Margaret Thatcher: 13/10/1925 – 8/4/2013

Margaret Thatcher: Ποια είναι η άποψη σας;

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 57)
  • Σίγουρα θετική

    Ψήφοι: 11 19.3%
  • Θετική

    Ψήφοι: 17 29.8%
  • Αρνητική

    Ψήφοι: 6 10.5%
  • Σίγουρα αρνητική

    Ψήφοι: 21 36.8%
  • ΔΞ/ΔΑ

    Ψήφοι: 2 3.5%

Guest 781029

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Το μόνο καλό κατά την γνώμη μου που έκανε ήταν η όλη αντιμετώπισή της ως προς τον χουλιγκανισμό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tzatziki lover

Νεοφερμένος

Η tzatziki lover αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 71 μηνύματα.
Και εκτος των αλλων, ας μην ξεχναμε την ατακα της μαγκι οταν πεθανε ο απεργος πεινας Μπομπι Σαντς (σαν κατι μου θυμιζει) "Θα συνεχίσουμε την προσπάθεια εξάλειψης της τρομοκρατίας. Ο κ. Σαντς ήταν απλά ένας κατάδικος. Που επέλεξε να πεθάνει." Μαζι με τον Σαντς πεθαναν αλλοι 9 απεργοι πεινας, οι οποιοι ειχαν ως αιτηματα: 1) το δικαίωμα να μην φορούν στολές φυλακισμένων, 2) το δικαίωμα να αρνούνται την καταναγκαστική εργασία στη φυλακή, 3) το δικαίωμα να συναναστρέφονται ελεύθερα με άλλους κρατούμενους και να οργανώνουν δικές τους ψυχαγωγικές δραστηριότητες, 4) το δικαίωμα να δέχονται μία επίσκεψη, ένα γράμμα, ένα πακέτο κάθε εβδομάδα, 5) τέλος να επανακτήσουν το δικαίωμα μείωσης ποινής, μετά τη λήξη της απεργίας. Ουσιαστικα ζητουσαν δηλαδη να αναγνωριστουν ως πολιτικοι κρατουμενοι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

elepan

Δραστήριο μέλος

Ο Παναγιώτης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Αναλυτής συστημάτων και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 736 μηνύματα.
Και εκτος των αλλων, ας μην ξεχναμε την ατακα της μαγκι οταν πεθανε ο απεργος πεινας Μπομπι Σαντς (σαν κατι μου θυμιζει) "Θα συνεχίσουμε την προσπάθεια εξάλειψης της τρομοκρατίας. Ο κ. Σαντς ήταν απλά ένας κατάδικος. Που επέλεξε να πεθάνει." Μαζι με τον Σαντς πεθαναν αλλοι 9 απεργοι πεινας, οι οποιοι ειχαν ως αιτηματα: 1) το δικαίωμα να μην φορούν στολές φυλακισμένων, 2) το δικαίωμα να αρνούνται την καταναγκαστική εργασία στη φυλακή, 3) το δικαίωμα να συναναστρέφονται ελεύθερα με άλλους κρατούμενους και να οργανώνουν δικές τους ψυχαγωγικές δραστηριότητες, 4) το δικαίωμα να δέχονται μία επίσκεψη, ένα γράμμα, ένα πακέτο κάθε εβδομάδα, 5) τέλος να επανακτήσουν το δικαίωμα μείωσης ποινής, μετά τη λήξη της απεργίας. Ουσιαστικα ζητουσαν δηλαδη να αναγνωριστουν ως πολιτικοι κρατουμενοι.

1) Οκ,ας φορούν υψηλή ραπτική. Δουλευόμαστε? Είναι κατάδικοι. λολ
2) Ναι! Όλη την ημέρα στη φυλακή να μη δείξουν καλό πρόσωπο. Ας βαρούν μύγες. Ξάπλα και άγιος ο θεός.
3) Να συναναστρέφονται αλλους κρατούμενους για να οργανώνουν μαζί βραδιές απόδρασης. Θέλω να πω... βραδιές ανάγνωσης.
4) Δεκτόν και χωρίς καμιά αμφισβήτηση.
5)Πολιτικοί κρατούμενοι? Πρέπει να αλλάξει το κατεστημένο ακόμα και για αυτούς.

Όποιος κάνει λάθος, τιμωρείται. Τέλος! Αλλιώς δεν θα υπήρχε η φυλάκα. Ούτε όρια, ούτε νόμοι. Πάμε ξανά σε ζούγκλα. :/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tzatziki lover

Νεοφερμένος

Η tzatziki lover αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 71 μηνύματα.
1)πολιτικα ρουχα εχουν δικαιωμα να φορουν οι πολιτικοι κρατουμενοι. Αν ηξερες την ιστορια του Σαντς, θα γνωριζες οτι ηταν μελος του IRA και οτι οι λογοι για τους οποιους συνεληφθη, παραπεμπουν σε πολιτικο κρατουμενο. Η Θατσερ ειχε καταργησει το "στατους" του πολιτικου κρατουμενου για οσους βορειοιρλανδεζους συλλαμβανονταν.(αλλα ξεχασα, καταδικοι ειναι, ας τους βαλουμε μια ριγε φορμα, μια αλυσιδιτσα στα χερια, μια στα ποδια, αυτοι το επελεξαν αλλωστε οπως ειπε και η μαγκι)
2)Επισης, η καταναγκαστικη εργασια στις φυλακες καταδικαζεται γιατι παραπεμπει σε συνθηκες δουλειας. Ανθρωπινα δικαιωματα, hello!!(η μηπως goodbye?)
3) :wall:Λολ, ας τους ριξουμε ολους στην απομονωση, ας τους συμπεριφερθουμε σας ζωα, για να αραξουμε στον καναπε, να εχουμε το κεφαλι μας ησυχο οτι κανεις δεν θα κανει αποπειρα αποδρασης, και παραλληλα να χαιρομαστε που το σωφρονιστικο μας συστημα λειτουργει αψογα.

