Προαιρετικό το μάθημα της Ιστορίας

Παράνοια

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Σεμίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 236 μηνύματα.
Η ιστορία μας είναι το όπλο μας.Αν το χάσουμε και αυτό χαθήκαμε....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tsarachaf

Περιβόητο μέλος

Ο Allah 1/3 MEΤΣ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,366 μηνύματα.
Δεν ξέρεις πόσο τυχερός είσαι που δεν την έδωσες εξετάσεις.... Στο θέμα μας τώρα

Και γιατί να διδάσκόμαστε στη Γ Λυκείου Νεότερη ιστορία. Κάνουμε ιστορία από την τρίτη δημοτικού μέχρι τη Γ Λυκείου και για την σύγχρονη ιστορία μαθαίνουμε μόνο στη Γ Λυκείου που υπάρχει η πίεση των εξετάσεων. Συγκεκριμένα είχα την ατυχία να την δώσω και πανελλαδικές. Γι αυτό είπα ας διδασκεται σωστά και ας αφήσουν τη Γ Λυκείου.

Μαθαίνουμε σε 3 τάξεις την αρχαία ιστορία, σε 3 τρεις τη Βυζαντινή, σε 2 την μεσαιωνική και την νεότερη μόνο στη Γ Λυκείου. Ας κάνουν καλή κατανομή στις υπόλοιπες τάξεις. Είναι τραγικό να μην διδάσκεται πρακτικά πουθενά νεότερη ιστορία (γιατί και στη Γ και που διδάσκεται αφού είναι πανελλαδικώς εξεταζόμενο και δεν την διαβάζει κανένας).

Στη Γ Λυκειου έχεις πιο εξειδικευμένα μαθήματα και αναγκαστικά κάποια πρέπει να φύγουν αλλιώς δεν θα βγαίνουν οι ώρες. Σύμφωνα με το άρθρο τo καινούριο σύστημα θα γίνει έτσι:


Προφανώς δεν μπορούν να γίνουν όλα τα κλασικά μαθήματα υποχρεωτικά (ιστορία, αρχαία, μαθηματικά, φυσική, χημεία) γιατί γίνονται πιο εξειδικευμένα μαθήματα που δεν γίνονται άλλες χρονιές (προγραμματισμός, λατινικά κ.λπ.). Αναγκαστικά κάποια πρέπει να αφαιρεθούν για να πάρουν τις θέσεις τους.... αλλιώς αντί για εφτάωρα οι μαθητές θα κάνουν εννιάωρα.

Ηταν επιλογη μου να μην την δωσω πανελλαδικα την Ιστορια ΓΠ, και το δικαιωμα αυτο δεν το ειχα μονο εγω αλλα και ολοι οι μαθητες...

Μου φαινεται ομως πως δεν διαβασες το ποστ μου, στο οποιο ηδη εξηγω γιατι πρεπει να διδασκομαστε οντως την νεοτερη ιστορια στην Γ' Λυκειου ή το πολυ πολυ στην Β΄...

Ακριβως επειδη πλεον εχουμε περισσοτερες πηγες και τα γεγονοτα ειναι πιο συνθετα απ' οσο μπορει να αντιληφθει ενας μαθητης ως την ηλικια την Α΄ Λυκειου...

Το προγραμμα αυτο με τα προαιρετικα μαθηματα ειναι καταστροφη των γενικων γνωσεων που υποτιθεται πως πρεπει να μας προσφερει η πρωτοβαθμια και δευτεροβαθμια εκπαιδευση... Ο ρολος της εκξειδευσης ανηκει στην τριτοβαθμια...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

worshipperjesus

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο worshipperjesus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 43 ετών. Έχει γράψει 189 μηνύματα.
Τραγική εξέλιξη.

Το μάθημα της Ιστορίας, προσφέρει μια βασική διδακτική εμπειρία αποστήθισης που πελεκίζει το μαθητή*: αντί αυτός να κυνηγά την ηδονή παίζοντας ποδόσφαιρο στο πάρκο μένει μέσα στο σπίτι αποστηθίζοντας ημερομηνίες.

Αν το σχολείο σταματήσει να είναι μαρτυρική αγγαρεία, πως θα κατανοήσει ο μαθητής ότι για να φτάσει στην επιτυχία, πρέπει να περάσει μέσα από αυτοκαταστροφικά βασανιστήρια;

Προτάσεις μου:
1)Κατάργηση διαλειμμάτων.
2)Γυμναστική: υποχρεωτικά όλοι οι μαθητές θα τρέχουν ένα μαραθώνιο κάθε εβδομάδα(καλύτερα κάθε Σάββατο να μη χάνουν ώρες από αλλού).
3)Πανελλήνιες εξετάσεις από το δημοτικό.

Το υπουργείο Παιδείας να τιμήσει το όνομα του και να φροντίσει να παιδέψει ανελέητα τους μαθήτες.

