Αυτοτραυματισμός

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
Τράβα τη σε ψυχολόγο,πείστην οτι κάνει κακό στον εαυτό της και πρόσφερέ της την κατάλληλη συμπαράσταση~
ναι,,η μονη λυση σε τετοια ακραια κατασταση

εχω περασει αναλογες εμμονικες αγχωτικεςκαταστασεις,,πολυ πιο ψυχολιγκου συναισθηματικου επιπεδου
αλλα οταν αυτοτραυματιζεσαι πια
γρηγορα στο γιατρο..
οχι ψυχολογο,,αλλα ψυχιατρο,που ειναι και ψυχαναλυτες οι περισσοτεροι

ισως θα επρεπε να παρει και καποια ηρεμιστικα
(ο ψυχιατρος τα ξερει αυτα εννοειται..)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Pequeño

Τιμώμενο Μέλος

Η Pequeño αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,829 μηνύματα.
ναι,,η μονη λυση σε τετοια ακραια κατασταση

εχω περασει αναλογες εμμονικες αγχωτικεςκαταστασεις,,πολυ πιο ψυχολιγκου συναισθηματικου επιπεδου
αλλα οταν αυτοτραυματιζεσαι πια
γρηγορα στο γιατρο..
οχι ψυχολογο,,αλλα ψυχιατρο,που ειναι και ψυχαναλυτες οι περισσοτεροι

ισως θα επρεπε να παρει και καποια ηρεμιστικα
(ο ψυχιατρος τα ξερει αυτα εννοειται..)

Προσωπικά πιστεύω πως ισχύει αυτό που είπαν όλοι... το κάνει για προσοχή,
και όχι ιδιαίτερα από το σπίτι της, μπορεί να το κάνει για τα μάτια της κολλητής της,
του αγοριού της και δε ξέρω και εγώ για ποιον άλλον!

Τώρα σε σχέση με αυτό που τόνισα στα λεγόμενα σου...
είσαι σίγουρος για αυτή τη συμβουλή;
Χωρίς να έχω κάποια προσωπική εμπειρία, μιλάω με βάση αυτών που μου
έχει πει μια πάρα πολύ καλή μου φίλη που έχει τελειώσει ψυχολογία,
αλλά οι δικοί μας ψυχίατροι δεν κάνουν τίποτα απολύτως, παρά μόνο
σε γεμίζουν με μια σακούλα χάπια...
Θέλω να πω ότι δεν έχει ενεργό "ρόλο" στη θεραπεία σου
και γενικότερα πιστεύω ότι ψυχίατρος συστήνεται σε πολύ ΑΚΡΑΙΕΣ καταστάσεις,
και η συγκεκριμένη περίπτωση δε μου φαίνεται ακραία προς το παρών,
μπορεί να εξελιχθεί, αλλά δεν είναι ακόμη, προλαβαίνετε αν κάποιος
ασχοληθεί άμεσα!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
και γενικότερα πιστεύω ότι ψυχίατρος συστήνεται σε πολύ ΑΚΡΑΙΕΣ καταστάσεις,
και η συγκεκριμένη περίπτωση δε μου φαίνεται ακραία προς το παρών,
οταν χαρακωνεσαι δεν ειναι ακραιο?
παμε καλα?:worry:

ας κανει οτι θελει φυσικα..
και ο ψυχολογος αν ειναι καλος και οχι ψυχρος σκιτζης οπως οι περισσοτεροι
μπορει να κανει δουλεια

αλλα ο αλλος να χαρακωνεται,,(καλα δεν βαζει κατι για να κλεινουν οι πληγες?)
ε,ναιειναι ακραιο

προσεχε φιλε,,βοηθα την κοπελα σου,,για να το κανει αυτο και να ποναει ετσι τον εαυτο της ποναει μεσα της,,
υποφερει..:/:
με το σωματικο πονο θολωνεις τον ψυχικο..προσωρινα βεβαια,,ο ψυχικος μενει παντα κει μεχρι να τον αντιμετωπισεις..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Pequeño

Τιμώμενο Μέλος

Η Pequeño αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,829 μηνύματα.
οταν χαρακωνεσαι δεν ειναι ακραιο?
παμε καλα?:worry:

ας κανει οτι θελει φυσικα..
και ο ψυχολογος αν ειναι καλος και οχι ψυχρος σκιτζης οπως οι περισσοτεροι
μπορει να κανει δουλεια

αλλα ο αλλος να χαρακωνεται,,(καλα δεν βαζει κατι για να κλεινουν οι πληγες?)
ε,ναιειναι ακραιο

προσεχε φιλε,,βοηθα την κοπελα σου,,για να το κανει αυτο και να ποναει ετσι τον εαυτο της ποναει μεσα της,,
υποφερει..

