Ερωτήσεις και απορίες για πιστωτικές και χρεωστικές κάρτες

Dalian

Περιβόητο μέλος

Η Substrata αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4,822 μηνύματα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DarthFederer

Διάσημο μέλος

Ο DarthFederer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,281 μηνύματα.
Το υπολοιπο αυτης της καρτας ειναι οσο και το υπολοιπο του λογαριασμου σου καθως ειναι debit. Οταν ανοιξες το λογαριασμο δεν εκανες εγγραφη στο web banking της Πειραιως?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

leuki kataigida

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η leuki kataigida αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 368 μηνύματα.
Υπάρχει κάποιος τρόπος να ελέγξω το υπόλοιπο της κάρτας μου μέσω internet?

Εγώ έχω μια προπληρωμένη της Πειραιώς και βλέπω το υπόλοιπο απο το i cardonline.
Είχα κάνει απλά μια εγγραφή στην υπηρεσία με έναν κωδικό που μου είχαν δώσει όταν έβγαλα την κάρτα.
Ψάξτο λίγο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dalian

Περιβόητο μέλος

Η Substrata αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4,822 μηνύματα.
Εντάξει, το βρήκα. Ευχαριστώ!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Jolene

Νεοφερμένος

Η Jolene αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ελληνικό (Αττική). Έχει γράψει 106 μηνύματα.
Γνωριζει κανεις αν το ταχυδρομικο ταμιευτηριο με την τωρινη συγχωνευση της eurobank εκδιδει χρεωστικες καρτες;;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DarthFederer

Διάσημο μέλος

Ο DarthFederer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,281 μηνύματα.
Ναι κι εκδιδει αυτην https://www.eurobank.gr/online/home/genericnew.aspx?TT=TT&id=1279&mid=1017&lang=gr που συμμετεχει και στο προγραμμα επιστροφη και χρησιμοποιειται και στο ιντερνετ σε αντιθεση με την παλια debit του ΤΤ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Jolene

Νεοφερμένος

Η Jolene αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ελληνικό (Αττική). Έχει γράψει 106 μηνύματα.
Παιδιά,ας βοηθησει αν ξέρει κάποιος!!!εχω τη χρεωστικη καρτα του ταχυδρομικού ταμιευτηρίου visa electron την οποία είχα βγάλει πριν γίνει η συγχώνευση eurobank με ττ.Αυτη την καρτα μου την είχαν δώσει τοτε επειδή είχα ανοίξει το λογαριασμό 18 plus....το θέμα ειναι οτι θελω να κανω υπεραναληψη και δεν ξέρω αν μπορω και αν ναι,ποιο ειναι το όριο...υπαρχει κανεις που να ξέρει;;;:confused:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Monte Cristo

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Mad Max αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,336 μηνύματα.

Jolene

Νεοφερμένος

Η Jolene αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ελληνικό (Αττική). Έχει γράψει 106 μηνύματα.
Europhone banking 24/7
2109555000 ή 8011111144

Θα περάσω απο την τραπεζα έτσι κι αλλιώς γιατι απο το τηλέφωνο δεν βρίσκεις άκρη...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

chhhris

Νεοφερμένος

Ο chhhris αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
Καλησπερα και απο μενα , χρειαζομαι μια βοηθεια αν γινεται . Ειχα παρει πριν 3 χρονια μια πιστοτικη καρτα 300 ευρω απο το Ταχυδρομικο Ταμιευτηριο . Δεν την πληρωσα . Πριν κατι μηνες πεθανε η γιαγια μου και μου αφησε ενα σπιτι . Δεν εχω κανει αποδοχη κλειρονομιας ακομη . Το σπιτι το πουλαω , βρηκα αγοραστη εχθες και δεν ξερω τι να κανω . Πρεπει να ανοιξω τη διαθηκη και να το πουλησω . Υπαρχει περιπτωση να εχω καποιο προβλημα για αυτα τα 300 ευρω ? Τωρα με τους τοκους εγιναν 450 . Σας ευχαριστω !
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nelliel

