Καφές, υγεία & εθισμός

Panagiotis849

Δραστήριο μέλος

Ο Παναγιώτης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μεταπτυχιακός Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 688 μηνύματα.
Δυστυχώς έτσι είναι με τους καφέδες... Ξέρω άτομα που πίνουν 7 καφέδες την ημέρα!
Απίστευτο ε; Όχι μαθητές, ηρεμήστε:P

Να αναφερθώ και στο αλκοόλ όμως... Ξέρω έναν ''τύπο'' που είχαμε πάει σε ένα γαμήλιο τραπέζι και πρέπει να είχε πιει πάνω απο 15 μπουκάλια μπύρες (καμιά 65αριά χρονών πριν 5-6 χρόνια συνέβη!!)... Δεν με πιστεύετε;
Εντάξει δικό σας θέμα... Χαχαχα παιδιά είναι απίστευτο... Τους σερβιτόρους τους είχε σε ετοιμότητα... μόλις τελειωνε η μία μπύρα... άρχιζε η άλλη! Δεν μπορούσα να πιστέψω στα μάτια μου!!:eek::hehe:

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Zithos

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Zithos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 270 μηνύματα.
Είναι θέμα συνήθειας και εθισμού εγώ παράδειγμα πολλές φορές που σηκώνομαι απο τον ύπνο μεταμεσονύχτιες ώρες πίνω καφέ για να ξανακοιμηθώ ενώ κοιμάμαι για πρώτη φορά συνήθως καλύτερα με αλκοόλ, κάνει σίγουρα και αυτός την ζημία του αλλά η χειρότερη γίνεται απο το πολύ τσιγάρο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

BLUE SEA

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Τέσα Ηλιού αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 46 ετών, επαγγέλεται Μεταπτυχιακός Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Ηλιούπολη (Αττική). Έχει γράψει 1,898 μηνύματα.
Αν και εγώ διατρέφομαι πολύ υγιεινά, ο καφές (ιδιαίτερα ο στιγμιαίος) είναι η αχίλλειος πτέρνα μου. Γι' αυτό ως καταναλωτής θα ήθελα να αναγράφεται στη συσκευασία του καφέ που καταναλώνω η ποσότητα της υπάρχουσας καφεϊνης ανά κουταλιά (δεδομένου ότι μια μικρομερίδα καφέ -στιγμιαίου- είναι περίπου 2 γραμμάρια). Κάτι τέτοιο όμως δυστυχώς δεν συμβαίνει, ενώ θα έπρεπε. Υπάρχουν άνθρωποι με προβλήματα υγείας και επιβάλλεται να καταναλώνουν περιορισμένη ποσότητα καφεϊνης. Πρέπει λοιπόν να γνωρίζουν την περιεκτικότητα καφεϊνης ανά δόση.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Ο εθισμός είναι το αντίστροφο της ελευθερίας. Όταν κάποιος είναι εθισμένος σε κάτι και δεν μπορεί να ζήσει χωρίς αυτό αυτομάτως δεν είναι ελεύθερος. Γι'αυτό και ο εθισμός στον καφέ είναι κακό πράγμα, όπως και κάθε εθισμός άλλωστε. Παρόλα αυτά ο καφές δεν είναι εγγενώς κακός και έχει και αρκετά οφέλη για την υγεία όπως αντιοξειδωτικές ουσίες, ιδιαίτερα όταν πίνεται σκέτος χωρίς ζάχαρη, η οποία είναι από την φύση της μια πολύ κακή για τον οργανισμό ουσία. Ένας καφές την μέρα λοιπόν είναι μια χαρά και δεν υπάρχει και ουσιαστικός λόγος για παραπάνω. Όσοι λένε ότι δεν έχουν ενέργεια και χρειάζονται παραπάνω καφέδες χρειάζονται παραπάνω ύπνο όχι καφεΐνη.