Αγαπητε, μπορει να εκαναν λαθος, αλλα συνεχιζουν να ειναι ανθρωποι, ΑΝΘΡΩΠΟΙ. Δεν εχει κανεις το δικαιωμα να τους συμπεριφερεται σαν να ειναι ζωα. Και ως ανθρωποι, εχουν το δικαιωμα να διεκδικησουν καλυτερες συνθηκες κρατησης.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

elepan

Δραστήριο μέλος

Ο Παναγιώτης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Αναλυτής συστημάτων και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 736 μηνύματα.
Αν ηξερες την ιστορια του Σαντς, θα γνωριζες οτι ηταν μελος του IRA και οτι οι λογοι για τους οποιους συνεληφθη
3) :wall:Λολ, ας τους ριξουμε ολους στην απομονωση, ας τους συμπεριφερθουμε σας ζωα, για να αραξουμε στον καναπε, να εχουμε το κεφαλι μας ησυχο οτι κανεις δεν θα κανει αποπειρα αποδρασης, και παραλληλα να χαιρομαστε που το σωφρονιστικο μας συστημα λειτουργει αψογα.

Αγαπητε, μπορει να εκαναν λαθος, αλλα συνεχιζουν να ειναι ανθρωποι, ΑΝΘΡΩΠΟΙ. Δεν εχει κανεις το δικαιωμα να τους συμπεριφερεται σαν να ειναι ζωα. Και ως ανθρωποι, εχουν το δικαιωμα να διεκδικησουν καλυτερες συνθηκες κρατησης.

Ναι αγαπητή μου.......γνωρίζω πολύ καλά την ιστορία αυτού του περιθωριακού εγκληματία. Κρίμα που δεν κυλάει ένα δάκρυ στο μάγουλό μου. :( Και γενικά τις αναρχικές και επαναστατικές απόψεις τις έχω γραμμένες στα παλιά μου παπούτσια σαν την Μάγκι. Επίσης, μέλη ΣΤΡΑΤΙΩΤΙΚΩΝ ΟΡΓΑΝΩΣΕΩΝ χωρίς επίσημη αναγνώριση, που ξεπλένουν βρώμικο χρήμα, κάνουν εμπόριο ναρκωτικών, λαθρεμπόριο γενικότερα και άδικα εγκλήματα, αφού ΟΠΛΟΦΟΡΟΥΝ από την κούνια τους..... ΤΑ ΑΠΕΧΘΑΝΟΜΑΙ. Αν και μετά την κουβέρτα..... κάτι κατάφερε ως πολιτικός κρατούμενος. Έβαλαν later στολη αρεσκείας. Και γιατί παρακαλώ? Ποια η διαφορά από τους υπολοίπους?
Ναι , ξέρω στα μάτια σου φαίνομαι απόλυτος , όπως η θάτσερ, αλλά τι να κάνουμε.....αυτές τις απόψεις έχω. Θα με συνηθίσεις. Είμαι κατά...... σε ότιδηποτε φορά στολή και κουκούλα.

Ο IRA αγαπητή μου tzatziki lover (καλό nick αν και η αντίληψή μου το ξεπερνά, if you know what I mean) ήταν από την αρχή καταδικασμένος από το ίδιο το Ιρλανδικό κράτος, μια στο τέλος του 31 και μια το 36 και τελικά το 39 προχώρησε σε εκτελέσεις μελών. Ξεχνάτε προφανώς την “bloody sunday” . Tεσπά, βρισκόμαστε εκτός θέματος κατά κάποιον τρόπο, αλλά δεν θέλω να σας αφήσω να χτυπάτε το κεφάλι σας στον τοίχο. Θυμηθείτε μόνο, κάτω από ποιες συνθήκες και πότε (?) αναγνωρίστηκε ο IRA.

Μην παρασύρεστε από το πάθος σας για επιστράτευση και εθνικοσοσιαλισμό, διανθισμένο με μπόλικη ΑΝΟΗΤΗ αναρχία.
Όσο για τον θάνατο του στρατευμένου αναρχικού πιτσιρικά και των υπολοίπων εξυπνάκηδων που τον ακολούθησαν, δεν με αφορά καθόλου. Τέλος.


