Επεξεργασία Προφίλ Επεξεργασία Avatar Επεξεργασία Υπογραφής Επεξεργασία Επιλογών E-mail και Κωδικός Ρυθμίσεις Ειδοποιήσεων
Αποσύνδεση Οι Συνδρομές μου Το Προφίλ μου Τα Posts μου Τα Threads μου Λίστα Επαφών Αντιδράσεις σε Posts μου Παραθέσεις των Posts μου Αναφορές σε Εμένα Ενέργειες Συντονιστών Αόρατος Χρήστης

Το e-steki είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 68,984 μέλη και 2,479,060 μηνύματα σε 78,961 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το e-steki άλλα 334 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο e-steki!

Εγγραφή Βοήθεια

Internet addicts!

Πιστεύετε ότι ο εθισμός στο Internet είναι μελλοντική απειλή;

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 189)
Ναι
149
78,84%
Όχι
29
15,34%
Δεν ξέρω
11
5,82%

chris_90 (Χρήστος)

Επιφανές Μέλος

Ο Χρήστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 29 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,228 μηνύματα.

O chris_90 έγραψε: στις 10:50, 14-03-09:

Αρχική Δημοσίευση από SoZi
.Του χρονου δεν ξερω αν θα το κοψω ή θα το αφησω ετσι για να μπαινω αραια και που
Καλα... ετσι ελεγα κι εγω, αλλα δεν το εχω τηρησει ποτε. Οσο ειχα ADSL εμπαινα ανεξελεγκτα και ξεχνουσα καθε αλλη υποχρεωση που ειχα... ωσπου ειπα οτι δεν γινεται να συνεχιστει αυτη η κατασταση. Παραδοξως απο τοτε που εμεινα μονο με την ασυρματη του laptop (που κανει συνεχεια διακοπες ) εχω πολυ περισσοτερο αυτοελεγχο απο πριν.
Πρέπει να συνδεθείτε για να αντιδράσετε σε μηνύματα
Παράθεση

qwertyuiop (Γιώργος)

Επιφανές Μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 24 ετών , επαγγέλεται Μαθητής/τρια και μας γράφει απο Φιλοθέη (Αττική). Έχει γράψει 2,556 μηνύματα.

O qwertyuiop http://brizolaki.blogspot.com/ έγραψε: στις 11:31, 14-03-09:

Εγώ ξέρω πότε πρέπει να κάνω το κάθε τι και πότε όχι. Οπότε δεν τίθεται θέμα διακοπής της σύνδεσής μου.
Παράθεση

domenica7

Διάσημο Μέλος

H domenica7 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 888 μηνύματα.

H domenica7 έγραψε: στις 13:16, 14-03-09:

Χμ..Νομιζω οτι είμαι μια εθισμένη και αυτό λόγω του ischool...Ωραία υπόσχομαι ότι δε ξαναμπαίνω μέχρι τον Ιούνη..
Παράθεση

SoZi (Αλέκα)

Επιφανές Μέλος

H Αλέκα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μαθηματικός . Έχει γράψει 2,623 μηνύματα.

H SoZi έγραψε: στις 13:24, 14-03-09:

Αρχική Δημοσίευση από chris_90
Καλα... ετσι ελεγα κι εγω, αλλα δεν το εχω τηρησει ποτε. Οσο ειχα ADSL εμπεινα ανεξελεγκτα και ξεχνουσα καθε αλλη υποχρεωση που ειχα... ωσπου ειπα οτι δεν γινεται να συνεχιστει αυτη η κατασταση. Παραδοξως απο τοτε που εμεινα μονο με την ασυρματη του laptop (που κανει συνεχεια διακοπες ) εχω πολυ περισσοτερο αυτοελεγχο απο πριν.

αμα τυχει τιποτα τετοιο θα το κοψω ξανα...
θα πω ΟΧΙ στο ιντερνετ...θα αντισταθω
-----------------------------------------
Αρχική Δημοσίευση από domenica7
Χμ..Νομιζω οτι είμαι μια εθισμένη και αυτό λόγω του ischool...Ωραία υπόσχομαι ότι δε ξαναμπαίνω μέχρι τον Ιούνη..

πολλοι το ειπανε...λιγοι το κανανε
Παράθεση

domenica7

Διάσημο Μέλος

H domenica7 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 888 μηνύματα.

