Macbook ή όχι;

suspiria

Διάσημο μέλος

Η ρόζα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 2,065 μηνύματα.
Το ερώτημα είναι απλό :P

Θα πάρω laptop και έχω κολλήσει με το macbook αλλά έχω αμφιβολλίες για το αν "αξίζει" τα χρήματα που κοστίζει γιατί ως προς τα μεμονωμένα χαρακτηριστικά του (πχ.κάρτα γραφικών,επεξεργαστή κτλπ) μπορώ να βρω καλύτερα με το ίδιο κόστος ή και λιγότερο.

Οι εναλλακτικές μου επιλογές είναι το εξής Vaio της Sony και ίσως κάποιο από τα Pavilion της HP σε ανάλογη τιμή με αυτή του Macbook.

Αυτό που κυρίως θέλω από το laptop είναι να "φορτώνει" -με άνεση- προγράμματα όπως Photoshop, Autocad, 3dsmax κτλπ. και να είναι -εύκολα- συμβατό με εξωτερικό hardware (π.χ μην έχω πρόβλημα να το συνδέω με τον εξωτερικό σκληρό δίσκο ή να μην έχει πρόβλημα με το δίκτυο internet κτλπ).

Κι επειδή ξέρω οτι στο forum υπάρχουν αρκετοί mac lovers ρωτάω εσάς και πραγματικά θα ήταν πολύτιμη η βοήθεια σας λόγω του οτι δεν έχω χρόνο να ψάξω τόσο πολύ σχετικά με laptops κτλπ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Δεν ξέρω κατά πόσο παίζουν autocad και 3dmax σε MAC.

Ωστόσο, έχω μια απορία. Γιατί δεν σκέφτεσαι για Dell. Φοβερά μηχανήματα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Klaus

Διάσημο μέλος

Ο Klaus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Εκπαιδευτικός. Έχει γράψει 2,810 μηνύματα.
Εγώ προτείνω hp για τιμή απόδοση.Dell για σταθερότητα και αξιοπιστία!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Αν αποφασίσεις για Dell (στο προτείνω χωρίς φόβο) πάρε τους τηλέφωνο, μέσω τηλέφωνου σου κάνουν καλύτερες από αυτές του Internet.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

suspiria

Διάσημο μέλος

Η ρόζα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 2,065 μηνύματα.
Δώστε link για Dell :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

shaman

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο shaman αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών. Έχει γράψει 1,711 μηνύματα.
To acer μου πατάει κάτω εκείνο το Macbook και είναι και κάμποσα ευρά φθηνότερο. Δεν ξέρω αν το πσήνεις βέβαια. https://www.megamarket.gr/aceraspire7520g502g32mi-p-55898.html
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
www.dell.gr ή www.dell.com (Στο αγγλικό θα βρεις περισσότερες επιλογές σχετικά με τα επιμέρους συστήματα hardware)

Μιας και αναφέρθηκε και η εταιρία ACER θα σου πρότεινα suspiria να την αφήσεις ως τελευταία επιλογή. Δεν έχει καλό service στην Ελλάδα και το μοναδικό τους πλεονέκτημα είναι χαμηλή τιμή.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

suspiria

Διάσημο μέλος

Η ρόζα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 2,065 μηνύματα.
Έχει ο πατέρας μου acer και δεν μου αρέσει..Έχει αρκετά κολλήματα.

Exposed, εννοούσα να προτείνεις κάποια laptop της Dell αν θέλεις :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Εγώ έχω το XPS M1210 πολύ καλό μοντέλο και μικρό σε όγκο. ωστόσο δεν κυκλοφορεί πλέον. (Βασικά ρώτησε τους αν σε ενδιαφέρει τόσο στο τηλέφωνο )

Για μικρό όγκο υπάρχει το XPS M1330 αλλά και αυτό
Αν δεν ενδιαφέρει τόσο ο όγκος μπορείς να κοιτάξεις και αυτό

Γενικά ότι και πάρεις από XPS και Inspirion θα βγει τέλειο.

Μερικές πληροφορίες:
  • Dell δεν θα βρεις σε κάποιο κατάστημα επειδή πολύ απλά δουλεύει μόνο μέσω Internet και τηλέφωνο
  • Ωστόσο μπορείς να κλείσεις ραντεβού και πας και δεις από κοντά ότι θες
  • Αν μένεις Αθήνα και έχεις πρόβλημα έρχεται τεχνικός μέσα σε 24ώρες. Μάλιστα αν έχεις εγγύηση είναι εντελώς δωρεάν η επίσκεψη ενός τεχνικού αλλά και η επισκευή του προβλήματος.
  • Συνήθως σε 15 μέρες παραλαμβάνεις ένα laptop επειδή στο κατασκευάζουν ειδικά για εσένα
  • Στην USA είναι η εταιρία με τις περισσότερες πωλήσεις laptop
  • Το laptop μπορείς να το ζητήσεις ΟΠΩΣ θέλεις
  • Στην Ελλάδα μέσω τηλεφώνου οι τιμές είναι καλύτερες από ότι μέσω dell.gr
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Sunrise

Δραστήριο μέλος

Η Sunrise αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 643 μηνύματα.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Από όσο θυμάμαι είχαν μαϊμού μπαταρίες
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Sunrise

Δραστήριο μέλος

Η Sunrise αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 643 μηνύματα.
Kαι αυτό που ήταν στην έκθεση?
Τι να σου πω...ο καθένας κρίνει όπως επιθυμεί και επιλέγει!:redface:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Hunter

Περιβόητο μέλος

Ο Θοδωρής αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 53 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 6,241 μηνύματα.
Dell απο μενα, 3 χρονια Next bussines day on-site εγγυηση και τα μυαλα στα καγκελα. και τιμες οτι χωραει η τσεπη σου!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rempeskes

Επιφανές μέλος

Ο Rempeskes αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Hair stylist. Έχει γράψει 8,045 μηνύματα.


