Υγιεινή διατροφή

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 20,488 μηνύματα.
Λοιπον ... οταν σου λένε οτι αδυνάτισες λιγο αλλα καπακι σε ρωτανε και αν έκανες γυμναστική και οχι "πωπω εσυ καλέ έλιωσες ή έμεινες μισος"

τοτε καταλαβαινεις οτι εισαι σε καλο δρομο. Εν πάση περιπτώση χθες βράδυ διάβασα για τα φρουτα απο το σαϊτ του body building και έγραψαν οτι καθενας μπορει να τρώει οσο γουστάρει ας πούμε (στα πλαισια της διατροφης του ας πουμε) δεν υπάρχει προβλημα ουτε με το κεράσι - ουτε με το πορτοκαλι - ουτε με το βερυκοκο ουτε με τιποτα. Το λεω γιατι έχουμε καλοκαιράκι κ μια πιατέλα παγωμένα φρουτα ειναι οτι πρέπει ή σε smoothies το πρωι ... ριχνεις και την πρωτεϊνουλα σου μέσα ριχνεις και το κουάκερ σου και κανεις ενα πολυ καλο μιλφ σέηκ. (Μιλκ) :P

Ώς τωρα έχω κατεβάσει περιπου 1800 θερμιδες.

1ο γευμα (κατα τις 12 και μιση) σημερα ειχα ρεπο και σηκωθηκα 11 και μισή.

100γρ κουάκερ , μια χουφτα σταφιδες, ενα πορτοκάλι στημένο , 100γρ γιαουρτάκι αγγελαδιτσα , 50γρ καρυδια και 30γρ μέλι
ανακάτεμα και ... καλή ορεξη.

2ο γευμα (πριν λιγο)

Ηταν αρκετά μεγάλο. 100γρ ρυζι (σχεδον ολοκληρο το τάπερ.

100γρ τονος , σάλτσα πουμαρο και 20γρ λαδάκι. Πιπεράκι - αλατάκι - λεμονάκι και ηταν παρα πολυ νοστιμο

και μαζι μια πολυ μεγάλη σαλάτα με μαρουλι - αγγουράκι - κοκκινη πιπεριά - μαϊντανο και τοματούλα.

Εδω λάδι δεν έβαλα μονο ξιδι και λεμονι διοτι εβαλα περιπου 50γρ λάδι στο ρυζι. Σε ολη τη κατσαρολα έχω αλλο τοσο να φάω μολις γυρισω απο το γυμναστηριο κατα τις 8 το απογευμα με κοτοπουλάκι.

Και το βράδυ ροφημα ασπραδιού ή πρωτεϊνης.

Εχω περιορισει λιγο τα ψωμιά. Αυριο ισως φάω. Και κάνουμε τη διατροφη ανα μέρες ακομα πιο "αυστηρη".


Aυτη τη στιγμή νιώθω πραγματικά σκασμενος! Αλλα με την καλή έννοια. Νιώθω πολυ χορτάτος. Και δεν θέλω να βλέπω κάν φαγητο μπροστά μου. Πριν πεινουσα σαν λύκος.


19:30 έχει γυμναστηριο. Εκει θα γινει χαμος. Έχω φάει καλα - έχω κοιμηθει καλά. Θα πάμε να δώσουμε πόοονο! :D
 
Τελευταία επεξεργασία:

Guest 874453

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Περί ζάχαρης.
https://akispetretzikis.com/el/categories/snak-santoyits/koyloyria-thessalonikhs
35 γραμμάρια κ 2 κουταλιές της σούπας για 10 κουλούρια. Πόσο αναλογεί στο καθένα?
Εν αντίθεσή με την κόλα που ένα κουτάκι έχει 7 κουταλάκια ζάχαρη. Ακόμα κ η στεβια είναι πετμεζι.

Μη παραπληροφορεις κ κατά τα αλλά πίνε ότι θες.
 

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Περί ζάχαρης.
https://akispetretzikis.com/el/categories/snak-santoyits/koyloyria-thessalonikhs
35 γραμμάρια κ 2 κουταλιές της σούπας για 10 κουλούρια. Πόσο αναλογεί στο καθένα?
Εν αντίθεσή με την κόλα που ένα κουτάκι έχει 7 κουταλάκια ζάχαρη. Ακόμα κ η στεβια είναι πετμεζι.

Μη παραπληροφορεις κ κατά τα αλλά πίνε ότι θες.

Η κόλα λάιτ δεν έχει ζάχαρη έχει γλυκαντικό που είναι η ασπαρταμη με 2 θερμίδες το κουτάκι. Κόλα λάιτ είπε ότι πίνει.
 

