Επεξεργασία Προφίλ Επεξεργασία Avatar Επεξεργασία Υπογραφής Επεξεργασία Επιλογών E-mail και Κωδικός
Αποσύνδεση Οι Συνδρομές μου Το Προφίλ μου Τα Posts μου Τα Threads μου Λίστα Επαφών Αόρατος Χρήστης
Τι;
Πως;
Ταξινόμηση
Που;
Σε συγκεκριμένη κατηγορία;
Ποιος;
Αποτελέσματα Αναζήτησης
Συμπληρώστε τουλάχιστον το πεδίο Τι;

Το e-steki είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 67,245 μέλη και 2,424,650 μηνύματα σε 75,710 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το e-steki άλλα 406 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο e-steki!

Εγγραφή Βοήθεια

Αγορές μέσω internet

qwerty111

Περιβόητο Μέλος

Ο qwerty111 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 1,258 μηνύματα.

O qwerty111 έγραψε: στις 21:34, 11-09-14:

Αρχική Δημοσίευση από Obito
Δεν γνωριζω δυστυχως κατι παραπανω απο κρυπτογραφησεις και δεν ξερω τι εγινε εν προκειμενω, αλλα καλα εκανες και ακυρωσε αμεσως την καρτα.

Απλα οταν λες ''πιστωτικη'', δεν εννοεις οντως πιστωτικη ετσι. Προσωπικα δεν θα χρησιμοποιουσα ποτε πιστωτικη, μονο χρεωστικες ή προπληρωμενες καρτες οπου και στη χειροτερη των περιπτωσεων που σου παρουν χρηματα, να μην εχεις πολλα μεσα, απλα κανεις καταθεση ή μεταφερεις απο αλλους λογαριασμους το ποσο που θες για τις αγορες απο το internet.

Και η χρεωστικη να μην ειναι συνδεδεμενη με καποιον κυριο λογαριασμο, πχ αυτον που εχουν οι φοιτητες για να τους βαζουν λεφτα οι γονεις τους, ή καποιο λογαριασμο μισθοδοσιας, αλλα καλλιτερα νομιζω ειναι να ειναι και απο αλλη τραπεζα αν υπαρχει αυτη η δυνατοτητα.
Απλή πιστωτική κάρτα ήταν, με όριο συναλλαγών.

Αρχική Δημοσίευση από cha0s
Στην θέση σου, θα μιλούσα με την τράπεζα (οι υπεύθυνοι για θέματα κλοπής λειτουργούν όλες τις ώρες, όλες τις μέρες) και θα παρακολουθούσαμε αναλυτικά την κίνηση του λογαριασμού.
Συμβουλή 1η) Να εμπιστεύεσαι σελίδες για θέματα αγορών με κάρτα, που έχουν SSL Certificate για να είσαι 100% σίγουρος για τα στοιχεία
Συβμουλή 2η) Δες μήπως έχεις πέσει θύμα ratting.
Συμβουλή 3η) Μην δίνεις κατευθείαν τα στοιχεία της κάρτας σου στη σελίδα. Καλύτερα να αγοράζεις μέσω σελιδών όπως paypal, Google Checkout, Skrill,
Μιλήσαμε με την τράπεζα και μας είπαν ότι δεν υπήρχαν καθόλου κινήσεις την τελευταία ώρα. Αν όντως κλάπηκε, ο μόνος ασφαλής δρόμος είναι η ακύρωση γιατί αυτός που την έκλεψε μπορεί να προβεί σε αγορές μετά από 5-6 μήνες όταν εσύ νομίσεις πως έχει περάσει ο κίνδυνος
1: Συνήθως κοιτάω τη γραμμή url του firefox, αλλά καμιά φορά ξεχνιέμαι
2: Δε νομίζω γιατί σε άλλες σελίδες δεν αντιμετώπισα πρόβλημα, μόλις 1 εβδομάδα πριν, για να υποψιαστώ ότι κάποιο malware ανακατεύθυνε τη σελίδα και με μετέφερε σε μια τρίτη.
3: Έχω λογαριασμό paypal, αλλά δυστυχώς δεν έχουν όλα τα sites τη δυνατότητα πληρωμής με paypal
edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη qwerty111 : 11-09-14 στις 21:34. Αιτία: AutoMerge
0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

cha0s (Σταύρος)

Επιφανές Μέλος

Ο Σταύρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Φιλόλογος και μας γράφει απο Εύοσμος (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 3,696 μηνύματα.

O cha0s έγραψε: στις 22:08, 11-09-14:

Προσωπικά είμαι στην Πειραιώς, και κάθε φορά που παω να κάνω καποια αγορά απο το ίντερνετ, με παίρνουν τηλ για επιβεβαίωση.
Νομίζω είναι ο ασφαλέστερος τρόπος
0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

qwerty111

Περιβόητο Μέλος

Ο qwerty111 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 1,258 μηνύματα.

O qwerty111 έγραψε: στις 22:12, 11-09-14:

Αρχική Δημοσίευση από cha0s
Προσωπικά είμαι στην Πειραιώς, και κάθε φορά που παω να κάνω καποια αγορά απο το ίντερνετ, με παίρνουν τηλ για επιβεβαίωση.
Νομίζω είναι ο ασφαλέστερος τρόπος
Και η κάρτα της μητέρας μου στην πειραιώς είναι. Τους έχεις πει εσύ να σε παίρνουν τηλέφωνο; Από ό,τι ξέρω, μια φορά έχουν πάρει τηλέφωνο για επιβεβαίωση, όταν είχε γίνει μια ακριβή αγορά.
edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη qwerty111 : 11-09-14 στις 22:18.
Παράθεση

akikos (Ανδρέας)

Επιφανές Μέλος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,525 μηνύματα.

O akikos έγραψε: στις 20:16, 10-11-15:

Προσπάθησα να πάρω παπούτσια από το ελληνικό μαγαζί της nike και δεν την δεχόταν τη κάρτα (Πειραιώς). Τελικά χρησιμοποίησα κάρτα του εξωτερικού.
edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη akikos : 10-11-15 στις 20:28.
Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 1 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Μέχρι και αυτή την στιγμή δεν έχει δει το θέμα κάποιο ορατό μέλος