Ρατσισμός & Έλληνες

love_angel

Επιφανές μέλος

Η vik-vik! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών, επαγγέλεται Ηθοποιός και μας γράφει απο Αρφαρά (Μεσσηνία). Έχει γράψει 11,721 μηνύματα.
Ή όταν η κολλητή φίλη της κόρης σου, εκείνη στης οποίας το σπίτι θα κοιμάται στα καθιερωμένα εφηβικά "sleep-overs", εκείνη με την οποία θα μοιράζεται τα μυστικά της και θα υπάρχει σαφής αλληλοεπιρροή θα είναι Αλβανίδα και εσύ θα αισθάνεσαι την ίδια ασφάλεια με το να ήταν ομοεθνής σου.

η κολλητη μου σε ολα τα σχολικα μου χρονια ηταν απο την αλβανια! οι γονεις μου συμπαθουν υπερβολικα τους γονεις της και γενικοτερα ολη την οικογενεια και εκεινοι το ιδιο! σε διακοπες την ειχαμε παρει μαλιστα μαζι ενα καλοκαιρι, και εμενα με ειχαν προσκαλεσει για διακοπες στην αλβανια καθως εχουν σπιτι σε τουριστικη περιοχη! :P

πραγματικα ειναι απειρες οι φορες που εχω κοιμηθει στο σπιτι τους και εκεινη στο δικο μου! οταν μαλιστα καναμε ανακαινιση το 2003 στο σπιτι μας μαντεψε ποιοι με φιλοξενουσαν! :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

underwater

Περιβόητο μέλος

Η underwater αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4,343 μηνύματα.
το οτι το ελληνικο κρατος ειναι ηλιθιο δεν ειναι κατι καινουριο. το προβλημα ομως εχει ως αφετηρια το γεγονος οτι περνανε τα συνορα χωρις να εχουν την απαραιτητη αδεια. δεν θα παω κρυφα σε μια ξενη χωρα, θα απαιτω χαρτια (κατι το οποιο ηξερα απο την αρχη πως δε δικαιουμουν αφου δε μου εδωσαν εξαρχης) και μετα επειδη το ξενο κρατος δε με φροντιζει (λες και ειναι υποχρεωμενο) θα κλεβω και θα αλωνιζω σε γκετα και οι πολιτες της χωρας θα φοβουνται να περασουν απο το κεντρο της χωρας τους! επισης σε περιπτωση που συναντησω καποιον ντοπιο εκει θα μου ειναι τεραστια εκπληξη καθως ολους τους ντοπιους θα τους εχουμε να μας φοβουνται!

Δε νομίζω ότι η πλειοψηφία τους απαιτεί χαρτιά. Έχεις μιλήσει με πολλούς και σου το είπαν;

τι σχεση εχω εγω με χρυσαυγιτες?:worry:
Είπα εγώ ότι έχεις σχέση με τους χρυσαυγίτες;

ολοι για να φυγουν ερχονται και οσο πανε αυξανονται
Νομίζω ότι σου εξήγησα αρκετά αναλυτικά τους λόγους που το παραπάνω συμβαίνει. Αν αμφιβάλλεις για τα λεγόμενά μου (που δεν θα έπρεπε επειδή έχω ψάξει πολύ το ζήτημα) μπορείς να το ψάξεις και μόνη σου από το να πετάς έτσι απλά φράσεις-κλισέ.
εχοντας πολυ καλη παιδικη φιλη αλβανιδα, αποσο γνωριζω μεγαλα κυματα μεταναστων απο την αλβανια ηρθαν το 90 που ανοιξαν οι φυλακες τους και προφανως δεν ηρθαν και οι καλυτεροι ανθρωποι στη χωρα μας. λογικο αρα να υπαρχουν αντιδρασεις. οσοι ξεχωρισαν με τη συμπεριφορα τους φανηκε.
Επειδή εγώ πήγαινα Δημοτικό όταν είχαν έρθει οι Αλβανοί θυμάμαι αρκετά το δούλεμα και το βρισίδι που έτρωγαν τα Αλβανάκια από μερίδα Ελλήνων συμμαθητών. Και μιλάμε για παιδάκια, όχι για φυλακόβιους και λοιπά. Νομίζω ότι το να αναφερόμαστε σε εκείνη την περίοδο μιλώντας για "ρατσισμό που δημιουργήθηκε λόγω των Αλβανών βαρυποινιτών" είναι έμμεσος τρόπος να δικαιολογήσουμε στους εαυτούς μας παλιές μας συμπεριφορές για τις οποίες δεν είμαστε περήφανοι. Η αλήθεια είναι ότι ο ρατσισμός προς τους Αλβανούς υπήρχε επειδή ήταν Αλβανοί, και όχι επειδή ορισμένοι το είχαν σκάσει από τις φυλακές. Άλλωστε τα "αστεία" προς τα Αλβανάκια στο σχολείο δεν εστιάζονταν στην "βίαιη συμπεριφορά" τους, αλλά στην "κατωτερότητά" τους, πνευματική, εμφανισιακή και λοιπά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

love_angel

Επιφανές μέλος

Η vik-vik! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών, επαγγέλεται Ηθοποιός και μας γράφει απο Αρφαρά (Μεσσηνία). Έχει γράψει 11,721 μηνύματα.
Δε νομίζω ότι η πλειοψηφία τους απαιτεί χαρτιά. Έχεις μιλήσει με πολλούς και σου το είπαν;
αν δεν εχεις χαρτια σε μια χωρα δεν εχεις δικαιωμα και να μεινεις σε αυτην.