Guest 874453

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Η κόλα λάιτ δεν έχει ζάχαρη έχει γλυκαντικό που είναι η ασπαρταμη με 2 θερμίδες το κουτάκι. Κόλα λάιτ είπε ότι πίνει.

Δεν το γνωρίζω αυτό. Δε κατέκρινα τι πίνει κ αν είναι υγιεινό,κάνει όμως τόση φασαρία για τα κουλούρια...
 

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 20,488 μηνύματα.
Η κόλα λάιτ δεν έχει ζάχαρη έχει γλυκαντικό που είναι η ασπαρταμη με 2 θερμίδες το κουτάκι. Κόλα λάιτ είπε ότι πίνει.


Καταλαβαινεις τωρα γιατι ζητησα φωτογραφιες τις προαλλες. Γιατι μπορει ο οποιοσδηποτε να πιαστει απο μια μπουρδιτσα αλλα η εικονα δεν αμφισβητειται. ;)

Η κοκα κολα λαϊτ ειναι παντελως άκακη για την διατροφη (υγιεινη φυσικα δεν ειναι) αλλα οποιος πάει να κράξει επειδη πινουμε 1 κουτάκι ή και 2 κοκα κολα λαϊτ την εβδομάδα ας μας παραθέσει το διαιτολογιο του και αν ειναι καλυτερο απο το δικο μας και δεν πινει ουτε αυτη την κολα λαϊτ τοτε θα τον παραδεχτω.


Ξεκινηστε την μέρα με τσιγαρο και καφέ και μετά ελατε να μου πειτε για την κολα λαϊτ.

Δεν το γνωρίζω αυτό. Δε κατέκρινα τι πίνει κ αν είναι υγιεινό,κάνει όμως τόση φασαρία για τα κουλούρια...


Οταν δεν γνωριζεις κάτι μην κράζεις :)
Πιάνεστε απο μια λεπτομέρεια ... η άλλη έγραψε για τα αλλαντικα που έχω να φάω καμια 20αρια μέρες.


Αφου ειστε τοσο κριτές γιατι δεν βάζετε μια φωτογραφια να δουμε το επιπεδο της δικης σας φυσικής καταστασης; οποιος έχει καλο επιπεδο ξέρει και τι κάνει και οντως το κάνει καθημερινά. Δεν ψάχνεται απλά στο γκουγκλ για να τη πει σε μένα και επανέρχεται με κοπι πέιστ.


Χαιρω πολυ ξερω και εγω για την κοκα κολα... ανακαλυψατε την Αμερικη.


Φωτο έχετε;
 
Τελευταία επεξεργασία:

Guest 874453

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Καταλαβαινεις τωρα γιατι ζητησα φωτογραφιες τις προαλλες. Γιατι μπορει ο οποιοσδηποτε να πιαστει απο μια μπουρδιτσα αλλα η εικονα δεν αμφισβητειται. ;)

Η κοκα κολα λαϊτ ειναι παντελως άκακη για την διατροφη (υγιεινη φυσικα δεν ειναι) αλλα οποιος πάει να κράξει επειδη πινουμε 1 κουτάκι ή και 2 κοκα κολα λαϊτ την εβδομάδα ας μας παραθέσει το διαιτολογιο του και αν ειναι καλυτερο απο το δικο μας και δεν πινει ουτε αυτη την κολα λαϊτ τοτε θα τον παραδεχτω.


Ξεκινηστε την μέρα με τσιγαρο και καφέ και μετά ελατε να μου πειτε για την κολα λαϊτ.




Οταν δεν γνωριζεις κάτι μην κράζεις :)
Πιάνεστε απο μια λεπτομέρεια ... η άλλη έγραψε για τα αλλαντικα που έχω να φάω καμια 20αρια μέρες.


Αφου ειστε τοσο κριτές γιατι δεν βάζετε μια φωτογραφια να δουμε το επιπεδο της δικης σας φυσικής καταστασης; οποιος έχει καλο επιπεδο ξέρει και τι κάνει και οντως το κάνει καθημερινά. Δεν ψάχνεται απλά στο γκουγκλ για να τη πει σε μένα και επανέρχεται με κοπι πέιστ.


Χαιρω πολυ ξερω και εγω για την κοκα κολα... ανακαλυψατε την Αμερικη.


