Εσείς τι ..."ρατσιστές" είστε;

travel_lover

Διάσημο μέλος

Η travel_lover αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,202 μηνύματα.
μην έχοντας διαβάσει όλα τα πόστ αλλά θεωρώντας ότι η λέξη "ρατσισμός" είναι κάπως βαριά για κάποια ορισμένα πράγματα που προαναφέρονται.
μπορεί φυσικά να υπάρχει έκδηλος ή άληλος ρατσισμός αλλά κ πάλι αυτό περιορίζεται στο ποιον θεωρείς κατώτερο ον κ όχι όποιον δεν συμπαθείς ή με όποιν διαφωνείς.
λόγου χάρη στην ελλάδα είναι συνηθισμένο το φαινόμενο ρατσισμού προς τους ξένους του ανατολικού μπλοκ. το τονίζω αυτό γιατί ενώ θεωρούμε ότι όλοι όσοι δεν είναι έλληνες κ είναι ξένοι έχουν κάτι λιγότερο από τους έλληνες, όμως αντιμετωπιζουμε με καχυποψία ίσως κ φόβο κάποιον/α από το ανατολικό μπλοκ ενώ απλά κοροϊδευτικά ή απλά αγνοούμε κάποιον "ευρωπαίο". και για να μην μακρυγορώ, όταν αυτό θεωρώ ρατσισμό μπορώ να διαχωρίσω τον εαυτό μου λέγοντας ότι δεν είμαι ρατσίστρια απλά διαφωνώ με καποιους ανθρώπους τις στάσεις κ τις απόψεις τους.
ρατσισμός είναι να μην δέχεσαι τον άλλο ούτε να συμφωνείς με την ύπαρξή του ούτε να τον θεωρείς άξιο να ζει (σκληροπυρινικές απόψεις, αλλά από αυτές άρχισε ο ρατσιμός).
βγάζοντας κατα μέρος τους εγκληματίες τύπου (παιδεραστες κ τα συναφή) όλος ο κόσμος είναι ίσος, κανένας κατώτερος, και κανείς δεν διαφοροποιείται λόγω καταγωγής, χρώμα δέρματος, νοητικής ή πολιτικής αντίληψης.
τελικά τι είναι πολιτισμός αν όχι αυτό;:whistle:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Demelene

Διάσημο μέλος

Ο Demelene αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Προγραμματιστής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,430 μηνύματα.
μην έχοντας διαβάσει όλα τα πόστ αλλά θεωρώντας ότι η λέξη "ρατσισμός" είναι κάπως βαριά για κάποια ορισμένα πράγματα που προαναφέρονται.
μπορεί φυσικά να υπάρχει έκδηλος ή άληλος ρατσισμός αλλά κ πάλι αυτό περιορίζεται στο ποιον θεωρείς κατώτερο ον κ όχι όποιον δεν συμπαθείς ή με όποιν διαφωνείς.
λόγου χάρη στην ελλάδα είναι συνηθισμένο το φαινόμενο ρατσισμού προς τους ξένους του ανατολικού μπλοκ. το τονίζω αυτό γιατί ενώ θεωρούμε ότι όλοι όσοι δεν είναι έλληνες κ είναι ξένοι έχουν κάτι λιγότερο από τους έλληνες, όμως αντιμετωπιζουμε με καχυποψία ίσως κ φόβο κάποιον/α από το ανατολικό μπλοκ ενώ απλά κοροϊδευτικά ή απλά αγνοούμε κάποιον "ευρωπαίο". και για να μην μακρυγορώ, όταν αυτό θεωρώ ρατσισμό μπορώ να διαχωρίσω τον εαυτό μου λέγοντας ότι δεν είμαι ρατσίστρια απλά διαφωνώ με καποιους ανθρώπους τις στάσεις κ τις απόψεις τους.
ρατσισμός είναι να μην δέχεσαι τον άλλο ούτε να συμφωνείς με την ύπαρξή του ούτε να τον θεωρείς άξιο να ζει (σκληροπυρινικές απόψεις, αλλά από αυτές άρχισε ο ρατσιμός).
βγάζοντας κατα μέρος τους εγκληματίες τύπου (παιδεραστες κ τα συναφή) όλος ο κόσμος είναι ίσος, κανένας κατώτερος, και κανείς δεν διαφοροποιείται λόγω καταγωγής, χρώμα δέρματος, νοητικής ή πολιτικής αντίληψης.
τελικά τι είναι πολιτισμός αν όχι αυτό;:whistle:
Η Μισέλ λέει κάτι πολύ απλό και συγκεκριμένο που όλοι μας πιστεύω ότι έχει δίκιο ότι κάνουμε. Λέει σε ποια ομάδες ανθρώπων δείχνεις μιας εκ-φύσεως προκατάληψη. Όχι αφού μιλήσεις 10 χρόνια μαζί του απλά με ένα και μόνο χαρακτηριστικό όπως το χρώμα του δέρματος, την προφορά, την ομάδα, την δουλειά.Όπως για παράδειγμα να τον βλέπεις στο τρένο μόνο. Επίσης δεν λέει το τι κάνεις στην συνέχεια με αυτούς αν δλδ τους επιτρέπεις να σε κερδίσουν ή μη κτλ κτλ. Απλά με το που μαθαίνεις μια εντελώς επιφανιακή ιδιότητα αν βγάζεις συμπέρασμα για το ποιόν του ανθρώπου με την μορφή της προκατάληψεις.

