Τι θα διδάξετε στα παιδιά σας στο θέμα της θρησκείας;

Lorien

Περιβόητο μέλος

Ο Lorien αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,880 μηνύματα.
Οι περισσότεροι άθεοι δεν μπαίνουν στον κοπο να εξηγήσουν τίποτα. Γι'αυτό ειναι άθεοι αλλωστε, αν μπορούσαν να εξηγήσουν οτιδήποτε θα πίστευαν και σε κάτι
Γιατι, εκεινοι που δεν ειναι αθεοι , μπορουν να εξηγησουν η να αποδειξουν κατι ; Οχι βεβαια. Γιαυτο και λεμε οτι ειναι θεμα πιστης.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Από τους άθεους που γνωρισα εγώ πάντως συντριπτικό ποσοστο είχαν για θεό τους... το χρήμα :) Αυτό δεν ειναι αθεία ακριβώς, ειναι επιλογή διαφορετικής θρησκείας.

Με την ίδια λογική πάντως, κι εγώ έχω σαν θεό μου τον ορθολογισμό και την επιστήμη, άρα απλώς έχω διαλέξει διαφορετική θρησκεία :P

Πάντως με τη συχνότητα που αναφέρεις το χρήμα Bugs (στα μισά σου ποστ), φαίνεται σαν να το έχεις εσύ για θεό σου, όχι οι άθεοι...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Buggs

Διάσημο μέλος

Ο Buggs αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,045 μηνύματα.
Με την ίδια λογική πάντως, κι εγώ έχω σαν θεό μου τον ορθολογισμό και την επιστήμη, άρα απλώς έχω διαλέξει διαφορετική θρησκεία :P

Ακριβώς. Θρησκεία είναι αυτό που ενας άνθρωπος πιστεύει σαν την ανώτερη δύναμη στην ύπαρξή του. Οι άθεοι δεν πιστεύουν σε καμία ανωτερη δύναμη

Πάντως με τη συχνότητα που αναφέρεις το χρήμα Bugs (στα μισά σου ποστ), φαίνεται σαν να το έχεις εσύ για θεό σου, όχι οι άθεοι...
Το χρήμα ειναι Θεός για πάρα πολλούς σήμερα. Είναι το βασικο σημαδι της εποχής μας. Ή έλλειψη άλλων αξιών. Ένα φόρουμ συζητήσεων ποιυ δεν ασχολείται με αυτό το φαινομενο εθελοτυφλεί.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Νωεύς

Τιμώμενο Μέλος

Ο Ιάσων αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθητής/τρια και μας γράφει απο Άγιο Πνεύμα (Σέρρες). Έχει γράψει 5,713 μηνύματα.
Ακριβώς. Θρησκεία είναι αυτό που ενας άνθρωπος πιστεύει σαν την ανώτερη δύναμη στην ύπαρξή του. Οι άθεοι δεν πιστεύουν σε καμία ανωτερη δύναμη

Το χρήμα ειναι Θεός για πάρα πολλούς σήμερα. Είναι το βασικο σημαδι της εποχής μας. Ή έλλειψη άλλων αξιών. Ένα φόρουμ συζητήσεων ποιυ δεν ασχολείται με αυτό το φαινομενο εθελοτυφλεί.

[Οι άθεοι δεν πιστεύουν σε καμία ανωτερη δύναμη]: Βασικά, πιστεύουν, θέλουν δε θέλουν, στο Χρήμα...

[
Το χρήμα ειναι Θεός για πάρα πολλούς σήμερα]: Γι' αυτό ακριβώς κάποτε γράφτηκε, "Ή Θεόν θέλεις λατρέψει ή Μαμμωνάν"!