Κοπελίτσα 16 χρονών χαρακώνεται,
ενώ όπως αναφέρει ο φίλος μας ΈΧΕΙ αρκετή προσοχή
από το σπίτι της, όχι δε μου φαίνεται ακραίο..
Επίτρεψε μου να είμαι λίγο χοντρόπετση και αν θέλεις καχύποπτη
στη ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΈΝΗ περίπτωση.
Κάποιο λάκκο έχει η φάβα.
Όχι για εμένα δεν είναι ακραία περίπτωση,
μάλλον έχουμε διαφορετικό μέτρο στο "ακραίο".

Για εμένα ένας άνθρωπος που θα την φορτώσει με χάπια,
συγνώμη αλλά δεν είναι λύση!
Ένας καλός ψυχολόγος ή ακόμη και παιδοψυχολόγος (δε γνωρίζω σε ποια ηλικία
μεταπηδάς από παιδοψυχολόγο σε ψυχολόγο για αυτό το λέω)
πιστεύω θα βοηθήσει ουσιαστικά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mercury

Επιφανές μέλος

Ο Doctor αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαέστρος και μας γράφει απο Ισλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 13,611 μηνύματα.
SOS
Ψαχνω απεγνοσμενα βοηθεια! Η κοπελα μου αυτοτραυματηζετε (χαρακονετε) και δεν ξερω τι να κανω τα εχω παιξει τρεμω ολοκληρος . . . ! Εχθες τα φτιαξαμε και σημερα το εμαθα ειδα και τισ πληγες στα χερια ..!
Ειμαστε και οι δυο 16 στα 17 και δεν ξερω πως μπορω να την αποτρεψω απο αυτην την κακια συνηθεια!:(:(:(:(:(:(:(:(
Φοβαμαι ακομα ην κανει και τιποτα που δεν θα μπορει να το μετανιωσει ! Δεν ξερω και τι πρεπει να της πωωωωω!

Υπάρχουν δύο περιπτώσεις...
Είτε θέλει να τιμωρήσει τον εαυτό της για κάτι.Ίσως για το διαζύγιο των γονιών της.Πές της πως δεν έχει νόημα να κατηγορεί τον εαυτό της για αυτό,δεν ευθύνεται η ίδια.
Εϊτε επιζητά την προσοχή(όπως είπε η διοτίμα),οπότε πές της πως οι emo είναι εκτός μόδας πλέον.:P
Δεν πιστεύω πως πρόκειται να επιχειρήσει κάτι πιό "δραστικό".Άν το σκεφτότανε,θα το είχε ήδη κάνει...δεν θα έμενε στις χαρακιές τόσο καιρό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DrHouse

Διάσημο μέλος

Ο intelligentsia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Λέκτορας και μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 3,560 μηνύματα.
Η κοπελα ειναι αρρωστη,και εσεις λετε να της μιλησουν οι ''δικοι της'' ή φιλοι της?:confused:
Πρεπει να την δει ειδικος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

georgia.94

Δραστήριο μέλος

Η georgia.94 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 559 μηνύματα.
ουτε για μενα ειναι ακραιο...πιστευω πως απλα περναει μια ασχημη ψυχολογικα φαση και ενδεχομενως ζητα την προσοχη..ειναι πιο πιθανο αυτο παρα να εχει καποιο σοβαροτερο προβλημα..το εχει παθει ατομο του περιβαλλοντος μου(οχι ακριβως..μια γνωστη μου τελοσπαντων!) και απλα ηθελε να την προσεχουν και να της δινουν σημασια και προσοχη!!τιποτα παραπανω!γιατι πρεπει ντε και σωνει το κοριτσακι να εχει προβλημα..?σαφεστατα θα πρεπει να επισκεφθει καποιον ψυχολογο αλλα μονο σε επιπεδο συζητησης..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mercury

Επιφανές μέλος

Ο Doctor αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαέστρος και μας γράφει απο Ισλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 13,611 μηνύματα.
Η κοπελα ειναι αρρωστη,και εσεις λετε να της μιλησουν οι ''δικοι της'' ή φιλοι της?:confused:
Πρεπει να την δει ειδικος.

