Θέλετε να κάνετε παιδιά;

Θέλετε να κάνετε παιδιά;

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 179)
  • Ναι, σίγουρα.

    Ψήφοι: 52 29.1%
  • Ναι, αν βρω τον κατάλληλο σύντροφο/έρθει η σωστή ώρα.

    Ψήφοι: 72 40.2%
  • Όχι, δεν θέλω καθόλου.

    Ψήφοι: 27 15.1%
  • Μάλλον όχι, το σκέφτομαι όμως.

    Ψήφοι: 16 8.9%
  • Δεν ξέρω/δεν με ενδιαφέρει/ό,τι προκύψει.

    Ψήφοι: 12 6.7%

Ajusshi

Διάσημο μέλος

Ο η σκέψη μου σκέφτηκε τον εαυτό της αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,810 μηνύματα.
τα φέρνει ο πελαργός λένε :P


:hehe: σα να ακούω τις συναδέλφισες, όπου συμπληρώνουν,
ροζ για κοριτσάκι και γαλάζιος για αγοράκι,
αρκεί βέβαια να στείλεις e mail και να γίνει δεκτό το αίτημα :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Tabby

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Tabby αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Λιχτενστάιν (Ευρώπη). Έχει γράψει 935 μηνύματα.
δεν ήξερα ότι βγαίνει και σε χρώματα :P
Όταν και αν του στείλω emai, θα το λάβω υπόψιν μου..! :baby:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Darkness

Περιβόητο μέλος

Η Darkness αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,129 μηνύματα.
για την ώρα, μάλλον, όχι
δεν μου το χω πολύ κι ας δουλεύω με παιδιά
(ίσως και για αυτό)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mariaal

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Mariaal αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 142 μηνύματα.
Με την κοσμοθεωρία που έχω μέχρι ώρας -ποτέ δεν ξέρεις τι γίνεται- δεν θα ήθελα να κάνω παιδιά στο μέλλον. Όχι επειδή θα "είμαι κακή μητέρα,φοβάμαι τη γέννα…" κλπ αλλά επειδή θέλω τη ζωή μου να τη ζω ανεξάρτητα και χωρίς δεσμεύσεις. Όπως και να το κάνουμε όταν αποκτάς ένα παιδί αλλάζεις εντελώς τον τρόπο ζωής σου, τη ρυθμίζεις βάσει του παιδιού, έχεις επιπλέον πέρα από εσένα να σκέφτεσαι και για έναν ακόμη άνθρωπο, ανατρέφεις έναν άνθρωπο στου οποίου την προσωπικότητα και τη γενικότερη πορεία του θα δοαδραματίσεις καθοριστικό ρόλο. Όλες αυτές οι ευθύνες για εμένα είναι περιττές.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ajusshi

Διάσημο μέλος

Ο η σκέψη μου σκέφτηκε τον εαυτό της αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,810 μηνύματα.
δεν ήξερα ότι βγαίνει και σε χρώματα :P
Όταν και αν του στείλω emai, θα το λάβω υπόψιν μου..! :baby:


Εεε, πως, έτσι, στην τύχη; :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

MariaBu

Νεοφερμένος

Η MariaBu αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 61 μηνύματα.
Και βεβαια , ποιος δεν θα ήθελε;;;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ανθοπώλης

Νεοφερμένος

Ο Ανθοπώλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 112 μηνύματα.
όχι βέβαια, δεν πετάω τα booze money σε πάνες και καλαθάκια :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

pralina

Νεοφερμένος

Η pralina αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών. Έχει γράψει 16 μηνύματα.
όχι βέβαια, δεν πετάω τα booze money σε πάνες και καλαθάκια :P

αν το πηγαίναμε έτσι εσύ θα κοιμόσουν στο πάτωμα και θα φορούσες φύλλα:P:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

johnietraf

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο γιαννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών και μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 1,889 μηνύματα.
θα ηθελα τρια παιδια
δυο κοριτσια και ενα αγορι
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mάιρα

Διάσημο μέλος

Η Mάιρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,354 μηνύματα.
Εγώ ακριβώς το αντίθετο. Δυο αγόρια και ένα κορίτσι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ajusshi

Διάσημο μέλος

Ο η σκέψη μου σκέφτηκε τον εαυτό της αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,810 μηνύματα.
εγώ θέλω 7, έξι κορίτσια και ένα αγόρι,
ε, να αφήσουμε το όνομα :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Gate4

Επιφανές μέλος

Η Ηägring αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 25,581 μηνύματα.
εγώ θέλω 7, έξι κορίτσια και ένα αγόρι,
ε, να αφήσουμε το όνομα :P
Να το ξανασκεφτείς γιατί τα κορίτσια είναι πολυέξοδα. :hehe:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ajusshi

