• Σας ενημερώνουμε ότι η κατηγορία δεν αντικαθιστά σε καμία περίπτωση την επίσκεψη σας σε επαγγελματία ιατρό.

    Το σύνολο του περιεχομένου της κατηγορίας αυτής, όπως κείμενα, γραφικά, εικόνες, πληροφορίες που λαμβάνονται από δικαιούχους διαφήμισης, είναι καθαρά και μόνο για ενημερωτικούς σκοπούς και δεν προορίζεται να είναι υποκατάστατο για την επαγγελματική ιατρική συμβουλή, διάγνωση ή θεραπεία. Δεν αποτελεί υποκατάστατο ιατρικής εξέτασης, ούτε αντικαθιστά την ανάγκη για υπηρεσίες που παρέχονται από επαγγελματία ιατρό. Πάντοτε να ζητάτε τη συμβουλή του ιατρού σας πριν πάρετε οποιαδήποτε συνταγή ή φάρμακο. Μόνο ο ιατρός σας μπορεί να σας δώσει συμβουλές για το τι είναι ασφαλές και αποτελεσματικό για σας.

«Αυχενοβραχιόνιο Σύνδρομο»: θεραπεύεται;

PYLH

Δραστήριο μέλος

Η PYLH αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Τουριστικά. Έχει γράψει 599 μηνύματα.
Πριν 2 χρόνια περίπου, μ' έπιασε "ξαφνικά" ένας πόνος στον αυχένα. Δεν έδωσα ιδιαίτερη σημασία γιατι φαντάστηκα ότι ήταν ένα απλό πιάσιμο. Συνέχισα να κάνω όσα έκανα κ πριν ( ως εργαζόμενη μητέρα και καλή νοικοκυρά...) 'Ωσπου ένα απόγευμα γονάτισα στην κυριολεξία, απ' τον πόνο!!! Νόμιζα οτι είχα ένα μαχαίρι στον ώμο μου. Κατέληξα στο νοσοκομείο για να μου κάνουν τελικά μια παυσίπονη ένεση και να με στείλουν πίσω στο σπιτάκι μου...!!! Μετά από κανένα δίμηνο κι ενώ συνέχιζα να ταλαιπωρούμαι (έπαιρνα μόνο παυσίπονα και τα :sorry: οπίσθια μου είχαν γίνει σουρωτήρι απ'τις ενέσεις), πήγα σ'έναν γιατρό όπου μου είπε τι έχω κι αφού είχα αντέξει τους πόνους τόσο καιρό, μου συνέστησε να κάνω υπομονή ,γιατί είναι κάτι που περνάει μόνο του,απλά αργεί!!! Εννοείται πως έπρεπε να το'χω κρεμασμένο,να βάζω θερμοφόρα για να ανακουφίζομαι απ'τον πόνο...κλπ! Το χέρι μου ειχε ατροφήσει αλλά δεν είχα πάρει χαμπάρι μέχρι την στιγμή που πήγα σ'εκείνον τον καλό άνθρωπο.:) Τελικά μου πέρασε...αφού με βασάνισε όσο μπορούσε.:mad: Και κατάφερα ν'αποφύγω τις φυσιοθεραπείες. Το άσχημο είναι , πως εδώ κι ένα μήνα μ' έπιασε ακριβώς το ίδιο στο δεξί μου χέρι,το οποίο βέβαια δεν μπορώ ούτε να μη το κουνάω,ούτε να το δέσω, ούτε τίποτα!:/: Ενδείξεις: Πόνος που ξεκινάει απ'τον σβέρκο αλλά σταδιακά επεκτείνεται σ'ολόκληρο το χέρι,έως τα δάχτυλα,μουδιάζει, κάποιες φορες ολόκληρο αλλά συνήθως σε διαφορετικά σημεία,πρήξιμο,μεγάλη δυσκολία στην κίνηση δλδ...πόνος-πόνος-πόνος!!! Το άλλο μου χέρι άρχισε κι αυτο να δείχνει σημάδια ανησυχητικά! Κι εγώ το μόνο που φροντίζω επιμελώς, είναι να τα κουράζω όσο πιο πολύ μπορώ (βλ: e-steki). Αυτή την στιγμή που γράφω, τα νοιώθω και τα δύο πρησμένα,μουδιασμένα αλλά το δεξί με πονάει υπερβολικά !!!:( :mad: :( Άν γνωρίζει κάποιος κανένα τρόπο να το ανακουφήσω ( το pc δεν κλείνει...), θα με σώσει γιατί η νύχτα είναι μεγάλη κι έχω μείνει πίσω!!!

