Το επάγγελμα του καπετάνιου

Dark_kronos

Επιφανές μέλος

Ο Rognan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Ισπανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 20,660 μηνύματα.
Εγω θελω να μαθω τα παντα για πιλοτους και καπετανιους κυριος, αλλα και πολλα αλλα...:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kalypso

Περιβόητο μέλος

Η lily allen αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 35 ετών και μας γράφει απο Μονακό (Ευρώπη). Έχει γράψει 5,880 μηνύματα.
Εγω θελω να μαθω τα παντα για πιλοτους και καπετανιους κυριος, αλλα και πολλα αλλα...:P
Καπετάνιοι

Οι καπετάνιοι βασικά είναι οι πρώτοι που την βάψανε αμα εγώ κάνω κάτι λάθος. :redface:

Τι ακριβώς θες να μάθεις; Για καπετάνιους πλοίων σαν αυτά που πας στο νησί ("επιβατηγά") ή πετρελαιοφόρα, μεταφοράς φορτίων/εμπορευματοκιβωτίων (πχ bulk carriers- αυτά συγκεκριμένα λέγονται "πλοία μεταφοράς ξηρού φορτίου χύδην", πχ σιτηρών, κλπ.);

Οι καπετάνιοι των επιβατηγών δεν έχουν να αντιμετωπίσουν τόσους κινδύνους όσους αντιμετωπίζει πχ ένας καπετάνιος ενός πλοίου που πλέει σε θάλασσες μακρινές. Οι δεύτεροι, εκτός από την μεγάλη απόσταση (το ταξίδι διαρκεί μέρες ολόκληρες), έχουν να αντιμετωπίσουν από τις καιρικές συνθήκες- οι οποίες ευτυχώς μπορούν πλέον να προβλεφθούν- μέχρι και τον κίνδυνο πειρατών. Σε αυτά τα πλοία όλοι ασχολούνται με τις διάφορες δουλειές που πρέπει να γίνουν- από καθάρισμα και φαγητό, μέχρι την παρακολούθηση των οργάνων (εάν φυσικά είναι επαρκώς καταρτισμένοι για κάτι τέτοιο) και ο καπετάνιος έχει το γενικό πρόσταγμα.

Στα επιβατηγά τα ταξίδια δεν είναι τόσο μεγάλα, ούτε τόσο κουραστικά, οπότε συνήθως κάνουν έναν συγκεκριμένο αριθμό δρομολογίων τη μέρα. Ο καπετάνιος και πάλι είναι in charge, αλλά συνήθως δεν κάθεται στη γέφυρα του πλοίου (το μέρος δηλαδή όπου είναι το πηδάλιο και τα μηχανήματα), αλλά δουλεύει από το γραφείο του και ενημερώνεται για τα πάντα, που αφορούν το πλοίο. Σε κάθε ταξίδι είναι μαζί μηχανικοί και υφιστάμενοι του πλοιάρχου, ώστε να είναι σε θέση να αντιμετωπίσουν οποιοδήποτε πρόβλημα προκύψει, ανα πάσα στιγμή.

Γενικά ο καπετάνιος περνάει πολύ χρόνο μακριά από το σπίτι του. Όσο λάιτ κι αν φαίνεται, είναι τρομερά αγχωτικό επάγγελμα και εμπεριέχει πολλούς κινδύνους- ακόμη και το να κυκλοφορείς στο πλοίο μέσα, αν δεν γνωρίζεις κάποια πράγματα που πρέπει να προσέξεις, μπορεί να αποβεί μοιραίο- πχ τις μπουκαπόρτες... Έχουν γίνει άπειρα ατυχήματα με αυτές και έχουν κοπεί άνθρωποι στα δύο :X
Αυτά είναι ό,τι ξέρω από διηγήσεις ενός φίλου που πήγε το καλοκαίρι για πρακτική σε ένα καράβι που έκανε ένα ταξίδι προς Λατινική Αμερική, αν θυμάμαι καλά και από έναν φίλο που δούλευε σε μία εταιρία και επί ένα μήνα τα σαββατοκύριακα τον έστελναν Πειραιά-Κρήτη, Κρήτη-Πειραιά. :S Ε και κάποια από αυτά μας τα είπαν στα Ναυπηγεία και όσο ήμασταν εν πλω κατα τη διάρκεια μιας εκπαιδευτικής εκδρομής.

Αν θες φωτο από τα (πολύ) ενδότερα του πλοίου στείλε πιμι να σου στείλω :)
Ελπίζω να σε κάλυψα κατα ένα μέρος, αν και δεν το ξέρω από μέσα το επάγγελμα για να σου πω όλα όσα θα ήθελα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kalypso

Περιβόητο μέλος

Η lily allen αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 35 ετών και μας γράφει απο Μονακό (Ευρώπη). Έχει γράψει 5,880 μηνύματα.
Λοιπόν, Τασούλη, ρώτηξα τον φίλο μου και μου είπε τα εξής- προκειμένου να γίνεις καπετάνιος πηγαίνεις στην εμποροπλοιάρχων, όπου το πρόγραμμα είναι 6 μήνες μάθημα και 6 μήνες ταξίδι. Αρχίζεις από πλοία εμπορικά (σαν τα bulk carriers που σου έλεγα) και συνήθως μένεις εκεί, εκτός αν υπάρχει μέσον. Αν έχεις γνωστούς λοιπόν (:D) μπορείς να μεταπηδήσεις στα επιβατηγά. Για κρουαζιερόπλοια είναι συνήθως πολύ δύσκολο, γιατί όλοι εκεί θέλουν να πάνε και τελικώς παίρνουν μόνο λίγους...

Αυτά μου είπε, δεν ξέρω τι άλλο να τον ρωτήσω.
Αν έχεις κάτι άλλο που θες να μάθεις πες μ!
:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dark_kronos

Επιφανές μέλος

Ο Rognan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Ισπανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 20,660 μηνύματα.
Σε ευχαριστω πολυ καληψω! Δεν φενετε να με ξενερωνει καπου η ιδεα!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kalypso

Περιβόητο μέλος

Η lily allen αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 35 ετών και μας γράφει απο Μονακό (Ευρώπη). Έχει γράψει 5,880 μηνύματα.
Σε ευχαριστω πολυ καληψω! Δεν φενετε να με ξενερωνει καπου η ιδεα!

Τίποτα καλέ!
Χμ... εσύ ξέρεις, απλά σκέψου το καλά πρώτα- όλα, και τα υπερ και τα κατα. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top