Γάμος με άτομο άλλης θρησκείας/δόγματος + παιδιά

viki_thess

Διακεκριμένο μέλος

Η ΒΑΣΩ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 44 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 7,621 μηνύματα.
Με κατατοπισες. Ευτυχως που αυτος που θελησες τελικα να παντρευτεις ηταν Χ.Ο.!:P

δεν θα μπορουσε να ηταν κατι αλλο ετσι κι αλλιως... :P:P:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lorien

Περιβόητο μέλος

Ο Lorien αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,880 μηνύματα.
Θα προσπαθησω να βρω απο την αρχη το δυνατον πιο ανοιχτομυαλο ατομο (οποτε πιθανοτατα θα εχει και σχετικα ανοιχτομυαλους γονεις), ωστε να μην υπαρχει μεγαλο προβλημα. Ετσι κι αλλιως μονο ανοιχτομυαλα και ψαγμενα ατομα θα μπορουσα να εχω διπλα μου για την υπολοιπη ζωη μου.

Καλη μου τυχη λοιπον , καθως εχω μια καποια αλλεργια στις θρησκειες γενικοτερα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Isiliel

Επιφανές μέλος

Η Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 51 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 13,854 μηνύματα.
Θα προσπαθησω να βρω απο την αρχη το δυνατον πιο ανοιχτομυαλο ατομο (οποτε πιθανοτατα θα εχει και σχετικα ανοιχτομυαλους γονεις)


Θα σε στεναχωρήσω αλλά δε νομίζω πως συμβαίνει πάντα έτσι... :(
Μπορεί πολύ συντηρητικοί γονείς να έχουν πολύ ανοιχτόμυαλο παιδί... Και είναι καλό αυτό. Στο δικό μου μυαλό λέγεται πρόοδος! :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lorien

Περιβόητο μέλος

Ο Lorien αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,880 μηνύματα.
Nαι δεν ειναι παντα ετσι. Απλα πιο πιθανο. Και μακαρι οταν οι γονεις δεν ειναι να ειναι τα παιδια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Φοβερό άβαταρ Lorien! :worship:
Επι του θέματος, προσωπικά πχ είμαι άθεη ενώ και οι δύο μου γονείς είναι χριστιανοί. Η μητέρα μου μάλιστα όταν της είπα οτι δεν πρόκειται να βαφτίσω το παιδί μου μου είπε οτι θα το πάρει να το βαφτίσει με το ζόρι! :lol:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mania

Επιφανές μέλος

Η mania αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 12,949 μηνύματα.
Φοβερό άβαταρ Lorien! :worship:
Επι του θέματος, προσωπικά πχ είμαι άθεη ενώ και οι δύο μου γονείς είναι χριστιανοί. Η μητέρα μου μάλιστα όταν της είπα οτι δεν πρόκειται να βαφτίσω το παιδί μου μου είπε οτι θα το πάρει να το βαφτίσει με το ζόρι! :lol:

Δεν έχουν δεχτεί ακόμα ότι είσαι άθεη; δεν νομίζω ότι είναι σωστό αυτό μόνο που το λέει και συγνώμη που το λέω άλλα θεωρώ ότι εκείνη έκανε την επιλογή της σε σένα θα την κάνεις και εσύ στο παιδί σου, έτσι δεν είναι;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Δεν έχουν δεχτεί ακόμα ότι είσαι άθεη; δεν νομίζω ότι είναι σωστό αυτό μόνο που το λέει και συγνώμη που το λέω άλλα θεωρώ ότι εκείνη έκανε την επιλογή της σε σένα θα την κάνεις και εσύ στο παιδί σου, έτσι δεν είναι;
Όχι, δεν το έχουν δεχτεί, το θεωρούν νεανικό καπρίτσιο και οτι θα αλλάξω αργότερα και θα βρω το δρόμο του θεού :lol: Δε βαριέσαι, μέχρι στιγμής δεν έχει τύχει να συγκρουστούμε άσχημα για το θέμα (πχ να θέλουν να ...βαφτίσουν το παιδί μου) οπότε όταν υπάρχει λόγος, τότε θα δω τι θα κάνω. Μέχρι τότε τους αντιμετωπίζω με μειδίαμα. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lorien

Περιβόητο μέλος

Ο Lorien αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,880 μηνύματα.
Thanks Michelle.

