Επεξεργασία Προφίλ Επεξεργασία Avatar Επεξεργασία Υπογραφής Επεξεργασία Επιλογών E-mail και Κωδικός Ρυθμίσεις Ειδοποιήσεων
Αποσύνδεση Οι Συνδρομές μου Το Προφίλ μου Τα Posts μου Τα Threads μου Λίστα Επαφών Αντιδράσεις σε Posts μου Παραθέσεις των Posts μου Αναφορές σε Εμένα Ενέργειες Συντονιστών Αόρατος Χρήστης

Το e-steki είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 68,967 μέλη και 2,478,289 μηνύματα σε 78,934 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το e-steki άλλα 259 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο e-steki!

Εγγραφή Βοήθεια

Αγορές από Amazon.com

Resident Evil

Επιφανές Μέλος

H Resident Evil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,656 μηνύματα.

H Resident Evil (δρυός πεσούσης πας ανήρ ξυλευεται) έγραψε: στις 11:59, 15-06-12:

Αρχική Δημοσίευση από Ciela
πρόσφατα παρήγγειλα ενα ξενόγλωσσο βιβλίο από το αμαζον. η παραγγελία μου δεν ήρθε μεσα στο χρονικό διάστημα που έλεγε και τωρα εστειλα μειλ στον πωλητη οτι δεν ηρθε τιποτα κλπ.
σας εχει τυχει αυτο; εχω αρχίσει να ανησυχω και για τα λεφτα μου αλλα κ επειδη χρειαζομαι το βιβλίο αμεσα
Αρχική Δημοσίευση από Ciela
πηγα να το παρω φθηνότερα και την πατησα μαλλον
θα δουμε τι θα μου απαντησει...
Είχα αγοράσει από το amazon (co.uk) μέσω 3ου (δεν ήταν δικό τους δλδ) ένα παιδικό παιχνίδι και καθυστερούσε υπερβολικά. 2,5 εβδομάδες μετά την παραγγελία έστειλα e-mail στο amazon και τους ανέφερα ότι η παραγγελία δεν έχει φτάσει ακόμα.
Μου απάντησαν εντός 3 ωρών και με ενημέρωσαν ότι μου στέλνουν "first class" εκ νέου το αντικείμενο.
Έφτασε μέσα σε 3 μέρες.
Δεν έχω ιδέα τι απέγινε το πρώτο..χάθηκε? Πάντως το amazon δεν μου έχει δημιουργήσει ποτέ προβλήματα. Εδώ και 3-4 χρόνια τις περισσότερες αγορές μου (ρούχα, παπούτσια, βιβλία κτλ) τα παίρνω απο κεί και μόνο αυτή έχω που να είχε θέμα. Όλες τις υπόλοιπες έφτασαν και νωρίτερα από την αναμενόμενη ημερομηνία.
Πρέπει να συνδεθείτε για να αντιδράσετε σε μηνύματα
Παράθεση

Shadowfax

Επιφανές Μέλος

Ο Shadowfax αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 26 ετών . Έχει γράψει 3,014 μηνύματα.

O Shadowfax έγραψε: στις 13:57, 15-06-12:

Αρχική Δημοσίευση από Γιάννης99
Εγω αγορασα παλια απο το amazon παιχνιδια (ηλεκτρονικα).Παρολο που ειχε καλες τιμες αργουσε αφανταστα,τουλαχιστον 1-2 μηνες.Σε συνδυασμο με το οτι δεν ημουν το υποδειγμα υπομονης,σταματησα να αγοραζω απο εκει.Προτιμω να παω σε ενα καταστημα και να τα αγοραζω παρα να περιμενω σαν την Πηνελοπη να ερθει το πακετο.
Dude, you're doing it wrong.

Κάνα λάθος θα 'γινε.
Παράθεση

christinelle

Διακεκριμένο μέλος

H christinelle αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος και μας γράφει απο Ελευσίνα (Αττική). Έχει γράψει 1,793 μηνύματα.

H christinelle δεν είχε τι να κάνει και έγραψε: στις 14:05, 15-06-12:

Σίγουρα λάθος θα έγινε, ο κανονικός χρόνος είναι 10-15 μέρες το απλό, 2-3 το κούριερ.
Παράθεση

Ciela

Περιβόητο Μέλος

H Ciela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μαέστρος . Έχει γράψει 1,449 μηνύματα.