*άνθρωπος αγράμματος, ξύλο απελέκητο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

teol20

Επιφανές μέλος

Ο teol20 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 10,425 μηνύματα.
Iστορία.Το μαθήμα που λατρεύτηκε απο πολλούς αν και κάποιοι ανέπτυξαν σχέσεις μίσους πρός αυτή.:p

Βασικά δεν φταίει η κατάργηση της διδασκαλίας της η οποια θα γίνει στο άμεσο μέλλον αλλά αυτά τα αισχρά βιβλία που χρησιμοποιούνται στην εκπαιδευση μας.Όταν σου δίνει ένα κατεβατο 3 σελίδων και σου λέει"ΜΑΘΕ ΤΟ!" εσύ αντιδραστικά δεν θα το μάθεις.Αντι να πιέζουν τον μαθητή της Γ Λυκείου με περιττές λεπτομέρειες ας αναδιαμορφώσουν και τα προηγούμενα βιβλία ετσι ώστε η ύλη να είναι σωστά κατανεμημένη και ο μαθητής να μαθαίνει αυτα τα οποία πραγματικά θέλει και πρέπει να ξέρει.Δεν είπα πως δεν πρεπει να ξερει πως η Αλωση έγινε το 1453 αλλα όχι οτι έγινε ημέρα Τριτη 29 Μαϊου και ώρα 6 το πρωί.:P Πρέπει να μείνουν τα βασικά στον κορμό της ιστορίας μας και να ενισχυθούν τα διαδραστικά μέσα.(βλέπε ταινίες,βίντεο,φωτογραφίες κλπ)Έτσι θα μαθητης θα κατανοήσει με μεγαλυτερη ευκολία την ύλη και όχι αν τον βάλεις να μαθει παπαγαλία κατεβατά τα οποία σε λιγο καιρό θα τα τραβήξει ένα πολύ ωραίο delete.

Βέβαια ολά αυτά μπορεί να μοιάζουν ουτοπικά,αλλά αν θέλουν πραγματικά να αλλάξουν το σύστημα ας ξεκινήσουν απο τη βάση και απο τη ρίζα του προβλήματος.Ο δικός μας καθηγητής της Ιστορίας φέτος στη Β Λυκείου είναι εξαιρετικός.Μαθαίνουμε ότι ακριβως πρέπει να ξέρουμε απο το βιβλίο χωρίς περιττές λεπτομέρειες και πολλά φρου-φρού και ανα 2-3 μαθηματα μας δείχνει κάποιο DVD για το τί είπαμε εως τωρα σαν μια καλη επαναληψη.Μπορώ να πω πως παρα το φόρτο των φροντιστηριων και των μαθημάων μπορώ να αφιερώσω 15-20 λεπτά για να μάθω Ιστορία όχι επειδη μου φαινεται σαν αγγαρεία αλλα γιατί το θέλω.Όχι σαν αυτήν που είχαμε Γ Γυμνασίου που της έγραφες στο διαγωνισμα "αφανίστηκαν" και αυτή σου βαζε "Εξολοθρεύτηκαν" επειδή ήταν έτσι γραμμένο στο Βιβλίο.Άρα να μην κατηγορουμε τους μαθητες που δεν διαβάζουν κλπ.Αυτοι έχουν προβληματικο σχολείο και προβληματική παιδεία.Και άνθρωποι που πραγματικά νοιάζονται για το μέλλον αυτού του τόπου-και ναι είναι καθηγητές δημοσίου ρε παιδια!- κοιτάνε να τους απαξιώσουν με τον χειρότερο τρόπο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Νευρολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,088 μηνύματα.
Εξαιρωντας τα Θρησκευτικα διαφωνω εξισου για να γινει προαιρετικη η διδασκαλια της Κοινωνιολογιας ή της Φυσικης ΓΠ
Τι να την κάνει ένα μαθητής της Θεωρητικής την Φυσική ΓΠ.... Τα θρησκευτικά είναι ήδη προαιρετικά σε όλες τις τάξεις.
Ηταν επιλογη μου να μην την δωσω πανελλαδικα την Ιστορια ΓΠ, και το δικαιωμα αυτο δεν το ειχα μονο εγω αλλα και ολοι οι μαθητες...

Μου φαινεται ομως πως δεν διαβασες το ποστ μου, στο οποιο ηδη εξηγω γιατι πρεπει να διδασκομαστε οντως την νεοτερη ιστορια στην Γ' Λυκειου ή το πολυ πολυ στην Β΄...

Ακριβως επειδη πλεον εχουμε περισσοτερες πηγες και τα γεγονοτα ειναι πιο συνθετα απ' οσο μπορει να αντιληφθει ενας μαθητης ως την ηλικια την Α΄ Λυκειου...

Το προγραμμα αυτο με τα προαιρετικα μαθηματα ειναι καταστροφη των γενικων γνωσεων που υποτιθεται πως πρεπει να μας προσφερει η πρωτοβαθμια και δευτεροβαθμια εκπαιδευση... Ο ρολος της εκξειδευσης ανηκει στην τριτοβαθμια...
Το διάβασα το post σου αλλά διαφωνώ. Δεν θεωρώ ότι ένας μαθητής Α Λυκείου δεν έχει αρκετή αντίληψη για να διδαχθεί Νεότερη ιστορία (δεν είναι πυρηνική φυσική ή ανώτερα μαθηματικά η ιστορία). Στη Γ Λυκείου αν και έχεις περισσότερη αντίληψη πρακτικά είναι καμένο το μάθημα όπως όλα τα μαθήματα που δίνονται ενδοσχολικά. Υπό αυτές τις συνθήκες θεωρώ καλύτερα να διδάσκεται στην Α.

