Επεξεργασία Προφίλ Επεξεργασία Avatar Επεξεργασία Υπογραφής Επεξεργασία Επιλογών E-mail και Κωδικός Ρυθμίσεις Ειδοποιήσεων
Αποσύνδεση Οι Συνδρομές μου Το Προφίλ μου Τα Posts μου Τα Threads μου Λίστα Επαφών Αντιδράσεις σε Posts μου Παραθέσεις των Posts μου Αναφορές σε Εμένα Ενέργειες Συντονιστών Αόρατος Χρήστης

Το e-steki είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 68,992 μέλη και 2,479,335 μηνύματα σε 78,976 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το e-steki άλλα 505 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο e-steki!

Εγγραφή Βοήθεια

Χάπια για το άγχος

olivi@

Συντονίστρια

H olivi@ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,172 μηνύματα.

H olivi@ έγραψε: στις 01:49, 09-02-19:

Φώτη αν σου είπε γιατρός να πάρεις τα χάπια, να τα πάρεις και μην ακούς την συμβουλή του κάθε άσχετου, αν όλα λύνονταν με καλή διατροφή και σεξ οι ψυχίατροι θα ήταν άνεργοι. Αν έκανες διάγνωση μόνος σου, να πας σε γιατρό χθες.
Σίγουρα δεν θα πάρεις το μαγικό χαπάκι και θα φτιάξουν όλα, χρειάζεται προσπάθεια από εσένα για να νιώσεις καλά, αλλά μπορεί να βοηθήσει όπως μπορεί να βοηθήσει και ένα ψυχολόγος, υποστηρικτικά. Τα υπόλοιπα είναι δική σου υπόθεση.
Δεν ξέρω αν έχει νόημα να γράψω κάποιο κλισέ "μην αγχώνεσαι" για τις πανελλήνιες, αλλά ναι, μην αγχώνεσαι. Σε βλέπω πιο συνειδητοποιημένο από πέρυσι. Καλή τύχη.
8
Πρέπει να συνδεθείτε για να αντιδράσετε σε μηνύματα
Παράθεση

hack3r

Επιφανές Μέλος

Ο hack3r αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών , επαγγέλεται Μηχανικός λογισμικού και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,658 μηνύματα.

O hack3r έγραψε: στις 02:01, 09-02-19:

Τα αγχολυτικά και λοιπά ψυχοφάρμακα είναι μεγάλη παγίδα και κατά την άποψη μου καλό είναι να μην τα αρχίσεις. Αντιμετώπισε τα προβλήματα σου. Δεν χρειάζεσαι xanax για να το κάνεις.

Έχουμε καναντίσει σε αισχρές καταστάσεις πλέον με τα κωλοφάρμακα.
1
Παράθεση

Samael

Συντονιστής

Ο Samael αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,388 μηνύματα.

O Samael www.youtube.com/watch?v=KtlgYxa6BMU έγραψε: στις 05:15, 09-02-19:

Νομιζω οτι το θεμα που αφορα τα φαρμακα ειναι πολυ παρεξηγημενο. Γι'αυτο τον λογο ο κοσμος ειναι ανενημερωτος και πιστευει οτι του πουν ενω απο την αλλη δεν υποψιαζεται οτι δεν του λενε.

Οπως ειναι γνωστο αυτο που διαχωριζει το δηλητηριο απο το φαρμακο ειναι η δοσολογια κυριως.Παρε λιγοτερο απο αυτο που χρειαζεται απο ενα φαρμακο και δεν θα εχεις αποτελεσμα. Παρε πολυ περισσοτερο και θα εχεις τα αντιθετα αποτελεσματα.Το καθε φαρμακο εχει πραγματι καποιες παρενεργειες,καποιες φορες λυνει ενα προβλημα για να δημιουργησει αλλα 2 η περισσοτερα.Οποτε ενας γιατρος οταν συνταγογραφει παιζει ενα παιχνιδι trade-off αναμεσα στα προβληματα που θα παρουσιασθουν και αυτα που θα θεραπευσει. Δηλαδη ειναι προτιμοτερο να αντικαταστησεις ενα σοβαρο και επειγον προβλημα σε εναν οργανισμο με δυο παρενεργειες ενος φαρμακου που δεν αποτελουν κλινικο κινδυνο.