 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

tzatziki lover

Νεοφερμένος

Η tzatziki lover αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 71 μηνύματα.
Η πολιτική του IRA και η ιστορία της Ιρλανδίας είναι θέμα διαφορετικό, εδώ συζητάμε για τα θετικά και τα αρνητικά της πολιτικής της Θάτσερ (για αυτό αναφέρθηκα και στον Σαντς), πάντως αν θέλεις ευχαρίστως τα συζητάμε αλλά όχι στο συγκεκριμένο θέμα προφανώς, η συζήτηση κατευθύνεται έτσι και αλλιώς ήδη εκτός θέματος. Και αφού δεν πρόκειται έτσι και αλλιώς να συμφωνήσουμε, αφήστε εμένα να ζω με τις επαναστατικές μου ιδέες και να κατευθύνομαι από την ανόητη αναρχία (μόνο ανόητη δεν θα την χαρακτήριζα) και επέτρεψε μου να θεωρώ τις απόψεις σου το ίδιο δημοκρατικές και νεοφιλελεύθερες (:whistle:) με την πολιτική της Θάτσερ :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

rootbreaker

Τυχερό μέλος 2014

Η rootbreaker αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 34 ετών και μας γράφει απο Βόλος (Μαγνησία). Έχει γράψει 700 μηνύματα.
Για την αστική τάξη της Βρετανίας ο θάνατος της Θάτσερ ήταν σίγουρα πλήγμα.Πρωτοπόρος στις ιδιωτικοποιήσεις, στην αντιλαϊκή πολιτική, στη συμβολή για την ανατροπή του σοσιαλισμού. Αποκάλεσε τον Νέλσον Μαντέλα τρομοκράτη, έκανε τον πόλεμο των Φόκλαντς/Μαλβίνας, στενή σύμμαχος του Ρόναλντ Ρέιγκαν, του δικτάτορα της Χιλής Αουγκούστο Πινοτσέτ. Έδωσε «τα φώτα της» στον πρωτεργάτη της αντεπανάστασης στην ΕΣΣΔ, Μ. Γκορμπατσόφ.
Ενδιαφέρον το έργο της για την καταπάτηση κάθε δικαιώματος της εργατικής τάξης.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

bkar1997

Νεοφερμένος

Ο bkar1997 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 79 μηνύματα.
Για την αστική τάξη της Βρετανίας ο θάνατος της Θάτσερ ήταν σίγουρα πλήγμα.Πρωτοπόρος στις ιδιωτικοποιήσεις, στην αντιλαϊκή πολιτική, στη συμβολή για την ανατροπή του σοσιαλισμού. Αποκάλεσε τον Νέλσον Μαντέλα τρομοκράτη, έκανε τον πόλεμο των Φόκλαντς/Μαλβίνας, στενή σύμμαχος του Ρόναλντ Ρέιγκαν, του δικτάτορα της Χιλής Αουγκούστο Πινοτσέτ. Έδωσε «τα φώτα της» στον πρωτεργάτη της αντεπανάστασης στην ΕΣΣΔ, Μ. Γκορμπατσόφ.
Ενδιαφέρον το έργο της για την καταπάτηση κάθε δικαιώματος της εργατικής τάξης.
Καταπάτηση κάθε δικαιώματος της εργατικής τάξης η σωτηρία αυτής της απέραντης έκτασης της Ρωσίας από κομμουνιστικά γεράκια?
Όσο για τον Νέλσον, η Θάτσερ είπε ότι το ANC είναι τρομοκρατική οργάνωση (που ήταν) το 1987.Μετά δώθηκε αμνηστία για τις πράξεις του ω΄στε να προχωρήσει ομαλά η χώρα μετά το apartheid.Ο Μαντέλα ήταν άγιος θες να μου πεις?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

rootbreaker

Τυχερό μέλος 2014

Η rootbreaker αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 34 ετών και μας γράφει απο Βόλος (Μαγνησία). Έχει γράψει 700 μηνύματα.
Καταπάτηση κάθε δικαιώματος της εργατικής τάξης η σωτηρία αυτής της απέραντης έκτασης της Ρωσίας από κομμουνιστικά γεράκια?
Όσο για τον Νέλσον, η Θάτσερ είπε ότι το ANC είναι τρομοκρατική οργάνωση (που ήταν) το 1987.Μετά δώθηκε αμνηστία για τις πράξεις του ω΄στε να προχωρήσει ομαλά η χώρα μετά το apartheid.Ο Μαντέλα ήταν άγιος θες να μου πεις?

Τα κομμουνιστικα γερακια μαναμ ηταν εκεινα με τα οποια στην ηγεσια ειχε ο κοζμοζ δουλεια μορφωση και υγεια δωρεαν.
Αλλα ας μην το παμε εκει. Ουτε στο Μαντελα θα το παω,μπορεις να παρεις να διαβασεις απειρα πραγματα απο τη μια η την αλλη πλευρα.
Αλλου επικεντρωνομαι εγω, στο να μου δικαιολογησεις τι καλο εκανε η Θατσερ και σε ποια ταξη της Βρετανιας.
Γιατι αν μιλαμε για αστικη ταξη,παω πασο.
Εκει ειναι και το προβλημα μας νομιζω,ο διαχωρισμος σε ταξεις που μαλλον θες να εχεις την αποψη οτι ειναι πεθαμενος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γιώργος

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 30,791 μηνύματα.
τι καλο εκανε η Θατσερ και σε ποια ταξη της Βρετανιας
Εξάλειψη χουλιγκανισμού στα βρετανικά γήπεδα. Είχε τις μπάλες να πάρει κάποιες ΒΑΡΙΕΣ αποφάσεις όταν έγιναν τα επεισόδια στο Heysel το 1985 και να αυτοεξορίσει την Αγγλία από παντού. Σκληρά μέτρα, αλλά δούλεψαν. Τα γήπεδα πλέον είναι υπόδειγμα.