Φωτο έχετε;

Ελα να μετρήσουμε τα πούλια μας!
Μιλώ για τα κουλούρια,δε έκρινα αν κ
https://www.google.com/amp/s/m.lady...eriexei-ena-pothri-coca-cola.4089459.amp.html
 

CiNeFiL

Διακεκριμένο μέλος

Η CiNeFiL αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Νορβηγία (Ευρώπη). Έχει γράψει 7,229 μηνύματα.
Ξεκινηστε την μέρα με τσιγαρο και καφέ και μετά ελατε να μου πειτε για την κολα λαϊτ.




Οταν δεν γνωριζεις κάτι μην κράζεις :)


τραγικη ειρωνια

και εσυ παλι πως γνωριζεις οτι ξεκινανε ολοι αυτοι που μιλησαν πριν με καφε και τσιγαρο?
 

*Serena*

Τιμώμενο Μέλος

Η Raven αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών, επαγγέλεται Χορογράφος και μας γράφει απο Ρωσία (Ευρωπαϊκή Ρωσία). Έχει γράψει 5,992 μηνύματα.
Η κοκα κολα λαϊτ ειναι παντελως άκακη για την διατροφη (υγιεινη φυσικα δεν ειναι) αλλα οποιος πάει να κράξει επειδη πινουμε 1 κουτάκι ή και 2 κοκα κολα λαϊτ την εβδομάδα ας μας παραθέσει το διαιτολογιο του και αν ειναι καλυτερο απο το δικο μας και δεν πινει ουτε αυτη την κολα λαϊτ τοτε θα τον παραδεχτω.
Δηλαδή γιατί να μην κράξει κανείς την κοκα κολα εφόσον εσύ μπορείς να κράζεις πατόκορφα το κουλούρι θεσσαλονίκης λες και είναι χειρότερο και από τα ντορίτος? Τα τεχνητά γλυκαντικά θερμίδες δεν έχουν αλλά είναι ύποπτα για διάφορα άλλα προβλήματα πάντως.
Πιάνεστε απο μια λεπτομέρεια ... η άλλη έγραψε για τα αλλαντικα που έχω να φάω καμια 20αρια μέρες.


Αφου ειστε τοσο κριτές γιατι δεν βάζετε μια φωτογραφια να δουμε το επιπεδο της δικης σας φυσικής καταστασης; οποιος έχει καλο επιπεδο ξέρει και τι κάνει και οντως το κάνει καθημερινά. Δεν ψάχνεται απλά στο γκουγκλ για να τη πει σε μένα και επανέρχεται με κοπι πέιστ.

Η άλλη έγραψε κάτι που ισχύει για τα αλλαντικά: πολύ επεξεργασμένα, δυνητικά καρκινογόνα. Θα ανέβαζε φώτο με τον υπεύθυνο ποιοτικού ελέγχου σε πασιγνωστό εργοστάσιο αλλαντικών ο οποίος μας το είπε αυτό αλλά δεν βλέπει το λόγο να κάνει flexin σε αγνώστους.

Επίσης δεν βλέπει το λόγο να ανεβάσει πιστοποιητικό αναλυτικής βαθμολογίας για τις βιοχημείες και τα τρόφιμα που πέρασε πρόσφατα για να πει ότι ξέρει τι λέει και ότι είναι του ευρύτερου κλάδου και δεν ψάχνει μανιωδώς το google για να την πει σε αγνώστους.

Πετάχτηκα επειδή έγινε αναφορά στο άτομο μου και πρέπει αυτή τη στιγμή να κάνω άλλα πράγματα που κανένα μου κύτταρο δε θέλει να κάνει. Θα φυγοπονήσω αλλιώς στη συνέχεια. :)
 

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Από αύριο θα ξεκινήσω ένα δεκαήμερο water fasting γιατί το μπυροκοιλι έχει αυξηθεί αρκετά το τελευταιο εξηνο. Θα πάω για ζύγισμα αύριο και θα συγκρίνω και θα γράψω αποτελέσματα σε πέντε μέρες.
 

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 20,488 μηνύματα.
Δηλαδή γιατί να μην κράξει κανείς την κοκα κολα εφόσον εσύ μπορείς να κράζεις πατόκορφα το κουλούρι θεσσαλονίκης λες και είναι χειρότερο και από τα ντορίτος? Τα τεχνητά γλυκαντικά θερμίδες δεν έχουν αλλά είναι ύποπτα για διάφορα άλλα προβλήματα πάντως.


Η άλλη έγραψε κάτι που ισχύει για τα αλλαντικά: πολύ επεξεργασμένα, δυνητικά καρκινογόνα. Θα ανέβαζε φώτο με τον υπεύθυνο ποιοτικού ελέγχου σε πασιγνωστό εργοστάσιο αλλαντικών ο οποίος μας το είπε αυτό αλλά δεν βλέπει το λόγο να κάνει flexin σε αγνώστους.