[Είναι το βασικο σημαδι της εποχής μας]: Από πότε άρχισε η "εποχή μας" αυτή, άραγε;;;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Buggs

Διάσημο μέλος

Ο Buggs αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,045 μηνύματα.
Από πότε άρχισε η "εποχή μας" αυτή, άραγε;;;

Μην είμαστε αφελείς. Το χρήμα αποτελεί κινητήρια δύναμη του πολιτισμού. Εποχές όμως όπου το χρήμα συσσωρεύεται αντί να χρησιμοποιείται διαφέρουν απο άλλες. Αυτό διακρίνει ενα μεσαίωνα απο μια αναγέννηση. Αυτό διακρίνει την μεταπόλεμική εποχή που όλα είχν γκρεμιστεί και το χρήμα χρησίμευε για να ξανακτιστούν, απο σήμερα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vega

Νεοφερμένος

Ο vega αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 6 μηνύματα.
Ενώ θα έπρεπε να μήν πιστεύει σε τίποτα ....

(τουλάχιστον όχι σε κάποιο απ'όλα αυτά που ανέφερες, οτι του δινει η κοινωνια,το περιβαλον,η οικογενεια,το σχολειο,τα βιβλια,τα μμε, κατα ενα πολυ μεγαλο ποσοστο να τα πιστευει )

!!!!!!!!!!!!!
ωραια buggs!!!:clapup: ΝΑΙ,θα επρεπε να πιστευεις σε ολα αυτα αλλα με το τροπο που ειναι δικαιος για σενα και για ολοι την κοινωνια και οχι για τα ΣΥΜΦΕΡΟΝΤΑ του συστηματος και του κεφαλαιου,αλλα τα δικα μας τις εργατικης ταξης που παραγει τον πλουτο!

Είπα άραγε στα ποστ μου κάτι διαφορετικό απο αυτά πόυ έγραψες; Μια ακόμη απορία. Ο "ιστορικός υλισμος" δεν είναι γραμμένος σε βιβλίκα φυσικα, αφο΄θ όπως λές τα βιβλία είναι για "εγκλωβισμο". Εγω πόυ είμαι ελεύθερο πνεύμα που μπορώ να τον διαβάσω; Σε σήματα καπνού μήπως;

τα βιβλια ειναι γνωση,ευχαριστηση,φαντασια,καλη και κακη προπαγανδα αν
αγαπας τον εαυτο σου διαλεγεις και περνεις.πιστευω να καταλαβενεις τωρα τι εννοω;

η επιστημη ειναι γνωση δεν μπορουμε να μιλαμε για κατι μονο και μονο επειδη το πιστευουμε,ωραια και εγω πιστευω στον δεινοσαυρο στο grill γιατι το πιστευω και που τ ο ελεγε η γιαγια μου απο μικρο παιδι Η εχω γεννηθει σε αλλη χωρα και θρησκεια
τι θα γινει...; ειμαι αξιος της μοιρας μου θα πιστεψω αυτο που πιστευει το περιβαλον μου δηλ.την κοινωνια δηλ. το συστημα.

δεν θελω να το παιξω εξυπνος,ουτε ειμαι :confused:
πιστευω οτι θα επρεπε να βαζουμε ενα "ΓΙΑΤΙ" καθε φορα που ρωταμε κατι τον εαυτο μας
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Buggs

Διάσημο μέλος

Ο Buggs αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,045 μηνύματα.
Με την ίδια λογική πάντως, κι εγώ έχω σαν θεό μου τον ορθολογισμό και την επιστήμη, άρα απλώς έχω διαλέξει διαφορετική θρησκεία :P

Γιατί τα έχεις αυτά σα Θεό;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

MonaXoS

Διάσημο μέλος

Ο Δημήτρης Αγοραστός αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ψυχολόγος. Έχει γράψει 2,470 μηνύματα.
Με το "τα έχω ως Θεό" εννοεί πως πορεύεται με βάση τις αρχές της λογικής (κ κατ'επέκταση των επιστημών) κ όχι τις θρησκευτικές αρχές :confused:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Buggs

