• Σας ενημερώνουμε ότι η κατηγορία δεν αντικαθιστά σε καμία περίπτωση την επίσκεψη σας σε επαγγελματία ιατρό.

    Το σύνολο του περιεχομένου της κατηγορίας αυτής, όπως κείμενα, γραφικά, εικόνες, πληροφορίες που λαμβάνονται από δικαιούχους διαφήμισης, είναι καθαρά και μόνο για ενημερωτικούς σκοπούς και δεν προορίζεται να είναι υποκατάστατο για την επαγγελματική ιατρική συμβουλή, διάγνωση ή θεραπεία. Δεν αποτελεί υποκατάστατο ιατρικής εξέτασης, ούτε αντικαθιστά την ανάγκη για υπηρεσίες που παρέχονται από επαγγελματία ιατρό. Πάντοτε να ζητάτε τη συμβουλή του ιατρού σας πριν πάρετε οποιαδήποτε συνταγή ή φάρμακο. Μόνο ο ιατρός σας μπορεί να σας δώσει συμβουλές για το τι είναι ασφαλές και αποτελεσματικό για σας.

Στεφανιογραφία: Επικίνδυνη;

Narcsoul

Νεοφερμένος

Ο Narcsoul αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 44 ετών. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
Καλησπερα,

Η ερωτηση μου εχει να κανει με την εν λογω εξεταση. Προκεται να κανει η μητερα μου στο Ωνασειο και απο οσα διαβαζω για ποσοστα θνησιμοτητας ( ακομα και αν ειναι χαμηλα ) εχω ανησυχησει αρκετα,

Εχετε εμπειρια απο φιλους συγγενεις η γνωστους σας που υποβληθηκαν σε αυτην την επεμβατικη εξεταση?

Ευχαριστω πολυ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

αυγή όντος

Διάσημο μέλος

Ο Sniffing Joe αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Οδηγός ταξί και μας γράφει απο Ισλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,006 μηνύματα.
Τι να σου πουν οι φίλοι και οι συγγενεις για την επικινδυνοτητα και τα ποσοστα θνησιμοτητας; Αυτά οι γιατροί θα στα πουν.

Ορίστε, εγώ έχω ένα παππού που έκανε πρόσφατα στεφανιογράφημα και όλα πήγαν καλά. Είμαι σίγουρος πως πολλά άτομα εδώ έχουν παππούδες και γιαγιάδες που έχουν κάνει την εν λόγο εξέταση. Ε και; Αυτό σημαίνει ότι η μητέρα σου δεν θα κινδυνέψει; Υπάρχουν και κάποιοι που έκαναν την εξέταση και δεν πήγε καλά. Αυτά θα στα πουν οι ειδικοί.

Προφανώς είσαι αγχωμένος και ανησυχείς, αλλά κατά τη γνώμη μου μπορείς να κάνεις μόνο δύο πράγματα.
1. Να είσαι σε διαρκή επικοινωνία με τους γιατρούς.
2. Να μιλάς με τη μητέρα σου και με συγγενείς σου και να προσπαθήσεις να διαχειριστείς την ανησυχία σου.

Αυτό το thread δεν νομίζω να σε βοηθήσει και πολύ. Φιλικά στο λέω.


edit: Βασικά μπορεί να σε βοηθήσει να αντιμετωπίσεις την ανησυχία και τους φόβους σου, αλλά μέχρι εκεί. Δεν θα μάθεις κάτι πολυτιμότερο απ'ότι θα σου πουν οι γιατροί της μητέρας σου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Νευρολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,088 μηνύματα.
Καλησπερα,

Η ερωτηση μου εχει να κανει με την εν λογω εξεταση. Προκεται να κανει η μητερα μου στο Ωνασειο και απο οσα διαβαζω για ποσοστα θνησιμοτητας ( ακομα και αν ειναι χαμηλα ) εχω ανησυχησει αρκετα,

Εχετε εμπειρια απο φιλους συγγενεις η γνωστους σας που υποβληθηκαν σε αυτην την επεμβατικη εξεταση?

Ευχαριστω πολυ

Πριν γίνει την επέμβαση υπογράφεις το σχετικό έντυπο (υπάρχει 0,1% ποσοστό θνησιμότητα ) . Ουσιαστικά στην επέμβαση μπορεί αν ανιχνευτεί στένωση στα στεφανιαία να μπει επί τόπου stent.

Για να κάνει την επέμβαση προφανώς έκανε test Κοπώσεως που ήταν θετικό. Πολλές γυναίκες έχουν ειδική ανατομία στα στεφανιαία (σκεψου πως είναι κάπως κατσαρά) με αποτέλεσμα να δίνεται εντύπωση αθηρωματικών αγγείων ενώ στην πραγματικότητα γίνεται σπασμός. Για να επαληθευτεί αυτό όμως η μοναδική λύση είναι η στεφανιογραφία και είναι μια αποφάση που πρέπει να πάρει και ο ασθενής και η οικογένεια σκεπτόμενος τις επιπτώσεις που μπορεί να έχει μια τέτοια επέμβαση, αλλά και το όφελος. Να τα ζυγίσει αυτά τα 2 και να αποφασίσει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Aleksa

Τιμώμενο Μέλος

Η Aleksa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 19,575 μηνύματα.
Καλησπερα,

Η ερωτηση μου εχει να κανει με την εν λογω εξεταση. Προκεται να κανει η μητερα μου στο Ωνασειο και απο οσα διαβαζω για ποσοστα θνησιμοτητας ( ακομα και αν ειναι χαμηλα ) εχω ανησυχησει αρκετα,

Εχετε εμπειρια απο φιλους συγγενεις η γνωστους σας που υποβληθηκαν σε αυτην την επεμβατικη εξεταση?

Ευχαριστω πολυ
Έχει κάνει πολύ δικό μου πρόσωπο πριν λίγα χρόνια, επίσης στο Ωνάσειο και όλα πήγαν καλά.
Εύχομαι το ίδιο και για τη μητέρα σου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 3 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top