Μην αρχίσεις τώρα «ναι, αλλά στους Χ,Ψ,Ζ τομείς καταπάτησε άλλα». Μπορεί να 'χεις δίκιο, μπορεί κι όχι. Δεν μ' ενδιαφέρει και δεν με νοιάζει τι έκανε αλλού. Μπορεί όντως να καταπάτησε, αλλά εγώ την παραδέχομαι γιατί είχε το σθένος να αψηφίσει το «πολιτικό κόστος». Έκανε αυτό που πρέπει να κάνει κάθε πολιτικός: να πάρει τα μέτρα που πιστεύει ότι είναι καλύτερα για τον τόπο του, χωρίς να σκέφτεται το αν θα επανεκλεγεί ή όχι.

Κι από εκεί και πέρα, αν δεν αρέσουν τα μέτρα στον κόσμο... ας μην την ξαναψηφίσει. Εγώ πιστεύω ότι, τουλάχιστον, η Θάτσερ έφυγε με ήσυχη την συνείδησή της: έκανε αυτό που πιστευε ότι ήταν το «σωστό».
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

rootbreaker

Τυχερό μέλος 2014

Η rootbreaker αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 34 ετών και μας γράφει απο Βόλος (Μαγνησία). Έχει γράψει 700 μηνύματα.
Εξάλειψη χουλιγκανισμού στα βρετανικά γήπεδα. Είχε τις μπάλες να πάρει κάποιες ΒΑΡΙΕΣ αποφάσεις όταν έγιναν τα επεισόδια στο Heysel το 1985 και να αυτοεξορίσει την Αγγλία από παντού. Σκληρά μέτρα, αλλά δούλεψαν. Τα γήπεδα πλέον είναι υπόδειγμα.

Μην αρχίσεις τώρα «ναι, αλλά στους Χ,Ψ,Ζ τομείς καταπάτησε άλλα». Μπορεί να 'χεις δίκιο, μπορεί κι όχι. Δεν μ' ενδιαφέρει και δεν με νοιάζει τι έκανε αλλού. Μπορεί όντως να καταπάτησε, αλλά εγώ την παραδέχομαι γιατί είχε το σθένος να αψηφίσει το «πολιτικό κόστος». Έκανε αυτό που πρέπει να κάνει κάθε πολιτικός: να πάρει τα μέτρα που πιστεύει ότι είναι καλύτερα για τον τόπο του, χωρίς να σκέφτεται το αν θα επανεκλεγεί ή όχι.

Κι από εκεί και πέρα, αν δεν αρέσουν τα μέτρα στον κόσμο... ας μην την ξαναψηφίσει. Εγώ πιστεύω ότι τουλάχιστον, η Θάτσερ έφυγε με ήσυχη την συνείδησή της: έκανε αυτό που πιστευε ότι ήταν το «σωστό».

Εξσρταται πως το βλεπεις βασικα.Δε συνηθιζω να το σπαω σε κομματια, ουτε να υιοθετω τη λογικη ας κανει κατι καλο και σε ολα τ αλλα εχει...ο αυτος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

elepan

Δραστήριο μέλος

Ο Παναγιώτης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Αναλυτής συστημάτων και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 736 μηνύματα.
Εντάξει, αφού γνωρίζετε εσείς στην Ελλάδα πως περνά η εργατική τάξη στην Βρετανία, τι να λέμε και εμείς εδώ...? Μακάρι την οικονομία της Βρετανίας επί Θάτσερ, να την έχετε για μια 10ετία στην Ελλάδα. Λυπάμαι τους ψευτοιδεολόγους ...γιατί μόνοι τους πέφτουν στην παγίδα της διαφορετικότητας και θάβονται σε αυτήν.

https://www.antinews.gr/2013/04/09/211591/

βαριέμαι το copy paste (είμαι κουρασμένος, όποιος θέλει διαβάζει, μπορεί και να καταλάβει.... αν δεν φοράει παρωπίδες)

Περίεργο ? που η μάγκι ήταν αντιμνημονιακή σαν τους κκεδες. Τώρα αρχίζω και αναρωτιέμαι. :) Γιατί την μισούν τελικά αυτά τα παιδιά? Ξέρουν?

Το έχω και σε βρετανική έκδοση για τους Αγγλόφιλους. bye.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γιώργος

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 30,791 μηνύματα.
Εξσρταται πως το βλεπεις βασικα.Δε συνηθιζω να το σπαω σε κομματια, ουτε να υιοθετω τη λογικη ας κανει κατι καλο και σε ολα τ αλλα εχει...ο αυτος.
Μα πρέπει να το σπάσεις σε κομμάτια. Γιατί είναι απλό: ΠΟΤΕ δεν θα σε λατρεύουν όλοι. Εκτός κι αν είσαι βασιλιάς, οπότε ούτως ή άλλως έχεις διακοσμητικό τίτλο. Βλέπε την Ελισάβετ, που όλοι την αγαπάνε, κι ας μην κάνει τίποτα ουσιαστικό. Θα μας θάψει όλους αυτή. :P

Να σε ΜΙΣΟΥΝ όλοι, παίζει άνετα. Βλέπε τους Έλληνες πολιτικούς. Εκτός από κάτι πρόβατα πασοκτζήδες, δεν νομίζω ότι υπάρχει σοβαρός άνθρωπος που θα πει ότι άφησε κάτι σοβαρό πίσω του του ΠΑΣΟΚ. Αντίστοιχα για την ΝΔ, που τα έκανε χειρότερα. Όταν όλοι σε βρίζουν τότε όντως είσαι αποτυχημένος.

