Συζητήσεις για pdf αρχεία και readers

Alessandra

Διάσημο μέλος

Η Δεν έχω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,716 μηνύματα.
Κατέβασα στον υπολογιστή μου το foxit και το evince. Έχω μια απορία:
Δοκίμασα να επιλέξω μία λέξη από το κείμενο, να κάνω αντιγραφή - και στους δύο readers- κι έπειτα να την κάνω επικόλληση αλλού. Δεν το πέτυχα. Ενώ το πετυχαίνω με τον adobe reader. Μήπως γνωρίζετε κάτι επ' αυτού; Είναι αδύνατον να μην μπορω να κάνω αντιγραφή- επικόλληση, - δεν ξέρω, όμως πώς, στους εν λόγω readers...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Boom

Επιφανές μέλος

Ο Boom αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 12,249 μηνύματα.
Έχω σκαναρισμένα έγγραφα σε μορφή εικόνων. Πώς να τα κάνω σε pdf;
(Χα! Είμαι μελετηρό κορίτσι ;Ρ)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
τόοσες λυσεις υπαρχουν..

συχνα το κανει και ο ιδιος ο εκτυπωτης,,lexmark πχ σε μενα,,απλα στο σκαναρισμα τα σωζεις ως pdf..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Boom

Επιφανές μέλος

Ο Boom αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 12,249 μηνύματα.
Τα έκανα με τον εκτυπωτή...όμως:
1. Δε μου τα βγάζει με τη σειρά που θέλω
2. Αλλάζει διάταξη.
:(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Heptamer

Δραστήριο μέλος

Ο Heptamer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 690 μηνύματα.
Δηλαδή να γυρίσω πίσω στο Foxit Reader; :confused:
Εγώ, πάντως, απ'όταν πήρα τον υπολογιστή, Adobe έχω και δεν έχω πάθει τίποτα μέχρι στιγμής.. :)
Οχι. Να πας στον Nuance PDF Reader (www.nuance.com) - επισης δωρεαν.:)
Καλυτερος απο τον Adobe.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γιώργος

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 30,791 μηνύματα.
Κατέβασα στον υπολογιστή μου το foxit και το evince. Έχω μια απορία:
Δοκίμασα να επιλέξω μία λέξη από το κείμενο, να κάνω αντιγραφή - και στους δύο readers- κι έπειτα να την κάνω επικόλληση αλλού. Δεν το πέτυχα. Ενώ το πετυχαίνω με τον adobe reader. Μήπως γνωρίζετε κάτι επ' αυτού; Είναι αδύνατον να μην μπορω να κάνω αντιγραφή- επικόλληση, - δεν ξέρω, όμως πώς, στους εν λόγω readers...
Ναι, ο evince έχει πρόβλημα σε Windows, δεν λειτουργεί το Copy/Paste.

Σε linux πάντως λειτουργεί μια χαρά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Alessandra

Διάσημο μέλος

Η Δεν έχω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,716 μηνύματα.
Ναι, ο evince έχει πρόβλημα σε Windows, δεν λειτουργεί το Copy/Paste.
Σε linux πάντως λειτουργεί μια χαρά.

Α, σε ευχαριστώ, κι αναρωτιόμουν γιατί. Ο μόνος pdf που βρήκα να έχει τη δυνατότητα copy/paste, εκτός από τον adobe acrobat, είναι ο nuance και αυτός όχι πάντα.
Διόρθωση: Να προσθέσω πως τελικά έχει και ο foxit reader την παραπάνω δυνατότητα.

Ερώτηση: Υπάρχει δυνατότητα σε ένα έγγραφο pdf, που το διαβάζω στον υπολογιστή, να κάνω σήμανση με χρώμα, όπως, πχ, θα έκανα στο κείμενο μιας σελίδας τυπωμένου χαρτιού, με μαρκαδόρο; Ευχαριστώ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Boom

Επιφανές μέλος

Ο Boom αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 12,249 μηνύματα.
Ερώτηση: Υπάρχει δυνατότητα σε ένα έγγραφο pdf, που το διαβάζω στον υπολογιστή, να κάνω σήμανση με χρώμα, όπως, πχ, θα έκανα στο κείμενο, σε μια σελίδα τυπωμένου χαρτιού, με μαρκαδόρο; Ευχαριστώ.
Νομίζω μόνο αν το μετατρέψεις σε άλλη μορφή διότι είναι reader το πρόγραμμα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Alessandra

Διάσημο μέλος

Η Δεν έχω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,716 μηνύματα.
Νομίζω μόνο αν το μετατρέψεις σε άλλη μορφή διότι είναι reader το πρόγραμμα.
Ψάχνοντας, μόλις βρήκα ότι με τον foxit μπορείς να προσθέσεις σχόλια και να κάνεις υπογραμμίσεις. Για να δούμε..

Διαπίστωσα ότι ο foxit, συγκριτικά με τους nuance και adobe acrobat, έχει την καλύτερη απεικόνιση στις φωτογραφίες πχ. Είναι καθαρότερες οι εικόνες.