Περιβόητο μέλος

Η Nelliel αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,061 μηνύματα.
παρε τηλεφωνο την εταιρια της πιστωτικης και ρωτα. Δεν εχεις την επιλογη να πληρωσεις το ελαχιστο ποσο στον λογαριασμο; Δε νομιζω να ειναι πολλα. Στην δικη μου αν κανω αγορα 500 ευρω, το ελαχιστο ποσο που θα πρεπει να πληρωσω ειναι τα 10 ευρω για να εχω καλο credit rating, αλλα παντα πληρωνω ολοκληρο το ποσο στην ωρα του (και μαλιστα εχω και επιστροφη χρηματων καθε χρονο). Δεν πιστευω να εχεις θεμα με την διαθηκη λογω χρεους στην πιστωτικη. Ρωτα επισης και την τραπεζα σου ή/και την εφορια για να εισαι σιγουρος. Δεν φοβασαι ομως για τους φορους που θα πληρωσεις με το ανοιγμα της διαθηκης; Μπορει να ειναι μεγαλυτεροι απο τα 450 ευρω της πιστωτικης.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mindcircus

Περιβόητο μέλος

Η mindcircus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μηχανικός αεροσκαφών και μας γράφει απο Σουηδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 5,956 μηνύματα.
Ακουω πιστωτικες και με λουζει κρυος ιδρωτας, δεν ειχα ποτε μου και ουτε προκειται!! Μεγαλο αγχος, απαπα.
Εχεις? Αγοραζεις. Δεν εχεις? Δεν αγοραζεις! Απλα τα πραγματα!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DarthFederer

Διάσημο μέλος

Ο DarthFederer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,281 μηνύματα.
Καλησπερα και απο μενα , χρειαζομαι μια βοηθεια αν γινεται . Ειχα παρει πριν 3 χρονια μια πιστοτικη καρτα 300 ευρω απο το Ταχυδρομικο Ταμιευτηριο . Δεν την πληρωσα . Πριν κατι μηνες πεθανε η γιαγια μου και μου αφησε ενα σπιτι . Δεν εχω κανει αποδοχη κλειρονομιας ακομη . Το σπιτι το πουλαω , βρηκα αγοραστη εχθες και δεν ξερω τι να κανω . Πρεπει να ανοιξω τη διαθηκη και να το πουλησω . Υπαρχει περιπτωση να εχω καποιο προβλημα για αυτα τα 300 ευρω ? Τωρα με τους τοκους εγιναν 450 . Σας ευχαριστω !

Οχι γιατι τα χρεη απο τις τραπεζες δεν πανε στην εφορια. Μπορεις κανονικα να κανεις την πωληση χωρις προβλημα

Ακουω πιστωτικες και με λουζει κρυος ιδρωτας, δεν ειχα ποτε μου και ουτε προκειται!! Μεγαλο αγχος, απαπα.
Εχεις? Αγοραζεις. Δεν εχεις? Δεν αγοραζεις! Απλα τα πραγματα!

Υπαρχουν πολλοι λογοι να εχεις πιστωτικη

1)Ατοκες δοσεις
2)Προγραμματα Επιβραβευσης
3)Ασφαλεια σε συναλλαγες
4)Λεφτα σε ωρα αναγκης

Κακως εχουμε συνδεσει στην Ελλαδα τις πιστωτικες με την σπαταλη και την αγορα αχρειαστων αγαθων. Εμενα με πουλησε ο υπολογιστης μου πριν ενα μηνα. Αν δεν ειχα καρτα δεν θα μπορουσα να αγορασω αλλον και θα ξεμενα κανα τριμηνο χωρις υπολογιστη μεχρι να "εχω" λεφτα.

Το εργαλειο δεν ευθυνεται για τη χρηση που του κανουμε εμεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nelliel

Περιβόητο μέλος

Η Nelliel αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,061 μηνύματα.
Ακουω πιστωτικες και με λουζει κρυος ιδρωτας, δεν ειχα ποτε μου και ουτε προκειται!! Μεγαλο αγχος, απαπα.
Εχεις? Αγοραζεις. Δεν εχεις? Δεν αγοραζεις! Απλα τα πραγματα!