Επειδή εγώ πήγαινα Δημοτικό όταν είχαν έρθει οι Αλβανοί θυμάμαι αρκετά το δούλεμα και το βρισίδι που έτρωγαν τα Αλβανάκια από μερίδα Ελλήνων συμμαθητών. Και μιλάμε για παιδάκια, όχι για φυλακόβιους και λοιπά. Νομίζω ότι το να αναφερόμαστε σε εκείνη την περίοδο μιλώντας για "ρατσισμό που δημιουργήθηκε λόγω των Αλβανών βαρυποινιτών" είναι έμμεσος τρόπος να δικαιολογήσουμε στους εαυτούς μας παλιές μας συμπεριφορές για τις οποίες δεν είμαστε περήφανοι. Η αλήθεια είναι ότι ο ρατσισμός προς τους Αλβανούς υπήρχε επειδή ήταν Αλβανοί, και όχι επειδή ορισμένοι το είχαν σκάσει από τις φυλακές. Άλλωστε τα "αστεία" προς τα Αλβανάκια στο σχολείο δεν εστιάζονταν στην "βίαιη συμπεριφορά" τους, αλλά στην "κατωτερότητά" τους, πνευματική, εμφανισιακή και λοιπά.

το 96 που πηγαινα πρωτη δημοτικου ειχαμε 4-5 παιδακια που ηταν απο αλβανια και ποτε κανεις μας δε τους κοροιδεψε ημασταν ολοι φιλοι μαζι τους! μαλιστα σε ενα κοριτσακι που δεν ειχε καθολου λεφτα ειχαν μαζεψει οι γονεις ενα σεβαστο χρηματικο ποσο και της πηραν καποιο δωρο!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

underwater

Περιβόητο μέλος

Η underwater αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4,343 μηνύματα.
η κολλητη μου σε ολα τα σχολικα μου χρονια ηταν απο την αλβανια! οι γονεις μου συμπαθουν υπερβολικα τους γονεις της και γενικοτερα ολη την οικογενεια και εκεινοι το ιδιο! σε διακοπες την ειχαμε παρει μαλιστα μαζι ενα καλοκαιρι, και εμενα με ειχαν προσκαλεσει για διακοπες στην αλβανια καθως εχουν σπιτι σε τουριστικη περιοχη! :P

πραγματικα ειναι απειρες οι φορες που εχω κοιμηθει στο σπιτι τους και εκεινη στο δικο μου! οταν μαλιστα καναμε ανακαινιση το 2003 στο σπιτι μας μαντεψε ποιοι με φιλοξενουσαν! :P

Το 3ο πρόσωπο δεν αναφερόταν σαφώς σε εσένα (και τα ερωτήματα ήταν θεωρητικά, δεν περίμενα να μου απαντήσει κάποιος συγκεκριμένα, αλλά περισσότερο να σκεφτεί πώς θα αντιδρούσε σε τέτοιου είδους περιπτώσεις). Χαίρομαι για την άμεση απάντησή σου βέβαια, μολαταύτα ήταν μονομερής.:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

underwater

Περιβόητο μέλος

Η underwater αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4,343 μηνύματα.
το 96 που πηγαινα πρωτη δημοτικου ειχαμε 4-5 παιδακια που ηταν απο αλβανια και ποτε κανεις μας δε τους κοροιδεψε ημασταν ολοι φιλοι μαζι τους! μαλιστα σε ενα κοριτσακι που δεν ειχε καθολου λεφτα ειχαν μαζεψει οι γονεις ενα σεβαστο χρηματικο ποσο και της πηραν καποιο δωρο!

Χαίρομαι, αλλά δεν μου λες κάτι καινούριο. Μήπως να αναφέρει και η 9χρονη βαφτιστήρα της μαμάς μου για το ότι εν έτει 2011 δεν κοροϊδεύουν τα Αλβανάκια στο σχολείο; Εγώ μίλησα για παλαιότερες εποχές, όταν είχαν πρωτοέρθει οι Αλβανοί (1989-1990). Και τότε τα χλεύαζαν, τα κορόιδευαν (εννοείται δεν το έκαναν όλα τα παιδιά, αλλά μερίδα τους) και το να σε πει κάποιος "Αλβανό" θεωρούταν μεγάλη προσβολή. Τι να κάνουμε, έτσι ήταν!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rempeskes

Επιφανές μέλος

Ο Rempeskes αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Hair stylist. Έχει γράψει 8,045 μηνύματα.
Η λέξη γκέττο δε δέχεται πληθυντικό.



