• Σας ενημερώνουμε ότι η κατηγορία δεν αντικαθιστά σε καμία περίπτωση την επίσκεψη σας σε επαγγελματία ιατρό.

    Το σύνολο του περιεχομένου της κατηγορίας αυτής, όπως κείμενα, γραφικά, εικόνες, πληροφορίες που λαμβάνονται από δικαιούχους διαφήμισης, είναι καθαρά και μόνο για ενημερωτικούς σκοπούς και δεν προορίζεται να είναι υποκατάστατο για την επαγγελματική ιατρική συμβουλή, διάγνωση ή θεραπεία. Δεν αποτελεί υποκατάστατο ιατρικής εξέτασης, ούτε αντικαθιστά την ανάγκη για υπηρεσίες που παρέχονται από επαγγελματία ιατρό. Πάντοτε να ζητάτε τη συμβουλή του ιατρού σας πριν πάρετε οποιαδήποτε συνταγή ή φάρμακο. Μόνο ο ιατρός σας μπορεί να σας δώσει συμβουλές για το τι είναι ασφαλές και αποτελεσματικό για σας.

Περίοδος: Συμβουλές για τις ιδιαίτερες ημέρες του μήνα

Anonyme

Δραστήριο μέλος

Η Anonyme αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μεταφραστής/Διερμηνέας. Έχει γράψει 645 μηνύματα.
Να πω την αληθεια ειχα και εγω μερικα ατυχηματα με ταμπον, κυριως με τα ob. Αυτα που εχουν applicator με ειχαν βολεψει πολυ περισσοτερο και ειχα λιγοτερα ατυχηματα (δεν ειχα ποτε ατυχημα μεσα σε μιση ωρα). Οι σερβιετες βεβαια δεν συγκρινονται στα ατυχηματα. Σχεδον παντα ειχα προβλημα με αυτες. Ειδικα τα βραδια. Δεν ειχα μαλιστα καλο υπνο επειδη προσπαθουσα να μη στριφογυριζω!

Α δεν έχω χρησιμοποιήσει ποτέ με applicator! Αλλά θέλω να περιορίσω τα ταμπόν γιατί σε συνδυασμό με τη ζέστη, το άγχος και τα στενά ρούχα, μου έχουν ταράξει την χλωρίδα! Σερβιέτες ούτε να το συζητώ, δεν με καλύπτουν ούτε για αστείο. Πώς κατέληξες σε μέγεθος/εταιρία για τα cups; Χρειάστηκε να δοκιμάσεις διάφορα ή έπεσες διάνα με την πρώτη;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

logica

Νεοφερμένος

Η logica αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 33 μηνύματα.
Σήμερα έπαθα την ήττα της ζωής μου. Ενας παππούς με σταμάτησε στο δρόμο και μου είπε ότι έχω αίμα στο πόδι μου. Μου χαν φύγει από το φόρεμα καθώς περπατούσα και δεν το είχα προσέξει. Το μόνο παρήγορο είμαι ότι ήμουν Αθήνα κέντρο και ότι είναι μάλλον απίθανο να ξανασυναντήσω αυτούς που με είδαν σε τέτοιο χάλι
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Muxu Su

Διάσημο μέλος

Η Muxu Su αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,019 μηνύματα.
Τελευταία φορά που είχα περιόδο δεν με έπιαναν με τίποτα τα αναλγητικά και κατέληξα νοσοκομείο και ενεσούλα.. Απο τότε μου σύστησαν τα feldene.. Θα δούμε πως θα πάει στην επόμενη..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

_fairygirl_

Διακεκριμένο μέλος

Η Τηγάνι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μεταφραστής/Διερμηνέας και μας γράφει απο Αυστραλία. Έχει γράψει 7,789 μηνύματα.
Τελευταία φορά που είχα περιόδο δεν με έπιαναν με τίποτα τα αναλγητικά και κατέληξα νοσοκομείο και ενεσούλα.. Απο τότε μου σύστησαν τα feldene.. Θα δούμε πως θα πάει στην επόμενη..
Αχ τι καλά.:P Και'μένα μου τα έχουν πει μαζί με κάτι άλλα ακόμη πιο βαριά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nymphet