Το οτι εχεις πιστωτικη δεν σημαινει απαραιτα οτι αγοραζεις με δανεικα. Πολλοι δεν την χρησιμοποιουν υπευθυνα και εχει παρεξηγηθει. Απο την στιγμη που φροντιζεις να πληρωνεις ολοκληρο τον λογαριασμο στην ωρα του, δεν εχεις ουτε αγχος, ουτε προβληματα. Εχω 2 πιστωτικες εδω και χρονια και δεν εχω κανενα απολυτως προβλημα. Αντιθετα μαλιστα τα πλεονεκτηματα τους ειναι παρα πολλα:

1. Χτιζω καλο credit rating και αν επιλεξω να παρω στεγαστικο δανειο θα εχω χαμηλοτερο επιτοκιο
2. Αγοραζω πραγματα/εισητηρια σε πολυ πιο χαμηλες τιμες online
3. Στην μια καρτα εχω επιστροφη χρηματων 2% στο τελος του ετους και στην αλλη εχω air miles
4. Δεν ανησυχω ποτε αν εχω αρκετα χρηματα στο πορτοφολι μου
5. Ξερω ποσα ξοδευω καθε μηνα και τακτοποιω καλυτερα το budget μου
6. Εχω ασφαλεια στις αγορες μου - αν καποιο προιον ειναι ελαττωματικο και δεν δεχονται επιστροφες ή χρεωκοπησει η εταιρια, εχω επιστροφη χρηματων απο την πιστωτικη - το ιδιο ισχυει και σε περιπτωση που συμβει κατι οταν ταξιδευω
7. Ασφαλεια στις ηλεκτρονικες αγορες - αν υπαρξει fraud δεν θα χασω τα λεφτα μου (κατι που δεν συμβαινει με τις χρεωστικες ή τις προπληρωμενες)
8. Απιστευτη ευκολια
9. Χρησιμη σε περιπτωση εκτακτης αναγκης

Τωρα αν κανεις σπαταλες, δεν πληρωνεις λογαριασμους και συσσωρευεις χρεος, ειναι οτι χειροτερο. Κανεις τις αγορες σου γνωριζοντας το budget σου και φροντιζεις να μη το ξεπερνας. Ασε που οι περισσοτερες πιστωτικες εχουν οριο, το οποιο πολλες φορες μπορεις να καθορισεις εσυ, οποτε ειναι δυσκολο να ξοδευεις καθημερινα τεραστια ποσα. Για τις καθημερινες μου αγορες εχω οριο τα 500 τον μηνα. Αν φτασω το οριο και θελησω να αγορασω κατι με 50, δεν θα μπορεσω να το κανω (εκτος αν μεταφερω 500 στον λογαριασμο της πιστωτικης και μηδενισω το οριο - κατι που σημαινει οτι αν δεν εχεις χρηματα, δεν μπορεις να ξοδεψεις παραπανω απο 500/μηνα).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

eimaimathitis

Νεοφερμένος

Ο eimaimathitis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών. Έχει γράψει 7 μηνύματα.
Καλησπέρα,

θα ήθελα να κάνω αγορές online από την ελλάδα αλλά και από το εξωτερικό χωρίς δόσεις, δηλαδή βάζω λεφτά κάνω την αγορά και τέλος.Να αναφέρω ότι είμαι φοιτητής, δε δουλεύω και απ'όσο έχω ψάξει online μόνο οι φοιτητικές πιστωτικές δε θέλουν ε100 δικαιολογητικά(και πιθανόν μόνο αυτές να μπορώ να βγάλω) αλλά μπλέκουν ένα σωρό πράγματα με επιτόκια, λογαριασμούς κτλ.Γνωρίζετε κάτι για προπληρωμένη φοιτητική κάρτα;
Επίσης όσοι έχετε κάποια φοιτητική πιστωτική θα μπορούσατε να με διαφωτίσετε γενικώς επάνω στο θέμα;
(είμαι αρκετά άσχετος όπως καταλαβαίνεται :redface: )

Ευχαριστώ προκαταβολικά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DarthFederer