Ο καλύτερος τρόπος πάντως για να εθιστεί κάποιος στον καφέ είναι να τον βάλει στην ρουτίνα του και να τον συνδυάσει με συγκεκριμένα ερεθίσματα κάθε μέρα, όπως καφές στις 10 στη δουλειά ή το απόγευμα. Προσωπικά πίνω καφέ αλλά δεν είμαι ούτε στο ελάχιστο εθισμένος καθώς πολλές φορές το ξεχνάω τελείως και περνάω βδομάδες χωρίς να πιο καθόλου. Πίνω καφέ κυρίως όταν βγαίνω έξω με φίλους δηλαδή μια δυο φορές την βδομάδα. Η μόνη περίοδος που είχα ψιλοεθιστεί στον καφέ ήταν όταν δοκίμασα πρώτη φορά φρέντο καπουτσίνο γλυκό και άρχισα να πίνω δύο τη μέρα για περίπου δύο εβδομάδες, αλλά μετά κατάλαβα ότι ήταν κυρίως εθισμός στην ζάχαρη και το γύρισα σε σκέτο εσπρέσο και από τότε δεν πίνω καθημερινά.

Αν και εγώ διατρέφομαι πολύ υγιεινά, ο καφές (ιδιαίτερα ο στιγμιαίος) είναι η αχίλλειος πτέρνα μου. Γι' αυτό ως καταναλωτής θα ήθελα να αναγράφεται στη συσκευασία του καφέ που καταναλώνω η ποσότητα της υπάρχουσας καφεϊνης ανά κουταλιά (δεδομένου ότι μια μικρομερίδα καφέ -στιγμιαίου- είναι περίπου 2 γραμμάρια). Κάτι τέτοιο όμως δυστυχώς δεν συμβαίνει, ενώ θα έπρεπε. Υπάρχουν άνθρωποι με προβλήματα υγείας και επιβάλλεται να καταναλώνουν περιορισμένη ποσότητα καφεϊνης. Πρέπει λοιπόν να γνωρίζουν την περιεκτικότητα καφεϊνης ανά δόση.

Τέσα αν περιορίσεις τον καφέ σε έναν την μέρα δεν έχει κανένα νόημα να σκέφτεσαι πόση καφεΐνη έχει κάθε κουταλιά διότι με ένα καφέ είσαι αρκετά κάτω από το όριο έτσι κι αλλιώς. Γενικά καλό είναι να μην μπαίνεις σε διαδικασίες υπερανάλυσης του τι τρως και πόσο καθώς έχω παρατηρήσει πως αυτό εν τέλει περισσότερο ωφελεί παρά βλάπτει διότι δημιουργεί περισσότερο άγχος. Ο οργανισμός μας είναι αρκετά προσαρμόσιμος κι ανθεκτικός έτσι κι αλλιώς, οπότε αν δεν κάνεις βαριές καταχρήσεις δεν έχεις πρόβλημα. Αν κάτι πρέπει να κόψεις ας πούμε για λόγους υγείας αυτό είναι η ζάχαρη.

Επίσης ένας ακόμη σημαντικός παράγοντας για την υγεία είναι να εκτίθεσαι σε αντιγόνα. Σήμερα τείνουμε να ζούμε αρκετά αποστειρωμένες ζωές με αποτέλεσμα το ανοσοποιητικό μας να αρχίσει να ατροφεί καθώς αντιμετωπίζει πολλά αντιγόνα και έτσι όταν προβληθούμε από κάτι σοβαρό μιας πιάνει πολύ σοβαρά. Το καλύτερο ας πούμε που μπορείς να κάνεις για τον οργανισμό σου είναι να κάνεις κρύα ντουζ χειμώνα καλοκαίρι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