H domenica7 έγραψε: στις 13:46, 14-03-09:

Αρχική Δημοσίευση από SoZi
αμα τυχει τιποτα τετοιο θα το κοψω ξανα...
θα πω ΟΧΙ στο ιντερνετ...θα αντισταθω
-----------------------------------------

πολλοι το ειπανε...λιγοι το κανανε

I'm gonna make it...νια, νια, νια...!
Παράθεση

Crookshanks

Επιφανές Μέλος

Ο Crookshanks αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 3,053 μηνύματα.

O Crookshanks έγραψε: στις 15:21, 14-03-09:

Δε χρειάζεται βρε παιδιά να το κόψετε, λίγη εγκράτεια θέλει. Αν έχετε πρόβλημα, κάθε δύο μέρες ελαττώστε το χρόνο που κάθεστε κατά μισή ώρα. Δεν είναι ανάγκη να μην μπαίνετε καθόλου. Είναι ανθρωπίνως αδύνατο να διαβάζετε όσο είστε ξύπνιοι, γι' αυτό αντί να κοιτάζετε το ταβάνι επειδή δε μπορείτε άλλο να συγκρατήσετε αυτά που λέει το βιβλίο, καθήστε λίγο στο PC.
Παράθεση

chris_90 (Χρήστος)

Επιφανές Μέλος

Ο Χρήστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 29 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,228 μηνύματα.

O chris_90 έγραψε: στις 12:23, 16-03-09:

Αρχική Δημοσίευση από Crookshanks
Είναι ανθρωπίνως αδύνατο να διαβάζετε όσο είστε ξύπνιοι, γι' αυτό αντί να κοιτάζετε το ταβάνι επειδή δε μπορείτε άλλο να συγκρατήσετε αυτά που λέει το βιβλίο, καθήστε λίγο στο PC.
Συμφωνω. Το να μην μπαινεις καθολου ειναι χειροτερο. Κι εγω ηθελα να διαβαζω απο το πρωι ως το βραδυ, αλλα διαπιστωσα οτι ειναι οντως αδυνατο. Οποτε καθομαι και στο laptop για λιγες ωρες αναμεσα στο διαβασμα. Απλα πρεπει ο υπολογιστης να αποτελει ενα διαλειμμα απο τις υποχρεωσεις. Εγω ειχα φτασει να εχω τις υποχρεωσεις ως διαλειμμα απο τον υπολογιστη.
Παράθεση

A propos (Νίκος)

Επιφανές Μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 30 ετών , επαγγέλεται Φυσικός και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 2,499 μηνύματα.

O A propos Jongleur en exercice - Cage en folie έγραψε: στις 13:13, 16-03-09:

Εντάξει καλό το μέτρο αλλά μην αρχίσουμε να ποινικοποιοιούμε και το ίντερνετ. Άλλο τα παιχνίδια και άλλο το ίντερνετ. Αν έχει κανείς πολλά ενδιαφέρονται πιστεύω δεν υπάρχει λόγος για εθισμό.
Παράθεση

Devina

Τιμώμενο Μέλος

H Devina αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών . Έχει γράψει 4,039 μηνύματα.

H Devina έγραψε: στις 15:32, 16-03-09:

Αρχική Δημοσίευση από nikos georg
Εντάξει καλό το μέτρο αλλά μην αρχίσουμε να ποινικοποιοιούμε και το ίντερνετ. Άλλο τα παιχνίδια και άλλο το ίντερνετ. Αν έχει κανείς πολλά ενδιαφέρονται πιστεύω δεν υπάρχει λόγος για εθισμό.
Συμφωνώ.Και αυτό σκεφτόμουν αυτές τις μέρες. Πως παλιότερα αν είχα βάλει νετ δεν θα ήμουν τόσο κολλημένη όσο και τώρα.Λίγο πολύ όλα παίζουν σημαντικό ρόλο. Οι παρέες,τα χόμπυ, κτλ κτλ..
Παράθεση

LiViNGtheLiFE

Διακεκριμένο μέλος

H LiViNGtheLiFE αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 22 ετών και επαγγέλεται Barista . Έχει γράψει 1,895 μηνύματα.

H LiViNGtheLiFE έγραψε: στις 16:08, 18-08-10:

Προφανως ειναι για αυτους που δεν μπορουν να πειραρχησουν στο εαυτο τους (και μετα προσπαθουν να πειθαρχησουν και στους αλλους...ε ρε χαλια) οπως και οτιδηποτε αλλο. Για αυτο η αυτοπειθαρχεια ειναι το παν. σχεδον.
Παράθεση

super_deal (Δημήτρης)

Νεοφερμένος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 20 ετών , επαγγέλεται Μαθητής/τρια και μας γράφει απο Νίκαια (Αττική). Έχει γράψει 22 μηνύματα.

