Επεξεργασία Προφίλ Επεξεργασία Avatar Επεξεργασία Υπογραφής Επεξεργασία Επιλογών E-mail και Κωδικός Ρυθμίσεις Ειδοποιήσεων
Αποσύνδεση Οι Συνδρομές μου Το Προφίλ μου Τα Posts μου Τα Threads μου Λίστα Επαφών Αντιδράσεις σε Posts μου Παραθέσεις των Posts μου Αναφορές σε Εμένα Ενέργειες Συντονιστών Αόρατος Χρήστης

Το e-steki είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 68,958 μέλη και 2,477,974 μηνύματα σε 78,919 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το e-steki άλλα 518 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο e-steki!

Εγγραφή Βοήθεια

Ροδόχρους ακμή

dante

Νεοφερμένος

H dante αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.

H dante έγραψε: στις 20:05, 26-03-19:

καλησπερα και απο εμενα

θα γραψω και εγω την δικη μου εμπειρια στο θεμα.
εχω ροδοχρουσ νοσο που διαγνωστηλε βάσει ξυσματος της επιφάνεισ του δερματος μου από δερματολογο. Μου είπαν οτι εχω σε μεγαλη συγκεντρωση το demodex. Εχω εντονη κοκκινιλα στα μαγουλα , σχεδον καθολου σπυρακια αλλά πολυ ορατα και έντονα αιμοφορα αγγεία.
Στον δερματολογο ακουλουθησα διαφορες θεραπειες.
Αρχικά για ένα μηνα πήρα flagyl (αντιβιοτικο απο στομα για ενα μηνα)
Τοπικα μου χορηγησαν μια κρεμα δικης τους κατασκευης απο περμεθρινη και μετρονιδαζολη που υποτιθεται οτι ελαττωνουν τον αριθμο των βακτηριδιων demodex.
έκανα επίσησ περιπου 50 συνεδρίες φωτοθεραπείας που είναι ένα φως στο πρόσωπο για 20 λεπτα προορισμένο να σκοτώσει τα μικροβια.
Επίσης τοπικες κρεμες διάσπαρτες που έβαζα για πολύ λίγο(rosiced και αλλες που δεν θυμάμαι)
Εκανα και το λεγόμενο pulsed dye laser candell που θεωρειται το πιο εξελιγμενο laser για μείωση ερυθρότητας και ευρυαγγειών (1 συνεδρία).
¨ολα τα παραπάνω σε έναν από τους καλύτερους δερματολόγους τησ αθήνας σε διάστημα ενάμιση χρόνου.

Για να μην πολύλογώ άλλο, δεν εχω κανένα αποτέλεσμα στο πρόσωπο μου. Κανένα. Ουτε 10 % βελτίωση.
ΤΙΠΟΤΑ. ΤΟ ΠΑΡΑΜΙΚΡΟ.
και με τα χρονια χειροτερευει απο οσο διαβαζω στο ιντερνετ.

ειναι καταρα αυτη η παθηση

Αν κάποιος χρειαστεί κάτι αλλο μπορεί να με ρωτήσει.
καλη συνεχεια
edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη dante : 26-03-19 στις 20:15.
1
Πρέπει να συνδεθείτε για να αντιδράσετε σε μηνύματα
Παράθεση

maria4327

Νεοφερμένος

H maria4327 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.

H maria4327 έγραψε: στις 20:29, 12-04-19:

Καλησπέρα!Έχω διαγνωστεί με ροδόχρους ακμή!Προς το παρόν την αντιμετωπίζω συντηρητικά Έμαθα απο το γιατρό ότι η αντηλιακή δεν πρέπει να είναι πολύ λιπαρή γιατί θα οξύνει το προβλημα. Έχετε υπόψιν σας κάποια αντηλιακή να είναι πιο υδαρή και λιγότερο λιπαρή?
Παράθεση

profion

Νεοφερμένος

Ο profion αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 5 μηνύματα.