Διάσημο μέλος

Ο Buggs αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,045 μηνύματα.
Ξερω τι εννοεί. Γιατι απαντάς εσύ αντί της Μισέλ;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rempeskes

Επιφανές μέλος

Ο Rempeskes αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Hair stylist. Έχει γράψει 8,045 μηνύματα.
Γιατί ο Μοναχός είναι κλώνος, 2ος λογαριασμός της Μισέλ... :confused:
Όπως και ένα σωρό άλλοι λογαριασμοί εδώ :worry: Δύο άτομα μιλάνε όλοι και όλοι μέσω μούφα προφίλ :redface:
Μπάγκς με σένα τρεις. Ποιανού κλώνος είσαι αλήθεια?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Νωεύς

Τιμώμενο Μέλος

Ο Ιάσων αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθητής/τρια και μας γράφει απο Άγιο Πνεύμα (Σέρρες). Έχει γράψει 5,713 μηνύματα.
Μην είμαστε αφελείς. Το χρήμα αποτελεί κινητήρια δύναμη του πολιτισμού. Εποχές όμως όπου το χρήμα συσσωρεύεται αντί να χρησιμοποιείται διαφέρουν απο άλλες. Αυτό διακρίνει ενα μεσαίωνα απο μια αναγέννηση. Αυτό διακρίνει την μεταπόλεμική εποχή που όλα είχν γκρεμιστεί και το χρήμα χρησίμευε για να ξανακτιστούν, απο σήμερα.
Συμφωνώ απόλυτα, αν όμως θεωρήσουμε το "Χρήμα" ως ισοδύναμο του "Χρόνου", και μάλιστα, του χρόνου εκείνου, κατά τον οποίο, το μεγαλύτερο ποσοστό του κυκλοφορούντος στην αγορά χρήματος, δε βρίσκεται "στα χέρια" των πραγματικών κυρίων του, αλλά στη διακριτική ευχέρεια της Εξουσίας(Εφορία) των Εμπόρων και των Χρηματιστών, ενώ το ποσοστό του μη κυκλοφορούντος στη δεδομένη χρονική διάρκεια χρήματος της όλης αγοράς, τείνει προς το μηδέν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Ξερω τι εννοεί. Γιατι απαντάς εσύ αντί της Μισέλ;
Αφού ξέρεις τι εννοώ γιατί ρωτάς; Κουβέντα να γίνεται;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Buggs

Διάσημο μέλος

Ο Buggs αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,045 μηνύματα.
Αφού ξέρεις τι εννοώ γιατί ρωτάς; Κουβέντα να γίνεται;

Ξερω τι εννοείς σχετικά με το "τα έχω σα θεό" που εξήγησε ο μοναχός. Γιατί τα έχεις σα θεό ρώτησα εγώ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Ξερω τι εννοείς σχετικά με το "τα έχω σα θεό" που εξήγησε ο μοναχός. Γιατί τα έχεις σα θεό ρώτησα εγώ.
Δεν είπα ότι τα έχω σαν θεό. Είπα ότι με τη δική σου λογική, αντί να πιστεύω σε θεό πιστεύω σε αυτά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Buggs

Διάσημο μέλος

Ο Buggs αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,045 μηνύματα.
Με τη δική μου λογική; Ενώ με τη δική σου δεν πιστεύεις σε τίποτα;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Με τη δική μου λογική; Ενώ με τη δική σου δεν πιστεύεις σε τίποτα;
Δεν πιστεύω σε τίποτα σαν θεό/αντί θεού.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lorelai