Τsarachaf όλα τα βασικά μαθήματα σκοπεύουν να τα κάνουν προαιρετικά.... δεν σημαίνει ότι τα υποβαθμίζουν. Με το καινούριο σύστημα σκοπεύουν να μειώσουν τα μαθήματα στις τελευταίες τάξεις γιατί έχουν καταλάβει ότι με το σύστημα Αρσένη δεν αποκτούν οι μαθητές τις απαραίτητες βάσεις για την τριτοβάθμια. Δεν είναι δυνατόν να μην διδάσκεται στην θετική ανθρωπολογία (όπως γινόταν παλιά στις Δέσμες) ή στα μαθηματικά (πίνακες).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

worshipperjesus

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο worshipperjesus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 43 ετών. Έχει γράψει 189 μηνύματα.
Το μάθημα της Ιστορίας πρέπει να γίνεται από ελεγμένου περιεχομένου βιβλία.

Φαντάζεστε π.χ. να λέει ο καθηγητής ψάξτε στη δημοτική βιβλιοθήκη ή ακόμα χειρότερα στο Internet σχετικά με το ρόλο της εκκλησίας στην επανάσταση του 1821; Οι μαθητές κινδυνεύουν να εκτεθούν σε επικίνδυνες ιδέες όπως π.χ. ότι "το Κρυφό Σχολειό είναι μύθος". Για την ιστορία της Αρχαίας Ελλάδας, οι μαθητές μπορεί να βρουν υλικό σχετικά με τη δήθεν "ομοφυλοφιλία" της Αρχαίας Σπάρτης και να μπερδευτούν.

Το ίδιο ακριβώς ισχύει και για το μάθημα των Θρησκευτικών. Χρειάζεται συγκεκριμένο βιβλίο με περιεχόμενο εγκεκριμένο από την εκκλησία, διαφορετικά οι μαθητές θα εκτεθούν στις εξυπνάδες του George Carlin και του Richard Dawkins.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
γινεται να μην ειναι υποχρεωτικη η πληροφορικη?

που μας λενε για εποχες πληροφοριας κλπ?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Νευρολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,088 μηνύματα.
γινεται να μην ειναι υποχρεωτικη η πληροφορικη?

που μας λενε για εποχες πληροφοριας κλπ?

Τι να τον κάνει τον προγραμματισμό ή αλγοριθμική σκέψη ένας της θεωρητικής (μιλώ για την Γ Λυκείου μόνο).

Με την ίδια λογική έπρεπε να βάλουν στη Γ Λυκείου υποχρεωτικά στους θετικοτεχνολογικούς τα αρχαία (το πιο άχρηστο μάθημα όπως διδάσκεται). Ούτε το κλασικό λύω δεν θυμάμαι να κλείνω. Ας μειώσουν τις ώρες στα κείμενα, στα αρχαία, στους Όμηρους και ας βάλουν πιο πρακτικά μαθήματα. Συμφωνώ σε αυτό αλλά όχι στη Γ που είναι μια τάξη εξειδίκευσης.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

worshipperjesus

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο worshipperjesus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 43 ετών. Έχει γράψει 189 μηνύματα.
Τα μαθήματα που διδάσκει το ελληνικό σχολείο, πρέπει να έχουν βασικό στόχο το παίδεμα των μαθητών. Εκτός των θρησκευτικών, δεν έχει τόσο νόημα ποια είναι αυτά: μαθηματικά, φυσική, χημεία, ανθρωπολογία, κοινωνιολογία, αρχαία κ.λπ. Το ελληνικό σχολείο μπορεί να κάνει παιδευτικά όλα τα μαθήματα.

Το σημαντικό είναι να επιβραβευθούν οι απόφοιτοι τριτοβάθμιας εκπαίδευσης: π.χ. αν υπάρχουν πολλοί άνεργοι απόφοιτοι κοινωνιολογίας, τα σχολεία πρέπει να κάνουν υποχρεωτικό το μάθημα της κοινωνιολογίας.

Η νοοτροπία, "ποια μαθήματα θα είναι χρήσιμα στους μαθητές όταν μεγαλώσουν" είναι λάθος.

Η σωστή νοοτροπία είναι "φτιάχνω μαθήματα ανάλογα με το ποιο αντικείμενο έχει τους περισσότερους άνεργους πτυχιούχους".

Οι πτυχιούχοι στερήθηκαν την ηδονή για να πάρουν το πτυχίο τους και η αποχή από το κυνήγι της ηδονής πρέπει να επιβραβεύεται.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

koum

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο koum αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος και μας γράφει απο Άγιος Πέτρος (Αρκαδία). Έχει γράψει 1,238 μηνύματα.
Τραγική εξέλιξη.