H Ciela έγραψε: στις 16:45, 16-06-12:

σημερα το πρωι βρηκα το χαρτακι του ταχυδρομειου!!!
1
Παράθεση

exc

Επιφανές Μέλος

Ο exc αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 2,805 μηνύματα.

O exc ☭★ CCCP έγραψε: στις 06:03, 18-06-12:

Να κάνω μία ερώτηση ακόμα. Ευχαριστώ την Revekka και τον Mercury για τις απαντήσεις στις προηγούμενες.

Η χρήση της χρεωστικής έγκειται στην εισαγωγή του 16-ψήφιου αριθμού της κάρτας και του ονόματος μόνο;
Επειδή για δοκιμή μία ημέρα πριν πλήρωσα τον λογαριασμό του ΟΤΕ με την κάρτα, μου ζήτησε και τον τριψήφιο αριθμό (CVC2 ή κάτι τέτοιο). Αυτό δεν χρειάζεται στο amazon.co.uk; Εμένα δεν μου ζητήθηκε.
Παράθεση

Revekka

Τιμώμενο Μέλος

H Revekka αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 35 ετών , επαγγέλεται Καθηγητής πανεπιστημίου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 13,451 μηνύματα.

H Revekka έγραψε: στις 08:15, 18-06-12:

Να σου πω την αλήθεια μου, δεν θυμάμαι...Δεν θυμάμαι δηλαδή αν στην πιστωτική είχε ζητήσει τον αντίστοιχο αριθμό... Μήπως θυμάται ο Mercury..
Παράθεση

Ceres Victoria

Διακεκριμένο μέλος

H Ceres Victoria αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,708 μηνύματα.

H Ceres Victoria censored έγραψε: στις 10:33, 18-06-12:

Η debit μου δεν έχει τέτοιο αριθμό (και επιπλέον δεν μπορώ να την χρησιμοποιήσω για online αγορές, πλην μερικών εξαιρέσεων σε τοπικά online καταστήματα), έχουν όμως οι πιστωτικές μου και αν θυμάμαι καλά μου έχει τύχει να μη μου έχει ζητηθεί αυτός ο αριθμός, αλλά το site ήταν verified by visa, οπότε με έκανε redirect στην τράπεζά μου για να βάλω τον κωδικό μου.
1
Παράθεση

Ciela

Περιβόητο Μέλος

H Ciela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μαέστρος . Έχει γράψει 1,449 μηνύματα.

H Ciela έγραψε: στις 11:21, 18-06-12:

fuck. μόλις το πηρα και είναι παλαιότερη έκδοση!
λεει ότι μπορώ να κανω "claim" αλλά τότε θα πρεπει να τους το ξαναστείλω πίσω; δεν εχω ξαναμπει σε αυτη τη διαδικασία..
παντως αν είναι να το επιστρεψω κ να περιμενω το σωστό δε συμφερει γιατί φοβαμαι ότι θα περιμενω αλλο τόσο..
Παράθεση

christinelle

Διακεκριμένο μέλος

H christinelle αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος και μας γράφει απο Ελευσίνα (Αττική). Έχει γράψει 1,793 μηνύματα.

H christinelle δεν είχε τι να κάνει και έγραψε: στις 22:56, 26-06-12:

Επειδή είναι δικό τους το λάθος, θα πρέπει να σου καλύψουν τα μεταφορικά. Αλλά αναγκαστικά θα περιμένεις. Αν μπορείς να κάνεις την δουλειά σου και με αυτό, να κάνεις παράπονα ότι δεν είναι η έκδοση που έλεγε η περιγραφή και λογικά θα σου επιστρέψουν κάποιο μέρος του ποσού ή θα σου δώσουν έκπτωση σε μελλοντικές αγορές. Αν αρνηθούν να βοηθήσουν, εδώ είμαστε.
To CVC2 είναι απαραίτητο να το ζητάνε τα ηλεκρονικά καταστήματα ή για αγορές μέσω τηλεφώνου (σε περιπτώσεις δηλαδή που γίνεται συναλλαγή από απόσταση). Η παράλειψή του είναι σαν να μην σου ζητάνε ταυτότητα στο σουπερ μάρκετ όταν πληρώνεις με την κάρτα. Οι μόνες περιπτώσεις που δικαιολογείται να μην ζητηθεί είναι όταν το checkout γίνεται μέσω site τράπεζας, όπου ρωτάνε πληροφορίες όπως ΑΦΜ, ΑΤ, κλπ για επιβεβαίωση.
Παράθεση

exc

Επιφανές Μέλος

Ο exc αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 2,805 μηνύματα.