Δεν έχεις άδικο,άλλωστε πιό ευκολα μιλας σε καποιον ξένο και ουδέτερο,παρά σε κάποιον πιό οικείο.
Ωστόσο θα πρέπει να γίνει προσεκτική επιλογή του ψυχολόγου(για ψυχίατρο δεν το συζητάω κάν,το βρίσκω υπερβολικό) και να τον έχει ενημερώσει κάποιος πρίν απο την συνεδρία για το τί ακριβώς συμβαίνει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DrHouse

Διάσημο μέλος

Ο intelligentsia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Λέκτορας και μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 3,560 μηνύματα.
Δεν έχεις άδικο,άλλωστε πιό ευκολα μιλας σε καποιον ξένο και ουδέτερο,παρά σε κάποιον πιό οικείο.
Ωστόσο θα πρέπει να γίνει προσεκτική επιλογή του ψυχολόγου(για ψυχίατρο δεν το συζητάω κάν,το βρίσκω υπερβολικό) και να τον έχει ενημερώσει κάποιος πρίν απο την συνεδρία για το τί ακριβώς συμβαίνει.

Συμφωνω,αλλα το οικειο προσωπο δεν θα κανει διαγνωση,ή θεραπεια.Και στο κατω κατω,ας παει να δει εναν συμβουλευτικο ψυχολογο,που ειναι ''σαν φιλος'' με τον πελατη.
γιατι πρεπει ντε και σωνει το κοριτσακι να εχει προβλημα..?
Υπαρχει ενας αλγοριθμος που χαρακτηριζει μια συμπεριφορα ως Διαταραχη.

Όλα τα ευρέως γνωστά εγχειρίδια ψυχικής υγείας συμφωνούν πάνω-κάτω πως ως αποκλίνουσα συμπεριφορά (ψυχική διαταραχή) ορίζεται η συμπεριφορά που:

  1. αποκλίνει από την αναμενόμενη συμπεριφορά της κοινωνικής ομάδας του ατόμου
  2. δημιουργεί προσωπική δυσφορία ή ανικανότητα στο άτομο (π.χ. δεν μπορεί να αυτοεξυπηρετηθεί για τις βασικές του ανάγκες).
  3. θέτει σε κίνδυνο την ψυχική ή σωματική υγεία του ατόμου (ή των γύρω του).
  1. Ναι (αλλα δεν μας πολυενδιαφερει)
  2. Ναι.
  3. Ναι.
Εχουμε 3 ναι,ουτε 1,ουτε 2.Αρα η συμπεριφορα χαρακτηριζεται ως Αποκλινουσα συμπεριφορα ή Ψυχικη Διαταραχη.


https://psychologein.sciblogs.net/2008/02/27/diataraxopoihsh/
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

SparksFly

Νεοφερμένος

Η Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 64 μηνύματα.
SOS
Ψαχνω απεγνοσμενα βοηθεια! Η κοπελα μου αυτοτραυματηζετε (χαρακονετε) και δεν ξερω τι να κανω τα εχω παιξει τρεμω ολοκληρος . . . ! Εχθες τα φτιαξαμε και σημερα το εμαθα ειδα και τισ πληγες στα χερια ..!
Ειμαστε και οι δυο 16 στα 17 και δεν ξερω πως μπορω να την αποτρεψω απο αυτην την κακια συνηθεια!:(:(:(:(:(:(:(:(
Φοβαμαι ακομα ην κανει και τιποτα που δεν θα μπορει να το μετανιωσει ! Δεν ξερω και τι πρεπει να της πωωωωω!

