Πίστη και Λογική

Mercury

Επιφανές μέλος

Ο Doctor αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαέστρος και μας γράφει απο Ισλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 13,611 μηνύματα.
Ο θεος ειναι δημιουργια του ανθρωπου...Και μαλιστα πολυ κακη...Εαν οντως υπαρχει...Θα ειχε κανει μια εμφανιση στα τοσα χρονια απο τοτε που εστειλε τον υιο του για να πεθανει και να αναστηθει για τις αμαρτιες των πρωτοπλαστων....
Το "πιστευω" απαιτει και αποδειξεις...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Πατρεύς

Περιβόητο μέλος

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 38 ετών, επαγγέλεται Μεταπτυχιακός Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Ρέθυμνο (Ρέθυμνο). Έχει γράψει 5,268 μηνύματα.
Ο θεος ειναι δημιουργια του ανθρωπου...Και μαλιστα πολυ κακη...Εαν οντως υπαρχει...Θα ειχε κανει μια εμφανιση στα τοσα χρονια απο τοτε που εστειλε τον υιο του για να πεθανει και να αναστηθει για τις αμαρτιες των πρωτοπλαστων....
Το "πιστευω" απαιτει και αποδειξεις...

Δὲ συμφωνῶ ὅτι τὸ «πιστεύω» χρειάζεται ἀπαραίτητα ἀποδείξεις ἢ μᾶλλον ἐξαρτᾶται ἀποκλειστικὰ ἀπὸ αὐτές. Εἶμαι διατεθειμένος νὰ σοῦ ἀπαριθμήσω μιὰ σειρὰ ἀπὸ στοιχεῖα τὰ ὁποῖα θεωρῶ ἀτράνταχτες ἀποδείξεις σχετικὰ μὲ τὴν ἀλήθεια τῆς Ὀρθοδοξίας. Ἂν ἐσὺ δὲν εἶσαι διατεθειμένος μέσα σου νὰ τὰ δεχθῇς ὡς τεκμήρια, δὲν πρόκειται νὰ σὲ πείσῃ κανεὶς μὲ τὸ ζόρι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mercury

Επιφανές μέλος

Ο Doctor αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαέστρος και μας γράφει απο Ισλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 13,611 μηνύματα.
Ειμαι ολος αυτια...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Πατρεύς

Περιβόητο μέλος

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 38 ετών, επαγγέλεται Μεταπτυχιακός Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Ρέθυμνο (Ρέθυμνο). Έχει γράψει 5,268 μηνύματα.
Εἶσαι διατεθειμένος νὰ πιστεύσῃς στὴν ἔννοια τοῦ θαύματος;

Εἶσαι διατεθειμένος νὰ πιστεύσῃς ὅτι ὑπάρχουν πράγματα στὸν κόσμο τὰ ὁποῖα δὲν ἐξηγοῦνται ὀρθολογικά;

Εἶσαι διατεθειμένος νὰ ἀντιληφθῇς ὅτι ὁ ἄνθρωπος δὲν εἶναι μόνο ὕλη, ἀλλὰ ἔχει καὶ πνευματικὴ οὐσία;

Εἶσαι διατεθειμένος νὰ δεχθῇς ὅτι ὁ Θεὸς μπορεῖ πράγματι ὡς παντοδύναμος νὰ ἐπεμβαίνῃ στὰ ἀνθρώπινα;

Ἂν ναί, τότε μπορῶ νὰ σοῦ πῶ ἑκατοντάδες παραδείγματα ὅπως τὴν περίπτωση τοῦ Ἁγίου Νεκταρίου, τοῦ Γέροντα Παϊσίου, τοῦ Γέροντα Πορφυρίου, τοῦ Γέροντα Ἰακώβου κλπ. Σύγχρονοι ἅγιοι ποὺ ἔλλαμψε ἡ ζωή τους ἀπὸ τὴ Χάρη τοῦ Θεοῦ καὶ θεράπευσαν μὲ τὶς προσευχές τους πνευματικὰ τὸ κυριώτερο καὶ σωματικὰ δευτερευόντως πολλοὺς ἀνθρώπους ποὺ προσέδραμαν μὲ ταπείνωση καὶ πίστη σὲ αὐτούς. Ὁ ἴδιος ὁ Γέροντας Παΐσιος διηγεῖται ἐμφάνιση τοῦ Χριστοῦ στὸν ἴδιον.