Το μάθημα της Ιστορίας, προσφέρει μια βασική διδακτική εμπειρία αποστήθισης που πελεκίζει το μαθητή*: αντί αυτός να κυνηγά την ηδονή παίζοντας ποδόσφαιρο στο πάρκο μένει μέσα στο σπίτι αποστηθίζοντας ημερομηνίες.

Αν το σχολείο σταματήσει να είναι μαρτυρική αγγαρεία, πως θα κατανοήσει ο μαθητής ότι για να φτάσει στην επιτυχία, πρέπει να περάσει μέσα από αυτοκαταστροφικά βασανιστήρια;

Προτάσεις μου:
1)Κατάργηση διαλειμμάτων.
2)Γυμναστική: υποχρεωτικά όλοι οι μαθητές θα τρέχουν ένα μαραθώνιο κάθε εβδομάδα(καλύτερα κάθε Σάββατο να μη χάνουν ώρες από αλλού).
3)Πανελλήνιες εξετάσεις από το δημοτικό.

Το υπουργείο Παιδείας να τιμήσει το όνομα του και να φροντίσει να παιδέψει ανελέητα τους μαθήτες.

*άνθρωπος αγράμματος, ξύλο απελέκητο.

Ίσως το πιο αστείο μήνυμα που έχω διαβάσει στο steki. :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
Τι να τον κάνει τον προγραμματισμό ή αλγοριθμική σκέψη ένας της θεωρητικής (μιλώ για την Γ Λυκείου μόνο).

προγραμματισμος ειναι αυτα που κανει το ecdl πχ? γιατι να μην εκπαιδευει το κρατος γιαυτα?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

worshipperjesus

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο worshipperjesus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 43 ετών. Έχει γράψει 189 μηνύματα.
προγραμματισμος ειναι αυτα που κανει το ecdl πχ? γιατι να μην εκπαιδευει το κρατος γιαυτα?

Το ECDL διδάσκει Word, Excel, Windows etc..

Προγραμματισμό διδάσκει το ελληνικό σχολείο, στο μάθημα της "Ανάπτυξης Εφαρμογών" στη Γ' Λυκείου, αλλά δυστυχώς σε πολύ περιορισμένη κλίμακα.

Η βαθειά γνώση C++ οδηγεί συχνά σε everlasting virginity, αρά θα ήταν εξαιρετικά χρήσιμη στα σχολεία.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fantasmenos

Τιμώμενο Μέλος

Η Διαταραγμένη Προσωπικότητα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Θεολόγος και μας γράφει απο Μαυροβούνιο (Ευρώπη). Έχει γράψει 4,026 μηνύματα.
Πολύ ευχάριστα όλα αυτά που λέτε, όμως η διδασκαλία δεν ξεκινά στην Α λυκείου αλλά στην Α δημοτικού. Που σημαίνει ότι το επιχείρημα, αφελληνισμός των παιδιών, είναι τουλάχιστον εκτός πραγματικότητας. Προσωπικά θεωρώ ότι η ιστορία θα έπρεπε να είναι υποχρεωτική όχι επειδή πρέπει να φανούν οι μεγάλες δόξες της Ελλάδας αλλά γιατί δεν μπορείς να κατανοήσεις το παρόν χωρίς να γνωρίζεις το παρελθόν.

Αλλά:

Ιστορία διδάσκεται κάποιος 2 φορές στη ζωή του πριν πάει στο Λύκειο. Στο δημοτικό και στο γυμνάσιο. Στη δεύτερη φορά μαθαίνεις περισσότερες λεπτομέρειες και υπάρχουν δυσκολότερες έννοιες από ότι στην πρώτη που σημαίνει ότι διδάσκεσαι ελληνική ιστορία και (την εσφαλμένη επιστημονικά) συνέχεια του ελληνικού έθνους Αρχαιότητα-Βυζάντιο-Ελληνικό Κράτος τουλάχιστον 6 με 7 χρόνια. Τώρα επειδή το σύστημα είναι εθνοκεντρικό, ο μαθητής διδάσκεται μόνο γεγονότα και όλα αυτά τα πράγματα που τονώνουν την αυτοπεποίθηση του έθνους. Βέβαια αν κάποιος πει τις έννοιες νεοελληνικός διαφωτισμός και ευρωπαικός διαφωτισμός και ζητήσει πληροφορίες, οι Έλληνες θα πουν μόνο Κολοκοτρώνης και Μεσολόγγι χωρίς να μπορούν να εξηγήσουν τις αιτίες της επανάστασης που τόσο θαυμάζουν. Και δεν νομίζω στα 16 να του λείπει η περίφημη εθνική συνείδηση. Την έχει αποκτήσει από το δημοτικό. Επειδή το θέμα όμως δεν είναι η λάθος διδασκαλία του μαθήματος αλλά η μεταφορά του στα προαιρετικά μαθήματα θυμάμαι από το σχολείο τα εξής, δεν ξέρω πόσο έχει αλλάξει η καθημερινότητα των μαθητών τώρα:

α) Στη Β και στη Γ λυκείου προετοιμαζόμουν για το βάρβαρο θεσμό που λέγεται "Πανελλήνιες" με συνέπεια να είναι περισσότερο διαδικαστικό το θέμα της πρόσληψης της γνώσης, αφού στα @@ μου τι μάθαινα, έπρεπε να βρώ τα SOS, σκοπός ήταν να το γράψω στις εξετάσεις για να πάρω το βαθμό.

