Διαχωρισμός Εκκλησίας - Κράτους;

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,749 μηνύματα.


Σημείωση Συντονιστή: Τα μηνύματα προήλθαν από split.

Η εικόνα προστέθηκε ως πρότυπο ανάλυσης περί του ζητήματος : "Νational Government Type". ~ Angelique.



Εγώ θεωρώ ότι στο ύψος των περιστάσεων κατάφερε να κρατήσει καλά την αριστερή της ιδεολογία. Περίμενα βέβαια με αγωνία το διαχωρισμό κράτους εκκλησίας αλλά τελικά δεν έφταιγε η ΝΔ που δεν γινόταν, γιατί κάτι τέτοια μας λέγατε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Guest 190013

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Συμφωνώ Τζόνι, καμία δικαιολογία δεν υπάρχει για το ότι κράτος και παπάδες πάνε ακόμα χεράκι χεράκι. Ούτε μνημόνιο ούτε δανειστές υπάρχουν εδώ. Κι όμως...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,749 μηνύματα.
Συμφωνώ Τζόνι, καμία δικαιολογία δεν υπάρχει για το ότι κράτος και παπάδες πάνε ακόμα χεράκι χεράκι. Ούτε μνημόνιο ούτε δανειστές υπάρχουν εδώ. Κι όμως...

Νομίζω πως μια τεράστια μερίδα των πολιτών δε θέλει τον διαχωρισμό έτσι και αλλιώς. Θα δουν τον διαχωρισμό σαν κάτι επιθετικό στην εκκλησία αλλά η πραγματικότητα δεν είναι αυτή. Απλά το κράτος πρέπει να σταματήσει να πληρώνει τους παππάδες για να σταματήσει επιτέλους το φαγοπότι τους. Οι γονείς μου γεννήθηκαν και μεγάλωσαν στην κομμουνιστική ΕΣΣΔ όπου το κράτος ήταν διαχωρισμένο από την Εκκλησία. Κάθε νομός είχε μια μεγάλη εκκλησία και αυτό ήταν. Εμάς το κάθε κουτσοχώρι ανά 1 χιλιόμετρο έχει δική του εκκλησία. Φυσικά υπάρχουν και κάποια θετικά ότι για παράδειγμα γίνονται συσσίτια, στεγάζονται πολλοί σε σπίτια που ανήκουν στην εκκλησία κλπ. Οπότε δε χρειάζεται πχ να πληρώνουν ένφια για σπίτια που δίνουν στους φτωχούς. Ωστόσο ένα είδος διαχωρισμού το περίμενα και δεν έγινε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Στωικος

Νεοφερμένος

Ο Στωικος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 20 μηνύματα.
Ένα σημαντικό ερώτημα νομίζω είναι πως η Εκκλησία έχει τόση δύναμη ?
Η Ορθόδοξη Εκκλησία έχει αποδείξει στην ιστορία της ότι κατέχει μεγάλη δύναμη : Βυζαντιο-αλλαγη αυτοκρατόρων με πολίτικες πιο κοντά σε αυτήν , Οθωμανοκρατια-φοροεισπαρακτορας και καθυσηχαστης των λαών ότι ο Σουλτάνος νοιάζεται για αυτούς και φυσικά Ελληνικό κράτος- η υπόθεση Φίλη νομίζω είναι αντιπροσωπευτική .
Θεωρώ ότι η δύναμη της πηγάζει μέσα από την κινδυνολογία που σπέρνει στους πιστούς της . Η ίδια όταν έρχεται αντιμέτωπη με το κράτος για τα προνόμια της πάντα επιστρατεύει την ίδια ιστορία ότι βάλλεται συνεχώς από “αόρατους εχθρούς” ( οι πιο γραφικοί κληρικοί θεωρούν ότι αυτοί οι αόρατοι εχθροί ει ναι μαριονέτες του αντίχριστου ) . Βέβαια αυτή την τακτική δεν την υιοθετεί μόνο η Ορθόδοξη εκκλησία . Αρκεί κανείς να δει τι έγραφαν οι εφημερίδες κατά την προεκλογική εκστρατεία του Thomas Jefferson στις ΗΠΑ ( O Thomas Jefferson ένας ικανότατος πολιτικός και υπέρμαχος του Γαλλικού Διαφωτισμού ίσως ήταν ένας από τους πρώτους που μίλησε για διαχωρισμό Εκκλησιας-κρατους ) «Αν εκλεγεί στην προεδρία ο άπιστος Τζέφερσον, η σφραγίδα του θανάτου θα αποτυπωθεί πάνω στην ιερή θρησκεία μας, οι εκκλησίες μας θα βεβηλωθούν και κάποια διαβόητη πόρνη, κάτω από τον τίτλο της θεάς της λογικής, θα προΐσταται των ιερών μας χώρων»
Αυτή λοιπόν η κινδυνολογία η οποία ενισχύεται και από την πεποίθηση ότι χωρίς την εκκλησία ο λαός θα ξεχάσει την ιστορία και την κουλτούρα του μετατρέπει τους πιστούς ακόμα και τους θρησκευτικά απαθεις σε φερέφωνα των συμφερόντων των μεγαλοκληρικων και καθιστά τον διαχωρισμό ακόμη πιο δύσκολο
Άλλο ένα βασικό ερώτημα που δεν συζητιέται πολύ είναι πως μπορεί το κράτος να επιτύχει αυτό τον διαχωρισμό εφοσον υπαρχει μια κυβερνηση που εχει δεσμευτει να τον υλοποιησει ?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Samael