O exc ☭★ CCCP έγραψε: στις 23:18, 26-06-12:

Αρχική Δημοσίευση από christinelle
To CVC2 είναι απαραίτητο να το ζητάνε τα ηλεκρονικά καταστήματα ή για αγορές μέσω τηλεφώνου (σε περιπτώσεις δηλαδή που γίνεται συναλλαγή από απόσταση). Η παράλειψή του είναι σαν να μην σου ζητάνε ταυτότητα στο σουπερ μάρκετ όταν πληρώνεις με την κάρτα. Οι μόνες περιπτώσεις που δικαιολογείται να μην ζητηθεί είναι όταν το checkout γίνεται μέσω site τράπεζας, όπου ρωτάνε πληροφορίες όπως ΑΦΜ, ΑΤ, κλπ για επιβεβαίωση.
Και δε μου το ζήτησε και έγινε κανονικά η αγορά τελικά.
Και 'μένα με ξενίζει, αλλά...
Παράθεση

christinelle

Διακεκριμένο μέλος

H christinelle δεν είχε τι να κάνει και έγραψε: στις 18:09, 27-06-12:

Δεν είπα ότι δεν γίνεται χωρίς αυτό, είπα ότι είναι βασικό μέτρο προστασίας δικιάς σου από τον πωλητή. Και χωρίς ταυτότητα περνάει η πιστωτική (duh!), αλλά καλό είναι να την ζητάνε.
Παράθεση

alitaki17

Δραστήριο Μέλος

H alitaki17 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 25 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 164 μηνύματα.

H alitaki17 έγραψε: στις 21:15, 18-07-14:

παιδια γεια σας να ρωτησω δηλαδη αυτο που καταλαβα ειναι οτι to amazon.uk ειναι προτιμοτερο και δεν περναει απο τελωνειο?
Παράθεση

Mάιρα

Διακεκριμένο μέλος

H Mάιρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,673 μηνύματα.

H Mάιρα έγραψε: στις 23:43, 18-07-14:

Βασικά είναι βλακεία να έχεις κάρτα για να παραγγελεις κατι εκτός Ελλάδας. Θα έπρεπε να λειτουργούν όλα με την αντικαταβολή, αλλά που!
2
Παράθεση

panagiotists13 (Παναγιώτης)

Περιβόητο Μέλος

Ο Παναγιώτης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 19 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,101 μηνύματα.

O panagiotists13 έγραψε: στις 16:02, 18-12-14:

Παιδιά θέλω να παραγγείλω δύο βιβλία στα γαλλικά τα οποία δεν τα βρήκα στην Ελλάδα. Μπορώ να τα παραγγείλω από το Άμαζον της Γαλλίας και να μου τα φέρουν στην Ελλάδα? Τα έξοδα αποστολής πόσα είναι? Γίνεται να πληρώσεις με αντικαταβολή ή μόνο με κάρτα? Και πόσες μέρες κάνουν να σου τα φέρουν?
Παράθεση

DarthFederer

Επιφανές Μέλος

Ο DarthFederer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 25 ετών , επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,161 μηνύματα.

O DarthFederer έγραψε: στις 11:38, 19-12-14:

Αρχική Δημοσίευση από panagiotists13
Παιδιά θέλω να παραγγείλω δύο βιβλία στα γαλλικά τα οποία δεν τα βρήκα στην Ελλάδα. Μπορώ να τα παραγγείλω από το Άμαζον της Γαλλίας και να μου τα φέρουν στην Ελλάδα? Τα έξοδα αποστολής πόσα είναι? Γίνεται να πληρώσεις με αντικαταβολή ή μόνο με κάρτα? Και πόσες μέρες κάνουν να σου τα φέρουν?
Εννοειται πως μπορεις να τα παραγγειλεις. Αντικαταβολη σαφως και δεν γινεται, μονο καρτα.

Grèce
Rapide (5 à 8 jours) Éclair (1 à 2 jours)
Livre 7,50 EUR par envoi + 2,50 EUR par kg 15,00 EUR par envoi + 3,00 EUR par article
DVD, Blu-ray, musique, logiciels et jeux vidéo 5,00 EUR par envoi + 2,50 EUR par kg 15,00 EUR par envoi + 3,00 EUR par article
Tout autre article 7,50 EUR par envoi + 2,50 EUR par kg 15,00 EUR par envoi + 3,00 EUR par article

Στο εκανα copy paste. Απο εδω ειναι http://www.amazon.fr/gp/help/custome...deId=201368030
1
Παράθεση

whitelioness (Porcupine)

Περιβόητο Μέλος

H Porcupine αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,123 μηνύματα.

