεις γιατί άν πραγματικά πιστέυεις αυτές οι μέρες ειναι που μας δίχνουν τι αμαρτίες κάνουμε και νοιώθουμε θλήψη για τον θάνατο Εκεινου και για το ότι τελικά δεν πρόκειτε να σταματήσουμε τα κακά που κάνουμε;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ειλικρινής

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Ειλικρινής αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,079 μηνύματα.
κάποιοι κάνουν δυνατές νυστίες
για απατεωνιές των παπάδων;
Αφού συμφωνήσω με αυτούς που λένε ότι είναι απλό.μην τα βλέπεις αλλά κι αφού σε ρωτήσω γιατί το αναφέρεις εδώ αφού θες να παραμείνεις "γαλήνια" για να νοιώσεις άνθρωπος (αυτό πάλι δεν το κατάλαβα)...να σου πω τι με πείραξε πιο πολύ εμένα από όλα αυτά που οι σκεπτικιστές από καιρού εις καιρόν αναφέρουν?(Όχι πως έχουν άδικο)!
Βγήκε μια είδηση για έναν λογαριασμό δείπνου που παρέθεσε στις 25 Μαρτίου ο Παρασκευαίδης (κατά κόσμον Αρχιεπίσκοπος) και που ήταν εξωφρενικός!
7500 ευρά για ένα δείπνο,που ήταν λιτό (κατά δήλωση της Αρχιεπισκοπής) αφού συμπεριελάμβανε απλά,φιλέτο με σως μελιτζάνας και σαλάτα εποχής!
Και αφού ΟΛΟΙ ασχολήθηκαν με το ύψος του ποσού που στοίχισε ΚΑΝΕΙΣ δεν ασχολήθηκε με το δογματικό του θέματος!'
Δηλαδή,ότι οι μαυρορασοφόροι έτρωγαν ΚΡΕΑΣ εν μέσω Σαρακοστής!!!!

ΚΙ ΕΣΥ...ΝΗΣΤΕΥΕΙΣ!:confused:

Θά'πρεπε δλδ να βάλεις στον τίτλο "Άγιες μέρες και αυτοεξευτελισμός (των παπάδων)"!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Αν αυτά που λένε είναι αλήθεια, δεν πρέπει να τα πουν επειδή είναι μεγάλη εβδομάδα; Δηλαδή εκούσια επιλέγετε να εθελοτυφλείτε; (αν θεωρήσουμε οτι είναι αλήθεια, οκ; )
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mania

Επιφανές μέλος

Η mania αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 12,949 μηνύματα.
Αν αυτά που λένε είναι αλήθεια, δεν πρέπει να τα πουν επειδή είναι μεγάλη εβδομάδα; Δηλαδή εκούσια επιλέγετε να εθελοτυφλείτε; (αν θεωρήσουμε οτι είναι αλήθεια, οκ; )


Ας ειναι δεν με νοιάζει εμένα αυτό που με φρικάρει έναι ότι δεν σέβοντε τίποτα, εμείς νοχλήσαμε ποτέ τους μοαμεθανούς; τους μουσουλμάνους; τους άθεους; όχι εκίνοι γιατί μπένουν τέτοιες μέρες και βλασφυμούν τα πιστέυω μας; εξάλου ας δώσω λευτά δεν με νοιάζει άς φάνε όσα θέλουν οι παπάδες πάλι δεν με ενδιαφέρει άς πούν για κίνους άλλα όχι τις μέρες που υποτήθετε ότι οι άνθρωποι κυνονάνε και προσπαθούν να βρούν λίγη συντροφιά σε αυτό το παλιόκουτο, έβλεπά σήμερα αυτά που έλεγε ο πειρατής κεινούμενα σχέδεια μόνο και μόνο να μην δώ κανέναν τους..

Δηλαδή,ότι οι μαυρορασοφόροι έτρωγαν ΚΡΕΑΣ εν μέσω Σαρακοστής!!!!