λολ... γουατέβα. Λοιπόν παλικάρια μου,
είμαστε ρατσιστές.

Γιατί μπήκαμε στην Πολυπολιτισμικότητα του 21ου αιώνα με τα τσαρούχια του 19ου.

Ο μόνος τρόπος να βελτιωθεί η κατάσταση, είναι

α) Να μας στείλουν όλους μετανάστες.

β) Να ζήσουμε με τους "ξένους" αρκετά ώστε να συνηθίσουμε το γεγονός
πως κάποιοι πλούτισαν από το εμπόριο αυτών των ανθρώπων.

Θα μου πείτε, εδώ κάποιοι πλούτισαν στις δικές μας πλάτες, όσο εμείς κουνούσαμε πλαστικές σημαίες :P
Τελικά, δε μας χωρίζουν τόσα πολλά από τους Μετανάστες...
(Εκτός από το ότι, εμείς δεν έχουμε άλλο μέρος να γυρίσουμε να σωθούμε:P)


Βέβαια εδώ δεν χωνεύουμε ο ένας τον άλλο,
θα χωνέψουμε τους μαύρους και τους κίτρινους; :P


υγ. πω πω είμαι ρατσιστής. :(
πιστεύω ότι ο σύγχρονος Έλλην θέλει κλωτσιές.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
Βέβαια εδώ δεν χωνεύουμε ο ένας τον άλλο,
θα χωνέψουμε τους μαύρους και τους κίτρινους; :P
ποσο αληθεια λες..

εδω υπαρχει ρατσισμος και πολεμος σε μενα πχ οταν ηρθα μικρος σε ενα χωριο και εζησα..

καθε μικρη κοινωνια ή καστα κανει κοντρα για να μπει καποιος νεος και αγνωστος μεσα..

ακομα και στα ζωα..κατι καινουρια γατακια που ειχαν ερθει στην αυλη μου,,φαγανε αρκετη απομονωση απο τις υπολοιπες γατες μεχρι να τα δεχτουν στην παρεα..και να φανε μαζι τους


το αρρωστο ειναι οταν εχουμε ξυλο και κυριως θανατους φονους απο ακραια αντιθεση..οπως με τους πλαβους ακροδεξιους ακροαριστερους κλπ..

εκει η φυσικη ταση δυσπιστιας γινεται αυτοκαταστροφικη για την κοινωνια και πρεπει να ελεγχεται,,και να σταματαει..


We Are Not Really Germans'

New Study Looks at Challenges Faced by Germany's Muslims


By Sheila Lalwani in Berlin

dpa​
Many women in Germany who wear the headscarf say they experience barriers to employment, according to a new survey published by the Open Society Institute.



It's no secret that many immigrants have a hard time in Germany. A new study has found that women wearing headscarves have a particularly hard time on the job market and a quarter of those with Turkish backgrounds face discrimination when looking for work.


It is early afternoon at Internet Treffpunkt, a convenience store in Kreuzberg, a neighborhood in Berlin that is home to many Turks and other minorities. Hedi Dashti, the store's proprietor, is busy. One customer hands over her parcel to send through his DHL counter. Another customer buys cigarettes. The door swings open, ushering in the blustery winter wind, and a third customer waves hello.


Dashti -- an immigrant from Iraq who fled to Germany 20 years ago with his family -- speaks to customers in English, German and his mother tongue, Kurdish. He has adjusted to life in Germany and made German friends, while also maintaining his religious identity: Dashti is a practicing Muslim, abstains from eating pork and observes Friday prayers. And despite occasionally feeling like an outsider, he really wishes he had German citizenship. ''We are not really Germans, but Germany is our country,'' Dashti said.
It is a dilemma shared by many of Germany's approximately four million Muslims. And a new survey supports the widespread feeling of dislocation that many of them feel.
Far from Encouraging
Released in Berlin on Monday, the Open Society Institute's report entitled "Muslims in Europe: A Report on 11 EU Cities" paints a familiar picture of stunted integration among the some 15 to 20 million Muslims living in the European Union. The number is expected to double by 2025. Two German cities, Berlin and Hamburg, are among the cities the report focused on.
It's findings are far from encouraging. The report says that unemployment is twice the national average for Turkish nationals in Germany, and that 28 percent of Turks reported discrimination when looking for work. Twenty-three percent said they encountered it at work.
In particular, "things are getting worse for veiled women" in Germany, according to one survey respondent, referring to the headscarf, which is widely prevalent in Germany. The report points out that women wearing headscarves are vulnerable to discrimination on the job. Wearing religious symbols such as the headscarf is banned in certain German government jobs, but women said the attitude has spilled over into the private sector. Some women in the study also said wearing headscarves prevented them from participating in all areas of work, or from securing apprenticeships or internships at all.
The report also focused on education, and again found Germany wanting. Survey respondents reported a culture of low aspirations and discouragement by schoolteachers grounded in assumptions and stereotypes about students based on their religious or cultural backgrounds. The report cited improving access to education, particularly at a young age, as critical with German language knowledge prior to entering school seen as a key.
A Favored Destination
''Unless you get that right, you are going to have problems,'' Nazia Hussain, director of the project, told SPIEGEL ONLINE.
The study's findings correspond with a number of similar surveys undertaken in Germany and Europe in recent years. A Jan. 2009 study conducted by the Berlin-based Institute for Population and Development found that Turkish immigrants in particular are faring badly, with many struggling to integrate even if they come from families which arrived in Germany generations ago. A 2009 study by the Bertelsmann Foundation found that failed integration was costing Germany up to €16 billion per year.
Much of the problem is rooted in a German society that has yet to come to grips with having become a favored destination for immigrants. While the Open Society Report points out that citizenship in adopted nations is essential to building social cohesion, many immigrants in Germany do not have German passports. Indeed, even children of immigrant families born in Germany are not automatically granted citizenship.
As a result, immigrants in Germany -- even those who have achieved citizenship -- often feel excluded, the study found.