Ἂν πάλι ὄχι, ὅλα αὐτὰ ποὺ σοῦ λέω, γιὰ σένα δὲ λένε τίποτα. Ἡ ἐγκυρότητα τῶν ὅποιων ἀποδείξεων γιὰ τὴν ἀλήθεια τῶν λεγομένων, ἐξαρτᾶται ἀπὸ τὴν καλὴ πίστη τοῦ συνομιλητῆ νὰ δεχθῇ ὡς ἔγκυρα τὰ λεγόμενα. Ἄλλωστε πίστη σημαίνει ἐμπιστοσύνη. Ἐγὼ π.χ. δίνω ἐμπιστοσύνη στὰ λεγόμενα τοῦ Ἁγ. Ἰωάννου τοῦ Θεολόγου ὅταν ἀναφέρεται σὲ ἐπιστολή του στὴν ἐμπειρίας του μὲ τὸ Χριστό· «Ὃ ἦν ἀπ΄ ἀρχῆς, ὃ ἀκηκόαμεν, ὃ ἑωράκαμεν τοῖς ὀφθαλμοῖς ἡμῶν, ὃ ἐθεασάμεθα καὶ αἱ χεῖρες ἡμῶν ἐψηλάφησαν, περὶ τοῦ λόγου τῆς ζωῆς·
καὶ ἡ ζωὴ ἐφανερώθη, καὶ ἑωράκαμεν καὶ μαρτυροῦμεν καὶ ἀπαγγέλλομεν ὑμῖν τὴν ζωὴν τὴν αἰώνιον, ἥτις ἦν πρὸς τὸν πατέρα καὶ ἐφανερώθη ἡμῖν·» Τί λέει ἐδῶ ὁ Ἅγ. Ἰωάννης; Δὲ λέει «στοχασθήκαμε», «σκεφθήκαμε» καὶ ἀποδεικνύουμε μὲ τὴ λογική. Λέει ὅτι μαρτυροῦμε αὐτὸ τὸ ὁποῖο ζήσαμε ἐμεῖς οἱ ἴδιοι. Προφανῶς, γιὰ νὰ γίνῃ πιστευτός, ζητᾷ ἐμπιστοσύνη τοῦ ἀναγνώστη στὰ λεγόμενά του. Ἂν κάποιος δὲν εἶναι διατεθειμένος νὰ ἐμπιστευθῇ αὐτοὺς ποὺ ἔζησαν αὐτὴν τὴν ἐμπειρία, δὲ νομίζω ὅτι μπορεῖ νὰ πιστεύσῃ μὲ ἄλλον τρόπο...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Μάξιμος

Διάσημο μέλος

Ο Μάξιμος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Σκηνοθέτης. Έχει γράψει 3,804 μηνύματα.
Η λογικη ειναι μια...Δεν διαχωριζεται σε επιστημονικη και θρησκευτικη...Οσο για το τι ξημερωνει αυριο...Με χαρα μου θα ακολουθουσα καποιον θεο με την προυποθεση οτι εχω αδιαψευστα στοιχεια για την υπαρξη του...Αφου ειναι τοσο μεγας οσο λενε μερικοι...Ας κατεβει τωρα κιολας...Να πεισει ολους τους δυσπιστους και να σωσει την γη απο την αυτοκαταστροφη της...

Για το τελευταιο...Αφου η ανθρωπινη λογικη δεν αρκη για να συλλαβει και να κατανοησει τα παντα...Πως ξερει οτι υπαρχει κατι περα απο αυτο που καταλαβαινει??
Δεν θα έλεγα οτι η λογική είναι μόνο μία.
Η λογική μας σε μια συγκεκριμένη στιγμή, είναι όλες οι αναθεωρήσεις μας συμπεριλαμβανομένης και της ποιο πρόσφατης, της τελευταίας.

