Το επίθετο των παιδιών

Skoulikadera---

Δραστήριο μέλος

Η Skoulikadera--- αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Μαρούσι (Αττική). Έχει γράψει 736 μηνύματα.
όταν ήταν να παντρευτώ υπόγραψα και εγώ και ο άντρας μου ότι τα παιδιά μας θα έχουν και τα δυο επίθετα και τώρα η κορούλα μου έχει και του μπαμπά της και το δικό μου.
Έτσι αν θέλει όταν μεγαλώσει κρατά ένα από τα δυο. Αλλά σίγουρα το δικό μου :P

θα συμφωνήσω...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rempeskes

Επιφανές μέλος

Ο Rempeskes αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Hair stylist. Έχει γράψει 8,045 μηνύματα.
Eγώ προτιμώ το παιδί να πάρει το επώνυμο του Ωνάση, του Λάτση, του Βαρδινογιάννη... Θα βοηθηθεί πολύ στη ζωή του :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

commie

Πολύ δραστήριο μέλος

Η commie αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Κύπρος (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,147 μηνύματα.
lol βρες καμοία εκατομυριούχα να την παντρευτείς.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rempeskes

Επιφανές μέλος

Ο Rempeskes αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Hair stylist. Έχει γράψει 8,045 μηνύματα.
Γιατί? Μια αίτηση στο ληξιαρχείο είναι.

Τώρα που το λες πάντως, δεν θα ήταν κακή ιδέα η πλούσια σύζυγος :hmm:

Καθόλου κακή.
Εώς ελκυστική.

Μα δεν είμαι προικοθήρας!
(...Εκτός αν τα λεφτά είναι πολλά)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

commie

Πολύ δραστήριο μέλος

Η commie αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Κύπρος (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,147 μηνύματα.
ναι στο ληξιαρχείο υπογράψαμε απλά στη Κύπρο είναι διαφορετική η ονομασία
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

lugar

Πολύ δραστήριο μέλος

Η lugar αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 58 ετών. Έχει γράψει 846 μηνύματα.
Εμένα πάλι μ'αρέσει να παίρνουν τα παιδιά τα ονόματα των παππούδων και δεν μ'ένοιαζε να πάρει το παιδί μου το επώνυμο του άντρα μου.
Είναι όμως πολύ γελοίο που είμαι η μόνη με άλλο όνομα στην οικογένεια και το συνηδειτοποίησα μετά. Εκείνη την στιγμή δεν το σκέφτηκα καθόλου.
'Οταν γίνει κοινή πρακτική δεν θα φαίνεται σιδηρόδρομος το διπλό επίθετο, όπως στους Ισπανούς.
Και χαίρομαι που κάποιος νοιάζεται κι έτσι σε κάποια χρόνια θα είναι κοινή πρακτική.
Δεν μπορούμε όλοι να νοιαζόμαστε για όλα, αλλά όλοι απολαμβάνουμε τα καλά που ο καθένας προωθεί γιατί τον νοιάζει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

commie

Πολύ δραστήριο μέλος

Η commie αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Κύπρος (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,147 μηνύματα.
ο λόγος που βάλαμε και το δικό μου επώνυμο στο παιδί είναι γιατί από πλευρά του άντρα μου συνεχίστηκε το όνομα του πεθερού μου ενώ από την πλευρά του πατέρα μου τώρα που γέννησα εγώ θα συνεχιστεί γιατί η κόρη μου έχει το όνομα και το επώνυμο του πατέρα μου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Skoulikadera---

Δραστήριο μέλος

Η Skoulikadera--- αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Μαρούσι (Αττική). Έχει γράψει 736 μηνύματα.
Eγώ προτιμώ το παιδί να πάρει το επώνυμο του Ωνάση, του Λάτση, του Βαρδινογιάννη... Θα βοηθηθεί πολύ στη ζωή του :P

και σε αυτό θα συμφωνήσω ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nikostheater

Νεοφερμένος

Ο Νίκος Θεμελής αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 46 ετών και επαγγέλεται Επιχειρηματίας. Έχει γράψει 58 μηνύματα.
Εμένα προσωπικά μου φαίνεται ψιλοαδάφορο όλο αυτο...
Αντι τα παιδιά να είναι χαρά και ευκαιρία το ζευγάρι και οι συγγενεις να ερθουν πιο κοντά δημιουργούνται οι πιο ανουσιες εντάσεις...τί όνομα θα πάρει το παιδι,ποιος θα το βαφτίσει,σε ποια εκκλησια,που θα γινει το γλέντι,τί θα φορεσουν ολοι.....και τώρα τί επώνυμο θα έχει..
Γιατί νομίζω οτι ο κόσμος ψάχνει ευκαιρία να αγχώνεται και να δημιουργεί προβλήματα εκεί που δέν θα έπρεπε να υπάρχουν;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Jesus ate your cake