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η nymphet αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 204 μηνύματα.
Αυτό το χαπάκωμα χωρίς έλεος με έχει κουράσει..Και να πεις οτι έπιαναν αμέσως και ησύχαζες.Όχι,κάθομαι μι αώρα και σπαρταράω και όταν με πιάνουν ξερένομαι στον ύπνο από την ταλαιπωρία :( Σε ποιες περιπτώσεις πας στο νοσκοκομείο?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

_fairygirl_

Διακεκριμένο μέλος

Η Τηγάνι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μεταφραστής/Διερμηνέας και μας γράφει απο Αυστραλία. Έχει γράψει 7,789 μηνύματα.
Αυτό το χαπάκωμα χωρίς έλεος με έχει κουράσει..Και να πεις οτι έπιαναν αμέσως και ησύχαζες.Όχι,κάθομαι μι αώρα και σπαρταράω και όταν με πιάνουν ξερένομαι στον ύπνο από την ταλαιπωρία :( Σε ποιες περιπτώσεις πας στο νοσκοκομείο?
Εγώ μία φορά είχα πάει που είχα γίνει ορθή γωνία από τον πόνο και είχα αίμα σε φάση αιμορραγίας.:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nymphet

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η nymphet αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 204 μηνύματα.
Mμ κατάλαβα!Ρωτάω γιατί γενικά έχω καλή αντοχή στον πόνο και σκέφτομαι μήπως θα έπρεπε να κάνω ένεση και βασανίζομαι άδικα.Εντάξει,επιβιώνω δε μπορώ να πω,αλλά τελευταία όταν πλησιάζουν οι μέρες αγχώνομαι υπερβολικά για τον πόνο :/
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

_fairygirl_

Διακεκριμένο μέλος

Η Τηγάνι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μεταφραστής/Διερμηνέας και μας γράφει απο Αυστραλία. Έχει γράψει 7,789 μηνύματα.
Mμ κατάλαβα!Ρωτάω γιατί γενικά έχω καλή αντοχή στον πόνο και σκέφτομαι μήπως θα έπρεπε να κάνω ένεση και βασανίζομαι άδικα.Εντάξει,επιβιώνω δε μπορώ να πω,αλλά τελευταία όταν πλησιάζουν οι μέρες αγχώνομαι υπερβολικά για τον πόνο :/
Εγώ δεν είμαι υπέρ του να πηγαίνεις σε νοσοκομεία με το παραμικρό. Γι'αυτό και εγώ έχω βρει πως όταν αρχίζει και με πιάνει ο πόνος και είναι ακόμη υποφερτός χαπακώνομαι με κάτι ελαφρύ τύπου Panadol με πιάνει και δεν έχω μετά τραβάτζουλα στα νοσοκομεία.
Απλώς εκείνη τη φορά αν και χαπακώθηκα αμέσως ο πόνος αντί να σταματήσει μεγάλωνε και ένιωθα λες και με είχαν σπάσει στο ξύλο,σε συνδυασμό με την αιμορραγία τρόμαξα και με πήγε η μάνα μου σηκωτή.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Angelique.

Διακεκριμένο μέλος

Η Angelique. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 7,200 μηνύματα.
Τελευταία φορά που είχα περιόδο δεν με έπιαναν με τίποτα τα αναλγητικά και κατέληξα νοσοκομείο και ενεσούλα.. Απο τότε μου σύστησαν τα feldene.. Θα δούμε πως θα πάει στην επόμενη..
Mμ κατάλαβα!Ρωτάω γιατί γενικά έχω καλή αντοχή στον πόνο και σκέφτομαι μήπως θα έπρεπε να κάνω ένεση και βασανίζομαι άδικα.Εντάξει,επιβιώνω δε μπορώ να πω,αλλά τελευταία όταν πλησιάζουν οι μέρες αγχώνομαι υπερβολικά για τον πόνο :/
Ζήτα βοήθεια και από τον φαρμακοποιό/ γιατρό ή τον γυναικολόγο σου.
Εγώ προσωπικά πονάω πάρα πολύ την πρώτη μέρα μόνο. Δεν μπορώ να σηκωθώ από το κρεβάτι.
Τα feldene με έχουν σώσει και εμένα. Αλλά είναι ισχυρά, δεν μπορείς να πάρεις πολλά από οσο ξέρω.
Εγώ παίρνω ένα το πρωί και μετα αν χρειαστεί και ένα πριν κοιμηθώ. Γιατί αλλιώς δεν μπορώ να κοιμηθώ από τον πόνο.
Αν βλέπω ότι αντέχεται έστω και λίγο πάντως και εγώ αποφευγω το πολύ χαπάκωμα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nymphet