ΥΓ.Σας έγραψα την ιστορία μου ελπίζοντας,αν κάποιος έχει παρόμοια συμπτώματα, να βοηθηθεί και φυσικά να πάει στον γιατρό! Όσο για μένα ξέρω τι πρέπει να κάνω άρα...:whistle: :whistle: :whistle: :wall: :wall: :wall:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

zanin

Διάσημο μέλος

Η zanin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και μας γράφει απο Ηράκλειο (Αττική). Έχει γράψει 2,838 μηνύματα.
δεν πας καλύτερα να κάνεις ένα ηλεκτρομυογράφιμα!!!!1
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kynofilos

Δραστήριο μέλος

Ο kynofilos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 448 μηνύματα.
Απ' ότι καταλαβαίνω πρέπει να το κρατάς ζεστό και ίσως καυτό ντουζ σε εκείνη την περιοχή για ώρα πολλή με ταυτόχρονη ελαφρά κίνηση, ίσως και νομίζω να ανακουφίζει...

Επίσης αν κοιμάσαι με μαξιλάρι να είναι πολύ χαμηλό και να μην κοιμάσαι σε ρεύμα ή με το παράθυρο ανοικτό.

Προσωπικά αντιμετώπισα κάτι ίσως παρόμοιο στην αρχή του καταργόντας εντελώς το μαξιλάρι...:)

Ξέρω από τέτοιο πόνο και είναι τρομερός και αθεράπευτος...

Μπορείς να δοκιμάσεις και Σιάτσου...

Την εποχή που ο πόνος γίνεται χειρότερος, όπως τώρα, Τί έχει αλλάξει στις συνήθειες ύπνου και τις θέσεις του σώματος;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Giovanna

Επιφανές μέλος

Η Giovanna αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 8,086 μηνύματα.
καλα,σοβαρα μιλας?
αυτα ειναι ενδειξεις νευρολογικες...
οι οποιες μπορει να ειναι πολυ σοβαρες..! Νομιζω υπαρχει ΣΟΒΑΡΟ προβλημα στην ΑΜΣΣ και αν εξαρτιοταν απο εμενα θα σου προτεινα νακανεις κατευθειαν μαγνητικη... και που το εχεις αφησει τραγικο ειναι!
οσο γιατην παυσιπονη ενεση... αντε γεια τελειως!:mad:


πσ. το αν θεραπευεται μονο ο γιατορς σου θα στο πει...
αλλες φορες ναι κι αλλες φορες οχι, εξαρταται την ΑΙΤΙΑ που προκαλλει ολα αυτα τα συμπτωματα!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

PYLH

Δραστήριο μέλος

Η PYLH αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Τουριστικά. Έχει γράψει 599 μηνύματα.
Απ' ότι καταλαβαίνω πρέπει να το κρατάς ζεστό και ίσως καυτό ντουζ σε εκείνη την περιοχή για ώρα πολλή με ταυτόχρονη ελαφρά κίνηση, ίσως και νομίζω να ανακουφίζει...

Επίσης αν κοιμάσαι με μαξιλάρι να είναι πολύ χαμηλό και να μην κοιμάσαι σε ρεύμα ή με το παράθυρο ανοικτό.

Προσωπικά αντιμετώπισα κάτι ίσως παρόμοιο στην αρχή του καταργόντας εντελώς το μαξιλάρι...:)

Ξέρω από τέτοιο πόνο και είναι τρομερός και αθεράπευτος...

Μπορείς να δοκιμάσεις και Σιάτσου...

Την εποχή που ο πόνος γίνεται χειρότερος, όπως τώρα, Τί έχει αλλάξει στις συνήθειες ύπνου και τις θέσεις του σώματος;


Ειλικρινά σ'ευχαριστώ για τις "ιατρικές" σου συμβουλές !!!
Αν και το βρίσκω λίγο δύσκολο να μεταφέρω τον Η/Υ στη μπανιέρα....:D :D :D

Προσπαθώ να το κρατάω ζεστό , φορώντας κάτι , αλλά μετά δεν αντέχω και το βγάζω. Κατόπιν, παγώνω απ' το :devil: μηχάνημα και πάλι απ' την αρχή !!!:whistle: Με λίγα λόγια..."αυτοκτονώ".
Ο πόνος πραγματικά δεν αντέχεται....αλλά εκπαιδεύομαι , " Το νικάν τον πόνο , έργον Θείον εστί " (ελπίζω να το γράφω σωστά :redface: ).