Επίσης δεν βλέπει το λόγο να ανεβάσει πιστοποιητικό αναλυτικής βαθμολογίας για τις βιοχημείες και τα τρόφιμα που πέρασε πρόσφατα για να πει ότι ξέρει τι λέει και ότι είναι του ευρύτερου κλάδου και δεν ψάχνει μανιωδώς το google για να την πει σε αγνώστους.

Πετάχτηκα επειδή έγινε αναφορά στο άτομο μου και πρέπει αυτή τη στιγμή να κάνω άλλα πράγματα που κανένα μου κύτταρο δε θέλει να κάνει. Θα φυγοπονήσω αλλιώς στη συνέχεια. :)


Χειροτερο απο τα ντοριτος δεν ξέρω αν ειναι αλλα για διατροφικο πλάνο δεν κάνει, ειναι λευκο ψωμι με ζάχαρη. Και απλα απορησα που το συστηνουν και επιστημονες οπως διαιτολογοι :) ξέρεις κανεναν σοβαρο αθλητη ή εστω αθλουμενο να τρώει ψωμι λευκο ; εγω δεν ξέρω πάντως. Ολοι το έχουν αντικαταστησει με μαυρο ή το έχουν βγαλει εντελως απο τη διατροφη τους.

Α εσυ ήσουν αυτη που ειχε γράψει για τα αλλαντικα; sorry δεν το θυμομουν :P

Εγω την κοκα κολα την πινω μια στο τοσο... ενω το κουλουρι ήταν σε καθημερινο προγραμμα διατροφης. Κάθε μερα ζάχαρη δηλαδη.

εγω ομως καθημερινα τρωω κουάκερ - μπροκολο - τονο - κοτοπουλο - ρυζι - μακαρονια ολικης καρυδια σταφιδες και γιαουρτι. Και δεν παρεκκλινω σχεδον ποτέ. Αν εισαι και εσυ έτσι και δεν πινεις ουτε και κοκα κολα τοτε μπορεις να μου την πεις:)

αλλα να μου την λες οταν πχ τρωω 1 μηνα κοτοπουλο με ρυζι και κουάκερ και πινω και μια στο τοσο μια κοκα κολα λαϊτ ενω εσυ κάνεις πιο "ελευθερη" διατροφη, υγιεινη μεν ελευθερη δε , δεν στέκει. Πρωτα απο ολα επειδη εγω κανω πολυ μεγαλυτερη "νηστεια" απο σένα , εχω δοκιμάσει να φτάσω τον εαυτο μου στα ορια τρώγοντας επι μια βδομάδα χορτα - σπανάκι και κοτοπουλο ή τονο/ψαρι και τιποτε άλλο. και οταν λεμε τιποτα εννοουμε τιποτα. Ουτε μέλι. ;)

φανταζομαι δεν υπάρχει κανεις εδω μέσα που θα αρνουνταν να τρώει κρεπες - πιτσες και γεμιστα - μουσακαδες κάθε μέρα αν ήξερε οτι δεν θα του προκαλέσουν χοληστερινη και δεν θα τον κάνουν σαν μουσακά με κοστουμι :)


Εντάξει λιγος σεβασμος σε κάποιους που έχουν να φάνε πιτσα 3 μήνες ! Δοκιμαστε να κάνετε τοσο "σκληρες" διατροφες και μετά ακουστε κάποιον να σας κράζε επειδη ηπιατε μια κοκα κολα λαϊτ ον δε ροκς μια φορά και δυο την εβδομάδα! Άσε μας ρε μεγάλε θα του πεις. Δεν ξέρεις τι θα πει στέρηση.
 
Τελευταία επεξεργασία:

CiNeFiL

Διακεκριμένο μέλος

Η CiNeFiL αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Νορβηγία (Ευρώπη). Έχει γράψει 7,229 μηνύματα.
και μοοολις καταλαβα το ποιντ της διαφημισης φαε ενα σνικερς γιατι κανεις σαν ντιβα οταν πεινας
 