Προσωπικά ένα κόλημα έχω στα πλαίσια που καταλαβαίνω.
Τους μόνιμους των στρατιωτικών σωμάτων. Είναι η μόνοι κατηγορία ανθρώπων που αυτομάτως του θεωρώ γύφτους,τους βρίζω και τους καταδικάζω χωρίς να ξέρω τίποτα για το συγκεκριμένο άτομο και πραγματικά θα πρέπει να προσπαθήσουν πάρα πολύ για να κάτσω καν να ασχοληθώ με το να αλλάξω γνώμη για αυτούς.
Σε αντίθεση με άλλες ομάδες για τις οποίες έχω έχω γνώμη αλλά δεν αφήνω να επηρέαζουν την κρίση μου κατά την γνωριμία, με τους μόνιμους μόνο που τους βλέπω εξαγριώνομαι και σχολιάζω γύφτος και λαμόγιο εν όψη.Δηλαδή δουλεύει σαν πεποίθηση και τελικά να είναι ο μόνο πραγματικά ρατσισμός που έχω. Σε όλες τις άλλες περιπτώσεις η γνώμη μου επαληθεύεται συνήθως από την πράξη με τον μορφή στατιστικού συμπεράσματος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

travel_lover

Διάσημο μέλος

Η travel_lover αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,202 μηνύματα.
Η Μισέλ λέει κάτι πολύ απλό και συγκεκριμένο που όλοι μας πιστεύω ότι έχει δίκιο ότι κάνουμε. Λέει σε ποια ομάδες ανθρώπων δείχνεις μιας εκ-φύσεως προκατάληψη. Όχι αφού μιλήσεις 10 χρόνια μαζί του απλά με ένα και μόνο χαρακτηριστικό όπως το χρώμα του δέρματος, την προφορά, την ομάδα, την δουλειά.Όπως για παράδειγμα να τον βλέπεις στο τρένο μόνο. Επίσης δεν λέει το τι κάνεις στην συνέχεια με αυτούς αν δλδ τους επιτρέπεις να σε κερδίσουν ή μη κτλ κτλ. Απλά με το που μαθαίνεις μια εντελώς επιφανιακή ιδιότητα αν βγάζεις συμπέρασμα για το ποιόν του ανθρώπου με την μορφή της προκατάληψεις.

Προσωπικά ένα κόλημα έχω στα πλαίσια που καταλαβαίνω.
Τους μόνιμους των στρατιωτικών σωμάτων. Είναι η μόνοι κατηγορία ανθρώπων που αυτομάτως του θεωρώ γύφτους,τους βρίζω και τους καταδικάζω χωρίς να ξέρω τίποτα για το συγκεκριμένο άτομο και πραγματικά θα πρέπει να προσπαθήσουν πάρα πολύ για να κάτσω καν να ασχοληθώ με το να αλλάξω γνώμη για αυτούς.
Σε αντίθεση με άλλες ομάδες για τις οποίες έχω έχω γνώμη αλλά δεν αφήνω να επηρέαζουν την κρίση μου κατά την γνωριμία, με τους μόνιμους μόνο που τους βλέπω εξαγριώνομαι και σχολιάζω γύφτος και λαμόγιο εν όψη.Δηλαδή δουλεύει σαν πεποίθηση και τελικά να είναι ο μόνο πραγματικά ρατσισμός που έχω. Σε όλες τις άλλες περιπτώσεις η γνώμη μου επαληθεύεται συνήθως από την πράξη με τον μορφή στατιστικού συμπεράσματος.