Εισαι αθεη ή αγνωστικιστής ;

Κοιτα , για να μην στενοχωρηθει και η μαμα σου, μπορεις να κανεις την τελετη, αλλα keep your fingers crossed :P Ή βαλε ψευτικο παπά :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Thanks Michelle.

Εισαι αθεη ή αγνωστικιστής ;

Κοιτα , για να μην στενοχωρηθει και η μαμα σου, μπορεις να κανεις την τελετη, αλλα keep your fingers crossed :P Ή βαλε ψευτικο παπά :P
Άθεη είμαι. Αν και θα ήθελα να υπάρχει θεός, απλά δεν πιστευω οτι υπάρχει.

Αυτό που λες δεν παίζει. Δεν πρόκειται να κάνω οτιδήποτε που να προωθεί τη χριστιανική θρησκεία (ή οποιαδήποτέ άλλη), έστω και πλαστό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lorien

Περιβόητο μέλος

Ο Lorien αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,880 μηνύματα.
Αν και θα ήθελα να υπάρχει θεός, απλά δεν πιστευω οτι υπάρχει.
(υπαρχω αλλά δε θελω να ξερει ο κοσμος και να κουτσομπολευουνε τωρα, καταλαβαινεις ετσι; )


Πλακα εκανα για το αλλο. Δεν ηταν εφικτο ετσι κι αλλιως.

Και οπως λεει και ο φιλος μου "When it comes to bullshit, big-time, major league bullshit, you have to stand in awe of the all-time champion of false promises and exaggerated claims,...religion."
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mania

Επιφανές μέλος

Η mania αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 12,949 μηνύματα.
Όχι, δεν το έχουν δεχτεί, το θεωρούν νεανικό καπρίτσιο και οτι θα αλλάξω αργότερα και θα βρω το δρόμο του θεού :lol: Δε βαριέσαι, μέχρι στιγμής δεν έχει τύχει να συγκρουστούμε άσχημα για το θέμα (πχ να θέλουν να ...βαφτίσουν το παιδί μου) οπότε όταν υπάρχει λόγος, τότε θα δω τι θα κάνω. Μέχρι τότε τους αντιμετωπίζω με μειδίαμα. :)


Γιατί όλοι οι γονείς το κάνουν αυτό; γιατί δεν μπορούν να δεχτούν τα θέλω των άλλων; ξέρω ότι είναι δύσκολο για εκείνους άλλα κάνε αυτό που πραγματικά πιστέυεις και ας τους στενοχωρίσεις τα παιδιά δικά σου είναι και τα μεγαλώνεις όπως εσύ θεωρείς σωστό;)

Μπράβο που είσαι ελέυθερη και πάλι μπραβο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Ευχαριστώ βρε Μάνια. Στην τελική μέχρι να κάνω παιδιά μπορεί και να έχουν πεθάνει (χτύπα ξύλο) οπότε να μην χρειαστεί να συγκρουστώ καν. Άρα γιατί να συγκρούομαι απο τώρα;
Πάντως χτες έτυχε να μιλήσουμε περι πίστης με τη μητέρα μου στο τηλ και στο τέλος δεν είχε επιχειρήματα να μου απαντήσει και μου το έκλεισε με μια δικαιολογία, χεχεχε :hehe:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

underwater

Περιβόητο μέλος

Η underwater αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4,343 μηνύματα.
Εμένα πάλι οι γονείς μου με αντιμετωπίζουν σαν γραφική επειδή ψάχνομαι στο θέμα θρησκεία (μια φίλη μου θεολόγος λέει ότι είμαι μεταξύ παγανισμού και βουδισμού). Αλλά δεν μου την λένε ή με κρίνουν. Το θεϊκό είναι όταν ο πατέρας μου μου είπε "να σε δω με πορτοκαλί αμφίεση και ξυρισμένο κεφάλι και θα τα έχω δει όλα"!:P Ξέρω όμως ότι όποια και να 'ναι η επιλογή μου όταν κάνω παιδιά δεν θα με πιέσουν ούτε θα μου κάνουν ψυχολογικό πόλεμο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mercury