Guest 092312

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
α) Μάθε παιδί μου τη διαφορά διατροφολόγου και διαιτολόγου, 3 φορές το έχω πει μέχρι τώρα.
β) Ο διατροφολόγος λοιπόν δεν βγάζει ημερήσιο πρόγραμμα, βγάζει εβδομαδιαίο, γιατί μία σωστή διατροφή δεν είναι "κουάκερ-κοτόπουλο-μπρόκολο-ασπράδι αυγού"κάθε μέρα, είναι:
πρωί: αυτό(2 φορές) ή αυτό(2 φορές) ή αυτό(3 φορές)
δεκατιανό: αυτό(2 φορές) ή αυτό(2 φορές) ή αυτό(3 φορές)
κοκ.
Αλλά εδώ δεν ήξερες τι εννοούμε λαδερά, τι συζητάμε.
γ) Οι αθλητές μια χαρά παρασπονδίες μπορούν να κάνουν γιατί με το που φάνε κάτι θα το κάψουν (και πλιζ μη φτάσεις στο άλλο άκρο να πεις "αθλητές με κάθε μέρα μπουγάτσα δεν γίνεται", έχεις πηδήξει 50 βήματα)
Έχω φίλη/προπονήτρια/πρωταθλήτρια που γυμνάζεται προφανώς πολύ περισσότερες ώρες από όλους μας και μια χαρά θα φάει και το πατατάκι της και θα χαρεί τη ζωούλα της.
δ) Για να προλάβω το "κάνε ό,τι κάνω κι εγώ και μετά μίλα"(σοβαρό επιχείρημα!!), είχα βάλει κάποτε στοίχημα (με τον εαυτό μου) και για 1 ολόκληρο χρόνο δεν έφαγα τίποτα σε γλυκό/τηγανητό/τζανκ, μπορώ να μιλήσω τώρα;
 

*Serena*

Τιμώμενο Μέλος

Η Raven αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών, επαγγέλεται Χορογράφος και μας γράφει απο Ρωσία (Ευρωπαϊκή Ρωσία). Έχει γράψει 5,992 μηνύματα.
Χειροτερο απο τα ντοριτος δεν ξέρω αν ειναι αλλα για διατροφικο πλάνο δεν κάνει, ειναι λευκο ψωμι με ζάχαρη. Και απλα απορησα που το συστηνουν και επιστημονες οπως διαιτολογοι ξέρεις κανεναν σοβαρο αθλητη ή εστω αθλουμενο να τρώει ψωμι λευκο ; εγω δεν ξέρω πάντως. Ολοι το έχουν αντικαταστησει με μαυρο ή το έχουν βγαλει εντελως απο τη διατροφη τους.

Κάνει, γιατί ο μέσος πελάτης διατροφολόγου δεν είναι ούτε αθλητής ούτε φουσκωτός. Ένας απλός άνθρωπος είναι που ή θέλει βοήθεια στο να βελτιώσει τη διατροφή του λίγο ή θέλει δια της διατροφής να βελτιώσει κάποιο πρόβλημα υγείας. Και εκτός αν ήταν ο μπαμπάς μου φούρναρης προσωπικά δεν θα έτρωγα σε φούρνο το οτιδήποτε κάθε μέρα αφενώς γιατί κοστίζει, αφετέρου γιατί δεν έχω πάντα πρόσβαση. Στην πόλη μου έχουν και πολύσπορα κουλούρια και είναι κ αυτά πολύ ωραία, επίσης.
Εγω την κοκα κολα την πινω μια στο τοσο... ενω το κουλουρι ήταν σε καθημερινο προγραμμα διατροφης. Κάθε μερα ζάχαρη δηλαδη.

Δεν έχω επισκεφθεί ποτέ διατροφολόγο αλλά είμαι σχεδόν σίγουρη ότι κανένα προτεινόμενο γεύμα δεν προτείνεται για ΚΑΘΕ ΜΕΡΑ ΒΡΕΞΕΙ ΧΙΟΝΙΣΕΙ. Δίνουν επιλογές γιατί μια βαριέσαι μια δεν είχε μπανάνες στη λαϊκή μια γουατεβερ. Δεν σου φέρνουν το κουλούρι στο κρεβάτι κάθε πρωί.
εγω ομως καθημερινα τρωω κουάκερ - μπροκολο - τονο - κοτοπουλο - ρυζι - μακαρονια ολικης καρυδια σταφιδες και γιαουρτι. Και δεν παρεκκλινω σχεδον ποτέ. Αν εισαι και εσυ έτσι και δεν πινεις ουτε και κοκα κολα τοτε μπορεις να μου την πεις

αλλα να μου την λες οταν πχ τρωω 1 μηνα κοτοπουλο με ρυζι και κουάκερ και πινω και μια στο τοσο μια κοκα κολα λαϊτ ενω εσυ κάνεις πιο "ελευθερη" διατροφη, υγιεινη μεν ελευθερη δε , δεν στέκει.
Δεν σου τη λέω, λέω τι ισχύει. Εσένα σαρέσει η κοκα κολα, του άλλου τα γαριδάκια και τα τρώει το ίδιο σποραδικά με εσένα. Good job both of you, nobody cares. Δαιμονοποίηση ζάχαρης και άλλων τροφών που κατά κύριο λόγο (πρέπει να) καταναλώνονται εξίσου σποραδικά με την κοκα κόλα και παράλληλη υποστήριξη της δε βλέπω το λόγο να γίνεται, προσωπικά.