β) είχα κατασταλάξει και μου ήταν αδιάφορα μαθήματα στα οποία έπρεπε να έχω τη γνώση για ακατανόητους λόγους. Ήμουν σε θεωρητική κατεύθυνση και έπρεπε να ξέρω βιολογία και φυσική και χημεία. Ε όχι, δεν έχω όρεξη να ασχοληθώ σε τέτοιο επίπεδο με αυτά τα μαθήματα. Τις βασικές γνώσεις τις είχα αποκτήσει στα προηγούμενα στάδια της ατελούς εκπαίδευσης μου. Για να κάνω Φυσική και Βιολογία αναγκάστηκα να μάθω πραγματική Ιστορία στο πανεπιστήμιο. Το ίδιο πιστεύω ότι ισχύει και για τα παιδιά που ενδιαφέρονταν για μαθηματικά-φυσική. Αρχαία στη Β και Γ λυκείου σε άνθρωπο που σκοπό είχε να μπει στο Πολυτεχνείο!

Δεν είμαι σε θέση να καταλάβω γιατί πρέπει ο μαθητής στα 16 του να αντιμετωπίζεται σαν να ήταν 10. Έχει αποκτήσει (εάν έχει διδαχθεί σωστά στα προηγούμενα χρόνια) τα εργαλεία για να καταφέρει να μάθει πράγματα πιο σύνθετα από την απλή ιστορία, την απλή φιλοσοφία, τα απλά αρχαία ελληνικά, τα απλά νέα ελληνικά αρκεί να έχει χρόνο να κάνει κάτι τέτοιο. Μιλάω πάντα από την πλευρά των επιστημών που γούσταρα, τις υπόλοιπες τις αγνοώ επιδεικτικά :D

Και επειδή μάλλον θα γίνει παρανόηση αυτό που λέω είναι ότι πρέπει στο Λύκειο να δίνεται η δυνατότητα να επεκτείνει τις γνώσεις του πάνω σε τομείς που τον ενδιαφέρουν πραγματικά (αφού έχει αποκτήσει τις βάσεις τα προηγούμενα χρόνια).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Νευρολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,088 μηνύματα.
προγραμματισμος ειναι αυτα που κανει το ecdl πχ? γιατι να μην εκπαιδευει το κρατος γιαυτα?

Για να τα οικονομάνε μερικοί ξένοι οργανισμοί. Πληροφορική(σε στυλ Εcdl) διδάσκεται στο Γυμνάσιο/Λύκειο αλλά δεν δίνεται καμία πιστοποίηση όπως ακριβώς γίνεται με τις ξένες γλώσσες. Δεν γίνεται να γίνονται Αγγλικά 9 τάξεις στο σχολείο και να μην έχεις ούτε μια πιστοποίηση και να αναγκάζεσαι να δίνεις εξετάσεις σε ξένους οργανισμούς για να πάρεις extra μόρια στον ΑΣΕΠ. Πρέπει να συνδέσουν το πιστοποιητικό γλωσσομάθειας και γνώσης πληροφορικής με τη δημόσια εκπαίδευση. Τι να το κάνω να γίνουν υποχρεωτικά τα Αγγλικά στη Γ Λυκείου και να μην προσφέρουν καμία πιστοποίηση. Σε ορισμένες χώρες αυτά τα πιστοποιητικά οι μαθητές τα παίρνουν από την δημόσια εκπαίδευση, εδώ είναι αναγκασμένα τα παιδιά να κάνουν extra ώρες φροντιστήριο για να μάθουν και να πιστοποιήσουν αυτά που κανονικά έπρεπε να κάνει το σχολείο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tsarachaf

Περιβόητο μέλος

Ο Allah 1/3 MEΤΣ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,366 μηνύματα.
Τι να την κάνει ένα μαθητής της Θεωρητικής την Φυσική ΓΠ.... Τα θρησκευτικά είναι ήδη προαιρετικά σε όλες τις τάξεις.

Το διάβασα το post σου αλλά διαφωνώ. Δεν θεωρώ ότι ένας μαθητής Α Λυκείου δεν έχει αρκετή αντίληψη για να διδαχθεί Νεότερη ιστορία (δεν είναι πυρηνική φυσική ή ανώτερα μαθηματικά η ιστορία). Στη Γ Λυκείου αν και έχεις περισσότερη αντίληψη πρακτικά είναι καμένο το μάθημα όπως όλα τα μαθήματα που δίνονται ενδοσχολικά. Υπό αυτές τις συνθήκες θεωρώ καλύτερα να διδάσκεται στην Α.