Τιμώμενο Μέλος

Ο Samael αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 10,062 μηνύματα.
Ένα σημαντικό ερώτημα νομίζω είναι πως η Εκκλησία έχει τόση δύναμη ?
Η Ορθόδοξη Εκκλησία έχει αποδείξει στην ιστορία της ότι κατέχει μεγάλη δύναμη : Βυζαντιο-αλλαγη αυτοκρατόρων με πολίτικες πιο κοντά σε αυτήν , Οθωμανοκρατια-φοροεισπαρακτορας και καθυσηχαστης των λαών ότι ο Σουλτάνος νοιάζεται για αυτούς και φυσικά Ελληνικό κράτος- η υπόθεση Φίλη νομίζω είναι αντιπροσωπευτική .
Θεωρώ ότι η δύναμη της πηγάζει μέσα από την κινδυνολογία που σπέρνει στους πιστούς της . Η ίδια όταν έρχεται αντιμέτωπη με το κράτος για τα προνόμια της πάντα επιστρατεύει την ίδια ιστορία ότι βάλλεται συνεχώς από “αόρατους εχθρούς” ( οι πιο γραφικοί κληρικοί θεωρούν ότι αυτοί οι αόρατοι εχθροί ει ναι μαριονέτες του αντίχριστου ) . Βέβαια αυτή την τακτική δεν την υιοθετεί μόνο η Ορθόδοξη εκκλησία . Αρκεί κανείς να δει τι έγραφαν οι εφημερίδες κατά την προεκλογική εκστρατεία του Thomas Jefferson στις ΗΠΑ ( O Thomas Jefferson ένας ικανότατος πολιτικός και υπέρμαχος του Γαλλικού Διαφωτισμού ίσως ήταν ένας από τους πρώτους που μίλησε για διαχωρισμό Εκκλησιας-κρατους ) «Αν εκλεγεί στην προεδρία ο άπιστος Τζέφερσον, η σφραγίδα του θανάτου θα αποτυπωθεί πάνω στην ιερή θρησκεία μας, οι εκκλησίες μας θα βεβηλωθούν και κάποια διαβόητη πόρνη, κάτω από τον τίτλο της θεάς της λογικής, θα προΐσταται των ιερών μας χώρων»
Αυτή λοιπόν η κινδυνολογία η οποία ενισχύεται και από την πεποίθηση ότι χωρίς την εκκλησία ο λαός θα ξεχάσει την ιστορία και την κουλτούρα του μετατρέπει τους πιστούς ακόμα και τους θρησκευτικά απαθεις σε φερέφωνα των συμφερόντων των μεγαλοκληρικων και καθιστά τον διαχωρισμό ακόμη πιο δύσκολο
Άλλο ένα βασικό ερώτημα που δεν συζητιέται πολύ είναι πως μπορεί το κράτος να επιτύχει αυτό τον διαχωρισμό εφοσον υπαρχει μια κυβερνηση που εχει δεσμευτει να τον υλοποιησει ?