ΚΙ ΕΣΥ...ΝΗΣΤΕΥΕΙΣ!:confused:

τώρα ειληκρινή πάμε σε μια άλλη συζήτηση θυμάστε που λέγαμε ότι η ελλάδα πάει χάλια γιατί ότι κάνουν κάνουμε; αυτό μου λές τώρα επιδή αυτοί ειναι συχαμένοι να το κάνω και εγώ;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
εμείς νοχλήσαμε ποτέ τους μοαμεθανούς; τους μουσουλμάνους; τους άθεους;

Ττην όποια κακή γνώμη γύρο απο την θρησκία μας

Μόνο και μόνο που γενικεύεις λέγοντας "η θρησκεία μας" εμένα σαν άθεη με προσβάλλει. Και ναι, ενοχλείτε πολύ τους άθεους όταν:
  • Μας αναγκάζετε να υποστούμε την ηχορρύπανση απο τις καμπάνες της εκκλησίας σας
  • Μας κάνετε πλύση εγκεφάλου στο σχολείο για να ασπαστούμε τη θρησκεία σας (και μην μου πεις για εξαίρεση απο το μάθημα των θρησκευτικών διότι πρώτον αν ο γονιός είναι χριστιανός δεν υπάρχει περίπτωση να το επιτρέψει και δεύτερον δεν θέλω να σκεφτώ πως θα το αντιμετωπίσουν τα υπόλοιπα "καλά χριστιανόπουλα")
  • Οι εκπρόσωποι της θρησκείας σας επεμβαίνουν στις υποθέσεις του κράτους, οι οποίες επηρεάζουν και εμάς τους άθεους
  • Δεν υπάρχει στην Ελλάδα πολιτική ταφή ούτε καύση των νεκρών
  • Ο ρομαντικός γάμος έχει γίνει συνώνυμο του χριστιανικού γάμου, δεν μπορείς να κάνεις μια τελετή γάμου ουδέτερη θρησκευτικά, είτε πρέπει να είναι χριστιανική, είτε ξερές υπογραφές στο δημαρχείο
  • Υπάρχει αρκετός ρατσισμός απέναντι στους άθεους. Ο χριστιανός δεν θεωρείτε κακό να δηλώνει την πίστη του, ο άθεος αν το κάνει το κάνει για "επίδειξη"
  • Μας βαφτίζετε χριστιανούς πριν καλά καλά καταλάβουμε τι σημαίνει η λέξη θρησκεία
Κατα τα άλλα, όχι δεν ενοχλείτε καθόόοοολου τους άθεους :rolleyes:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ειλικρινής

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Ειλικρινής αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,079 μηνύματα.
τώρα ειληκρινή πάμε σε μια άλλη συζήτηση θυμάστε που λέγαμε ότι η ελλάδα πάει χάλια γιατί ότι κάνουν κάνουμε; αυτό μου λές τώρα επιδή αυτοί ειναι συχαμένοι να το κάνω και εγώ;

Αυτό που σου λέω (με βάση τον τίτλο σου) είναι ότι πιο πολύ κακό σου κάνει (η θάπρεπε να σου κάνει) ο αυτοεξεφτελισμός και όχι το τι λένε οι σκεπτικιστές!

Όσο γι'αυτό...
εμείς νοχλήσαμε ποτέ τους μοαμεθανούς; τους μουσουλμάνους; τους άθεους;
...δεν θα το συζητήσω καθόλου!:whistle:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

deadhead_pirate

Περιβόητο μέλος

Ο deadhead_pirate αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,774 μηνύματα.
Αν ήταν Μάνια μου να κάνουμε ότι κάνουν οι παπάδες ως ένδειξη πίστης, θα το βουλιάξουμε το καράβι.
Εχόυν δει τόοοοσα τα μάτια μου, που ούτε να τα σκέφτομαι δεν θέλω......:mad:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mania

Επιφανές μέλος

Η mania αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 12,949 μηνύματα.
Αυτό που σου λέω (με βάση τον τίτλο σου) είναι ότι πιο πολύ κακό σου κάνει (η θάπρεπε να σου κάνει) ο αυτοεξεφτελισμός και όχι το τι λένε οι σκεπτικιστές!