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Χεσούς αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ταχυδρόμος. Έχει γράψει 211 μηνύματα.
Εμένα προσωπικά μου φαίνεται ψιλοαδάφορο όλο αυτο...
Αντι τα παιδιά να είναι χαρά και ευκαιρία το ζευγάρι και οι συγγενεις να ερθουν πιο κοντά δημιουργούνται οι πιο ανουσιες εντάσεις...τί όνομα θα πάρει το παιδι,ποιος θα το βαφτίσει,σε ποια εκκλησια,που θα γινει το γλέντι,τί θα φορεσουν ολοι.....και τώρα τί επώνυμο θα έχει..
Γιατί νομίζω οτι ο κόσμος ψάχνει ευκαιρία να αγχώνεται και να δημιουργεί προβλήματα εκεί που δέν θα έπρεπε να υπάρχουν;


Ελα ντε ! Σα να μαλωνουν οι καταδικοι για το ποιον αριθμο θα εχει ο καθενας - λες κι εχει καμια σημασια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Να υποθέσω ότι αφού το θεωρείτε τοοοοσο ασήμαντο, δεν θα είχατε και πρόβλημα να πάρει και μόνο το επίθετο της γυναίκας σας;

Διότι αν θα είχατε, τότε είναι λογικό να θεωρούμε "ασήμαντο" κάτι που έχει φτιαχτεί έτσι ώστε να μας συμφέρει. Αν το θεωρήσουμε "σημαντικό" (και το δείξουμε) τότε θα ξυπνήσει καμία και θα αρχήσει να έχει και διεκδικήσεις... ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Jesus ate your cake

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Χεσούς αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ταχυδρόμος. Έχει γράψει 211 μηνύματα.
Να υποθέσω ότι αφού το θεωρείτε τοοοοσο ασήμαντο, δεν θα είχατε και πρόβλημα να πάρει και μόνο το επίθετο της γυναίκας σας;

Γιατι οχι ; Δε με λενε Ωναση αλλωστε.


Αν το θεωρήσουμε "σημαντικό" (και το δείξουμε) τότε θα ξυπνήσει καμία και θα αρχήσει να έχει και διεκδικήσεις... ;)

Παναγια μου, μια αφυπνιση !:rofl:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Γιατι οχι ; Δε με λενε Ωναση αλλωστε.
Πολύ θα θελα να το δω αυτό στην πράξη...
Αν όντως το πιστεύεις πάντως, είσαι η εξαίρεση.

Παναγια μου, μια αφυπνιση !:rofl:
Όταν μαζεύονται πάρα πολλά τέτοια "μικρά", διαπαιδαγωγούν ολόκληρες γενιές προς μια συγκεκριμένη κατεύθυνση, ενώ αν ειδωθούν μεμονωμένα, σε αρκετούς φαίνονται "μικρά" και "ασήμαντα" (γι'αυτό και δεν διαμαρτύρεται κανείς άλλωστε, εκτός από "κάτι κομπλεξικές").
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nikostheater

Νεοφερμένος

Ο Νίκος Θεμελής αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 46 ετών και επαγγέλεται Επιχειρηματίας. Έχει γράψει 58 μηνύματα.
Κοίτα,εγώ προσωπικά δέν θα είχα ιδιαίτερο πρόβλημα να πάρει το παιδί μου (αν αποκτησω ποτε) το επώνυμο της μητέρας του.
Καλώς ή κακώς όμως,όλα αυτά τα "μοντέρνα" είναι και ένας τρόπος να κρατάει ο καθένας απο το ζευγάρι "πισινή".Τί θα γίνει άν χωρίσουμε;κλπ..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Καλώς ή κακώς όμως,όλα αυτά τα "μοντέρνα" είναι και ένας τρόπος να κρατάει ο καθένας απο το ζευγάρι "πισινή".Τί θα γίνει άν χωρίσουμε;κλπ..