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η nymphet αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 204 μηνύματα.
H αλήθεια είναι ότι η πρόληψη βοηθάει,να παίρνεις παυσίπονο πριν σφίξει ο πόνος.Αλλα αν σε πιάσει στον ύπνο?Εμένα εκεί μου φεύγει η μαγκιά :/ Παλιά δεν πονούσα σχεδόν καθόλου,ελπίζω να επανέλθει ο οργανισμός μου σύντομα σε εκείνη την κατάσταση
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

_fairygirl_

Διακεκριμένο μέλος

Η Τηγάνι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μεταφραστής/Διερμηνέας και μας γράφει απο Αυστραλία. Έχει γράψει 7,789 μηνύματα.
H αλήθεια είναι ότι η πρόληψη βοηθάει,να παίρνεις παυσίπονο πριν σφίξει ο πόνος.Αλλα αν σε πιάσει στον ύπνο?Εμένα εκεί μου φεύγει η μαγκιά :/ Παλιά δεν πονούσα σχεδόν καθόλου,ελπίζω να επανέλθει ο οργανισμός μου σύντομα σε εκείνη την κατάσταση
Εμένα δεν με πιάνει στον ύπνο.:P Βασικά και να με πιάσει δεν παίζει να το καταλάβω γιατί κοιμάμαι σαν βόδι:P.
Κοίτα,έχω ακούσει πως αν έχεις ολοκληρώσει πονάς περισσότερο,αλλά εγώ πονούσα από πριν.:P Γενικά όταν πρωτοαδιαθέτησα δεν πονούσα καθόλου έκανα τα πάντα φυσιολογικότατα. Ε,τώρα μπορεί τη δεύτερη μέρα μία ενόχληση να την νιώθω αλλά αυτή η αλλαγή του να πονάω έγινε πολύ πιο πριν ολοκληρώσω.:confused:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

logica

Νεοφερμένος

Η logica αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 33 μηνύματα.
Υπάρχουν και ενδιάμεσες λύσεις μεταξύ του απλού παυσίπονου και της ένεσης σε νοσοκομείο. Εγώ πονάω τόσο πολύ που μου ρχεται λιποθυμία. Στην αρχή έπαιρνα panadol αλλά μάλλον τα συνήθισα και ο πόνος δεν έφευγε με τίποτα. Τελικά δοκίμασα το algon και γενικά είμαι πολύ καλύτερα γιατί έχει και καφεΐνη και έτσι δεν με πιάνει υπνηλία όταν είμαι στη δουλειά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

frelou18

Νεοφερμένος

Η frelou18 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 8 μηνύματα.
Ρε παιδια καλα ολα αυτα περι μπανιων σε θαλασσα ..εγω που προγραμματιζα να παω διακοπες με το αγορι μου ημερομηνιες που δεν θα ειχα περιοδο και τωρα κατεληξα να εχω;; και οχι μονο αυτο αλλα μου κραταει και 4-5 μερες....μπορουμε να το μειωσουμε καπως;;; :hmm::hmm::hmm::hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ερινύς

Τιμώμενο Μέλος

Η Ερινύς αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Παιδίατρος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 17,739 μηνύματα.
Να μειώσουμε τι; Τις μέρες; Τον πόνο; Την ροή;
Μπορείς να χρησιμοποιήσεις ταμπόν για να κάνεις μια γρήγορη βουτιά. Καλά όχι τις πρώτες 2 μέρες που θα γίνεται splatter εκεί κάτω, αλλά αν τόσο λαχταράς την θάλασσα, δοκίμασέ το.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Con_Boo

Νεοφερμένος

Η Con_Boo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 25 μηνύματα.
Πω πω είμαι η μόνη που δεν μπορώ καθόλου το ταμπόν?? Είχα βάλει μια φορά μόνο στην ζωή μου επειδή δεν ήθελα να χάσω το τελευταίο μπάνιο των διακοπών και με ενοχλούσε απίστευτα!! Περπατούσα σαν πάπια!!!! Άσε που είχε πάρει νερό από την θάλασσα και είχε 3πλασιαστεί σε μέγεθος!!! Ευτυχώς έμενα δίπλα στην παραλία και πήγα αμέσως και το έβγαλα!! Απαπαπα!!