αχ...καταρχάς, εάν σου το έδειξε εκείνη σημαίνει πως θέλει να είναι 100% ειλικρινής μαζί σου..πράγμα που είναι καλό.. Σε εμπιστεύεται..παράλληλα, είναι σαν να σου φωνάζει για βοήθεια, μπορεί η ίδια να μην το καταλαβαίνει αλλά αυτό κάνει...συνεπώς αυτό που μπορείς στην παρούσα φάση να κάνεις είναι να την συζητήσεις, να δεις εάν δέχεται επιστημονική βοήθεια (χωρίς να την φρικάρεις) και εάν είναι πρόθημη να το πει στους δικούς της...εάν είναι παρότρυνέ την να το πει και παράλληλα να τους ζητήσει βοήθεια...εάν δεν θέλει (πράγμα λογικό, απόλυτα) μπορείς να της πεις (και να το εννοείς, αλλιώς άστο) ότι θα είσα εκεί για να σου μιλήσει και πως ό,τι χρειαστεί θα είσαι εκεί...προσπάθησε με την συζήτηση (ήρεμα...σοβαρά ΗΡΕΜΑ) να την κάνεις να σου πει τους λόγους κτλ κτλ από κει και πέρα χρειάζεται υποστήριξη...ότι χρειαστείς, στέιλε μου μήνυμα..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

SheldonCooper

Νεοφερμένος

Ο SheldonCooper αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών. Έχει γράψει 6 μηνύματα.
Εχουν περασει κατι παραπανω απο 2 μηνες που χωρισα με την κοπελα μου την οποια λατρευα και οσο μπορουσα τις τα εδινα ολα, στο ενδιαμεσο υπαρχει ενα διαστημα που μιλουσαμε και ενα που δεν μιλουσαμε. Να πω οτι ηταν σχεση εξ-αποστασεως(οχι απλα μεσω internet βρισκομασταν) και για αυτο πιστευω πως δεθηκα τοσο πολυ μαζι της. Ολο αυτο το καιρο εγω προσπαθουσα να τις αλλαξω γνωμη και να συνεχισουμε να ειμαστε μαζι αλλα ηταν πολυ αρνητικη, πιστευε πως δεν θα τα καταφερουμε και μου ειπε να παει ο καθενας παρακατω. Δυστυχως ομως δεν ειναι τοσο ευκολο οσο ακουγεται, απ'οτι καταλαβα αυτη πηγε παρακατω αλλα εγω ειμαι ακομα εκει και τωρα κατα καιρους βλεπω διαφορα που γραφει και ξερω πως δεν ειναι για μενα. Νιωθω τοσο χαλια που πριν 2 βδομαδες ξεκινησα να κοβω το χερι μου στην αρχη απλες γρατσουνιες με ενα μαχαιρι αλλα αργοτερα κατι πιο δυνατο, ενα νυστερι για να κοβει πιο βαθεια. Νομιζω οτι με βοηθαει αυτο γιατι οταν ειμαι μονος σκεφτομαι παντα τις στιγμες και ποναει πολυ αλλα οταν κοβω το χερι μου το μυαλο μου ειναι στο χερι μου που ποναει. Το κοψιμο με αποσπαει απο το να μας σκεφτομαι. Οταν της ειπα πως αντιμετοπιζω το θεμα φρικαρε και μου ειπε πως με αυτα που κανω δεν θελει να εχει καμια σχεση μαζι μου. Εχω σκεφτει και χειροτερα πραγματα απο το κοψιμο (αναφερθηκαν απο αλλους πιο πανω). και γενικα πλεον δεν ξερω τι να κανω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Polymnia