Όσο για το "αθεράπευτος" ....:hmm: :hmm: :hmm:

Σιάτσου !!! Ανοίγεις μεγάλο κεφάλαιο τώρα. Υπάρχουν τόσα πολλά με τα οποία θέλω ν'ασχοληθώ και τα οποία θέλω να "μάθω"......και δεν μου φτάνει ο χρόνος , δεν μου φτάνει η μέρα!!! Γι αυτό κυριολεκτικά, δεν κοιμάμαι ή κοιμάμαι ελάχιστα....(είμαι "παιδί" της ΣΕΛΗΝΗΣ).

Ωρες-ώρες νοιώθω ότι δεν μπορώ ν' ανασάνω ( γι' αυτό κι έχω φοβερούς πονοκεφάλους ) κι επειδή δεν προλαβαίνω να κάνω όλα αυτά που θέλω;) " μου κόβονται τα χέρια.....";)
Με αντιλαμβάνεσαι αν δεν πέφτω έξω...Φαύλος κύκλος λοιπόν! Έχω ευαισθησία εκεί , κι ακριβώς επειδή νοιώθω , "γενικότερα δεμένη" στην παρούσα φάση της ζωής μου (σε πολλούς τομείς ) , τι κάνω.....???? Πονάω !!! Πού πονάω ? Στα χέρια φυσικά !!!

:worry: 'Οσο για το μαξιλάρι που αναφέρεις , είσαι σίγουρος ότι ίσως χειροτερεύει την κατάσταση ? Γιατί είναι αδύνατον να κοιμηθώ , όχι χωρίς μαξιλάρι , αλλά με δυο τουλάχιστον μαξιλάρια !!!

Σ' ευχαριστώ πάντως για τις συμβουλές σου !


ΥΓ: Όποιος γνωρίζει περισσότερα για τα προαναφερθέντα και θέλει....:help: :help: :help:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

PYLH

Δραστήριο μέλος

Η PYLH αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Τουριστικά. Έχει γράψει 599 μηνύματα.
καλα,σοβαρα μιλας?
αυτα ειναι ενδειξεις νευρολογικες...
οι οποιες μπορει να ειναι πολυ σοβαρες..! Νομιζω υπαρχει ΣΟΒΑΡΟ προβλημα στην ΑΜΣΣ και αν εξαρτιοταν απο εμενα θα σου προτεινα νακανεις κατευθειαν μαγνητικη... και που το εχεις αφησει τραγικο ειναι!
οσο γιατην παυσιπονη ενεση... αντε γεια τελειως!:mad:


πσ. το αν θεραπευεται μονο ο γιατορς σου θα στο πει...
αλλες φορες ναι κι αλλες φορες οχι, εξαρταται την ΑΙΤΙΑ που προκαλλει ολα αυτα τα συμπτωματα!
Μόλις τώρα είδα το μήνύμα σου...:(
Τι μπορεί να συμβαίνει δλδ ??? Ομολογώ ότι μ' έπιασε ταχυπαλμία , δεν αστειεύομαι !!! Θα πάω οπωσδήποτε στον γιατρό , αφού το λες , αλλά μήπως μπορείς να μου πείς κάτι παραπάνω ???

Σ' ευχαριστώ πάρα πολύ που με τρομοκράτησες ( και δεν αστειεύομαι καθόλου ), γιατί αλλιώς δεν ξεκουνάω να πάω στο γιατρό :worry: :redface:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

PYLH

Δραστήριο μέλος

Η PYLH αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Τουριστικά. Έχει γράψει 599 μηνύματα.
δεν πας καλύτερα να κάνεις ένα ηλεκτρομυογράφιμα!!!!1
Απ' ότι φαίνεται δεν θα το γλιτώσω !!! Σ ' ευχαριστώ πολύ.:) :) :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kynofilos

Δραστήριο μέλος

Ο kynofilos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 448 μηνύματα.
Προσωπικά νομίζω ότι ο πόνος αυτός δεν είναι παθολογικός, αλλά τον έχεις προκαλέσει μόνη σου από τις συνήθειες ύπνου και μόνο.
Τα δύο μαξιλάρια ανυπερθέτως, το αποδεικνύει...