Δεν υπαρχει επομενως καποια απολυτη απαντηση του εαν κατι ειναι καλο η κακο...εξαρταται απο την κατασταση. Ενα φαρμακο για καποιον που δεν εχει προβλημα ειναι προφανως κακο. Απο την αλλη ενα φαρμακο για καποιον που εχει προβλημα προφανως δεν ειναι οτι καλυτερο αλλα σιγουρα τον συμφερει. Ειναι σαν να θεωρει ας πουμε καποιος οτι οταν κανει μια ακτινογραφια η μια αξονικη τομογραφια δεν ειναι επιβλαβες η δεν εχει απολυτως καμια επιπτωση . Προφανως και εχει αφου δεχεσαι ηλεκτρομαγνητικη ακτινοβολια υψηλης ενεργειας,γνωστη και ως ιοντιζουσα ακτινοβολια . Με αλλα λογια μεταλλαξιογονα και επομενως πιθανη αιτια εμφανισης καρκινου. Οταν ομως εχεις εμπλακει σε ενα ατυχημα δεν θα κανεις μια; Γιατι ομως αφου ξερεις οτι ειναι κακη ; Απλο,οποια και εαν ειναι η πιθανοτητα να παθεις καρκινο,ειναι σιγουρα δραματικα μικροτερη απο την πιθανοτητα να υπαρχει καποια εσωτερικη αιμοραγεια που θα σε στειλει ηδη απο εκεινη την ημερα εξαιτις του ατυχηματος. Την οποια ειδαλλως δεν θα μπορουσες να εντοπισεις χωρις επεμβατικη μεθοδο,η οποιο ειναι πολυ πιο αμεσος κινδυνος φυσικα απο την εμφανιση καρκινου. Ζυγιζεις τις πιθανοτητες και μπορεις να υπολογισεις ποιες επιλογες ειναι οι πιο λογικες και συμφερουσες.Επιδιωκεις παντα το λιγοτερο δυνατον "κοστος" χωρις αυτο να σημαινει οτι το αποφευγεις μια και καλη απαραιτητα.

Απο την αλλη υπαρχουν και γιατροι οι οποιοι ειτε θελουν να τους αδειασεις την γωνια,ειτε αδιαφορουν λογω ελλιπης καταρτισης αλλα και εγωισμου παραδοχης αυτου,ή τα εχουν κανει πλακακια με διαφορες εταιριες και πασαρουν οτι μαλακια να'ναι χωρις να δειχνουν το απαραιτητο ενδιαφερον για την ποιοτητα ζωης του ασθενους.Διοτι το θεραπευω δεν εγκειται μονο στο σωματικο κομματι.Ειναι υποχρεωση του γιατρου να φροντισει και να εξασφαλισει γενικα την ποιοτητα ζωης του ασθενους απο την εκαστοτε αρρωστια. Δεν αρκει μονο να του πεταξει 2-3 μπουκαλια με καποιο "μαγικο" φιλτρο που απλα θα θεραπευσει για καποιο διαστημα τα συμπτωματα.

Ειναι καλο να τα εχουμε υποψιν τα παραπανω γιατι εχει γινει τεραστια προοδο και αρκετοι ανθρωποι εχουν αφιερωσει την ζωη τους να ψαχνουν θεραπειες και σιγουρα δεν τους τιμουμε λεγοντας απλα οτι προσπαθουν να μας αφανισουν.Μην μιλησω για τα αντιεμβολιαστικα κινηματα. Δεν πρεπει να κατηγορουμε τα ιδια τα φαρμακα ουτε να τα δαιμονοποιουμε.Καμια ουσια δεν "παρουσιασε" ποτε τον εαυτο της ως αγγελικα αγνη. Οι ανθρωποι ειναι αυτοι που παραπλανουν και παρουσιαζουν την πραγματικοτητα οπως θελουν για να βγαλουν παραπανω φραγκα .