Διάσημο μέλος

Ο η σκέψη μου σκέφτηκε τον εαυτό της αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,810 μηνύματα.
Να το ξανασκεφτείς γιατί τα κορίτσια είναι πολυέξοδα. :hehe:

έχω κάνει καβάτζα :D

(βάλε και συγγενείς, εκκλησίες, κράτος, κοκ, ουρά θα κάνουν, ευλογημένος σου λέει :laugh:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Gate4

Επιφανές μέλος

Η Ηägring αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 25,581 μηνύματα.
έχω κάνει καβάτζα :D

(βάλε και συγγενείς, εκκλησίες, κράτος, κοκ, ουρά θα κάνουν, ευλογημένος σου λέει :laugh:)
Χαχαχαχα αν το θέτεις έτσι οκ. :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Alireza

Τιμώμενο Μέλος

Η Alireza αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,174 μηνύματα.
Ένα αγόρι και μετά από 2 χρόνια ένα κορίτσι. Ο Αλέξανδρος ή Στέφανος (θα δω) και η Μαρίνα :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

peinaw_zw

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο peinaw_zw αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών. Έχει γράψει 155 μηνύματα.
Τα παιδιά είναι τεράστια ευθύνη και για να είμαι ειλικρινής,σε αυτή τη φάση με αυτά τα μυαλά,είναι κάτι το εντελώς ανεπιθύμητο.Πάντως θεωρώ πως σε περίπτωση που αλλάξω σκεπτικό,αν έκανα παιδιά θα ήθελα να είναι τα περισσότερα(όχι όλα) αγόρια,ώστε να προστατεύουν τις αδερφές τους και τη μάνα τους(κάθε είδους προστασίας).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ultraviolence

Τιμώμενο Μέλος

Ο ultraviolence αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μουσικός και μας γράφει απο Γαλλία (Ευρώπη). Έχει γράψει 13,797 μηνύματα.
Εγώ θα'θελα 3, δυο κοριτσια και ενα αγόρι
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 892943

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Πάντα μου έκανε εντύπωση αυτό το "κατά παραγγελία" παιδιά. Μερικοί για παράδειγμα βλέπω να λένε "3 παιδιά θα 'θελα, το ένα κορίτσι, τα 2 αγόρια". Ή το αντίθετο. Η άλλη λέει θέλω αγόρια για να προστατεύουν τις αδερφές τους κι αυτήν την ίδια. Λογικά θα 'ναι ντούκια ξέρω 'γω ή το καθήκον τους θα 'ναι να προστατεύουν τα "απροστάτευτα" μέλω της οικογένειας. Οκ.

Μετά από χρόνια που θα περιμένουν παιδί θα τους ξαναρωτήσουν και θα πούνε "γερό να 'ναι κι ό,τι να 'ναι" και στο μυαλό τους έχουν διάφορα "βέβαια θα προτιμούσα να είναι αγόρι, να μη μου βγει πούστης, να σπουδάσει κάπου με πολλά μόρια, να είναι ευτυχισμένος - έτσι όπως ορίζω εγώ την ευτυχία, να με αγαπάει, να με φροντίζει, να να να..."
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

orange crush

Δραστήριο μέλος

Η orange crush αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών και μας γράφει απο Φινλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 518 μηνύματα.
Πολύ υποθετική ερώτηση που σηκώνει μεγάλη κουβέντα,που δεν είναι στα πλαίσια του φόρουμ. Προσωπικά,οι εμπειρίες που έχω μαζέψει πάνω στο θεσμό της οικογένειας ,με έχουν κάνει να το θεωρώ πολύ ιερό και απαραβιάστο. Το να κάνεις οικογένεια είναι μεγάλη ευθύνη και απαιτεί πολλά αποθέματα ψυχής, υπομονής, μυαλού,....Αν δεν έχει "πήξει" το μυαλό σου και δεν έχεις ωριμάσει συναισθηματικά, δεν είναι να μπαίνεις ούτε καν στη διαδικασία να συζητήσεις αν θέλεις να κάνεις παιδιά....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

μαρινακι96

Νεοφερμένος

Η μαρινακι96 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 72 μηνύματα.
Ισως ειμαι μικρη για να ξερω απο τωρα, αλλα θα ηθελα παρα πολυ δικα μου παιδια! Κατα προτιμηση ενα αγορι και ενα κοριτσι. Εχοντας μεγαλωσει τη μικρη μου αδελφη και δουλευοντας εθελοντικα ως ομαδαρχισσα ενα καλοκαιρι, αρχισα να το θελω :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top