Τsarachaf όλα τα βασικά μαθήματα σκοπεύουν να τα κάνουν προαιρετικά.... δεν σημαίνει ότι τα υποβαθμίζουν. Με το καινούριο σύστημα σκοπεύουν να μειώσουν τα μαθήματα στις τελευταίες τάξεις γιατί έχουν καταλάβει ότι με το σύστημα Αρσένη δεν αποκτούν οι μαθητές τις απαραίτητες βάσεις για την τριτοβάθμια. Δεν είναι δυνατόν να μην διδάσκεται στην θετική ανθρωπολογία (όπως γινόταν παλιά στις Δέσμες) ή στα μαθηματικά (πίνακες).

Οχι δεν ειναι προαιρετικα τα θρησκευτικα... Οχι αν δεν σε ρωτανε αν θες να κανεις, αλλα πρεπει να τρεχεις με τις ωρες για να μην κανεις...

Ε, ωραια... Να παμε και να αναλυσουμε και τα αιτια της οικονομικης κρισης σ' ενα παιδι της Α' Δημοτικου... Γιατι?? Μα τι θα του χρειαστουν αν δεν παει να γινει οικονομολογος??
Θυμαμαι τον τροπο σκεψης μου πριν 3 χρονια που αρχιζα το Λυκειο και βλεπω και τον τωρινο μου... Ειναι πολυ διαφορετικος και σαφως πλεον μπορω να ξεχωρισω καλυτερα τα ιστορικα γεγονοτα απ'οτι μπορουσα τοτε... Και μιας και δεν ειμαι κατω απο τον μεσο ορο του Ελληνα μαθητη θα επιμεινω στην ταπεινη μου αποψη...

Συμφωνω πως η υλη εχει γινει χαλια και η διδασκαλια των μαθηματων ειναι επισης χαλια... Αλλα αυτοι οι ας μην τους χαρακτηρισω στο Υπουργειο θελουν να μειωσουν και την υλη στις κατευθυνσεις...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Νευρολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,088 μηνύματα.
Οχι δεν ειναι προαιρετικα τα θρησκευτικα... Οχι αν δεν σε ρωτανε αν θες να κανεις, αλλα πρεπει να τρεχεις με τις ωρες για να μην κανεις...
Με το νέο σύστημα τα θρησκευτικά θα είναι προαιρετικά στη Β και στη Γ όπως ακριβώς η ιστορία, τα μαθηματικά, τα αρχαία, η φυσική, η χημεία κ.λπ. γιατί να γίνει εξαίρεση στην ιστορία. Οι θετικοτεχνολογικοί θα έχουν ήδη δυο θεωρητικά μάθηματα (έκθση, αγγλικά) υποχρεωτικά. Δεν γίνεται να φορτωθούν και άλλο. Οι θεωρητικοί από την άλλη δεν θα έχουν κανένα θετικό μάθημα υποχρεωτικό. Κατά την άποψή μου σωστό γιατί οι δυο τελευταίες τάξεις του λυκείου είναι εξειδίκευση.... Δεν νομίζω να μην αυξήσουν την ύλη στα κατεύθυνσης....

Από τη στιγμή που κάποιος δηλώνει Χριστιανός ορθόδοξος πρέπει να παρακολουθήσει Θρησκευτικά για να μάθει τις βασικές γνώσεις για το Χριστιανισμό (ακόμα κι αν δεν πιστεύει πραγματικά). Δεν είναι υποχρεωτικό σε κανέναν αλλόθρησκο ή άθεο να μάθει Θρησκευτικά. Βέβαια από τη στιγμή που κάποιος είναι ανήλικος αποφασίζει ο κηδεμόνας του. Τώρα αν κάποιοι δηλώνουν Χριστιανοί και στην πραγματικότητα είναι άθεοι δεν ευθύνεται το υπουργείο παιδείας για αυτό.

Αντίθετα την ελληνική ιστορία (στην προηγούμενες τάξεις) είναι υποχρεωμένοι να την μάθουν όλοι ανεξαρτήτως εθνικότητας γιατί υποτίθεται πως παρουσιάζεται αντικειμενικά....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

tsarachaf

Περιβόητο μέλος

Ο Allah 1/3 MEΤΣ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,366 μηνύματα.
Με το νέο σύστημα τα θρησκευτικά θα είναι προαιρετικά στη Β και στη Γ όπως ακριβώς η ιστορία, τα μαθηματικά, τα αρχαία, η φυσική, η χημεία κ.λπ. γιατί να γίνει εξαίρεση στην ιστορία. Οι θετικοτεχνολογικοί θα έχουν ήδη δυο θεωρητικά μάθηματα (έκθση, αγγλικά) υποχρεωτικά. Δεν γίνεται να φορτωθούν και άλλο. Οι θεωρητικοί από την άλλη δεν θα έχουν κανένα θετικό μάθημα υποχρεωτικό. Κατά την άποψή μου σωστό γιατί οι δυο τελευταίες τάξεις του λυκείου είναι εξειδίκευση.... Δεν νομίζω να μην αυξήσουν την ύλη στα κατεύθυνσης....