Such attitudes are not surprising, says Dr. Ruth Mandel, whose 2008 book, "Cosmopolitan Anxieties: Turkish Challenges to Citizenship and Belonging in Germany," largely focuses on Turks in Berlin. Even if German laws allow immigrant children born in Germany to apply for citizenship, German society as a whole may not consider them German. ''It will take the German masses quite a while to accept it,'' Mandel says Still, Dashti says from behind his counter, things could be worse. ''Germany -- as the Kurdish people say -- is safe from war. It is in Europe. Every immigrant thinks Europe and America is great.''
But then again, things could be so much better.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Μάξιμος

Διάσημο μέλος

Ο Μάξιμος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Σκηνοθέτης. Έχει γράψει 3,804 μηνύματα.
Χαίρομαι, αλλά δεν μου λες κάτι καινούριο. Μήπως να αναφέρει και η 9χρονη βαφτιστήρα της μαμάς μου για το ότι εν έτει 2011 δεν κοροϊδεύουν τα Αλβανάκια στο σχολείο; Εγώ μίλησα για παλαιότερες εποχές, όταν είχαν πρωτοέρθει οι Αλβανοί (1989-1990). Και τότε τα χλεύαζαν, τα κορόιδευαν (εννοείται δεν το έκαναν όλα τα παιδιά, αλλά μερίδα τους) και το να σε πει κάποιος "Αλβανό" θεωρούταν μεγάλη προσβολή. Τι να κάνουμε, έτσι ήταν!
Είναι απορίας άξιο, το γιατί πιάνεσαι με παιδάκια του δημοτικού!

Στη θέση των παιδιών, σου προτείνω να συγκρίνεις τον τρόπο που μεταχειρίστηκαν οι Ευρωπαίοι την Ελλάδα, προκειμένου να μας πείσουν οτι μόνο σκύβοντας τον σβέρκο μας και δηλώνοντας υποτέλεια, μόνο τότε θα σωθεί η Ελλάδα και οι Ελληνες.
Μπροστά σε αυτές τις καλοσχεδιασμένες ενέργειες, η λέξη ΡΑΤΣΙΣΜΟΣ και τα παιδάκια που μαλώνουν-κοροϊδεύουν-τσακώνονται μοιάζουν με ένα ανέκδοτο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 30,870 μηνύματα.
για να τους λεει ενα κρατος δε σας δινω αδεια να μπειτε στη χωρα, σημαινει πως δεν μπορει να τους ενσωματωσει. παρολα αυτα εξακολουθουν να ερχονται. ποιος τους φταιει?

Χωρίς να διαφωνώ σε αυτά που λες, να πω όμως οτι στα σύνορα υπάρχουν Έλληνες συνοριοφύλακες που βγάζουν τα κέρατά τους από λαδώματα που τους κάνουν οι παράνομοι λαθρομετανάστες για να κάνουν τα στραβά μάτια και να περάσουν (κι όταν λέω, κάνουν τα στραβά μάτια, το εννοώ κυριολεκτικά. Κάποιος μου είχε πει οτι όταν έφτασε με την οικογένειά του στο "γκισέ" με τον συνοριοφύλακα κατέβηκε και του έδωσε τα χαρτιά αυτών που ήταν νόμιμοι και του έδωσε κι ένα μπουκάλι ουίσκι για αυτόν που δεν είχε χαρτιά. Όταν πήγαν να περάσουν ο συνοριοφύλακας διάβαζε τελείως ανέμελα την εφημερίδα του και "δεν πήρε χαμπάρι" οτι πέρασε κάποιος παράνομα...)

Επίσης το κράτος δε δίνει άδειες επίτηδες για να τους ταλαιπωρεί, να μην τους αφήσει να ορθοποδήσουν. Ενώ αυτοαποκαλούμαι ρατσίστρια μου τα έφερε έτσι η ζωή που δουλεύω σχεδόν αποκλειστικά με αλλοδαπούς. Σε πληροφορώ οτι μου φέρονται καλά και με σέβονται όσο τους φέρομαι καλά και τους σέβομαι. Ακούω ιστορίες λοιπόν για ανθρώπους που είναι χρόνια στην Ελλάδα, εργάζονται, έχουν σταθερή κατοικία, οικογένειες, αλλά δεν τους δίνουν χαρτιά απλά και μόνο για "σπάσιμο".