With that being said...Φωτη,αντι να πολεμησεις το αγχος σου με ενα φαρμακο δοκιμασε να το κανεις ο ιδιος . Υπαρχουν πολλοι λογοι που προσωπικα θα σου ελεγα να μην παρεις καποιο φαρμακο. Πρωτος και κυριοτερος : δεν ειναι κατι που ειναι κλινικα επειγον η απαραιτητο και δεν σου δημιουργει σοβαρο προβλημα στην καθημερινοτητα σου. Ειναι καλο να χειριζομαστε αυτα που εχουμε στην διαθεση μας με συνεση . Δευτερον,γιατι θες να αντικαταστησεις το προβλημα σου με ενα χαπι; Ποια νομιζεις οτι θα ηταν η διαφορα με το εαν το αντικαθιστουσες με το ποτο οπως κανουν οι αλκοολικοι και οι τοξικομανεις; Ξερεις ποσοι εχουν πραγματι προβλημα και αναγκαζονται να εξαρτιουνται απο ενα χαπι η κατι αλλο; Γιατι θες λοιπον να εξαρτιεσαι και να εισαι δεσμεος απο κατι τετοιο απο την στιγμη που δεν το χρειαζεσαι πραγματικα; Δεν θα ηταν προτιμοτερο να εβρισκες μια δημιουργικη ασχολια να ηρεμεις που θα σε ευχαριστει; Τριτο και κυριοτερο,το να το αντιμετωπισεις μονος σου ειναι καλυτερη επιλογη διοτι ειναι ο δυσκολος δρομος.Ειναι ο δυσκολος δρομος διοτι θα πρεπει να μαθεις κατι που εως τωρα δεν ηξερες,και αυτο ειναι να λειτουργεις υπο καθεστως αγχους και στρες που θα σε συνοδευουν και αργοτερα στην ζωη σου ως φοιτητη,σε μια σχεση/γαμο,στην εργασια σου και διαφορες αλλες καταστασεις. Εαν σκοπευεις ολα αυτα να τα ξεχνας με ενα χαπι,τοτε ναι το προβλημα σου θα εξαφανιζεται κατω απο το χαλι για καποιο διαστημα,αλλα σιγουρα θα επανερχεται και η αποτελεσματικοτητα του χαπιου δεν θα ειναι η ιδια. Ετσι περα απο την ολη ζημια που θα σου εχει επιφερει στο τελος θα εχεις ταλαιπωρηθει απιστευτα,δεν θα εχεις χαρει τιποτα. Σημασια δεν εχει το ποσο ζεις αλλα το πως ζεις,ετσι δεν ειναι; Μην αφηνεις τα προβληματα σου,να ελεγχουν την ζωη σου,ελεγξε εσυ αυτα .
edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Samael : 09-02-19 στις 05:28.
1
1
Παράθεση

Zilda

Περιβόητο Μέλος

H Zilda αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 993 μηνύματα.

H Zilda έγραψε: στις 08:53, 09-02-19:

Φώτη μίλησε με κάποιον ειδικό. Μη νομίζεις ότι θα παρεις ένα χάπι και θα ξεπεράσεις όλα τα άγχη σου. Μίλησε με κάποιον ψυχολόγο, ψυχίατρο δεν ξέρω τι είναι καλύτερο για την περίπτωση σου. Θα ανακουφιστείς και σιγά σιγά θα λύσεις το πρόβλημα σου.Αν ο γιατρός κρίνει ότι χρειάζεσαι κάποιο χάπι οκ, αλλά παρε και άλλες γνώμες από άλλους γιατρούς.

Καλή επιτυχία σου εύχομαι σε ο,τι κανεις.

(Έχω πάρει tavor, lexotanil και ένιωθα χάλια.
Είναι απαίσιο να αισθάνεσαι αλλά να μην μπορείς να αντιδράσεις. Να θέλεις να βάλεις τα κλάματα αλλά να μην μπορείς. Ευτυχώς το ξεπέρασα μέσα από την πίστη μου στο Θεό και είμαι καλά. Ελπίζω και εσυ για το καλύτερο).
2
Παράθεση

Nelliel

Περιβόητο Μέλος

H Nelliel αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μελισσοκόμος και μας γράφει απο Μελίσσια (Αττική). Έχει γράψει 1,076 μηνύματα.

H Nelliel έγραψε: στις 09:32, 09-02-19:

Φωτη, προτεινω και εγω να πας σε ειδικο αν δεν εχεις ηδη παει. Δεν γνωριζω τι συμπτωματα εχεις και γιατι θελεις να παρεις αγωγη, οποτε δεν θα σου να πω να την παρεις ή να μην την παρεις. Υπαρχουν πολλες εναλλακτικες θεραπειες για το αγχος και μια απο αυτες ειναι η γυμναστικη. Δεν θα σου πω να μη παρεις αγωγη και να κανεις γυμναστικη. Θα σου πω ομως να την ενταξεις στο προγραμμα σου ανεξαρτητα με το τι θα επιλεξεις να κανεις.

Ξερω πως ειναι να αγχωνεσαι και να νιωθεις οτι δεν μπορεις να αντιμετωπισεις καταστασεις. Εχω βρεθει σε παρομοια κατασταση. Δεν πηρα φαρμακα αλλα με βοηθησε πολυ το οτι μιλησα με φιλους και ζυγισα καταστασεις. Αν παρεις μια κολλα χαρτι και αρχισεις να γραφεις τι σε αγχωνει και γιατι και αναλυσεις το γιατι, θα διαπιστωσεις οτι οι λογοι που σε αγχωνουν ειναι εντελως ασημαντοι. Ανησυχεις για πανελλαδικες. Δεν χαθηκε ο κοσμος αν δεν τα πας καλα φετος. Υπαρχει και του χρονου. Νεος εισαι και εχεις ολη την ζωη μπροστα σου. Ακομα και αν δεν τα πας ποτε οσο καλα θελεις, παντα θα βρεθει κατι να ασχοληθεις. Λυσεις υπαρχουν απειρες. Εφοσον εχεις την υγεια σου και εισαι καλα, ολα γινονται. Καταλαβαινω οτι ανησυχεις οτι καποιος δικος σου μπορει να εχει κατι καθε φορα που εχει πχ πονοκεφαλο, αλλα η λεξη κλειδι εδω ειναι το ΜΠΟΡΕΙ. Αγχωνεσαι για κατι που δεν εχει διαγνωσθει, για κατι αβεβαιο, γιατι κατι που ΕΣΥ ΝΟΜΙΖΕΙΣ οτι ΜΠΟΡΕΙ ο αλλος να εχει.
Παράθεση