Δες και την Θάτσερ: έχει διχάσει τον κόσμο. Οι μισοί την λατρεύουν, οι άλλοι την σιχαίνονται. Γι' αυτό και την θεωρώ πετυχημένη πολιτικό. Όταν οι μισοί πίνουν νερό στ' όνομά σου, ΚΑΤΙ έχεις κάνει ΚΑΛΑ. Κι όταν λέω «μισοί» δεν αναφέρομαι μόνο στην μειοψηφία με τα πλοία και τα εργοστάσια.

Εγώ σου λέω: πήρε τα μέτρα που θεωρούσε ότι ήταν τα «σωστά». Κάπου δούλεψαν, κάπου όχι. Ποτέ δεν θα βρεις κάποιον που να πιάνουν τα μέτρα του παντού. Ούτε καν στην USSR, γατάκι. Απ' τη στιγμή που κάποια μέτρα της δούλεψαν καλά και δουλεύουν ακόμα και σήμερα, την θεωρώ καλή σελίδα. Θα μπορούσε να τα 'χε κάνει όλα σκατά όπως οι δικοί μας και να την βρίζουν όλοι. :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vassilis498

Διακεκριμένο μέλος

Ο vassilis498 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 7,079 μηνύματα.
Εγώ αυτό που βλέπω είναι πως όποτε γίνεται στον κόσμο μια προσπάθεια από κάποιον για όσο το δυνατό ισοκατανομή του πλούτου και ενίσχυση των ασθενέστερων τάξεων τονν τρώει η μαρμάγκα ( πχ Αλιεντε ). Όταν απ' την άλλη κάποιος ακολουθεί πιστά ό,τι υπαγορεύει ο φιλελευθερισμός, και διαλύει την εργατική τάξη ακόμη κι αν αυτό γίνεται βίαια δεν τον κουνάει κανένας. Ίσως γιατί οι δεύτεροι λόγω των συμφερόντων που εξυπηρετούν έχουν πάντα κάποιες πλάτες από πίσω. Οπότε τα περί αρχιδιών κλπ τα ακούω βερεσέ.

@elepan Ενοχλείσαι που οι Έλληνες μιλούν για τη Θάτσερ αλλά μας βάζεις ως πηγή τα κομματικά όργανα της Νέας Δημοκρατίας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

elepan

Δραστήριο μέλος

Ο Παναγιώτης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Αναλυτής συστημάτων και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 736 μηνύματα.
@elepan Ενοχλείσαι που οι Έλληνες μιλούν για τη Θάτσερ αλλά μας βάζεις ως πηγή τα κομματικά όργανα της Νέας Δημοκρατίας.
Kοίταξε Βασίλη...εγώ δεν γνωρίζω αν η πηγή που έβαλα είναι δεξιοβλεπούσα.
Επίσης δεν με ενοχλεί να έχουν άποψη οι Έλληνες για την Θάτσερ (και εγώ Έλληνας είμαι). Δεν είμαι ανηψιός της.
Όμως ...όταν παραλαμβάνεις εναν πληθωρισμό πάνω από 17 % περίπου το 1979 και τον φθάνεις στο 8% το 1982, δείχνει πως κάτι λειτούργησε. Και μάλιστα απο γυναίκα πολιτικό που δεν μπορούσαν ούτε καν να την δεχθούν στη Βρετανία εκείνη την εποχή. Να σου δώσω όσες άλλες πηγές θέλεις.
https://www.dailymail.co.uk/news/art...oman-saved-Britain--verdict-3-historians.html
https://www.thedailybeast.com/articl...cher-saved-britain-and-changed-the-world.html
https://blogs.telegraph.co.uk/news/danielhannan/10037993/Margaret_Thatcher_saved_Britain/
https://www.walesonline.co.uk/news/wales-news/margaret-thatcher-saved-britain-economic-2569217
https://opinion.financialpost.com/2013/04/16/peter-foster-the-woman-who-saved-britain/

Άλλες τόσες αριστερές πηγές ενδεχομένως να βρεις να την θάβουν.
Εγώ ξέρω... πως αυτή τη στιγμή το μεγαλύτερο ποσοστό των Βρετανών αναγνωρίζει στο πρόσωπό της στρατηγικές και ικανότητες που δεν είχαν αντίπαλοί της. Το μεγαλύτερο ποσοστό του πληθυσμού πιστεύει πως χωρίς εκείνη θα είχε χαθεί η Βρετανική οικονομία.Επίσης έχει αρκετούς μιμητές, χωρίς επιτυχία.

Ενδεχομένως να έχει κάνει και λάθη. Ποιός πολιτικός δεν έχει?