methexys

Τιμώμενο Μέλος

Η methexys αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Αρχιτέκτονας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 9,088 μηνύματα.
Εγω έπινα πάντα καφε καθε πρωι εδω και κατι χρονια, και ισως αλλον έναν καφε μεσα στη μερα αλλα το πρωι χρειαζόμουν απαραιτητως καφε για να λειτουργήσω. Τελικα μερικά απο κάποια προβλήματα, αποφάσισα να τον κόψω μαχαίρι και τελικα με βοήθησε με ενα αλλο θεμα που είχα. Υπέφερα απο πονοκεφάλους καθε μα καθε μερα, ειδικα αν δεν κοιμόμουν καλα. Και τελικα αφού έκοψα τον καφε, μειώθηκαν σε παρα πολυ σημαντικο βαθμο αυτοί οι πονοκέφαλοι. Η αληθεια ειναι οτι τον είχα κόψει και παλιότερα για ενα διάστημα και δεν είχα δει διαφορα, αυτη τη φορα ομως μου έκανε καλο. Τις πρώτες μέρες ομως είχα πονοκέφαλο επειδη χρειαζόμουν την καφεΐνη, είχα ανάγκη να πιω καφε αλλα ευτυχώς δεν υπέκυψα :P Τωρα αν πιω προτιμώ κυρίως τον ντεκαφεινε και τον κανονικό μονο αν νιώθω πως δεν θα με πειράξει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

panagiotis econ

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο panagiotis econ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 806 μηνύματα.
Ειμαι ο μονος που οταν πινω καφε με νυσταζει αντι να με ''ξυπναει''?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Gate4

Επιφανές μέλος

Η Ηägring αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 25,581 μηνύματα.
Εγω έπινα πάντα καφε καθε πρωι εδω και κατι χρονια, και ισως αλλον έναν καφε μεσα στη μερα αλλα το πρωι χρειαζόμουν απαραιτητως καφε για να λειτουργήσω. Τελικα μερικά απο κάποια προβλήματα, αποφάσισα να τον κόψω μαχαίρι και τελικα με βοήθησε με ενα αλλο θεμα που είχα. Υπέφερα απο πονοκεφάλους καθε μα καθε μερα, ειδικα αν δεν κοιμόμουν καλα. Και τελικα αφού έκοψα τον καφε, μειώθηκαν σε παρα πολυ σημαντικο βαθμο αυτοί οι πονοκέφαλοι. Η αληθεια ειναι οτι τον είχα κόψει και παλιότερα για ενα διάστημα και δεν είχα δει διαφορα, αυτη τη φορα ομως μου έκανε καλο. Τις πρώτες μέρες ομως είχα πονοκέφαλο επειδη χρειαζόμουν την καφεΐνη, είχα ανάγκη να πιω καφε αλλα ευτυχώς δεν υπέκυψα :P Τωρα αν πιω προτιμώ κυρίως τον ντεκαφεινε και τον κανονικό μονο αν νιώθω πως δεν θα με πειράξει.
Και εγώ το πρωί αν δεν πιω καφέ έχω πονοκέφαλο αλλά δεν τον κόβω για κανέναν λόγο. Ο καφές είναι αγάπη. :hehe:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Scandal

Διαχειριστής

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Web developer και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 16,689 μηνύματα.
Κι εγώ όταν καταναλώνω πολλή καφείνη (δλδ αν πιώ 3ο καφέ - και μιλάω για δυνατούς καφέδες), τότε με πιάνει μια παράξενη υπνηλία και δε μπορώ να σταθώ...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 991793

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Πολλοί συνδυάζουν τον πρωινό καφέ με τσιγάρο/α.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

BLUE SEA

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Τέσα Ηλιού αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 46 ετών, επαγγέλεται Μεταπτυχιακός Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Ηλιούπολη (Αττική). Έχει γράψει 1,898 μηνύματα.
Ειμαι ο μονος που οταν πινω καφε με νυσταζει αντι να με ''ξυπναει''?

Α, μου συμβαίνει κι εμένα πού και πού.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ερινύς

Τιμώμενο Μέλος

Η Ερινύς αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Παιδίατρος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 17,739 μηνύματα.
Ειμαι ο μονος που οταν πινω καφε με νυσταζει αντι να με ''ξυπναει''?

