Ποια η στάση σας σχετικά με το κάπνισμα;

Κάπνισμα, ποιά η στάση σας;

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 193)
  • Καπνίζω επειδή το θέλω

    Ψήφοι: 50 25.9%
  • Καπνίζω επειδή δεν μπορώ να το κόψω

    Ψήφοι: 8 4.1%
  • Το κατάφερα και το έκοψα

    Ψήφοι: 18 9.3%
  • Είμαι μονο παθητικός καπνιστής

    Ψήφοι: 117 60.6%

Γιώργος

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 30,791 μηνύματα.
xaxaxaxa :D :D καλό.


Υπήρχε η σκέψη σε μια φάση να βάζουν αντί για επιγραφές φωτογραφίες των πνευμόνων με καρκίνο, του λαιμού με καρκίνο, κιτρινα σαπισμένα δόντια, στοματικο καρκίνο κτλ που προκαλεί το κάπνισμα. Στην Αυστραλία το κάνανε αλλά για εδώ θεωρήθηκε πολύ σκληρό και απορρίφθηκε. (Δεν ξέρω αν πρέπει να χαρώ ή όχι...)
Δεν παίζει, ξέρεις πόσα κονομά το κράτος απ' αυτά; :D


Στα παπούτσια τους η δημόσια υγεία, να 'ναι καλά οι φόροι στα τσιγάρα. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dracula82

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Dracula82 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 290 μηνύματα.
Δεν παίζει, ξέρεις πόσα κονομά το κράτος απ' αυτά; :D


Στα παπούτσια τους η δημόσια υγεία, να 'ναι καλά οι φόροι στα τσιγάρα. :)


Εδω off the record εκπρόσωπος καπνοβιομηχανίας είπε σε υπουργό: Σας βοηθάμε να λύσετε και το ασφαλιστικό... ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

anna_33

Νεοφερμένος

Η anna_33 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 58 μηνύματα.
Εγω παντως παιδια ενα πραγμα ξερω...
Το καπνισμα ειναι καθαρα θεμα μυαλου και εγκεφαλου.

Οσες φορες ειπα οτι θα το κοψω επειδη κανει κακο κτλ, δεν τα καταφερα. Οταν ειπα οτι απλα δε γουσταρω να καπνισω σημερα και καπνιζω απο αυριο παλι, το αυριο εγινε την αλλη εβδομαδα, τον αλλο μηνα κοκ.

Οποτε, ο εθισμος και ολα τα αλλα που λεμε, ειναι απλες δικαιολογιες για το οτι ουσιαστικα δεν μπορουμε να ελεγξουμε τον εγκεφαλο μας.

Αυτο νομιζω εγω...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lorien

Περιβόητο μέλος

Ο Lorien αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,880 μηνύματα.
Επειδη ομως ο εγκεφαλος ειναι νευρικο συστημα, και πανω σε αυτο δρα η νικοτινη, υπαρχει συσχετιση. Σαφως και ειναι θεμα αυτοελεγχου, αλλά το να καπνιζει συχνα δε βοηθαει αυτον τον ελεγχο. Ομως σιγουρα γινεται.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

alis

Πολύ δραστήριο μέλος

Η alis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,134 μηνύματα.
Προσωπικά, είμαι μάλλον υπερβολικά μικρή για να καπνίζω, αν και πολλοί καπνίζουν στην ηλικία μου και στο σχολείο μου, αλλά δεν έχω σκοπό να το αρχίσω. Παρόλα αυτά δεν έχω πρόβλημα με όσους καπνίζουν και ποτέ δεν έκανα σε κάποιον την παρατήρηση για το κάπνισμα και ούτε καν το σκέφτηκα. Ο καθένας είναι υπεύθυνος για τον εαυτό του και για την υγεία του. Και από όσο έχω ακούσει είναι εξαιρετικά δύσκολο να κοπεί το κάπνισμα. Όσο για τη στάση που κρατάω στις διαμάχες, είμαι για όλους τους παραπάνω και άλλους λόγους, συνήθως με τους καπνιστές. Αν και κάθε περίπτωση μπορεί να είναι διαφορετική και να θέλει διαφορετικό χειρισμό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

steel-dragon

Νεοφερμένος

Ο steel-dragon αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
Μπράβο exp! Εγώ σιχαίνομαι το τσιγάρο...
Αυτός είναι ο αληθινός λόγος που δεν έχω έρθει ακόμα Σαλονίκη! :P :P


καλα κανεις και εισαι αντικαπνιστης αλλα δεν καταλαβενω τον λογο που δεν ερχεσε σαλονικα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Obscura

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Obscura αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,515 μηνύματα.
καλα κανεις και εισαι αντικαπνιστης αλλα δεν καταλαβενω τον λογο που δεν ερχεσε σαλονικα