χμμμ... οκ δεν ήξερα ότι μιλάμε για πρώτη εντύπωση.
σαν πρώτη εντύπωση το μόνο που με ξενίζει πολύ (ακόμα κ τώρα δεν μαρεσει ναναφέρω τον ρατσισμό) είναι τα άτομα που λόγω ένδυσης μπορεί να μου φέρνουν κάτι σε μεθυσμένο-μαστουρωμένο-χαμένο. μην ρωτήσετε το γιατί, ούτε εγώ ξέρω. ξέρω μόνο ότι προέρχεται από κοινωνικά στερεότυπα.

α! και όταν βλέπω αμερικάνο, πρώτη σκέψη: "χαζοχαρούμενος βλαμμένος"!!:redface:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Demelene

Διάσημο μέλος

Ο Demelene αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Προγραμματιστής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,430 μηνύματα.
χμμμ... οκ δεν ήξερα ότι μιλάμε για πρώτη εντύπωση.
:redface:
Πιστεύω έτσι. Δεν είμαι στο μυαλό της. Απλά αυτό καταλαβαίνω ότι έχει νόημα σε αυτό που ρωτά.
Δεν είναι απλά πρώτη εντύπωση. Δλδ αν κάποιον δω με βρώμικ θα σκεφθώ ότι δεν έχει πληθεί. Μιλάει για συμπέρασμα/καταδίκαση στον άνθρωπο σαν άνθρωπο καθαρά με βάση ένα απλό κριτήριο διαλογής και όχι με τον άνθρωπο καθε αυτό. Μισελ?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Καλά το έχει καταλάβει ο Demelene.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

Η Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 22,554 μηνύματα.
Άρα μιλάμε για προκατάληψη, όχι για ρατσισμό, έτσι;
Γιατί εγώ, πχ, με έναν ακροδεξιό, πάντα αρνητική θα είμαι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

travel_lover

Διάσημο μέλος

Η travel_lover αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,202 μηνύματα.
Άρα μιλάμε για προκατάληψη, όχι για ρατσισμό, έτσι;
Γιατί εγώ, πχ, με έναν ακροδεξιό, πάντα αρνητική θα είμαι.

πράγματι. αυτό είναι προκαταληψη. κ πάλι δεν θεωρείται ρατσισμός, ή τεσπα έτσι νομίζω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

Η Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 22,554 μηνύματα.
Ε, ναι.
Κι εγώ είμαι προκατειλημμένη όταν γνωρίζω κάποιον, που κρατάει το κόκκινο βιβλίο του Μάο, μπλούζα με τα διακριτικά του Κομμουνιστικού Κόμματος Ρωσίας, και μιλάει για "το ψωμί στο λαό"... αλλά τον ακούω και τελικά τον καταλαβαίνω.

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κακή Επιρροή

Επιφανές μέλος

Η Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 53 ετών και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 17,438 μηνύματα.
κάτι ανάμεσα σε προκατάληψη και ρατσισμό.... μάλλον περισσότερο προκατηλημένη είμαι γιατι τελικά πάντα δέχομαι να μιλήσω, να ανταλλάξω απόψεις και αφηνω το ενδεχόμενο να πιστω ότι έχω ΛΑΘΟΣ :)

οκ λοιπόν....