Ο διαχωρισμος ειναι κατι πολυ θεωρητικο.Δεν υπαρχει περιπτωση να γινει ποτε καθως παντα θα υπαρχουν πιστοι και θα ειναι σε πλειοψηφια,διοτι ο κοσμος εαν τον δασκαλεψεις μπορει να πιστευει και σε πρασσινα αλογα(δεν κανω επιθεση στην θρησκεια απλα τονιζω οτι υπαρχουν ανθρωποι ευκολοπιστοι).Οταν λοιπον υπαρχει μεγαλη μεριδα του λαου σου που πιστευει και δρα βασει μια θρησκειας ειναι αναποφευκτο να μην υπαρχει αλληλεπιδραση με την κοινωνικη και πολιτικη ζωη και συνηθως η πολιτικη ηγεσια οπως εχει δειξει και η ιστορια προσπαθει να ταχθει υπερ αυτης εστω και φαινομενικα.Καμια φορα με παραλλαγες στην ιδια την θρησκεια ωστε να υπαρξει μια μαζοποιηση των αντιληψεων,διοτι οταν ο καθενας σκεφτεται διαφορετικα ειναι δυσκολο να ελεγξεις τον λαο.Η συζητηση επομενως αναγεται πιο πολυ σε φιλοσοφικο παρα ουσιαστικο και πρακτικο επιπεδο.

Αλλα παντως ειμαι υπερ στου διαχωρισμου εαν μπορουσε να γινει,εαν και πιστος :) .
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

DarthFederer

Διάσημο μέλος

Ο DarthFederer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,281 μηνύματα.
Εγώ θεωρώ ότι στο ύψος των περιστάσεων κατάφερε να κρατήσει καλά την αριστερή της ιδεολογία. Περίμενα βέβαια με αγωνία το διαχωρισμό κράτους εκκλησίας αλλά τελικά δεν έφταιγε η ΝΔ που δεν γινόταν, γιατί κάτι τέτοια μας λέγατε.

Οι παπαδες ειναι παντα με την εξουσια. Η Κυβερνηση εχει χασει σχεδον ολους τους συμμαχους της στην κοινωνια, γιατι να τα σπασει με την Εκκλησια; Και γιατι να δωσει αλλη μια αφορμη να γινει δυσαρεστη σε μια μεγαλη μεριδα των ιδιων των (πρωην και νυν) ψηφοφορων της. Ο Συριζα (οπως και το ΚΚΕ) εχει απηχηση σε λαϊκα στρωματα που εχουν ακομα στενη σχεση με την Εκκλησια.

Επισης η Εκκλησια με το κρατος εχουν μια περιεργη σχεση που ειναι δυσκολο να σπασει απο τη μια μερα στην αλλη. Υπαρχουν δικλειδες που το καθιστουν δυσκολο εως αδυνατο. Θελει πολυ μεγαλη προετοιμασια κατι τετοιο. Και η συγκεκριμενη κυβερνηση δε μπορει να οργανωσει ουτε περιπτερο, θα εφερνε εις περας κατι τετοιο;

Το πρωτο βημα που θα επρεπε να κανει το κρατος θα ηταν να ασκησει πιεση στην Εκκλησια με παγωμα προσληψεων, περικοπη μισθων κλπ. Να οδηγησει την Εκκλησια να ζητησει το διαζυγιο. Αλλωστε, απο τη στιγμη που η Εκκλησια δηλωνει οτι θελει να λειτουργει ανεξαρτητα, θα επρεπε πρωτη να ζηταει τον διαχωρισμο. :hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Angelique.

Διακεκριμένο μέλος

Η Angelique. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 7,200 μηνύματα.
Διαχωρισμός Εκκλησίας - Κράτους;
Εννοείται πως είμαι υπέρ του διαχωρισμού, 100%!

Μακάρι να 'ξερα πως θα γίνει όμως. :whistle:

Συμφωνώ Τζόνι, καμία δικαιολογία δεν υπάρχει για το ότι κράτος και παπάδες πάνε ακόμα χεράκι χεράκι. Ούτε μνημόνιο ούτε δανειστές υπάρχουν εδώ. Κι όμως...
Eξάλλου. 2018 έχουμε!
Δεν ξέρω αν το έχουν καταλάβει ακόμα ή μάλλον, δεν θέλουν να το καταλάβουν τα τσιράκια των κυβερνήσεων.

Νομίζω πως μια τεράστια μερίδα των πολιτών δε θέλει τον διαχωρισμό έτσι και αλλιώς. Θα δουν τον διαχωρισμό σαν κάτι επιθετικό στην εκκλησία αλλά η πραγματικότητα δεν είναι αυτή.
Agreed, τόσα ξέρουν, τόσα λένε.


Απλά το κράτος πρέπει να σταματήσει να πληρώνει τους παππάδες για να σταματήσει επιτέλους το φαγοπότι τους.
Οι γονείς μου γεννήθηκαν και μεγάλωσαν στην κομμουνιστική ΕΣΣΔ όπου το κράτος ήταν διαχωρισμένο από την Εκκλησία. Κάθε νομός είχε μια μεγάλη εκκλησία και αυτό ήταν. Εμάς το κάθε κουτσοχώρι ανά 1 χιλιόμετρο έχει δική του εκκλησία.
Πές τα βρε άνθρωπε!
Επειδή ανέφερετε και την ΕΣΣΔ, πάρε αυτό.