Από τη στιγμή που κάποιος δηλώνει Χριστιανός ορθόδοξος πρέπει να παρακολουθήσει Θρησκευτικά για να μάθει τις βασικές γνώσεις για το Χριστιανισμό (ακόμα κι αν δεν πιστεύει πραγματικά). Δεν είναι υποχρεωτικό σε κανέναν αλλόθρησκο ή άθεο να μάθει Θρησκευτικά. Βέβαια από τη στιγμή που κάποιος είναι ανήλικος αποφασίζει ο κηδεμόνας του. Τώρα αν κάποιοι δηλώνουν Χριστιανοί και στην πραγματικότητα είναι άθεοι δεν ευθύνεται το υπουργείο παιδείας για αυτό.

Αντίθετα την ελληνική ιστορία (στην προηγούμενες τάξεις) είναι υποχρεωμένοι να την μάθουν όλοι ανεξαρτήτως εθνικότητας γιατί υποτίθεται πως παρουσιάζεται αντικειμενικά....

Ειναι σωστο να ετρωγα εγω στην μαπα 2 θεωρητικα μαθηματα, ενω ο θεωρητικος να μην κανει ουτε ενα θετικο μαθημα??? Γι' αυτο ο κοσμος εχει μεσανυχτα απο οικονομια κι αυτο θελουν να ενισχυσουν κιολας...

Σταματα ομως να μπερδευεσαι... Η εξειδικευση δεν γινεται στο Λυκειο... Μα οτι εχω διαβασει εγω λεει για μειωση της υλης...

Γιατι να ναι υποχρεωμενος??? Επειδη οι γονεις του τον βαφτισαν Χριστιανο?? Πολυ δικαιο μου ακουγεται... Αλλα δεν βλεπω που ακριβως φταιει ο μαθητης... Που στην τελικη εχει καθε δικαιωμα να μην θελει να μαθει για την θρησκεια του απο τα μεροληπτικα και προπαγανδιστικα βιβλια του ΟΕΔΒ... Κι απο ποτε ειναι λογικο να αποφασιζει ο κηδεμονας??? Με την ιδια
λογικη ο κηδεμονας πρεπει να αποφασιζει και για την κατευθυνση που θα ακολουθησει π μαθητης...

Δεν διαφωνω πως το σημειο των αλλοεθνων πρεπει να υπαρξει αναθεωρηση...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

maria....

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Μαρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 1,970 μηνύματα.
Kαι από πότε θα ισχύσουν αυτές οι αλλαγές?Από του χρόνου?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mariophys

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Μάριος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 335 μηνύματα.
Ας μειώσουν τις ώρες στα κείμενα, στα αρχαία, στους Όμηρους και ας βάλουν πιο πρακτικά μαθήματα.
Να με συγχωρήσετε, αλλά διαφωνώ. Κατ αρχήν, δεν είναι δικαιολογία να λέμε, οι μαθητές φορτώνονται πολύ, αφαιρέστε μαθήματα, κάντε υποχρεωτικά βγάλτε εκείνο κάντε το άλλο και μόνον. Έτσι τίποτε δε λύνετε. Γιατί ένας μαθητής όσο και αν ξέρει οτι θέλει να ακολουθήσει θετικές επιστήμες, να μη γνωρίζει το έργο του Ομήρου, ελληνική και ξένη λογοτεχνία και φιλοσοφία, και δε μιλάω για χαζομαρούλες του τύπου πιο είναι αυτό το φιλοσοφικό ρεύμα και ποιο το άλλο, τι είπε ο τάδε και ο δείνα, αλλά για απτά πράγματα. Αν ο φιλόλογος δεν βάλει το μαθητή σε σκέψη μέσα απο τα κλασσικά κείμενα, αν ο καθηγητής της φιλοσοφίας δεν προβληματίσει τους μαθητές του περι ηθικής ποιος θα το κάνει διάολε; Και πόσοι θα μπορούν να ψάξουν μόνοι τους όταν κανείς δεν τους έχει ποτέ δείξει τη σωστή κατεύθυνση;

Αναλόγως, λογίζεται άνθρωπος να μη γνωρίζει βασικά πράγματα για τη δομή της ύλης και διάφορα φυσικά φαινόμενα; Λογίζεται για παράδειγμα να μην ξέρει κάποιος γιατι σκουριάζουν τα μέταλλα; Βασικά μαθηματικά και δει στατιστική είναι απαρραίτητα ακόμη και σε θεωρητικούς. Δε λεω να ξέρει το παιδί πως αναδεικνύεται το σπιν του ηλεκτρονίου αλλά βασικά πράγματα είναι απαρραίτητα.

Δεν με ενδιαφέρει αν η ιστορία γίνεται η οχι στο τελευταίο έτος του σχολίου, υπο την προυπόθεση οτι έχει διδαχθεί ολοκληρωμένα σε προηγούμενα έτη. Αλλά σίγουρα μέχρι και τη Β Λυκείου νομίζω οτι δεν μπορούμε να μιλάμε για πλήρη εξειδίκευση μαθημάτων.