Το παθαίνω και γω αν πιω καφέ αργά το απόγευμα. Πάντως δεν κάνω καλό ύπνο...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

panagiotis econ

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο panagiotis econ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 806 μηνύματα.
Το παθαίνω και γω αν πιω καφέ αργά το απόγευμα. Πάντως δεν κάνω καλό ύπνο...

Κι εγω στον απογευματινο καφε το παθαινω. Τη στιγμη που τον πινω νυσταζω αλλα το βραδυ δεν εχω υπνο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Stitchpunk

Δραστήριο μέλος

Η Eternal Sunshine αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 596 μηνύματα.
Κι εγω στον απογευματινο καφε το παθαινω. Τη στιγμη που τον πινω νυσταζω αλλα το βραδυ δεν εχω υπνο

Όταν ξεκιναμε να καταναλωνουμε καφέ, ίσως βρισκόμαστε σε εγρηγορση, όμως όταν ο οργανισμός συνηθισει, παύει αυτό. Μετά, ο καφές δεν σε ξυπναει, λειτουργεί ως διεγερτικο. Γι`αυτό προκαλεί νευρικοτητα σε πολλούς. Χρειάζονται πολλές ώρες για να περάσει η επίδραση της καφεΐνης, και ο απογευματινος καφές καλό θα ήταν να αποφεύγεται, ή τουλάχιστον να είναι ελληνικός που έχει τη λιγότερη καφεΐνη.
Λες ότι σε νυσταζει και το βράδυ δεν κοιμασαι. Γιατί τον πινεις τότε?
Εγώ τον έχω κόψει τον καφέ. Κοιμαμαι καλύτερα και έτσι δεν νυσταζω μες την μέρα. Τις πρώτες μέρες είχα πονοκεφαλο αλλά πέρασε γρήγορα. Γενικά, το έχω πει και σε άλλο θρεντ, η καφεΐνη για μένα είναι εξαρτησιογονος, αλλά όχι τόσο ώστε να μην μπορείς να την σταματησεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

panagiotis econ

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο panagiotis econ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 806 μηνύματα.
Όταν ξεκιναμε να καταναλωνουμε καφέ, ίσως βρισκόμαστε σε εγρηγορση, όμως όταν ο οργανισμός συνηθισει, παύει αυτό. Μετά, ο καφές δεν σε ξυπναει, λειτουργεί ως διεγερτικο. Γι`αυτό προκαλεί νευρικοτητα σε πολλούς. Χρειάζονται πολλές ώρες για να περάσει η επίδραση της καφεΐνης, και ο απογευματινος καφές καλό θα ήταν να αποφεύγεται, ή τουλάχιστον να είναι ελληνικός που έχει τη λιγότερη καφεΐνη.
Λες ότι σε νυσταζει και το βράδυ δεν κοιμασαι. Γιατί τον πινεις τότε?
Εγώ τον έχω κόψει τον καφέ. Κοιμαμαι καλύτερα και έτσι δεν νυσταζω μες την μέρα. Τις πρώτες μέρες είχα πονοκεφαλο αλλά πέρασε γρήγορα. Γενικά, το έχω πει και σε άλλο θρεντ, η καφεΐνη για μένα είναι εξαρτησιογονος, αλλά όχι τόσο ώστε να μην μπορείς να την σταματησεις.

Μα δεν πινω καθε μερα καφε, ουτε εχω εξαρτηση απ την καφεινη. Απλα σε μερικες περιοδους (εξεταστικες κλπ) που επρεπε να διαβαζω ολη μερα (ενω συνηθως το μεσημερι κοιμαμαι) επρεπε με καποιο τροπο να ειμαι σε υπερενταση οποτε το απογευμα επινα καφε για να με κρατησει. Μετα ομως νυσταζα ενω το βραδυ δεν μπορουσα να κοιμηθω.