Τελείωσα με την Θάτσερ. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Πουπουλίνα

Επιφανές μέλος

Η Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ζωγράφος και μας γράφει απο Κόρινθος (Κόρινθος). Έχει γράψει 29,355 μηνύματα.
Δεν ξερω τι κανουν οι Βρετανοι,εγω ξερω οτι οποιος υποστηριζει την Θατσερ και τα ΚΑΤΟΡΘΩΜΑΤΑ της,ή δεν εχει ιδεα τι ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ εκανε η Θατσερ και σε τι ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ συνεβαλλε,ή προφανως ειναι της αποψης να πεθανουν ολοι και να πλουτιζουν οι μεγαλοεταιριες ,οι τραπεζες και οι οικοι αξιολογησης.:hmm:
Το 1959 εξελέγη στη Βουλή των Κοινοτήτων και το 1965 ορίστηκε εκπρόσωπος του Συντηρητικού Κόμματος. Μετά τη νίκη των Συντηρητικών το 1970, η Θάτσερ έγινε Υπουργός Παιδείας και Επιστήμης, περικόπτοντας τον προϋπολογισμό για την Παιδεία και προκαλώντας σωρεία αντιδράσεων.
Πραγματι,οσο πιο αμορφωτοι τοσο το καλυτερο...
Ως πρωθυπουργός, η Θάτσερ αποκάλεσε «τρομοκράτη» τον Νέλσον Μαντέλα, υπερασπίστηκε τον χιλιανό δικτάτορα Αουγκούστο Πινοσέτ, ανέβασε τους τόνους στη διάρκεια του Ψυχρού Πολέμου και εξαπέλυσε βαριά οπλισμένους αστυνομικούς ενάντια σε απεργούς και μετανάστες. Αντιδρούσε στην ΕΟΚ, αύξησε τα επιτόκια στο 15%, φορολόγησε τους ιδιοκτήτες σπιτιών σύμφωνα με τον αριθμό των ατόμων που διέμεναν σε αυτά και φυσικά δεν δεχόταν καμία άποψη αντίθετη στον -σχεδόν ακράιο- νεοφιλελευθερισμό που η ίδια πρέσβευε.
Το υπογραμμισμενο .........................ασχολιαστο!
Στη δεύτερη θητεία της, η Θάτσερ θέλησε να μειώσει τη δύναμη των συνδικάτων και των επαγγελματικών ενώσεων, με αποτέλεσμα πολλές απεργίες, με σημαντικότερη την απεργία των ανθρακωρύχων, η οποία διήρκεσε έναν ολόκληρο χρόνο,
Μα σαφεστατα.Για να μπορεσουμε να καταπατησουμε τα δικαιωματα των εργαζομενων ετσι ωστε να δουλευουν για ενα κομματι ψωμι και να πλουτιζουν οι μεγαλοκαρχαριες,πρεπει πρωτα να παταξουμε τον συνδικαλισμο.Αυτη το ξεκινησε,με πολυ μεγαλη επιτυχια κια το βλεπουμε ιδιαιτερα ΣΗΜΕΡΑ στην ελλαδα αυτο.Τιποτα τυχαιο
Ως πρωθυπουργός, η Θάτσερ αποκάλεσε «τρομοκράτη» τον Νέλσον Μαντέλα, υπερασπίστηκε τον χιλιανό δικτάτορα Αουγκούστο Πινοσέτ,
Ενδεικτικοτατο του "ποιον" της,και το τι πραγματικα πρεσβευει.
Πηγη
Αυτα βεβαια ειναι γνωστα.Σιγουρα ομως δεν ειναι γνωστα σε πολλους αυτα που περιγραφονται στο συγκλονιστικο ντοκιμαντερ του Στ.Κουλογλου Oligarchy
Ολα αυτα που ζουμε σημερα στην ελλαδα δεν ειναι καθολου τυχαια.Εχουν ξεκινησει ακριβως απο πολιτικους σαν την Θατσερ και παλι ΚΑΘΟΛΟΥ ΤΥΧΑΙΑ.
Γράφει ο Gary Crowdus για το «Cineaste» :

Καθένας που δίνει έστω την ελάχιστη σημασία στο τι συμβαίνει στον κόσμο γνωρίζει πως η Ελλάδα διανύει σήμερα μια από τις πιο δύσκολες περιόδους στην πρόσφατη ιστορία της. Γνωρίζει επίσης πως σχεδόν καθημερινά η χώρα μπαίνει στο στόχαστρο από τους παγκόσμιους ηγέτες και τα διεθνή μέσα ενημέρωσης ως ο αδύναμος κρίκος της εν εξελίξει ευρωπαϊκής κρίσης χρέους και ως το εν δυνάμει πρώτο κράτος του οποίου η οικονομική χρεοκοπία θα πυροδοτήσει ένα ντόμινο διεθνών πτωχεύσεων, που θα μπορούσαν να οδηγήσουν σε μια παγκόσμια οικονομική κρίση.
[..]Αφού καταγράψει τις ανθρώπινες συνέπειες αυτών των οικονομικών κρίσεων, οι οποίες πολύ συχνά παραμένουν αφηρημένες έννοιες για όσους δεν πλήττονται προσωπικά, η «Ολιγαρχία» κάνει μια αναδρομή στο παρελθόν για να εντοπίσει την άνοδο του νεοφιλελευθερισμού ως μια κοινωνικά καταστροφική μορφή του καπιταλισμού, ξεκινώντας με πλάνα από το στρατιωτικό πραξικόπημα του 1973 στη Χιλή. Αυτή η χώρα σύντομα θα γίνει ένα εργαστήριο για τους «Chicago Boys», τη σχολή των Χιλιανών οικονομολόγων που υπερασπίστηκε με πάθος τις θεωρίες του αμερικανού οικονομολόγου Μίλτον Φρίντμαν, οι οποίες, όπως η ταινία έμπρακτα απεικονίζει, είχαν ως αποτέλεσμα την αιματηρή πολιτική καταστολή του εργατικού κινήματος της Χιλής.