Επίσης τα χρήματα που βγάζουν εδώ είναι υπερδιπλάσια από το αν δούλευαν στη χώρα τους. Εσύ στη θέση τους θα έμενες στη χώρα σου να δουλεύεις την ίδια δουλειά για το 1/3 των χρημάτων που θα έπαιρνες εδώ με το σκεπτικό οτι "η Ελλάδα μωρέ η κακομοίρα δε δέχεται άλλους μετανάστες";
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Ηρώ

Διακεκριμένο μέλος

Η Μαρούλι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών και επαγγέλεται Αρχιτέκτονας. Έχει γράψει 6,569 μηνύματα.
σεναριοφύλακες

Είναι συνοριοφύλακας. Φύλακας των συνόρων.


Εγώ αναρωτιέμαι, όλοι εσείς που δηλώνετε ότι οι Έλληνες είναι ρατσιστές με ποια κριτήρια βγάζετε αυτό το συμπέρασμα; Βάσει ποιων συμπεριφορών;
Κάπου διάβασα ότι η Ελληνίδα μάνα θα αντιδράσει αν ο υποψήφιος γαμπρός της είναι Αλβανός. Μιλάμε για την ίδια Ελληνίδα μάνα που θα αντιδράσει εξίσου αν η κόρης της είναι ...γραμματιζούμενη και ο γαμπρός της τεχνίτης. Οκ. σπουδαίο επιχείρημα.
Μη μου πείτε για τις συμπεριφορές ορισμένων κατοίκων στον Αγ. Παντελεήμονα, γιατί αυτές είναι μεμονωμένες και σαφώς δεν μπορούν να χαρακτηρίσουν έναν ολόκληρο λαό.

Από τη δική μου εμπειρία (που βρίσκομαι μάλιστα καθημερινά στο κέντρο) τα γεγονότα εκδήλωσης συμπάθειας είναι πολύ περισσότερα από εκείνα ένδειξης ρατσισμού, στα οποία ήμουν παρούσα.

Σε ποια άλλη χώρα με αυτή την τροπή που έχει πάρει το κέντρο της Αθήνας και όχι μόνο, δε θα είχε ξεσπάσει πόλεμος; Σε ποια άλλη χώρα θα φιλοξενούσαμε μετανάστες για την προάσπιση των δικαιωμάτων τους (βλέπε νεοκλασσικό στην Ηπείρου, αρχιτεκτονική σχολή);

Και θα σας περιγράψω και μια ιστορία..
Πέρυσι παραμονή Χριστουγέννων στο πατρικό μου, μας χτύπησε το κουδούνι ο Αλβανός γείτονάς μας, που είχε λίγους μήνες που είχε εγκατασταθεί με την οικογένειά του. Είχε μαζί του το μικρό παιδί του και λέει στον πατέρα μου ότι ήθελε να πάρει μια τηλεόραση με δόσεις, αλλά δεν του τη δίνουν αν δεν υπογράψει (μπει εγγυητής) κάποιος Έλληνας. Του ζήτησε αν μπορεί να γίνει αυτός. Ο πατέρας μου δεν το σκέφτηκε ούτε στιγμή.
Η οικογένεια αυτή δεν είχε ούτε κεντρική θέρμανση στο σπίτι τους, αλλά τα παιδιά ήθελαν τηλεόραση.

Δεν μπορώ αυτό το γεγονός να το αντιμετωπίσω σαν μεμονωμένο. Ο πατέρας μου δεν είναι κανας άγιος. Μπάτσος 35 χρόνια ήταν :P

Δεν είναι δυνατόν οι ακροδεξιοί να χαρακτηρίζουν έναν λαό. Δε δέχομαι ότι ο Έλληνας είναι ρατσιστής. Δε δέχομαι ότι ο Έλληνας έχει όλα αυτά τα αρνητικά τα οποία του καταλογίζετε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 30,870 μηνύματα.
Είναι συνοριοφύλακας. Φύλακας των συνόρων.

Συγνώμη, ήμουν πολύ φορτισμένη όταν το έγραφα.:redface:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

underwater

Περιβόητο μέλος

Η underwater αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4,343 μηνύματα.
Κάπου διάβασα ότι η Ελληνίδα μάνα θα αντιδράσει αν ο υποψήφιος γαμπρός της είναι Αλβανός. Μιλάμε για την ίδια Ελληνίδα μάνα που θα αντιδράσει εξίσου αν η κόρης της είναι ...γραμματιζούμενη και ο γαμπρός της τεχνίτης. Οκ. σπουδαίο επιχείρημα.
Το συγκεκριμένο το έγραψα εγώ απλά διευκρινίζοντας ότι δεν μπορούμε να μιλάμε για "πλήρη ενσωμάτωση" όπως ανέφερε η love, όταν υπάρχουν επί της ουσίας τόσα στερεότυπα. Επειδή τείνουμε να κάνουμε "καραμέλα" την συγκεκριμένη φράση.