O super_deal έγραψε: στις 13:44, 16-04-11:

υπάρχουν άνθρωποι που έχουν εθιστεί 15 μέρες μπροστά στον υπολογιστή
Παράθεση

Pure_Seduction

Διακεκριμένο μέλος

H Pure_Seduction αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται 3D designer . Έχει γράψει 2,016 μηνύματα.

H Pure_Seduction ΠΑΝΤΟΥ ΜΑΖΙ! έγραψε: στις 23:18, 05-08-11:

Νομιζω πως δεν ειναι μελλοντικη απειλη,αλλα απειλη των καιρων μας.
Δεν θεωρω πως ειμαι εθισμενη,αν και καθομαι πολλες ωρες στον υπολογιστη ειτε για δουλεια το πρωι,ειτε για ωρες χαλαρωσης το βραδυ.
Μπορω να ζησω και χωρις αυτο.
Παράθεση

Rempeskes

Επιφανές Μέλος

Ο Rempeskes αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Hair stylist . Έχει γράψει 5,659 μηνύματα.

O Rempeskes έγραψε: στις 23:44, 05-08-11:

Μπορω να ζησω και χωρις αυτο.

Νταξ, όλοι οι εθισμένοι τα ίδια λέμε.
6
Παράθεση

Pure_Seduction

Διακεκριμένο μέλος

H Pure_Seduction αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται 3D designer . Έχει γράψει 2,016 μηνύματα.

H Pure_Seduction ΠΑΝΤΟΥ ΜΑΖΙ! έγραψε: στις 23:49, 05-08-11:

Αρχική Δημοσίευση από Rempeskes
Νταξ, όλοι οι εθισμένοι τα ίδια λέμε.
μην βγει παραεξω
1
Παράθεση

Rempeskes

Επιφανές Μέλος

Ο Rempeskes αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Hair stylist . Έχει γράψει 5,659 μηνύματα.

O Rempeskes έγραψε: στις 23:57, 05-08-11:

τωρα είναι αργά...
2
Παράθεση

mariophys (Μάριος)

Δραστήριο Μέλος

Ο Μάριος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 28 ετών , επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 297 μηνύματα.

O mariophys έγραψε: στις 00:15, 06-08-11:

Το μέγιστο που αντέχω χωρίς internet και χωρίς να παρουσιάσω στερητικό σύνδρομο είναι μία εβδομάδα και αυτό μόνο αν έχω καλή παρέα να με αποσπά...
1
Παράθεση

g1wrg0s (01001)

Επιφανές Μέλος

Ο 01001 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 8,563 μηνύματα.

O g1wrg0s Δεν υπάρχει δεν μπορώ, υπάρχει δεν θέλω! έγραψε: στις 01:05, 06-08-11:

Συμπτώματα και ενδείξεις

Η SafeLine αναφέρει ως προειδοποιητικές ενδείξεις για τον εθισμό στο Διαδίκτυο τα παρακάτω:

Ψυχολογικά συμπτώματα:

Αίσθηση ευφορίας όση ώρα βρισκόμαστε στον υπολογιστή.

Είμαστε ανίκανοι να σταματήσουμε την δραστηριότητα.

Αποζητούμε όλο και περισσότερο χρόνο στον υπολογιστή.

Παραμελούμε οικογένεια και φίλους.

Νιώθουμε κενοί, θλιμμένοι και οξύθυμοι όταν δεν βρισκόμαστε στον υπολογιστή.

Λέμε ψέματα στην οικογένεια και τους φίλους μας για τις δραστηριότητες μας.

Αντιμετωπίζουμε προβλήματα με τη δουλειά και το σχολείο.

Σωματικά συμπτώματα:

Διατροφικές διαταραχές.

Διαταραχές του ύπνου και αλλαγή των συνηθειών ύπνου.

Μυοσκελετικές παθήσεις (π.χ. σκολίωση).

Μειωμένη αθλητική δραστηριότητα.

Ξηρά μάτια - μυωπία.

Ημικρανίες.

Παραμέληση προσωπικής υγιεινής.
Το παραπάνω ειναι ενα αποσπασμα απο ενα αρθρο σχετικα με τον εθισμο στο internet...Η πηγη ειναι : http://dsvsval.blogspot.com/2010/07/internet.html
και προτρεπω να ανατρεξει σε αυτη οποιος ενδιαφερεται για το θεμα...
Παράθεση

venividivici

Τιμώμενο Μέλος

H venividivici αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 16,750 μηνύματα.