Σε γενικές γραμμές δεν πονάω, έχω περάσει βέβαια φάσεις έντονου πόνου την 1η μέρα αρκετά ενοχλητικού που ευτυχώς αντιμετωπιζόταν με κάνα δυο παναντολ αν και αργούσαν να πιάσουν!! Επιπλέον, έχω περάσει - ευτυχώς μόνο 2 φορές - περίοδο κατα την οποία έχω λιποθυμήσει, και έχω διπλωθεί από τον πόνο - αλλά γερός πόνος, να μην μπορώ να σηκωθώ όρθια - λόγω κράμπας που βαρούσε στο έντερο! Είχα παρατηρήσει ότι αυτό μου είχε συμβεί στην περίπτωση που είχα "ταλαιπωρηθεί" σχετικά την 1η ή 2η μέρα της περιόδου οπότε περιόρισα την δράση μου τις πρώτες μέρες!!

Τέλος, ένα παράδοξο που έχω παρατηρήσει είναι ότι όταν αυξάνω τα συμπληρώματα διατροφής μου είμαι μία βδομάδα με περίοδο, μία χωρίς, μία πάλι με περίοδο κοκ.. οπότε έχω περιορίσει και τα συμπληρώματα!! :/:

Πάντως, σε μένα έχω παρατηρήσει ότι και στην διάρκεια/σταθερότητα του κύκλου μου,καθώς και στον πόνο, παίζει ρόλο και το σταθερό σεξ!!! :whistle: Αν και πάντα την Άνοιξη θα υπάρξει μια μικρή μετατόπιση (την τελευταία φορά η μετατόπιση ήταν μια βδομάδα μετά, έπαθα ένα μικρό σοκ άλλα το ξεπέρασα)!!