Η αλλαγή τρόπου ύπνου που προτείνω, ίσως να μην είναι δυνατόν να γίνει και θέλει και χρόνο...

Θα σου ζητούσα στον γιατρό να αναφέρεις τα περί συνθηκών κατάκλισης...

Χρειάζεσαι έναν φυσιοθεραπευτή και δεν τον γλύτωσες... τις ασκήσεις που θα σου κάνει και τις συμβουλές του πρέπει να τις ακολουθήσεις σαν τρόπο ζωής και κίνησης... Κάνε το όχι επειδή θέλεις (που δεν θέλεις) αλλά για μια αλλαγή στη ζωή σου...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

PYLH

Δραστήριο μέλος

Η PYLH αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Τουριστικά. Έχει γράψει 599 μηνύματα.
Θα σε ξαναευχαριστήσω :redface: ,
γιατί εκτός των άλλων και χωρις να θέλω να υποτιμήσω αυτά που μου γράφεις , "έσκασα" στα γέλια με τον τρόπο που τα διατυπώνεις.:D :D Άρα , με βοήθησες συνολικά σε τρία πράγματα! :hmm: Το αυχενο...τέτοιο , το ότι μ' έκανες πραγματικά να γελάσω κι όχι να χαμογελάσω... και επιτέλους μπορώ κι εγώ ν' απαντήσω στο θέμα :
" Πότε γελάσατε για τελευταια φορά...? "

Τόοοοσο καλά !!! :whistle: :whistle:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kynofilos

Δραστήριο μέλος

Ο kynofilos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 448 μηνύματα.
Θα σε ξαναευχαριστήσω :redface: ,
γιατί εκτός των άλλων και χωρις να θέλω να υποτιμήσω αυτά που μου γράφεις , "έσκασα" στα γέλια με τον τρόπο που τα διατυπώνεις.:D :D

Ξέρω τι εννοείς... μου αρέσει να τα λέω γραφικά και γελώ μέσα μου όταν τα σκέπτομαι... Μαθητικά απωθημένα...

Πάντως το 'μηχάνημα' που σε ψύχει, βάλτο στους 24-23 και σκεπάσου με σεντόνι όταν κοιμηθείς...
Εννοώ ότι αν το βάλεις 25-26 βοθμούς, θα ζεσταθείς πρίν ξαναρχίσει το κρύο ρεύμα και μπορεί να έχεις ξεσκεπαστεί και να είσαι ιδρωμένη στον αυχένα που είναι και σε συνεχές στρες από το ύψος που στέκεται, οπότε το ιδρωμένο δέρμα το χτυπά κρύος αέρας και μέχρι να δροσιστείς έχεις πάθη απανωτές ψύξεις...
Καλύτερα στην θερμοκρασία των 23-24 βαθμών που δεν ιδρώνεις ούτε ντυμένη...

Το ΚΑΦΤΟ ντουζ που προτείνω είναι τοπικό... για 10 λεπτά να κοκκινήσει το δέρμα από τη ζέστη... Δοκίμασέ το...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

PYLH

Δραστήριο μέλος

Η PYLH αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Τουριστικά. Έχει γράψει 599 μηνύματα.
1) Δεν προκειται να κοιμηθώ !!! Έως αύριο το βράδυ θα έχω το pc όλοδικο μου , άρα πρέπει να προλάβω...
2) Το ύπουλο μηχάνημα το' χω στους 18 :whistle:!!!
3) Μπορούμε να συζητάμε ότι θέλουμε εδω , γιατί τα' χω κάνει λίγο σαλάτα , είπαμε είμαι νέα και ψαρωμένη , ή υπάρχει κάτι άλλο ???
4) Έχω χίλιες απορίες που με δυσκολεύουν ιδιαίτερα και σκέφτηκα μήπως μπορεις να με βοηθήσεις ΚΑΙ σ' αυτό ??? :redface: :( :worry:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Giovanna

Επιφανές μέλος

Η Giovanna αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 8,086 μηνύματα.
Απ' ότι φαίνεται δεν θα το γλιτώσω !!! Σ ' ευχαριστώ πολύ.:) :) :)

μωρε, το ΗΜΓ μπορει ΝΑ ΣΤΟ ΚΑΝΟΥΝ ΤΕΛΙΚΑ, αλλα δεν ειναι αυτη η εξεταση πουθα δειξει τι ειναι αυτο που εχεις.