Mhtrogoal (Μάριος)

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μάριος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 20 ετών , επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αμπελόκηποι (Αττική). Έχει γράψει 585 μηνύματα.

O Mhtrogoal έγραψε: στις 10:00, 09-02-19:

Περίεργο που ένας δεκαεννιάχρονος δτις μέρες μας δεν έχει δοκιμάσει κάνα χορταρακι του Θεού για το άγχος τκυ.
2
2
Παράθεση

Himela

Συντονίστρια

H Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 38 ετών , επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 14,815 μηνύματα.

H Himela σ' όποιον αρέσουμε... έγραψε: στις 10:07, 09-02-19:

Αρχική Δημοσίευση από sophie_96
Αρχικά Φώτη όλα τα φάρμακα έχουν παρενέργειες απλά εξαρτάται από τον οργανισμό και από την συχνότητα λήψής του!
Απλά όλα τα ηρεμιστικά φέρουν υπνηλία αυτό μόνο όσα για τα άλλα σου έγραψα και πριν εξαρτάται. Ακόμα και το depon έχει 1000 παρενέργειες!
Αυτό δεν είναι ούτε ακριβές ούτε και λάθος. Θεωρητικά ό,τι φάρμακο κι αν βάλεις στον οργανισμό σου δυνητικά μπορεί να σού δημιουργήσει μια παρενέργεια γιατί μπορεί να πάσχεις από κάτι που δεν ξέρεις ή να έχεις μια ευαισθησία που δεν ξέρεις κλπ. Παρ' όλα αυτά δε νομίζω οτι πρέπει να τρομάζουμε τον κόσμο για το ντεπόν ή το ζαντάκ για το στομάχι ας πούμε. Ακόμα και μωρά τα παίρνουν αυτά. Δηλαδή αν έχεις πονοκέφαλο ή άλλο πόνο, είναι προτιμώτερο να πάρεις ένα ντεπόν (όχι κάθε τρεις και λίγο βέβαια) παρά να υποφέρεις γιατί μακροχρόνια ο πόνος δημιουργεί ψυχικά θέματα όπως κατάθλιψη κλπ. Από την άλλη, ένα ελαφρύ ηρεμιστικό σε περιπτώσεις που δεν την παλεύει κάποιος λόγω ενός πένθους ή μιας αρρώστειας κλπ δεν είναι τραγικό. Δε σού φέρνει υπνηλία απλά ηρεμεί τα νεύρα, δεν ξέρω πώς ακριβώς λειτουργεί, πάντως δε νομίζω να σού φέρνει υπνηλία. Υπνηλία σού φέρνει το υπνωτικό.

Παρ' όλα αυτά συμφωνώ φυσικά οτι το να μιλήσει κάποιος σε ειδικό ψυχικής υγείας είναι το πρώτο βήμα αν θεωρεί οτι δεν μπορεί να τα βγάλει πέρα μόνος του. Δεν είναι κακό να πεις "χρειάζομαι βοήθεια". Όλοι οι άνθρωποι το περνούν και θα το περάσουν.
Παράθεση

Πύρος

Τιμώμενο Μέλος

Ο Πύρος αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 17 ετών . Έχει γράψει 1,189 μηνύματα.

O Πύρος I never finish anyth έγραψε: στις 10:45, 09-02-19:

Φωτή αν θες έχεις ήδη ξεκινήσει επισκέψεις με ψυχολόγο, σου προτείνω να το κάνεις.. εμένα με βοηθάει πολύ..

Βρες τον κατάλληλο για εσένα ψυχολόγο και ξεκίνα να μιλάς για ο,τι σε αγχώνει και για το καλό σου, διώξε τελείως την άποψη ότι ψυχολόγος=για τρελούς
δ ε ν ι σ χ υ ε ι, αντίθετα σου κάνει πολύ πολύ καλό!