O profion έγραψε: στις 13:18, 20-04-19:

Αρχική Δημοσίευση από maria4327
Καλησπέρα!Έχω διαγνωστεί με ροδόχρους ακμή!Προς το παρόν την αντιμετωπίζω συντηρητικά Έμαθα απο το γιατρό ότι η αντηλιακή δεν πρέπει να είναι πολύ λιπαρή γιατί θα οξύνει το προβλημα. Έχετε υπόψιν σας κάποια αντηλιακή να είναι πιο υδαρή και λιγότερο λιπαρή?
καλύτερη μακράν για ροδόχρου αντηλιακή κρέμα είναι της Synchroline η Rosacure intensive spf30, . Απορροφάται αμέσως, δεν κοκκινίζεις ουτε γυαλίζει το πρόσωπο.
Επίσης για οσους έχουν ροδόχρου τύπου B δηλαδή με ακμή , σημαίνει πως έχουν υπερπληθυσμό από τα ακάρεα demodex, οπότε η ιβερμικτινη ειναι μονόδρομος και επειδή η Soolantra δεν κυκλοφορεί ακόμα Ελλάδα, η οποία κανει καταπληκτική δουλειά λόγω της ιβερμεκτίνης , μπορείς να βρεις ένα κάλο φαρμακοποιό να στην φτιάξει με μια βάση κρέμας.
Ειδάλλως μπορείς να φέρεις την Soolantra από το εξωτερικό με συνταγή του γιατρού σου απο οποιαδήποτε χωρα εντος της ΕΕ.
Παραθέτω και συνδεσμο: Προσκόμιση ιατρικής συνταγής σε χώρα του εξωτερικού .
Επιπλέον και πολύ σημαντικό προσέχτε την διατροφή σας , μακριά απο trans λιπαρά και "κακους" υδατανθρακες, διότι χειροτερευουν πολυ την ακμή/κοκκινίλα στους περισσότερους ασθενής.
Εγώ μετά από 5 μήνες θεραπείας δεν έχω ούτε ενα σπυράκι πάνω μου και η κοκκινίλα είναι απειροελάχιστη πλέον.
Βρείτε κανέναν δερματολόγο που να γνωρίζει το θέμα , οι περισσότεροι είναι άπλα άσχετοι στο πρόβλημα που λέγεται ροδόχρου νόσος.
edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη profion : 20-04-19 στις 13:51.
Παράθεση

Guest 834211

Guest

Έχει γράψει n/a μηνύματα.

O Guest 834211 έγραψε: στις 13:01, 20-08-19:

καλησπερα και απο μενα,πολα χρονια με αυτη την ρημαδα την παθηση,αλλαζοντας πολλους γιατρους,κοκκινηλα μαζι με εντονη λιπαροτητα στην μυτη και στο πηγουνι,καποιες φορες ειμαι σχετικα καλα καποιες αστα να πανε,που δεν θες να βγεις εξω,πολλα πεταμενα χρηματα σε κρεμες,(οι οποιες καποιες δεν κανουν σε ολα τα δερματα και αντιδρανε αναποδα )θελει πεισμα και υπομονη μεχρι να βρεις καποια θεραπεια για να σε φερει στο να κοιμιζει την νοσο..διοτι δεν φευγει δυστηχως,βεβαια οι περισσοτεροι γιατροι ειναι ασχετοι με αυτην την παθηση και σου δινουν οτι να νε,εχω ξεκινησει καινουργια θεραπει εδω και 15μερες περιπους βαζω καθε βραδυ την αληφη effacti και flagyl απο το στομα,εχω δει διαφορα η αληθεια ειναι,καποιες φορες βεβαια ειμαι χαλια (στρες,αλκοολ)(ειδικα το αλκοολ)υπομονη και οχι στρεςς παιδια μου,ξερω ειναι δυσκολο..πολυ,πολες φορες εχω πει δεν παω δουλεια δεν θελω να παω πουθενα,αλλα δεν καταλαγει πουθενα,μπορουμε να βρουμε το κλικ της @!## αυτης δερματοπαθειας αρκει να εχουμε υπομονη και καλη ψυχολογια .οποιος εχει αποριες μπορει να μου στειλει μυνημα.καλο μεσημερι σε ολους σας
1
1
Παράθεση

Guest 874453

Guest

Έχει γράψει n/a μηνύματα.

O Guest 874453 έγραψε: στις 21:39, 20-08-19:

Δεν ξέρω την νόσο,ωστόσο μπορείτε να ρωτήσετε τον γιατρό η φαρμακοποιό. Bioderma sebium global λέγεται και είναι για σπυράκια,κοκκινίλα,λιπαρότητα.από την περιγραφή της πάθησης,νομίζω θα κάνει δουλειά.
1
Παράθεση

Scandal (Πέτρος)

Διαχειριστής

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών , επαγγέλεται Web developer και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 6,633 μηνύματα.

O Scandal έγραψε: στις 13:35, 25-08-19:

Ξέρει κανείς αν το solarium είναι επιβλαβές για τη ροδόχρους;
Παράθεση

dimos

Νεοφερμένος

Ο dimos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 19 ετών . Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.