Το ιδιο και με το ρεντμπουλ. Τουλαχιστον αυτο ομως με τονωνε οταν το επινα, ασχετως που το βραδυ ξενυχτουσα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Stitchpunk

Δραστήριο μέλος

Η Eternal Sunshine αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 596 μηνύματα.
Έρευνες δείχνουν ότι ο οργανισμός συνηθιζει την καφεΐνη μέσα σε 2-3 ημέρες. Και ξέρεις τι γίνεται? Όταν ξενυχτας, η απόδοσή σου πέφτει. Μπορεί εκείνη την στιγμή να φαίνεται καλή ιδέα να διαβάσεις περισσότερες ώρες, αλλά στο τελικό αποτέλεσμα δεν ξέρω κατά πόσο ωφελει τελικά. Είχα το ίδιο θέμα στις εξεταστικες γιατί διαβαζω καλύτερα νύχτα. Όμως μετά από 2-3 μέρες δεν μπορούσα να πάρω τα πόδια μου. Και σίγουρα επηρεάζει και τον εγκέφαλο η έλλειψη ύπνου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

panagiotis econ

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο panagiotis econ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 806 μηνύματα.
Έρευνες δείχνουν ότι ο οργανισμός συνηθιζει την καφεΐνη μέσα σε 2-3 ημέρες. Και ξέρεις τι γίνεται? Όταν ξενυχτας, η απόδοσή σου πέφτει. Μπορεί εκείνη την στιγμή να φαίνεται καλή ιδέα να διαβάσεις περισσότερες ώρες, αλλά στο τελικό αποτέλεσμα δεν ξέρω κατά πόσο ωφελει τελικά. Είχα το ίδιο θέμα στις εξεταστικες γιατί διαβαζω καλύτερα νύχτα. Όμως μετά από 2-3 μέρες δεν μπορούσα να πάρω τα πόδια μου. Και σίγουρα επηρεάζει και τον εγκέφαλο η έλλειψη ύπνου.

Με το ''ξενυχτουσα'' ηθελα να πω οτι δεν με επαιρνε ο υπνος, οχι οτι ξενυχτουσα για να διαβασω. Βλεπεις, αντιθετα με εσενα ειμαι πιο all around σε ο,τι αφορα το διαβασμα.

Anyway, ακομα ψαχνω να βρω εναν τροπο ωστε να μην 'πεφτω' μετα τις 3-4 το μεσημερι (δηλαδη μετα το μεσημεριανο) και να αντεχω μεχρι το βραδυ (τουλ. 9-10)

Οποιοσδηποτε εχει καμια ιδεα ας την πει, μπας και τα καταφερω
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Claire Rentfield

Περιβόητο μέλος

Η Βάσω. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Άνεργος/η και μας γράφει απο Κορυδαλλός (Αττική). Έχει γράψει 6,051 μηνύματα.
Anyway, ακομα ψαχνω να βρω εναν τροπο ωστε να μην 'πεφτω' μετα τις 3-4 το μεσημερι (δηλαδη μετα το μεσημεριανο) και να αντεχω μεχρι το βραδυ (τουλ. 9-10)

Οποιοσδηποτε εχει καμια ιδεα ας την πει, μπας και τα καταφερω
Εγώ θα σου έλεγα να αφήσεις τον οργανισμό σου να πέφτει εκείνη την ώρα, έστω και για μια ωρίτσα. Κατά τη διαδικασία της πέψης το αίμα συγκεντρώνεται στο πεπτικό σύστημα και φεύγει αρκετό από τον εγκέφαλο, γι' αυτό νοιώθουμε πως νυστάζουμε εκείνη την ώρα. Και δεν υπάρχει καλύτερο πράγμα από το να υπακούμε στις διαθέσεις του οργανισμού μας. Αν το κάνεις αυτό, μετά θα έχεις πολύ περισσότερη ενέργεια και διάθεση να κάνεις πράγματα, χωρίς να επιβαρύνεις τον οργανισμό σου με καφέ ή άλλα ανεβαστικά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