Αν ο ίδιος μετά από ΠΟΛΛΕΣ συνεδρίες θεωρείς και θεωρεί ότι δεεεν τότε δοκίμασε να πας σε έναν άλλο ψυχολόγο να δουμε τι θα σου πει (χωρίς να είσαι απαραίτητα μαζί του για πολλές μέρες) και αν θεωρεί ότι δεν θα σε βοηθήσει σωστά, πήγαινε σε ψυχίατρο.. δεν είναι κακό, έτσι όπως πας στον παθολόγο και τον παιδίατρο όταν ησουν μικρότερος, έτσι είναι και ο ψυχίατρος.. θέλω να πω ότι δεν δείχνει ότι εισαι προβληματικός προς Θεού

Μια αλλη λύση θα ήταν και ένας life coach ή οποίοι μπορεί να κάνουν εξαιρετική δουλειά (τυχαίνει να είναι μια θεία μου) αλλά είναι λίγο πιο γρήγορη και επιφανειακή η θεραπεία γιατί δεν ασχολούνται με το πρόβλημα πώς δημιουργήθηκε κλπ κλπ σε αντίθεση με τους ψυχολόγους..

Εγώ πάντως, σου προτείνω ανεπιφύλαχτα έναν ψυχολογο και μαλιστα άμεσα! Θα σε βοηθήσει να γράψεις και καλύτερα στις πανελλήνιες!
1
Παράθεση

Volkswagen Fan (Mein Name ist fotis.)

Επιφανές Μέλος

Ο Mein Name ist fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 19 ετών , επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 6,570 μηνύματα.

O Volkswagen Fan έγραψε: στις 11:15, 09-02-19:

Αρχική Δημοσίευση από GFireP
Φωτή αν θες έχεις ήδη ξεκινήσει επισκέψεις με ψυχολόγο, σου προτείνω να το κάνεις.. εμένα με βοηθάει πολύ..

Βρες τον κατάλληλο για εσένα ψυχολόγο και ξεκίνα να μιλάς για ο,τι σε αγχώνει και για το καλό σου, διώξε τελείως την άποψη ότι ψυχολόγος=για τρελούς
δ ε ν ι σ χ υ ε ι, αντίθετα σου κάνει πολύ πολύ καλό!

Αν ο ίδιος μετά από ΠΟΛΛΕΣ συνεδρίες θεωρείς και θεωρεί ότι δεεεν τότε δοκίμασε να πας σε έναν άλλο ψυχολόγο να δουμε τι θα σου πει (χωρίς να είσαι απαραίτητα μαζί του για πολλές μέρες) και αν θεωρεί ότι δεν θα σε βοηθήσει σωστά, πήγαινε σε ψυχίατρο.. δεν είναι κακό, έτσι όπως πας στον παθολόγο και τον παιδίατρο όταν ησουν μικρότερος, έτσι είναι και ο ψυχίατρος.. θέλω να πω ότι δεν δείχνει ότι εισαι προβληματικός προς Θεού

Μια αλλη λύση θα ήταν και ένας life coach ή οποίοι μπορεί να κάνουν εξαιρετική δουλειά (τυχαίνει να είναι μια θεία μου) αλλά είναι λίγο πιο γρήγορη και επιφανειακή η θεραπεία γιατί δεν ασχολούνται με το πρόβλημα πώς δημιουργήθηκε κλπ κλπ σε αντίθεση με τους ψυχολόγους..

Εγώ πάντως, σου προτείνω ανεπιφύλαχτα έναν ψυχολογο και μαλιστα άμεσα! Θα σε βοηθήσει να γράψεις και καλύτερα στις πανελλήνιες!
Σε ευχαριστώ παρά πολύ!
1
Παράθεση

sophie_96

Διακεκριμένο μέλος

H sophie_96 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 23 ετών , επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,066 μηνύματα.

H sophie_96 Και τα αδύνατα μπορούν να γίνουν δυνατά έγραψε: στις 12:09, 09-02-19:

Αρχική Δημοσίευση από Himela
Αυτό δεν είναι ούτε ακριβές ούτε και λάθος. Θεωρητικά ό,τι φάρμακο κι αν βάλεις στον οργανισμό σου δυνητικά μπορεί να σού δημιουργήσει μια παρενέργεια γιατί μπορεί να πάσχεις από κάτι που δεν ξέρεις ή να έχεις μια ευαισθησία που δεν ξέρεις κλπ. Παρ' όλα αυτά δε νομίζω οτι πρέπει να τρομάζουμε τον κόσμο για το ντεπόν ή το ζαντάκ για το στομάχι ας πούμε. Ακόμα και μωρά τα παίρνουν αυτά. Δηλαδή αν έχεις πονοκέφαλο ή άλλο πόνο, είναι προτιμώτερο να πάρεις ένα ντεπόν (όχι κάθε τρεις και λίγο βέβαια) παρά να υποφέρεις γιατί μακροχρόνια ο πόνος δημιουργεί ψυχικά θέματα όπως κατάθλιψη κλπ. Από την άλλη, ένα ελαφρύ ηρεμιστικό σε περιπτώσεις που δεν την παλεύει κάποιος λόγω ενός πένθους ή μιας αρρώστειας κλπ δεν είναι τραγικό. Δε σού φέρνει υπνηλία απλά ηρεμεί τα νεύρα, δεν ξέρω πώς ακριβώς λειτουργεί, πάντως δε νομίζω να σού φέρνει υπνηλία. Υπνηλία σού φέρνει το υπνωτικό.