Με τους ακροδεξιούς και τους νεοναζί
Με τους -αποδεδειγμένα- χούλιγκαν
Με τους προκατηλημένους αντικομμουνιστές :P
Με τους Αλβανούς :redface: το ξέρω είναι ΠΟΛΥ κακό αλλά έχω άσχημες εμπειρίες (αλλά παρόλα αυτα έχω και γνωρίσει και Αλβανούς που εκτιμώ απεριόριστα :) αν και αρχικά ήμουν ΠΟΛΥ προκατηλημένη)
Παίζει να είναι κι άλλοι που αυτή τη στιγμή δε μου έρχονται... αυτά είναι τα πρωτα που μου ήρθαν στο μυαλο :redface:



Με όλους όσους γενικά είναι ρατσιστές κι ας είμαι κι εγώ :P
Γενικά πιστεύω ότι κατηγορούμε με μένος όσους φοβόμαστε.... αυτούς που κάτι στο βάθος βλέπουμε κάτι από εμάς που όμως δεν μας αρέσει....
Είναι πιο εύκολο να είμαστε προκατηλημένοι με τους άλλους παρά με τον εαυτό μας
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Founes

Διάσημο μέλος

Ο Founes αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,548 μηνύματα.
Γενικότερα είμαι ενάντια στον Ρατσισμό, έχω άποψη όμως και θα έλεγα καλύτερα πως έχω αντιπάθειες με...

ακροδεξιά στοιχεία και νεοναζι
ακροαριστερά στοιχεία και προπαγανδιστές
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.

6. Κομμουνιστές

Με τους προκατηλημένους αντικομμουνιστές :P

Απορώ πως τα πάμε καλά εμείς οι δύο :P :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κακή Επιρροή

Επιφανές μέλος

Η Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 53 ετών και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 17,438 μηνύματα.
Απορώ πως τα πάμε καλά εμείς οι δύο :P :P

γιατί στην πραγματικότητα... μιλάμε για προκαταλήψεις κι όχι για ρατσισμό....
πιστεύω (ή έτσι θέλω να πιστεύω) ότι αν δηλώσω κομμουνίστρια, δε θα αλλάξει ο τρόπος που σκέφτεσαι για μένα... αντε το πολύ πολύ να σκεφτείς οτι υπάρχουν εξαιρεσεις :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
γιατί στην πραγματικότητα... μιλάμε για προκαταλήψεις κι όχι για ρατσισμό....
πιστεύω (ή έτσι θέλω να πιστεύω) ότι αν δηλώσω κομμουνίστρια, δε θα αλλάξει ο τρόπος που σκέφτεσαι για μένα... αντε το πολύ πολύ να σκεφτείς οτι υπάρχουν εξαιρεσεις :P

Ε ναι, εσένα σε ξέρω οπότε πιστευω οτι ανήκεις στις εξαιρέσεις. Αν δεν σε ήξερα και ήταν το πρώτο πράγμα που μάθαινα για σένα τότε θα σε αντιμετώπιζα ίσως λίγο αρνητικά στην αρχή. Ή απλά δεν θα μίλαγα μαζί σου για πολιτικά και όλα μέλι γάλα :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κακή Επιρροή

Επιφανές μέλος

Η Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 53 ετών και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 17,438 μηνύματα.
Ε ναι, εσένα σε ξέρω οπότε πιστευω οτι ανήκεις στις εξαιρέσεις. Αν δεν σε ήξερα και ήταν το πρώτο πράγμα που μάθαινα για σένα τότε θα σε αντιμετώπιζα ίσως λίγο αρνητικά στην αρχή. Ή απλά δεν θα μίλαγα μαζί σου για πολιτικά και όλα μέλι γάλα :P

;) ΑΚΡΙΒΩΣ!!! Το ίδιο θα έκανα κι εγω!!! ;)
Αρα... έχουμε ξεφύγει απ τα στενά όρια του ρατσισμού και μιλάμε για προκατάληψη....
Μου αρεσει πολύ καλύτερα αυτή η λέξη :clapup:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Paty

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Paty αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 36 ετών. Έχει γράψει 1,385 μηνύματα.
ειμαι ρατσιστρια με τους ρατσιστες...Για παραδειγμα,δε μπορω να ακουω "μισω τους τουρκους/γερμανους κλπ γιατι μας ειχαν κανει τοσα πολλα τοτε." ο καιρος περναει και ο κοσμος αλλαζει.σιγουρα καποιοι ειναι κολλημενοι ακομα(και απο τις δυο μεριες και αυτα ειναι τα ατομα με τα οποια δε συμφωνω) αλλα πιστευω πως με τα χρονια γινομαστε ολο και πιο πολιτισμενοι και καταλαβαινουμε οτι δε μπορουμε να κατηγορουμε καποιον σημερα για κατι που εκαναν οι προγονοι του πριν χρονια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Demelene