O dimos έγραψε: στις 18:41, 27-09-19:

Καλησπέρα και από μένα, είμαι μόλις 18 χρονών και έχω εμφανίσει τα συμπτώματα της νόσου αυτής από ακόμα πιο νωρίς , γύρω στις αρχές του λυκείου. Δυστυχώς την κληρονόμησα από την μητέρα μου όπου πάσχει από ροδόχρους ακμή. Έχω δοκιμάσει άπειρες κρέμες , σε σημείο να έχω ξοδέψει 170+ ευρώ σε κρέμες και χάπια. Αυτό που έχω συμπεράνει είναι ότι και να κάνεις δεν μπορείς να την διώξεις. Η καλύτερη συμβουλή που μπορώ να σας δώσω όπου με βοήθησε εμένα προσωπικά αρκετά είναι να δείτε τι λειτουργεί και τι επηρεάζει εσάς πιο πολύ. Η νόσος αυτή έχει άπειρες παραλλαγές. Δεν είναι μία καθαυτή, και ειδικά αν την έχετε κληρονομήσει από κάποιο μέλος της οικογένειάς σας μπορεί να εξελιχθεί σε κάτι άλλο. Απλά πρέπει να μάθετε να ζείτε με αυτό και μην ντρέπεστε για την ''κοκκινίλα''. Να μάθετε ποια πράγματα σας κάνουν εσάς να κοκκινίζετε και να τα αποφύγετε. Βέβαια κάποια δεν είναι εφικτό να τα αποφύγετε αλλά να προσπαθήσετε να τα περιορίσετε. Εγώ προσωπικά σας προτείνω ως μέθοδο αντιμετώπισης όχι κρέμες , όχι χάπια, όχι λειζερ αλλά 1) να πίνετε πολύ νερό και όταν εννοώ πολύ εννοώ πολύ ( τα ούρα σας να είναι διάφανα και να πηγαίνετε 10-15 φορές την μέρα τουαλέτα 2) Καλή διατροφή με τροφές μη επεξεργασμένες και να καθαρίζετε το πρόσωπο σας με νερό και μόνο νερό. 3) Να μην καλύπτετε το πρόσωπο σας στον ύπνο με μαξιλάρια σεντόνια κλπ. 4) Όταν νιώθετε ότι αγχώνεστε πάρτε βαθιές ανάσες για 15-20 δεύτερα.
Έχω πάψει να χρησιμοποιώ σκευάσματα πια και ακολουθώ τις παραπάνω ενέργειες και έχω καταφέρει να μειώσω τις εξάρσεις σε 2-3 την ημέρα.
Καλή τύχη και υπομονή σε όλους.
2
Παράθεση

Scandal (Πέτρος)

Διαχειριστής

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών , επαγγέλεται Web developer και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 6,633 μηνύματα.

O Scandal έγραψε: στις 19:06, 27-09-19:

Κι εγώ παιδιά από τότε που σταμάτησα τις κρέμες ίσα ίσα που η κατάσταση είναι καλύτερη και είμαι σε ύφεση.
Θέλω να πω ότι όντως δεν βοηθάνε ιδιαίτερα οι κρέμες στην περίπτωση μου τουλάχιστον.
1
Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 10 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    charmander, Scandal, Agaphbou, Volkswagen Fan, mortaman87, dimos

Βρείτε παρόμοια

• Παρόμοια Θέματα
    • Ακμή: Τρόποι αντιμετώπισης - Από Conceicao
      Το θέμα έχει λάβει 698 απαντήσεις και βρίσκεται στην κατηγορία Υγεία-Ιατρική.
      Το τελευταίο του μήνυμα δημοσιεύτηκε 25-09-19 στις 13:57.
    • Ακμή και χάπια - Από Krasti
      Το θέμα έχει λάβει 224 απαντήσεις και βρίσκεται στην κατηγορία Νεανικά θέματα.
      Το τελευταίο του μήνυμα δημοσιεύτηκε 29-01-18 στις 14:17.
    • Ι.ΙΕΚ ΣΒΙΕ ή Ι.ΙΕΚ ΑΚΜΗ; - Από Stavroula00
      Το θέμα έχει λάβει 33 απαντήσεις και βρίσκεται στην κατηγορία ΙΕΚ & Κολλέγια.
      Το τελευταίο του μήνυμα δημοσιεύτηκε 17-09-13 στις 23:59.
  • Προηγούμενο Θέμα Επόμενο Θέμα