Όσο γι'αυτό...

...δεν θα το συζητήσω καθόλου!:whistle:

Βγήκαμε ποτέ εμείς τις άγιες μέρες των μουσουλμάνους και τους λέμε γιατι δεν τρώς γουρούνι; ή να προσπαθήσαμε στα κανάλια να τους πούμε ότι ειναι όλα ψέυτηκα αυτά που πιστέυουν; όχι άν τους το λέγαμε θα μας σκώτοναν να εισαι σίγουρός για αυτό.

Ο εξευτελισμός ειναι γνωστός άλλα το θέμα ειναι ότι αυτές οι μέρες για κάποιους ειναι πολλύ συμαντικό να ξεχνανε αυτούς και να μένουν σε αυτό που πιστέβουν, οι σκεπτικιστές καλά κάνουν και τα λένε άλλα γιατί τώρα;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

deadhead_pirate

Περιβόητο μέλος

Ο deadhead_pirate αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,774 μηνύματα.
Μόνο και μόνο που γενικεύεις λέγοντας "η θρησκεία μας" εμένα σαν άθεη με προσβάλλει. Και ναι, ενοχλείτε πολύ τους άθεους όταν:
  • Δεν υπάρχει στην Ελλάδα πολιτική ταφή ούτε καύση των νεκρών
Προφανώς όταν λέει "η θρησκεία μας" αναφέρεται σε όσους ασπάζονται το χριστιανισμό και όχι σε όλο τον κόσμο.:)
Υπάρχει πολιτική κηδεία.:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mania

Επιφανές μέλος

Η mania αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 12,949 μηνύματα.
Αν ήταν Μάνια μου να κάνουμε ότι κάνουν οι παπάδες ως ένδειξη πίστης, θα το βουλιάξουμε το καράβι.
Εχόυν δει τόοοοσα τα μάτια μου, που ούτε να τα σκέφτομαι δεν θέλω......:mad:

Δέν με αφορά η θρεισκία σου άλλα ότι και να πιστέυεις όταν έχεις 40 μέρες στις 365 που θές να είσαι ψυχή και σώμα σε αυτό και βγαίνουν κάποιοι επίσεις αυτές τις 365 μέρες να μηλάνε και να σκέπτοντε μόνο τις 40 που θές να αφοσιωθείς δεν σπάζεσε;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

deadhead_pirate

Περιβόητο μέλος

Ο deadhead_pirate αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,774 μηνύματα.
Δέν με αφορά η θρεισκία σου άλλα ότι και να πιστέυεις όταν έχεις 40 μέρες στις 365 που θές να είσαι ψυχή και σώμα σε αυτό και βγαίνουν κάποιοι επίσεις αυτές τις 365 μέρες να μηλάνε και να σκέπτοντε μόνο τις 40 που θές να αφοσιωθείς δεν σπάζεσε;
Εγώ προσωπικά όχι, γιατί η πίστη μου είναι αρκετά ισχυρή ωστέ να μην μπορεί να κλονιστεί από το ό,τι λέει ο οποιοσδήποτε.:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mania

Επιφανές μέλος

Η mania αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 12,949 μηνύματα.
Εγώ προσωπικά όχι, γιατί η πίστη μου είναι αρκετά ισχυρή ωστέ να μην μπορεί να κλονιστεί από το ό,τι λέει ο οποιοσδήποτε.:)


Ούτε η δική μου κλονίζετε απλά δεν αντέχω τον εξευτελισμό των θείων πές ότι θές για παπάδες άλλα όχι τώρα όχι αυτή την στιγμή:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ειλικρινής

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Ειλικρινής αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,079 μηνύματα.
Δέν με αφορά η θρεισκία σου άλλα ότι και να πιστέυεις όταν έχεις 40 μέρες στις 365 που θές να είσαι ψυχή και σώμα σε αυτό και βγαίνουν κάποιοι επίσεις αυτές τις 365 μέρες να μηλάνε και να σκέπτοντε μόνο τις 40 που θές να αφοσιωθείς δεν σπάζεσε;