Διάσημο μέλος

Ο Demelene αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Προγραμματιστής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,430 μηνύματα.
καλά ρε Μισέλ εγώ θα τα λέω για σένα. Μιλάει για ρατσισμό με την μορφή του discrimination. Η λέξη που μεταφράζεται είναι νομίζω η διάκριση.Και γιαυτό ο φυλετικός ρατσισμός αναφερόταν ως racial discrimination.

Δηλαδή του να διαχωρίζεις τον κόσμο με βάση ένα χαρακτηριστικό τους. Δεν είπε τους καταδικάζω ούτε κολάω με την μορφή του ρατσισμού. Απλά στην πρώτη επαφή στην πρώτη εικόνα και μην του μιλήσεις ποτέ. Α μπλούζα γάβρου είναι καραγκιόζης. Τέτοια πράγματα λέει. Πολλά από αυτά που λέτε είναι ιδεολογικές διαφορές και αναδύονται όταν γνωρίσεις τον άλλον και τότε δεν τίθεται θέμα discrimination αλλά συμπάθιας ή αντιπάθιας, συμφωνίας ή διαφωνίας.

Μήπως να γίνω mod στο θέμα αυτό? Πλάκα κάνω και μάλλον το θέμα έχει πάρει άλλη τροπή από το ζητούμενο του συνεπώς let it be θα μου πείτε και δίκιο θα έχετε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Demelene

Διάσημο μέλος

Ο Demelene αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Προγραμματιστής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,430 μηνύματα.
Όντας στον φούρνο πριν από λίγο σκάει μύτη ένας παπάς. Τώρα που το θυμάμαι, όποτε βλέπω ρασοφόρο σχηματίζω πολύ άσχημη εντύπωση γιαυτόν. Σε αντίθεση με τον κόσμο που βλέπεις παππάς και τον σέβεται εγώ απλά το αντίθετο.

Ο συγκεκρίμενος ήταν λάκης καθώς, φυσικά με απαιτητικό τρόπο ήθελε να εξυπηρετηθεί πρώτος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

underwater

Περιβόητο μέλος

Η underwater αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4,343 μηνύματα.
Όντας στον φούρνο πριν από λίγο σκάει μύτη ένας παπάς. Τώρα που το θυμάμαι, όποτε βλέπω ρασοφόρο σχηματίζω πολύ άσχημη εντύπωση γιαυτόν.

Κι εγώ το ίδιο!:redface: Και με μοναχούς/ες ξενερώνω και με μαντηλοφορούσες μουσουλμάνες.:redface:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Demelene

Διάσημο μέλος

Ο Demelene αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Προγραμματιστής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,430 μηνύματα.
Ναι βασικά με όλους όσους "διαφημίζουν" τις θρησκευτικές του πεποιθήσεις. Δεν γουστάρω να ξέρω ρε φίλε. Τώρα που το σκέφτομαι δεν είναι πολύ ξενέρα κάτα σταυροί μεγάλοι να κρέμονται λίγο πάνω από δύο πολλοί όμορφα προκληκτικά ακάλυπτα στήθη. Δεν είναι λίγο παράδοξα μεταξύ τους.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

travel_lover

Διάσημο μέλος

Η travel_lover αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,202 μηνύματα.
καποιοι από αυτούς δεν έχουν άλλη επιλογή. πχ η γυναίκα με τη μαντίλα πολύ πιθανόν να είναι αναγκασμένη να τη φοράει κ το να μην το κάνει μπορεί να έχει άσχημες επιπτώσεις.
το τι ποστευεις ιδεολογικα ή θρησκευτικά, στα πλαίσια που δεν θίγει άλλον είναι το δικαίωμα του καθενός. άλλος φοράει σταυρό, άλλος μπλούζα με αναρχικά συβθήματα, άλλος απλά μια εθνική μπλούζα με καμιά σημαία.
δημοκρατία...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 7 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top