H whitelioness any pathetic cuties out there? έγραψε: στις 17:16, 22-12-14:

Αρχική Δημοσίευση από panagiotists13
θα σου προτεινα εφοσον προκειται για βιβλια να ψαξεις πρωτα στο book depository μιας και εκει δεν χρεωνουν μεταφορικα
ισως να μην τα χει αλλα τσεκαρε πρωτα εαν δεν εχεις. επισης πληρωνεις μεσω καρτας. http://www.bookdepository.com/
ισως θα σου παρει περιπου 1+1/2 βδομαδα
Παράθεση

financial

Δραστήριο Μέλος

Ο financial αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 369 μηνύματα.

O financial So much for my happy ending... έγραψε: στις 09:47, 31-12-14:

Συμφέρει πολυ το Amazon και απο άποψη τιμών και ταχύτητας αλλα και απο την άποψη οτι έχει μεγάλη ποικιλία, μπορείς να βρεις τα πάντα...
Παράθεση

unπαικτable

Διάσημο Μέλος

Ο unπαικτable αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 867 μηνύματα.

O unπαικτable έγραψε: στις 18:51, 31-12-14:

Αρχική Δημοσίευση από financial
Συμφέρει πολυ το Amazon και απο άποψη τιμών και ταχύτητας αλλα και απο την άποψη οτι έχει μεγάλη ποικιλία, μπορείς να βρεις τα πάντα...
Επειδη το μονο που εχω επιχειρησει να αγορασω απο αμαζον ειναι cd εχω διαπυστωσει πως απο τοτε που μπηκαν μεταφορικα το κοστος δεν διαφερει(μαξιμουν 2,5ε)
1
Παράθεση

financial

Δραστήριο Μέλος

Ο financial αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 369 μηνύματα.

O financial So much for my happy ending... έγραψε: στις 19:00, 31-12-14:

Έχεις δίκιο σε αυτο αλλα σε πιο ακριβά πράγματα έχει διαφορά! Στο λέω εκ πείρας
Παράθεση

aye

Διάσημο Μέλος

H aye αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 602 μηνύματα.

H aye snowblind έγραψε: στις 17:13, 01-01-15:

Έκανα χτες παραγγελία από amazon ένα ζευγάρι Vans και τα μεταφορικά ήταν γύρω στα 10 ευρώ. Δεν νομίζω ότι παίζει ρόλο η τιμή του προϊόντος αλλά το είδος του. Σας παραθέτω από κάτω screenshot από τη σελίδα του amazon.co.uk

Βέβαια ενώ λέει για το standard shipping 5 με 8 μέρες, εμένα μου υπολόγισε την παραλαβή 13 με 15 του Γενάρη

Υ.Γ 'Οπως κάποιος προανέφερε σε αυτό το θέμα, αν μένετε Ελλάδα αγοράζετε πάντα από το amazon.co.uk και όχι από το αμερικανικό γιατί με τα έξτρα από τελωνεία/φόρους κτλ η τιμή ανεβαίνει πάααρα πολύ. Είχα δοκιμάσει να παραγγείλω κάτι από το αμερικανικο amazon και η συνολική τιμή ανέβηκε γύρω στα 50 ευρώ παραπάνω απ'ότι είχα υπολογίσει.
Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Μέχρι και αυτή την στιγμή δεν έχει δει το θέμα κάποιο ορατό μέλος

Βρείτε παρόμοια

• Παρόμοια Θέματα
    • Ποια η γνώμη σας για το Amazon; - Από Daskalenko7
      Το θέμα έχει λάβει 0 απαντήσεις και βρίσκεται στην κατηγορία Internet και τοπικά δίκτυα.
      Το τελευταίο του μήνυμα δημοσιεύτηκε 25-10-09 στις 03:42.
    • Amazon κτλ. - Από Jason93
      Το θέμα έχει λάβει 5 απαντήσεις και βρίσκεται στην κατηγορία Internet και τοπικά δίκτυα.
      Το τελευταίο του μήνυμα δημοσιεύτηκε 28-09-07 στις 14:44.
  • Προηγούμενο Θέμα Επόμενο Θέμα