:beer:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

epan

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο epan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 213 μηνύματα.
Κορίτσια γεια σας!
Συγνώμη αν γράφω σε λάθος τοπικ αλλα δεν βρήκα κάποιο άλλο σχετικό θέμα.
Αντιμετωπίζω το εξής πρόβλημα και με ταλαιπωρεί πολύ.
Είμαι 23 και να μαι ειλικρινής πριν 2 χρόνια μέτραγα λάθος την περίοδο μου. Δηλαδή νόμιζα ότι μετράμε από την στιγμή που μας σταματάει η περίοδος 28 μέρες και όχι από όταν μας αρχίζει όπως είναι το σωστό.
Επομένως μόνο τα 2 τελευταία χρόνια μετράω σωστά τις μέρες.
Και μου έρχονται σχεδόν πάντα νωρίτερα από το φυσιολογικό. Δηλαδή την μία φορά μου έρχονται στις 22 μέρες την άλλη στις 23, στις 26, και σπανίως μου είχαν έρθει μια φορά στις 28 και μία φορά στις 21 μέρες. Αυτά τα παρατήρησα των τελευταίο χρόνο κυρίως πριν δεν έδινα και ιδιαίτερη βάση, αλλά έχω την εντύπωση ότι συνέβαινε πάνω κάτω το ίδιο.
Και ήθελα να σας ρωτήσω αν το έχει πάθει και καμία άλλη ή αν έχει ρωτήσει γυναικολόγο.
Εγώ από ότι ξέρω είναι φυσιολογικό να έρχονται νωρίτερα από τις 28 μέρες, αλλά να έρχονται σταθερά όχι δηλαδή όπως σε εμένα μία στις 22 μία στις 28 πχ.
Αυτό που με έχει ανησυχήσει επίσης είναι ότι τον τελευταίο εναμιση κυρίως χρόνο ενώ ποτέ στην ζωή μου δεν είχα ακμή...πέραν από λίγα σπυράκια στην εφηβεία, ότι εντελώς στα καλά καθούμενα έχω παρουσιάσει πολύ έντονη ακμή.
Αν για παράδειγμα την στιγμή που καθάριζα από την περίοδο μου μέχρι να μου ξαναερχόντουσαν μεσολαβεί ένα διάστημα 3 εβδομάδων. Εγώ ήμουν την πρώτη εβδομάδα χάλια επειδή αδιαθέτησα, ΛΙΓΟΥΛΑΚΙ καθάριζε το πρόσωπο μου την 2η εβδομάδα και μια εβδομάδα πριν ξαναδιαθετήσω γινόμουν πάλι χάλια.
Με λίγα λόγια ένα δράμα. Έχω ακούσει για το σύνδρομο πολυκυστικών ωοθηκών ότι όταν το έχεις πολλές φορές παρουσιάζεις και ακμή, αλλά εγώ έχω περίοδο κάθε μα κάθε μήνα και δεν έχω τα συμπτώματα των πολυκυστικών. Είχα κάνει και εξετάσεις για τον θυροειδή δύο φορές και δεν έχω.
Και στον ΕΟΠΠΥ είχα πάει σε έναν γυναικολόγο και μου έγραψε κάποιες εξετάσεις που βγήκαν όλες νορμαλ, όμως μου είπε ότι πολλές εξετάσεις πια δεν γράφονται. Αν θέλετε να σας πω και ποιες μου έγραψε.
Δεν ξέρω αλλά είμαι σχεδόν βέβαιη ότι είναι ορμονικό το πρόβλημα. Μιας και ότι θεραπεία έχω κάνει για την ακμή δεν έχει κάνει σχεδόν καμία απολύτως δουλειά ενώ δεν είναι ότι έχω και την τρομερή ακμή, και ως δια μαγείας πέρσι τέλη Αυγούστου διορθώθηκε το πρόβλημα μου για κανα 2μηνο και το δέρμα μου έγινε ακριβώς όπως πριν χωρίς να κάνω καμία απολύτως θεραπεία. Μάλιστα επειδή δεν είχα πάει σε γιατρό ακόμα χρησιμοποιούσα και προιόντα ή για κανονικό ή για ξηρό δέρμα (είχα ξηρό δέρμα πριν την ακμή) ΦΑΝΤΑΣΤΕΙΤΕ.
Επίσης τα πολλά σπυριά και που δεν καθάριζα με τίποτα τα είχα στο πιγούνι κ στα πλαγια του πιγουνιού. Αλλά γενικώς έχει χαλάσει όλο το δέρμα του προσώπου έχει γίνει τρομερά ανάγλυφο στα μάγουλα και ειδικά στο μέτωπο και με πόρους. Και σε κάποια άκυρα σημεία εμφανιζόντουσαν τεράστια σπυριά που ήταν λες και με τσίμπησε κουνούπι...δηλαδή είχαν τεράστια έκταση πόναγα αν τα ακουμπούσαν αλλά δεν ήταν εμφανές το πύον.
Αυτό αν δεν κάνω λάθος δεν είναι κυστική ακμή;
Και εν το μεταξύ και οι δύο δερματολόγοι που με είδαν είπαν ότι έχω μία ήπια ακμή.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Ερινύς

Τιμώμενο Μέλος

Η Ερινύς αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Παιδίατρος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 17,739 μηνύματα.
Πόσο καιρό είσαι σεξουαλικά ενεργή;
Σου έχει τύχει να "καθυστερήσει", να έρθει δηλαδή πάντω από τις 28-30 μέρες; Έχεις κανονική ροή; Πόσες μέρες κρατάει;

Γενικά αν τα εργαστηριακά σου είναι φυσιολογικά και έγινε υπέρηχος και στις ωοθήκες και δεν βρέθηκαν κύστεις, δεν μιλάμε για το σύνδρομο των πολυκυστικών ωοθηκών. Ούτως ή άλλως το σύνδρομο σχετίζεται κυρίως με ολιγομηνόρροια, εσύ αν έχεις κάθε 23-24 μέρες πρέπει να έχεις γύρω στις 14-15 περιόδους τον χρόνο. Ίσως είναι κάποια υποκλινική μορφή υπερθυρεοειδισμού, τι έχεις κάνει από θυρεοειδή; Τις αιματολογικές ή και τον υπέρηχο;