Εκτός του ότι θα μπορούσα να σου απαντήσω...κι εσείς γιατί μου τη σπάτε τις υπόλοιπες 325:)...να σου πω ότι αν νοιώθεις χριστιανή 40 μέρες το χρόνο ΔΕΝ είσαι καλή χριστιανή!:)

Οι "καλοί" χριστιανοί νηστεύουν πάνω από 200 μέρες το χρόνο και είναι ευλαβείς ΟΛΕΣ τις 365!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mania

Επιφανές μέλος

Η mania αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 12,949 μηνύματα.
Μόνο και μόνο που γενικεύεις λέγοντας "η θρησκεία μας" εμένα σαν άθεη με προσβάλλει. Και ναι, ενοχλείτε πολύ τους άθεους όταν:
  • Μας αναγκάζετε να υποστούμε την ηχορρύπανση απο τις καμπάνες της εκκλησίας σας
  • Μας κάνετε πλύση εγκεφάλου στο σχολείο για να ασπαστούμε τη θρησκεία σας (και μην μου πεις για εξαίρεση απο το μάθημα των θρησκευτικών διότι πρώτον αν ο γονιός είναι χριστιανός δεν υπάρχει περίπτωση να το επιτρέψει και δεύτερον δεν θέλω να σκεφτώ πως θα το αντιμετωπίσουν τα υπόλοιπα "καλά χριστιανόπουλα")
  • Οι εκπρόσωποι της θρησκείας σας επεμβαίνουν στις υποθέσεις του κράτους, οι οποίες επηρεάζουν και εμάς τους άθεους
  • Δεν υπάρχει στην Ελλάδα πολιτική ταφή ούτε καύση των νεκρών
  • Ο ρομαντικός γάμος έχει γίνει συνώνυμο του χριστιανικού γάμου, δεν μπορείς να κάνεις μια τελετή γάμου ουδέτερη θρησκευτικά, είτε πρέπει να είναι χριστιανική, είτε ξερές υπογραφές στο δημαρχείο
  • Υπάρχει αρκετός ρατσισμός απέναντι στους άθεους. Ο χριστιανός δεν θεωρείτε κακό να δηλώνει την πίστη του, ο άθεος αν το κάνει το κάνει για "επίδειξη"
  • Μας βαφτίζετε χριστιανούς πριν καλά καλά καταλάβουμε τι σημαίνει η λέξη θρησκεία
Κατα τα άλλα, όχι δεν ενοχλείτε καθόόοοολου τους άθεους :rolleyes:


Συγνώμη τώρα είδα το πόστ σου, δεν ήθελα να σε προσβάλω, δεν έχω καμία τέτοια πρόθεση ήταν ασινέσθητο.

Όσο για τα υπόλοιπα δεν κατάλαβα αυτό με τον ρατσισμό, πρώτη φορά ακούω να σε κρίνουν επιδή εισαι άθεος:confused:

Εγώ τουλάχιστόν δεν θα προσβαλά ποτέ έναν άνθρωπο για αυτό που πιστέυει και ένας καλός χριστιάνός δεν κατακρίνει τους άθεους γιατί απλά ο ήδιος ο θεός μου( το λέω για να μην επαναληυθεί το ίδιο λάθος) λέει πώς οι άνθρωποι έχουν επιλογές και μου λέει πώς ΠΡΕΠΕΙ να μαθένουμε για τους άλους που πιστέυουν διάφορά ή άκομα κιαν δεν πιστέυουν, πραγματικά τώρα΄άυτοι που είναι ρατσιστές δεν ειναι και σωστοί για μένα, αυτό να το ξέρεις, δεν θα ήθελα με τ΄ποτα να ενοχλήσω ανθρώπους που έχουν κάποια πιστέυω γιααυτό δεν μπορώ αυτούς που κρίνουν τα δικά μου;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 7 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top