Επιφανές μέλος

Ο Doctor αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαέστρος και μας γράφει απο Ισλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 13,611 μηνύματα.
*Ξεφάβει το θέμα*
*Κρύβει το φτυάρι*

Είναι απλή η λύση.
Καταρχάς κάνεις πολιτικό γάμο.
Κατα δεύτερον δεν βαφτίζεις το παιδί σε καμία θρησκεία και το αφήνεις να αποφασίσει μόνο του στα 18.
Problem solved :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

love_angel

Επιφανές μέλος

Η vik-vik! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών, επαγγέλεται Ηθοποιός και μας γράφει απο Αρφαρά (Μεσσηνία). Έχει γράψει 11,721 μηνύματα.
*Ξεφάβει το θέμα*
*Κρύβει το φτυάρι*

Είναι απλή η λύση.
Καταρχάς κάνεις πολιτικό γάμο.
Κατα δεύτερον δεν βαφτίζεις το παιδί σε καμία θρησκεία και το αφήνεις να αποφασίσει μόνο του στα 18.
Problem solved :D

Πες μου να παντρευτώ με πολιτικό γάμο και ίσως το αντέξω. Αλλά το παιδί μου δεν θα υπήρχε περίπτωση να μη το βαφτίσω!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DreamsRevenge

Περιβόητο μέλος

Η DreamsRevenge αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4,757 μηνύματα.
Πες μου να παντρευτώ με πολιτικό γάμο και ίσως το αντέξω. Αλλά το παιδί μου δεν θα υπήρχε περίπτωση να μη το βαφτίσω!

Κι αν ερωτευόσουν παράφορα και με αμοιβαία αισθήματα κάποιον που ανήκει σε άλλη θρησκεία και ίσως να είχε κι αυτός μια πολύ καλή οικογένεια που όμως θα ήταν πιστή στην πίστη της?
Θα περίμενες να κάνει αυτός τη θυσία?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

love_angel

Επιφανές μέλος

Η vik-vik! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών, επαγγέλεται Ηθοποιός και μας γράφει απο Αρφαρά (Μεσσηνία). Έχει γράψει 11,721 μηνύματα.
Κι αν ερωτευόσουν παράφορα και με αμοιβαία αισθήματα κάποιον που ανήκει σε άλλη θρησκεία και ίσως να είχε κι αυτός μια πολύ καλή οικογένεια που όμως θα ήταν πιστή στην πίστη της?
Θα περίμενες να κάνει αυτός τη θυσία?

Δε νομίζω ότι θα παντρευόμουν ποτέ μουσουλμάνο γιατί υπάρχει μεγάλο χάσμα ανάμεσα στους δύο πολιτισμούς.
Αλλόθρησκο θα παντρευόμουν κάποιον άθεο ίσως, ή κάποιον καθολικό αν και δε ξέρω τι κάνουν με τη βάφτιση εκείνοι. Θα το ψάξω. :)

Αν ήταν άθεος και του ζήταγα να βαφτίσω το παιδί (και όχι μόνο για θρησκευτικούς λόγους...) θέλω να πιστεύω ότι θα μπρούσαμε να συννενοηθούμε και να μου το έκανε το χατήρι αν αποφασίζαμε όσο μεγάλωνε το παιδί να επιλέξει από μόνο του. Αν τελικά επηρεαστεί από τον πατέρα του κα όχι από εμένα και δεν πιστεύει δε νομίζω ότι η βάφτιση θα τον περιορίσει ιδιαίτερα κάπου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mercury