Δεν χρειάζεται να "σιχαίνεσαι" τον άλλον για να τον περιθωριοποιείς. Πολλοί Έλληνες είναι μετριοπαθείς, έχουν επαγγελματικά αλισβερίσια με τους αλλοδαπούς, αλλά η αντιμετώπισή τους απέναντί τους σίγουρα δεν είναι ίσου προς ίσο. "Καλός είναι, αλλά να μην μπει και στο σπίτι μας". Για να μην μιλήσω για τις εκδηλώσεις οίκτου που συχνά συναντά κανείς (και που δεν ισχύουν βέβαια μόνο για τους μετανάστες, αλλά για διάφορες κοινωνικές ομάδες όπως τα ΑμεΑ. Επειδή, σίγουρα, δεν είμαστε ρατσιστές με τα ΑμεΑ, δεν είναι εξάλλου "πολιτικά ορθό" στις μέρες μας, αλλά ότι πρόκειται για περιθωριοποιημένη κοινωνική ομάδα είναι αδιαμφισβήτητο).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Zithos

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Zithos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 270 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από underwater:
Χαίρομαι, αλλά δεν μου λες κάτι καινούριο. Μήπως να αναφέρει και η 9χρονη βαφτιστήρα της μαμάς μου για το ότι εν έτει 2011 δεν κοροϊδεύουν τα Αλβανάκια στο σχολείο; Εγώ μίλησα για παλαιότερες εποχές, όταν είχαν πρωτοέρθει οι Αλβανοί (1989-1990). Και τότε τα χλεύαζαν, τα κορόιδευαν (εννοείται δεν το έκαναν όλα τα παιδιά, αλλά μερίδα τους) και το να σε πει κάποιος "Αλβανό" θεωρούταν μεγάλη προσβολή. Τι να κάνουμε, έτσι ήταν!

Ίσως για κάποιο πολύ μικρό χρονικό διάστημα στην αρχή λόγω της απότομης αλλαγής να ήταν έτσι όπως τα λές αλλά πολύ σύντομα μεταχειρίστηκαν τους Αλβανούς με απόλυτη ισότητα χωρίς να γίνεται η παραμικρή διάκριση υποτιμητικότητας απέναντι στους Έλληνες, αμφιβάλλω πολύ άν άλλοι πιό εξελιγμένοι λαοί είχαν αντίστοιχα την ίδια συμπεριφορά απέναντι σε μετανάστες Έλληνες. Σήμερα κοντεύουμε να φτάσουμε στο αντίθετο άκρο εργοδότες να προσλαμβάνουν στις δουλειές τους με μεγαλύτερη άνεση Αλβανούς, το κράτος να δίνει περισσότερα προνόμια σε μετανάστες και πολλά άλλα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

underwater

Περιβόητο μέλος

Η underwater αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4,343 μηνύματα.
Ίσως για κάποιο πολύ μικρό χρονικό διάστημα στην αρχή λόγω της απότομης αλλαγής να ήταν έτσι όπως τα λές αλλά πολύ σύντομα μεταχειρίστηκαν τους Αλβανούς με απόλυτη ισότητα χωρίς να γίνεται η παραμικρή διάκριση υποτιμητικότητας απέναντι στους Έλληνες, αμφιβάλλω πολύ άν άλλοι πιό εξελιγμένοι λαοί είχαν αντίστοιχα την ίδια συμπεριφορά απέναντι σε μετανάστες Έλληνες. Σήμερα κοντεύουμε να φτάσουμε στο αντίθετο άκρο εργοδότες να προσλαμβάνουν στις δουλειές τους με μεγαλύτερη άνεση Αλβανούς, το κράτος να δίνει περισσότερα προνόμια σε μετανάστες και πολλά άλλα.
Μα δεν είπα ότι το συγκεκριμένο γινόταν για αιώνες. Ούτε άλλωστε γινόταν από όλα τα παιδιά. Απλά απάντησα στην love η οποία ανέφερε ότι ο όποιος ρατσισμός προς τους Αλβανούς οφειλόταν σε όσους απέδρασαν από τις φυλακές. Έλα όμως που δεν οφειλόταν εκεί! Με το να προσπαθούμε να δικαιολογούμε άδικες και άσχημες συμπεριφορές που είχαμε στο παρελθόν το μόνο που κάνουμε είναι να εθελοτυφλούμε.