Αρα, σήμερα ομιλείς με βάση το γεγονός ότι αύριο είναι πιθανότερο να υπάρξει και μια άλλη αναθεώρηση, με βάση την εξέλιξη πάντα. Γιατι είναι αδύνατο να υποστηρίξεις επαρκώς, το ότι η λογική σου έχει φτάσει στην κορυφή. Στο χρονικό επίπεδο του σήμερα αναφέρεσαι, όταν επικαλείσαι την λογική.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mercury

Επιφανές μέλος

Ο Doctor αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαέστρος και μας γράφει απο Ισλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 13,611 μηνύματα.
Εἶσαι διατεθειμένος νὰ πιστεύσῃς στὴν ἔννοια τοῦ θαύματος;

Παραβιασει των νομων της φυσης δηλαδη...Οχι
Εἶσαι διατεθειμένος νὰ πιστεύσῃς ὅτι ὑπάρχουν πράγματα στὸν κόσμο τὰ ὁποῖα δὲν ἐξηγοῦνται ὀρθολογικά;
Ολα στο συμπαν εξηγουνται λογικα, Οποτε Οχι...
Εἶσαι διατεθειμένος νὰ ἀντιληφθῇς ὅτι ὁ ἄνθρωπος δὲν εἶναι μόνο ὕλη, ἀλλὰ ἔχει καὶ πνευματικὴ οὐσία;
Οχι..
Εἶσαι διατεθειμένος νὰ δεχθῇς ὅτι ὁ Θεὸς μπορεῖ πράγματι ὡς παντοδύναμος νὰ ἐπεμβαίνῃ στὰ ἀνθρώπινα;
Αφου ειναι παντοδυναμος...Ας φερει τον παραδεισο επι γης...Δεν χρειαζεται να πεθανουμε για να παμε εκει..

Δεν θα έλεγα οτι η λογική είναι μόνο μία.
Η λογική μας σε μια συγκεκριμένη στιγμή, είναι όλες οι αναθεωρήσεις μας συμπεριλαμβανομένης και της ποιο πρόσφατης, της τελευταίας.

Αρα, σήμερα ομιλείς με βάση το γεγονός ότι αύριο είναι πιθανότερο να υπάρξει και μια άλλη αναθεώρηση, με βάση την εξέλιξη πάντα. Γιατι είναι αδύνατο να υποστηρίξεις επαρκώς, το ότι η λογική σου έχει φτάσει στην κορυφή. Στο χρονικό επίπεδο του σήμερα αναφέρεσαι, όταν επικαλείσαι την λογική.

Οπως εχω ξαναπει...Αποδειξτε μου οτι υπαρχει...Και θα γινω ο πιστοτερος απο τους πιστους...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Μάξιμος

Διάσημο μέλος

Ο Μάξιμος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Σκηνοθέτης. Έχει γράψει 3,804 μηνύματα.
Οπως εχω ξαναπει...Αποδειξτε μου οτι υπαρχει...Και θα γινω ο πιστοτερος απο τους πιστους...
Σου έιπε κανένας οτι εγώ στις τοποθετήσεις μου, καίγομαι και προσπαθώ να σου αποδείξω κάτι;
Μεγάλο λάθος κάνεις νεαρέ. Και αυτό γιατι απο όσα έχω γράψει εδώ, δεν έχεις πιάσει γρι, θα έλεγα ποιο εύστοχα οτι είσαι κολλημένος και υπεκφεύγεις σε όποια σκέψη.

Κολάς στο ότι εγώ θα πρέπει οπωσδήποτε να σου αποδείξω κάτι και αυτό ίσως να συμβαίνει γιατι νοιώθεις καλά βολεμένος μέσα στο καβούκι σου.
Εχεις φτιάξει τον δικό σου μικρόκοσμο της λογικής σου, που έξω από αυτόν δεν υπάρχει κάτι άλλο εκτός από αυτό που αποδεικνύεται με βάση τους νόμους της φυσικής.
Απέδειξε μου λοιπόν, εσύ με αυτούς τους νόμους, το : γιατί ως άνθρωποι ή και τα αντικείμενα που βρίσκονται γύρω μας έχουν αυτή την σταθερότητα στις διαστάσεις και δεν επεκτείνονται ή δεν συρρικνώνονται.

Το θέμα της απόδειξης σε κάτι, τελικά μου φαίνεται τόσο παιδαριώδες, μα τόσο παιδαριώδες, που η αντιπαράθεση μέχρι αυτή την στιγμή να μην έχει να μου δώσει κανένα αποτέλεσμα, όσον αφορά τον χαρακτηρισμό της. Ετσι απλά φίλε μου τα βλέπω τα πράγματα.
Είναι σαν να θέλω από κάποια παιδιά που παίζουν με στρατιωτάκια πόλεμο, να σχεδιάσουν την γεωπολιτική στρατηγική της Ευρώπης.
Σαν πολλά θέλω μου φαίνεται. Σαν πάρα πολλά. Ισως να είναι καλύτερο να περιμένω να μεγαλώσουν…ισως!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