Disclaimer: ^ χωρίς τάσεις κομμουνιστικές ή προσυλητισμού σε οποιοδήποτε political party.

Φυσικά υπάρχουν και κάποια θετικά ότι για παράδειγμα γίνονται συσσίτια, στεγάζονται πολλοί σε σπίτια που ανήκουν στην εκκλησία κλπ. Οπότε δε χρειάζεται πχ να πληρώνουν ένφια για σπίτια που δίνουν στους φτωχούς. Ωστόσο ένα είδος διαχωρισμού το περίμενα και δεν έγινε.
Οκ αυτά μπορούν να τα κάνουν και οι ΜΚΟ, όχι μόνο η εκκλησία!

Απλά βάζουν το ανθρωπιστικό έργο ως προστάντζα για να τα τρώνε από πίσω, παιδιά.

Η μητέρα μου, λογίστρια γαρ, έχει αναλάβει εδώ και χρόνια ένα μοναστήρι στην άκρη του.... [Θεού/ Διαβόλου,
όπως θέλετε πείτε το ]. Δεν μου έχει πει ΚΑΝ το πόσα έχουν. Φανταστείτε δηλαδή για τι χρήμα μιλάμε. :whistle:

Θεωρώ ότι η δύναμη της πηγάζει μέσα από την κινδυνολογία που σπέρνει στους πιστούς της .
:yes:


Η ίδια όταν έρχεται αντιμέτωπη με το κράτος για τα προνόμια της πάντα επιστρατεύει την ίδια ιστορία ότι βάλλεται συνεχώς από “αόρατους εχθρούς” ( οι πιο γραφικοί κληρικοί θεωρούν ότι αυτοί οι αόρατοι εχθροί ει ναι μαριονέτες του αντίχριστου )

We shall all burn in hell! :cry_x:

Αρκεί κανείς να δει τι έγραφαν οι εφημερίδες κατά την προεκλογική εκστρατεία του Thomas Jefferson στις ΗΠΑ ( O Thomas Jefferson ένας ικανότατος πολιτικός και υπέρμαχος του Γαλλικού Διαφωτισμού ίσως ήταν ένας από τους πρώτους που μίλησε για διαχωρισμό Εκκλησιας-κρατους )
ΟΧΙ μόνο ο Jefferson, αλλά και ο:




Ο διαχωρισμος ειναι κατι πολυ θεωρητικο.
Δεν υπαρχει περιπτωση να γινει (...)
Όχι δεν πάς με την λογική της ήττας πριν καν ξεκινήσεις την μάχη, αγαπητέ μου.
Πας πάντα με τη λογική του Νικητή.
Ή αλλιώς: Διαίρει και βασίλευε.


Αρχική Δημοσίευση από DarthFederer:
Το πρωτο βημα που θα επρεπε να κανει το κρατος θα ηταν να ασκησει πιεση στην Εκκλησια με παγωμα προσληψεων, περικοπη μισθων κλπ. Να οδηγησει την Εκκλησια να ζητησει το διαζυγιο. Αλλωστε, απο τη στιγμη που η Εκκλησια δηλωνει οτι θελει να λειτουργει ανεξαρτητα, θα επρεπε πρωτη να ζηταει τον διαχωρισμο. :hmm:
:thumbup:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Guest 190013

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Νομίζω ότι ισχύει αυτό που λέει ο Darth, ότι δε το κάνουν μπας και ψαρέψουν τίποτα σχετικές ψήφους. Κι αυτό είναι το χειρότερο, για ένα κόμμα που θέλει να λέγεται και προοδευτικό. Για φτύσιμο.

Μπορεί ο περισσότερος κόσμος να το βλέπει καχύποπτα όμως για μένα δεν υπάρχει δίλλημα τι θέλει ή δε θέλει ο κόσμος, υπάρχει το ότι δε νοείται ένα σύγχρονο κράτος να δουλεύει από κοινού με μια θρησκευτική οργάνωση. Όπως έλεγε κι ο Καστοριάδης, αλλάζοντας τους νόμους, σιγά σιγά βοηθάς και στο να αλλάξουν οι οπτικές των ανθρώπων. Κοινωνικά φαντασιακά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DarthFederer

Διάσημο μέλος

Ο DarthFederer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,281 μηνύματα.
Μια προοδευτικη κυβερνηση, στις πραξεις προοδευτικη, θα ξεκινουσε σιγα σιγα να ξηλωνει τη σχεση. Να χωνευει η κοινωνια σταδιακα την αλλαγη. Αντιθετα η σημερινη κυβερνηση, που αποδειχθηκε η τυχοδιωκτικοτερη ολων, συμμαχησε κιολας με την Εκκλησια και ο, κατα δικη του δηλωση, αθεος ΠΘ φωτογραφιζεται να προσκυναει εικονες. Αν ειναι να τον βοηθησει το παπαδαριο στις εκλογες, μεχρι και παπαδακι ντυνεται να κουβαλαει τα εξαπτερυγα.

