Γραφιστική και web design: Οι υποτιμημένες τέχνες

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Καλό μου, μήπως εσύ web design εννοείς html? Web design κόβω και το κεφάλι μου οτι δεν διδάσκεται σε ελληνικά πολυτεχνεία (τά έχω γνωρίσει άλλωστε απο πρώτο χέρι, τουλάχιστον του ΑΠΘ) γιατί απλούστατα δεν χρειάζεται σε έναν μηχανικό. HTML (απαρχαιωμένη) ναί, κάνουν. Αλλά το web design που το είδες; Δεν είναι web design ο,τι έχει σχέση με τον ιστό. Ουσιαστικά το web design απο μόνο του είναι η γραφιστική του ιντερνετ κατά κάποιο τρόπο. Το να μου πές οτι στο ΕΜΠ διδάσκονται web design είναι σαν να μου λες οτι διδάσκεστε θεωρία-αρμονίες χρώματος, κάποιο πρόγραμμα που χρησιμοποιείται (πχ Illustrator,photoshop, dreamweaver), εικαστική προσέγγιση και ανάλυση στοιχείων επικοινωνίας που συνθέτουν εν γένει ένα site κλπ κλπ κλπ. Μην μου πεις οτι κάνετε τέτοια πράγματα γιατί θα πάω να πέσω απο το μπαλκόνι (ή μάλλον θα ζητήσω μεταγραφή :P). Εγώ απο προσωπική πείρα ξέρω οτι στα πολυτεχνεία διδάσκονται μόνο πολύ πρακτικά πράγματα όσον αφορά αυτό το θέμα. Πχ εμάς μας έμαθαν μόνο λίγη απαρχαιωμένη HTML.
Δεν το λέω αυτό αρνητικά βέβαοα. Ο καθένας τη δουλειά του. Το web design δεν μπορώ να φανταστώ που θα χρησιμεύσει σε έναν μηχανικό. Άλλωστε έχω παρατηρήσει οτι οι περισσότεροι μηχανικοί είναι και κάπως... άτεχνοι. Οπότε τον αράπη κι αν τον πλένεις το σαπούνι σου χαλάς :P :P
Tώρα περι σεμιναρίων, ακριβώς για τα πραπάνω αμφιβάλλω... Μπορεί να κάνω και λάθος βέβαια, αλλά ποιούς θα φέρει το ΕΜΠ να διδάξουν web design? Τους γραφίστες που του έφτιαξαν τα φυλλάδια? :P Διότι καθηγητές που να μπορούν δεν νομίζω να έχει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

diddle

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η diddle αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 291 μηνύματα.
Εκμάθηση και σωστή χρήση του Dreamweaver είναι ένας από τους στόχους του σεμιναρίου πάντως..Οπως και τα υπόλοιπα που αναφέρεις!Μακάρι να βρω τελικά χρόνο και να το παρακολουθήσω!Συμφωνώ ότι δεν χρειάζεται σε έναν ηλεκτρολόγο μηχανικό ενδεχομένως αλλα σε έναν μηχανικό παραγωγής που θα ασχοληθεί με ηλεκτρονικό εμπόριο?Ούτε εκεί χρειάζεται??:hmm:
Πέραν του σεμιναρίου όσον αφορά τισ σχολές κάποια μαθήματα που διδάσκονται σε μεγαλύτερα εξάμηνα περιλαμβάνουν την κατασκευή δυναμικής ιστοσελίδας με χρήση HTML και javascript ή VBSscript .Δεν έχω όμως προσωπική πείρα ακόμα για να σου πω περισσότερα, για την ώρα όπως λες κ εσύ απλές γνώσεις HTML.
Σίγουρα δεν είναι αρκετά αλλά είναι μια αρχή έτσι δεν είναι??Σκέψου ότι οι περισσότεροι δεν έχουν τισ γνώσεις που έχεις εσύ οπότε είναι ένα εναυσμα για να ξεκινήσουν!Εσύ καλέ το παίζεις στα δάχτυλα το αντικείμενο!Οτι και να σου δίδασκαν γελοίο θα το έβρισκες!;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Καλά χαλάρωσε δεν είμαι και γκουρού :P
Απλά επειδή ελάχιστοι ή κανείς εδώ μέσα δεν ασχολούνται με το web design φαίνομαι οτι ξέρω πάρα πολλά. Κατά βάση, έχω πολλάαα να μάθω ακόμα ;)

Δυναμική ιστοσελίδα πάντως δεν είναι με html + javascrpt/vbscript. Όταν λέμε δυναμική ιστοσελίδα εννοούμε με χρήση κάποιας γλώσσας όπως php, perl, java κλπ. Ουσιαστικά όταν υπάρχει κώδικας που εκτελείται στον σερβερ και παράγει την (στατική πλέον) html που φτάνει στο φυλλομετρητή του επισκέπτη. Όπως πχ το παρόν φόρουμ. Η javascrpt ουσιαστικά χρησιμοποιείται για κάποιες λειτουργίες ενώ ο κώδικας της σελίδας έχει φτάσει στον υπολογιστή του χρήστη. Το καλό με δαύτη είναι οτι δεν χρειάζεται pageload για να κάνει κάτι όπως η php για παράδειγμα. Δεν ξερώ αν το εξήγησα καλά (ποτέ δεν ήμουν καλή στους ορισμούς) αλλά ελπίζω να κατάλαβες το γενικό νόημα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

diddle

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η diddle αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 291 μηνύματα.
Ναι νομίζω σε γενικές γραμμές κατάλαβα τι εννοείς..Απλά σου είπα τι μου είπε ο ίδιος ο καθηγητής για το περιεχόμενο του μαθήματός του μαζί με άλλα πολλά που δεν τα κατάλαβα..Μια μικρή περίληψη από όσα κατανόησα σου έγραψα!Thanks για τις απόψεις!Με προβλημάτισες αρκετά μπορώ να πω!:hmm: :hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dooo

Διακεκριμένο μέλος

Η dooo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 46 ετών. Έχει γράψει 7,956 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Michelle:
Το web design δεν μπορώ να φανταστώ που θα χρησιμεύσει σε έναν μηχανικό. Άλλωστε έχω παρατηρήσει οτι οι περισσότεροι μηχανικοί είναι και κάπως... άτεχνοι. Οπότε τον αράπη κι αν τον πλένεις το σαπούνι σου χαλάς :P :P
:hehe:

όντως... όποτε μου έχουν ζητήσει application με web interface μπροστά, τους δίνω άσπρες σελίδες, με μαύρα γράμματα και μπλε λινκς :D:D:D:D:D
ας αναλάβουν οι ειδικοί μετά:D:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ioanis

Δραστήριο μέλος

Ο Ioanis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 434 μηνύματα.
Καλησπέρα σε όλους. Θα ήθελα να επαναφέρω το συγκεκριμένο θέμα και να θέσω ένα ερώτημα. Είναι απαραίτητες οι σπουδές πάνω στις νέες τεχνολογίες ( AR, VR, graphic design κλπ); Ενδιαφέρομαι να μάθω να δημιουργώ εφαρμογές είτε για κινητά είτε και εν γένει για πολιτιστικούς φορείς π.χ μουσεία, ανασκαφές κλπ. Κάθε συμβουλή είναι χρήσιμη!
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 13 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top