D_G

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,938 μηνύματα.
Αφου ειναι παντοδυναμος...Ας φερει τον παραδεισο επι γης...Δεν χρειαζεται να πεθανουμε για να παμε εκει..
Όταν έφτιαξε την γη, ήταν παράδεισος, και ο άνθρωπος ο ίδιος την έκανε κόλαση.
Οπότε στον πραγματικό και πνευματικό παράδεισο δεν θα πάει ο καθένας, αλλά αυτοί που το αξίζουν.
Οπως εχω ξαναπει...Αποδειξτε μου οτι υπαρχει...Και θα γινω ο πιστοτερος απο τους πιστους...
Ο ίδιος ο Χριστός έκανε πολλά θαύματα, θεράπευε αρρώστους εκ γενετής και είδαν πολλά τα μάτια τους, και όμως δεν πίστεψαν.
Αν δεν θέλεις να πιστέψεις και νεκρανάσταση ακόμα να γίνει, θα προσπαθήσεις να το εξηγήσεις διαφορετικά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mercury

Επιφανές μέλος

Ο Doctor αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαέστρος και μας γράφει απο Ισλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 13,611 μηνύματα.
Όταν έφτιαξε την γη, ήταν παράδεισος, και ο άνθρωπος ο ίδιος την έκανε κόλαση.
Οπότε στον πραγματικό και πνευματικό παράδεισο δεν θα πάει ο καθένας, αλλά αυτοί που το αξίζουν.
H γη δεν φτιαχτηκε..Δημιουργηθηκε μονη της...Και οταν δημιουργηθηκε ηταν μια κολαση...Κανενα ειδος ζωης δεν μπορουσε να ζησει... Αφου ο θεος ηξερε για το τι ειναι ικανος ο ανθρωπος..Και αφου μπορει να προβλεψει τα παντα...Γιατι τον αφησε ελευθερο??

Ο ίδιος ο Χριστός έκανε πολλά θαύματα, θεράπευε αρρώστους εκ γενετής και είδαν πολλά τα μάτια τους, και όμως δεν πίστεψαν.
Αν δεν θέλεις να πιστέψεις και νεκρανάσταση ακόμα να γίνει, θα προσπαθήσεις να το εξηγήσεις διαφορετικά.

Ο Χριστος εκανε κρασι το νερο και περπατησε στο νερο μεταξυ αλλων...Γαι δεν θεραπευσε τους πανταχου αρρωστους και δεν εδωσε φαγητο σε ολους, και δεν σταματησε ολους τους πολεμους....
Και γιατι δεν αφησε κανενα γραπτο εργο πισω του,ολοκληρος θεος, γραμματα δεν ηξερε??
Οσο για την νεκρανασταση...Δειξε μου εναν νεκρο..που ειναι χρονια νεκρος...Να επανερχεται στη ζωη...Και εγω θα το πιστεψω!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Muxu Su

Διάσημο μέλος

Η Muxu Su αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,019 μηνύματα.
Ειμαι ολος αυτια...
υπαρχει περίπτωση ποτέ σου να πιστέψεις? Θαρρώ πως όχι..οποτε και τον ιδιο τον Κύριο να δεις μπροστά σου δεν θα πιστέψεις ότι είναι αυτος (βλ.άπιστο Θωμά)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Πατρεύς

Περιβόητο μέλος

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 38 ετών, επαγγέλεται Μεταπτυχιακός Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Ρέθυμνο (Ρέθυμνο). Έχει γράψει 5,268 μηνύματα.
υπαρχει περίπτωση ποτέ σου να πιστέψεις? Θαρρώ πως όχι..οποτε και τον ιδιο τον Κύριο να δεις μπροστά σου δεν θα πιστέψεις ότι είναι αυτος (βλ.άπιστο Θωμά)