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Polymnia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,253 μηνύματα.
Εχουν περασει κατι παραπανω απο 2 μηνες που χωρισα με την κοπελα μου την οποια λατρευα και οσο μπορουσα τις τα εδινα ολα, στο ενδιαμεσο υπαρχει ενα διαστημα που μιλουσαμε και ενα που δεν μιλουσαμε. Να πω οτι ηταν σχεση εξ-αποστασεως(οχι απλα μεσω internet βρισκομασταν) και για αυτο πιστευω πως δεθηκα τοσο πολυ μαζι της. Ολο αυτο το καιρο εγω προσπαθουσα να τις αλλαξω γνωμη και να συνεχισουμε να ειμαστε μαζι αλλα ηταν πολυ αρνητικη, πιστευε πως δεν θα τα καταφερουμε και μου ειπε να παει ο καθενας παρακατω. Δυστυχως ομως δεν ειναι τοσο ευκολο οσο ακουγεται, απ'οτι καταλαβα αυτη πηγε παρακατω αλλα εγω ειμαι ακομα εκει και τωρα κατα καιρους βλεπω διαφορα που γραφει και ξερω πως δεν ειναι για μενα. Νιωθω τοσο χαλια που πριν 2 βδομαδες ξεκινησα να κοβω το χερι μου στην αρχη απλες γρατσουνιες με ενα μαχαιρι αλλα αργοτερα κατι πιο δυνατο, ενα νυστερι για να κοβει πιο βαθεια. Νομιζω οτι με βοηθαει αυτο γιατι οταν ειμαι μονος σκεφτομαι παντα τις στιγμες και ποναει πολυ αλλα οταν κοβω το χερι μου το μυαλο μου ειναι στο χερι μου που ποναει. Το κοψιμο με αποσπαει απο το να μας σκεφτομαι. Οταν της ειπα πως αντιμετοπιζω το θεμα φρικαρε και μου ειπε πως με αυτα που κανω δεν θελει να εχει καμια σχεση μαζι μου. Εχω σκεφτει και χειροτερα πραγματα απο το κοψιμο (αναφερθηκαν απο αλλους πιο πανω). και γενικα πλεον δεν ξερω τι να κανω.

Σκέψου τα νέα μέτρα .Θα νιώσεις καλύτερα . :/:
Σχετικά με το θέμα.
Αυτό που κάνεις είναι πολύ σοβαρό και προκαλείς κακό μόνο στον εαυτό σου.Και γιατί της το είπες; Σκέφτηκες οτι θα σε λυπηθεί και θα τρέξει κοντά σου; Δεν αντιδρούν όλοι έτσι.Άλλωστε τί ήθελες ,να είναι μαζί σου απο οίκτο για το περιστατικό; Όχι τόσο καλό σχέδιο φίλτατε.
Θα έπρεπε να βρεις άλλους τρόπους να την ξεπεράσεις ή να την ξανακερδίσεις (αν υπήρχαν πιθανότητες).
Βλέπεις να γράφει διάφορα που ; Στο φβ; Στη θέση σου απο εκεί θα ξεκινούσα.Να το διαγράψω για να έχω το κεφάλι μου ήσυχο και να μην παλεύω με τέρατα.
Απο ότι φαίνεται είσαι αρκετά αδύναμος χαρακτήρας .Αυτό δεν είναι κακό,αρκεί να μη φτάνεις σε τέτοια άκρα.
Συμβουλή απο μένα: Σταμάτα τον αυτοτραυματισμό.Νομίζεις οτι σε κάνει να ξεχνιέσαι.Υπάρχουν τόσα πράγματα και δραστηριοτητες για να ξεχαστείς προσωρινά ή μόνιμα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

SheldonCooper

Νεοφερμένος

Ο SheldonCooper αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών. Έχει γράψει 6 μηνύματα.
Σκέψου τα νέα μέτρα .Θα νιώσεις καλύτερα . :/:
Σχετικά με το θέμα.
Αυτό που κάνεις είναι πολύ σοβαρό και προκαλείς κακό μόνο στον εαυτό σου.Και γιατί της το είπες; Σκέφτηκες οτι θα σε λυπηθεί και θα τρέξει κοντά σου; Δεν αντιδρούν όλοι έτσι.Άλλωστε τί ήθελες ,να είναι μαζί σου απο οίκτο για το περιστατικό; Όχι τόσο καλό σχέδιο φίλτατε.
Θα έπρεπε να βρεις άλλους τρόπους να την ξεπεράσεις ή να την ξανακερδίσεις (αν υπήρχαν πιθανότητες).
Βλέπεις να γράφει διάφορα που ; Στο φβ; Στη θέση σου απο εκεί θα ξεκινούσα.Να το διαγράψω για να έχω το κεφάλι μου ήσυχο και να μην παλεύω με τέρατα.
Απο ότι φαίνεται είσαι αρκετά αδύναμος χαρακτήρας .Αυτό δεν είναι κακό,αρκεί να μη φτάνεις σε τέτοια άκρα.
Συμβουλή απο μένα: Σταμάτα τον αυτοτραυματισμό.Νομίζεις οτι σε κάνει να ξεχνιέσαι.Υπάρχουν τόσα πράγματα και δραστηριοτητες για να ξεχαστείς προσωρινά ή μόνιμα.