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Νατασα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών και μας γράφει απο Κέρκυρα (Κέρκυρα). Έχει γράψει 384 μηνύματα.
Αρχικα μην μπερδευουμε το χρημα με τους θεους. Το χρημα μπορουμε να το αποκτησουμε. Δεν εχω δει κανεναν να κουβαλαει στο τσαντακι του κανενα θεο. Εσεις;
Ακομα, ασφαλως το επιχειρημα οτι γινεται καποιος αθεος επειδη δεν μπορει να εξηγησει κατι ειναι απ'ολες τις μεριες λαθος, εκτος απο το γεγονος οτι οντως δεν ΜΠΟΡΕΙΣ να εξηγησεις τιποτα. Και να θελεις. Οποτε το λογικο ποιο ειναι, να εισαι αθεος και στη συνεχεια, αν επιλεξεις να αφησεις το εαυτο σου να πιστευει οτι η εξηγηση για αυτο ειναι η ταδε ή η δεινα, τοτε να επιλεξεις και τη θρησκεια σου. Το οτι αφηνεις τον εαυτο σου να πιστεψει σε μια εξηγηση, ειτε λογω αδυναμιας, ειτε λογω ενστικτου, ειτε λογω απανωτων καλοτυχιων η κακοτυχιων, ΔΕΝ συναιπαγεται και οτι το απεδειξες. Ιν κονκλουζιον, ενας αθεος δεν εχει να αποδειξει τιποτα. Γιατι να προσπαθεις να αποδειξεις οτι κατι δεν υπαρχει; Οι αποδειξεις μαλλον θα πρεπει να ερθουν απο την αλλη πλευρα.
Στο θεμα τωρα, εννοειται οτι δεν θα βαφτισω τα παιδια μου αν κανω, διοτι ετσι τους φοραω ενα ταμπελακι που δεν επελεξαν ποτε. Χωρια τα περιττα εξοδα :/: και οχι δεν ειναι εξοδα "για το παιδι μου", ειναι εξοδα για να πεισεις τους συγγενεις και τους φιλους οτι δεν διαφερεις. Αλλα γιατι να θες να τους πεισεις για κατι τετοιο? :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Buggs

Διάσημο μέλος

Ο Buggs αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,045 μηνύματα.
Τα παιδιά μας δεν επέλεξαν ούτε να ζήσουν, εμείς το επιλέξαμε γι'αυτά. Αν λοιπόν τα φεραμε σε εναν κόσμο που δεν μας αρέσει και δεν κανουμε τίπότα να αλλάξουμε, είμαστε απλά εγκληματίες.

Το ίδιο ισχύει και για τη θρησκεία. Πιστεύω ότι η θρησκεία είναι κάτι προορισμένο να σε κάνει ευτυχισμένο. Το πώς διαφέρει από θρησκεία σε θρησκεία κι από αντίληψη σε αντίληψη. Αν η θρησκεία που μας πέρασαν εμάς, οι υπάρχουσες ή όσες έχουμε μελετήσει, δεν μας χάρισαν την γαλήνη και έτσι μια μορφή ευτυχίας, δεν είναι σωστό να τις παρουσιάζουμε στα παιδιά μας σαν κάτι σημαντικό.

Η αθεία πιστεύω ότι είναι μια αντίληψη των πραγμάτωνν κι αυτή. Πρέπει, αδιάφορο πώς, να μας προσφέρει γαλήνη, ικανοποίηση εμας πρώτα για να την περάσουμε ύστερα σαν φιλοσοφία ζωής στα παιδιά μας.

Φυσικά οποιαδήπότε φιλοσοφία για οπόιοδήποτε θέμα περάσουμε στα παιδιά μας δεν είναι απαραίτητο να τα εκφράζει ή να τους αρέσει. Όμως το να εκφράζει εμας πρώτα αυτό που τους λέμε, έχει τουλάχιστον ευγενές κίνητρο.