Προσωπικά νομίζω ότι ο πόνος αυτός δεν είναι παθολογικός, αλλά τον έχεις προκαλέσει μόνη σου από τις συνήθειες ύπνου και μόνο.
Τα δύο μαξιλάρια ανυπερθέτως, το αποδεικνύει...

Η αλλαγή τρόπου ύπνου που προτείνω, ίσως να μην είναι δυνατόν να γίνει και θέλει και χρόνο...

Θα σου ζητούσα στον γιατρό να αναφέρεις τα περί συνθηκών κατάκλισης...

Χρειάζεσαι έναν φυσιοθεραπευτή και δεν τον γλύτωσες... τις ασκήσεις που θα σου κάνει και τις συμβουλές του πρέπει να τις ακολουθήσεις σαν τρόπο ζωής και κίνησης... Κάνε το όχι επειδή θέλεις (που δεν θέλεις) αλλά για μια αλλαγή στη ζωή σου...

Φυσικοθεραπεια; Με ζητήσατε;;

Αυτό με τον τρόπο υπνου ρε παιδια που το ειπε η κοπελα και δε το πηρα ειδηση??
PYLH ξαναπες, γιατι δε το βρισκω.

Πάντως το 'μηχάνημα' που σε ψύχει, βάλτο στους 24-23 και σκεπάσου με σεντόνι όταν κοιμηθείς...
Εννοώ ότι αν το βάλεις 25-26 βοθμούς, θα ζεσταθείς πρίν ξαναρχίσει το κρύο ρεύμα και μπορεί να έχεις ξεσκεπαστεί και να είσαι ιδρωμένη στον αυχένα που είναι και σε συνεχές στρες από το ύψος που στέκεται, οπότε το ιδρωμένο δέρμα το χτυπά κρύος αέρας και μέχρι να δροσιστείς έχεις πάθη απανωτές ψύξεις...
Καλύτερα στην θερμοκρασία των 23-24 βαθμών που δεν ιδρώνεις ούτε ντυμένη...
Το ΚΑΦΤΟ ντουζ που προτείνω είναι τοπικό... για 10 λεπτά να κοκκινήσει το δέρμα από τη ζέστη... Δοκίμασέ το...

τι λετε παλι? ειπε η κοπελα οτι εχει κανα μηχανημα?
παντως το κρυο και το ζεστο... πρεπει να προσεχουμε πολυ πριν τα εφαρμοσουμε σε περιοχες οπως ο αυχενας...

το καυτο που σου προτεινει ο συμφορουμιτης μπορει να σε χαλαρωσει τοπικα, ενω το κρυο (κρυοθεραπεια, οχι κλιματισμο να σε βαραει,ετσι?) μπορει να σου μειωσει τον πονο.. αλλα δε σου προτεινω στην παρουσα φαση ουτε το μεν ουτε το δε...πριν σε δει καποιος...:/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

PYLH

Δραστήριο μέλος

Η PYLH αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Τουριστικά. Έχει γράψει 599 μηνύματα.
μωρε, το ΗΜΓ μπορει ΝΑ ΣΤΟ ΚΑΝΟΥΝ ΤΕΛΙΚΑ, αλλα δεν ειναι αυτη η εξεταση πουθα δειξει τι ειναι αυτο που εχεις.



Φυσικοθεραπεια; Με ζητήσατε;;

Αυτό με τον τρόπο υπνου ρε παιδια που το ειπε η κοπελα και δε το πηρα ειδηση??
PYLH ξαναπες, γιατι δε το βρισκω.



τι λετε παλι? ειπε η κοπελα οτι εχει κανα μηχανημα?
παντως το κρυο και το ζεστο... πρεπει να προσεχουμε πολυ πριν τα εφαρμοσουμε σε περιοχες οπως ο αυχενας...