Ο foxit reader επιτρέπει την υπογράμμιση και την σήμανση κειμένου, με επιλογή χρώματος. Σημαντική λειτουργία. Ίσως ο foxit pro να είναι καλύτερος, δεν ξέρω...:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

moxa15

Διάσημο μέλος

Ο moxa15 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών. Έχει γράψει 3,327 μηνύματα.
Εχω ενα αρχειο pdf και θελω-πρεπει να το μικρυνω ωστε να πιανει 5mb πως μπορω να το κανω;;;
Υπαρχει καποιο προγραμμα που το κανει για εμενα πχ να ελλατωνει την ποιοτητα της εικονας στο pdf ή κατι τετοιο;;;


θελω δλδ αρχεια απο 6-8.5mb pdf να τα κανω να πιανουν 5mb....


οποιαδηποτε προταση καλοδεχουμενη ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Η μόνο εύκολη λύση είναι το PDFCreator, απλά ξανά εκτυπώνεις το pdf.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
δες
pdf shrink
πληρωτικο αλλα εχει τραιλ..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γιώργος

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 30,791 μηνύματα.
Εχω ενα αρχειο pdf και θελω-πρεπει να το μικρυνω ωστε να πιανει 5mb πως μπορω να το κανω;;;
Υπαρχει καποιο προγραμμα που το κανει για εμενα πχ να ελλατωνει την ποιοτητα της εικονας στο pdf ή κατι τετοιο;;;


θελω δλδ αρχεια απο 6-8.5mb pdf να τα κανω να πιανουν 5mb....;)

Ανοίγεις terminal και γράφεις:
Code:
convert input.pdf -quality 50 output.pdf

Το 50% προφανώς το παίζεις όπως θες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

moxa15

Διάσημο μέλος

Ο moxa15 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών. Έχει γράψει 3,327 μηνύματα.
Η μόνο εύκολη λύση είναι το PDFCreator, απλά ξανά εκτυπώνεις το pdf.
πως το χρησιμοποιω αυτο ή τι ακριβως να το κανω αυτο το προγραμμα να πω την αληθεια δεν καταλαβα σε παρακαλω πολυ διευκρινησε τι ακριβως προτείνεις να κανω με αυτο;;;

δες
pdf shrink
πληρωτικο αλλα εχει τραιλ..
το δοκιμασα και δεν καταλαβα τι ακριβως να κανω με αυτο δεν μπορεις να επεξεργαστεις το pdf,οπως ειπα και στον johny απο πανω τι ακριβως εχεις στο μυαλο σου μου το εξηγεις μια αναλυτικοτερα;;;
Ανοίγεις terminal και γράφεις:
Code:
convert input.pdf -quality 50 output.pdf

Το 50% προφανώς το παίζεις όπως θες.
oπα αυτο με τις εντολες δεν το καταλαβα;;;;(εννοεις σε linux)????






Δοκιμασα και το pdf compressor ιδιαιτερα καλο προγραμματακι και ευκολο στην χρηση( ολο next next πατας) και κατι εκανε,
δεν ηταν τελειο αλλα μου εκανε το αρχειο που ηθελα μια μικρη συμπιεση(δλδ απο8.36-->5mb αλλα το εκανε 8.23mb)

μηπως μπορουμε με καποιο προγραμμα να κανουμε split το αρχειο το pdf σε 2 μικροτερα αρχεια περιπου 5mb(max τιμη),και με αυτο κανω την δουλεια μου...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γιώργος

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 30,791 μηνύματα.
oπα αυτο με τις εντολες δεν το καταλαβα;;;;(εννοεις σε linux)????
Ε προφανώς. Δεν χρειάζεσαι εξτρά προγράμματα. :confused:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Boom

Επιφανές μέλος

Ο Boom αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 12,249 μηνύματα.
εχω ενα pdf. θελω πανω του να κρατησω σημειωσεις, πως;

Σημείωση Συντονιστή:Οι αναρτήσεις #76-78 προήλθαν έπειτα απο μεταφορά μηνυμάτων απο το θέμα:Μικρές απορίες και προβλήματα με τους Υπολογιστές"
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Monte Cristo

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Mad Max αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,336 μηνύματα.
εχω ενα pdf. θελω πανω του να κρατησω σημειωσεις, πως;

το πρόγραμμα με το οποίο ανοίγεις τα pdf έχει (σχεδόν) σίγουρα επιλογή για σημειώσεις. Δες τις επιλογές στο μενού. Μετά αποθηκεύεις σε καινούργιο αρχείο εννοείται
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Boom

Επιφανές μέλος

Ο Boom αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 12,249 μηνύματα.
το πρόγραμμα με το οποίο ανοίγεις τα pdf έχει (σχεδόν) σίγουρα επιλογή για σημειώσεις. Δες τις επιλογές στο μενού. Μετά αποθηκεύεις σε καινούργιο αρχείο εννοείται
ιοι σημειωσεις σε προτζεκτορα φαινονται αν τις ανοιξουμε;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rempeskes

Επιφανές μέλος

Ο Rempeskes αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Hair stylist. Έχει γράψει 8,045 μηνύματα.
ιοι σημειωσεις σε προτζεκτορα φαινονται αν τις ανοιξουμε;


οχι αλλα αυτο δεν ειναι προβλημα, εχε ενα μαρκαδόρο και γράφε πάνω στον τοίχο :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Boom

Επιφανές μέλος

Ο Boom αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 12,249 μηνύματα.
ριλι; δηλ αν ανοιξω το κιτρινο συννεφακι δεν;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 1 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top