Η αμέσως επόμενη διεθνής επιρροή της οικονομικής φιλοσοφίας του Φρίντμαν - η οποία εστιάζει στην ανάγκη ιδιωτικοποίησης των κρατικών επιχειρήσεων, στην κυβερνητική απορρύθμιση, και στις πολιτικές που ευνοούν το ιδιωτικό από το δημόσιο συμφέρον - εξιστορείται μέσα από την εφαρμογή της. Το δόγμα Φρίντμαν εφαρμόζεται από τις κυβερνήσεις Ρέιγκαν και Θάτσερ στη δεκαετία του ‘80, και κατά τη δεκαετία του΄90 από τον πρόεδρο Κλίντον, ως αποτέλεσμα των μυστικών του διαβουλεύσεων με τον πρώην Δημοκρατικό και πολιτικό του σύμβουλο, Ντικ Μόρις.
Πηγη
Δειτε το και θα καταλαβετε αμεσως τι πρευσβευε η Θατσερ και οι ομοιοι της.
Καλο θα ηταν λοιπον,οταν υποστηριζουμε κατι,να ξερουμε και τι ακριβως ειναι,και κυριως να το λεμε με ειλικρινια.Τα υπολοιπα ειναι απλα..σταχτη στα ματια και για αυτους που τα χαφτουν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

bkar1997

Νεοφερμένος

Ο bkar1997 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 79 μηνύματα.
Τα κομμουνιστικα γερακια μαναμ ηταν εκεινα με τα οποια στην ηγεσια ειχε ο κοζμοζ δουλεια μορφωση και υγεια δωρεαν.
Αλλα ας μην το παμε εκει. Ουτε στο Μαντελα θα το παω,μπορεις να παρεις να διαβασεις απειρα πραγματα απο τη μια η την αλλη πλευρα.
Αλλου επικεντρωνομαι εγω, στο να μου δικαιολογησεις τι καλο εκανε η Θατσερ και σε ποια ταξη της Βρετανιας.
Γιατι αν μιλαμε για αστικη ταξη,παω πασο.
Εκει ειναι και το προβλημα μας νομιζω,ο διαχωρισμος σε ταξεις που μαλλον θες να εχεις την αποψη οτι ειναι πεθαμενος.
Την πρώτη πρόταση δεν την σχολιάζω, δεν υπάρχει νόημα.
Όσο για τον Μαντέλα, ότι συμμετείχε σε τρομοκρατικές ενέργειες είναι γεγονός, αλλά εγώ τον κατηγορώ για τα άλλα που έγιναν, αφού ανέβηκε στην εξουσία.

Για την Θάτσερ, πραγματικά.Επειδή συνέτριψε τους χαραμοφάηδες-συνδικάλες που είχαν φέρει το ΔΝΤ κάνετε έτσι?
Η κατάσταση θυμίζει Ελλάδα 2013, οι τότε συνδικαλιστές είναι οι αντίστοιχοι Σταματόπουλοι, Φωτόπουλοι κ.α. που υπερασπίζεστε μετά μανίας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

elepan

Δραστήριο μέλος

Ο Παναγιώτης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Αναλυτής συστημάτων και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 736 μηνύματα.
Δεν ξερω τι κανουν οι Βρετανοι,εγω ξερω οτι οποιος υποστηριζει την Θατσερ και τα ΚΑΤΟΡΘΩΜΑΤΑ της,ή δεν εχει ιδεα τι ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ εκανε η Θατσερ και σε τι ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ συνεβαλλε,ή προφανως ειναι της αποψης να πεθανουν ολοι και να πλουτιζουν οι μεγαλοεταιριες ,οι τραπεζες και οι οικοι αξιολογησης.:hmm:

Πραγματι,οσο πιο αμορφωτοι τοσο το καλυτερο...

Το υπογραμμισμενο .........................ασχολιαστο!

Μα σαφεστατα.Για να μπορεσουμε να καταπατησουμε τα δικαιωματα των εργαζομενων ετσι ωστε να δουλευουν για ενα κομματι ψωμι και να πλουτιζουν οι μεγαλοκαρχαριες,πρεπει πρωτα να παταξουμε τον συνδικαλισμο.Αυτη το ξεκινησε,με πολυ μεγαλη επιτυχια κια το βλεπουμε ιδιαιτερα ΣΗΜΕΡΑ στην ελλαδα αυτο.Τιποτα τυχαιο
Ενδεικτικοτατο του "ποιον" της,και το τι πραγματικα πρεσβευει.
Πηγη
Αυτα βεβαια ειναι γνωστα.Σιγουρα ομως δεν ειναι γνωστα σε πολλους αυτα που περιγραφονται στο συγκλονιστικο ντοκιμαντερ του Στ.Κουλογλου Oligarchy
Ολα αυτα που ζουμε σημερα στην ελλαδα δεν ειναι καθολου τυχαια.Εχουν ξεκινησει ακριβως απο πολιτικους σαν την Θατσερ και παλι ΚΑΘΟΛΟΥ ΤΥΧΑΙΑ.


Πηγη
Δειτε το και θα καταλαβετε αμεσως τι πρευσβευε η Θατσερ και οι ομοιοι της.
Καλο θα ηταν λοιπον,οταν υποστηριζουμε κατι,να ξερουμε και τι ακριβως ειναι,και κυριως να το λεμε με ειλικρινια.Τα υπολοιπα ειναι απλα..σταχτη στα ματια και για αυτους που τα χαφτουν.