το καυτο που σου προτεινει ο συμφορουμιτης μπορει να σε χαλαρωσει τοπικα, ενω το κρυο (κρυοθεραπεια, οχι κλιματισμο να σε βαραει,ετσι?) μπορει να σου μειωσει τον πονο.. αλλα δε σου προτεινω στην παρουσα φαση ουτε το μεν ουτε το δε...πριν σε δει καποιος...:/:
Eίσαι απίστευτη....:clapup: :clapup: γιατί αν και είμαι αλοιφή απ'τον πόνο και το ασταμάτητο e-steki :pc: :pc: ( ώρες...μέρες...???? ) , μ' έκανες και "ξύπνησα" :panwkatw: με τον τρόπο που τα λές !!!
Το :devil: μηχάνημα είναι το κλιματιστικό , όσο για τον ύπνο , βάζω οπωσδήποτε 2 μαξιλάρια. Γιατρέ μου , πειράζει ??? :sick: :sick: :sick:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dooo

Διακεκριμένο μέλος

Η dooo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 46 ετών. Έχει γράψει 7,956 μηνύματα.
κοίτα το να παραδέχεσαι ότι το πισί σου προκαλεί πόνο στο χέρι, και παρόλα αυτά να μη το αποχωρίζεσαι, σόρρυ αλλά μάλλον δε θες να γιατρευτείς. Δεν είπαμε να το παρατήσεις τελείως, αλλά καλό θα ήταν να δεις αν κάποιες μέρες αποχής βελτιώσουν την κατάσταση ή όχι (εννοείται ότι ούτε άλλες σπιτικές δουλειές θα κάνεις).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mania

Επιφανές μέλος

Η mania αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 12,949 μηνύματα.
Εδώ θα βρείς πληροφοριες για την γιατρια του προβλήματος αυτού.

Λένε ότι μπορούν να σε βοηθείσουν, λογικά κάτι θα κάνουν, λένε ότι μπορούν, περαστικά είναι θα δείς:)

Αν θεωρείτε διαφήμηση παρακαλώ Διαγραψτε το λίνκ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

PYLH

Δραστήριο μέλος

Η PYLH αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Τουριστικά. Έχει γράψει 599 μηνύματα.
κοίτα το να παραδέχεσαι ότι το πισί σου προκαλεί πόνο στο χέρι, και παρόλα αυτά να μη το αποχωρίζεσαι, σόρρυ αλλά μάλλον δε θες να γιατρευτείς. Δεν είπαμε να το παρατήσεις τελείως, αλλά καλό θα ήταν να δεις αν κάποιες μέρες αποχής βελτιώσουν την κατάσταση ή όχι (εννοείται ότι ούτε άλλες σπιτικές δουλειές θα κάνεις).
@doo :redface: Kαλημέρα! Έχεις δίκιο υποθέτω , μάλλον ισχύει το " τραβάτε με κι ας κλαίω ?" Επειδή όμως είναι ιδαίτερα δύσκολο ν' αποφύγω τις δουλειές του σπιτιού ( 3 άντρες μέσα στο σπίτι και λίαν συντόμως κι ένα σκυλάκι :hmm: :hmm: ) τουλάχιστον να κάνω και κάτι που μ' ευχαριστεί !!! Κάπως έτσι το σκέφτομαι , αφού δεν θα το ξεκουράσω έτσι κι αλλιώς......ας του "δώσω" να καταλάβει !!!!!!
Η λογική του παραλόγου.....:/:

Εδώ θα βρείς πληροφοριες για την γιατρια του προβλήματος αυτού.

Λένε ότι μπορούν να σε βοηθείσουν, λογικά κάτι θα κάνουν, λένε ότι μπορούν, περαστικά είναι θα δείς:)

Αν θεωρείτε διαφήμηση παρακαλώ Διαγραψτε το λίνκ
@mania :) Καλημέρα! Θά κάνω την " επίσκεψη " μου , μόλις μαζέψω το χάος που επικρατει εδώ μέσα.....;)
Σ' ευχαριστώ πολύ !!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Giovanna

Επιφανές μέλος

Η Giovanna αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 8,086 μηνύματα.
βρε μανια μου, σοβαρα τωρα, τι θεραπεια βλεπεις στο λινκ???
ο ανθρωπος λεει ποιες παθησεις αναλαμβανει, στοιχεια επικοινωνιας, πληροφοριες και λινκς των συλλογων μας!