Της το ειπα γιατι παντα υπηρχε ειλικρινα μεταξυ μας, σε οτ και αν γινοταν. Δεν σκεφτηκα πως θα της το πω και θα ερθει πισω.
Δεν ειμαι ατομο το οποιο σβηνει τους αλλους.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kit-kat

Πολύ δραστήριο μέλος

Η kit-kat αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 1,739 μηνύματα.
καταρχην σταματα να κανεις κακο στον εαυτο σου!!!! για να μη σκεφτεσαι θα πρεπει να αυτοτραυματιζεσαι και να σκεφτεσαι το πονο?? και αμα αυτος ο αυτοτραυματισμος που κανεις κατάληξή στο τελος σε καμια μολυνση ή αφησει κανα σημαδι?
και ολο αυτο το κανεις για μια κοπελα...αξιζει να διαλυεις και να πονας τον εαυτο σου για καποια...?
με το να αυτοτραυματιζεσαι τι καταφερνεις? αλλαζει η κατασταση?
λοιπον, η συμβουλη μου ειναι να σταματησεις αυτα τα πραγματα, να την ξεχασεις και να προχωρησεις τη ζωη σου. βγες εξω με τους φιλους σου, αρχισε καποια δραστηριοτητα και μην κλεινεσαι στον εαυτο σου και σκεφτεσαι τα παλια. η ζωη δεν σταματαει ουτε γυριζει πισω, μονο προχωραει...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ρεντροουζ13

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Μόσχα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Ναύπλιο (Αργολίδα). Έχει γράψει 181 μηνύματα.
για να τραβαει την προσοχη το κανει...στανταρ...και μια κοπελα απο το χωριο μου τα ιδια εκανε!-κατα τα αλλα φυσιολογικοτατη!!(σοβαρα το λεω..χωρις ειρωνεια!)αλλα καλο ειναι να μην ανακατευτεις και πολυ...απλα να το πειτε στους γονεις της..αυτοι ξερουν τι θα κανουν!

Jesus guys! Επειδή το κάνει ένα άτομο δεν σημαίνει ότι ΟΛΟΙ το κάνουν για τον ίδιο λόγο...Και το "φυσιολογικότατη" το λες γιατί -ΦΑΙΝΕΤΑΙ- ή γιατί -ΟΝΤΩΣ ΕΙΝΑΙ- ??
Πολλά παιδιά προσποιούνται απλά για να μην εξωτερικεύουν την κατάστασή τους.
Δεν μπορείς να ξέρεις τι σκέφτεται και τι περνάει μέσα του ένα άτομο.
Και αν όντως η κοπέλα δεν το κάνει για να τραβήξει την προσοχή ΠΡΕΠΕΙ να ανακατευτείς και να τη στηρίξεις γιατί για να εμπιστεύτηκε εσένα -> εσένα χρειάζεται.


(my point of view παντα)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

SheldonCooper

Νεοφερμένος

Ο SheldonCooper αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών. Έχει γράψει 6 μηνύματα.
καταρχην σταματα να κανεις κακο στον εαυτο σου!!!! για να μη σκεφτεσαι θα πρεπει να αυτοτραυματιζεσαι και να σκεφτεσαι το πονο?? και αμα αυτος ο αυτοτραυματισμος που κανεις κατάληξή στο τελος σε καμια μολυνση ή αφησει κανα σημαδι?
και ολο αυτο το κανεις για μια κοπελα...αξιζει να διαλυεις και να πονας τον εαυτο σου για καποια...?
με το να αυτοτραυματιζεσαι τι καταφερνεις? αλλαζει η κατασταση?
λοιπον, η συμβουλη μου ειναι να σταματησεις αυτα τα πραγματα, να την ξεχασεις και να προχωρησεις τη ζωη σου. βγες εξω με τους φιλους σου, αρχισε καποια δραστηριοτητα και μην κλεινεσαι στον εαυτο σου και σκεφτεσαι τα παλια. η ζωη δεν σταματαει ουτε γυριζει πισω, μονο προχωραει...


