Ωριμότητα: Υφίσταται τέτοια απόλυτη έννοια;

Black_Butter_flies

Νεοφερμένος

Ο Black_Butter_flies αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 26 μηνύματα.
Παιδιά δε νομίζω ότι είναι αντικειμενική η ωριμότητα ή η ομορφιά, όπως ειπώθηκε πριν. Δηλαδή δεν υπάρχει μια καθολικά αποδεκτή "ώριμη συμπεριφορά"; Ή δεν υπάρχουν καθολικά αποδεκτοί "όμορφοι άνθρωποι"; Άσχετα με το αν η τάδε συμπεριφορά δε μας αρέσει, μας ξενίζει, δε μας συμφέρει κτλ, κτλ, δεν υπάρχουν κάποια κριτήρια που να μπορούν να τη χαρακτηρίσουν ώριμη ανεξάρτητα με τον παρατηρητή;
Το ίδιο ισχύει και για την ομορφιά: η έλξη που νιώθουμε, η συμπάθεια, ακόμα και ο έρωτας για ένα άτομο είναι θέμα χημείας, αύρας, κάτι τέλοσπάντων έξω από τα καθιερωμένα. Αλλά μη μου πείτε τώρα ότι δεν υπάρχουν άνθρωποι των οποίων η ομορφιά να μην αναγνωρίζεται από τη συντριπτική πλειοψηφία των παρατηρητών. Άσχετα, το τονίζω ξανά, με την έλξη που μπορεί να νιώσει ή όχι ο καθένας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dooo

Διακεκριμένο μέλος

Η dooo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 46 ετών. Έχει γράψει 7,956 μηνύματα.
Άκουσα ένα καλό χτες...

όλα τα κριτήρια είναι υποκειμενικά...όταν για την πλειοψηφία ταυτίζονται, τότε γίνονται αντικειμενικά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Κακή Επιρροή

Επιφανές μέλος

Η Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 53 ετών και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 17,438 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από dooo:
Άκουσα ένα καλό χτες...

όλα τα κριτήρια είναι υποκειμενικά...όταν για την πλειοψηφία ταυτίζονται, τότε γίνονται αντικειμενικά.


πολύ σωστό! κάπως έτσι λειτουργούμε τελικά και νομίζω ότι αυτή είναι και η απάντηση στο θέμα μας :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Τα κρίτηρια είναι αντικειμενικά μόνο σε ακραίες περίπτωσεις, σε οριακές έχουμε μόνο υποκειμενικά
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

dooo

Διακεκριμένο μέλος

Η dooo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 46 ετών. Έχει γράψει 7,956 μηνύματα.
...και με ποια "αντικειμενικά" κριτήρια θέτονται οι ακραίες και οι οριακές περιπτωσεις? ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από dooo:
...και με ποια "αντικειμενικά" κριτήρια θέτονται οι ακραίες και οι οριακές περιπτωσεις? ;)
Ακραίες κατάσταστασεις υπάρχουν ίσως βέβαια να αλλάζουν από άνθρωπο σε άνθρωπο αλλά υπάρχουν , αυτό έχει σημασία ...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

kleftra

Διάσημο μέλος

Η Γεωργία-Γωγούλα-Γωγώ...ακούω σε όλες τις παραλλαγές αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,359 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από dooo:
Άκουσα ένα καλό χτες...

όλα τα κριτήρια είναι υποκειμενικά...όταν για την πλειοψηφία ταυτίζονται, τότε γίνονται αντικειμενικά.

Νομίζω ότι αυτό τα λέει όλα,όπως σε κάθε αφηρημένη έννοια έτσι και στην "ωριμότητα" ισχύει το παραπάνω.Πχ. αν εγώ (υποκειμένικα ξεκινά) πιστεύω ότι ώριμος είναι όποιος έχει σταθερή δουλειά στα 30(παράδειγμα φέρνω) και συναντήσω ακόμη 1-2 που πιστεύουν το ίδιο τότε ξαφνικά αποκτούμε αντικειμενικό κριτήριο για τον ορισμό της ωριμότητας.
Φυσικά όμως αυτά τα κριτήρια αλλάζουν απο άτομο σε άτομο πχ.ενώ ο κύκλος μου λόγω της γενικότερης μου στάσης και των απόψεων μου για τη ζωή με θεωρεί "ώριμη"(πράγμα που δεν με βρίσκει σύμφωνη) η μαμά μου εξακολουθεί να ωρύεται "πότε θα ωριμάσεις επιτέλους".
Κι επειδή εγώ δεν θέλω να νοιώθω σαν φρούτο,γιατί πιστεύω ότι μόνο οι καρποί των δέντρων ωριμάζουν και πέφτουν σε αντίθεση με τους ανθρώπους που γηράσκουν αεί διδασκόμενοι και ξυπνούν κάθε μέρα έχοντας νέα βιώματα άρα δεν μπορεί να οριστεί ούτε κριτήριο ούτε στάδιο ωριμότητας θέλω μέσα απο το ποστ αυτό να βροντοφωνάξω:
ΕΧΩ ΚΑΘΕ ΔΙΚΑΙΩΜΑ ΣΤΗΝ ΑΝΩΡΙΜΟΤΗΤΑ
ΕΥΤΥΧΩΣ ΠΟΥ ΞΕΧΑΣΑ ΝΑ ΜΕΓΑΛΩΣΩ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
kleftra μακάρι να ήταν έτσι οι ανώριμοι άνθρωποι...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

emufear

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο emufear αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 1,730 μηνύματα.
Μη μπερδεύουμε τους ανώριμους με τους επαναστάτες, τους ρομαντικούς κτλ..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

kleftra

Διάσημο μέλος

Η Γεωργία-Γωγούλα-Γωγώ...ακούω σε όλες τις παραλλαγές αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,359 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από emufear:
Μη μπερδεύουμε τους ανώριμους με τους επαναστάτες, τους ρομαντικούς κτλ..

Σόρρυ αυτό γράφτηκε για μένα;:confused: Γιατί αν ναι τότε καθόλου δεν τα μπερδεύω ούτε θεωρώ τον εαυτό μου τίποτε απο τα παραπάνω.Απλώς η άποψη μου για την ωριμότητα συνοψίζεται σε όσα γράφω στην τλτ παράγραφο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

emufear

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο emufear αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 1,730 μηνύματα.
Γενικότερα.. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 3 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top