πυλη, ινφο μπορεις να βρεις γενικα στο physio.gr αλλα οπως ειπα ειναι ΓΕΝΙΚΑ και δεν αναφερονται αποκλειστικα στο δικο σου προβλημα.

επισης, θα συμφωνησω με dooo σε καποια πραγματα... οχι, πολλα μαξιλαρια επιβαρυνουν την ηδη κακη συνηθεια σου, κλιματιστικο και υπολογιστης πιθανοτατα το ιδιο,αναλογα τη χρηση που κανεις-κι εσυ μαλλον κανεις υπερχρηση...


ΠΡΟΣΕΧΕ!~
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

PYLH

Δραστήριο μέλος

Η PYLH αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Τουριστικά. Έχει γράψει 599 μηνύματα.
βρε μανια μου, σοβαρα τωρα, τι θεραπεια βλεπεις στο λινκ???
ο ανθρωπος λεει ποιες παθησεις αναλαμβανει, στοιχεια επικοινωνιας, πληροφοριες και λινκς των συλλογων μας!

πυλη, ινφο μπορεις να βρεις γενικα στο physio.gr αλλα οπως ειπα ειναι ΓΕΝΙΚΑ και δεν αναφερονται αποκλειστικα στο δικο σου προβλημα.

επισης, θα συμφωνησω με dooo σε καποια πραγματα... οχι, πολλα μαξιλαρια επιβαρυνουν την ηδη κακη συνηθεια σου, κλιματιστικο και υπολογιστης πιθανοτατα το ιδιο,αναλογα τη χρηση που κανεις-κι εσυ μαλλον κανεις υπερχρηση...


ΠΡΟΣΕΧΕ!~

Δεν έχω λόγια να σας ευχαριστήσω όλους!
Ιδίως εσένα καλή μου @giovanna :)

Μην ανησυχείς !!! Το μόνο που θα κάνω είναι να πάω στον γιατρό .

Είμαι ιδιαίτερα αμελής ή , για να το θέσω καλύτερα "δεν αγαπώ την ΡΥLH ", γι αυτό "την αφήνω να ταλαιπωρείται...."

Καλά , τι λέω η γυναίκα βραδιάτικα....???:hmm: :hmm: :hmm:
Θα με περνάτε για " φεύγααααα....."
Καμία " άσπρη ρόμπα" κανείς...??????????????????????????????:whistle: :whistle: :whistle:

ΥΓ: Να λέμε και κανένα αστείο που και που !:D :D :D
Καλό βράδυ !!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