Εντάξει λιγος σεβασμος σε κάποιους που έχουν να φάνε πιτσα 3 μήνες ! Δοκιμαστε να κάνετε τοσο "σκληρες" διατροφες και μετά ακουστε κάποιον να σας κράζε επειδη ηπιατε μια κοκα κολα λαϊτ ον δε ροκς μια φορά και δυο την εβδομάδα! Άσε μας ρε μεγάλε θα του πεις. Δεν ξέρεις τι θα πει στέρηση.

Σεβασμός γιατί? Σου είπε κάποιος να μην ανοίξεις φύλλο ολικής και να την φτιάξεις όσο light ή όσο τούμπανο θες? Η πίτσα δεν είναι ανθυγιεινή γενικά γιατί είναι αρκετά πλήρες γεύμα. Ο τρόπος που την παρασκευάζουν έξω είναι. Μπορείς επίσης να πάρεις σουβλακόπιτες ολικής και να φτιάξεις πιο απλή βερσιόν πίτσας. Μόνος σου θες να στερείσαι και να τρως 5 πράγματα όλα κι όλα ενώ υπάρχουν τόσα άλλα που δεν είναι βουτηγμένα στο βούτυρο ξέρω γω. Το ότι εσύ στερείσαι σαν μοντέλο πριν fashion week δεν πάει να πει ότι όλοι θέλουν να σε ακολουθήσουν, ούτε ότι τα cheats σου είναι αποδεκτά ενώ τα δικά μας όχι.

Τη φυγοπονίαση μου μέσα.
 

CiNeFiL

Διακεκριμένο μέλος

Η CiNeFiL αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Νορβηγία (Ευρώπη). Έχει γράψει 7,229 μηνύματα.
επισης απο ποτε ειναι αξιο σεβασμου η οποιαδηποτε επιλογη διατροφικων συνηθειων?
σιγα μην αρχισουμε να δινουμε και βραβεια νομπελ, ποιος περιορισε περισσοτερο τη διατροφη του φετος
το πολυ πολυ να πουμε κανα give that man a cookie
αλλα επειδη ειναι και τιγκα στη ζαχαρη, γαμα το
give that man a proud broccoli
 

Guest 875331

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Σεβασμός γιατί? Σου είπε κάποιος να μην ανοίξεις φύλλο ολικής και να την φτιάξεις όσο light ή όσο τούμπανο θες? Η πίτσα δεν είναι ανθυγιεινή γενικά γιατί είναι αρκετά πλήρες γεύμα. Ο τρόπος που την παρασκευάζουν έξω είναι. Μπορείς επίσης να πάρεις σουβλακόπιτες ολικής και να φτιάξεις πιο απλή βερσιόν πίτσας. Μόνος σου θες να στερείσαι και να τρως 5 πράγματα όλα κι όλα ενώ υπάρχουν τόσα άλλα που δεν είναι βουτηγμένα στο βούτυρο ξέρω γω. Το ότι εσύ στερείσαι σαν μοντέλο πριν fashion week δεν πάει να πει ότι όλοι θέλουν να σε ακολουθήσουν, ούτε ότι τα cheats σου είναι αποδεκτά ενώ τα δικά μας όχι.

Τη φυγοπονίαση μου μέσα.



  1. Το φύλλο ολικής δεν είναι "λιγότερο" ανθιυγεινό από το κανονικό. 'Εχει λίγο παραπάνω φυτικές ίνες, απλά. Τα δημητριακά και το αλεύρι είναι από τις χειρότερες τροφές.

  2. Η πίτσα δεν έχει πρωτείνη, άρα είναι άκρως ανισόρροπο γεύμα εκτός αν βάλεις 300γ στήθος κοτόπουλο πάνω. Η ζύμη της περιέχει αλεύρι - κάτι άκρως ανθιυγεινό όπως είπα πριν.

  3. Το καλής ποιότητας βούτυρο είναι απόλυτα υγιεινό σε φυσιολογικές δόσεις.