Επιφανές μέλος

Ο Doctor αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαέστρος και μας γράφει απο Ισλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 13,611 μηνύματα.
Δε νομίζω ότι θα παντρευόμουν ποτέ μουσουλμάνο γιατί υπάρχει μεγάλο χάσμα ανάμεσα στους δύο πολιτισμούς.
Αλλόθρησκο θα παντρευόμουν κάποιον άθεο ίσως, ή κάποιον καθολικό αν και δε ξέρω τι κάνουν με τη βάφτιση εκείνοι. Θα το ψάξω. :)

Αν ήταν άθεος και του ζήταγα να βαφτίσω το παιδί (και όχι μόνο για θρησκευτικούς λόγους...) θέλω να πιστεύω ότι θα μπρούσαμε να συννενοηθούμε και να μου το έκανε το χατήρι αν αποφασίζαμε όσο μεγάλωνε το παιδί να επιλέξει από μόνο του. Αν τελικά επηρεαστεί από τον πατέρα του κα όχι από εμένα και δεν πιστεύει δε νομίζω ότι η βάφτιση θα τον περιορίσει ιδιαίτερα κάπου.

Και ποιοί είναι αυτοί οι μή θρησκευτικοί λόγοι;;:hmm:
Αλλόθρησκοι δεν είναι μόνο οι μουσουλμάνοι και οι καθολικοί.;)
Επίσης,είναι ιδιαίτερα δύσκολο για κάποιον που έχει μεγαλώσει απο μικρός στον χριστιανισμό(και ειδικά σκληροπυρηνικό..της Ελλάδας) όταν ενηλικιωθεί να αρχίσει να ψάχνετε σχετικά με αυτό.
Πλέον είναι αργά και η πλύση εγκεφάλου έχει ήδη ολοκληρωθεί.
Και όπως έσυ ζητάς να το βαφτίσεις..άλλο τόσο μπορεί ο σύντροφορ να ζητήσει να μήν βαφτιστεί.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

olga_serb

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η olga_serb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Καλαμάτα (Μεσσηνία). Έχει γράψει 228 μηνύματα.
εγώ είμαι άθεη, ο συζυγος ορθοδοξος.... - παντρευτηκαμε με πολιτικο γαμο. Το παιδι μας το βαφτίσαμε... - δεν γινοταν αλλιως. Στην Ελλαδα μενουμε... - παππουδες και γιαγιαδες να μην παθουν τίποτα :rolleyes: Πιστεύω, όταν κάποιος κάνει ένα βήμα μπροστά και δεσμεύεται με άτομο άλλης θρησκείας/άθεo.... ειδη εκανε ενα βημα πισω στα πιστεύω του...;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Isiliel

Επιφανές μέλος

Η Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 51 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 13,854 μηνύματα.
Δε νομίζω ότι θα παντρευόμουν ποτέ μουσουλμάνο γιατί υπάρχει μεγάλο χάσμα ανάμεσα στους δύο πολιτισμούς.
Αλλόθρησκο θα παντρευόμουν κάποιον άθεο ίσως, ή κάποιον καθολικό αν και δε ξέρω τι κάνουν με τη βάφτιση εκείνοι. Θα το ψάξω. :)

Παίρνω το μήνυμά σου ως έναυσμα. Δεν θέλω ν' αναφερθώ σε σένα προσωπικά.

Υπάρχει κάποιος υποσυνείδητος λόγος άραγε που ένας θρήσκος νιώθει πιο κοντά σε έναν άθεο απ' ό,τι σε έναν αλλόθρησκο;
Η αθεΐα μπροστά σε οποιαδήποτε άλλη θρησκευτική ιδεολογία, φαίνεται πιο ήπια ή έστω πιο δεκτική; :hmm:

(Αν κρίνεται ότι πρέπει να γίνει νέο θέμα, be my guest).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 8 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top