Ήθελα να τελειώσω με την Θάτσερ. Επειδή όμως μίλησες για αυτούς που την "υποστηρίζουν" θα σου πω τα εξής και κλείνω εδώ.
Μπορούμε όλοι να γκουγκλάρουμε και να μάθουμε πολλά πράγματα γύρω από την Θάτσερ.
Το θέμα είναι "ποιος" μας τα παρουσιάζει και "πως".

Θα γράψω γενικά μια απάντηση και θα το αφήσω εδώ.

Δεν μείωσε τον προυπολογισμό σε βιβλία ή προσωπικό. Έκοψε μόνο το γάλα που έδιναν δωρεάν στις μικρές τάξεις. Αργότερα αποδείχθηκε πως ήταν μια γραμμή συνολική του κόμματός της και όχι της ίδιας.

Ο Νέλσον Μαντέλα δεν υπήρξε παράδειγμα ηθικής, ούτε στην προσωπική του ζωή αλλά ούτε όταν ήταν στην τρομοκρατική οργάνωση ANC. Ο Πίτερ Κοσμίνσκι έγινε αντικείμενο χλευασμού για την ταινία που θα έδειχνε τα κατορθώματά του Μαντέλα.



Για την φορολογία των ακινήτων....στην Ελλάδα ισχύουν καλύτερες φορολογίες από το πρώτο τετραγωνικό? ανεξαρτήτως μελών?

Αποδυνάμωσε τα συνδικάτα όπως πολύ σωστά αναφέρουν, αλλά απελευθέρωσε την αγορά εργασίας. Κατάργησε τις κρατικές ρυθμίσεις στους μισθούς και η αγορά εργασίας έγινε πιο αποδοτική ΚΑΙ ΚΥΡΙΩΣ ΑΝΤΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ.
Το κατά κεφαλήν ΑΕΠ στην Βρετανία επί Θάτσερ αυξήθηκε σε μια 10ετία 84%. Αυτό νομίζω μιλάει από μόνο του. Δεν έχω να πω αλλα περι Θάτσερ.
Δεν την ευλογώ. Βλέπω απλά πως είναι σήμερα η οικονομία της Αγγλίας και καταγράφω την γνώμη της πλειοψηφίας που επικρατεί για αυτήν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vassilis498

Διακεκριμένο μέλος

Ο vassilis498 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 7,079 μηνύματα.
Ο καλός πολιτικός κρίνεται από τα νούμερα; Από το πού έφτασε το ΑΕΠ και τον πληθωρισμό; Αν τα θεωρείς τόσο σημαντικά για το επίπεδο ζωής ενός λαού σε προτρέπω να δεις και τη δική μας περίπτωση ( αρνητικός πληθωρισμός αυτή τη στιγμή ).

Κατήργησε τις κρατικές συμβάσεις για να γίνει η αγορά πιο ανταγωνιστική; λες και ακούω το Sauble. Να δεις κι εμείς όταν φτάσουμε σε επίπεδα Βουλγαρίας πόσο ωραία θα περνάμε. Ήδη το γιορτάζουμε από τώρα.

Ο καλός πολιτικός κρίνεται από το πόσο βελτιώνει το συνολικό βιοτικό επίπεδο. Και όταν ανφερόμαστε σε αυτό εννοούμε τις μικρομεσαίες τάξεις κυρίως, οι πλούσιοι δεν είχαν ποτέ πρόβλημα. Και αυτά είναι πράγματα αντικειμενικά. Δεν είναι θέμα αμφιλεγόμενης προσωπικότητας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

bkar1997

Νεοφερμένος

Ο bkar1997 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 79 μηνύματα.
Ο καλός πολιτικός κρίνεται από τα νούμερα; Από το πού έφτασε το ΑΕΠ και τον πληθωρισμό; Αν τα θεωρείς τόσο σημαντικά για το επίπεδο ζωής ενός λαού σε προτρέπω να δεις και τη δική μας περίπτωση ( αρνητικός πληθωρισμός αυτή τη στιγμή ).

Κατήργησε τις κρατικές συμβάσεις για να γίνει η αγορά πιο ανταγωνιστική; λες και ακούω το Sauble. Να δεις κι εμείς όταν φτάσουμε σε επίπεδα Βουλγαρίας πόσο ωραία θα περνάμε. Ήδη το γιορτάζουμε από τώρα.


Ο καλός πολιτικός κρίνεται από το πόσο βελτιώνει το συνολικό βιοτικό επίπεδο. Και όταν ανφερόμαστε σε αυτό εννοούμε τις μικρομεσαίες τάξεις κυρίως, οι πλούσιοι δεν είχαν ποτέ πρόβλημα. Και αυτά είναι πράγματα αντικειμενικά. Δεν είναι θέμα αμφιλεγόμενης προσωπικότητας.
Οι πλούσιοι δεν είχαν προβλήματα, αλλά είχε το κράτος με αυτούς.Όταν ανέβηκε η Θάτσερ η φορολογία των πλουσίων ήταν στον Θεό, με αποτέλεσμα τα έσοδα από φόρους της συγκεκριμένης τάξης να είναι μηδενικά.Καμπύλη του Laffer είναι στα οικονομικά, ψάξτο σε περίπτωση που δεν γνωρίζεις περί τίνος πρόκειται.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top