Το ποστ στο οποίο απαντάς είναι λιγάκι παλιό (2005) :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Deslic

Νεοφερμένος

Η Deslic αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Τουριστικά και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 13 μηνύματα.
ειμαι καπνιστρια εδω και αρκετα χρονια... οταν νιωθω οτι δεν σεβωμαι τον δυπλανο μου με το τσιγαρο μου , βγαινω εξω η το σβυνω ... εχω κρατησει ομως και ενα χωρο ειδικα για μενα για τις κρυες νυχτες να καπνιζω , πως γινεται ολοι οσοι δεν καπνιζουν στο σπιτι ολη την ωρα να θελουν να βρισκωνται στο δικο μου χωρο και να παραπονιουνται κιολας για το καπνο? εχουν 5 δωματια ελευθερα καπνου και στο δωματιο που τους εχω υποδηξει οτι εκει μπαινουν μονο καπνιστες να θελουν να μπαινουν? μηπως λοιπον πρεπει να σκεφτουν και το δικο μου δικαιωμα? θεληση ? σεβωμαι και υπακουω στις αναγκες αλλα θελω να σεβωνται και τισ δικες μου.... αποριες ...αποψεις...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

paschouale

Νεοφερμένος

Ο paschouale αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 35 μηνύματα.
Ξεκίνησα το κάπνισμα στα 20 ενώ μέχρι τότε ήμουν φανατικός αντικαπνιστής,πόσο μ****ας είμαι?Τώρα πλέον το γουστάρω αλλά επειδή κάποτε μ"ενοχλούσε ο καπνός πάρα πολύ,το σέβομαι εξίσου!Οι δύο πλευρές πρέπει να καταλαβαίνουν η μία την άλλη.Όλα είναι στο μυαλό του καθενός μας για να το κόψεις,δεν υπάρχει δεν μπορώ αλλά δεν θέλω...

ειμαι καπνιστρια εδω και αρκετα χρονια... οταν νιωθω οτι δεν σεβωμαι τον δυπλανο μου με το τσιγαρο μου , βγαινω εξω η το σβυνω ... εχω κρατησει ομως και ενα χωρο ειδικα για μενα για τις κρυες νυχτες να καπνιζω , πως γινεται ολοι οσοι δεν καπνιζουν στο σπιτι ολη την ωρα να θελουν να βρισκωνται στο δικο μου χωρο και να παραπονιουνται κιολας για το καπνο? εχουν 5 δωματια ελευθερα καπνου και στο δωματιο που τους εχω υποδηξει οτι εκει μπαινουν μονο καπνιστες να θελουν να μπαινουν? μηπως λοιπον πρεπει να σκεφτουν και το δικο μου δικαιωμα? θεληση ? σεβωμαι και υπακουω στις αναγκες αλλα θελω να σεβωνται και τισ δικες μου.... αποριες ...αποψεις...

Νομίζω ότι έχεις απόλυτο δίκιο...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

deathpale

Νεοφερμένος

Η deathpale αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Γλυφάδα (Αττική). Έχει γράψει 71 μηνύματα.
Καπνίζω, πίνω κι ερωτεύομαι! Αντίρρηση κανεις; Οχι; Όμορφα!8)
Αχαχαχαχαχα! Το τσιγάρο πάει καπάκι με τον έρωτα δηλαδή?:P

Ο καθένας είναι υπεύθυνος για τον εαυτό του και για την υγεία του.
Ναι συμφωνώ και εγώ σε αυτό που λες αλλά πολλές φορές οι καπνιστές επιβαρύνουν τους άλλους. Το να είσαι παθητικός καπνιστής έχει πραγματικά πολλές αρνητικές επιπτώσεις στην υγεία. Αν καποιος θέλει να καπνίσει ας καπνίσει σπίτι του ή ας βγει κάπου έξω, σε έναν ανοιχτό χώρο γιατί εγώ δεν είμαι υποχρεωμένη να ανέχομαι τον καπνό του άλλου μεσα στο πρόσωπό μου. Άσε που όταν βρίσκεσαι σε κλειστό χώρο που καπνίζουν μετά μυρίζεις τσιγάρο από τα μαλλιά μέχρι τα ρούχα σου και άντε μετά να ξεμυρίσεις!:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

helga

Νεοφερμένος

Η helga αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 55 μηνύματα.
Αχαχαχαχαχα! Το τσιγάρο πάει καπάκι με τον έρωτα δηλαδή?:P