Παρ' όλα αυτά συμφωνώ φυσικά οτι το να μιλήσει κάποιος σε ειδικό ψυχικής υγείας είναι το πρώτο βήμα αν θεωρεί οτι δεν μπορεί να τα βγάλει πέρα μόνος του. Δεν είναι κακό να πεις "χρειάζομαι βοήθεια". Όλοι οι άνθρωποι το περνούν και θα το περάσουν.

Δεν διαφωνώ με τίποτα από αυτά που λες συμφωνούμε, εννοείται!. Αλλά δεν είναι θέμα καταστροφολογίας ούτε ότι τρομάζουμε τον κόσμο με το να λέμε ότι και το πιο "απλό" φάρμακο έχει παρενέργειες. Εδώ που τα λέμε όλοι γνωρίζουμε ότι έχουν!!
Υπνηλία σου φέρει γιατί έχω αλλεργία και παίρνω ένα τύπου ηρεμιστικό, οπότε το ξέρω πολύ καλά
1
Παράθεση

Devil

Επιφανές Μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 4,063 μηνύματα.

O Devil !!! έγραψε: στις 13:15, 09-02-19:

Επισκεψη σε ψυχολογο:

- Καλημέρα σας τι νιώθετε;
- Νιώθω έντονη ανησυχια για κάποια πράγματα και με πιάνουν και πονοκέφαλοι.
- Δεν ειναι τιποτα απο το άγχος σας θα ειναι.
- 50 ευρώ παρακαλώ.

1
1
3
1
Παράθεση

meetmeinmontauk

Τιμώμενο Μέλος

H meetmeinmontauk αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 9,456 μηνύματα.

H meetmeinmontauk έγραψε: στις 13:51, 09-02-19:

Αρχική Δημοσίευση από Devil
Επισκεψη σε ψυχολογο:

- 50 ευρώ παρακαλώ.

Ο ρόλος του ψυχολόγου στην προκειμένη περίπτωση είναι να σε βοηθήσει να καταλάβεις από που πηγάζει αυτό το άγχος. Όταν το συνειδητοποιήσεις αυτό, τότε βλέπεις τι μπορείς να κάνεις για να το λύσεις, χτυπάς δηλαδή το κακό στη ρίζα του.
Βέβαια αν πέσεις σε κανέναν κομπογιαννίτη, ίσως απλά να σου συστήσει βρώμη με σταφίδες. Συμβαίνουν κι αυτά.
5
1
Παράθεση

olivi@

Συντονίστρια

H olivi@ έγραψε: στις 13:54, 09-02-19:

Επισκεψη σε ψυχολογο:

- 50 ευρώ παρακαλώ.

-Kαι πως να αντιμετωπίσω την εσωστρέφεια γιατρέ μου;
-Με σεξ και γυμναστική, δουλεύει πάντα.
6
1
Παράθεση

harry akritas

Περιβόητο Μέλος

Ο harry akritas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 19 ετών . Έχει γράψει 1,431 μηνύματα.

O harry akritas έγραψε: στις 14:04, 09-02-19:

Επισκεψη σε ψυχολογο:

- 50 ευρώ παρακαλώ.

Πρώτη φορά ακούω ο ασθενής να ζητά λεφτά από τον γιατρό.
4
1
Παράθεση

olivi@

Συντονίστρια

H olivi@ έγραψε: στις 14:08, 09-02-19:

Αρχική Δημοσίευση από harry akritas

Mπορεί ο ασθενής να καλημέρισε τον γιατρό.
Παράθεση

Devil

Επιφανές Μέλος

O Devil !!! έγραψε: στις 14:22, 09-02-19:

Αρχική Δημοσίευση από meetmeinmontauk
Ο ρόλος του ψυχολόγου στην προκειμένη περίπτωση είναι να σε βοηθήσει να καταλάβεις από που πηγάζει αυτό το άγχος. Όταν το συνειδητοποιήσεις αυτό, τότε βλέπεις τι μπορείς να κάνεις για να το λύσεις, χτυπάς δηλαδή το κακό στη ρίζα του.
Βέβαια αν πέσεις σε κανέναν κομπογιαννίτη, ίσως απλά να σου συστήσει βρώμη με σταφίδες. Συμβαίνουν κι αυτά.

