Επεξεργασία Προφίλ Επεξεργασία Avatar Επεξεργασία Υπογραφής Επεξεργασία Επιλογών E-mail και Κωδικός Ρυθμίσεις Ειδοποιήσεων
Αποσύνδεση Οι Συνδρομές μου Το Προφίλ μου Τα Posts μου Τα Threads μου Λίστα Επαφών Αντιδράσεις σε Posts μου Παραθέσεις των Posts μου Αναφορές σε Εμένα Ενέργειες Συντονιστών Αόρατος Χρήστης

Το e-steki είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 68,996 μέλη και 2,479,667 μηνύματα σε 78,988 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το e-steki άλλα 592 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο e-steki!

Εγγραφή Βοήθεια

Ναρκωτικά και εξαρτήσεις

einhell

Αποκλεισμένος χρήστης

Ο einhell αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 37 ετών . Έχει γράψει 64 μηνύματα.

O einhell έγραψε: στις 14:13, 12-11-15:

Αρχική Δημοσίευση από ultraviolence
Με την ίδια λογική αν κάποιος έχει κατάστημα γυναικείων εσωρούχων....
Ίδια λογική σε διαφορετικά θέματα και καταστάσεις είναι άκυρη

Βασικά ο fockos πιστεύω προσπαθεί να 'πει' κάτι που είναι δύσκολο να αποδοθεί χωρίς να παρεξηγηθεί αλλά εγώ τον συγχαίρω για την πρόθεση του και μόνο. Και φυσικά αν ένας ιατρός καταφέρει να μπει στην ψυχολογία του ασθενή του, με δεδομένο ότι γνωρίζει πως θα το χειριστεί, έχει ήδη καλύψει το 50% της θεραπείας του.
Εντάξει δεν αναφέρομαι σε εξάρθρωση ώμου, για να προλάβω τους ...συγκρινοσυνωμοσιολόγους!
Πρέπει να συνδεθείτε για να αντιδράσετε σε μηνύματα
Παράθεση

vassilis498

Επιφανές Μέλος

Ο vassilis498 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 5,860 μηνύματα.

O vassilis498 έγραψε: στις 14:34, 12-11-15:

Με την ίδια λογική αν κάποιος έχει κατάστημα γυναικείων εσωρούχων πρέπει να δοκιμάζει και τις ζαρτιερες αλλα και τα σουτιέν.
Δε μπορώ να καταλάβω το σκεπτικό σου.Είναι ευρέως διαδεδομένο ότι τα ναρκωτικά (γιατι για ναρκωτικα και εξαρτησεις λεει το θεμα) επιδρούν στο ΚΝΣ και στο ψυχισμό του ανθρώπου,έχοντας ως αποτέλεσμα ενα στερητικό σύνδρομο.Τι θα αλλάξει αν δοκιμασεις εσύ και ο κάθε γιατρός;; Θα αλλάξει ο τρόπος της εκάστοτε αγωγής;;Υπαρχουν καθορισμενα βηματα για την αποτοξινωση.Κεφάλι θα κάνετε μόνο

Memer on duty!!
Παράθεση

Eileen (Athena (1/3 ΜΕΤΣ))

Τιμώμενο Μέλος

H Athena (1/3 ΜΕΤΣ) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 3,148 μηνύματα.

H Eileen έγραψε: στις 15:50, 12-11-15:

Αρχική Δημοσίευση από epote
εισαι δεν εισαι γιατρος θα επρεπε πανω απο ολα να εισαι επιστημονας και ο επιστιμονας ξερει οτι η υποκειμενικη εμπειρια ενος ανθρωπου ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΕΝΔΕΙΚΤΙΚΗ
Άλλο μη ενδεικτική, άλλο λανθασμένη - ο άνθρωπος δεν είπε ότι θα συνταγογραφεί μόνο βάσει της εμπειρίας του από αυτά που θα πάρει.
Υπαρχουν καθορισμενα βηματα για την αποτοξινωση.
Τα οποία σε συντριπτική πλειονότητα αποτυγχάνουν - η αποτοξίνωση δεν είναι συνταγή για κέικ
Υπάρχει η φαρμακευτική αγωγή που θα χορηγηθεί προκειμένου να βοηθήσει στην αντιμετώπιση του συνδρόμου στέρησης, αλλά μόνο αυτό σε καμία περίπτωση δεν είναι αρκετό (αφού το μεγαλύτερο ποσοστό κάνει ξανά χρήση).