Μὴν τὰ μπερδεύεις emily... Ὁ Θωμᾶς πίστευε στὴν Ἀνάσταση τοῦ Χριστοῦ, ἀλλὰ ὅταν οἱ ἄλλοι μαθητὲς τοῦ εἶπαν ὅτι εἶδαν τον Κύριο, αὐτὸς ἤθελε γιὰ νὰ βεβαιωθῇ ὅτι ἦταν πράγματι ὁ Χριστὸς, νὰ ψηλαφήσῃ τὶς πληγὲς που εἶχε στὸ σῶμα του ἀπὸ τὸ Σταυρό. Μόλις ὅμως εἶδε τὸ Χριστὸ , κατὰ πολλοὺς Πατέρες χωρὶς νὰ τὸν ἀγγίξῃ, ἀναφώνησε «Ὁ Κύριός μου καὶ ὁ Θεός μου». Αὐτοὶ οἱ ὁποῖοι δὲν θέλησαν νὰ πιστεύσουν ἦταν οἱ Φαρισαῖοι οἱ ὁποῖοι ἔβαλαν τοὺς στρατιῶτες νὰ ποῦν ψέματα ὅτι ἀποκοιμήθηκαν καὶ κάποιοι ἔκλεψαν τὸ σῶμα τοῦ Χριστοῦ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mercury

Επιφανές μέλος

Ο Doctor αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαέστρος και μας γράφει απο Ισλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 13,611 μηνύματα.
υπαρχει περίπτωση ποτέ σου να πιστέψεις? Θαρρώ πως όχι..οποτε και τον ιδιο τον Κύριο να δεις μπροστά σου δεν θα πιστέψεις ότι είναι αυτος (βλ.άπιστο Θωμά)

Οκ λοιπον...Ας εμφανιστει μπροστα σε εμενα, και σε ολους οσους ειναι αυτη τη στιγμη στο σπιτι μαζι μου(σαν θεος θα διαβαζει αυτα που γραφω),εχει 5 λεπτα απο τωρα...Αλλιως ας σωπασει για παντα!!!

Edit:Τα λεπτα περασαν...Του αφησα και 5 λεπτα μηπως και εχασε τον δρομο...Αλλα τιποτα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Muxu Su

Διάσημο μέλος

Η Muxu Su αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,019 μηνύματα.
Μὴν τὰ μπερδεύεις emily... Ὁ Θωμᾶς πίστευε στὴν Ἀνάσταση τοῦ Χριστοῦ, ἀλλὰ ὅταν οἱ ἄλλοι μαθητὲς τοῦ εἶπαν ὅτι εἶδαν τον Κύριο, αὐτὸς ἤθελε γιὰ νὰ βεβαιωθῇ ὅτι ἦταν πράγματι ὁ Χριστὸς, νὰ ψηλαφήσῃ τὶς πληγὲς που εἶχε στὸ σῶμα του ἀπὸ τὸ Σταυρό. Μόλις ὅμως εἶδε τὸ Χριστὸ , κατὰ πολλοὺς Πατέρες χωρὶς νὰ τὸν ἀγγίξῃ, ἀναφώνησε «Ὁ Κύριός μου καὶ ὁ Θεός μου». Αὐτοὶ οἱ ὁποῖοι δὲν θέλησαν νὰ πιστεύσουν ἦταν οἱ Φαρισαῖοι οἱ ὁποῖοι ἔβαλαν τοὺς στρατιῶτες νὰ ποῦν ψέματα ὅτι ἀποκοιμήθηκαν καὶ κάποιοι ἔκλεψαν τὸ σῶμα τοῦ Χριστοῦ
θέλω να πω ότι και να τον δει δεν θα πιστέψει όπως και ο άπιστος θωμας (θέλοντας να τον ψηλαφισει) παράδειγμα ήθελα να δώσω... mercury (γιωργο) μαλλον για εσενα η μεγαλιοτης του Κυρίου έχει σωπάσει μέσα σου προ πολλού... Οπότε.. Κατά την γνώμη δεν θα πιστέψεις ποτέ όπως και εγώ δεν θα γίνω αθειη ποτέ...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Πατρεύς

Περιβόητο μέλος

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 38 ετών, επαγγέλεται Μεταπτυχιακός Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Ρέθυμνο (Ρέθυμνο). Έχει γράψει 5,268 μηνύματα.
Οκ λοιπον...Ας εμφανιστει μπροστα σε εμενα, και σε ολους οσους ειναι αυτη τη στιγμη στο σπιτι μαζι μου(σαν θεος θα διαβαζει αυτα που γραφω),εχει 5 λεπτα απο τωρα...Αλλιως ας σωπασει για παντα!!!

Edit:Τα λεπτα περασαν...Του αφησα και 5 λεπτα μηπως και εχασε τον δρομο...Αλλα τιποτα...