Εγώ δεν θα ανησυχούσα πάντως, αν έχεις ένα average 22-24 ημερών. Δεν σημαίνει ότι επειδή τον 1 μήνα έρχεται στις 22, τον παράλλο στις 24 και τον τρίτο στις 25, έχεις ασταθή κύκλο, αυτές είναι νορμάλ αποκλίσεις. Θεωρώ ότι ο κύκλος σου είναι στις 3,5 βδομάδες και όταν ήρθε στις 28 ημέρες στην πραγματικότητα ήταν μια καθυστέρηση για την περίοδό σου -τυχαίο το ότι ήρθε στις 28 μέρες, μπορούσε να έρθει και στις 32.

Από ορμονικό προφίλ τι σου έχουν δώσει για εξετάσεις; Μπορείς να τσεκάρεις και επινεφρίδια αλλά θα πρέπει να δεις ενδοκρινολόγο...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

epan

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο epan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 213 μηνύματα.
Καλησπέρα. Σε ευχαριστώ πολύ καταρχήν. :)
Όχι δεν μου έχει τύχει ποτέ να μου καθυστερήσει ούτε μία μέρα, μην σου πω ούτε μισή.
Ναι έχω κανονική ροή και μάλιστα επειδή έχω χαμηλό σίδηρο, από ότι έχω καταλάβει μου πέφτει λόγω της περιόδου και παίρνω συμπλήρωμα σιδήρου.
Παίζουν ρόλο τα κιλά μας σε σχέση με το πόσο ροή έχουμε; Γιατί εγώ θεωρούσα ότι έχω κανονικότατη ροή, αλλά πιθανόν για τα κιλά μου να είναι μεγάλη τελικά.
Η κανονική ροή μου κρατάει 3 μέρες, εχω και την 4η αλλα μειωμένη αρκετά και μετά σιγα σιγα μου σταματάνε.
Αυτήν την φορά που αδιαθέτησα δεν ξέρω γιατί αλλά δεν είχα κανονική ροή...έχω ελάχιστο αίμα. Αλλά έτυχε δεν ξέρω τώρα αν θα ξανατύχει και αν σημαίνει κάτι.
Από εξετάσεις για θυροειδή έχω κάνει και υπέρηχο και εξετάσεις αίματος: TSH, FT4, Anti TPO, Anti-TG και FSH.
Και από ορμονικές LH-Ωχρινοποιητικη ορμόνη, Ε2-Οιστραδιόλη, τεστοστερόνη ολική, PRL-προλακτίνη, 17-ΟΗ Προγεστερόνη, Δ4-Ανδροστενδιόνη, DHEA-S Δευδροεπιανδροστερόνη θειική, SHBG Φυλοσύνδετη σφαιρίνη.
Δεν τα έχω πάει σε γιατρό αλλά οι τιμές είναι φυσιολογικές.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Κούκου-Βάγια

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Κούκου-Βάγια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 275 μηνύματα.
Λιγο πριν αδιαθετησω εμφανιζω σπυρακια μικρα στη περιοχη που ειναι το πηγουνι η χαμηλα διπλα απο το στομα..Υπαρχει τροπος να αποτρεψω την εμανιση τους?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

SkyBlu

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η SkyBlu αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 243 μηνύματα.
Έχει πάρει ποτέ καμία συστηματικά μαγνήσιο για να τη βοηθήσει στους πόνους περιόδου; Έχετε δει διαφορά; Μου το είχε προτείνει φαρμακοποιός, γιατί βοηθάει στη χαλάρωση των μυων. Γενικά πονάω την πρώτη μέρα, άντε και τη δεύτερη αλλά είμαι λειτουργική τότε, και δεν παίρνω χάπια. Το παλέυω με ζέστη (θερμοφόρα) και ύπνο, αλλά σκέφτομαι ότι δε θα έχω την πολυτέλεια να παίρνω "άδεια" εκείνη την ημέρα για πάντα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top