Σιγουρα θα εχεις ακουσει πως οσοι το κανουν δεν σκεφτομαι τις μολυνσεις η τα σημαδια, οπως ξερεις πως επισης δεν ειναι ευκολο να ξεχνας ενα ατομο και να προχωρας παρακατω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Backdrop

Δραστήριο μέλος

Η Backdrop αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μαέστρος και μας γράφει απο Ρωσία (Ευρωπαϊκή Ρωσία). Έχει γράψει 676 μηνύματα.
Σιγουρα θα εχεις ακουσει πως οσοι το κανουν δεν σκεφτομαι τις μολυνσεις η τα σημαδια, οπως ξερεις πως επισης δεν ειναι ευκολο να ξεχνας ενα ατομο και να προχωρας παρακατω.

Είναι κρίμα! κάνεις κακό στον εαυτό σου!
Μπορεί ο πόνος που προκαλείς να σε κάνει να ξεχνιέσαι ή το οτιδήποτε άλλο, υπάρχει όμως ένα τεράστιο αλλά....
Ζήτα βοήθεια!
Και όχι από την πρωην, την φρίκαρες! Λογικό ήταν να αντιδράσει έτσι!
Έχεις μιλήσει στους δικούς σου? Σε συγγενεις ή σε φίλους? Ξεκίνα από εκεί για να βρείτε μια λύση!

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Gilda

Τιμώμενο Μέλος

Η Gilda αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,132 μηνύματα.
Εσύ τι θα έκανες αν η πρώην σου, σου έλεγε ότι αυτοτραυματίζεται?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

SheldonCooper

Νεοφερμένος

Ο SheldonCooper αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών. Έχει γράψει 6 μηνύματα.
Είναι κρίμα! κάνεις κακό στον εαυτό σου!
Μπορεί ο πόνος που προκαλείς να σε κάνει να ξεχνιέσαι ή το οτιδήποτε άλλο, υπάρχει όμως ένα τεράστιο αλλά....
Ζήτα βοήθεια!
Και όχι από την πρωην, την φρίκαρες! Λογικό ήταν να αντιδράσει έτσι!
Έχεις μιλήσει στους δικούς σου? Σε συγγενεις ή σε φίλους? Ξεκίνα από εκεί για να βρείτε μια λύση!


Εγώ είχα δεχθει κάθε παράξενο της, πίστευα και αυτή θα δεχόταν κάτι δικό μου, και όχι δεν το έχω συζητήσει με κανέναν. δεν είμαι άτομο που τα πολυσυζητάει.

Εσύ τι θα έκανες αν η πρώην σου, σου έλεγε ότι αυτοτραυματίζεται?

Στην αρχή και εγώ θα το έβλεπα κάπως αλλά θα το δεχόμουν γιατι για να σου πουν κάτι τετοιο σημαινει πως σε εμπιστεύονται και ειναι ειλικρινης απεναντι σου
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Alma Libre

Επιφανές μέλος

Η Sinéad αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Συγγραφέας και μας γράφει απο Ιρλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 9,229 μηνύματα.
ναι,,η μονη λυση σε τετοια ακραια κατασταση

εχω περασει αναλογες εμμονικες αγχωτικεςκαταστασεις,,πολυ πιο ψυχολιγκου συναισθηματικου επιπεδου
αλλα οταν αυτοτραυματιζεσαι πια
γρηγορα στο γιατρο..
οχι ψυχολογο,,αλλα ψυχιατρο,που ειναι και ψυχαναλυτες οι περισσοτεροι

ισως θα επρεπε να παρει και καποια ηρεμιστικα
(ο ψυχιατρος τα ξερει αυτα εννοειται..)

Βασικα προληπτικα πρεπει.Τετοια θεματα θελουν αμεση καταπολεμηση.Ο Αυτοτραυματισμος ειναι αρρωστια,ψυχικη,γι'αυτο απο τη πρωτη στιγμη πρεπει να στειλουμε το ατομο αυτο για ψυχαναλυση,να σταματησει να κανει κακο στον εαυτο του.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 7 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top