"Μα είναι κάτι πιο βαθύ που με λερώνει" που λέει και το άσμα και αν δεν λυθεί αυτό η αποτοξίνωση δεν θα ευδοκιμήσει. Εδώ παίζει σημαντικό ρόλο η ευαισθησία και η προθυμία του γιατρού
1
Παράθεση

ultraviolence

Τιμώμενο Μέλος

Ο ultraviolence αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 22 ετών , επαγγέλεται Μουσικός και μας γράφει απο Σλοβακία (Ευρώπη). Έχει γράψει 11,581 μηνύματα.

O ultraviolence έγραψε: στις 16:02, 12-11-15:

Αρχική Δημοσίευση από Eileen
Τα οποία σε συντριπτική πλειονότητα αποτυγχάνουν - η αποτοξίνωση δεν είναι συνταγή για κέικ
Υπάρχει η φαρμακευτική αγωγή που θα χορηγηθεί προκειμένου να βοηθήσει στην αντιμετώπιση του συνδρόμου στέρησης, αλλά μόνο αυτό σε καμία περίπτωση δεν είναι αρκετό (αφού το μεγαλύτερο ποσοστό κάνει ξανά χρήση).

"Μα είναι κάτι πιο βαθύ που με λερώνει" που λέει και το άσμα και αν δεν λυθεί αυτό η αποτοξίνωση δεν θα ευδοκιμήσει. Εδώ παίζει σημαντικό ρόλο η ευαισθησία και η προθυμία του γιατρού
Ναι δεν αντιλέγω.Δεν είπα ότι η αποτοξίνωση θα είναι και επιτυχής
1
Παράθεση

einhell

Αποκλεισμένος χρήστης

Ο einhell αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 37 ετών . Έχει γράψει 64 μηνύματα.

O einhell έγραψε: στις 17:01, 12-11-15:

Το στερητικο συνήθως αντιμετωπίζεται με συνδιασμο φαρμάκων και υποκαταστατα που δεν προκαλούν εθισμό και σταδιακά ο εξαρτημενος αποτοξινωνεται, δηλαδή επανέρχεται ο οργανισμός του. Επομένως δεν υπάρχει επιτυχής η οχι αποτοξίνωση όπως δεν υπάρχει και ανεπιτυχης....εκτρωση! Αν έγινε εκτρωση έγινε. Τέλεια και παύλα. Από κει και πέρα όμως είναι το θέμα μας και εκεί εστιάζει ο φοκος. Στην καταπολέμηση των αιτιων που στρεφεται κάποιος στα ναρκωτικά, άρα και στην οριστική θεραπεια
edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη einhell : 12-11-15 στις 17:05.
Παράθεση

fockos

Επιφανές Μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Γιατρός και μας γράφει απο Ζάκυνθος (Ζάκυνθος). Έχει γράψει 11,153 μηνύματα.

O fockos έγραψε: στις 19:13, 12-11-15:

Ας μιλήσουμε για το φαινόμενο House σαν να ήταν πραγματικό πρόσωπο.
edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη fockos : 12-11-15 στις 21:32.
Παράθεση

Stavri_

Τιμώμενο Μέλος

H Stavri_ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 25 ετών και επαγγέλεται Barista . Έχει γράψει 4,504 μηνύματα.