  4. Η ζάχαρη είναι ξεκάθαρα ο μεγαλύτερος ένοχος για την παχυσαρκία και πάρα πολλές αρρώστιες που προκύπτουν/ενισχύονται από την κακή διατροφή. Η ποσότητα σε ένα κουλούρι δεν είναι φοβερή, αλλά και πάλι το κάνει τροφή που δεν συνιστάται για καθημερινή κατανάλωση - κ αυτό αν ξεχάσουμε πως είναι αλεύρι.

  5. Δεν υπάρχουν έρευνες σε ανθρώπους που δείχνουν αρνητικές επιρροές από γλυκαντικά και αναψυκτικά χωρίς θερμίδες. Αυτό δε σημαίνει πως είναι ακίνδυνα προφανώς, αλλά σίγουρα είναι πολύ καλύτερο να πίνεις αυτά από το να τρως κουλούρια(πολύσπορα ή μη, λολ).


Γενικά έχιες μείνει στους διατροφικούς μύθους του προηγούμενου αιώνα.
 

*Serena*

Τιμώμενο Μέλος

Η Raven αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών, επαγγέλεται Χορογράφος και μας γράφει απο Ρωσία (Ευρωπαϊκή Ρωσία). Έχει γράψει 5,992 μηνύματα.
After Elvis, logic has left the building.
 

Gate4

Επιφανές μέλος

Η Ηägring αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 25,581 μηνύματα.
Σεβασμός γιατί ρε ψηλέ μου; Νόμπελ ειρήνης πήρες ή βοήθησες κανέναν ανήμπορο άνθρωπο σήμερα; Αν είσαι τόσο υγιής (που δεν το κάνεις για υγεία αλλά τέσπα) τράβα να δώσεις αίμα/αιμοπετάλια και διατυμπάνισε αυτό μιας που είναι όντως καλή πράξη και χρήζει προβολής για ευαισθητοποίηση των γύρω μας.
Για να μιλήσουμε λίγο σοβαρά δεν θέλουν όλοι οι άνθρωποι να γίνουν μποντιμπιλντεράδες αλλά να αλλάξουν όσο γίνεται τη διατροφή τους στο πιο υγιεινό γιατί η μάζωξη σαβούρας και επεξεργασμένων τροφών έχει άσχημα αποτελέσματα στο μέλλον. Που σημαίνει ότι κάποιος για να είναι σε κανονικά για το ύψος του κιλά δεν χρειάζεται υποχρεωτικά να μετράει γραμμάρια σαν ψυχαναγκαστικός. Αν θες να πετύχεις κάτι στο γυμναστήριο κομπλέ αλλά δεν είναι αυτοσκοπός σε όλους και δεν σημαίνει ότι τρώνε κάθε μέρα μπεσαμέλ.
 

*Serena*

Τιμώμενο Μέλος

Η Raven αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών, επαγγέλεται Χορογράφος και μας γράφει απο Ρωσία (Ευρωπαϊκή Ρωσία). Έχει γράψει 5,992 μηνύματα.

  1. Το φύλλο ολικής δεν είναι "λιγότερο" ανθιυγεινό από το κανονικό. 'Εχει λίγο παραπάνω φυτικές ίνες, απλά. Τα δημητριακά και το αλεύρι είναι από τις χειρότερες τροφές.

  2. Η πίτσα δεν έχει πρωτείνη, άρα είναι άκρως ανισόρροπο γεύμα εκτός αν βάλεις 300γ στήθος κοτόπουλο πάνω. Η ζύμη της περιέχει αλεύρι - κάτι άκρως ανθιυγεινό όπως είπα πριν.

  3. Το καλής ποιότητας βούτυρο είναι απόλυτα υγιεινό σε φυσιολογικές δόσεις.

  4. Η ζάχαρη είναι ξεκάθαρα ο μεγαλύτερος ένοχος για την παχυσαρκία και πάρα πολλές αρρώστιες που προκύπτουν/ενισχύονται από την κακή διατροφή. Η ποσότητα σε ένα κουλούρι δεν είναι φοβερή, αλλά και πάλι το κάνει τροφή που δεν συνιστάται για καθημερινή κατανάλωση - κ αυτό αν ξεχάσουμε πως είναι αλεύρι.

  5. Δεν υπάρχουν έρευνες σε ανθρώπους που δείχνουν αρνητικές επιρροές από γλυκαντικά και αναψυκτικά χωρίς θερμίδες. Αυτό δε σημαίνει πως είναι ακίνδυνα προφανώς, αλλά σίγουρα είναι πολύ καλύτερο να πίνεις αυτά από το να τρως κουλούρια(πολύσπορα ή μη, λολ).