H venividivici έγραψε: στις 12:10, 06-02-12:

Οτιδήποτε σου προκαλεί περιέργεια να το γνωρίσεις και να το ανακαλύψεις... μπορεί να γίνει εθιστικό...
Η τεχνολογία τρέχει συνεχώς..... ανακαλύπτονται νέα πράγματα..οπότε το μέσο γίνεται εθιστικό από μόνο του.....για να το γνωρίσεις...
Τα δεδομένα αλλάζουν σε χρόνο dt...

Το θέμα είναι αν το χρησιμοποιείς για να απολαμβάνεις χαρά μόνο από αυτό και όχι από την real επαφή...
π.χ.
να μιλάς στο skype αντί να απολαμβάνεις το καφεδάκι σου παρέα μετο φίλο σου...
Ή αν παίρνεις πολύ σοβαρά... το τι γίνεται μέσα στο internet...Ποτέ δεν φταίει το μέσο, αλλά ο τρόπος που το χρησιμοποιούμε και ουδείς εξαιρείται από αυτόν τον κανόνα...ούτε εγώ…

Ίσως ιδιαίτερη προσοχή χρειάζονται τα παιδιά που θα πρέπει να το συνδυάζουν με άλλες κοινωνικές δραστηριότητες…
όπως άθληση, μουσική, χορό κλπ…

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη venividivici : 10-02-12 στις 11:25. Αιτία: split post για μεταφορά σε νέο θέμα
2
Παράθεση

ο άσκοπος

Αποκλεισμένος χρήστης

Ο ο άσκοπος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 28 ετών . Έχει γράψει 254 μηνύματα.

O ο άσκοπος έγραψε: στις 18:57, 06-02-12:

Δεν πιστεύω πως υπάρχει εθισμός στο ίντερνετ.Γιατί όπως γραφετε και κάποιοι και εμένα δεν μου αρέσει να κάθομαι στον υπολογιστή πάρα πολλές ώρες.Και στον υπολογιστή τι παραπάνω να κάνεις?ή θα μιλησεις με κάποιον φίλο σου,ή αν έχεις να κάνεις κάποια εργασία είναι λογικό να καθίσεις πολλές ώρες για να την τελειώσεις ή να δεις κανένα βίντεο στο youtube,και να παίξεις κανένα RPG Game.Ο μόνος εθισμος που υπάρχει και που παρατηρείται σε πολύ μεγάλο βαθμό και συχνά είναι μόνο στα ηλεκτρονικά παιχνίδια στον υπολογιστή.Εκει υπάρχει ένας αρκετά μεγάλος κίνδυνος εθισμού.
Παράθεση

Ψαραδέλλη

Διακεκριμένο μέλος

H Ψαραδέλλη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,672 μηνύματα.

H Ψαραδέλλη έγραψε: στις 15:48, 07-02-12:

Στο ΑΧΕΠΑ Θεσσαλονικης υπηρχε ενα πολυ καλο προγραμμα αποτοξινωσης.Δεν ξερω αν υπαρχει πια λογο κρισης!!!
Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Μέχρι και αυτή την στιγμή δεν έχει δει το θέμα κάποιο ορατό μέλος

Βρείτε παρόμοια

• Παρόμοια Θέματα
    • Το internet που μας ενώνει, το internet που μας χωρίζει... - Από Isiliel
      Το θέμα έχει λάβει 38 απαντήσεις και βρίσκεται στην κατηγορία Διαδίκτυο και καθημερινή ζωή.
      Το τελευταίο του μήνυμα δημοσιεύτηκε 29-03-14 στις 03:26.
    • Internet Explorer Vs. Internet - Από Subject to change
      Το θέμα έχει λάβει 19 απαντήσεις και βρίσκεται στην κατηγορία Internet και τοπικά δίκτυα.
      Το τελευταίο του μήνυμα δημοσιεύτηκε 05-07-09 στις 02:04.
    • Internet και SMS!! - Από bunny217
      Το θέμα έχει λάβει 15 απαντήσεις και βρίσκεται στην κατηγορία Internet και τοπικά δίκτυα.
      Το τελευταίο του μήνυμα δημοσιεύτηκε 15-02-06 στις 16:38.
  • Προηγούμενο Θέμα Επόμενο Θέμα