Όχι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Bill

Επιφανές μέλος

Ο Bill αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
+1 για Dell .Ειναι καλη επιλογη.

Εγώ προτείνω hp για τιμή απόδοση.Dell για σταθερότητα και αξιοπιστία!

Για hp που λεει ο Μεταλ ,στα ιδια χρηματα περιπου παιζουν αυτό, αυτό και αυτό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Εδάδ

Διάσημο μέλος

Η Εδάδ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,958 μηνύματα.
Μακ να πάρεις με τα χίλια
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fandago

Διακεκριμένο μέλος

Ο Ә□⌂щяңš αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 6,876 μηνύματα.
  • Συνήθως σε 15 μέρες παραλαμβάνεις ένα laptop επειδή στο κατασκευάζουν ειδικά για εσένα
  • Το laptop μπορείς να το ζητήσεις ΟΠΩΣ θέλεις
  • Στην Ελλάδα μέσω τηλεφώνου οι τιμές είναι καλύτερες από ότι μέσω dell.gr
Θέλω να σε ευχαριστήσω γιατί ως τώρα δεν είχα καθόλου υπόψιν μου τους Dell σαν πιθανή αγορά. Μέσω αυτής της σελίδας σύγκρισης και προβολής των χαρακτηριστικών των υπολογιστών και έχοντας σαν δεδομένο ότι σε περιορίζουν προς τα πάνω (δηλαδή σου λένε το maximum των επιλογών που έχεις), μπορείς να καταλήξεις και να δημιουργήσεις τον υπολογιστή σου όπως ακριβώς τον θες. Μάλιστα, αν έχουν την υποστήριξη και εγγύηση που αναφέρεις, είναι ιδανικά για αγορές.:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fandago

Διακεκριμένο μέλος

Ο Ә□⌂щяңš αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 6,876 μηνύματα.
Με λίγο παραπάνω ψάξιμο, δεν κατάφερα να φτιάξω έναν XPS στα μέτρα μου (δεν ενεργοποιούταν η υπηρεσία). Σε έναν Precision όμως πειραματίστηκα και παρατήρησα κάποια πράγματα που είτε με έκαναν να γελάσω, είτε να απορήσω τι τρέχει, οπότε θέλω να σε ρωτήσω μιας και ξέρεις από βέσπα...εεε Dell :)


Εδώ τι θέλει να πει ο ποιητής; Ότι δεν θα έχω πρόσβαση στο BIOS να το αλλάξω μόνος μου;:hmm:



Εδώ πάλι το ίδιο. Δεν θα μπορώ να τα κάνω αυτά αν δεν μου τα έχουν κάνει αυτοί επειδή ίσως να είναι κλειδωμένα με κάποιον τρόπο;:worry:


Με αυτό πάλι τι εννοεί; Να κρατήσω τον σκληρό μου από ένα άλλο Laptop; Και τα 3 χρόνια που κολλάνε;:confused:



Μα καλά, δηλαδή το πληκτρολόγιο αντί για ελληνικά-αγγλικά, θα έχει τυπωμένα ιρλανδικά;:blink:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
(πρώτη εικόνα)Έχουν αρκετά utility προ εγκαταστημένα ίσως στην πρώτη εικόνα σου δείχνουν αν θέλεις κάποιο επιπλέον ή να στο αλλάξουν οι τεχνικοί. Φυσικά και μπορείς αλλά μάλλον το έχουν για τους Noobies

(δεύτερη εικόνα) Είναι μια υπηρεσία που τους δίνεις το παλιό σου δίσκο του λαπτοπ και το περνάνε στο καινούριο. Απλά ασχολούνται μόνο με δίσκους που δεν είναι παλιότερη από 3ιας

(Τρίτη εικόνα) το m1210 xps εμένα μου ήρθε με ελληνικό keyboard

Γενικά το e-shop dell.gr δεν λειτουργεί πάντα. Για αυτό επικοινώνησε με τηλέφωνο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fandago

Διακεκριμένο μέλος

Ο Ә□⌂щяңš αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 6,876 μηνύματα.
Ευχαριστώ, σου ξέφυγε μία εικόνα, αλλά υποθέτω είναι το ίδιο με την πρώτη. Το θέμα είναι ότι εσύ στον dell σου δεν έχεις κανέναν περιορισμό από την εταιρεία (πχ κλειδωμένο bios, κλειδωμένο λειτουργικό) έτσι; Επίσης σου δίνουν και cd των Windows ή είναι ΟΕΜ; Έχουν και αυτοί κρυφό partition με drivers και image του laptop όπως είναι όταν στο φέρνουν ή όχι;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 4 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top