Εγώ πάλι θα έλεγα ότι είναι ένας τρόπος να κρατάει ο καθένας από το ζευγάρι την αξιοπρέπεια και την υπόσταση του σαν άνθρωπος.
Αλλά και για το λόγο που λες να είναι, που είναι το κακό; Όλα πιθανά είναι και καλό είναι να λαμβάνουμε υπόψιν όλα τα ενδεχόμενα.
Παλιότερα δηλαδή που δεν κρατούσαν "πισινές" και δεν είχαν αυτά τα "μοντέρνα" οι γάμοι ήταν αγγελικά πλασμένοι με σεβασμό του ενός προς τον άλλο, γεμάτοι ανιδιοτελή αγάπη;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Jesus ate your cake

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Χεσούς αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ταχυδρόμος. Έχει γράψει 211 μηνύματα.
Πολύ θα θελα να το δω αυτό στην πράξη...
Αν όντως το πιστεύεις πάντως, είσαι η εξαίρεση.


Όταν μαζεύονται πάρα πολλά τέτοια "μικρά", διαπαιδαγωγούν ολόκληρες γενιές προς μια συγκεκριμένη κατεύθυνση, ενώ αν ειδωθούν μεμονωμένα, σε αρκετούς φαίνονται "μικρά" και "ασήμαντα" (γι'αυτό και δεν διαμαρτύρεται κανείς άλλωστε, εκτός από "κάτι κομπλεξικές").


Δεν μπορεω να κανω τιποτα για να {μου} αλλαξω τη γνωμη πως το επιθετο ειναι κατι παραπανω απο μια βοηθεια για να ξεχωριζει το παιδι μου {λεμε τωρα} που το λενε Γιαννη απ' τους υπολοιπους 5 Γιαννιδες της ταξης του. Ακριβως οπως ο αριθμος των καταδικων στις φυλακες, τοσο σημαντικο !
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Jesus ate your cake

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Χεσούς αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ταχυδρόμος. Έχει γράψει 211 μηνύματα.
Εγώ πάλι θα έλεγα ότι είναι ένας τρόπος να κρατάει ο καθένας από το ζευγάρι την αξιοπρέπεια και την υπόσταση του σαν άνθρωπος.

Αν ο αλλος ψαχνει την αξιοπρεπεια και την υποσταση του σαν ανθρωπος στο ονομα του παιδιου του, υπαρχει προβλημα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Δεν μπορεω να κανω τιποτα για να {μου} αλλαξω τη γνωμη πως το επιθετο ειναι κατι παραπανω απο μια βοηθεια για να ξεχωριζει το παιδι μου {λεμε τωρα} που το λενε Γιαννη απ' τους υπολοιπους 5 Γιαννιδες της ταξης του. Ακριβως οπως ο αριθμος των καταδικων στις φυλακες, τοσο σημαντικο !
Τελικά θα αρχίσω να πιστεύω ότι δεν υπάρχει ισότητα λόγω ...βαρεμάρας και ωχαδελφισμού! :P

Αν ο αλλος ψαχνει την αξιοπρεπεια και την υποσταση του σαν ανθρωπος στο ονομα του παιδιου του, υπαρχει προβλημα.
Αναφερόμουν γενικώς σε όσα αποκαλούνται από ορισμένους "μοντέρνα", έχοντας κυρίως in mind το ότι πλέον η γυναίκα κρατάει το δικό της επίθετο και δεν παίρνει του άντρα της.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Jesus ate your cake

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Χεσούς αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ταχυδρόμος. Έχει γράψει 211 μηνύματα.
Αναφερόμουν γενικώς σε όσα αποκαλούνται από ορισμένους "μοντέρνα", έχοντας κυρίως in mind το ότι πλέον η γυναίκα κρατάει το δικό της επίθετο και δεν παίρνει του άντρα της.

Αλλο αυτο ! Παντως εχω την εντυπωση {το διαβασα σε καποιο site τουρισμου} , οτι για να επισκευτει μια γυναικα τη Σαουδικη Αραβια μονη της, θελει γραπτη αδεια απ' τον συζυγο:lol: Εκει να σου πω εγω αξιοπρεπεια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lorelai

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Νατασα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών και μας γράφει απο Κέρκυρα (Κέρκυρα). Έχει γράψει 384 μηνύματα.
Εγω εχω και τα δυο επιθετα και καθολου δε μαρεσει. Ταλαιπορουμαι γιατι το ενα απο τα 2(του πατερα μου) ειναι και δυσκολο. Οταν παντρευτω θα παρω του αντρα μου λολ, διολου φεμινιστικο, αλλα πρακτικο. Και για τα παιδια γενικα εγω πιστευω ο,τι συμφερει. Αν του πατερα ειναι σηδηροδρομος να παιρνει της μανας, και τουμπαλιν, πρακτικα πραματα. Εσενα αρα Μισελ το παιδακι σου θα εχει 3; XD
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Top