Η βρώμη και οι σταφιδες δεν ειναι για τους αμύητους. Οι υπολοιποι μπορουν να τρώνε πατατακια και να σκάνε 50αρικα σε ψυχολογους επειδη δηθεν έχουν προβληματα. Απο την κακη διατροφη και τις καταχρησεις επισης μπορεις να πάθεις κατάθλιψη. Αλλα δεν ξέρετε και κοροϊδευετε κιολας.

Υπάρχουν τροφές που επιδρουν σε ορμονες οπως η σεροτονινη η οποια ειναι βασική για την καταθλιψη. Η γυμναστική επισης αυξάνει την ντοπαμίνη και το αισθημα ευεξιας που νιώθει κάποιος.

Διαβάστε πρώτα. Ψαχτειτε και μετά την ειρωνεια που προκυπτει απο υπερμετρο εγωϊσμο. Ναι γράφεις να πάει σε ψυχολογο. Ουάου τρομερή συμβουλη. Μηπως εχεις και κανεναν δικο σου να του συστησεις ; πές του μετά σου έφερα και πελάτη. Που νομιζει οτι εχει ψυχολογικά προβληματα ενω δεν έχει τιποτα. Πές του εκει οτι κάτι έχει να τον έχουμε πελάτη.

Αρχική Δημοσίευση από olivi@
-Kαι πως να αντιμετωπίσω την εσωστρέφεια γιατρέ μου;
-Με σεξ και γυμναστική, δουλεύει πάντα.

Καλυτερα να την αντιμετωπισει με το να κλειστει στο στεκι και να γράφει "ειμαι εσωστρεφης τι θα κάνω" μετά θα μπει κάποιος να του πει κάνε αυτο κανε εκεινο θα μπειτε και εσεις μετά να πειτε τους άλλους άσχετους να του συστησετε ψυχολογο και στη συνέχεια να κλεισετε με το συμπέρασμα "Ετσι εισαι μην αλλαξεις για κανεναν"

Κατω απο το μπαλκονι σου περνάω και τηγανιζεις ψάρια ... πέτα μου έναν κεφτέ.
edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Devil : 09-02-19 στις 14:20.
3
Παράθεση

Himela

Συντονίστρια

H Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 38 ετών , επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 14,815 μηνύματα.

H Himela σ' όποιον αρέσουμε... έγραψε: στις 14:22, 09-02-19:

Επισκεψη σε ψυχολογο:

- 50 ευρώ παρακαλώ.

Καταρχάς δε χρειάζεται να δίνουμε λεφτά σε ψυχολόγους ή κοινωνικούς λειτουργούς, σε όλη την Ελλάδα λειτουργούν ΔΩΡΕΑΝ Κέντρα Ψυχικής Υγείας.

Δεύτερον, έχεις πάει σε ψυχολόγο και είχες αυτή τη συζήτηση ή αυτή τη συζήτηση φαντάζεσαι πως θα κάνετε; Αν είναι το πρώτο, θα έλεγα να τον καταγγείλεις γιατί προφανώς δεν ήταν ψυχολόγος. Αν είναι το δεύτερο, ας μην παραπλανούμε τον κόσμο που μας διαβάζει.

Κι επειδή θα πεις οτι όλα λύνονται με εξωστρέφεια (και ταχίνι), δε διαφωνώ οτι κάποιο μέρος της μελαγχολίας κάποιων ανθρώπων είναι ίσως στο μυαλό τους και αν προσπαθήσουν μπορούν να τη μειώσουν κάνοντας οι ίδιοι κάποια βήματα. Το να λέει κάποιος "πήγαινε σε ψυχολόγο να σού λύσει τα προβλήματα" χωρίς προσπάθεια δική σου, είναι σαν να λέει σε κάποιον παχύσαρκο "πάρε αυτό το χάπι και θα αδυνατίσεις". Η ψυχοθεραπεία είναι η πιο μακρόχρονη και δύσκολη δουλειά που θα κάνει ποτέ κανείς γιατί έρχεσαι πρόσωπο με πρόσωπο με τις φοβίες και τους δαίμονές σου. Όταν όμως μπεις σε μια σειρά κι αρχίζεις να βλέπεις φως στο τούνελ, νιώθεις σαν να βλέπεις τη ζωή με άλλο μάτι, σαν να είχες μπροστά σου ένα μαύρο τούλι που πίστευες οτι είναι φυσιολογικό και τώρα αρχίζει να εξαφανίζεται.