Διάσημο μέλος

Ο DarthFederer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,281 μηνύματα.
Αφου δεν σε ενδιαφερουν δοσεις, θα κοιταξεις την ΠΝΠ για το αν δικαιουσαι να ανοιξεις λογαριασμο. Με το ανοιγμα του λογαριασμου θα σου βγαλουν μια χρεωστικη και καθαρισες. Της βαζεις λεφτα οπως θελεις (εμβασμα, ταμειο, ΑΤΜ, μηχανημα κλπ) χωρις καμια χρεωση σε αντιθεση με την προπληρωμενη που εχει χρεωσει καθε φορα που την φορτιζεις
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Chem2000

Διάσημο μέλος

Η Chem2000 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 23 ετών, επαγγέλεται Μεταπτυχιακός Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Νίκαια (Αττική). Έχει γράψει 2,871 μηνύματα.
Παιδιά καλησπέρα, έχω 2 ερωτήσεις για όποιον ξέρει.

1)Μπορεί να εκδοθεί χρεωστική κάρτα που να έχει 2 ονόματα κατόχων γραμμένα πάνω ή πρέπει να εκδοθούν 2 διαφορετικές;
2)Τι παίζει με τη προπληρωμένη κάρτα; Πόσα λεφτά σου "τρώει" με κάθε επαναφόρτιση; Αν η επαναφόρτιση γίνεται μέσω χρεωστικής κάρτας που έχεις στην ίδια τράπεζα που έβγαλες την προπληρωμένη, πάλι σου τρώει λεφτά;
 

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 26,976 μηνύματα.
Παιδιά καλησπέρα, έχω 2 ερωτήσεις για όποιον ξέρει.

1)Μπορεί να εκδοθεί χρεωστική κάρτα που να έχει 2 ονόματα κατόχων γραμμένα πάνω ή πρέπει να εκδοθούν 2 διαφορετικές;
2)Τι παίζει με τη προπληρωμένη κάρτα; Πόσα λεφτά σου "τρώει" με κάθε επαναφόρτιση; Αν η επαναφόρτιση γίνεται μέσω χρεωστικής κάρτας που έχεις στην ίδια τράπεζα που έβγαλες την προπληρωμένη, πάλι σου τρώει λεφτά;

Καλησπέρα και καλό μήνα.

Θα σου απαντήσω μόνο στο Α ερώτημα που γνωρίζω σίγουρα. Δεν μπορείς να έχεις κάρτα με 2 ονόματα πάνω , πρέπει να βγάλεις ξεχωριστές κάρτες. Άρα μπορείς να έχεις έναν κοινό λογαριασμό που θα είναι 2 άτομα μέσα όμως ο καθένας θα έχει την δίκη του ξεχωριστή κάρτα. Εδώ να σου πω ότι οι πόντοι που θα μαζεύεις από τις αγορές σου μέσω των Rewarding programs θα είναι χωριστοί για κάθε κάρτα ακόμα και αν ο λογαριασμός είναι κοινός. Δηλαδή αν ανοίξεις έναν λογαριασμό στην Εθνική και είσαι εσύ και η μητέρα σου μέσα στο λογαριασμό τότε για κάθε αγορά που κανείς με την δίκη σου κάρτα θα μαζεύεις μόνο εσύ τους πόντους, αντίστοιχα και η μητέρα σου.