Και βέβαια η όποια αρνητική συμπεριφορά των παιδιών προς τους αλλοδαπούς συμμαθητές τους δεν σχετίζεται με τα ίδια τα παιδιά, τα οποία έχουν καθαρό μυαλό που δεν έχει φθείρει ακόμα η ύπαρξη στερεοτύπων, αλλά προφανώς στάσεις και απόψεις που τους καλλιεργεί η οικογένεια. Έχει ενδιαφέρον έρευνα της Unicef του 2001, η οποία είχε εξάγει τότε ενδιαφέροντα συμπεράσματα σε σχέση με τον ρατσισμό και την ξενοφοβία παιδιών και ενηλίκων.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ηρώ

Διακεκριμένο μέλος

Η Μαρούλι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών και επαγγέλεται Αρχιτέκτονας. Έχει γράψει 6,569 μηνύματα.
Το συγκεκριμένο το έγραψα εγώ απλά διευκρινίζοντας ότι δεν μπορούμε να μιλάμε για "πλήρη ενσωμάτωση" όπως ανέφερε η love, όταν υπάρχουν επί της ουσίας τόσα στερεότυπα. Επειδή τείνουμε να κάνουμε "καραμέλα" την συγκεκριμένη φράση.

Πλήρης ενσωμάτωση δεν μπορεί να γίνει από τη μια μέρα στην άλλη, απαιτεί χρόνο και δεν έχει να κάνει μόνο με τον τρόπο που οι Έλληνες αντιμετωπίζουν τους μετανάστες, αλλά και με το κατά πόσο επιθυμούν οι ίδιοι να ενσωματωθούν.
Οι Αλβανοί συγκεκριμένα το έχουν καταφέρει καλύτερα από κάθε άλλο λαό που κατοικεί στην Ελλάδα.
Θες να πεις ότι οι Αλβανοί δεύτερης γενιάς δεν είναι πλήρως ενσωματωμένοι; Γιατί εγώ άλλα βλέπω..

Δε θα ξεχάσω την εικόνα μιας Ινδής στην Ομόνοια με το παιδάκι της στις 24 Μαρτίου (που προφανώς είχαν κάποια γιορτή στο σχολείο) ντυμένο τσολιαδάκι. Ήταν δεν ήταν τεσσάρων..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

underwater

Περιβόητο μέλος

Η underwater αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4,343 μηνύματα.
Πλήρης ενσωμάτωση δεν μπορεί να γίνει από τη μια μέρα στην άλλη, απαιτεί χρόνο και δεν έχει να κάνει μόνο με τον τρόπο που οι Έλληνες αντιμετωπίζουν τους μετανάστες, αλλά και με το κατά πόσο επιθυμούν οι ίδιοι να ενσωματωθούν.
Οι Αλβανοί συγκεκριμένα το έχουν καταφέρει καλύτερα από κάθε άλλο λαό που κατοικεί στην Ελλάδα.
Θες να πεις ότι οι Αλβανοί δεύτερης γενιάς δεν είναι πλήρως ενσωματωμένοι; Γιατί εγώ άλλα βλέπω..
Μα ρε παιδιά εγώ δεν είπα ότι δεν χρειάζεται χρόνος για να υπάρξει πλήρης ενσωμάτωση! Και εννοείται πώς ορισμένοι μετανάστες δεν θέλησαν και πιθανότατα δεν θα θελήσουν να ενσωματωθούν. Εγώ είπα ότι ακόμα δεν μπορούμε να μιλάμε για πλήρη ενσωμάτωση. Και όχι, οι Αλβανοί 2ης γενιάς δεν είναι πλήρως ενσωματωμένοι. Κινούνται προς την συγκεκριμένη κατεύθυνση, θέλουν να ενσωματωθούν, πολλοί αισθάνονται Έλληνες, αλλά υπάρχουν ακόμα εμπόδια και δυσκολίες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 30,870 μηνύματα.
πολλοί αισθάνονται Έλληνες

Δεν μπορώ να καταλάβω γιατί ζητάμε από κάποιον να απαρνηθεί τις ρίζες του και να νιώσει κάποιας άλλη εθνικότητας. Εγώ ας πούμε αν πάω να ζήσω στη Γερμανία δε θα σταματήσω ποτέ να νιώθω Ελληνίδα, και το ίδιο θα διδάξω και στα παιδιά μου.

Αυτοί οι άνθρωποι γνωρίζουν οτι ζουν σε ένα ξένο κράτος, το σέβονται, αλλά ξέρουν οτι η παραμονή τους εδώ είναι προσωρινή και κάποτε θα γυρίσουν στα πάτρια εδάφη. Δε θέλουν να νιώσουν τίποτα άλλο από αυτό που ήδη είναι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

underwater

Περιβόητο μέλος

Η underwater αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4,343 μηνύματα.
Δεν μπορώ να καταλάβω γιατί ζητάμε από κάποιον να απαρνηθεί τις ρίζες του και να νιώσει κάποιας άλλη εθνικότητας. Εγώ ας πούμε αν πάω να ζήσω στη Γερμανία δε θα σταματήσω ποτέ να νιώθω Ελληνίδα, και το ίδιο θα διδάξω και στα παιδιά μου.