Κάντε όσες αναδιαρθρώσεις θέλετε, αλλάξτε ώράρια, αλλάξτε βιβλία, αλλάξτε μεθόδους. Τι να τα κάνω αν δεν υπάρχουν καθηγητές άξιοι, με γνώση όχι της φυσικής και των μαθηματικών του 1900 η της φιλοσοφίας του 1900 αλλά σύχγρονη, αν δεν υπάρχει αξιοκρατικός και λεπτομερής έλεγχος; Το ζήτημα είναι το μάθημα να γίνεται σωστά, και πλήρως και να καθιστούν τα φροντηστήρια άνευ αξίας. Αυτό που σκοτώνει το ελληνικό σχολείο αυτή τη στιγμή, είναι τα εξής:

Πρώτον, η βαρεμάρα καθηγητών και μαθητών που οδηγεί στην απαξίωση του θεσμού. Λέτε οτι το μάθημα δε γίνεται καλα. Μα πώς να γίνει οταν ο καθηγητής πάει να πει μια κουβέντα και οι μαθητές είναι προκατηλλειμένοι και σκέφτονται: άσε το μαλάκα να λέει ο καθηγητής στο φτοντηστήριο θα μου τα πεί καλύτερα. Και από την άλλη, οι καθηγητές συμβιβάζονται και γίνονται συνεργοί στο έγκλημα.

Δεύτερον, το γεγονός οτι η δευτεροβάθμια εκπαίδευση έχει καταντήσει απλώς και μόνο μεσο προς την επαγγελματική αποκατάσταση. Νοείται παιδί τρίτης γυμνασίου η πρώτης λυκείου να αγχώνεται ποια κατεύθυνση θα παρει έτσι ώσε να περάσει σε σχολές με καλύτερη επαγγελματική αποκατάσταση;

Τρίτον. Ίσως σημαντικότερο από όλα αλλά τέλος πάντων. Στη φυσική έχουμε την αρχή των δυνατών έργων. Ε οι έλληνες δημιουρήσαμε την Αρχή του Ελαχίστου Έργου. Το μεγαλύτερο ώφελος, με το μικρότερο κόπο. Που έχει αντίκτυπο αυτό; Στο γεγονός οτι όλοι πια θέλουν μια καρέκλα και σκέφτονται το βόλεμα. απο το σχολείο ακόμα τα παιδιά πιπιλίζονται με την ιδέα: να είσαι καλός για να πας μπροστά να γίνεις μεγάλος να βρείς καλή δουλειά να βγάλεις λεφτά. Αλλά όχι να ιδρώσεις και να σου βγεί ο πάτος. Πιο πάνω κάποιος έιπε: έπαιρνα τα SOS για να πάρω το βαθμό.

Και γιατί μου να υπάρχουν SOS ; Ας το χωνέψουμε πια πως δεν μπορούν και δεν θέλουν όλοι να γίνουν επιστήμονες. Πέρνα εσύ φοιτητής και θα περάσεις καλά. Τώρα θα διαβάσεις για να κάθεσαι τέσσερα χρόνια. Μην μου πείτε οτι δεν τα έχετε ακούσει ποτέ, ψεύδεστε. Όχι κύριε, δεν σου κόβει; Κάνε κάτι άλλο. Ντροπή δεν είναι. Ίσως να γίνομαι κυνικός εδώ, αλλά θέλω να δώσω το πρόσωπο της σκληρής πραγματικότητας.


Για να μην πολυλογώ λοιπόν. Καμία αναδιάρθρωση βιβλίων και μεθόδων δε θα μας σώσει αν δε σφίξουν το ζωνάρι στους ανθρωπους που γίνεται η εκπαίδευση. Πως; Μα πολύ απλα. Υποχρεώστε τους σε έλεγχο με πραγματικές ποινές. Υποχρεώστε τους σε δια βίου μάθηση. Και βεβαίως αμοίβετέ τους ανάλογα, να λέμε τα πράγματα όπως πρέπει. Γιατί να κάτσει ο άλλος να παλέψει στο σχολείο ως νεοδιόριστος ή ωρομίσθιος ή αναπληρωτής για 500 και 600 ευρώ το μήνα; Θα πάει να κάνει ιδιαίτερα και θα βγάζει τα τριπλά. Και μαύρα.

Αυτά τα ολίγα, διαφωνήστε ελεύθερα. !
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
Πρώτον, η βαρεμάρα καθηγητών και μαθητών που οδηγεί στην απαξίωση του θεσμού. Λέτε οτι το μάθημα δε γίνεται καλα. Μα πώς να γίνει οταν ο καθηγητής πάει να πει μια κουβέντα και οι μαθητές είναι προκατηλλειμένοι και σκέφτονται: άσε το μαλάκα να λέει ο καθηγητής στο φτοντηστήριο θα μου τα πεί καλύτερα.

συμφωνω απολυτα φιλε συμ-Πατρινέ..;)


παιδια στο σχολειο συχνα δεν ενδιαφερονταν απλα για μαθηματα,,και εμεις παμε να τα κανουμε επιστημονες με το ζορι.
κακως,,ο καθενας πρεπει να γινει αυτο που του ταιριαζει περισσοτερο,,επιστημονας,εμπορος ,ή υδραυλικος..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top