Τελειομανία / Τελειομανή άτομα

deathpale

Νεοφερμένος

Η deathpale αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Γλυφάδα (Αττική). Έχει γράψει 71 μηνύματα.
Τελειομανία is my middle name!:P According to my psychologist μάλιστα αυτή η τελειομανία μου ευθύνεται και σε ένα βαθμό που αντιμετωπίζω μια διατροφική διαταραχή...:(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Εύα

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Εύα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών και μας γράφει απο Λάρισα (Λάρισα). Έχει γράψει 295 μηνύματα.
Υπάρχει περίπτωση να έχεις τάσεις τελειομανίας εκ γενετής;;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γιώργος

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 30,791 μηνύματα.
Υπάρχει περίπτωση να έχεις τάσεις τελειομανίας εκ γενετής;;
Ναι. Ειδικά αν μικρή έπινες και την τελευταία γουλιά απ' το μπιμπερό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Εύα

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Εύα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών και μας γράφει απο Λάρισα (Λάρισα). Έχει γράψει 295 μηνύματα.
Ναι. Ειδικά αν μικρή έπινες και την τελευταία γουλιά απ' το μπιμπερό.
Χμμ υπάρχει και αυτή η περίπτωση!!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

A_myrto

Νεοφερμένος

Η A_myrto αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 69 μηνύματα.
δηλαδη εγω είμαι τελειομανής????????????????????;)
δεν λέω πάντα θέτω υψηλούς στόχους αλλά δεν τρελαίνομαι και αν δεν τους πετύχω.....αλλά στο κάτω κάτω της γραφής αν δεν έχουμε υψηλούς στόχους,αν δεν αναζητούμε το τέλειο πως θα προοδεύσουμε στη ζωή μας?δεν θα ήμασταν στάσιμοι ?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Apro

Διάσημο μέλος

Ο Apro αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 41 ετών, επαγγέλεται Tatoo artist και μας γράφει απο Άγιος Ιωάννης Ρέντης (Αττική). Έχει γράψει 2,031 μηνύματα.
και εγώ πάσχω από το σύνδρομο της τελειομανίας..., σε ότι αφορά τον τρόπο που εργάζομαι, σε αυτά που φτιάχνω, ακόμα στον τρόπο που κινούμαι( δηλ. το πλύσιμο δοντιών ή το πλύσιμο χεριών) και γενικά, έχω έναν ιδιαίτερο τρόπο έκφρασης στην καθημερινότητα....
δυστυχώς η τελειομανία που με διατρέχει, δεν περιλαμβάνει τον προγραμματισμό μου, τους στόχους μου και τα σχέδια στη ζωή....
μακάρι η τελειομανία μου να αφορούσε τα τελευταία που περιέγραψα.... :/::(:'(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Noisette

Περιβόητο μέλος

Η Φωτεινός Θάλαμος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Συντάκτης και μας γράφει απο Νότιος Αμερική (Αμερική). Έχει γράψει 4,754 μηνύματα.
Χμμμ...η κολλητή μου με φωνάζει Μόνικα, γιατί άραγε; :P

Η τελειομανία νομίζω είναι ένα αρκετά θετικό χαρακτηριστικό σε έναν άνθρωπο όταν δεν υπερβαίνει τα όρια της τρέλας.
Σε κάνει να θέλεις να παρουσιάζεις από καθετί το καλύτερο που μπορεί να έχει και αυτό είναι αξιοθαύμαστο.


Προαναφέρθηκε ότι σε σχέση με τους γύρω μας μπορεί να αποτελεί κάτι εκνευριστικό ή σπαστικό (αν περιμένεις τον άλλον να σιδερώσει το μπλουζάκι του μία ώρα για παράδειγμα) αλλά σκεφτείτε την άλλη όψη.

Πόσο εκνευριστικό είναι να βλέπεις σημειώσεις διαφορετικών μαθημάτων χύμα μέσα σε έναν φάκελο; Πόσο εκνευριστικό είναι να βλέπεις ένα κείμενο χωρίς παραγράφους και κεφαλαία σε κάθε αρχή της πρότασης; :worry: (Με καταλαβαίνει κανείς; )

Οργάνωση is my middle name! :happy:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Apro

Διάσημο μέλος

Ο Apro αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 41 ετών, επαγγέλεται Tatoo artist και μας γράφει απο Άγιος Ιωάννης Ρέντης (Αττική). Έχει γράψει 2,031 μηνύματα.
Υπάρχει περίπτωση να έχεις τάσεις τελειομανίας εκ γενετής;;

νομίζω..., κάτι θα είναι καταγεγραμμένο στο DNA μας και από αυτό το συστατικό.... :hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dreamer_SW

Διάσημο μέλος

Η Dreamer_SW αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,832 μηνύματα.
Τελειομανία, η ζωή μου όλη .... :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Jack25

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Jack25 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 132 μηνύματα.
Πιστευω οτι τελειομανια ειναι να επιχειρεις να πετυχεις το τελειο ,
το οποιο σχεδον παντα(90%) ειναι ανεφικτο ,
ετσι παντα θα εχεις την πεποιθηση οτι απετυχες σε αυτο που εκανες ,
το οποιο σιγουρα δε σε κανει χαρουμενο .
Η λογικη να θετεις ως στοχο το τελειο
αν και τελικα δε θα το πετυχεις ως αποτελεσμα ,
αλλα θα πετυχεις κτ πολυ καλο που θα προσεγγιζει το τελειο
ειναι εξαιρετικα ενδιαφερουσα .
Σε αυτο το σημειο θα ηθελα να διακρινω την τελειομανια σε 2 μορφες :
1) στην επιλεκτική τελειομανια(κατ επιλογη τελειομανια)
(θες σε συγκεκριμενα πραγματα να εισαι τελειος)
Μαλλον ειναι θετικη
2)στην γενικη τελειομανια
(θες ο,τι κανεις , να το κανεις τελεια)
Μαλλον ειναι καταστροφικη .
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top