Αυτοί οι άνθρωποι γνωρίζουν οτι ζουν σε ένα ξένο κράτος, το σέβονται, αλλά ξέρουν οτι η παραμονή τους εδώ είναι προσωρινή και κάποτε θα γυρίσουν στα πάτρια εδάφη. Δε θέλουν να νιώσουν τίποτα άλλο από αυτό που ήδη είναι.
Συμφωνώ μαζί σου στο ότι δεν είναι σωστό να ζητάμε από κάποιον να αισθανθεί κάτι άλλο από εκείνο που είναι. Άλλωστε, σύμφωνα με την Διαπολιτισμική Ψυχολογία, το να "απαρνηθείς" τις ρίζες σου, τα ήθη και τα έθιμά σου σε εντάσσει στην κατηγορία της "αφομοίωσης", η οποία δεν θεωρείται και η καλύτερη μορφή επιπολιτισμού.

Από την άλλη, πολλοί έφηβοι Αλβανοί 2ης γενιάς δηλώνουν Έλληνες, ανεξάρτητα του ότι δεν έχουν ελληνική υπηκοότητα. Πιθανώς ο λόγος να είναι ότι το βρίσκουν σαν τρόπο διαφυγής από τα στερεότυπα που συχνά ακολουθούν την εθνικότητά τους. Από την άλλη, πολλά παιδιά έχουν ελάχιστες εμπειρίες από την πατρίδα τους, εδώ είναι η ζωή τους, οπότε δεν θα κάτσω να τους πω εγώ πώς θα ορίζουν τον εαυτό τους και πώς όχι.

Κι εγώ αν μεγαλώσω παιδιά στο εξωτερικό θα τους μάθω την γλώσσα και θα προσπαθήσω να τους εμφυσήσω την αγάπη μου για την Ελλάδα. Αλλά αν εκείνα αισθάνονται περισσότερο Άγγλοι, Αμερικανοί, Ινδοί σε σχέση με Έλληνες θα μου φανεί πολύ φυσιολογικό.

Επίσης για ποιό λόγο να αισθάνονται προσωρινοί; Αν έχουν άδεια παραμονής/άδεια εργασίας και τους αρέσει, ποιός τους εμποδίζει να ζήσουν για πάντα εδώ;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 30,870 μηνύματα.
Από την άλλη, πολλοί έφηβοι Αλβανοί 2ης γενιάς δηλώνουν Έλληνες, ανεξάρτητα του ότι δεν έχουν ελληνική υπηκοότητα. Πιθανώς ο λόγος να είναι ότι το βρίσκουν σαν τρόπο διαφυγής από τα στερεότυπα που συχνά ακολουθούν την εθνικότητά τους. Από την άλλη, πολλά παιδιά έχουν ελάχιστες εμπειρίες από την πατρίδα τους, εδώ είναι η ζωή τους, οπότε δεν θα κάτσω να τους πω εγώ πώς θα ορίζουν τον εαυτό τους και πώς όχι.

Αυτό εξαρτάται από το πώς τους μεγαλώνουν οι γονείς τους. Υπάρχουν ξένοι που το παιδί τους δε θέλουν καν να μάθει την Ελληνική γλώσσα και του μιλούν μόνο στη γλώσσα τους. Υπάρχουν κάποιοι που καταλαβαίνουν οτι είναι αναγκαίο το παιδί να μάθει την Ελληνική γλώσσα κι έτσι τη μαθαίνουν κι οι ίδιοι.

Κι εγώ αν μεγαλώσω παιδιά στο εξωτερικό θα τους μάθω την γλώσσα και θα προσπαθήσω να τους εμφυσήσω την αγάπη μου για την Ελλάδα. Αλλά αν εκείνα αισθάνονται περισσότερο Άγγλοι, Αμερικανοί, Ινδοί σε σχέση με Έλληνες θα μου φανεί πολύ φυσιολογικό.

Ναι δεν αντιλέγω. Εξαρτάται όμως κατά πολύ πώς θα τα μεγαλώσεις. Αν μεγαλώνοντας του "πιπιλάς" το μυαλό οτι είναι Έλληνας, του μεταδώσεις την εθνική υπερηφάνεια κλπ κλπ, δε νομίζω οτι θα θελήσει ποτέ να αισθανθεί κάτι άλλο από Έλληνας.

Επίσης για ποιό λόγο να αισθάνονται προσωρινοί; Αν έχουν άδεια παραμονής/άδεια εργασίας και τους αρέσει, ποιός τους εμποδίζει να ζήσουν για πάντα εδώ;

Οι ξένοι που γνωρίζω εδώ δε θέλουν να μείνουν εδώ για πάντα. Τα χρήματα που βγάζουν πάνε όλα στη χώρα τους κι εκεί χτίζουν σπίτια κι ετοιμάζουν το έδαφος για να γυρίσουν. Να σου πω την αλήθεια τους καταλαβαίνω. Δεν έχουν τύχει και της καλύτερης αντιμετώπισης από τους Έλληνες και την Ελλάδα...:/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
η πλακα ειναι,οτι
στην αθηνα συχνα οι αλβανοι μαζι με τους Ελληνες ειναι κατα των αφγανων κλπ ασιατων μεταναστων..

σε εφημεριδες τα λεγανε..

οι αλβανοι ειναι πολυ κοντα ως λαοι με εμας,,οποτε ενσωματωνονται πιο ευκολα..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 10 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top