Γενικά έχιες μείνει στους διατροφικούς μύθους του προηγούμενου αιώνα.

1.Έχω δει και φύλλο από κουνουπίδι, σου κάνει, να τ'αφήσω? Το point μου ήταν ότι η πίτσα επειδή προσφέρει πολλές επιλογές μπορεί να βελτιωθεί προς το υγιεινό αν το θέλει αυτός που την τρώει.
2. Έχει κάποια πρωτείνη από τυριά, αλλαντικά, μανιτάρια κλπ. Προφανώς 300 γρ κοτόπουλο έχουν πιο πολύ αλλά δεν είναι και πατάτα.
3. Δε διαφωνώ.
4. Και πάλι δεν είπα ποτέ ότι πρέπει να τρώγεται κάθε μέρα. Είπα ότι σε σύγκριση με ό,τι άλλο μπορείς να βρεις στο μέσο φούρνο το βρίσκω καλύτερο.
5. Εγώ λέω να μην τα πίνω καθόλου και ο καθένας να πίνει ό,τι μα ό,τι θέλει. :)
Γενικά μαρέσει να διαφωτίζομαι και να μαθαίνω πράγματα, be my guest.
 

Gate4

Επιφανές μέλος

Η Ηägring αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 25,581 μηνύματα.
Για να μιλήσουμε σοβαρά .... το κουλουρι θεσσαλονικης ειναι επισης επεξεργασμενο. Έχει ζάχαρη και καθημερινα δεν ενδεικνυται τωρα αμα θές να το φάς νομιζοντας πως κάνεις σωστη διατροφη φάε το. Υπάρχουν ομως άλλοι που κάνουν σωστοτερη απο εκεινους που τρωνε κουλουρια με λευκη ζυμη και ζάχαρες καθε μερα.

Οι διαιτολογοι που τα προτεινουν αυτά για μενα δεν ειναι σωστοι και ετσι ο πελατης δεν ξεκινάει εξαρχης απο σωστές βάσεις. Αλλα τι με ενδιαφέρει εμενα , εγω απλα σχολιασα στο θρέντ. Αμα δεν γουστάρετε πρσπεράστε τα ποστ μου και φάτε τα κουλουράκια σας :D
Στο χωριό όποια γιαγιάκα να ρωτήσεις στο σπιτικό ψωμί βάζουν μια ελάχιστη ποσότητα ζάχαρης (ένα κουταλάκι του γλυκού αν θυμάμαι σωστά γιατί έχω χρόνια να ζυμώσω) ως τροφή για τους μύκητες και έτσι φουσκώνει. Δεν έμειναν τέζα τόσες γενιές ανθρώπων από αυτό. Αντίθετα τα ψωμιά του τοστ είναι για τα σκουπίδια, τίγκα στο συντηρητικό αλλά αναφέρθηκες παραπάνω σε κάτι αντίστοιχο αν δεν κάνω λάθος. Γενικά μία καλή αρχή για πιο υγιεινό τρόπο ζωής είναι η αποφυγή επεξεργασμένων τροφίμων. Από εκεί και πέρα κάθε οργανισμός είναι διαφορετικός και για αυτό ο διατροφολόγος προσαρμόζει το πρόγραμμα διατροφής στον άνθρωπο που έχει απέναντι του και δεν βγαίνει η απόλυτη διατροφή που θα μας σώσει σαν γραμμή παραγωγής για να εφαρμόζεται παντού. Και είναι ο λόγος που δεν καθόμαστε να συγκρίνουμε ποιος κάνει "σωστότερη" διατροφή καθώς αυτό σε απόλυτο βαθμό δεν υφίσταται.
Όλως τυχαίως ξέχασες να σχολιάσεις την πατάτα που είπες (περίεργο) ότι αξίζεις σεβασμό. Γιατί; Εγώ για παράδειγμα από κάποια φάση και έπειτα σταμάτησα τη ζάχαρη γιατί με λιγώνει και όποτε τύχει να φάω θα είναι ελάχιστη ποσότητα γιατί δε με τραβάει/δε τη θέλω. Δεν ψάχνω σεβασμό από τους γύρω μου επειδή δε τρώω κάτι που παχαίνει ούτε βγάζω χολή και θεωρώ κατώτερο ον τη φίλη μου που τρώει σοκολάτα.
Έχεις βαλθεί να τους βγάλεις όλους τόφαλους εδώ μέσα επειδή δεν τρώνε κάθε μέρα ρύζι.
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top