H Stavri_ έγραψε: στις 21:15, 12-11-15:

Αρχική Δημοσίευση από fockos
Ας μιλήσουμε για το φαινόμενο House σαν να ήταν πραγματικό πρόσωπο.

Σε όλες τις season οι ιατροί γύρω του του λέγανε να του κόψουν τα φάρμακα αλλά αυτός δε τα έκοβε γιατί με αυτά δε πονούσε. Στο τέλος της 5η season βλέπει οράματα και πάει στο Ψυιχατρείο κοροιδεύει τους πάντες και θέλει να φύγει (δε παίρνει τα φάρμακα που του δινουν). Ξαφνικά κάνει μια μαλακιά καταλαβαίνει πως έχει πρόβλημα και αρχίζει πραγματικά την αγωγή.
Spoiler Alert!! Καλέ, δε ντρέπεσαι;; Και ότι είχα σκοπό να αρχίσω να βλέπω τη σειρά! Τς,τς,τς...
1
Παράθεση

fockos

Επιφανές Μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Γιατρός και μας γράφει απο Ζάκυνθος (Ζάκυνθος). Έχει γράψει 11,153 μηνύματα.

O fockos έγραψε: στις 21:32, 12-11-15:

Αρχική Δημοσίευση από Stavri_
Spoiler Alert!! Καλέ, δε ντρέπεσαι;; Και ότι είχα σκοπό να αρχίσω να βλέπω τη σειρά! Τς,τς,τς...
δε σου το χαλαω μη φοβάσαι. Τα επεισόδια είναι αυτοτελή και απλά τρέχει πίσω μια ιστοριούλα.
1
Παράθεση

Ajusshi (η σκέψη μου σκέφτηκε τον εαυτό της)

Διακεκριμένο μέλος

Ο η σκέψη μου σκέφτηκε τον εαυτό της αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 1,686 μηνύματα.

O Ajusshi All Men Must Die έγραψε: στις 21:42, 12-11-15:

Αρχική Δημοσίευση από fockos
ΕΙμαι φοιτητής ακόμα χρωστάω 2 μαθήματα για το πτυχίο. Φίλε μου δε θα πάρω αντιαρρυθμικά ή επικίδνυνα φάρμακα το είπα πάνω ένα φάρμακο μια φορά να πάρεις για να δεις πως επιδρά στο σώμα δε θα κάνει ούτε κακό ούτε καλό. Το παράδειγμα που έδωσα ήταν ένα ακίνδυνο φάρμακο. Τα φάρμακα δεν είναι καραμέλες και δυστυχώς ένα εγχειρίδιο φαρμακολογίας δε μπορεί να περιγράψει τις παρενέργειες που έχει το φάρμακο οσο περιγραφικό και να είναι.

Όσο αφορά τα ψυχοφάρμακα επειδή θεωρώ την ψυχιατρική πολύ δύσκολη ειδικότητα και με μεγάλη ευθύνη να ξέρετε ότι οι περισσότεροι ψυχίατροι συνταγογραφούν φάρμακα χωρίς να ξέρουν τι πραγματικά συνταγογραφούν και πολλές φορές αντί για καλό κάνουν κακό.

αν πάρεις ένα φάρμακο μία φορά που δεν περιέχει κανένα κίνδυνο,
είναι σαν να παίρνεις ένα φάρμακο μία φορά που δεν θα έχει κανένα κίνδυνο,
απλά θα πάρεις ένα φάρμακο για μία φορά χωρίς κανένα κίνδυνο για σένα και κανένα νέο για τους άλλους λολ,

τεσπα, κατάλαβα τι θες να πεις, τίμιο μεν, άνευ αντικειμένου δε,
καλή επιτυχία στις σπουδές σου.
Παράθεση

epote

Επιφανές Μέλος

Ο epote αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 2,757 μηνύματα.