Οπότε, ας κάνει ο καθένας αυτό που θεωρεί καλό για τον εαυτό του, αλλά όταν έχουμε να κάνουμε με θέματα υγείας, η πλακίτσα κι η ειρωνεία δεν χωρούν.
2
Παράθεση

Devil

Επιφανές Μέλος

O Devil !!! έγραψε: στις 14:24, 09-02-19:

Αρχική Δημοσίευση από harry akritas

Του ψυχολογου ειναι η τελευταια ατακα οχι του ασθενή. Ο ασθενης δεν απαντάει πια επικρατει ησυχια απο μεριάς του.
Παράθεση

meetmeinmontauk

Τιμώμενο Μέλος

H meetmeinmontauk αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 9,456 μηνύματα.

H meetmeinmontauk έγραψε: στις 14:26, 09-02-19:

Η βρώμη και οι σταφιδες δεν ειναι για τους αμύητους. Οι υπολοιποι μπορουν να τρώνε πατατακια και να σκάνε 50αρικα σε ψυχολογους επειδη δηθεν έχουν προβληματα.

Υπάρχουν τροφές που επιδρουν σε ορμονες οπως η σεροτονινη η οποια ειναι βασική για την καταθλιψη. Η γυμναστική επισης αυξάνει την ντοπαμίνη και το αισθημα ευεξιας που νιώθει κάποιος.

Διαβάστε πρώτα. Ψαχτειτε και μετά την ειρωνεια που προκυπτει απο υπερμετρο εγωϊσμο. Ναι γράφεις να πάει σε ψυχολογο. Ουάου τρομερή συμβουλη. Μηπως εχεις και κανεναν δικο σου να του συστησεις ; πές του μετά σου έφερα και πελάτη. Που νομιζει οτι εχει ψυχολογικά προβληματα ενω δεν έχει τιποτα. Πές του εκει οτι κάτι έχει να τον έχουμε πελάτη.
Στο θρεντ έχω γράψει ένα μήνυμα όλο κι όλο το οποίο ήταν η απάντηση μου προς εσένα. Δεν προέτρεψα τον Φώτη να πάει σε ψυχολόγο, σχολίασα πως αν πήγαινε, δεν θα έπαιρνε την ξερή απάντηση "απλά έχεις άγχος, 50 ευρώ" όπως σχολίασες εσύ.
Το πρόβλημα είναι πως βλέπεις κάθε κατάσταση ως μαύρο-άσπρο και λόγω δικού σου εγωισμού δεν δέχεσαι αντίθεση άποψη. Στο θέμα μας, ο Φώτης μπορεί να κάθεται να τρώει βρώμη, ταχίνι και μέλι όλη μέρα. Μπορεί να χτυπιέται στο γυμναστήριο 4-5 φορές την εβδομάδα. Θα έχει καλύτερη διάθεση overall αλλά τι θα κάνει όταν μπαίνει μέσα το άγχος των πανελληνίων και του θανάτου όπως μας έγραψε παραπάνω; θα βάζει δύο κουταλιες σταφίδες σε γιαούρτι και θα περάσει;
2
1
Παράθεση

harry akritas

Περιβόητο Μέλος

Ο harry akritas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 19 ετών . Έχει γράψει 1,431 μηνύματα.

O harry akritas έγραψε: στις 14:26, 09-02-19:

Αρχική Δημοσίευση από olivi@
Mπορεί ο ασθενής να καλημέρισε τον γιατρό.
Μπορεί οι ρόλοι τους να ήταν συγκεχυμένοι.
1
Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 1 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Μέχρι και αυτή την στιγμή δεν έχει δει το θέμα κάποιο ορατό μέλος

Βρείτε παρόμοια

• Παρόμοια Θέματα
    • Ακμή και χάπια - Από Krasti
      Το θέμα έχει λάβει 224 απαντήσεις και βρίσκεται στην κατηγορία Νεανικά θέματα.
      Το τελευταίο του μήνυμα δημοσιεύτηκε 29-01-18 στις 14:17.
    • Χάπια καφείνης; - Από Subject to change
      Το θέμα έχει λάβει 20 απαντήσεις και βρίσκεται στην κατηγορία Υγεία-Ιατρική.
      Το τελευταίο του μήνυμα δημοσιεύτηκε 25-04-17 στις 15:28.
    • Χάπια για μείωση της όρεξης - Από Scandal
      Το θέμα έχει λάβει 17 απαντήσεις και βρίσκεται στην κατηγορία Υγεία-Ιατρική.
      Το τελευταίο του μήνυμα δημοσιεύτηκε 22-01-11 στις 17:27.
    • Πώς λειτουργούν τα χάπια αντισύλληψης; - Από lilitu
      Το θέμα έχει λάβει 13 απαντήσεις και βρίσκεται στην κατηγορία Έρωτας & Σεξ.
      Το τελευταίο του μήνυμα δημοσιεύτηκε 03-02-10 στις 22:27.
  • Προηγούμενο Θέμα Επόμενο Θέμα