Τώρα για το Β δεν ξέρω καθώς δεν χρησιμοποιώ προπληρωμένες. Σαν συμβουλή θα σου πρότεινα να κοιτάξεις σε Εθνική και Eurobank καθώς έχουν την μεγαλύτερη ποικιλία τραπεζικών προϊόντων , ενώ έχουν πολύ χαμηλότερες χρεώσεις σε σχέση με Πειραιώς και Alpha Bank. Μάλιστα η Alpha σε χρεώνει 12€ το χρόνο για την χρεωστική σου κάρτα όταν οι υπόλοιπες τράπεζες σε χρεώνουν 6€ κάθε 5 χρόνια όπου και γίνεται η αντικατάσταση της κάρτας σου. Όσο αφορά το δίκτυο οι Πειραιώς και Εθνική κυριαρχούν καθώς έχουν είναι σχεδόν σε κάθε περιοχή. Η Πειραιώς έχει 394 καταστήματα και 1.900 ATM σε όλη την Ελλάδα ενώ η Εθνική έχει 337 καταστήματα και 1.470 ATM σε όλη την επικράτεια. Οι Eurobank και Alpha έχουν αρκετά μικρότερο δίκτυο και ειδικά σε πολλά νησιά έχουν μηδενική δραστηριότητα. Σου το λέω αυτό καθώς αν βρεθείς σε μέρος που δεν έχει το ATM της τράπεζας που συνεργάζεσαι θα αναγκαστείς να κανείς συναλλαγή σε ATM άλλης τράπεζας η οποία σε χρεώνει 1,60-2,20€.

Κάνε μια έρευνα αγοράς και βρες αυτό που σου ταιριάζει, εγώ έχω Εθνικη και είμαι πολύ ικανοποιημένος αν εξαιρέσεις τον πανικό που γίνεται στα καταστήματα / ATM δεδομένου ότι είναι η μεγαλύτερη τράπεζα της Ελλάδας και εξυπηρετεί 6 εκατομμύρια λογαριασμούς.

Ότι άλλο θέλεις μπορείς να με ρωτήσεις.😉😉
 

Skiyo

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο George αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,802 μηνύματα.
Παιδιά καλησπέρα, έχω 2 ερωτήσεις για όποιον ξέρει.

1)Μπορεί να εκδοθεί χρεωστική κάρτα που να έχει 2 ονόματα κατόχων γραμμένα πάνω ή πρέπει να εκδοθούν 2 διαφορετικές;
2)Τι παίζει με τη προπληρωμένη κάρτα; Πόσα λεφτά σου "τρώει" με κάθε επαναφόρτιση; Αν η επαναφόρτιση γίνεται μέσω χρεωστικής κάρτας που έχεις στην ίδια τράπεζα που έβγαλες την προπληρωμένη, πάλι σου τρώει λεφτά;
Την πρώτη ερώτηση απάντησε ο Φώτης,

Όσο αφορά για τη 2η ερώτηση ακόμα και αν είναι από τη ίδια τράπεζα θα σου τρώει λεφτά μια προμήθεια τύπου 2-3 ευρώ σε κάθε φόρτιση. Οπότε σκέψου για το ενδεχόμενο να ανοίξεις ένα λογαριασμό στη Revolut, εκεί μπορεις να βγάλεις προπληρωμένη κάρτα και να το φορτίζεις δωρεάν. Είναι χρήσιμο και σε αγορές στο ιντερνέτ γιατί παρέχει και ηλεκτρονικές κάρτες μιας χρήσης δηλαδή σου παρέχει ασφάλεια μην σου κλέψουν το αριθμό της κάρτας. Επίσης αν ταξιδεύεις εξωτερικό εύκολα αλλάζεις νόμισμα χωρίς χρέωση.
 

Nelliel

Περιβόητο μέλος

Η Nelliel αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,061 μηνύματα.
Screenshot_20230402-123205.png


Βγάλε κανονικη πιστωτική που σου δίνει πόντους και travel insurance και θα σου κοστίζει €12/χρόνο. Μη μπλέκεις με προπληρωμενες. Επίσης όταν βγάζεις πιστωτική και πληρώνεις τους λογαριασμούς στην ώρα του χτιζεις credit score και στο μέλλον αν χρειάζεσαι δάνειο είναι πολύ πιο εύκολο να πάρεις.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Αν βγάλεις πιστωτική από την εθνική δες αν μπορείς να βγάλεις την μαύρη κάρτα που έχει πιο πολλά (πχ ασφάλιση online αγορών). Κοστίζει €120 τον χρόνο και δεν πληρώνεις τον 1ο χρόνο. Την βγάζεις και μετά από 1 χρόνο πας στην τράπεζα και αλλάζεις σε gold ή silver 😁
 
Τελευταία επεξεργασία:

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top