Ὅταν ὁ Χριστὸς ἦταν στὸ Σταυρό, κάποιοι ἀπὸ κάτω τοῦ ἔλεγαν ὅτι ἂν εἶναι ὁ Υἱὸς τοῦ Θεοῦ, ἂς κατέβῃ ἀπὸ τὸ Σταυρὸ ὥστε νὰ τὸ δοῦν καὶ νὰ πιστεύσουν σὲ αὐτόν. Καὶ φυσικὰ αὐτὸς δὲν τὸ ἔκανε. Σκοπός του Θεοῦ μὲ τὰ θαύματα καὶ ὅλες τὶς ἐνέργειες τὶς ὁποῖες κάνει πρὸς τὸν ἄνθρωπο δὲν εἶναι νὰ τοῦ ἐπιβληθῇ μὲ τὸ φόβο καὶ νὰ τὸν δεχθῇ καταναγκαστικά. Σέβεται τὴν ἐλευθερία τοῦ ἀνθρώπου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mercury

Επιφανές μέλος

Ο Doctor αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαέστρος και μας γράφει απο Ισλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 13,611 μηνύματα.
Ὅταν ὁ Χριστὸς ἦταν στὸ Σταυρό, κάποιοι ἀπὸ κάτω τοῦ ἔλεγαν ὅτι ἂν εἶναι ὁ Υἱὸς τοῦ Θεοῦ, ἂς κατέβῃ ἀπὸ τὸ Σταυρὸ ὥστε νὰ τὸ δοῦν καὶ νὰ πιστεύσουν σὲ αὐτόν. Καὶ φυσικὰ αὐτὸς δὲν τὸ ἔκανε. Σκοπός του Θεοῦ μὲ τὰ θαύματα καὶ ὅλες τὶς ἐνέργειες τὶς ὁποῖες κάνει πρὸς τὸν ἄνθρωπο δὲν εἶναι νὰ τοῦ ἐπιβληθῇ μὲ τὸ φόβο καὶ νὰ τὸν δεχθῇ καταναγκαστικά. Σέβεται τὴν ἐλευθερία τοῦ ἀνθρώπου.

Ετσι λενε οτι εγινε...Γιατι δεν βγηκε κανενας ιστορικος να περιγραψει τον βιο του(περα απο τα ευαγγελια).
Δεν θελω να μου επιβληθει με τον φοβο...Αλλα αφου ισχυριζεται οτι ειναι θεος...Ας το αποδειξει...

Εαν οπως λενε ειναι φιλεσπαχνος..Δεν θα μου ζητησει να απαρνηθω την λογικη μου για να πιστεψω σε αυτον...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Muxu Su

Διάσημο μέλος

Η Muxu Su αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,019 μηνύματα.
Ετσι λενε οτι εγινε...Γιατι δεν βγηκε κανενας ιστορικος να περιγραψει τον βιο του(περα απο τα ευαγγελια).
Δεν θελω να μου επιβληθει με τον φοβο...Αλλα αφου ισχυριζεται οτι ειναι θεος...Ας το αποδειξει...
δεν πάει έτσι..ιστορικός? όλα αυτά τα συγραμματα δεν είναι ιστορικά?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mercury

Επιφανές μέλος

Ο Doctor αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαέστρος και μας γράφει απο Ισλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 13,611 μηνύματα.
Εδω εχουμε γραπτα απο την αρχαια ελλαδα...Γιατι δεν υπαρχει κατι για τον Υιο του θεου?? Εαν εκανε τοσα θαυματα...θα επρεπε να ειχε προσελκυσει μαζες απο ανθρωπους να τον δουνε...μαζι και καποιον ανεξαρτητο ιστορικο να καταγραψει τα εργα του..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Muxu Su

Διάσημο μέλος

Η Muxu Su αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,019 μηνύματα.
Γιατί δεν έχουνε καταφραφει όλα τα εργα του??
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

D_G

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,938 μηνύματα.
Υπάρχουν και άλλοι ιστορικοί που αναφέρουν τον Ιησού Χριστό.
Μόνο σαν αναφορές αναφέρω τους: Τάκιτος, Ιώσηπος, Πλίνιος ο νεώτερος, Σουητώνιος, Θαλλός, Μαρά Βαρ Σεραπίων, Κέλσος, Λουκιανός.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mercury

Επιφανές μέλος

Ο Doctor αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαέστρος και μας γράφει απο Ισλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 13,611 μηνύματα.
Και σε ενα απο αυτα αναφερεται οτι ο Χριστος ειχε παιδι με την Μαγδαληνη...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 6 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top