Κανενας δεν κανει πολιτικη ταλιμπαν. Καθε κυβερνηση, σε μια δημοκρατικη χωρα, λαμβανει υποψιν της το πολιτικο κοστος μιας τοσο σημαντικης αποφασης. Ναι μεν η ελληνικη κοινωνια εχει κανει βηματα προοδου σε σχεση με τις αρχες του 21ου αιωνα οπου κατεβαιναν σε πορειες εκατομμυρια κοσμου για το θρησκευμα στις ταυτοτητες, ωστοσο ακομα δεν ειναι αρκετα ωριμη να αποδεχθει κατι τετοιο. Ποιος θα αυτοκτονησει πολιτικα για να "κανει το σωστο" ειδικα οταν εχει εναλλακτικη; Μην ξεχναμε και οτι η Κυβερνηση βγαζει μερα με τη μερα στην εξουσια και στηριζεται σε ενα ακροδεξιο κομμα, τα θρησκευτικα πηγαν να αλλαξουν και ξηλωσαν τον Υπουργο εν μια νυκτι λογω της Εκκλησιας.

Το εκλογικο ακροατηριο του Συριζα εχει συρρικνωθει επικινδυνα για το κομμα. Δε τους παιρνει να πυροβολησουν τον εαυτο τους στα ποδια για να κανουν αυτο που ιδεολογικα σωστο. Γιατι στην πολιτικη πολλες φορες οι ιδεολογοι μενουν στην απεξω. Ρωτηστε και τον δυσμοιρο τον Παναγη τον Λαφαζανη που νομισε οτι οι ψηφοφοροι του Συριζα θα εκτιμησουν την ιδεολογικη ακεραιοτητα του και τελικα εχει καταληξει να σκαρφαλωνει σε κλουβες των ΜΑΤ με σκαλα μπογιατζη, μπας και φτασει αυτο το 3%...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κομνηνός

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Κομνηνός αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,681 μηνύματα.
να μιλησουμε με δεδομενα; γιατι συχνα ο αντικληρικαλισμος που εχει καλλιεργηθει τις τελευταιες δεκαετιες τα παραβλεπει.τι ειναι αυτο που πρεπει να διαχωριστει;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Angelique.

Διακεκριμένο μέλος

Η Angelique. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 7,200 μηνύματα.
να μιλησουμε με δεδομενα; γιατι συχνα ο αντικληρικαλισμος που εχει καλλιεργηθει τις τελευταιες δεκαετιες τα παραβλεπει.τι ειναι αυτο που πρεπει να διαχωριστει;
Αντικληρικαλισμός υπήρξε, υπάρχει και θα υπάρχει.

Ιδιαίτερα σε μια χώρα όπου η εκκλησία, κόβει και ράβει παντού.

~Προσέξε, η εκκλησία και ο κλήρος κάνουν τα αίσχη στο όνομα της πίστης.
Δεν φταίει η πίστη σε κάτι, αυτοί φταίνε.

Για να μην αναφερθώ στο Άγιο Όρος , ε,
Κανονικότατο κράτος εν κράτει και με νόνιμη τζίφρα παρακαλώ.

Δηλαδή γιατί εμένα να μου απαγορεύεται να πάω σε μια ολόκληρη και πανέμορφη έκταση στο τρίτο πόδι της Χαλκιδικής;


Eπειδή ήρθε μια μέρα η Παναγία και είπε σε έναν φαντασμένο : "το Άγιο Όρος είναι μόνο για άντρες". :whistle:
Ντάξει αν το είπε η Mother Mary αυτό , ας το είπε ρε φίλε. :hehe:

Εγώ γιατί να μην μπορώ να πάω εκεί να δώ θάλασσα , φύση και ηρεμία;;

Τι είμαι δηλαδή; Υπό σε σχέση με τον άντρα στα μάτια της εκκλησίας. :baby:

Και τέλος,
για να απαντήσω στο ερώτημά σου.
Αυτό που λέμε είναι ότι : πρέπει να διαχωριστεί εξ ολοκλήρου η Εκκλησία από την Κυβέρνηση και τις δράσεις της.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Gaspar

Περιβόητο μέλος

Ο Gaspar αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,101 μηνύματα.
Οι Πατριάρχες απο την ρωμαικη εποχη τα είχαν πολύ καλά με τους αυτοκράτορες.
Μια σχεση ιερατείου κράτους με αμοιβαία κέρδη. Οι μεν αυτοκράτορες ελενχαν καλύτερα τον θεοφοβουμενο λαο, οι δε Πατριάρχες ηταν κράτος εν κράτει.