Ναι συμφωνώ και εγώ σε αυτό που λες αλλά πολλές φορές οι καπνιστές επιβαρύνουν τους άλλους. Το να είσαι παθητικός καπνιστής έχει πραγματικά πολλές αρνητικές επιπτώσεις στην υγεία. Αν καποιος θέλει να καπνίσει ας καπνίσει σπίτι του ή ας βγει κάπου έξω, σε έναν ανοιχτό χώρο γιατί εγώ δεν είμαι υποχρεωμένη να ανέχομαι τον καπνό του άλλου μεσα στο πρόσωπό μου. Άσε που όταν βρίσκεσαι σε κλειστό χώρο που καπνίζουν μετά μυρίζεις τσιγάρο από τα μαλλιά μέχρι τα ρούχα σου και άντε μετά να ξεμυρίσεις!:P
Συμφωνώ και ΄με αυρό μολονότι είμαι καπνίστρια.
Προσπαθώ και γω να μαι όσο πιο διακριτική γίνεται όταν υπάρχουν κάποιοι που δεν καπνίζουν στην παρέα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Achilles

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο King of Myrmidons αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,699 μηνύματα.


Ουδέτερη.


 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

deathpale

Νεοφερμένος

Η deathpale αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Γλυφάδα (Αττική). Έχει γράψει 71 μηνύματα.
Προσπαθώ και γω να μαι όσο πιο διακριτική γίνεται όταν υπάρχουν κάποιοι που δεν καπνίζουν στην παρέα.
Και καλά κάνεις!:) Btw ξέρεις ότι το τσιγάρο επιβραδύνει το μεταβολισμό? Είχα ακούσει μάλιστα ότι μπορεί να καις μέχρι και 300 θερμίδες λιγότερο από ότι θα έκαιγες κανονικά. Γι αυτό ξανασκέψου πριν πας να ανάψεις τσιγάρο, μιας και σε ενδιαφέρει να αδυνατίσεις.:):P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

thanos323

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο σουπερ γουμαρ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Κατερίνη (Πιερία). Έχει γράψει 339 μηνύματα.
δεν καπνιζω και δεν εχω σκοπο να το αρχισω μελλοντικα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Στα 5,40 ευρώ το πακέτο τα τσιγάρα...
Μεγαλύτερη από ότι είχε ανακοινωθεί θα είναι η αύξηση στα τσιγάρα, όπως εκτιμά η Ομοσπονδία Περιπτέρων και Καπνοπωλών Ελλάδος
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

thanos323

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο σουπερ γουμαρ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Κατερίνη (Πιερία). Έχει γράψει 339 μηνύματα.
Στα 5,40 ευρώ το πακέτο τα τσιγάρα...
Μεγαλύτερη από ότι είχε ανακοινωθεί θα είναι η αύξηση στα τσιγάρα, όπως εκτιμά η Ομοσπονδία Περιπτέρων και Καπνοπωλών Ελλάδος
ε ειδες λοιπον καιρος να το κοψης, και την υγεια σου θα εχεις και θα γλητωσεις λεψτα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

helga

Νεοφερμένος

Η helga αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 55 μηνύματα.
Και καλά κάνεις!:) Btw ξέρεις ότι το τσιγάρο επιβραδύνει το μεταβολισμό? Είχα ακούσει μάλιστα ότι μπορεί να καις μέχρι και 300 θερμίδες λιγότερο από ότι θα έκαιγες κανονικά. Γι αυτό ξανασκέψου πριν πας να ανάψεις τσιγάρο, μιας και σε ενδιαφέρει να αδυνατίσεις.:):P

Με σκότωσες τώρα!:hmm:
Τουλάχιστον δεν καπνίζω πολύ, 3-4 τσιγάρα τις καθημερινές με εξαιρέσεις όταν βγαίνω έξω.
Δεν το ήξερα πάντως αυτό-ευχαριστώ πολύ για την πληροφορία :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

jrot6

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο jrot6 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 43 ετών, επαγγέλεται Αεροσυνοδός και μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,535 μηνύματα.
Στα 5,40 ευρώ το πακέτο τα τσιγάρα...
Μεγαλύτερη από ότι είχε ανακοινωθεί θα είναι η αύξηση στα τσιγάρα, όπως εκτιμά η Ομοσπονδία Περιπτέρων και Καπνοπωλών Ελλάδος

84% αυξηση?????:eek::eek::eek::eek::eek:

Πλακα μας κανουν???:mad:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Oralee

Τιμώμενο Μέλος

Η Κωνσταντίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 45 ετών και μας γράφει απο Γλυφάδα (Αττική). Έχει γράψει 15,765 μηνύματα.
Πλάκα δεν σας κάνουν, καλά σας κάνουν.. επιτέλους! :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

thanos323

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο σουπερ γουμαρ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Κατερίνη (Πιερία). Έχει γράψει 339 μηνύματα.
Πλάκα δεν σας κάνουν, καλά σας κάνουν.. επιτέλους! :P
πες τα ρε σι που δεν καταλαβενουνε
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top