O epote ) έγραψε: στις 08:26, 13-11-15:

Το στερητικο συνήθως αντιμετωπίζεται με συνδιασμο φαρμάκων και υποκαταστατα που δεν προκαλούν εθισμό και σταδιακά ο εξαρτημενος αποτοξινωνεται
ποτε κανενας πρεζακιας δεν ειπε "δεν εκοψα τη πρεζα επειδη δεν αντεχα 3-5 μερες να νοιωθω ψιλοχαλια".

και η μεθαδονη αντικαθιστα μια εξαρτηση με μια αλλη (πολυ χειροτερη)
Παράθεση

einhell

Αποκλεισμένος χρήστης

O einhell έγραψε: στις 11:48, 13-11-15:

Ας τα να πάνε, είναι η ιστορία από την πλευρά των εξαρτημένων και των οικείων τους, για την άλλη πλευρά είναι...άστους να πάνε, είναι πολλά τα λεφτά Άρη.
Παράθεση

Scandal (Πέτρος)

Διαχειριστής

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών , επαγγέλεται Web developer και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 6,664 μηνύματα.

O Scandal έγραψε: στις 17:07, 26-06-19:

Παγκόσμια Ημέρα κατά των Ναρκωτικών σήμερα
2
Παράθεση

grtt

Δραστήριο Μέλος

Ο grtt αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 43 ετών . Έχει γράψει 282 μηνύματα.

O grtt έγραψε: στις 21:53, 26-06-19:

Κι όμως κάποτε ορισμένα ναρκωτικά ήταν "δια πάσαν νόσον και πάσαν μαλ....γκουχου γκουχου"

1
2
Παράθεση

PromitheasGatos

Νεοφερμένος

Ο PromitheasGatos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 29 μηνύματα.

O PromitheasGatos έγραψε: στις 23:46, 27-06-19:

Εγώ είμαι πολύ προβληματισμένος σχετικά με αρκετές πτυχές των ναρκωτικών. Για να μην κουράσω θα μιλήσω για μια μόνο τώρα. Για τον τρόπο που έρχονται τα σκληρά ναρκωτικά όπως η κοκαΐνη και η ηρωίνη στην χώρα μας και σε όλη την Ευρώπη σε ποσότητες αρκετές να καλύπτουν την μεγάλη ζήτηση που υπάρχει( η έχει έντεχνα δημιουργηθεί από τους βαρόνους τόσες δεκαετίες πλέον). Για όσους δεν ξέρουν η Ηρωίνη έρχεται από το Αφγανιστάν και η Κοκαΐνη από την Κολομβία.

Είναι κωμικοτραγικό κάποιοι να ενοχλούνται πιο πολύ που στην χώρα μας και στην Ευρώπη περνάνε έστω παράνομα φτωχοί άνθρωποι με οικογένειες που ψάχνουν μια καλύτερη ζωή και να λένε πως αυτό θα καταστρέψει την χώρα. Πως τα σύνορα μας είναι τρύπια. Πως χρειαζόμαστε Ευρωπαϊκή υπηρεσία φύλαξης συνόρων με αφορμή μετανάστες. Ενώ για την λαθραία εισαγωγή ναρκωτικών μέσω θαλάσσιων και χερσαίων συνόρων που σπέρνει τον θάνατο και την διάλυση οικογενειών εδώ και δεκαετίες (πολύ πριν έρθουν μετανάστες) κάνεις (εννοώ δεν έχω ακούσει κάτι τέτοιο ενώ για τους μετανάστες συνέχεια τα λένε) δεν ζήτησε στην Ελλάδα να έρθει η Frontex και να σταματήσει τους ναρκοέμπορους.

Μου διαφεύγει κάτι; σας παρακαλώ να μου πείτε και εσείς την γνώμη σας. Πιστεύετε ότι είμαι υπερβολικός; έχω άδικο;
edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη PromitheasGatos : 27-06-19 στις 23:50.
1
Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Μέχρι και αυτή την στιγμή δεν έχει δει το θέμα κάποιο ορατό μέλος

Βρείτε παρόμοια