Οταν οι Τούρκοι πολιόρκησαν την Κωνσταντινούπολη, το ιερατείο τους έβλεπε ως την ευλογία που θα μας προστάτευε απο τον πάπα. Την ώρα που στην πολιορκία πολεμούσαν μόνο 7000 άνδρες οι μοναχοί σε μάχιμη ηλικεια στα μοναστήρια ηταν πάνω απο 300.000!

Και κατα την τουρκοκρατία όμως ο πατριάρχης παρέμεινε ο πιστός συνεργάτης του σουλτάνου, καλλιεργώντας το "παλι με χρονια με καιρους" οι Ρωμιοί παρεμεναν Κοίμησμενοι περιμενοντας την Παναγία η τους ρωσσους να τους σώσουν σε μελλοντικό χρόνο.
Ο κακος ηταν ο πάπας και ο σουλτανος παρέμεινε η ευλογία που μας προστάτευσε απο το διπλό κακο Διαφωτισμό και παπισμό!
Φυσικα το ιερατείο για αυτες τις υπηρεσίες του απολαμβανε φοροαπαλαγες και φιρμάνια.

Μην αυταπατάσθε. Η επίσημη εκκλησία ποτε δεν βοηθησε η ωφέλησε την ελλαδα και τους Έλληνες. Η εκκλησια ηταν η κύρια αιτία που έπεσε το Βυζάντιο και ο λόγος που άργησε τοσο πολύ η απελευθέρωση.
Αν σημερα ερχόταν ξανα ο ιησους Χρίστος στην γη θα τον σταύρωναν οι παπάδες είμαι σίγουρος
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Samael

Τιμώμενο Μέλος

Ο Samael αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 10,062 μηνύματα.

Εννοείται πως είμαι υπέρ του διαχωρισμού, 100%!

Μακάρι να 'ξερα πως θα γίνει όμως. :whistle:


Eξάλλου. 2018 έχουμε!
Δεν ξέρω αν το έχουν καταλάβει ακόμα ή μάλλον, δεν θέλουν να το καταλάβουν τα τσιράκια των κυβερνήσεων.


Agreed, τόσα ξέρουν, τόσα λένε.



Πές τα βρε άνθρωπε!
Επειδή ανέφερετε και την ΕΣΣΔ, πάρε αυτό.

Disclaimer: ^ χωρίς τάσεις κομμουνιστικές ή προσυλητισμού σε οποιοδήποτε political party.


Οκ αυτά μπορούν να τα κάνουν και οι ΜΚΟ, όχι μόνο η εκκλησία!

Απλά βάζουν το ανθρωπιστικό έργο ως προστάντζα για να τα τρώνε από πίσω, παιδιά.

Η μητέρα μου, λογίστρια γαρ, έχει αναλάβει εδώ και χρόνια ένα μοναστήρι στην άκρη του.... [Θεού/ Διαβόλου,
όπως θέλετε πείτε το ]. Δεν μου έχει πει ΚΑΝ το πόσα έχουν. Φανταστείτε δηλαδή για τι χρήμα μιλάμε. :whistle:


:yes:




We shall all burn in hell! :cry_x:


ΟΧΙ μόνο ο Jefferson, αλλά και ο:





Όχι δεν πάς με την λογική της ήττας πριν καν ξεκινήσεις την μάχη, αγαπητέ μου.
Πας πάντα με τη λογική του Νικητή.
Ή αλλιώς: Διαίρει και βασίλευε.