panagiotis econ

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο panagiotis econ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 806 μηνύματα.
Εγώ θα σου έλεγα να αφήσεις τον οργανισμό σου να πέφτει εκείνη την ώρα, έστω και για μια ωρίτσα. Κατά τη διαδικασία της πέψης το αίμα συγκεντρώνεται στο πεπτικό σύστημα και φεύγει αρκετό από τον εγκέφαλο, γι' αυτό νοιώθουμε πως νυστάζουμε εκείνη την ώρα. Και δεν υπάρχει καλύτερο πράγμα από το να υπακούμε στις διαθέσεις του οργανισμού μας. Αν το κάνεις αυτό, μετά θα έχεις πολύ περισσότερη ενέργεια και διάθεση να κάνεις πράγματα, χωρίς να επιβαρύνεις τον οργανισμό σου με καφέ ή άλλα ανεβαστικά.

Καλη μου Claire το προβλημα ειναι οτι δυστυχως δεν θα προλαβαινω να πεφτω ουτε αυτη τη 1 ωριτσα. Ελεγα να προσπαθησω να υιοθετησω το προγραμμα που θα ακολουθω απο Σεπτεμβρη απο τωρα για να συνηθισει ο οργανισμος. Αλλα μετα σκεφτομαι οτι ετσι θα ξεπατωσω τον οργανισμο μου ενω ειναι περιοδος που χρειαζομαι ξεκουραση.

Τελος παντων, κατι θα σκεφτω
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Stitchpunk

Δραστήριο μέλος

Η Eternal Sunshine αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 596 μηνύματα.
Με το ''ξενυχτουσα'' ηθελα να πω οτι δεν με επαιρνε ο υπνος, οχι οτι ξενυχτουσα για να διαβασω. Βλεπεις, αντιθετα με εσενα ειμαι πιο all around σε ο,τι αφορα το διαβασμα.
Το κατάλαβα. Αλλά το αποτέλεσμα είναι το ίδιο. Ξενυχτι=κοπωση.
Anyway, ακομα ψαχνω να βρω εναν τροπο ωστε να μην 'πεφτω' μετα τις 3-4 το μεσημερι (δηλαδη μετα το μεσημεριανο) και να αντεχω μεχρι το βραδυ (τουλ. 9-10)

Οποιοσδηποτε εχει καμια ιδεα ας την πει, μπας και τα καταφερω

Να προτείνω υπνους ενέργειας? 20 λεπτά το μεσημέρι. Το παραπάνω από μισή ώρα έτσι κι αλλιώς δεν ωφελει γιατί πεφτεις σε πιο βαθύ ύπνο και μετά είναι πιο δύσκολο να ξεξυπνησεις. Αν δεν γίνεται ούτε αυτό, τότε προτείνω να προσαρμοσεις λίγο την διατροφή σου. Δηλαδή πιο ελαφριά γευματα ανά τρεις ώρες. Και αποφυγε τροφές με μαγνήσιο και κάλιο καθώς προκαλούν υπνηλια. Όπως επίσης και τροφές που αυξάνουν την ινσουλινη. Ενδεικτικά αναφέρω: ψωμί ολικής, μπανανες, κερασια, πλιγουρι, κάποιοι υδατάνθρακες, είναι κάποιες από τις τροφές που μας φέρνουν ύπνο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

panagiotis econ

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο panagiotis econ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 806 μηνύματα.
Ο λογος που δεν συζηταω για μεσημεριανο υπνο και ψαχνομαι με καφεδες κλπ ειναι γιατι ολη την ημερα θα τη βγαζω στο πανεπιστημιο, δηλαδη απο το πρωι εως τις 11-12 το βραδυ, οποτε δεν θα εχω μερος να κοιμαμαι. Ωστοσο, αυτο με τη διατροφη και τα μικρα γευματα μου φαινεται καλο. Ετσι δεν θα φορτωνω τον οργανισμο μου (γιατι συνηθως το μεσημερι τρωω σα μοσχαρι) και λογικα δεν θα με πιανει υπνηλια

Θενκς Helium, ελπιζω να πιασει
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 3 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top