Μπορεί να μήν είμαστε σοφοί δηλαδή, παντογνώστες ή ότι άλλο, όμως, αν είμαστε ειλικρινείς μαζί τους και δεν τους μαθαίνουμε πράγματα για να γίνουν δούλοι αντιλήψεων προσώπων και καταστάσεων αλλά για να ευτυχήσουν αυτά περισσότερο, τότε σίγουρα τα αγαπάμε. Κι αυτό ειναι πιστεύω το μόνο για το οποίο κρινόμαστε α πέναντι σε καποιους ανθρώπους που τους φέρνουμε στη ζωή χωρίς να τους ρωτήσουμε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Kakerlak

Περιβόητο μέλος

Η Kakerlak αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών. Έχει γράψει 6,204 μηνύματα.
Τα παιδιά μας δεν επέλεξαν ούτε να ζήσουν, εμείς το επιλέξαμε γι'αυτά. Αν λοιπόν τα φεραμε σε εναν κόσμο που δεν μας αρέσει και δεν κανουμε τίπότα να αλλάξουμε, είμαστε απλά εγκληματίες.
Αν τα παιδιά μου με κατηγορήσουν για τον κόσμο που τους έφερα τότε δεν θα φταίνε τα παιδιά αλλά εγώ που δεν τα διαπαιδαγώγησα σωστά.
Το ίδιο ισχύει και για τη θρησκεία. Πιστεύω ότι η θρησκεία είναι κάτι προορισμένο να σε κάνει ευτυχισμένο. Το πώς διαφέρει από θρησκεία σε θρησκεία κι από αντίληψη σε αντίληψη. Αν η θρησκεία που μας πέρασαν εμάς, οι υπάρχουσες ή όσες έχουμε μελετήσει, δεν μας χάρισαν την γαλήνη και έτσι μια μορφή ευτυχίας, δεν είναι σωστό να τις παρουσιάζουμε στα παιδιά μας σαν κάτι σημαντικό.
Όχι δεν ισχύει το ίδιο,είναι τελείως διαφορετικά πράγματα.Απλά κάποιοι άνθρωποι έχουν ανάγκη απλά να πιστεύουν ότι κάποιος υπάρχει να τους προστατεύει. Αν εσύ μάθεις στα παιδιά σου να πιστεύουν στο εαυτό τους να έχουν αυτοπεποίθηση, δεν θα έχουν καμία ανάγκη για πίστη.
Έτσι η πίστη κ η γαλήνη που λες,θα έρθει από μέσα τους κ όχι από την πίστη σε ένα θεό ανύπαρκτο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Buggs

Διάσημο μέλος

Ο Buggs αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,045 μηνύματα.
Αν τα παιδιά μου με κατηγορήσουν για τον κόσμο που τους έφερα τότε δεν θα φταίνε τα παιδιά αλλά εγώ που δεν τα διαπαιδαγώγησα σωστά.

Αν σε κατηγορήσουν που δεν αγωνίζεσαι να αλλαξεις τα κακά του κόσμου που τους έφερες;;;

Απλά κάποιοι άνθρωποι έχουν ανάγκη απλά να πιστεύουν ότι κάποιος υπάρχει να τους προστατεύει. Αν εσύ μάθεις στα παιδιά σου να πιστεύουν στο εαυτό τους να έχουν αυτοπεποίθηση, δεν θα έχουν καμία ανάγκη για πίστη. Έτσι η πίστη κ η γαλήνη που λες,θα έρθει από μέσα τους κ όχι από την πίστη σε ένα θεό ανύπαρκτο.
Αυτό που λέω έίναι ότι πρέπει αυτό που φέρνει πίστη και γαλήνη σε μας, αυτό να λέμε και στα παιδιά μας. Αν αυτό ειναι μόνο ο εαυτός μας αυτό θα πούμε. Όμως πρέπει να ισχύει. Δεν μπορει εμείς να έχουμε μία άθλια ζωή που την σιχαινόμαστε για τος όποιους λόγους και να λέμε στα παιδιά μας να πιστέψουν στα ίδια ποιυ πιστέψαμε κι εμείς, αυτό είναι έγκλημα. Εκ προμελέτης μάλιστα :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top