:thumbup:

Angelique σε αυτα που λες σχετικα με το πως η εκκλησια βλεπει τον αντρα και την γυναικα εχεις δικιο συμφωνω απολυτα :).
Εγω το βρισκω δυσκολο να γινει ο διαχωρισμος διοτι στην Ελληνικη ιστορια γενικα υπαρχει σημαντικη συνδεση κρατους με την θρησκεια και φυσικα μεγαλο μερος του πληθυσμου που δεν θα ηθελε τον διαχωρισμο.Οποτε καμια κυβερνηση δεν θα επαιρνε τετοια πρωτοβουλια για να μην δεχθει κοινωνικη κατακραυγη και στιγματισμο ως "αντιχρηστοι" .Εκτος αυτου ο ελεγχος των πολλων θα ηταν δυσκολος :hehe:

Τελος παντων αυτα απο εμενα,προσπαθω να απεχω οσο γινεται απο τετοια θεματα γιατι ξερω οτι αρκετοι εχουν παγιωμενες θεσεις τις οποιες δεν θα αλλαζαν οτιδηποτε και να ακουγαν οποτε η συζητηση εχει λιγο νοημα για εμενα προσωπικα οταν γινεται με μια τετοια προυποθεση :angelnot:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

DarthFederer

Διάσημο μέλος

Ο DarthFederer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,281 μηνύματα.
Και που να δειτε πως ειναι η Εκκλησια στην Κυπρο. Ο μεγαλυτερος επιχειρηματικος ομιλος του νησιου. Εκει και αν κοβουν και ραβουν...

να μιλησουμε με δεδομενα; γιατι συχνα ο αντικληρικαλισμος που εχει καλλιεργηθει τις τελευταιες δεκαετιες τα παραβλεπει.τι ειναι αυτο που πρεπει να διαχωριστει;

Η μισθοδοσια. Να χωριστει η κοινη περιουσια εκκλησιας και κρατους και η εκκλησια να αναλαβει μονη της την μισθοδοσια των ιερεων.

Οι Πατριάρχες απο την ρωμαικη εποχη τα είχαν πολύ καλά με τους αυτοκράτορες.
Μια σχεση ιερατείου κράτους με αμοιβαία κέρδη. Οι μεν αυτοκράτορες ελενχαν καλύτερα τον θεοφοβουμενο λαο, οι δε Πατριάρχες ηταν κράτος εν κράτει.

Οταν οι Τούρκοι πολιόρκησαν την Κωνσταντινούπολη, το ιερατείο τους έβλεπε ως την ευλογία που θα μας προστάτευε απο τον πάπα. Την ώρα που στην πολιορκία πολεμούσαν μόνο 7000 άνδρες οι μοναχοί σε μάχιμη ηλικεια στα μοναστήρια ηταν πάνω απο 300.000!

Και κατα την τουρκοκρατία όμως ο πατριάρχης παρέμεινε ο πιστός συνεργάτης του σουλτάνου, καλλιεργώντας το "παλι με χρονια με καιρους" οι Ρωμιοί παρεμεναν Κοίμησμενοι περιμενοντας την Παναγία η τους ρωσσους να τους σώσουν σε μελλοντικό χρόνο.
Ο κακος ηταν ο πάπας και ο σουλτανος παρέμεινε η ευλογία που μας προστάτευσε απο το διπλό κακο Διαφωτισμό και παπισμό!
Φυσικα το ιερατείο για αυτες τις υπηρεσίες του απολαμβανε φοροαπαλαγες και φιρμάνια.

Μην αυταπατάσθε. Η επίσημη εκκλησία ποτε δεν βοηθησε η ωφέλησε την ελλαδα και τους Έλληνες. Η εκκλησια ηταν η κύρια αιτία που έπεσε το Βυζάντιο και ο λόγος που άργησε τοσο πολύ η απελευθέρωση.
Αν σημερα ερχόταν ξανα ο ιησους Χρίστος στην γη θα τον σταύρωναν οι παπάδες είμαι σίγουρος

Μπορει να μην πολεμησαν οι μοναχοι αλλα τουλαχιστον προσευχονταν. Νταξει το κανανε το χρεος τους.

Το θέμα είναι ότι η Ελλάδα δεν γνώρισε Διαφωτισμό. Ποιος φταίει; Θα το πω, η εκκλησία. Αφόρισαν σχεδόν τον Βολταίρο και όλους αυτούς, ο μόνος διαφωτιστής στην Ελλάδα ήταν ο Ρήγας Φερραίος. Όταν τον σκότωσαν και αυτόν, ε… να μην τα λέω η εκκλησία δεν θρήνησε τον Ρήγα.

https://www.huffingtonpost.gr/2016/...i-elliniki-taytotita-ahrweiler_n_9518210.html
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

akikos

Επιφανές μέλος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 11,780 μηνύματα.
DarthFederer η Κύπρος με την εισβολή ήταν μια χώρα που είχε άστεγο ένα μαγαλύτερο μέρος του πληθυσμού της. Τότε κυρίως η εκκλησία ανέλαβε την ανασυγκρότηση του κράτους. Χτίστηκαν προσφυγικα και δόθηκε υποστήριξη τους πολίτες.