reaction3065

Νεοφερμένος

Η reaction3065 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 16 μηνύματα.
Πρώτιστος ..καλός σας βρήκα !!
Με αφορμή το αυχενοβραχιόνιο σύνδρομο που με ταλαιπωρεί εδώ και ένα μήνα βρέθηκα στο e-steki.
Εδώ και ένα μήνα περίπου ξύπνησα και εγώ μια ωραία πρωία (μόνο που για μένα δεν ήταν ωραία τες πα ) με πόνο στον αυχένα σαν να είχα δεχτεί χτύπημα με βαρύ αντικείμενο. Για να πω την αλήθεια και εγώ για ‘πιάσιμο’ το εκτίμησα και δεν σκέφτηκα ούτε καν γιατρούς ούτε τίποτα ( Η σχέση μου με τους γιατρούς είναι μακριά και αγαπημένα). Την επόμενη ξύπνησα με τον πόνο πιο έντονο (τώρα πια αυχένα αλλά και αριστερό βραχίονα) και στερώντας μου κάθε δικαίωμα να σηκωθώ από το κρεβάτι έσυρα όπως μπορούσα το πτώμα μου και πήγα σε παθολόγο ( Δεν ήξερα και από πού να ξεκινήσω)
Ψύξη κυρία μου… τα μαλλιά σας είναι μακριά και λόγω της έντονης εφίδρωσης στην αυχενική περιοχή επάθατε ψύξη !!! Μάλιστα απάντησα έκπληκτη( γουρλώνοντας τα μάτια για να δείξω προσοχή :worry:) μην μπορώντας να δεχτώ εύπεπτα το πόρισμα της εξέτασης. Θεραπευτική αγωγή μια εβδομάδα ( φάρμακα δεν λέω μην πάρω και κανένα στον λαιμό μου) και περάστε να τα ξαναπούμε.
Το ίδιο απόγευμα πάω μια βόλτα από ένα φυσιοθεραπευτή. Δέχτηκε το πόρισμα με τα μακριά μαλλιά και εγώ άρχισα να αναρωτιέμαι…μήπως να τα ξυρίσω να τελειώνουμε .Δεν μπορώ μου λέει να κάνω κάτι αν δεν έχω ακτινογραφίες.
Περνάει η εβδομάδα με την θεραπευτική αγωγή και ξαναπάω στον παθολόγο.
Δεν έγινε τίποτε λέω ..εκτός ότι πονάω, μουδιάζουν και τα δάχτυλα στο αριστερό μου χέρι επιπλέων. Μου προτείνει να κάνω ακτινογραφίες.
Την ίδια μέρα είχα τα ευρήματα από τις ακτινογραφίες. Στένωση του Α5-Α6 και Α6-Α7 μεσοσπονδύλιων διαστημάτων.
Παίρνω τις ακτινογραφίες υπό μάλης και πάω στα επείγοντα στο νοσοκομείο (μια και ο παθολόγος μπορεί να μου έλεγε να κουρευτώ για να θεραπευτώ ) Αφού πέρασα τις συμπληγάδες πέτρες κατάφερα να με δει ένας ορθοπεδικός. Αυχενοωμοβραχιόνιο σύνδρομο διέγνωσε και μου κοτσάρισε ένα κολάρο στο λαιμό και ένα σωρό χάπια, να πάρω για 10 μέρες (αφού ‘έκραξε’ τα χάπια που είχα ήδη πάρει). Φεύγω με το κολάρο στον λαιμό σαν σκύλος αδέσποτος ένοιωθα αλλά αυτό είναι μια άλλη ιστορία. Ούτε στον ύπνο μου λέει δεν τα το βγάλεις …(ναι… σκέφτηκα εγώ…τραγούδα :whistle:) Μετά την 4η μέρα με το κολάρο άρχισα να ‘βαραίνω’ με την έννοια πόνος στην πλάτη και βάρος σαν να κουβαλούσα μόνιμα κάτι βαρύ. (έκτοτε δεν το φόρεσα ξανά)
Περνάν οι 10 μέρες ξαναπάω….λέω : Γιατρέ …Τίποτα….δεν βλέπω καμία βελτίωση και εκτός αυτού νοιώθω να έχω χάσει ένα πολύ μικρό ποσοστό αφής σε δείκτη και αντιχειρα. Κάτι σαν μόνιμο ελαφρύ μούδιασμα στα ακροδάχτυλα
Μου σύστησε να κάνω ηλεκτρομυογράφιμα …αυτό το ηλεκτροτετοιο έψαχνα να βρω τι είναι και όπως έδωσα αναζήτηση και βρέθηκα εδώ :hmm:….
Έχω κλείσει ραντεβού και θα το κάνω σε μια εβδομάδα …
Ένα νεύρο είναι παγιδευμένο στους σπονδύλους και με το ηλεκτρομυογράφιμα θα εντοπιστεί πιο είναι και …βλέπουμε ποια θα είναι η θεραπεία.


PYLH συζητώντας το θέμα με γνωστούς που έχουν αντιμετωπίσει παρόμοια κατάσταση οι απόψεις συγκλίνουν στα εξής:
Μα μην σηκώνουμε βάρη, να κρατάμε την περιοχή ζεστή ( είμαι κάθετα αρνητική στα κλιματιστικά και δεν κάνω χρήση) Να αποφεύγουμε τις πολλές κινήσεις του αυχένα ( για αυτό και το κολάρο) όπως είπε και ο χρήστης kynofilos ζεστά ντους αυξάνοντας σταδιακά την θερμοκρασία του νερού όσο το δυνατόν περισσότερο ( κοίτα μην αλλάξεις και δέρμα και έχουμε και άλλα )όσο αφορά το θέμα με το μαξιλάρι εγώ από την μέρα που με έπιασε ο πόνος δεν το δέχομαι και δεν κάνω χρήση καθόλου.
Επιπλέων σε κάποια site που έχω διαβάσει σχετικά για το θέμα είναι κάτι που θεραπεύεται αλλά θέλει χρόνο υπομονή και επιμονή.
Άντε …και περαστικά μας !!!:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top