κάτι παρόμοιο σε μικρότερο βαθμό συμβαίνει ακόμα και τώρα στην Ελλάδα όπου η Εκκλησία αφιλοκερδώς αναλαμβάνει κοινωνικές υπηρεσίες.

Οι πολίτες εδώ και χρόνια στρέφονται αρνητικά στην εκκλησία. Αυτό πολιτικά είναι εύκολο να γίνει μέσω της κατευθυνόμενης πληρφορόρησης. Ο κόσμος όχι αγνοεί την προσφορά της εκκλησία αλλά θεωρεί ότι είναι υπεύθυνη για τη χρεοκοπεία της χώρας!!!! Είμαι σίγουρος ότι η πολιτεία θα βάλει χέρι στη περιουσία της εκκλησίας και ο λαός θα χειροκροτά από πίσω. Μετά κάποιοι θα καταλάβουν αλλά θα είναι αργά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Unseen skygge

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Unseen skygge αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,218 μηνύματα.
Τα λεφτα πάνε στα λεφτά. Δεν μπορείς να τα "διαχωρίσεις"
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Angelique.

Διακεκριμένο μέλος

Η Angelique. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 7,200 μηνύματα.
Τα λεφτα πάνε στα λεφτά. Δεν μπορείς να τα "διαχωρίσεις"
Γι αυτό οι άνθρωποι, ανά τους αιώνες έκαναν επαναστάσεις όμως.

Αυτό που δεν έχουν καταλάβει οι περισσότεροι πολίτες του ελληνικού κράτους είναι ότι,
όπως έχει υποθεί και στο V for Vendetta:

“People shouldn't be afraid of their government. Governments should be afraid of their people.”
<3
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

xristaras9

Διάσημο μέλος

Ο xristaras9 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 2,554 μηνύματα.

Γι αυτό οι άνθρωποι, ανά τους αιώνες έκαναν επαναστάσεις όμως.

Αυτό που δεν έχουν καταλάβει οι περισσότεροι πολίτες του ελληνικού κράτους είναι ότι,
όπως έχει υποθεί και στο V for Vendetta:

“People shouldn't be afraid of their government. Governments should be afraid of their people.”
<3
Επειδή βλέπεις ο σύγχρονος νεοέλληνας έχει την επανάσταση στο αίμα του και είναι αμέσως έτοιμος για κλεφτοπόλεμο :whistle:
Δεν άνοιξαν ρουθούνια για πιο κρίσιμα γεγονότα κατά την διάρκεια της κρίσης θα ανοίξουν μύτες για τον διαχωρισμό της εκκλησίας απο το κράτος;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,749 μηνύματα.
Επειδή βλέπεις ο σύγχρονος νεοέλληνας έχει την επανάσταση στο αίμα του και είναι αμέσως έτοιμος για κλεφτοπόλεμο :whistle:
Δεν άνοιξαν ρουθούνια για πιο κρίσιμα γεγονότα κατά την διάρκεια της κρίσης θα ανοίξουν μύτες για τον διαχωρισμό της εκκλησίας απο το κράτος.

Η αστική δημοκρατία δυστυχώς έχει το εξής πρόβλημα. Εσύ επιλέγεις την κυβέρνηση. Η κυβέρνηση μπορεί να σου λέει ότι θα ανεβάσει τους μισθούς, αλλά αν δεν βάλεις κριτική σκέψη κάτω να σκεφτείς αν θα μπορούσε να γίνει αυτό ή αν απλά σου λένε αυτό που θες να ακούσεις για να τους ψηφίσεις τότε φταις εσύ. Να γίνει επανάσταση απέναντι σε ποιον; Τι έγινε στην κρίση που ήταν παράνομο; Παιδιά οι Έλληνες φταίμε για την κατάντια μας. Επίσης όπως έχει διαμορφωθεί η Ελλάδα, για να μπορέσει να αλλάξει δομή κλπ κάποιοι θα ξεβολευτούν και μετά με τη σειρά τους θα φωνάζουν για αδικίες. Δεν γίνεται μια κυβέρνηση να ικανοποιεί τους πάντες. Δεν είναι και στο χέρι της.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 875331

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Τα λεφτα πάνε στα λεφτά. Δεν μπορείς να τα "διαχωρίσεις"
Με το καπιταλιστικο συστημα οι αξιοι βγαζουν τα χρηματα βελτιωνοντας τη ζωη ολων, συγγνωμη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top